Massale toejuichingen voor prins Bernhard Grote kritiek op de uitgangspunten yan het werkgelegenheidsbeleid WERKNEMERS EN WERKGEVERS: ZORGEN OM WERKLOOSHEID Reacties over oeververbinding tussen jammer'en 'positief MILITAIREN UITEN KRITIEK OP DE DEFENSIEBEGROTING VVD KOMT VOOR 1977 MET VIER EISEN 19 Streekvervoer niet ontevreden PRINSJESDAG ZONDER INCIDENTEN Ondernemers: weinig hoop voor financieel herstel cm' „Uitkering uit provinciefonds tegenvaller" WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1976 WERKLOOSHEID KOST VEEL (Van onze parlementaire redactie) OEN HAAG - Uit de eerste commentaren uit politiek Den Haag blijkt dat het kabinet-Den Uyl allerwege kritiek krijgt op de uitgangspunten van het werkgele- jtnheidsbeleid. Het richtgetal van 150.000 werklozen in 1980 wordt door alle fracties-ook van de regeringspartijen - veel te hoog bevonden. Veel partijen wijzen verder op de grote risico's die het kabinet loopt bij het financieel beleid, jlet ontworpen beleid als geheel balanceert in economisch opzicht op liet scherp tan de snede", aldus KVP-fractieleider Andriessen. liit de diverse eerste reacties blijken tielelder Ed van Thijn noemde dat in een eerste commentaar op de Troonrede een voorwaarde voor de steun van zijn partij aan het kabinetsbeleid. De PvdA vindt dat de regering in de komende ja ren de werkgelegenheid verder moet bevorderen De door het kabinet ge noemde 150.000 werklozen in 1980 vindt de PvdA nog onaanvaardbaar hoog Van Thijn waarschuwt de gedogers van het kabinet (KVP. ARP) het wetsont- de verschillen van inzicht tussen de diverse regeringspartijen. KVP en ARP pleiten voor een verdergaande beperking van de groei van de over heidsuitgaven. PPR en D'66 noemen het beleid van het kabinet „materialis tisch" en vinden dat er te weinig aan dacht aan het milieu wordt besteed. De PvdA gaat akkoord met steun aan het bedrijfsleven, op voorwaarde dat de ïinsten zullen worden omgezet in neer werkgelegenheid. De VVD heeft geen goed woord over voor de plannen tan de regering. Zowel het uitgangs punt van het kabinetrDen Uyl om viei njfde van de groei van het nationaal in komen te besteden in de collectieve sec- lor en één vijfde te laten gaan naar de burgers, werknemers en zelfstandigen, alsook de dekking van de overheids maatregelen worden door de VVD fel bekritiseerd. Dat de regering nu al aan kondigt dat er tussen 1978 en 1980 om vangrijke maatregelen nodig zijn. maai dat die nog nader moeten worden uit gewerkt, noemt VVD-oppositieleidei Wiegel in een eerste commentaar schaamteloos". „Waarom niet eerlijk ronduit gezegd dat dit alleen al vooi 1918 een 1 astenverzwaring van meer dan Imiljard voor de burgers betekent? Dan voor de verkiezingen? Aldus Wiegel Eisen Voor 1977 komt de VVD met vier ei sen: -De inflatiecorrectie op de loon- en in komstenbelasting moet voor de volle honderd procent doorgaan. ■Het afschaffen van de kinderaftrek en het inbouwen daarvan in de kinder bijslag - scherp nivellerend en ten koste van de midden-inkomens - moet niet doorgaan. De belastingaftrek voor de investe ringen van het bedrijfsleven moeten gehandhaafd blijven en het vervangen daarvan door gerichte subsidies moet ithlerwege worden gelaten. -Of loon- en inkomstenbelasting voor demodale werknemer en voor de naar inkomen vergelijkbare zelfstandige motlextra worden verlaagd. De PvdA betuigt in grote lijnen steun aanhet beleid voor 1977. maar zet nog vdrraagtekens bij de uitwerking er- i»Met, name gaat het de socialisten rai dat de verlichtende maatregelen wrhet bedrijfsleven inderdaad zullen tóden tot meer werkgelegenheid. Frac- werp vermogensaanwasdeling in het parlement met te laten stranden. De PvdA zou het kabinet dan namelijk niet meer willen steunen. De socialisten jui chen het herstel toe van de onderhande- lingsvryheid van de sociale partners van het kabinet, maar tekenen daarbij aan dat de regering als het om de prijzen gaat „als een bok op de haverkist moe ten zitten". Jan Terlouw. fractieleider van D'66. constateert dat de regering een „mate rialistisch beleid" voert Hij noemt het realistisch van de regering om de om vang van de belastingdruk en de sociale premies slechts weinig te doen groeien. Maar volgens Terlouw bestaat er een ri sico dat de toegenomen ruimte zich niet laat vertalen in werkgelegenheid. Ook zijn PPR-collcga De Gaay Fortman levert nogal zware kritiek op de mate- rile tendensen in het kabinetsbeleid. Hij noemt het „ronduit teleurstellend" dat het kabinet in de Troonrede geheel voorbij gaat aan de dreigende crisis in het economisch-maatschappelijk be stel. Zowel Aantjes (ARP), als Andriessen (KVP) stellen in hun eerste reactie dat de 1 procents-bezuiniging nog onvol doende resultaat heeft opgeleverd. De collectieve uitgaven moeten nog verder inkrimpen, „maar", aldus Andriessen. „de beslissing daarover valt echter niet in de komende weken, maar tijdens de formatie van 1977", De KVP- fractieleider heeft bedenkingen tegen de nivelleringspolitiek van het kabinet, die hij overigens op zichzelf wel wense lijk vindt. Andriessen en Aantjes merken op dat een matiging van het minimum jeugdloon positief zou kunnen werken op de werkgelegenheid onder de jonge ren, De politieke leider van de KVP vindt het gemiddelde streefpercentage van 6.5 procent inflatie voor.de ko mende vier a vijfjaar te hoog. Aantjes stelt: „De Miljoenennota schildert de si tuatie realistisch, maar is te optimis tisch in hel licht van de vermoedelijke toekomstige ontwikkeling Op de reeds vaststaande toekomstige ontwikkelin gen acht ik de Miljoenennota onvol doende vooruitgrijpend". Oppositiepartij CHU is vrij gematigd in haar kritiek. Dat het kabinet erkent dat het economisch herstel slechts lang zaam op gang komt het inflatietempo te hoog is en de werkloosheid hardnek kig van aard is. noemt de CHU „laat. maar op zich te waarderen CPN-fractieleider Marcus Bakker he kelt het beleid van het kabinet. „Een slechte begroting: bedragen worden vrijgemaakt voor de winstvergroting van de grote ondernemingen" Volgens de CPN gaat dit ten koste van de koop kracht van de werknemers en ten koste van bestaande voorzieningen Drees (DS'70) constateert dat de vage plannen van de regeringsnot: nader zijn uitgewerkt. „Men er op de arbeidsmarkt een vraag is, naast een groot aantal werk lozen. maar het begrip passende arbeid wordt niet nader uitgewerkt. De infla tie wordt als ernstige boosdoener ge schetst. maar een uitspraak dat de in flatie moet worden beëindigd ont breekt". aldus Drees. 5_. JAARl'JKSE UITKERINGEN VIA DE WW, WWV EN RWV x 1972 '73 '74 '75 19' 1 miljard guldenBS commentaren begroting A. J. KALAND: „ONBEGRIJPELIJK" steeds somberder inzien De gedeputeerde wees er verder op. dat UTRECHT (ANP) - Het streekvervoer is blij dat de regering in de troonrede een duidelijke uitspraak doet over de be vordering van het openbaar vervoer: verder is het er tevreden over dat dit rkent dat beleid in begroting van verkeer en rij grote waterstaat tot uitdrukking komt in een grotere bijdrage aan het streek vervoer. Aldus ESO. het samenwerkingsorgaan van bijna alle streekvervoerbedrijven in ons land in een commentaar op troon rede en miljoenennota. M. C. VERBURG: „GEEN ROOD LICHT" VLISSINGEN- De Zeeuwse reacties or de mededeling in de begroting van ver keer en waterstaat dat de beslissing over het tijdstip, waarop de vaste oe ververbinding Westerschelde wordt uitgevoerd, liepen dinsdag uiteen var 'jammer en onbegrijpelijk' tot 'toch wel positief Gedeputeerde A. J. Ka- land vreesde dat 'van regelmatig uit stel. afstel zal komen'. De voorzittei van de Stichting Vaste Oeververbin ding. drs. M. C. Verburg en de vice voorzitter van de aannemerscombina tie ir. J. P. Korbee zagen toch wel posi tieve elementen in de mededeling van minister Westerterp. De waarnemend voorzitter van het Zeeuws Coördina tieorgaan. de heer B. J. Smulders, vond het uitstel welkom. De commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boer- tien meende dat de zinsnede in de be groting van verkeer en waterstaat 'erop kan duiden dat de regering in principe akkoord gaat met de aanleg van de verbinding', maar hij vond hel jammer dat het tijdstip van uitvoering wordt vooruitgeschoven. De heer Kaland zei; „De vind het jammei en onbegrijpelijk. Ik begrijp niet dat om Hulst heeft verklaard valt hetzelfde af financiële redenen tot uitstel wordt be- te leiden. Verder is er de kamermotie sloten. Het grote tekort waar de rege- geweest. Er zijn genoeg liefdesverkla- het project ge- •ordt de zaak ik vrees dat dat zo r kan de kapitaalmarkt De heer Kaland had blijft tot de verbinding niet r de indruk dat om politieke redenen worden uitgevoerd." langs de weg van uitstel het project zal De voorzitter van de Stichting Vaste worden afgesteld. „Dat." zo zei hij. „zou Oeververbinding Westerschelde. drs. M. een slechte zaak zijn. ..Ik ben er geluk- c. Verburg zei in een reactie op de me- kig mee dat nog geen definitief 'nee dedelingen in de begroting van verkeer heeft geklonken, maar ik ga de zaak wel en waterstaat' „Ik beschouw die toch als positief. In wezen is het licht op groen gezet. Het lijkt rnjj dat men daar door het uitstel het risico groter wordt dat bedragen die aan het project toege rekend waren als besparingen, bij nader inzien niet in de berekeningen kunnen worden opgenomen. „Het moment waarop investeringen voor de veren moeten worden gepleegd, nadert. Hoe urgent dat is? Naar de maatstaven van de laatste jaren is het twaalf uur ge weest. De voorzieningen raakt kwets baar. We moeten wel enige reserve ach ter de hand hebben. Liefdes verklei ri ng De heer Kaland gaf nog als algemene indruk, dat de mededelingen in de be groting van verkeer en waterstaat 'ei genlijk niets nieuws' bevatten. „De re gering heeft door bepaalde procedures in werking te zetten ai eerder duidelijk gemaakt dal zij het een reëel project indt. Uit wat minister Westerterp in Hoerfl niet op kan terugkomen. Maar als het tijdstip ver wordt opgeschoven, krijg je wel te maken met het probleem of er een nieuwe boot kan worden besteld. Dat wordt aan vraagstuk voor de Provin ciale Stoombootdiensten. Als een nieuwe boot wordt besteld, betekent dat het verlies van een aftrekpost voor de vaste verbinding." De heer Verburg wees er nog eens op. dat In de tweede kamer de motie De Bekker is aanvaard, waarin om een positieve beslissing over de aanleg van de verbinding werd ge vraagd en op het feit. dat ook de eerste kamer zich heeft uitgesproken voor de verbinding. „Misschien kan opnieuw druk worden uitgeoefend. Gezien de dreiging van een afwijkende beslissing in het verleden is het van belang dat in ieder geval het licht nu niet op rood is gezet." aldus de heer Verburg. ring mee kampt, wordt ook gefinan- ringen ten opzichte cierd. Ik wil erop wijzen dat wij in het weest Maar steeds buitenland een beroep kunnen doen op WDM beraadt zich op acties an onze correspondent) DEN HAAG - De verschillende belan- ten verenigingen van militair perso- dtelhebben nogal scherpe kritiek geuil op de defensiebegroting voor 1977. Vooral maken zij groot bezwaar tegen bet feit dat het leeuwedee! van de be- ininigingen gevonden wordt door te beknibbelen op hel personeel. De Fe deratie van Verenigingen van Neder landse Officieren (waarin de officieren van landmacht, luchtmacht en marine lijn verenigd) stelt groot bezwaar te bebben tegen liet beroep dat op het per soneel gedaan wordt om „mee te wer ken aan een afweging tussen arbeids voorwaarden en investeringen". De fe deratie noemt dat niet acceptabel. Deofficieren vinden het redelijk dat ook bet defensiepersoneel een bijdrage le vert aan het beperken van de groei, maarniet datzij extra moeten matigen. Bovendien is in de begroting al vooruit gelopen op onderwerpen die nog in het georganiseerd overleg aan de orde moe ien komen. „Een dergelijke handelwijze «chten wij niet bevorderlijk voor een open overleg" Volgens de officieren wordt de situatie Inde begroting zo gunstig mogelijk af geschilderd, terwijl enkele bezuinigigen -op kunstige wijze" zijn gecamoufleerd. Knüek wordt geleverd op het opnieuw mistellen van de vervanging van de Neptune en de Centuriontank. Het Uet-ioekennen van compensaties voor overmatige prijsstijgingen holt volgens be officieren het investeringspro gramma uit. WDM Ook de Vereniging van Dienstplichtige "Hitairen bekritiseert de bezuinigin gen in de personeelssector. „Dat juist 'an Soldaat het zo zwaar te verduren krijgt, is niet in overeenstemming met «uitgangspunten van het kabinetsbe- le'd, dat de zwakste schouders niet de 'Waarste lasten moeten dragen". °e WDM is met name teleurgesteld iverhet niet uitbreiden vandecompen- ötieregeling voor werk op onaange name uren De WDM vreest dat aan de «staande regeling - die zij afwijst - nu Kn permanent karakter gegeven zal torden. 0* scherpste kritiek heeft de WDM ®mrtër op het voornemen van de rege- ™?om de opkomstleeftijd voorde mili- ®re dienst met één j aar te verlagenDe WDM noemt dit „ronduit verontrus- omaat dat neerkomt op een re- g'irechte aantasting van het inkomen van de dienstplichtigen. "tontrouwen jj* Vereniging van Militairen (40.000 i waarbij onder meer de Konin klijke vereniging van onderofficieren bij land-, zee- en luchtmacht zijn aan gesloten, heeft de defensiebegroting met groot wantrouwen ontvangen. In de memorie van toelichting wordt alle grond gevonden voor de veronderstel ling dat van zinvol overleg geen sprake kan zijn. De financiële uitkomsten staan blijkbaar op voorhand vast. De memorie van toelichting bewijst dat de militair drie maal wordt getrof fen. In de eerste plaats door zijn bij drage in de beteugeling van de collec tieve overheidsuitgaven (een nationale zaakl. ten tweede de gevolgen van de positievergelijking ambtenaren en niet-ambtenaren. en ten slotte door een extra fïnancile bijdrage voor door de bewindslieden opgesomde maatrege- (Van onze correspondent) DEN HAAG- „Bernhard, Bernhard" klonk het dinsdagmiddag voor hel paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag. De koninklijke familie groette vanaf bet bordes op dat mo ment - ter afsluiting van prinsjes dag - de duizenden. De prins liet op een opvallende manier blijken dat hij de aanhankelijkheidsbetuiging op prijs stelde. Toen het tijd was om weer naar binnen te gaan, bleef hij nog even op het bordes wachten. Luid toegejuicht stak hij zijn hand op, en ging als laatste het paleis in. Het was het slot van een prinsjesdag waarvan al vroeg in de ochtend dui delijk was. dat het een „prins-dag" zou worden. Veel mensen liepen met witte anjers - in hun knoopsgat. De enkelen die anjers verkochten waren snel door hun voorraad heen. Som migen lieten middels borden hun ge voelens voor de pnns blijken. Zo stond op het Binnenhof mevrouw J Zoon met een bord waarop i in het Engels) te lezen viel: „Sorry USA. we houden nog steeds van onze prins en de koninklijke familie". Diezelfde boodschap werd op de andere kant van het bord in het Nederlands her haald. Mevrouw Zoon: „Ik heb wel mijn dag moeten afwachten. Dit is voor mij een heel bijzondere prins jesdag, Nu is het hét moment om de prins te laten merken dat er velen zijn die hem niet hebben laten zak ken". Zij was maar een van de vele duizen den mensen die dinsdag naar Den Haag waren gekomen. Enkele uren voor de stoet vertrok verzamelde zich al een duidelijk grotere menigte dan in voorgaande jaren langs de route Lange Voorhout- Kneuterdijk-Lange Vijverberg- Korte Vijverberg Onder hen bevon den zich folkloristische groepen, zoals Alkmaarse kaasdragers. Zeeu wen in klederdracht en zangkoren. Langs de route juichte het publiek toen de erewachten werden geïn specteerd. De veiligheidsmaatrege len dre waren genomen, overtroffen die van voorgaande jaren aanzien lijk. Tussen het publiek bevonden zich talrijke rechercheurs. Ook onder de begeleiders van de koetsen waren dit keer - anders dan in voorgaande jaren - verschillende rechercheurs. Grijs jacquet Een aanhankelijkheidsbetuiging aan prins Bernhard. Prins Bernhard droeg een gnjs jac quet. De andere leden van de konin klijke familie hadden de volgende kleding- koningin Juliana een pe- trolkleurige (donkerblauw, groen) japon met bijpassende hoed. prinses Beatnx een japon met donkerblauw fluweel met pailletten en een hoed van dezelfde stof met struis. Prinses Margriet droeg een japon van bruine zijden mousseline en daarover een mantel van dezelfde stof met bijpas sende hoed Prins Claus en mr. Pieter van Vollenhoven droegen 'n jacquet De koningin, prinses Beatrix en prin ses Margriet droegen ieder het grootkruis der orde van de Neder landse leeuw. Prins Claus droeg de rozet van het grootkruis der orde van de Nederlandse leeuw in het knoops gat der revers. Mr, Van Vollenhoven droeg het rozet van het grootkruis in de huisorde van Oranje-Nassau. De Ridderzaal was uitgebreid versierd met bloemen: links en rechts van de troon stonden meerdere bloemstuk ken met roze lelies, rode rozen en witte chrysanten. Op de schouw bloemstukken in herfsttinten met onder andere dahlia's en chrysanten in geel. oranje en rood. Balkon en ba lustrade waren op dezelfde wijze ver sierd. Geen incidenten Incidenten deden zich tijdens deze prinsjesdag nauwelijks voor.De po li tic hoefde slechts in actie te komen toen een jongeman op de Vijverberg bij het passeren van de stoet een rotje op de weg gooide. Toen laat in de middag prins Bernhard op het bordes van het paleis op het Lange Voorhout de spreekkoren van de menigte beantwoordde, kon politie te paard niet verhinderen dat hon derden mensen door de afzetting drongen tot vlakbij het bordes. Eer der - in de nacht van maandag op dinsdag - betrapte de Haagse politie drie uitzendkrachten, die bezig wa ren met roze verf de stoep voor de koninklijke stallen van de tekst ..Harm Dost moet vrij" te voorzien. Het drietal - de 19-jarige H. S.. de 21-jarige J. C. van K. en de 23-jarige M. H. L., allen uit Den Haag. is inge sloten. Ir, J. P. Korbee, de vice-voorzitter van de Aannemerscombinatie Vaste Oe ververbinding Westerschelde zei: „Ik begin te zeggen: hoera. Maar verder blijkt uit de formulering in de begro tingstoelichting dat er nog geaarzeld wordt over het tijdstip, waarop begon nen wordt met de uitvoering omdat er financiële problemen zijn. Dat is jam mer. De regering breekt continu haar eigen beloften wat betreft de timing. Ik wil nog eens duidelijk stellen dat het nietgaatom overheidsgelden. De bezwa ren van de minister van financiën zijn, dat een aanslag gedaan wordt op de ka pitaalmarkt. Maar naar buiten toe heeft hij nooit precies uitgelegd wat de gron den zijn. dat voor dit doel geen beroep kan worden gedaan op die kapitaal markt. Ik vrees dater in de komende tijd geen hoog niveau van investeringen door het bedrijfsleven zal zijn en wie doet dan wel een aanslag op die kapi taalmarkt'' Dat doet de staat om tekor ten te dekken. Het gaat bij dit project overigens niet om zulke formidabele bedragen." Ook de heer Korbee ging in op de uitspraken in het parlement „De tweede kamer is in overgrote meerder heid voor uitvoering van het project, de eerste kamer is ervoor, de Zeeuwse sta ten. waarin de mening van de Zeeuwse bevolking wordt gekanaliseerd, zijn er voor. Waar wordt dan nog op gewacht Ik blijf maar hopen op gezond ver stand De heer B. J. Smulders waarnemend voorzitter van de Stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur- en landschaps en milieubescherming was tevreden over het uitstel. „Er wordt door voorkomen dat een verdere aan slag op de ruimte in Zeeland wordt ge daan. We hebben nooit bezwaar gehad tegen de verbinding op zichzelf, maar wel tegen de te verwachten effecten. Er zal nieuwe industrie door worden aan getrokken en er wordt een Noord- Zuidverbïnding van formaat door tot stand gebracht Wij hebben bezwaar tegen de consequenties op het gebied van de ruimtelijke ordening. Overigens hebben we ook punten van twijfel wat betreft de rentabiliteit van de verbin ding. Er is bij voorbeeld geen rekening gehouden met het feit dat 200 man van de bootdiensten zonder werk komen." UTRECHT/DEN HAAG (ANP) - Werkgevers en werknemers hebben grote zorgen om de ontwikkeling van de werkloos heid. In een van de eerste com mentaren op de miljoenennota en troonrede zeggen de vak bonden dat het investeringsbe leid actiever moet worden aan gepakt. De ondernemers menen dat de ontvouwde plannen weinig hoop bieden op finan cieel herstel van het bedrijfsle ven. FNV In een voorlopig commentaar zegt het FNV-bestuur uit de troonrede af te lei den dat over het arbeidsvoorwaarden beleid voor 1977 en volgende jaren weer vrij zal kunnen worden onderhandeld. Volgens de FNV is beperking van de stijging van belastingen en sociale pre mies onvermijdelijk ter wille van de werkloosheids- en inflatiebestrijding De FNV verklaart dat het voor haar on aanvaardbaar is dat uitkeringspercen tages wao worden verlaagd Het zelfde niet-kostwinner in de sociale verzeke ringen. Het CNV deelt dit bezwaar De federatie noemt het onverteerbaar dat volgens de prognoses de werkloos heidscijfers in 1977 en daarna nog zo hoog blijven. De overheid zal een actie ver investeringsbeleid moeten gaan voeren dan is voorzien. Het stimuleren van particuliere investeringen is niet void oende. de overheid za 1 ook zelf inves teringen moeten doenzo meen t de FNV. Als de regering de prijsstijging op 6.5 procent wil houden zal een zeer strak prijsbeleid nodig zijn. Uitholling van de koopkracht door falend prijsbeleid noemt de FNV bij voorbaat onaan vaardbaar. Het Christelijk Nationaal Vakverbond (cnv) constateert dat het tot nu toe ge voerde overheidsbeleid effect heeft ge had op de werkloosheid. Ook dreigt het gevaar dat de regering niet in zal slagen haar eigen doelstelling - handhaving van de reële inkomens van de laagst be taalden - te verwezenlijken. Het beleid dat de regering voor ogen staat bevat, grote risico's. Het vakver bond meent echter dat nu al het moge lijke zal moeten worden gedaan om de vergroting van investeringen en werk- Wat het arbeidsmarktbeleid betreft vindt het CNV dat de werkloosheid ver der moet worden terruggedrongen dan de 150 000 werklozen waar het kabinet, in 1980 op mikt. Een beperking van de prijsstijging tot 6.5 procent lijkt het CNV ambitieus. De regering zelf zou een bijdrage kunnen leveren door zich te matigen in haar ei gen tarievenbeleid VNO Het kabinet blijft voortbouwen aan een huis dat steeds verder wegzakt in het drijfzand van te optimistische economi sche verwachtingen, verkeerde afwe gingen in het beleid en het doorschuiven van oplossingen naar volgende jaren, aldus het Verbond van Nederlandse Ondernemingen. De collectieve uitgaven worden onvol doende in bedwang gehouden, voorna- beleid biedt het bedrijfsleven nauwe lijks uitzicht op financieel herstel in de komende jaren waardoor de op zichzelf verheugende investeringsimpulsen niet het beoogde effect zullen opleveren. Voor 1977 acht het VNO een extra normale sociaal-politieke verhoudin gen. (VCW Met de miljoenennota 1977 wordt geen bijdrage geleverd aan herstel van de be drijfswinsten. Ondanks gewekte ver wachtingen ontbrekeken maatregelen voor verbetering van rendement. De vooruitzichten voor de werkgelegen heid blijven intussen somber, aldus het Nederlands Christelijke Werkgever sverbond. De reële arbeidskosten gaan weer fors stijgen. De regering rekent teveel op het aantrekken van de investeringen, maar zonder zicht op rendement is de nood zakelijke groei van investeringen niet te verwachten. Het invoeren van een in vesteringsrekening is riskant. Er wordt geen bijdrage geleverd GEDEPUTEERDE J. VAN DEN BOS MIDDELBURG - Hoewel de provincie Zeeland via de rijksbegroting ruim een half miljoen gulden méér krijgt voor 1977 dan in de provinciebegroting is geraamd, is men toch 'teeleurgesteld' over de opbrengst. Gedeputeerde J. van den Bos liet dinsdagmiddag in een reactie weten, dat men volgens de gangbare verdeling aan een uitkering had moeten komen, die voor Zeeland 1,5 miljoen hoger zou liggen dan de .f 39,5 miljoen die is geraamd. De provin cie kan nu rekenen op een uitkering van ruim 40 miljoen. De heer Van den Bos wees er desge vraagd op. dat die uitkering met name het gevolg is van het voornemen van de regering om de verdeelsleutel voor het provinciefonds via 'n wijziging van de' provincie wet te veranderen. Algemeen Wat als stimulans voor werkgelegen- geldt dat het percentage voor bijdragen - - - in het provinciehuis is opgetrokken van heid en investeringen wordt geëtaleerd blijkt neer te komen op eln aantal ?'911 l°'1 °-983 f' belasttogop- ..L nmncrct. TinnrnQcmf - olnnt; np crpripnn. brengst. Daarnaast - aldus de gedepu teerde - wil de regering bij de uitkering Zorgwekkend noemt het dat het he- bvehalve de Inwonertallen en de opper- vlakte per provincie ook nog een derde 'criterium' toevoegen: de lengte van de meltjk ten koste van de bedrijven. Dit J J ëu aan beleid biedt het bedrijfsleven nauwe- ombui^ng van de overheidsuitgaven. Middenstand De rijksbegroting 1977 vermag geen po sitieve verwachtingen te wekken wij het midden- en kleinbedrijf, zo deelt het schuiving van de collectieve naar de overlegorgaan van de centrale organi- particuliere sector van tenminste an- saties van ondernemers in het midden- derhalf miljard gulden noodzakelijk om en kleinbedrijf onder meer mee. Samen- geldt voor de invoering van het begrip gelegenheid te bevorderen via lastenverlichtingen de voorwaarden te scheppen voorde gezondmaking van het bedrijfsleven en het herstel van de vattend zegt het orgaan: kwetsbaar, niet verrassend, lost de fundamentele vraagstukken niet op. leidsstuk is gebaseerd op een groot aan tal onzekerheden - vooral in de ramin gen voor de ontwikkeling van lonen, in vesteringen en wereldhandel - die het begrotingstekort nog aanzienlijk kun nen verhogen. Van den Bos: „De regeing wil een soort objectivering van de normen toepassen. Het overlegorgaan vraagt zich af of het maar wij kunnen ons niet aan de indruk kabinet voldoende aandacht schenkt onttrekken, dat men gewoon de grote aan een werkelijk integratiebeleid. Het provincies - en dan met name Noord- en twijfelt aan de mogelijkheid om de loon- Zuid-Holland aan meergeld heeft willen somstijging in 1977 te beperken tot 8,5 helpen. Die ontwikkeling betreuren we. procent, nu de regering zelf al komt met Ze is voor ons een tegenvaller, omdat een koopkrachtverbetering van twee het gevaar er inzit, dat het provincie- procent. fonds daarmee dezelfde kant opgaat .f. als het gemeentefonds. Daar gaat ook Afgrond het meeste naar de grote gemeenten." Volgens de raad van middelbaar en ho- Het is de bedoeling - aldus de heer Van ger personeel 'balanceert onze samen- den Bos - dat gs tijdens de komende ver- leving met deze miljoenennota op de gaderingen de begroting van de provin- rand van de afgrond'. In alle ramingen cie voor 1977 gaan aanpassen, tegen de rekent de regering zo naar zich toe dater achtergrond van de nu bekend gewor- geen veiligheidsmarge overblijft. Een den bijdrage uit het provinciefonds. „We enkele tegenvaller kan al een crisis ver- zullen moeten gaan toedelen, maar het oorzaken, aldus de Raad MHP. zal er op neerkomen, dat wel niet alle wensen vervuld zullen kinne worden. Ik Bovendien wordt genoegen genomen denk daarbij bijvoorbeeld aanuit-- meteen veel te hoge werkloosheid en te breidins van personeel. We zullen grote inflatie. moeten gaan afwegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 19