'Den ouwen Woagen' heeft |een jaar achter de wielen i INITIATIEF VAN J. H. STOLTE UIT HULST Beslister toon op cultuurdag Frans-Vlaanderen in Waregem UIT Nieuw seizoen PLANNEN VOOR HAND WERKWINKEL Jukebox 2008 Nieuwe Fr enkel Frank in Brugge Schietingen ZUIDDORPE - Aart de schieting bij M. dc Cock te Zuïddorpe deden vijftig schutters mee. De uitslag luidt: eerste hogevogel: L. van Poele, Overslag; tweede hogevogel: A. Slok, Zuiddorpe; eerste zijvogel: J Roeland, Zuiddorpe: tweede zijvogel: P. Talboom. Zuiddor pe; derde zijvogel: L. van Poele, Over slag: vierde zijvogel: A. van Pottelberg- he, Zuiddorpe: eerste kal: E. van Croon- enburg, Zuiddorpe; tweede kal: Fl. van Poeke, Koewacht; derde kal: J. Caes- sens, Axel; vierde kal: Fr. de Dijckere, Axel. HULST - Aan de schieting van 'De Ba tavieren' te Hulst deden 30 schutters mee. De uitslag luidt: eerste hogevogel: G. de Paepe, Zwijndrecht; tweede hoge vogel: niet afgeschoten; eerste zijvogel: E. Savooye, SinWansteen; tweede zij vogel: mevrouw Savooys. Sint- Jansteen; derde zijvogel: P Praet, Nieuw-Namen; vierde zijvogel: J van Overmaire, Clinge; eerste kal: G. Her man, Zwijndrecht; tweede kal: Fr. Schauwaert, Hulst; derde kal. J van Overmeire, Clinge; vierde kal: A. de Klerck. Hulst. LAMSWAARDE - Aan de schieting bij P. Claessens te Lamswaarde deden 84 schutters mee. De uitslag van de eerste wip luidt: hogevogel en eerste zijvogel: W. Strobbe. Lamswaarde; tweede zijvo gel: P. Claessens, Lamswaarde; grootste aantal (5 stuks): mevrouw Van Schoten, Lamswaarde. De uitslag van de tweede wip luidt: ho gevogel: R. de Gytenaere, Rapenburg; eerste zijvogel: P. Claessens, Lams waarde; tweede zijvogel: J. de Waal, Koewacht; grootste aantal (vier stuks): E. van Waterschoot, Lamswaarde. KLOOSTERZANDE - Aan de schieting bij 'SintrSebastiaan' te Kloosterzande deden zestig schutters mee. De uitslag van de eerste wip luidt: hogevogel: A. van Dijk, Stoppeldijk; eerste zij vogel: A. Verhoeven, Kloosterzande: tweede zij vogel: P. van Goethem, Noordstraat; extra vogel: C. van Gassen, Graauw. De uitslag van de tweede wip luit: hoge vogel: A. van Rioschoten, Antwerpen: eerste zijvogel: P. van Goethem, Noord- straat; tweede zijvogel: R. Verschoten, Kloosterzande; extra vogel; C. van Gas sen, Graauw. SLUISKIL - Aan de jubileumschietmg van de karabijnschieting. georgani seerd door de karabijnschietclub 'Win- netou' in café Dallinga te Sluiskil deden 60 schutters mee, De top was voor W. Aarts van de Beverschutters uit Gent- Linkse zij: P. van Puyvelde van Winne- tou in Sluiskil. Rechtse zij: L. van Steenbergen van de Beverschutters in Gent. De volgende schieting is op 16 oktober. KLOOSTERZANDE - Aan de schieting bij A. Raes te Kloosterzande deden 44 schutters mee. De uitslag luidt; hogevo gel: J. Hoop. Kloosterzande; eerste zij vogel: E. de Schepper, Hulst: tweede zij vogel: R. van Waterschoot. Klooster zande; grootste aantal (drie stuks)- J. van Meelen, Kloosterzande. NEDERLANDS WINT WEER VELD REGIONALISME STEEKT DE KOP WEER OP (Van onze verslaggever) WAKEGEM (B.) - Voor de 29e maal werd in de Belgische gemeente Ware gem, nabij Kortrijk een Frans-Vlaamse cultuurdag gehouden en opvallend was zondag wel de veel kordater toon van deze manifestatie, die als naar ge woonte werd voorgezeten door senator Leo Vanackere. De vergadering werd weer bijgewoond door talloze Fransen. Belgen en Nederlanders. Hoezeer de werking van het comité voor Frans- Vlaanderen in België wordt op prijs ge steld, bleek uit de aanwezigheid van minister Rika de Backer van neder- landse cultuur. Zij merkte op hoe behoedzaam men moet tewerkgaan om de betrekkingen tussen twee landen niet te verstoren In Frankrijk steekt het regionalisme se dert enkele jaren immers stevig de kop op. ook in Frans-Vlaanderen. waar naar schatting nog 80.000 tot 100 000 mensen onze taal in een dialectische vorm spreken. Terloops dient echtei aange stipt, dat vooral tijdens de afgelopen vijf jaren een opflakkering van de belang stelling van het algemeen beschaafd Nederlands in deze streek, gelegen lus sen Duinkerken en Rijssel te bespeuren valt. vooral dan bij jongeren. Hel ont mantelen van de tolmuren in E.E G - verband is daar uiteraard niet vreemd aan. Dit laatste bleek ook kuidelijk uit een door dr. Sluyter ingeleide film van de AVRO. waarin Jan Brusse tallozejonge- ren in Frans-Vlaanderen aan het woord laat. Kenschetsend in deze gesprekken is de drang naar eigenheid, waarbij de moedertaal de voornaamste rol speelt. Frans-Vlaanderen wil zijn eigen identi teit terugwinnen en dit is uiteraard reeds een uiting van het legionalisme, Op dit probleem werd dieper ingegaan tijdens een door di. Erik Defoort geleid forumgesprek, waaraan uitsluitend Frans-Vlamingen deelnamen Het scherpst kwam dr Eric Vanneufville. uit Rijssel uit de hoek. Hij vond. dat men ook politiek moet geëngageerd zijn om de massa te bereiken. Hij levei de op die manier kritiek op het beleid van de Vlaamsgerichte Michiel De Swaenkring van Duinkerken, die zich vooral tot le raars en tot een elite wendt Eli to en arbeiders Voorzitter Jaqcues Fermout uit Bieren vond dit echter de goede gedragslijn, want volgens hem kan men ook via deze elite de arbeiders bereiken. Bo vendien beschikt men in deze vereni ging niet over de nodige materiële middelen om een actie op brede poli tieke leest te schoeien. Dit was even eens het oordeel van Wido Bourel uit Kaaster. l'it dezelfde gemeente kwam de groet van de Frans-Vlaamse jeugd. Hiervoor zorgde Jan Karei Decoopman. die een lans brak voor het onderwijs van het Nederlands in alle lagere en middelbare scholen in dit gewest. Terloops dient aangestipt, dat dit - al thans wat het middelbaar onderwijs aangaat-sederteen twee tal jaren wette lijk toegelaten is. Stilaan groeit op dit vlak eveneens de belangstelling. Voor het eerst werd de prof. dr. Vital' Celenprijs ter waarde van 25 000 fr. uit gereikt aan een verdienstelijke Frans- Vlaming. Deze eer viel te beurt aan kan- nunik Maxim Deswarte. rustend leraar Hij doceerde Nedeilands aan de katho lieke universiteit van Rijssel en later ook aan het college te Haesebi oek. waar hij tevens een tijdlang directeur van was Minister De Backei reikte tension te. zoals elk jaar nog ere-penntngen uit aan verdienstelijke Vlamingen en Ne derlanders. Onder hen de heren Rasker uitOostburg. Crop uit Bleiswijk. dr. Van Hulsen uit Utrecht, dr. Geei t Groothof en dr. Willem Vandenberghe. Senator Leo Vanackere bracht bij het einde van deze drukbijgewoonde verga dering hulde aan auteur A. Demedts. ere-voorzitter van het comité voor Frans-Vlaanderen. die pas 70 is gewor den Hij verheugede zich vooral over de aanwezigheid van zoveel jongeren uit Frans-Vlaanderen. waaruit wel blijkt, 'dat het Nederlands terreinwinst boekt in de Franse Westhoek, die door een gril van de historie in 1677 van de Nederlan den werd afgehaakt. WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1976 VAN WAGENS Een Axelse boerenkar Kerkhove weinig goeds over voor men sen die oude attributen als versiering in huis gebruiken en ze voor dat ge bruik demonteren. „We moeten de mensen rijp maken dat ze de spullen die ze hebben niet vieren delen, maar heel houden. Niet alleen wielen van een boerenkar afhalen en'die ophangen. Nee. de wagen in tact laten en opknappen of dat laten doen. Heeft, men zelf geen ruimte voor een wagen dan kan er worden verkocht, geschon ken of aan ons in bruikleen worden ge geven". "Den Ouwen Woagen wil best watmate- riaal onderbrengen in een museum. Niet in een eigen museum, zo stelt Van de Kerkhove nadrukkelijk. „Het is natuur lijk te gek als elke vereniging een eigen museum zou hebben". Als mogelijkheid voor 'Den Ouwen Woagen' noemt hij bijvoorbeeld het pand "De Gier' in Hulst, waar de oudheidkundige kring 'De Vier Ambachten' ook onderkomen krijgt. Dat zou volgens hem het beste zijn. „Niet alleen de boer en zijn kleder dracht la ten zien. maar ook zijn werk. en zijn land". In dat museum zouden bijvoorbeeld en kele oude wagens geplaatst kunnen worden - de vereniging heeft er momen- Wedvluchten BRESKENS - De postduivenvereni ging 'De Reisduif uit Breskens hield eenwedvluchtuitMaastricht. Uitslag: 1 J. van de Lijke. 2 R. Versaevel, 3 A de Lijzer. 4 R. Simpelaar. 5 J. v. d. Lijke. 6 R. Simpelaar. 7 en 8 A. de Lijzer. Hoogste snelheid 855.23 meter per minuut- Hok Vitesse: 1 R. Simpelaar 379 pnt.: Hok Midfond: 1 A. de Poorter 992 pnt.; hok jonge duiven: 1 R. Versaevel 1014 pnt.: duif met de meeste prijzen: 1 R. Versaevel 101506 pnt.. 12 prijzen: hok generaal: 1 R. Versaevel 2189 pnt.: Duif Vitesse 1 R. Simpelaar 761972 132 pnt.: Duif midfond: 1 L. Basting 880778 377 pnt.; Duif jonge duiven: 1. R. Versaevel 191165 316 pnt.: Duif GMeraal: 1 L. Bas ting 880778 506 pnt. Trits wedstrijd NOORDSTRAAT - De tritswedstrijd bij A. Menheere te Noordstraat gaf de volgende uitslag: 1-3-4: A. de Poorter. Klevershille; 2: J. Maes, Hengstdijk. teel vijftien, enkele leden hebben zelfs wagens en er zijn er ook in bruikleen gegeven. „Vijftien wagens in een mu seum is natuurlijk niet nodig. Dat is veel te veel". Zelfheeft de voorzitter momenteel vijf wagens. Twee daarvan staan er bij zijn huis in 't, Zand. "Eigenlijk hebben we een opslagru im te voor de wagens nodig Ik heb er bijvoorbeeld zelf drie bij boe ren staan, maar ja. die hebben ook niet veel plaats over". Bij zijn huis heeft Van de Kerkhove een Axelse boerenkar en een sjees staan. Hij heeft er plaats voor. Feestelijkheden De meeste bekendheid geniet 'Den Ou wen Woagen' als gevolg van het naar builen treden bij bijzondere feestelijk heden. Zo namen leden deel aan de grote optocht ter gelegenheid van de Een sjees viering van het 750-jarig bestaan van Sint Jansteen en aan de openingsplech tigheid van de braderie in Hulst. Zaterdag 25 september worden de be woners van OostZeeuwsch-Vlaanderen in de gelegenheid gesteld om eens - mo gelijk hernieuwd - kennis te maken met 'Den Ouwen Woagen'. Die dag trekt namelijk een stoet wagens door da t deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. „We hebben een cursus mennen gehad en die wordt nu gelijk eens in de praktijk gebracht vindt de voorzitter. De start van het ge beuren is in Axel op het VVZF-terrein om 12 uur Via het Groot Eiland - over binnenwegen -wordt richting Hulst aangehouden. Vervolgens gaat het via de grensstreek weer terug naar Axel. Bij elkaar hebben de karren dan zo'n 25 ki lometer achter de wielen zitten Niet alleen leden van 'Den Ouwen Woa gen' kunnen aan de rondrit meedoen. Mensen die in het bezit zijn van paard en wagen kunnen dat ook. Ze kunnen zich hiervoor wenden tot voorzitter Van de Kerkhove. PETER BEIJE ZATERDAG STOET KOEWACHT - Ongeveer een jaar be staat de vereniging 'Den Ouwen Woa gen' nu. In juni 1975 werd de eerste aan zet tot het oprich ten van de vereniging gegeven op initiatief van de heer J. H. Stolte uit Hulst. Hij maakte publiciteit voor het idee om oude vervoersmidde len en werktuigen uit Zeeuwsch- Vlaanderen bijeen te brengen. Enkele mensen reageerden. Dat resulteerde in een tentoonstelling in Hulst In het cultureel centrum 'Den Dullaert' werden allerhande oude boe renkarren en ander materiaal verza meld. Dat was in augustus van het vorig I jaar. De deelnemers aan de expositie waren I hetover een ding eens: er moest een ver- I eniging komen om zaken als deze te j gaan behartigen. 'Den Ouwen Woagen' I werd opgericht. Voorzitter Nico van de Kerkhove doet de doelstelling van de vereniging uit de doeken: 'Den Ouwen I Woagen heeft tot doel oude vervoers- middelen, werktuigen, gebruiksvoor werpen, oude ambachten, zeden en gwoonten in stand te houden. De ver eniging heet dan wel 'Den Ouwen Woa gen', maar met karren alleen ben je gauw klaar. We willen de traditie van Zeeuwsch-Vlaanderen in ere herstellen. Ook op papier zetten om de oude ge bruiken en gewoonten in deze streek niet verloren te laten gaan". De in het gehuchtje 't Zand - bij Koe wacht - woonachtige sportleraar vertelt dat 'Den Ouwen Woagen' momenteel rond de 50 leden telt. „We zijn nu onge veer een jaar bezig. Dat eerste jaar heb ben we voor het grootste deel benut om een bestuur te vormen en om een huis houdelijk reglement en statuten samen te stellen". De heer Van de Kerkhove heeft het al gezegd: met oude karren alleen ben je gauw klaar. „Wij willen verder dan bijvoorbeeld het landbouwmuseum in Heille, waar voornamelijk de land bouw wordt getoond. Wij willen ook de oude klederdrachten weer gaan dragen bij bepaalde feestelijkheden. Er zijn oude ambachten die we weer willen aanleren die vroeger in de streek wer- den bedreven. Dat alles moet dan lei- j den tot hel bijbrengen van liefdeen be- i pip van de mensen voor het Zeeuws- Vlaamseland. De jeugd moet weten hoe i ban voorouders hebben gewerkt", viadt de in Aardenburg geboren voor- lider. A ook de nieuwkomers in Zeeuwsch- Jaanderen kunnen dan zien hoe deze treek is geweest, of kan zijn" Interesse Er bestaat behoorlijk veel belangstel ling voor 'Den Ouwen Woagen'. Volgens de voorzitter moet die interesse echter verder uitgebouwd worden. Zo worden verschillende cursussen georganiseerd. In november begint een cursus spinnen, die in samenwerking met de Kreatieve Vorming in 'Den Dullaert' in Hulst wordt gehouden. „Maar het blijft niet alleen bij spinnen. Daarna kan er een cursus weven worden gegeven. Ook gaan we bekijken wat er nog aan meek rap te vinden is. Ik zelf heb nog wat in de tuin staan. Vroeger was het een van de belangrijkste bronnen van inkomsten. Nu gaan we na of er nog spullen en lite ratuur beschikbaar zijn Het zou leuk zijn om het weefsel met meekrap te kunnen verven". De cursus kantklossen die het Vrouwengilde momenteel geeft, is volgens de voorzitter van 'Den Ouwen Woagen' een toe te juichen initiatief. .Het is duidelijk dat nog meer vereni gingen begaan zijn met tradities uit de streek". Als voorzitter van een vereniging als 'Den Ouwen Woagen' heeft Nico van de Nico van de Kerkhove ZEEUWSCH-VLAANDEREN •Een nieuw seizoen, een nieuwe aflevering van onze culturele informatie rubriek. Iedere week treft u op vrijdagen in deze krant uitgebreide gegevens over theatervoorstellingen aan. Niet langer onder de titel 'Uit in Zeeuwsch- Vlaanderen' maar simpelweg onder het motto 'Uit'. We hebben onze blik namelijk iets verlegd en kijken ook naar het theatergeheuren aan de Belgi sche kant van de grans. Dat gebeurt op verzoek van een groot aantal lezers, die regelmatig theaters in Gent. Brugge en Antwerpen bezoeken. •Vrijdagavond. 20 uur. Ledeltheater Oostburg: Jukebox 2008. een stuk van Herman van Veen, zo'n beetje de veelzijdïgste figuur die er in ons kunstwe reldje rondhuppelt. Hij schreefal eens eerder een toneelstuk -De Spinse- en waagtzich nu aan een tweede, waarin hij een flink brok jeugdsentiment heeft geïnvesteerd. Decor: een cafetaria in een morsige buurt, waar een even slimme als laffe caféhoudster (Hetty Blok) moedert over een dubieus gezelschap agressieve bouwvakkers en opgewonden nozems. Oorzaak van die opwinding: de rivali teit tussen twee voetbalclubs. In dit milieu valt een outsider binnen. Een chique meisje iri de shötrgeruite kledij die bij zo'n status past. Later blijkt dat ze een kind verwacht van haar stiefvader, die haar heeft- verkracht. De bezoekers van de cafetaria nemen wraak De man - een nette nachtportier - wordt gedwongen een eind aan zijn leven te maken. Moord - zelfmoord? De toeschouwer - de laatste jaren overigens wel wat ge wend - blijft achter met z'n walging, medelijden of andere Van Veen- sentimenten, In deze produktie spelen naast Hetty Blok mee: Bram v.d. Vlugt ide stiefva der). Marlous Fluitsma (het meisjei. Theo Pont, Michiel Kerbosch. Frits Has- soldt, Fransje Gelderblom. Trudy Labij. Caroline van den Berg. Dirk Celis. Van Veen regisseert, geassisteerd door Niels Miller. De voorstelling beglntom 20 uur. Het kleinste kamertheater in Vlaanderen, de Brugse Korrekelder, pro grammeert vanaf 23 september tot 6 november op woens-, donder-, vrij-en zaterdag hat nieuwe stuk van Dimitri Frenkel Frank. 'Spiegels'. De perspremiere was eerder deze maand, gewoon om net .\eaerianase gezel schap Centrum (Amsterdam) te vroeg af te zijn met de creatie. Inmiddels is hetstuk ook in Nederland in omloop gebracht. Medewerkers van Centrum, die samen met de auteui en de zanger Robert Long op de Brugse premièreaanwezig waren, lieten zich niet bijster lovend uitover de produktie. 'Spiegels' is de verzameltitel van twee eenactersmetenkele zelfde thema's die eerdei in de personages liggen dan wel in de situaties. Frank tekent tweemaal een auteur en zijn interviewster, samen vier karikaturen. Samen gaan ze op in een kitscherige vorm van zelfkritiek van een kitschschrijver. Korrekelder Brugge heeft, dat blijkt in 'n aantal zaken, gestreefd naar een succesformule. Een Belgisch kamertheater is bijna gedwongen toteen kleine bezetting, maar deze maal werden de acteurs erg bewust uitgekozen: Jaak Vissenaken en Annelies Vaes. Beiden speelden honderden voorstellingen, o.a. in het Holland Festival, van 'Pas de deux' iH. Claus) Men hoopt weei op zo'n reeks, maar het wordt nu alleen Vlaanderen, want in Nederland is er Centrum. Korrekelder Brugge, die vaak bezocht wordt door groepen uit Zeeuwsch- Vlaanderen. heeft nog drie andere produkties op til voor volgend seizoen. Het gezelschap Ivonne Lex is er vanaf november te gast met Juffrouw Margriet van Roberto Athayde. vanaf eind januari loopt 'De fabrieken bezet' van Trevor Griffiths, dat een eerste poging vertelt (namelijk in Turijn 1925) om stakingen en fabrieksbezettingen te opganiseren en als slotstuk 'Het was niet de vijfde, het was de negende' van Aldo Nicolaj. een bl.ijspel. (F N i. Initiatief Ellis Mammola uit IJzendijke Vestiging Terneuzen IJZENDIJKE - Ellis Mammola uit IJzendijke loopt samen met enkele andere Zeeuws-Vlamingen met het plan rond een werkwinkel op te zet ten. De laatste maanden begint het plan vastere vormen aan te nemen en de werkgroep wil nu ook anderen erbij gaan betrekken. Met de Werk winkel wil de werkgroep volgens Ellis Mammola bereiken dat Zeeuws-Vlaamschc handwerkslie den zoals pottenbakkers, wevers, spinner meer samen gaan werken. Daar ontbreekt nu volgens haar het één en ander aan: „Iedereen werkt nu voor zichzelf en uit de praktijk blijkt dat velen hethoofd nauwelijks boven water kunnen houden. Zelfs al ga je zeer commercieel werken dan is het nog geen vetpot De oplossing volgens haar is de op richting van een werkwinkel waarde mensen hun produkten vervaardi gen en tevens verkopen. ..In je eentje kan je geen winkel runnen omdat de kosten dan veel te hoog zijn en je bent er de gehele dag. wil je vol doende omzet halen, aan gebonden. Werk je daarentegen samen dan zijn de kosten veel lager. Om de kosten te dekken zou iedereen een bepaald percentage van z'n omzet aan de winkel moeten afdragen. Je zou ei kaars produkten kunnen verkopen zodatjezelfnietaltijd aanwezighoeft te zijn. Daarenboven, en dat is zeker zo belangrijk als het geld. is het veel gezelliger om samen te werken en niet alles alleen te doen." Als vestigingplaats voor de Werk winkel denkt ze aan Terneuzen van wege de centrale ligging in Zeeuws- Vlaanderen,"Een groot pand in het centrum zou ideaal zijn." Warde inrichting van het gebouw be treft moet het volgens Elliss behalve een gemeenschappelijk atelier en een smaakvol ingerichte tentoon stellingsruimte ook een ontmoe tingsruimte bevatten. Huiskamer „Tegenwoordig leven veel mensen naast in plaats van met elkaar. Een ontmoetingsruimte is dan ook hard nodig. Het zou een soort huiskamer moeten worden waar de mensen zich op hun gemak voelen." Binnenkort wordt er een stichting in het leven geroepen die het plan ver der moet gaan uitwerken en realise ren. De werkgroep is nu druk doende met de oprichtingsvergadering. Haar verwachtingen zijn hoog ge spannen. „Ik hoop op een flinke op komst want zonder de medewerking van andere geïnteresseerden zal het moeilijk lukken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 33