RAND Zeeuws-Vlaamse ouders houden kinderen op Belgische scholen r zeer aparte fauteuils HET IS DE MOEITE WAARD OM EENS NAAR EIGEN HAARD TE KOMEN vlaamse courant exclusieve 2-zits-bankie exiïA PERZISCHE TAPIJTEN WONINGINRICHTING EIGEN HAARD TERNEUZEN B.V. WEINIG REACTIE OP SCHOOLGELDMAATREGEL rXMXKXKHKKHXXriMKKMKXXMKMKHXKHXHXXXXJ^t Op vrijdag 24 september a s hopen de heer en g mevrouw W.DE REUS K en x F. DE REUS-DE BRUUNE hun 40-Jarig huwelijksfeest te vieren. x Dat zij nog lang voor elkaar en wor ons gespaard a mogen blijven is de wens van hun kinderen en i- kleinkinderen. si Jan en Nelly x Franny en Loes ij Piet en Elly Ingrid en Mare Receptie van 19 00 tot 20.00 uur in Hotel De Post Nieuwstraat Temeuzen. x Temeuzen. september 1976 Bemhardstraat 4 ZEEUWSCH-VLAANDEREKJ Rondleidingen 00W Chemical Deze maand beginnen wij weer met de excursies naar ons bedrijf, ledereen boven de 11 jaar is welkom. De excursies vinden plaats op elke laatste woensdag en laatste zaterdag van de maand. De bus vertrekt op woensdag om 14.00 uur en op zater dag om 10.00 uur bij het stadhuis te Terneuzen. U kunt zich telefonisch opgeven tij dens de normale kantooruren op nummer 01150-8920, toestel 3172. KLEUREN- tv 66 cm 2000,- 78,- per maand SAS VAN GENT PROMENADE GENTSESTRAAT4 01158-1938 BELG IE BEZIT NU TWEE GEDIP LOMEERDE MOLENAARS - Ook Vla mingen dwepen met windmolens en al les wordt nu in het werk gesteld om er de teloorgang van te verhinderen. Restau» ratiewerken en onderhoud vormen ech ter een peperdure aangelegenheid.' Hiervoor wordt dan ook beroep gedaan op openbare besturen, die de vervallen molens aankopen en ze ook vakkundig laten opkalefateren Dit gebeurt meest- al ere rondie, zodat ze in feite, net als eeuwen geleden, weer kunnen werken. Wie kan echter dergelijke - wel vernufti ge, maar tegelijk ook primitieve - tuigen hanteren? Er zijn immers nog maar een paar rasechte molenaars overgebleven, die evenwel al lang aan de pensioenleef tijd toe zijn en het is waarachtig een hele kunst om de wieken te doen wentelen. Dit bleek tijdens het afgelopen week einde in het feestende Westvlaamse dorp Oostvletteren. waat 2 jonge kan didaten hun examen aflegden van windmolenaar Het is de eerste maal, dat zoiets in Belgié gebeurt. Eric Van- steene (20) van Lo en zijn jongere vriend Walter Ameloot (17) van Oostvletteren slaagden met brio. Ze behaalden het di ploma met onderscheiding. Het betreft hier een initiatief van de zeer actieve vereniging 'De Belgische Molen', die de zaken grondig aanpakt. De twee gedi plomeerde Vlamingen zullen na een paar jaar praktijk als instructeurs fun geren. De proeven, die ze moesten afleg gen waren waarachtig niet van de poes, vooral omdat als juryleden oude mole naars optraden, die meestal reeds een halve eeuw in het vak zitten. Een hunner is de 65-igrige Gerard Billiet,. die nog dagelijks in het Westvlaamse Ruiselede honderden ke eraan maait Het examen werd afgenomen in de sierlijke staakmo- len van Oostvletteren, die dagtekentuit 1760. Ze moesten tonen hoe je hel ge vaarte in werking zet en dan weer doet stoppen, hoe je de wieken ontzeilt, hoe je de molen vlug uit de wind zet. wanneer hij te vlug gaat draaien en zo zou men kunnen doorgaan. De twee jongens de WOENSDAü 22 btHtlViöcR 1&76 Wij zullen u natuurlijk nog veel meer laten zien in gestoffeerd met echt leder, mohair en gobelin. Wij zijn het huis van de specialiteiten voor iedwi beurs. U moet eens komen, het is een lust omte zien. Wij zijn gekend in Zeeuwsch-Vlaanderen om onz« grote collectie van bekende huizen. Uw volgende uitstapje is er een naar ARSENAALSTRAAT 5 (bij parkeerplaats) TERNEUZEN - Tel. 01150-2097 INSCHRIJFGELD KAN UIT DE 'ZWARTE KAS' TERNEUZEN - Kortgeleden heeft het Belgische kabinet zijn instemming be tuigd met de maatregel van onder wijsminister Herman de Croo, die er op neer komt dat er voor 'leerlingen en studenten wieroudersgeen Belgzijnen niet in België gedomicileerd zijn' met ingang van dit schoolseizoen voortaan jaarlijks inschrijvingsgeld, dus schoolgeld, moet worden betaald. Zon der politieke slag of stoot van enige be tekenis is deze bezuinigingsmaatregel, die de Belgische staatskas enkele mil joenen franken profijt moet opleveren, een feit geworden. In de Nederlandse grensgebieden is dit besluit, zo kort voor een nieuw school jaar, wel doorgedrongen tot die ouders, van wie de kinderen in België op school gaan. Slechts weinigen hebben er echter tot nu toe op gereageerd, door niet hun kinderen hals over kop van de Belgische school af te nemen en hen in te laten schrijven bij een Zeeuws Vlaamse school Hoofden van basisscholen in de grensstreek hadden verwacht dat er naar aanleiding van de Belgische schoolmaatxegel een toeloop naar hun scholen zou ontstaan. Maar deze is uit gebleven, omdat veel ouders mogelijk van de veronderstelling uitgaan dat de soep niet zo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend. Bovendien suggere ren de meeste Belgische scholen dat zij uit eigen middelen het schoolgeld voor Nederlandse leerlingen willen betalen. Met circulaires en folders, die in de om geving van Heikant en St-Jansteen, zijn verspreid, proberen de Belgische grens- scholen leerlingen te behouden en zelfs nieuwe aan te werven. Overigens is er bij de Belgische school besturen, die van de grensscholen in het bijzonder, en bij de Belgische onder wijsbonden ontstemming ontstaan over deze schoolgeldkwestie, omdat minister De Croo geen ruggespraak over deze maatregel heeft gehouden. In België zijn enkele senatoren, onder wie de onder- wijsspeclalist De Bondt (cvp) uit St- Niklaas, direct tegen deze maatregel In gegaan. Ze hebben deze maatregel 'on wettig" genoemd en hebben beweerd d at minister De Croo hiermee buiten de grenzen van zijn ministeriële bevoegd heden is getreden. Op het ministerie van Nationale opvoe ding in Brussel wist men niet te vertel len of er in het parlement nog vragen over deze beleidskwestie zullen worden gesteld. Tussen Den Haag en Brussel was er volgens een woordvoerder geen contact over deze scboolgeldmaatregel geweest. Minister Van Kemenade was vooraf ook niet geïnformeerd over de op handen zijnde maatregeL De woord voerder van het Belgische ministerie vroeg zich overigens in dit verband af, of het wel noodzakelijk is dat een Belgi sche minister zich tegenover een Neder landse collega rekenschap moet geven van zijn beleid. Schoolgelden De schoolgelden die krachtens De Croo's maatregel geheven dienen te worden, zijn vrij hoog. Om die reden zou men dus verwachten dat al veel ou ders hun kinderen van Belgische naar Nederlandse scholen zouden hebben overgeheveld. Tot op heden is dat vrij wel nog niet gebeurd. iOm enig inzicht te verstrekken in de schoolgeldheffingen in België, volgende onderstaand enkele bedragen. Vooreen kleuter moet jaarlijks 2681 Bfrs (onge veer 180 gulden) neergeteld worden. De basisscholen dienen een bedrag van 3580 Bfrs (ongeveer 250 gulden) per leer ling te vorderen. Voor het middelbaar onderwijs 9697 Bfrs (ongeveer 675 gul den) per jaar geheven. Voor de overige onderwljsrichtingen, zoals technisch en buitengewoon onderwijs, vanëren de schoolgelden van 9697 Bfrs tot 25.334 Bfrs (ongeveer 1.800 gulden). De ministeriële kennisgeving heeft ver der bepaald dat de ouders de inschrij vingsgelden moeten voldoen bij de on derwijsinstellingen. En verden „De rijksinstellingen storten het inschrij vingsgeld op een rekening van het de partement. De gesubsidieerde onder wijsinrichtingen verminderen het in schrijvingsgeld met het bedrag van de werkingstoelage. Het verschil wordt ge stort op een rekening van het departe ment van Nationale opvoeding." Meningen Naar de mening van Omer de Cuyper. hoofd van de vrije school In de Belgische grensplaats St-Margriete, zijn de meeste scholen in het grensgebied niet gelukkig met de maatregel van De Croo. Zijn school verloor verschillende Neder landse kinderen, waardoor het leerlin genbestand daalde en dus, behalve een vermindering van de subsidie, ook een inkrimping van het korps leerkrachten met zich mee zou kunnen brengen. „Toen ik van die maatregel hoorde, dacht ik meteen aan de Nederlandse kinderen die bij ons op school zitten. Het is duidelijk dat dit voorstel van De Croo voortvloeit uit een besparingspoli- tiek. Daarbij komt de vrees dat alle stu denten die in België afstuderen, in de toekomst ook werk in België zullen zoe ken en dat komt bij de toch al bestaande werkloosheid niet van pas," stelt Om- mer de Cuyper. Volgens pastoor Matthijs Albert vam St. Margriete is de maatregel van De Croo in de eerste plaats gericht tegen Frankrijk. „Zo'n vierduizend Franse leerlingen zitten in België op school. Dat kost de Belgische regering een hoop geld. Aan de Nederlands-Belgische kant is de toestand half om half. In Zeeuwsch-Vlaanderen en Limburg gaan A. Verheye m St Kruis: 'Ik stuur mijn kinderen nu in Zeeuwsch-Vlaanderen Hoofd der rk-basisschool in Eede, de heer W. Staelens, en zijn klas. ongeveer evenveel Belgische kinderen naar Nederlandse scholen als Neder landse kinderen naar Belgische scholen in Belgisch Limburg en Vlaanderen." Omer de Cuyper vindt dat minister De Croo zijn maatregel wel erg laat bekend heeft gemaakt. „Elke minister is de laatste maanden druk bezig met zoeken naar besparingen. Dit is er een van. In oktober worden al deze voorstellen in het parlement besproken. Elk ministe rie wil zo gunstig mogelijk voor de dag komen, natuurlijk." Een leerling rijker Intussen hebben, zoals reeds opge merkt, nog maar weinig ouders daad werkelijk op de Belgische schoolgeld maatregel gereageerd. De verwachte toeloop van Nederlandse leerlingen naar Zeeuws Vlaamse scholen is eigen lijk uitgebleven. „Ik ben maar één leer ling rijker geworden," vertelt de heer W. Staelens, hoofd van de r-k basis school St-Jozef in de Zeeuws-Vlaamse grensplaats Eede. „Ik had meer leerlin- uitslag prijskaarting SLUISKIL - Aan een prijskaarting in café Atlanta te Sluiskil deden 50 kaar ters mee De uitslag luidt: 1 P. Gelder land, 2 C. Buyze, 3 A. Ide. 4 F. van der Hooft. 5 R. Oppeneer. 6 mevrouw De Maayer, 7 mevrouw Goossen. 8 J. van de Velde. 9 P van Dixhoom. 10 J. Meertens. ZAAMSLAG - Aan de kaartwedstrijd van de kaartclub 'DW' uit Zaamslag in hotel 'Het Wapen van Zeeland' te Zaamslag deden 24 leden mee. De uit slag luidt: 1D de Putter 60 pnt; 2 G van der Smies 58 pnt; 3 Jac. van Doom 56 pnt; 4 Jaap van DooTn 50 pnt; 5 ex- aequo: Jac de Koeyer en M. Allaert 48 pnt; 7 A. Stekhof 47 pnt; 8 Corvan Doom 46 pnt; 9 M. Willemse 44 pnt; 10 Jac. de Putter 43 pnt. De rangschikking in het klassement luidt: 1 Jac van Doom 385 pnt; 2 Jaap van Doom 374 pnt, 3 D. de Putter 364 pnt. 4 J. Stolk 362 pnt; 5 Jac. de Koeyer 350 pnt. 6 ex-aequo M. Allaert en A. Stokhof 348 pnt; 8 Cor van Doom 346 pnt; 9 Joh. de Feqter 316 pnt en 10 M. Dieleman 310 pnt. CLINGE - Aan de kaartwedstrijd bij C. de Wilde te Clinge deden 248 personen mee. De uitslag luidde-1 A. van Hoey-R. van den Berghe; 2 J. DanckaertrJ. Seg- hers; 3 F. Boel-P Rijckaert; 4 J. van Vlierberghe-J. Ferket. 5 T van Houten-A. van Hoye. SINT-JANSTEEN - De voetbalvereni ging 'Steen' hield in de kantine van het voetbalterrein te SintrJansteen een kaartwedstrijd, waaraan 24 personen meededen. De uitslag luidt: 1J. Pleunis; 2 M. de Block; 3 J. de Betue; 4 L. de Rijk en 5 J. Esseling. Rik. Vanleene en Walter Ameloot spronkelijke vorm bewaard zou dienen te blijven is, hetgeen Ik persoonlijke heb opgencht, namelijk het domein, waarop ik bomen heb geplant en groot zien wor den, de woning op mijn kosten heb laten bouwenmet a lies wat er bevat is en van mij oorkomstig - onbelastig - waar ik ge leefd en gewerkt heb. Het is mijn wil en begeerte - voor zover mij nog te willen en te wensen overblijft - dat er onder mijn rechtstreekse erfgenamen overeenge komen wordt om die wens te verwezen lijken. The rest is silence-. Stijn Streu- vels, die 98 Jaar is geworden, bedoelde natuurlijk zijn bijna legendarisch ge worden 'Lijsternest' in Ineooieem (WestrVlaanderen), waar hij 75 jaar heeft gewoond en er ook zijn voornaamste romans heeft geschreven, zoals 'De Vlasschaard", 'Dorpslucht'. 'Prutske' en de Teleurgang van de Waterhoek' en dit zijn er natuurlijk maar enkele uit de lange Veeks. Ingooigem hoopte spoedig een Streuvelmuseum te kunnen Inrich ten in het 'Lijsternest', maar daar heeft deze kleine gemeente de mogelijkheden niet voor, Het ministerie van Neder landse Cultuur en ook de provincie WestrVlaanderen zijn aan het overleg gen. De kosten zouden moeten gesplitst worden. Een en anderbrengtechterheel wat administratieve rompslomp mee, ook al wordt de aankoopsom van het 'Lijsternest' op amper 6 miljoen fr. ge raamd. Natuurlijk zijn er nog de herstel lingswerken en de exploitatiekosten. Het getreuzel verwekt wrevel bij vele kunstminnende Vlamingen. De tijd dringt immers, vooral na het overlijden van de echtgenote van de auteur begin 1975. Sedertdien is het landhuis onbe woond en vertoont het reeds ernstige sporen van verval. Wel werd In Igooigem een grafmonument ter nagedachtenis van Streuvels opgericht Dit heeft hij echter niet gewild. gen verwacht Ministens nog drie. Maar na een bezoek van het Belgische schoolbestuur uit Maldegem aan de ouders van die leerlingen, blijven ze nu toch in België op school gaan." Hoofd E. van Duyse van de Str Aloisiusschool in St-Jansteen vertelt dat zijn leerlingenbestand met één is vermeerderd. ..Eén leerling van Kapel- lenbrug is bij mij op school gekomen." Van de basisschool in Heikant weet hij dat daar ook een Zeeuws Vlaamse leer ling van een Belgische school is geko men. De heer Duyse zegt dat de Belgi sche grensscholen in Zeeuwsch- Vlaanderen alle moeite doen om de leer lingen te kunnen behouden en daarbij pogingen ondernemen om nieuwe leer lingen te winnen. Volgens de heer A. J. van Damme, hoofd van de r-k basisschool in Nieuw-Namen, verlenen de Belgische scholen nogal wat faciliteiten naast het onderwijs. „De staatsschool in Kieldrecht biedt warme maaltijden tussen de middag." „Ik had minstens vier of vijf leerlingen op mijn school verwacht, die weg zouden gaan van de school in Kieldrecht Maar er is er geen enkele van los gekomen. Ik ken de afwikkeling van die wet niet precies, maar feit is in elk geval, zolang die wet geen werkelijke ingang heeft gevonden, dus zolang de ouders niet aan de lijve hebben moeten ondervinden dat ze schoolgeld moeten betalen, tot zolang nemen ze die schoolmaatregel niet se rieus. Anders heb ik er geen verklaring voor dat die Nederlandse leerlingen in België op school blijven." De basisschool in Clinge heeft ook geen leerlingen aan de Belgische maatregel overgehouden. De basisschool in Water landkerkje heeft daarentegen vijf Zeeuws Vlaamse leerlingen van een Belgische school ingeschreven. Zwarte kas Verschillende Belgische grensscholen zijn namelijk genegen de schoolgeld betaling te regelen. Uit de zogeheten 'zwarte kas' wordt dan het schoolgeld betaald. Hoofd Staelens: „Op die ma nier heeft het Belgische schoolbestuur deze leerlingen weten te behouden." Schoolhoofd Omer de Cuyper legt uit wat er onder een 'zwarte kas' verstaan wordt: „Dat is eigen geldbezit. Elke or ganisatie of vereniging beschikt wel over zo'n kas. Daarin zitten gelden van giften en donaties. Er zit in elk geval genoeg geld in om het schoolgeld voor een aantal kinderen te kunnen bekosti gen." Ouders van kinderen die eerst in België op school zaten en sinds een paar we ken in Nederland schoolgaan, hebben zich over het algemeen bij de nieuwe situatie neergelegd, alhoewel ze er niet bepaald gelukkig mee zijn. De heer A. Verheye in St-Kruis zegt: „Mijn twee zoons gingen eerst naar Belgié maar nu niet meer. Zoveel schoolgeld is niet op te brengen." Mevr. Lambregts-van Hee in St-Kruis denkt er net zo over: „Ik had mijn kinderen graag in St-Margriete gelaten." Omer de Cuyper, hoofd van de 'Vrije school' in St. Margriete. Gaaibolling Noordstraat - Aan de gaaibolling bij A. Menheere te Noordstraat namen 22 boi lers deel. De uitslag luidt: Hogevogel: A. van Geersdaele, Noordstraat; eerste zij vogel: P. Sloot, Kloosterzande; tweede zijvogel: A. van Geersdaele, Noord straat; grootste aantal (6 stuks): Jos. Pardon, Levershille. CLINGE - De uitslag van de gaaibolling bij B. Vermeulen te Clinge luidt: 1 A. van Puyvelde; 2 en 3 E. Ferket; 4 J. Franc- kaert; 5 W. Vermeulen; 6 G. Hiel; 7 L. van der Kelen. Het is dubbel de moeite waard om bij ons eens binnen te kijken... wij tonen u gaarne het hieronder staande PRACHTIGE 1969 ontvallen, vermaarde Vlaamse schrijver Stijn Streuvels is nog steeds niet in vervulling gegaan. In zijn testa- mentschreefhij „Een grafmonument of zerk wil ik niet Het monument, dat ik in ere wens behouden te zien en in zijn oor heeft al uitgekeken naar een nieuw t<£ rein, maar de anderen hebben steeasa kat uit de boom gekeken. Nu dringen» aan op een nieuw voorstel en dit gaf vo rige zondag zelfs aanleiding tot een Be toging in Bredene. Iletzicterechterniei naar uit, dat de regering ook weer zal toegeven. Moeilijk is deze toe stand vooral voor een aantal bejaaro kampeerders, die op een van de te on ruimen terreinen, hun zomerhuisje m- ben opgericht Dit moet nu 6esl(~P worden. Kans op het bekomen schadevergoeding zit er zeker nl'et want het bouwen van dergelijke m verplaatsbare huisjes was in feite ree® strijdig met de wet Men mag zich en»j verwachten, dat deze gcschieanis uitdraaien op een reL zoals dit ens j aren geleden ook het geval ls gewees- Blankenberge. Daar is men toen ec*V^ ook niet gezwicht voor de slonn van p- den het allemaal voortreffelijk. Volgens een recente telling zijn er in België nog 168 molens voorhanden, waarvan er wellicht nog een 40-tal zouden kunnen gebruikt worden. Dit is uiteraard niet zo erg renderend, maar men denkt hierbij ook aan de recreatie "en het toerisme. In totaal zijn er thans tien, waar nog werkelijk graan mee gemalen wordt Men hoopt dit aantal snel op te voeren en hiervoor rekent men dan op stevige staatssubsidies Zowat overal zijn her stellingswerken an de gang Dit is onder meer het geval ln Damme. waar de door het provincieoestuur van West- Vlaanderen aangekochte, prachtige wit te molen 1 angs de vaart Brugge-Sluis keurig gerestautreerd wordt. Straks zul len ook daar de wieken weer draaien. STIJN STREUVELS LAATSTE WENS - De laatste wens van de ons in De staakmolen (1760) van Oostvleteren., ZES CAMPINGS DIENEN ONT RUIMD AAN DE KUST - Heel wat dein ing heerst thans aan de Belgische kust wegens een ministriêle beslissing, waardoor tegen 31 oktober vijf cam pings moeten ontruimd worden in Bre dene. Deze doortastende maatregel komt echter helemaal niet als een don derslag bij heldere hemel. Integendeel, vermits de betrokken exploitanten er zich al jaren aan verwachten. Zij weten immers best, dat zij in overtreding zijn met de nieuwe kam peerwetgeving, die al in 1970 van kracht werd. Er werd hen echter de gelegenheid geboden om naar een aanvaardbare wisseloplossing te. zoeken. Deze campings zijn in de duinen gelegen en dat mag niet Ze moeten vol gens de nieuwe wet meer landinwaarts gevestigd worden. Eén van de betrok kenen, namelijk de automobielclub.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 34