Binnenkort nieuwe bedrijfspanden aan de rand van Westkapelle „Ik leg het allemaal vast in m 'n geheugen Minnaard, Krabbendijke, winnaar Chateauroux "uigvuiwL7ivi V3n Boeijen onthult plastiek De Kubus Ik ruzie met de gemeente secretaris? Geen sprake van!" WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1976 P. M Faas: „Ik maak hier nog wat mooie foto's P. M. FAAS VAN VERDWIJNEND HOTEL 'NOORDZEE' TE CADZAND: CADZAND - „Weemoed? Ach, dat valt wel mee. Sinds de ramp in '53 heb ik hier geen spa in de grond mo gen steken om eens wat te verande ren. Aan de andere kant: ik maak er nu hele mooie foto's van, van het ho tel zelf en van de omgeving, en ik leg het allemaal zo goed mogelijk vast in mijn geheugen. Uiteindelijk ben ik hier geboren en getogen", zegt ho telhouder P. M. Faas uit Cadzand. Zijn hotel ('Noordzee') en dat van zijn collega I. de Bruyne ('De Wielin gen') gaan tegen de vlakte omwille van een steviger zeewering voor Cadzand. Ze bestrijden de noodzaak daarvan niet. maar de veranderingen die de Deltawerken voor hen persoonlijk met zich meebrachten, hadden ach terwege mogen blijven. Niettemin zijn grootse plannen gemaakt om tot herbouw te komen. In de driehoek, raar nu 'De Wielingen' staat, zullen tree splinternieuwe moderne hotels wijzen onder dezelfde namen. De tóvoering wacht alleen nog op de iandtekeningen onder de met veel aioeite bereikte onteigeningsover- /fenkomsten op een gemeentelijk be- stemmmgsplannetje dat de herbouw regelt. Geplaatst voor een voldongen feit willen de Cadzandse hotelhou ders zo snel mogelijk aan de slag met de plannen. De Bruyne: „We hopen maar dat de procedures bij de over heid niet te veel tijd in beslag ne men". Er wordt trouwens een 'fatale datum' vastgelegd: op 1 januari 1978 moeten de nieuwe hotels klaar zijn, zodat de oude gebouwen kunnen worden gesloopt en het werk aan de zeewering een aanvang kan nemen. 'Vol goede moed' De Bruyne) en 'niet optimistisch en niet pessimistisch' (Faas) wagen de hotelhouders zich straks aan wat ze eendrachtig als een 'sprong in het duister' beschouwen. „Het is natuurlijk wel leuk datje een nieuwe zaak krij gt. En ik mopper niet over de vergoeding die we krijgen, maar het blijft een enorme investe ring. Beslist geen gemakkelijke op gave". zegt De Bruyne. Met de omge ving verwacht hij weinig problemen: de Cadzandse bevolking heeft de ho telhouders bij de herbouwplannen tot nu toe geen strobreed in de weg gelegd. „Ik geloof trouwens dat het voor iedereen goed is dat wij door kunnen gaan. Wat er straks staat - moderne hotels, die aan alle eisen voldoen - dat is uniek voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Vergeet ook niet dat de hotels, vooral in de derti ger jaren, de stoot hebben gegeven tot de toeristische trekpleister die Cadzand nu is. Na de dertiger jaren is er wat hotels betreft vrij weinig ver anderd. Nu krijg je er ineens weer twee nieuwe bij, dat is een goede zaak". 'De Wielingen' werd al ruim ander halve eeuw geleden gesticht, maar is sindsdien meerdere malen her bouwd. Voor het laatst gebeurde dat in 1961De Bruyne zeg t goed geboerd te hebben in het verbouwde hotel, wil dat echter niet te lang koesteren in zijn herinnering. In '78 beschikt hij over een hotel dat volgens de moder nste voorschriften is opgetrokken en ingericht. 20 tot 25 ruime kamers groot. „We beginnen gewoon op nieuw", zegt hij berustend Faas pakt het nog grootser aan. Als het nieuwe 'Noordzee' wordt ge bouwd ziet hij een lang gekoesterde wens in vervulling gaan: een hotel waarin voor de gasten behalve een slaapkamer ook een zitkamer be schikbaar is, zogenaamde hotel- appartementen. Op z'n huwelijks reis verbleef hij zelf in zo'n hotel en dat is hem prima bevallen. „Het vergt een hele andere bedrijfsvoer ing en het is een geweldige investe ring. Je weet niet wat je allemaal nog tegenkomt, maar als de ontwik keling zich doorzet zoals die nu is - Cadzand steeds meer in trek - dan moet het kunnen". Faas had al jaren dergelijke plannen, maar kon ze in het in 1933 gebouwde hotel niet verwezenlijken. Dat is dus een duidelijk voordeel van de ge dwongen verhuizing „Ja. want hel publiek vraagt ook een steeds betere accommodatie. Ik weet dat uit eigen en andermans ervaringen". Toch is de hele heisa rond de ontei gening van de afgelopen jaren hem niet in de kou we kleren blijven zitten. „Alles verloopt zoveel moeilijker dan ie zou hebben vernacht. Het is een gevecht om iedere steen. Geen en kele instantie maakt het je echt ge makkelijk. Ze werken soms slecht samen Bovendien had ik aanvanke lijk weinig goede adviseurs en ook te weinig tijd om er intensief mee te bemoeien" Hij vindt een verwijt richting overheid op zijn plaats: „Je zou bjj een dergelijk belangrijk pro ject toch wel een goede voorlichting mogen verlangen, maar vergeet hel maar". DUIVENR UBRIEK regelmatig concours BIERVLIET - Gelijk met de leden van de ZNB speelde ook de Bond van Zater dagvliegers Chateauroux voor jonge duiven De duiven hebben het nergens en in 1976 nooit gemakkelijk gehad, maar dit was een regelmatig verlopen concours. De overwinning ging naar Minnaard in Krabbendijke. die de eer in de fondclub Zebra aan P Scheele uit Temeuzen liet. Krabbendijke en Yer- seke lieten zich op deze vlucht met ver dringen! Zeven duiven van deze clubs eindigden bij de eerste tien De uitslag: Chateauroux afdeling: 1570 duiven. Eerste 1120 meter per minuut. 1 Minnaard. Krabbendijke. 2 P. Scheele, Temeuzen, 3 M. Mol. Yerseke. 4 en 7 C. de Rooy, Yerseke. 5 E. Simpelaar. Oost burg. 6 D. Nijsse. Yerseke. 8 Gebr. Van de Graaft. Arnemuiden, 9 J. v. d. Plasse, Yerseke. 10 gebr. Clement. Krabbendij ke Aan de dubbeling voor de fondclub Ze bra deden 903 duiven mee P. Scheele uit Temeuzen werd hier eerste, voor 2 P. van Hoof, Steenbergen, 3 E. Vervaet. Leur, 4 E. Simpelaar, Oostburg, 5 en 9 D. Nijsse. Yerseke. 6 gebr v. d. Graaff, Ar nemuiden. 7 gebr. Clement. Krabben dijke, 8 A. van Daelen, Oud-Vossemeer. 10 comb De Rooy. Bergen op Zoom. Nog één vlucht en de strijd in de fond club Zebra is ook geleverd Deze fond club speelt dit weekend Bourges. Op StrQuentin vlogen in deze afdeling nog 1979 duiven, ook hier de eerste prij zen in dezelfde hoek. 1 F. Hillebrand, Krabbendijke. 2 H van Koeringa, Krabbendijke. 3 en 5 E. Minnaard Mz.. Yerseke. 4 L. de Fouw, Kortgene. 6 H Neels, Krabbendijke. 7 mevrouw Van Bijl, Krabbendijke. 8 I. Berkeij. Oud- Vossemeer, 9 A. Kloosterman. Goes. 10 E. Minnaard Ez., Yerseke. In de kring Zuid-Beveland vloog men met 704 duiven Doornik. Voor het eerst dit jaar kwamen de duiven aan snelhe den boven de 100 km per uur. P. Schrij ver uit 's-Heer-Arendskerke maakte er een special van. want hij wint liefst 1- 4-7-60 enz., maar vlak ook A. Sorber uit Goes niet uit. die begint met. 2-01-11-29 enz., enz. Hij win tonder andere de eerste serie van drie duiven voor G. Verbart 's-Heerenhoek. Uitslag: Doornik 704 duiven. Eerste 1720 meter. P Schrijver. 's-Heer- Arendskerke 1-4-7, A. Sorber. Goes. 2-10. J. van Eijkeren. 's-Heerenhoek 3. J v d. Velde, 's-Heer-Arendskerke 5, F. Voois. Goes, 6, N. van Kleunen. Goes. 8, D. Brouwer, Goes, 9. Ook in West-Zeeuwsch-Vlaanderen vanuit Doornik ging het hard: De Ge trouwe Duif te Cadzand met 119 duiven. Eerste 1666 meter per minuut. J. v. d Plasse 15-7-8 A. de Putter en Zn. 2-6-101. Porreij 3-9 J. Pleijte 4 In Oostburg met 71 duiven. Eerste 1769 meter per minuut. J. Riteco 1-7. M. Buysse 2. J. Dathjjn 3, G. van Hee 4-5-10. A. van Hyfte 6, T. de Jonge 8, A. de Paepe 9 Vzv Hoofdplaat met 112 duiven. Eerste 1727 meter per minuut. Cam. de Waele 1, H. Cal on 2-3-6, gebr. Van Grol 4, A. van de Broecke 5-10. J Scherbeijn 7. A. Cor nells 8, E. Scherbeijn 9. W Sasput met 21 duiven. Eerste 1634 meter P. de Poorter 1-6-7. Weijnsbergen en Zn 2-3-5. H Calon 4 Recht voor Allen te Sluis met 88 duiven Eerste 1662 meter per minuut. J. v d Wege 1 G van Morrelgem 2-5-6. M. Baert3 P Goossen 4.1. Dathijn 7. M. v. d Bussche 8 E Baert 9 J. Coppens 10 Nog Sneller te Breskens. 131 duiven. Eerste 1737 meter J. Jacobs 1-30. gebr. Pijcke 2 Ch de Looze 3-8. Th. Smalle- gange4. Th de Smit.5-9, D. Mookhoek 6. C van Opdurp 7. Aan het afdelingsconcouif vanuit Qui- vraïne door de bond van zaterdagvlie gers deden 2652 duiven mee. H. Smidt Breskens was allersterkst met 1 en voor 2-5-10 van zijn clubgenoot R. Ver saevel. Cadzand. 3 H. Mondeel. Borsse le. 4 A. Abee, Middelburg. 6 J. Bareman Temeuzen, 7 J. Jonkheer. Middelburg. E. Simpelaar. Oostburg. 11 L. de Hamer Temeuzen. 12 C. de Ridder. Amemui den, 14 M. Boogaard. Vlissingen. 15 C. Verburg, Kortgene. Schoorsteenbrandje HAAMSTEDE - In de woning van de heer D. de G. te Haamstede woedde dinsdagmiddag omstreeks 13 uur een kleine schoorsteenbrand. De brand werd door de brandweer van Haamstede snel geblust. De schade bleef beperkt tot een hoeveelheid roet in de huiskamer De brandweer van Re- nesse. die ook was gewaarschuwd, hoefde niet in actie te komen. Collecte SINT-MAARTENSDIJK - De collecte voor het gehandicapte kind, gehouden door de leden van muziekvereniging 'Euterpe' uit SintrMaartensdijk, heeft te Sint-Maartensdijk 1107,65 opge bracht. BURGEMEESTER DE KAM VAN AXEL: „onderlinge verhoudingen zijn prima" AXEL - Burgemeester A. de Kam van Axel en gemeentesecretaris P. G. v d Bosse ontkennen dat hun onder linge verhouding te wensen overlaat. In Axel doen de laatste tijd geruchten de ronde, als zouden burgemeester De Kam en zijn secretaris met elkaar overhoop liggen. Aanleiding voor die geruchten is het feit dat de heer Van den Bosse in Axel bestuursfuncties van de vereniging Axel - Polen, de Stichting 'De Halle' en de VVV heeft neergelegd. De gemeentesecretaris zou die functies hebben neergelegd, omdat er onenig heid met de burgemeester zou bestaan. De heer Van den Bosse en de heer De Kam ontkennen dit echter ten stellig ste. De heer Van den Bosse: „Ik heb zoveel Gemeentesecretaris Van de Bosse en burgemeester De Kam van Axel: Geen sprake van conflicten. functies en aangezien je een dagje ouder wordt, moetje het wat kalmer aan gaan doen. Die verwevenheid tussen het werk van secretaris en functies in allerlei ver enigingen wordt op den duur te veel. Er is echt geen ruzie tussen de burgemees ter en mij. Ik wil gewoon wat minder functies hebben en langzamerhand ga ik er wat afstoten. Sanering noem ik dat." zo zegt de voormalige vice- voorzïtter van Axel - Polen, De heer De Kam: „Ik kom net terug van vakantie en dan hoor je overal dat er ruzie zou zijn tussen de secretaris en mijzelf. Maandagmorgen hebben we el kaar gesproken en van ruzie is geen sprake. Natuurlijk zijn er wel eens me ningsverschillen. De secretans vult hem aan: „Dat is maar goed ook. Waar is er PLANSNEL UITGEVOERD De heer Van den Bosse zet uiteen dat hij niet met ruzie uit het bestuur van Axel-Polen is gestapt. Ook niet uit het bestuur van de Stichting 'de Halle': „Daar heb ik te lang in gezeten. In het begin al in de voorbereidingscommissie. Ik ben er nu uitgestapt. De jongeren moe ten nu eens d e kans krijgen om waar te maken wat ik niet heb kunnen berei ken." zegt het voormalige bestuurslid van het noodlijdende culturele centrum in Axel. Burgemeester De Kam over 'De Halle': „Ik heb de welzijnsnota van de Stich ting Zeeland nog niet gelezen, maar het gebouw moet de functie krijgen waar het voor gebouwd is. Dat is altijd ons streven geweest. Veel mensen zeggen dat De Halle een te elitair karakter heeft. De doorsnee Axelse inwoner vindt het te elitair. Een cultureel centrum is eigenlijk een verdeld verenigingsge bouw, maar dit staat er iets boven. Lang wachten burgemeester Van Boeyen onthult de plastiek. BIJEENKOMST OP ST. MAARTENSDIJK verhoging dijk blijft probleem WESTKAPELLE - Binnen afzienbare tijd zal de laatste hand worden gelegd aan de nieuwe gemeentewerf van de gemeente Westkapelle. De nieuwe ge- mcentewerkplaats aan de Oude Zand weg zal volgens wethouder en loco burgemeester L. Wouters, niet officieel in gebruik worden genomen. Naast de bouw van de nieuwe gemeen tewerf komen er op het terrein aan de Oude Zandweg, waar enkele jaren gele den de cartingbaan verdween, nog een zevental loodsen, werkplaatsen of op slagruimten. Zo zal het aannemings bedrijf Van Rooijen op het kleine indus trieterrein van zesduizend meter rond de broodfabriek Delta een werkplaats bouwen, is men bezig met de bouw van ontwerp van sansvan eerd "-MAARTENSDIJK - In een korte. I laar feestelijke bijeenkomst heeft Jj'gemeester J. E. van Boeijen van [Wen dinsdagmiddag voor de open ly kleuterschool 'De Kubus' in jJjt-Maartensdijk een bronzen plas- onthuld. Dit kunstvoorwerp is bij «vorig jaar geopende school tot stand [«omen volgens de zogenaamde 1- ""hgeling. «burgemeester vond dat hier goed ge- bdkvan was gemaakt, omdat ook eer- •rf al by de openbare lagere school 'De ®burch' in Sint-Maartensdijk een «11 was geplaatst Hij zag dit als een aanzet voor de gemeente, btbeer Van Boeijen meende dat op d eze ier scho°' en maatschappij dichter aIelkaar worden gebracht. Hij dankte ^sienaar Hans van Eerd uit Oirschot Afzijn inbreng. secretaris van de oudercoromissie. «beer F. a P. m. Bakx. vond dat voor kunstvoorwerp de mogelijkheden waren gebruikt. Hj) was ermee "imen dat in korte tijd een nieuwe met een mooi kunstvoorwerp tot. een loods voor het aannennugsbednjl Lievense. onderdeel van de Walcherse Aannemings Maatschappij en zal het bedrijf van de gebroeders Dominicus (Marmora en kunststeen) hier een be drijf vestigen. Ook het. constructiebed rijf Minderhoud. Hoogsteger straatwer ken en Loondorsbedrijf Huibregtse zijn bezig met de bouw of zullen binnenkort beginnen op dit industrieterrein. Wethouder Wouters benadrukt dat het in het geheel niet in de bedoeling ligt om bedrijven af te snoepen van Middelburg of Vlissingen maar dat het hier gaat om Westkapelse bedrijven die om uitbrei ding vroegen of bedrijven die nog hele maal geen ruimte hadden „Binnen het bedrijfsleven was er be hoefte aan een industrieterrein. Aange zien deze grond onbenut en aan de rand van Westkapelle lag hebber, we snel een plannetje gemaakt om aan de behoefte van de bedrijven te voldoen. Daarnaast bestond er een grote vraag naar een nieuwe gemeentewerf, die we eveneens op deze plaats hebben gesitueerd, aldus wethouder Wouters. Volgens de loco burgemeester had men een flinke ge- meenteschuur nodig omdat het werk van gemeentewerken de laatste tijd sterk uitbreid. De grond was al eigendom van de ge meente Westkapelle maar was deels uitgegeven in erfpacht. „We heb ben sommige gedeelten af moeten ko pen Het plan is ongeveer twee jaar oud en is geheel volgens de regels gespeeld. Er was bijvoorbeeld geen enkele artikel 19 procedure. Het feit dat er vraag be stond aan industrieterrein bewijst wel dat de grond binnen enkele maanden was ui tverkoch tlegt de wethouder uit. De cartingbaan was in eerste instantie verdwenen omdat, werken aan de dijk dit vereisten. Zoals bekend moet de dijk van Westkapelle worden opgehoogd tot Delta-hoogte Concrete plannen hier voor zijn nog niet bekend, ondanks het feit dat het idee hiervoor al jaren be staat. Wethouder Wouters: „Het is ron duit teleurstellend dat nog steeds geen plannen op tafel liggen. Enkele jaren ge leden was er een plan Dit omvatte ech ter te rigoreuze veranderingen. Vorig jaar hebben we met het college en het waterschap Walcheren een bespreking gehad waarin naar voren kwam dat we „snel iets zouden horen". Tot nog toe weten we van niets Extra vervelend vindt de wethouder deze situatie voor de bewoners aan de Dijkslraat, die toentertijd de toezeg ging hebben gekregen dat ze hun wo ning zouden moeten verlaten, zodra zou worden begonnen met de werkzaam heden. „Deze inwoners van Westkapelle verke ren nog steeds in onzekerheid. Voor hen is het zeker onverteerbaar", aldus de heer Wouters. Plannen van de gemeente om nieuwe woningen te bouwen aan de vernieuwde Oude Zandweg bestaan om de bewoners van de Dijkstraat op te vangen, maar er is nog steeds niets bekend van de sitau- tie rond het verhogen en verbreden van de dijk vij Westkapelle. We hebben lang moeten wchten op het rapport van de Stichting Zeeland. Eind '74 werd er voor het eerst over gespro ken. Begin mei verleden jaar kreeg de stichting de opdracht en nu is het begin deze maand uitgekomen, toen ik met vakantie was. Het was een iange pro cedure voor er resultaten waren," vindt de voorzitter van het bestuur van 'De Halle'. In de tijd dat het cultureel centrum ge bouwd is. legt de heer De Kam uit. wa ren er voor Axel nog grote uitbreidings plannen. De gemeente zou aanzienlijk groeien wat inwonertal betreft. De heer Van den Bosse herinnert zich dat ooit nog wel eens gesproken is over 60.000 inwoners. Axel telt momenteel ruim 12.000 inwoners, zegt de heer De Kam. en dat kan ook een reden zijn dat 'De Halle' niet goed draait. stand kwam. De bronzen plastiek heeft de vorm van een kubus waarbij aan weerskanten kinderen zijn uitgebeeld. De kleuters en vele moeders waren op deze zonnige middag getuige van de onthulling van de bronzen kubus. B. Meijer voor 'Steun aan Israël' GOES - De zeeuwse werKgroep aan Is raël heeft de heer B. Meijer uitgenodigd om een serie lezingen over Israël te houden. Op 5 oktober spreekt hij in Goes in het wijkcentrum 'De Hoogte'. Populierenstraat 29. op 6 oktober te Zie- nkzee in het Hervormde centrum 't Vrije', op 7 oktober te Middelburg in de Getuigeniskerk. A. Lauwereijsz straat 6. De aanvang van de avonden is steeds 20.00 uur. Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. De Zeeuwse werk groep 'Steun aan Israël' verzorgd deze avonden en is sateeds aanwezig met een stand met literatuur over Israël, met de nieuwste uitgaven van Israëlische post zegels en met houtsnijwerk uit Israël. De opbrengst daaervan komt ten goede aan Joods-Russische immigranten kinderen die in Israël gzan wonen. industriebond nkv vindt: „Meer samenwerking nodig tussen arbeids- en milieu-inspectie" UTRECHT (ANP) - De Industriebond NKV vindt, dat de samenwerking tus sen de milieu-inspectie en de arbeid sinspectie nogal te wensen overlaat. Volgens de bond moeten er richtlijnen komen om een evenwichtiger taken pakket voor beide inspecties te krijgen. Dit zegt districtsbestuurder F. de Vries van de Industriebond NKV in het blad 'Industrierevu' Volgens hem hebben de arbeidsinspectie en de milieu-inspectie elkaar bij de affaire-Cruson in Breskens behoorlijk in het vaarwater gezeten. In augustus werd Cruson gesloten op last van de milieu-inspectie omdat het niet voldeed aan de hinderwet. Het be drijf is er zoals gemeld inmiddels in ge slaagd. mede door de medewerking van de arbeidsinspectie, een belangrijk deel van de fabriek weer open te krijgen. Volgens de industriebond heeft de Bre dase directeur van de arbeidsinspectie gezegd, dat de milieu-Inspectie zich al leen heeft gebaseerd op visuele waar nemingen en literatuuronderzoek en dat zij heeft nagelaten metingen te doen. De milieu-inspectie zou te licht vaardig te werk zijn gegaan. Uit de gang van zaken rond Cruson blijkt volgens de Industriebond NKV. dat het nodig is. dat de beide Inspecties nauwer gaan samenwerkea

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 31