BEGROTINGSTEKORT IS RUIM 14 MILJARD Regering stelt besluit tijdstip vaste oeververbinding weer uit Custers veroordeeld tot levenslange deportatie Bij totale uitgaven van 86,6 miljard kleintjes Alleen inkomens beneden ƒ30.000 gaan er nog een beetje op vooruit Vondeling: Troonrede nog geen pronkstuk vandaag miljoenen nota 'GRUWELIJKE ZINNEN'... DE REGERING ONDERKENT HET BELANG EN DE BETEKENIS Vangers stonden voor aap 219e jaargang no. 225 Woensdag 22 september 1976 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De rijksuitgaven en het begrotingstekort blijven met respectievelijk 16,6 en 14,6 milard ook in 1977 op een zeer hoog niveau. De regering-Den Uyl acht deze beleidslijn noodzakelijk voor het bestrijden van de hardnekkige werkloosheid en het terugdringen van de inflatie. Daarnaast stelt de regering de burgers, die minder verdienen dan 30.000 gulden, een verbetering van de koopkracht van gemid deld 1,5 procent in het vooruitzicht. De belastingen gaan voorts met een bedrag van 150 miljoen omlaag. nuari 1976 komt er een subsidieregeling De dienstplichtige leeftijd wordt met voor crèches. een jaar vervroegd. Waardoor waar- De Neptunes van de marine worden schijnlijk de hele lichting, geboren in ook in 1977 niet vervangen. 1959. wordt vrijgesteld. Het niet slagen van de onderhande lingen tussen oost en west over troe penvermindering kost een extra be drag van 190 miljoen. Dil slaat in de Troonrede en Miljoe nennota. waarmee dinsdagmiddag in Den Haag het nieuwe parlementaire juris geopend. De regering verklaart indit beleidsplan dat de economie zich, na de zwaarste inzinking sinds 1945, liDjzaam herstelt. De investeringen rallen volgend jaar weer iets gaan- stij- jm.mede door toedoen van de nieuwe iovesteringsrekening per 1 april en de voortgezette steun aan individuele be drijven. Koningin Juliana begon de Troonrede meleen verwijzing naar de moeilijkhe- denrond depositie van prins Bemhard .Ongetwijfeld gaan de gedachten nu te- regMar de moeilijke periode die achter onsiigt Laten wij vandaag, in het besef van (en gemeenschappelijke verant woordelijkheid vooral zien naar het vele wat ons te doen staat", zo zei zij. De lonen zullen volgend j aar slech ts zeer gering kunnen stijgen. De minimumlo nen en de lonen daar vlak boven zullen reëel met 2 pet. vooruit kunnen gaan. de modale werknemers krijgen 1.5 pro cent meer. maar de mensen met bij voorbeeld tweemaal het modale inko men zullen er evenals dltjaarzo'n 2 pro cent op achteruit gaan. Een volledige prijscompensatie zit er naar alle waar schijnlijkheid niet in. Het Centraal Plan Bureau schat de prijsstijginE voor vol gend jaar op 6.5 a 7 procent (lager dan enig jaar na 1970, zegt de Troonrede), maar de prijscompensatie op niet meer dan 6 procent Nieuwe sporen in de Nieuwvlietse moordzaak leiden opnieuw naar Frank- ontslagen B|j de Nederlandse werven bestaat ern stige vrees voor massale ontslagen. PAGINA 4 commentaren Commentaren op de miljoenennota PAGINA 6 studiedag Cf bond van Christelijke plattelands vrouwen hield gisteren een studiedag over hanr toekomst. PAGINA 7 ondergang Hotel 'Noordzee' in Cadzand verdwijn! fgenaar P. M. Faas legt de ondergang vast in zijn herinnering PAGINA 9 botsing assemblee van de Raad van Europa Ws gisteren het toneel vooreen botsing tossen de Belgische premier Tindemans "Europese politici. pagina 21 vrees Cf overgelopen Russische schaker is wvreesd voor zijn veiligheid pagina 22 veronica Stan Haag stapt over van 'Mi Amigo naar Veronica pagina 23 herstel Westduitse economie herstelt zich wans weer. ^"•f pagina's 13 toten met 19 de voor- ""tote punten uit de miljoenennota. 1 Achteruitgang Op 1 januari 1977 moet echter het nieuwe kinderbijslagplan van kracht worden, waarin kinderaftrek en bijslag worden geïntegreerd. Voor in komens tot 26.000 gulden blijft het ef fect neutraal, voor inkomens daarbo ven betekent het een achteruitgang. Hoeveel precies wordt pas bekend als de regering over enkele weken het be treffende wetsontwerp bij de Tweede Kamer heeft ingediend. In elk geval zullen mensen met kinderen, die meer verdienen dan de modale werknemer, er in 1977 in koopkracht reëel op achte ruit gaan. De interne bezuinigingsronde, die het kabinet dit jaar pas na het zomerreces wist af te ronden is, naar het zich nu laat aanzien, het zwaarst terecht ge komen op het ministerie van onderwijs en wetenschappen. In totaal heeft minister Van Kemenade 450 miljoen moeten inleveren, waarvan 212 miljoen ten koste van investerin gen en exploitatiekosten in het weten schappelijk onderwijs. Voorts wordt een kleine 100 miljoen bezuinigd op de scholenbouw in het voortgezette on derwijs. Defensie komt er in de begro ting vrij genadig af. In totaal wordt 246 miljoen bezuinigd, wat aanzienlijk minder was dan algemeen werd ver wacht. Daarnaast heeft ook minister Graijters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening een flinke veer moeten laten. inkomens te verwachten Ook een voor stel tot matiging van de politieke pen sioenen en de salarissen van hoge amb tenaren zal spoedig volgen. Ook de herziening van de klassieke en sociale grondrechten alsmede het te rugbrengen van de zittingsduur van de Eerste Kamer van 6 naar 4 jaar zullen ook nog voor de verkiezingen de parle mentaire eindstreep kunnen halen. Opmerkelijk is dat de regering voor de grondwetswijziging die hiervoor nodig is het komend voorjaar ook de Eerste Kamer in haar geheel wil ontbinden. Normaal wordt hiermee gewacht tot de Senaat toe is aan haar periodieke ver nieuwing. Andere punten uit de Troonrede en Mil joenennota zijn: Komend vooijaar zal de zomertijd worden ingevoerd. Het wettelijk minimum aantal vakan tiedagen stijgt van 15 naar 20. De bijdrage aan het openbaar vervoer stijgt tot een kleine 2 miljard De lasten van het autorijden gaan voor het eerst sinds 15 jaar niet omhoog. De treintarieven stijgen volgend jaar met 4 procent. De hoogste WAO-uitkering gaat per 1 januari van 80 naar 75 procent. Het aantal leerlingen per klas in het lager onderwijs daalt van 33 naar 32. Met terugwerkende kracht tot 1 ja- DEN HAAG- De koningin kijkt goedgemutst naar prins Berhard. die de mensen voor het paleis Lange Voorhout toeumift. In het midden: Prins Claus. De opname werd gemaakt, toen de koninklijke familie na de plechtigheid in de ridderzaal op het balcon van het paleis verscheen. MOGELIJK NOG UITWIJZING (Van onze correspondent) DEN HAAG - De Nederlandse ontwik kelingswerker en journalist Peter Cus ters zou, volgens berichten uit Dacca, in Bangla Desh veroordeeld zijn tot le- rij mager Het wetgevend programma van het ka binet Den Uyl is dit j aar vrij mager. wat. gezien de grote stroom wetsontwerpen die aan het eind van het vorige parle mentaire jaar zijn ingediend (grondpoli- tiek, VAD en Ondernemingsraden), overigens niet verwonderlijk is. Op korte termijn is het al aangekondigde wetsontwerp op de openbaarheid van (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - „Het is een hele verbe tering, maar het is zeker nog geen pronkstuk". Dat was dinsdag het commentaar van Tweede- Kamervoorzitter dr. Anne Vonde ling op de Troonrede. Hem stond bij die betiteling niet de inhoud maar het taalgebruik van de rede voor ogen. Vondeling heeft zich. sinds hij voor zitter is van de Kamer beijverd voor het gebruik van duidelijke Neder landse taal in overheidsstukken. In die hoedanigheid heeft hij vorig jaar de Troonrede herschreven in goed Nederlands. Di tj aar zal hij dat niet opnieuw d oen „Maar er zitten wel een stuk of acht gruwelijke zinnen in", zo vertelde hij dinsdag. „Ik moet daarbij zeggen dat het, dank zij de uitstekende voor dracht van de koningin niet erg is opgevallen" Gruwelijk noemde Vondeling onder meer zinnen waarin gesproken wordt van het wetsvoorstel „de uitwerking van het aangekondigde nieuwe in strument". of waar staat dat „rege lingen ter hand genomen zullen wor den". Ook kunnen inspanningen niet „op gang gebracht worden" en is het geen goed Nederlands om te spreken over prijsstijgingen die „binnen be reik komen" Het zijn maar enkele voorbeelden. Vondeling ziet echter dat de opstel lers van de Troonrede zich aan zijn vele kritiek op de overheidstaal ge stoord hebben, want de kwaliteit van de Troonrede was aanzienlijk beter dan we de laatste jaren gewend wa ren. Maar het is nog geen „pronk stuk". vcnslangc deportatie nanr een strafko lonie. Het vonnis, tijdens een geheim proces geveld door een speciale mili taire rechtbank, is nog niet openbaar gemaakt. In politiek Den Haag wordt echter aan genomen dat Custers uiteindelijk zal worden veroordeeld tot een gevangenis straf. waarna uitwijzing naar Nederland zal volgen. Minister Van der Stoel heeft vorige week de Bengaalse ambassadeur in Brussel In Den Haag ontboden om hem zijn ontstemming over de rechts gang in de zaak-Custers over te brengen. Nederland heeft bij die gelegenheid ook officieel om uitzetting van Custers uit Bangla Desh - dat jaarlijks tientallen miljoenen ontwikkelingshulp van Ne derland krijgt - gevraagd. Bij het ministerie van buitenlandse za ken was dinsdagavond nog niets van een vonnis in de zaak-Custers bekend. Het ministerie moet door de autoritei ten in Bangla Desh op de hoogte worden gesteld, omdat het proces tegen Custers geheim is en niet door vertegenwoordi gers van de diplomatieke missie in Dacca mocht worden bijgewoond. Bij het ministerie zijn wel geruchten bin nengekomen dat Custers mogelijk ver oordeeld zal worden tot 14 jaar gevan genisstraf. Van een gratieverzoek van Custers was echter niets bekend. Custers, medewerker van De Volks krant en het weekblad De Groene, werd begin december vorig jaar in Dacca gearresteerd. Volgens de aanklager bij de speciale rechtbank in Dacca heeft de Nederlandse ontwikkelingswerker ge probeerd samen met anderen - Custers stond met zes Bengalen terecht - het militaire regime omver te werpen. Cus ters zou contacten hebben onderhou den met rebellen en een illegale poli tieke organisatie hebben opgericht, de „Beweging voor de eenheid van het pro letariaat". Volgens familieleden is Peter Custers er slecht aan toe. Hij zou vooral in het be gin van zijn gevangenschap, psychisch en lichamelijk zijn mishandeld. PSP: AVERSIE TEGEN AANBIDDING KONINKLIJK HUIS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De PSP-Tweede- Kamerleden Bram van der Lek en Fred van der Spek waren dinsdag niet aan wezig bij de opening van de Staten- Generaal door de koningin in de Rid derzaal. Als rechtgeaarde republi keinen weigeren zij al jaren om die zit ting bij te wonen. Eerste- Kamervoorzitter mr. Thurlings, die de verenigde vergadering van de Staten- Generaal voorzat, deelde in de Ridder zaal mee dal beide leden „om princi piële redenen" niet aanwezig waren. Wat die principiële redenen zijn blijkt uit een briefje dat de PSP'ers vorige week reeds aan mr. Thurlings hebben gezonden. „De aversie, die wij als repu blikeinen hebben tegen de sfeer van aanbidding en verheerlijking van de koninklijke familie, die rondom de plechtige opening van de Staten- Generaal heerst, is daarbij altijd een be langrijke factor geweest. Deze was op zichzelf echter nooit voldoende voor onze demonstratieve afwezigheid bij een bijeenkomst, die wij normaal als le den van de Staten-Generaal zouden wil len bijwonen", aldus de PSP'ers. Karakter §De troonrede begon dit maal met een persoonlijk ac cent. namelijk meteen verwij zing naar 'de moeiLijke pe riode die achter ons ligt'. Waarna de oproep volgde om vooral te zien 'naar het vele wat ons te doen staat'. In een eerste reactie op een dergelijke uitlating vraagtmen zich af of het nu werkelijk nodig was met een der gelijke mededeling te beginnen. Bij na der inzien echter: het was moeilijk om in de situatie van gisteren te doen alsof er helemaal niets in de voorgaande weken was gebeurd. Voor het eerst bij de ope ning van de staten-generaal was prins Bemhard in burger gekleed: hij heeft immers zijn functies bij de krijgsmacht opgegeven of - om het wat precieser te formuleren - op móeten geven. En dat weer was mede een gevolg van de uit voerige debatten die onlangs in de tweede kamer werden gehouden over de rol van de prins in het Lockheed- schandaal. Een rol waarover een com missie van drie uiterst negatief had geoordeeld. Nu verscheen de prins gis teren temidden van diegenen, die on langs gehouden waren op grond van het commissierapport eveneens een oordeel uit te spreken en daarbij al evenzeer tot scherpe kritiek kwamen. Nee. in een dergelijk geval kan men moeilijk doen alsof er niets is gebeurd. Vermoedelijk gaf de troonrede exact aan wat er om ging bij de velen in de ridderzaal: zij dachten ongetwijfeld aan de 'moeilijke periode die achter ons ligt'. In deze eerste passage van de troon rede werd ook nog gesproken over 'een gemeenschappelij ke veran twoordelij k- heid'. Een dergelijke zinsnede - uitge sproken op dat ogenblik en op die plaa ts duidt op de verantwoordelijkheid die regering -koningin en kabinet- en staten-generaal gezamenlijk dragen, een ieder op zijn plaats en op zijn wijze. Het lijkt ons j uist hier vast te stellen dat koningin Juliana met het uitspreken van deze opvallende aanvangszin op nieuw heeft aange toond dat zij haar verantwoordelijkheid met noblesse weet te dragen. Zij heeft die de afgelo pen maanden niet ontlopen, ook al moest zij daarbij een weg gaan die haar als echtgenote niet makkelijk zal zijn gevallen. Opnieuw heeft zij nu een ka rakteristieke moed getoond door de verenigde vergadering er aan te herin neren dat niemand in de ridderzaal hoefde te doen alsof er geen Lockheed- zaak was geweest. En na dit te hebben vastgesteld: 'Laten we vooral zien naar het vele wat ons te doen staat'. Een der gelijke houding verklaart waarom een republikein als Vondeling tot de conclu sie komt, dat een republiek Nederland eigenlijk een 'president Juliana' zou moeten hebben. Een vrouw van groot karakter. FINANCIËLE PROBLEMATIEK DE OORZAAK (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De regering heeft de beslissing over het tijdstip van de aanleg van de vaste oe ververbinding over en onder de Westerschelde weer uitgesteld. De financiële problematiek waarmee het huidige kabinet zich geconfronteerd ziet, laat niet toe dat op dit moment een beslissing kan worden geno men. Wel onderkent men het be lang en de betekenis van de tot standkoming van de verbin ding, in het bijzonder vanwege de overbrugging van de feite lijke en psychologische schei ding, die door de bestaande verbindingen niet afdoende kan worden opgeheven. Een en ander blijkt uit de toelichting op de begroting voor 1977 van het Rijkswegenfonds van het ministerie van verkeer en waterstaat. Daarin staat letterlijk het volgende: „Zoals is vermeld in de memorie van toelichting op de begroting voor 1975 van het rijkswegenfonds, hebben de Rijks Planologische Commissie en de raad van de waterstaat hun adviezen uitgebracht met betrekking tot een vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde. De regering onderkent het belang en de betekenis van de tot standkoming van de vaste oeververbin ding Westerschelde, in het bijzonder ter overbrugging van de feitelijke en psy chologische scheiding die door de be staande verbindingen niet afdoende kan worden opgeheven. De financiële problematiek waarvoorde regering zich gesteld ziet. laat niet toe dat thans een beslissing over het tijdstip van de aan leg van de vaste oeververbinding kan worden genomen" Ook m de toelichting op de nieuwe be groting van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening wordt over het regerings- uitstei over de vaste oeververbinding gesproken. Dit ministerie heeft gekozen voor de volgende formulering: „De rege ring heeft een beslissing over een vaste oeververbinding over en onder de Wes terschelde aangehouden, omdat be halve op de door haar erkende betekenis van dit project voor Zuidwest- Neder land, gele I inoe t worden op de betekenis van hetproject binnen het geheel van de financieel-economische ontwikkeling in de komende jaren". Ondertussen blijkt uit de toelichting op de nieuwe waterstaats begroting, dat het te verwachten exploitatiete kort van de veerdiensten op de Wester schelde, dat voor rekening van het rijk komt, voor het komende jaar 1,5 mil joen gulden meer zal bedragen dan in 1976. Deze verhoging wordt in hoofd zaak toegeschreven aan loon- en prijs stijgingen. die volgens de toelichting niet in tariefverhogingen kunnen wor den opgevangen. Het totale voor rijks rekening komende exploitatietekort van de Westerscheldeveren wordt ge raamd op f23,5 miljoen gulden. De pagina's 16 en 17 zijn geheel ge wijd aan Zeeuwse zaken uit de rijksbegroting, commentaren uit Zeeland op pagina 19. Jjantlijn He. Let belangrijkste Zeeuwse punt van de rijksbegroting is de vaste oeverver binding: de beslissing wordt andermaal uitgesteld. Ditmaal is de mededeling vriendelijk verpakt: het belang en de betekenis van de verbinding worden er kend, maar - zo wordt er aan toegevoegd de financiële problemen van dit ogen blik maken het onmogelijk om nu een besluit te nemen over het tijdstip waarop met de bouw kan worden be gonnen. Inderdaad een geschenkver pakking: men krijgt de indruk dat de regering ten principale heeft besloten om de verbinding te doen aanleggen, maar dat ze alleen nog even wacht op een gunstig tijdstip voor de aanleg. We hebben de indruk dat het allemaal nogal loos is: zodra de geschenkverpak king er af is, blijkt er niets in het doosje te zitten. De 'e achtergrond van deze zaak is nog altijd het meningsverschil tussen minis ter Westerterp en diens ambtgenoot van financiën Duisenberg. De laatste voelt eenvoudig niets voor het hele project omdat het beroep op de kapitaalmarkt naar zijn mening veel en veel te groot is. En deze minister houdt het been stijf. Westerterp op zijn beurt doet dat pre cies zo: hij staat er op dat het project niet wordt afgewezen met als gevolg dat er nu een compromis uit de bus is geko men. En dat compromis is dan het lege doosje met de geschenkverpakking; het project heeft de instemming van de re gering. maar over de uitvoering kan nog niets worden meegedeeld. „De huidige omstandigheden laten uitvoering al lerminst toe", liet men ons bij financiën weten. Hoe lang duren de 'huidige om standigheden' hebben we gevraagd. Het antwoord: „Heel lang." Men moet aan nemen dat daarmee de periode wordt bedoeld, waarin het met de financiering van de begrotingstekorten maar zo-zo zal zijn: in ieder geval tot 1980. Dat zijn de harde feiten. Op het eerste gezicht klinkt de mededeling van minister Wes terterp weliswaar gematigd positief, maar wanneer men er over nadenkt en vooral: wanneer men bij financiën zijn oor te luisteren legt, dan blijkt het er voor de vaste oeververbinding heel somber uit te zien. Er is geen reden tot optimisme. Voor verder kantlijn-commentaar over troonrede en miljoenennota: zie pagina 4. De Luxemburgse premier. Gaston Thom, heeft de algemene vergadering van de Verenigde Naties dinsdag bij de opening van het nieuwe zittingsjaar op geroepen concrete maatregelen te tref fen tegen gijzelingen bU vliegtuigkapln-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1