Voortvluchtige aap werd bij Hansweert gevangen MOORDZAAK NIEUWVLIET: NIEUWE SPOREN LEIDEN WEER NAAR FRANKRIJK PZC/P Inwoners Borssele willen onderzoek naar vergoeding vakonderwijs aan de scholen Rijkshavendienst in Terneuzen voorkomt olieramp op kanaal almanak VANGERS AANVANKELIJK VOOR AAP GEZET Sint-Jansdijk opnieuw uitgekamd Nog geen spoor van vermiste sportduikers Man omgekomen bij ongeval op terrein betonfabriek ZEEUWSE Zorg Lezers van deze courant. Omdat u vandaag in dit blad nog een heel lange troonrede voor de boeg hebt. zullen wij proberen de onze kort te houden Kijkend naar de achter ons liggende periode, moeten wij vaststellen dat het humoristisch gehalte van de grappen in dit hoekje aan een sterk vooTi gaande tnflc tie onder he vigivas Wij zullen de bestrijding daarvan met kracht ter hand nemen Wy zijn van oordeel dat de zelfwerk zaamheid van de burger - mede met het oog op de bevordering van zijn mondigheid - dient te icorden bevor derd. Pogingen die reeds in hel ver leden in die richting werden onder nomen. zullen enerzijds worden geë valueerd en anderzijds worden voortgezet. Voor het overige moge u ervan over tuigd zijn dat het vullen van dit hoekje onze voortdurende zorg zal blijven houden. WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1976 provincie 'BIJZONDER ONDERWIJS BEVOORDEELD' in Hansweert. Dat uitstapje kostte aapmans z'n vrijheid. Het was een hele toer om het dier te vangen. Steeds weer was de aap z'n belagers «een paar politiemannen, personeels leden van het aannemingsbedrijf en nog enkele vrijwilligers) te snel af. De aap slingerde zich met het grootste gemak van de ene naar de andere balk in het nokje van de loods Een half uur lang werd de meerkat van hoek naar hoek gejaagd Een ware klopjacht. Aapmans trok aan het korste eind Z'n vervaarlijk schitte rende tanden hielpen daar geen moedertje lief aan. De aap werd uit eindelijk by z'n lange staart gevat en in eer --estnn' Vivisectie De toekomst van de avontuurlijke aap is zeer onzeker. Het is niet on- De heer Kruijssen bijzijn succesvolle poging, de aap ie Znge,, De w™»"" tUnsttasraiddag op het terrein van de aannemingsbedriji DIER STRAKS WELLICHT GEBRUIKT BIJ DE VIVISECTIE HANSWEERT - De aap. die maan dag enkele bewoners van de Zim- mermanpolder bij Rilland-Bath de stuipen op het lijf heeft gejaagd, is weer gekooid. Dinsdagmiddag werd het dier gevangen in een loods van het aannemingsbedrijf Van der Straaten aan de Werfsdijk in Hansweert-West. De aap vertoonde zich rond een uur of twaalf op het terrein van het aannemingsbedrijf. Het dier werd in een loods gejaagd. Later in de middag slaagde een le gertje 'apevangers' erin, het dier in een hoek te drijven en in een kooi te stoppen. Een handelaar uit Eindho ven heeft het dier meegenomen. De aap. die voor zoveel consternatie heeft gezorgd, blijkt een volwassen mannetjes meerkat te zijn. Het dier was volkomen gezond. Meerkatten, ook wel makako's of oerwoudmeer katten genoemd behoren tot de hon dapen. Ze komen veel voor in de wouden en de savannen van Afrika ten zuiden van de Sahara. Het zijn middelgrote slanke apen, die uitste kend kunnen klimmen en springen. De meerkat werd maandag voor het eerst in de Zimmermanpolder bij Rilland-Bath gesignaleerd. Het dier drong daar een woning binnen. Gea larmeerde politiemannen slaagden er niet in de aap te vangen. Ze kon den alleen maar toezien hoe de aap de benen nam en in een hol in de Wes- terscheldedijk verdween. De aap 'huisde' vermoedelijk al enkele da gen in de Zimmermanpolder. De herkomst van de meerkat is nog on bekend. Vermoedelijk is het dier er gens uitgebroken. Een andere theo rie is. dat de meerkat in de polder is 'gedropt', door iemand die te laat tot de ontdekking kwam. dat een aap niet het meest ideale huisdier is. mogelijk, dat het dier voor vivisec tie zal worden gebruikt. De dieren tuinen willen zich niet over de meerkat ontfermen. Ze hebben apen genoeg. De rijkspolitie van de groep Reimerswaal heeft tal van dieren tuinen gebeld met het verzoek de aap te komen vangen. De politie kreeg overal nul op rekest. „We zitten niet bepaald om apen te springen", kreeg de politie te horen. De rijkspolitie werd verwezen naar de heer M, Kruijssen uit Middelburg. Hij zou het varkentje wel wassen. Kruijssen heeft tenslotte zestien jaar De aap, kort voor hij zijn vrijheid kwijt raakte. voor een dierentuin in Tilburg ge werkt Omdat de dierentuinen ver dere medewerking weigeren, werd een beroep gedaan op de heer Kruijs sen. De politie klopte bij hem niet tevergeefs aan. Hij bleek onmiddel lijk bereid de aap te helpen vangen. De heer Kruijssen kan zich zeer boos maken over de houding van de die rentuinen. ..Het ziin gesubsieerde instellingen. Ik vind, dat ze taak hebben zo'n dier op te nemen. We hebben toch de mond vol over die renbescherming? Hoe kunnen ze dan zo'n beest aan z'n lot overlaten". De aap is inmiddels getransporteerd naar Eindhoven. Volgens Kruijssen is het lot van de aap vrijwel bezegeld: "„Als er niks aan gedaan wordt, ben ik er zeker van dat dir dier ge bruikt wordt voor de vivisectie. Foto: Luitenant Schooneveld trechtsvan de rijkspolitie tijdens de 'uitkamactie' aan de Sint Jansdijk in Nieuwvliet. Beeld van de actie op het terrein van het misdrijf. Iedere vierkante centimeter van het terrein werd dinsdag onder de loep genomen. Sloot langs dijk werd drooggelegd NIEUWVLIET - Twee of drie - vermoedelijk beslissende - spo ren in het onderzoek naar de moord op een jonge vrouw bij Nieuwvliet, leiden in de richting van Frankrijk. Enkele recher cheurs van de rijkspolitie in het district Middelburg proberen op het ogenblik, in nauwe sa menwerking met de Franse po litie, die identiteit van de ver moorde vrouw te achterhalen. „We hebben goede hoop dat we met de identificatie op het goede spoor zitten", liet de poli tie dinsdag middels een com muniqué weten. Men liet er opnieuw geen twijfel over bestaan dat het slachtoffer niet de jonge Franpaise kan zijn. die in augus tus haar vakantie doorbracht op de camping 'Zonneweelde' bij Nieuwvliet Aanvankelijk waren er wel sterke aanwijzingen in die richting. In de loop van een week onderzoek heeft de poli tie dat en andere sporen geleidelijk kunnen elimineren. Volgens luitenant D. Schooneveld, die de leiding heeft van het onderzoek, is praktisch alle aandacht nu gericht op Frankrijk. „Maar zolang we geen absolute zeker heid hebben, kunnen we enkele andere mogelijkheden ook nog niet helemaal uitsluiten." In het kader van het onderzoek heeft de politie dinsdag een grootscheepse zoe kactie op touw gezet aan de S tr Jansdijk, waar het lijk vorige week dinsdag werd gevonden. Op zoek naar sporen legde men de sloot langs de dijk praktisch droog en maakte men de struiken waar onder het stoffelijk overschot lag, prak tisch met de grond gelijk. Ongeveer der tig personen werkten daaraan mee: le den van het rechercheteam en van de technische recherche, een speurhondge leider. functionarissen van de explosie ven ppruimingsdienst. het gerechtelijk laboratorium en het waterschap 'Het Vrije van Sluis'. Met behulp van de modernste techni sche snufjes werd iedere vierkante cen timeter onder de loep genomen. Volgens luitenant Schooneveld is een aantal sporen gevonden, maar hij wilde niet In gaan op de aard daarvan. Men heeft in ieder geval nog niet met zekerheid kun nen vaststellen of de jonge vrouw is doodgeschoten aan de Sint-Jansdijk ol dat de moord elders is gepleegd en de dader het lijk daarna onder de struiken aan de dijk heeft gedeponeerd. De poli tie heeft goede hoop dat het onderzoek binnenkort tot concrete resultaten zal lelden. DUITSER VERDACHT VAN OPLICHTING GOES - De Goese gemeentepolitie heeft dinsdagmiddag dc 27-jarige W. P. G. uit het Duitse Berkenthin-Lauenburg, aangehouden. De man wordt verdacht van flessentrekkerij. Volgens de politie heeft de Duitser, momenteel zonder vaste woon- of ver blijfplaats. in een aantal pension's en ca- fé's in WestrBrabant en Zeeland zijn re keningen nooit voldaan. Hij staat onge veer 4 000. -in het krijt. De man is inge sloten in het politiebureau van Goes. SCHARRENDIJKE - Er is nog steeds geen spoor van de twee sportduikers, die sinds zondag worden vermist in de Grevelingcn. Zoals bekend verdwenen de broers Pieter (31) en Corstiaan (23) Storm, respectievelijk uit Roosendaal en Monster, die dag voor he haventje van Scharrcndijke onder water en keerden niet meer terug. Evenals maandag hebben mensen van de rijkspolitie van de groep Bruinisse en de groep Willemstad dinsdag weer in tensief gezocht. Evenals de voorgaande dag werd ook nu weer hulp verleend door duikers van het Britse leger in Duitsland, die voor een oefening in Zee landzijn Alle dreg- en zoekacties bleven echter zonder resultaat. De professio nele duikers ondervonden overigens enige hinder van sportduikers, die ook mee wilden zoeken. Het zoeken zal vandaag (woensdag) worden voortgezet Vereniging voor Latijnse liturgie houdt verdiepingsavond GOES - Op 1 oktober houdt de Verenig- fing voor Latijnse liturgie afdeling Zee land. dej aarlij kse bezinnmgsavondOm 7 uur zal in de Rooms-Katholleke kerk in Goes een Latijnse Heilige Mis zijn. gecelebreerd door rector E. Buys uit Oudenbosch en gezongen door de Zeeuwse Koorschool en het mannen koor van de parochie Goes, onder lei ding van Evert Heyblok en eventueel deden van) andere koren Om ongeveer 8 uur zal rector E. Buys in de Zeeuwse Koorschool (naast de kerk) 'n inleiding houden, waarna vragen gesteld kunnen worden De verdiepingsavond is toe gankelijk voor leden met introducéleis en andere belangstellenden. BRIEVEN AAN GS EN INSPECTEUR J. GELIJNS BAARLAND - Acht inwoners van de gemeente Borsele hebben in een brief aan gedeputeerde staten en ondcrwij- sinspecteur J. Gelijns gevraagd een on derzoek in te stellen naar de manier waarop in de gemeente Borsele de vergoeding voor het vakonderwijs tot stand komt. Een dergelijk verzoek heeft ook het PvdA/PPR-raadslid I. A. van Roven onlangs aan het college van gs gericht. Zoals gemeld, stelde de heer Van Royen dat bij de vaststelling van het getal we kelijkse lesuren vakonderwijs meer uren vakonderwijs bij het openbaar on derwijs zijn geteld dan er in werkelijk heid worden gegeven. De vergoeding, die het bijzonder onderwijs voor het va konderwijs ontvangt, is afhankelijk van het aantal uren, dat bij het openbaar onderwijs gegeven wordt. Voor de openbare lagere school in Borssele wa ren zes uren vakonderwijs geteld, terwijl er maar vier gegeven werden. Dit had als resultaat dat het bijzonder onderwijs meer vergoeding krijgt dan men eigen lijk zou moeten omtvangen. De heer Van Royen noemde dit 'bevoordeling' van het onderwijs." Volgens wethouder J. Bras van onderwijs in de gemeente Borsele leverde deze telfout maar een gering verschil op. De briefschrijvers stellen echter dat hun vanuit onderwijskringen duide lijk is geworden dat het verschil oer de kalenderjarenl974, 1975 en 1976 intus sen de zevenhonderd klokuren bena dert, hetgeen in loon- en reiskosten een bedrag van circa twintigduizend gulden ten voordele van het bijzonder onder wijs betekent. En dat verschil wordt naar de mening van de briefschrijvers nog verder opgevoerd doordat er bij het openbaar onderwijs in Borsele tussen tijds ontslagen hebben plaatsgevonden, die niet zijn doorberekend naar het bij zonder onderwijs. De acht briefschrij vers (het initiatief is genomen door de heerA. J.C. Koulman uit Baarland; zijn vrouw, drie bewoners van Driewegen en drie van Oudelande hebben de brief mede-ondertekend) vragen zich af waarom met ingang van het nieuwe schooljaar de gemaakte foiuten niet hersteld zijn. Ook attenderen ze nog eens op het feit dat tussentijdse ontsla gen van vakleerkrachten bij het open baar onderwijs, binnen veertien dagen Woojihuis verkocht KAPELLE - In opdracht van de ge meente Kapelle is door notaris Kram het woonhuis Biezelingsestraat 74, groot 8 are 30 ca. verkocht. Koper werd de heer J. B. Steketeete Zierikzee voor 62.100,-. gemeld moeten worden bij hetbijzonder onderwijs, zodat de besturen van die scholen hun maatregelen kunnen ne men. „Dit laatste gebeurt niet in Borse le Terwijl de wethouder hier nadrukke lijk op gewezen is. past hij de wet bewust niet toe. zodat de verschillen tussen, openbaar en bijzonder onderwijs steeds groter worden." aldus schrijft men. Ver- SINT-MAARTÊNSIJK - Bij een be drijfsongeval in Sint-Maartensdijk is dinsdagmiddag omstreeks twee uur de 49-jarige heer A. Klaasse uit die plaats om het leven gekomen. De heer Klaas- se. heftruckchauffeur bij de Thoolse Beton Industrie te Sint-Maartensdijk was met zijn truck een vrachtwagen aan het laden met betonpalen. Op een zeker moment stapte hij van zijn heftruck om twee balken op de laad vloer van de vrachtwagen te leggen. Omdat de grond waarop de truck stond iets schuin afliep begon deze te rijden en raakte de heer Klaasse bekneld tussen de laadbak van de vrachtwagen en de heftruck waardoor zijn borstkas werd ingedrukt. Hij werd onmiddellijk ver voerd naar het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom, waar hij in de loop van de avond is overleden. De heer Klaasse was gehuwd en had twee kinde ren. der wordt er nog gesteld dat een pen november a.s. aangezegd ontslag bij het openbaar onderwijs het verschil weer met ongeveer achttien klokuren in het voordeel van het bijzonder onderwijst doen uitvallen als de besturen van de bijzondere scholen er niet van in kennis worden gesteld. Tenslotte gaan de brief schrijvers nog in op de uitlating van we thouder Bras dat de hele zaak berustop een foutieve opgave van het wekelijkse aantal uren vakonderwijs door de open bare lagere school in Borssele. „Dat Is ons niet duidelijk, want het college va b. en w. benoemt en ontslaat de va kleerkrachten. zodat het college toö ook weet voor hoeveel uren ze benoemd zijn." Onderwijsinspecteur Gelijns had dinsdag de brief van de acht inwonen van Borsele ontvangen, maar hij kon er nog niet veel overzeggen, omdatdebri-i vrijwel onleesbaar was. „Maar als er sprake lijkt te zijn van bevooroordeling dan zal ik eens kijken hoe het allemsl in elkaar zit." aldus de heer Gelijns. Auto vernielde bij botsing lichtmast VLISSINGEN - Een personenauto heeft dinsdagavond even over zeven uur een lichtmast in de Vondellaan te VHssftv gen vernield. De auto, bestuurd door C. IJ. P. uitVLs- singen, reed. komende uit de richting van de Koudekerkseweg. door de Vo& dellaan. Op een zeker moment zochtdt bestuurder naar een brief die hij wilde posten. Hierbij verloor hij de machtove het stuur. De auto botste eerst tegen de trottoirband en vervolgend tegen een- lichtmast. die afknapte. PIJLSNEL 'OLIESCHERM' ROND ONTSNAPTE GASOLIE TANKSCHIP LEK NA AANVARING MET KADEMUUR TERNEUZEN - Door snel Ingrijpen heeft de Terneuzense rijkshavendienst dinsdagmorgen een olieramp op het kanaal Gent - Terneuzen voorkomen. Toen één van de bakken van dc tank- duweenheid 'Watervogel' uit Rotter- dam na een aanvaring lek raakteeaeeo aanzienlijke hoeveelheid gasolierer- loor, legde het vaartuig 'Othene'rudf havendienst pijlsnel een 'olieschera1 rond de bedreigde plaats. Dutte werd verhinderd dat de olie zich ver spreidde. Het olie-afvalscheepjeHts- du' van rijkswaterstaat zoog hetgoedj* later op. De aanvaring van de 'Watervogel'ld- gendom van de Rotterdamse reden; Van Ommeren) deed zich voor toen de duweenheid (een duwboot en vier tel ken van elk 1258 ton. een totale lende van 178 meter) zich van de binnenvaart- sluis (die gestremd was in verbande?, reparaties aan de sluisdeuren) naar c; zeevaartsluis begaf om daar geschut» worden. De duweenheid moest bij deze manos- vre achteruit varen. Toen boot en bat ken moesten uitwijken voor een Bcl?- sche spits, kwam de 'Watervogel' inai:- raking met de kade van het zogehete separatiepunt. Eén van de bakte raakte vervolgens lek. De stremming van de Oostsluis wast® streeks 12 uur teneinde. Ook debmgtë Sas van Gent deelde in de stremralngs- malaise. In verband met reparaties wt! deze belangrijke schakel in de oost- westverbinding van half tien tot elf urn uit de roulatie voor de scheepvaart Aandeelhouders PZEM vergaderen op 28 september MIDDELBURG - De PZEM hondt vol gende week dinsdag (28 september)df algemene vergadering van aandeel houders. Op deze vergadering wordt onder meer het al eerder uitgebrachte jaarverslag over 1975 met daarbij een voorstel tot wijziging van de afschrlj- vingsregels behandeld. De vergadering moet tevens een opvol; ger aanwijzen voor de heer C. Verdon» die is afgetreden als lid van de raad van bestuur. Door de provincie is de heerP J. Everaert kandidaat gesteld. De ver gadering vanaandeelhouders wordt gf houden in het PZEM-kantoor In Mia- delburg en begint om vier uur 's mid- Twee Vlissingers aangehouden wegens verboden wapenbezit VLISSINGEN - Dc Vlissingse gemeen tepolitie heeft dinsdag de 27-jarige n- S. en de 29-jarige J. A. H. beiden n» Vlissingen aangehouden wegens ve boden wapenbezit. Eerder op de dag trof de politie bij e® huisonderzoek in de woning van hoeveelheid munitie aan voor eenu. pistool. S. was gedurende het onderop niet thuis, maar werd later opwj"* Vlissingen aangehouden. De F vond in zijn wagen toen nog een met vier scherpe patronen. In de woning van H. werd bU zoek een revolver angetoffen. eveneens aangehouden Tegen mannen is proces verbaal opge®*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2