Defensie bezuinigt in personele sector Bezuinigingen ten koste van het wetenschappelijk onderwijs en scholenbouw ONDER DE LOEP Treinkaartje wordt 4 procent duurder Uitstel bouw van commando-fregat Beperkte verlenging proeven kabelomroep VREDELING: „GRENZEN BEREIKT Politiesterkte ONDER WIJS VERGT 18 MILJARD Verlenging studenten stops met twee jaar verder omhoog HINDER WETBELEID Gevangenisnota VOOR OPENBAAR VERVOER BIJNA 1,8 MILJARD WOENSDAG 22 SEPTEMBER 19/6 I t DEN HAAG - De grenzen van het mogelijke zijn met deze begro ting dicht genaderd. Dat schrijft minister Henk Vredeling van defensie in zijn toelichting op de 8,4 miljard hoge defensiebegro ting. Verder bezuinigen is dan ook nauwelijks meer mogelijk. Toch wordt volgend jaar ruim 246 miljoen gulden bezuinigd op het defensie-apparaat; bezuinigingen die vooral gevonden wor den in de personele sector. Vredeling benadrukt dat met deze be zuinigingen de problemen rond het ta kenpakket van de krijgsmacht op lan gere termijn niet zijn opgelost Wil Ne derland de taken die zij in de defensie nota van 1974 op zich heeft genomen inderdaad kunnen uitvoeren, dan zal in de periode tot 1983 een toename van de uitgaven nodig zijn. „De daarmee sa menhangende problemen zijn door de bezuinigingen zeer aanzienlijk ver groot". De begroting voor 1977 is 8.4 miljard gulden groot. Dat was vorig jaar 7,7 mil jard gulden, een toename derhalve van bijna tien procent. De landmacht is de grootste slokop met 3.4 miljard gulden, de luchtmacht heeft 1,7 miljard nodig en de marine 1,6 miljard. Desondank is Vredeling ervan over tuigd dat Nederland 'een alleszins rede lijke bijdrage levert aan de bondgenoot schappelijke verdediging' De minister stelt dat de bezuinigingen die de laatste jaren op het defensiebudget hebben ge drukt. de taakvervulling van onze krijgsmachten de Nederlandse bijdrage aan het NAVO-bondgenootschap niet wezenlijk hebben aangetast Volgens Vredeling is er sprake van een verschui ving van kwantiteit naar kwaliteit Dat betekent minder personeel en meer (en beter) materieel. Ondanks de noodzaak tot bezuinigen moet eenzijdige taakafstoting worden voorkomen, aldus Vredeling. Volgens hem kan meer resultaat worden ge boekt met standaardisatie van mate rieel en met taakverdeling; beide uit eraard in NAVO-verband. Economie De bezuinigingen die nu door Vredeling worden voorgesteld, hebben allemaal de slechte economische situatie als oor zaak. Vijftig miljoen gulden moet wor den gekort als uitloop van bezuinigin gen in 1975. Als gevolg van bezuinigin gen in dit jaar wordt 29 miljoen afge voerd. De eéri-procentoperaue (het te rugdringen van de overheidsuitgaven i heeft een bezuiniging van 70 miljoen tot gevolg. Hier komt dan nog een bedrag aan extra-bezuinigingen ter grootte van 32,7 miljoen bij voor 1977. Tenslotte wordt, als gevolg van de meeijarenaf- spraken die in 1975 zijn gemaakt, nog eens 65 miljoen gulden bezuinigd. Voor deze laatste post stond in deze meerja renafspraken aanvankelijk een bedrag van 230 miljoen gulden genoteerd. Deze bezuinigingen zullen op drie ter reinen van het defensie-apparaat wor den doorgevoerd. De materieel- exploitatic zal 70 miljoen minder toe bedeeld krijgen, voor het bestrijden van de geluidshinder rond militaire vliegvelden wordt 21 miljoen minder uitgetrokken, terwijl de resterende 155 miljoen gulden gevonden moeten wor den door bezuinigingen in de perso- neelssector. Enkele van deze bezuinigingen zijn het verruimen van de vrijstellingsmogelijk heden voor kostwinners (scheelt 25 mil joen), het matigen van incidentele loon sverhogingen, wijzigingen in de pen sioenvoorzieningen en een hogere bij drage van de militairen in de kosten van geneeskundige verzorging. Niet in de begroting genoemd worden het verminderen van de reiskostenver goedingen en het minder compenseren van onregelmatige uren dan gepland. Alle militairen kunnen voortaan de be schikking krijgen over een algemeen abonnement op de Nederlandse Spoor wegen. Op de eerste plaats levert dit een besparing op aan administratiekosten, terwijl bovendien het gebruik van het openbaar vervoer gestimuleerd wordt Vredeling zegt in de defensiebegroting dat Nederland zich moet herbezinner op de nucleaire taken die zij nu vervult Momenteel zijn er vier knjgsmachton derdelen die een nucleaire functie kun nen vervullen: de Honest John raketten, de Lance-raketten. dt Starfighter-jagers en de artillerie me geschut dat atoomkoppen kan afvuren Nederland moet zich volgens de rege ring gaan toeleggen op slechts één. mis schien twee potentiële nucleaire taken Zo zal de Honest John langzaam ver dwijnen Diverse aanschaffingen door de Neder landse krijgsmacht hangen ten nauw ste samen met de vraag of en hoe met d« andere NAVO-partners tot overeen stemming gekomen kan worden ove een betere taakverdeling. Dat geldt d< onderzeebootbestrijding (vervangini Neptunes), de aanschaf van nieuw' tanks, de luchtverdediging op grot' hoogte (mede de opvolging van d Northrop F-5-,jagers) en de nieuwbouv van onderzeeërs. Op deze vragen kaï pas een antwoord worden gegevei wanneer een goed overleg op gan, komt. i VREDELING EN VAN DER STOEL GEEN VERVANGING NEPTUNES iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Neptunes van de marine zullen ook in 1977 nog geen vervanger krijgen. De moeilijke financiële situatie en het overleg over een andere taakverdeling binnen de NAVO hebben de regering doen besluiten nog geen beslissing te nemen over een vervanger voor dit marine patrouillevliegtuig. Ook in de varende sector is er voor de marine een tegenvaller die de slechte economische situatie als oorzaak heeft. De regering heeft namelijk besloten om de bouw van een nieuw zogenaamd commando-fregat, het schip dat de derde escortegroep (Kanaal) moet gaan aanvoeren, voorlopig aan te houden. De commandoschepen van de beide andere escortegroepen. de fregatten 'Tromp' en 'De Ruyteri zijn al in de vaart en zullen binnenkort volledig operationeel zijn DEN HAAG - Staatssecretaris Klein (hoger onderwijs) wil dc wet op de stu dentenstops met twee jaar verlengen. In het begin van het parlementaire jaar zal hij met een wetsontwerp komen ter verlenging van de wet tot 1 september 1979. Dit staat in de onderwijsbegro ting voor komend jaar. De bewindsman zal dit parlementaire jaar een wetsontwerp voor de studiefi nanciering indienen Een wettelijk sys teem zal echter pas in het studiejaar 1979-1980 ingevoerd kunnen worden. Begin 1977 zullen er verder voorstellen worden ingediend voor een wettelijke regeling van de overstap van het hoger beroepsonderwijs naar het weten schappelijk onderwijs en omgekeerd. De staatssecretaris heeft een aantal sa larismaatregelen voor docenten en we tenschappelijk personeel in petto. De besparingen die hij daarmee wil berei ken 'zijn grotendeels afhankelijk van het natuurlijk verloop onder het perso neel'. NAAR BETERE ZICHTBAARHEID IN VERKEER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Nog voor bel eind van dit jaar wil minister Westerterp een aantal voorschriften invoeren om dc zicht baarheid en de mogelijkheid goed waar te nemen onder weggebruikers te ver groten. In het kader van dit 'Zien en gezien worden- verkeersveiligheidsproject denkt Westerterp, zo blijkt uit de me morie van toelichting op zijn begroting, aan het invoeren van de verplichting, 's avonds en 's nachts binnen de be bouwde kom voor auto's dimlichten te voeren, in plaats van pieterige stads- lichtjes Voor fietsen zal de bepaling worden in gevoerd dat reflectoren meteen hogere- flectiewaarde onderdeel van de fiets zijn. Voor bromfietsen komt deze bepa ling later Vrachtauto's, aanhangers en opleggers krijgen soortgelijke voor schriften. zij het dat de markering niet alleen reflecterend, maar ook fluoresce rend moet zijn. De verkeerssignaleringssystemen zul len worden uitgebreid. DEN HAAG - Het overgrote deel van de bezuinigingen op onder wijs moet worden opgebracht door het wetenschappelijk onder wijs. Van de in totaal 453 miljoen aan bezuinigingen voor volgend jaar moet ruim 212 miljoen komen uit een beperking op de investe ringen en exploitatiekosten in het wetenschappelijk onderwijs. Tweede slachtoffer van de bezuinigingen is de scholenbouw voor het voortgezet onderwijs voor 1977, een bezuiniging van ruim 95 miljoen. Het onderwijs vergt in 1977 ruim 18 miljard gulden, 7.5 procent meer dan dit jaar. - de minister gaat de brugklasproble- matiek aanpakken. Een in te stellen adviescojnmtssie zal de onderwijs kundige problemen inventariseren en met voorstellen komen - aan het eind van dit jaar zal een nota 'speciaal onderwijs' gewijd aan het buitengewoon onderwijsaan de stat en-generaal worden aangeboden. De bedoeling is nog in het lopende be grotingsjaar experimenten op te zet ten. Verder zal de bewindsman dit school jaar aan scholen die veel kinderen met een achterstand hebben, 100 extra kleuterleidsters beschikbaar stellen. Voor het lager onderwijs zal het aantal extra leerkrachten met 400 worden uit gebreid. In totaal zullen dan 1600 zoge naamde boventallige leerkrachten in het lager onderwijs en ongeveer 300 in het kleuteronderwijs les geven op deze scholen. Voor nieuwe maatregelen en intensiver ingen van bestaande maatregelen staat op de begroting een bedrag van ruim 120 miljoen, de al genoemde 25.5 miljoen voor verkleining van de klassen in het lager onderwijs, extra financiële injec ties voor het onderwijs aan werkende jongeren (ruim 21 miljoen), een verdere uitbreiding van het onderwijsstimule- nngsbeleid (7.4 miljoen i en de start van de open school (3 miljoen). Hieronder vallen verder onder meer de experimen ten basisschool en middenschool, expe rimenten voor opleidingsscholen kleu terleidsters en pedagogische academies en het afschaffen van examengelden in het wetenschappelijk onderwijs. Vernieuwing De ontwikkeling en vernieuwing van het onderwijs nemen in het beleid een belangrijke plaats in. Minister Van Kemenade vindt het daarbij onjuist en ongewenst, dat sommigen het onder scheid tussen ontwikkeling en ver nieuwing als een tegenstelling opvat ten. Ontwikkelingen vernieuwing zijn volgens hem beide gericht op verander ing of verbetering van het onderwijs. Het enige verschil is. dat vernieuwing is gericht op veranderingen, die een wettelijke aanpassing vragen. „Ven nieuwing en ontwikkeling liggen in el- kaars verlengde en hebben op grond hiervan in het beleid een gelijkwaar dige betekenis", aldus Van Kemenade. Ditblijktuitde begroting van onderwijs en wetenschappen, die minister Van Kemenade en zijn staatssecretarissen, Klein (hoger onderwijs) en De Jong (voortgezet onderwijs) dinsdag aan de staten-generaal hebben aangeboden. De rest van de bezuinigingen moet ko men uit. beperkingen op de exploitatie van alle soorten onderwijs. Het grootste bedrag moet worden ingeleverd door het lager en middelbaar beroepsonder wijs (37.5 miljoen), gevolgd door het al gemeen voortgezet en voorbereidend wetenschappelijk onderwijs met 31 mil joen. Scholenbouw Onder het hoofdstuk bezuiningen valt ook dc scholenbouw. In het komende jaar zullen slechts vijftig nieuwe scho len worden gebouwd, zo heeft staatsse cretaris De Jong op een persconferentie meegedeeld. Dit aantal ligt beduidend beneden het gemiddelde van de afgelo pen tien jaar: sinds de invoering van de scholen (met 15.000 lokalen) gebouwd, VAN DOORN: STER MOET BLIJVEN gemiddeld dus ruim honderd per jaar. Positief effect van deze begroting vindt minister Van Kemenade. dat het aantal arbeidsplaatsen in het onderwijs met 1800 a 1900 wordt uitgebreid, met name in de sector voortgezet onderwijs en we tenschappelijk onderwijs. Bij het kleuter- en lager onderwijs daarentegen vallen 1200 arbeidsplaatsen weg als ge volg van een dalend leerlingenaantal Daar staat weer tegenover, dat verla ging van de leerschaal van 33 tot32 leer lingen 800 onderwijzers(essen) méér werk geeft. Per saldo bij het kleuter- en lager onderwijs dus een verlies van 400 arbeidsplaatsen. Wetten en nota's - Voor 1 mei 1977 zal het wetsontwerp op het baaisondencijs worden aan geboden Dit wetsontwerp beoogt kinderen van 4-12 jaar in één basis school op te vangen. Daar giee zal de drempel tussen kleuter- en lagere school, zoals die nu nog bestaatrwor- den weggenomen: - in voorbereiding is een wetswijziging die voortvloeit uit de herstructuering van het rijksschooltoezicht; - voorjaar 1977 komt er een regeling voor de bekostiging van de schoolbe geleidingsdiensten - eveneens voorjaar 1977 ivil minister Van kemenade een. vervolgnota 'uit brengen op de zogenaamde 'contou rennota': DEN HAAG - Minister Van Doorn (erm) heeft besloten tot een beperkte verlenging van de experimenten met kabelomroep in Melick-Herkenbosch, Deventer en Goirle; tot 1 januari 1977 zullen zij, volledig gefinancierd uit de reserve voor de regionale omroep, voortgezet kunnen worden. Dit blijkt uit de memorie van toelichting op de begroting vanerm voor 1977. Binnen het departement wordt hard gewerkt aan enkele voorstellen tot wij ziging van de omroepwet. Wanneer dc voorstellen precies aan de tweede ka mer zullen worden aangeboden is nog niet bekend. Wanneer het interdepar tementaal overleg over het voorstel van ARP-kamerlid mr. J. N. Scholten om de STER-reclame geleidelijk af te schaffen is afgerond, kan evenmin worden meegedeeld. Wél legde minis ter Van Doorn erop een persconferentie in Den Haag de nadruk op dat als het ALLE BELASTINGEN DE BELASTINGOPBRENGST 197/famir^ IN MILJOEN GULDEN DEN HAAG - „De kwaliteit van de Ne derlandse politie wordt bedreigd. Het tekort aan mankracht maakt de druk op het aanwezige politiepersoneel sterker voelbaar en heeft tevens tot ge volg dat taken blijven liggen", aldus een waarschuwing van minister De Gaay Fortman (binnenlandsezaken) in de politieparagraaf van zijn begroting. Ook voor 1977 blijft de regering streven naar een uitbreiding van het politieap paraat Uit de toelichting op de begroting blijkt dat de werving van aspiranten in 1976 in feite te goede resultaten opleverde. In de eerste twee maanden van dit jaar meldden bijna 4000 sollicitanten zich aan Het Landelijk Selectie Centrum - in 1975 opgericht - kon deze stroom niet aan De minister hoopt dat de moeilijk heden worden overwonnen. De staf is uitgebreid en de administratie verbe terd. De maatregelen zijn erop gericht maximaal 100 sollicitanten per dag te kunnen verwerken. Het accent bij het versterken van het politieapparaat ligt volgens de minister op de recherchetaken. Hij wil volgend jaar een extra uitbreiding van enkele grotere korpsen om criminele inlichtin gendiensten op te zetten en een drug- brigade te vormen, die ook een regionale functie kunnen hebben. Bij de brandweer ligt de klemtoon op de regionalisatie In 1976 zullen ongeveer 10 intergemeentelijke samenwerkings verbanden ontstaan, waarmee het to taal komt op 35 De regionalisatie van de brandweer voor het hele land zal naar verwachting van binnenlandse zaken in 1980 een feit zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Staatssecretaris Zeeval- king (justitie) wil de verlofmogelijkhe den voor gevangenen uitbreiden. Dit blijkt uit de nota gevangeniswezen, die tegelijk met de begroting van justitie is verschenen. Verder wil Zeevalking het de gevangenen gemakkelijker maken onderwijs- en vormingscursussen te volgen, en zal het gevangenispersoneel beter worden opgeleid. Wat de achterstand van het aantal von nissen betreft, hoopt Zeevalking door een tijdelijke capaciteitsuitbreiding van 240 plaatsen deze achterstand bin nen anderhalf jaar weg te werken DEN HAAG - Minister Irene Vorrink (milieu-hygiëne) is van plan een onderzoek in te stellen naar het gemeentelijke hinder- wetbeleid. Volgens haar is aan getoond dat in het algemeen het verschil tussen wet en praktijk zeer groot is. Dit is een stelling van een extern adviesbureau die door de bewindsvrouwe wordt onderschreven. Het on derzoek wordt verricht in over leg met de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. In haar begroting kondigt mevrouw Vorrink nu al wijzigingen van de hin derwet aan. Knelpunten bij vergun ningprocedures zullen volgens de mi nister voor een groot deel worden weg genomen met de wet algemene bepa lingen milieu-hygiëne. Dit is een soort overkoepelende wet. waarin inspraak, beroep en coördinatie worden gere geld. Milieuspecialisten in het parle ment hebben mevrouw Vorrink vaak verweten dat haar wettelijke beleid te veel 'versnipperd' is. Het eerste meerjarenprogramma voor de bestrijding van de luchtverontrein iging zal dit najaar worden gepubli ceerd. Bij de paragraaf luchtverontrein iging kondigt de bewindsvrouwe voorts de tweede fase aan van de installatie van het landelijk meetnet voor lucht- verontreiniging. Het volgend jaar zal de regering komen met een herziening van het structuur schema drink- en industriewatervoor ziening. Hierin zal onder andere worden ingegaan op de vraag hoeveel drinkwa ter Nederland in voorraad moet houden en waar deze reservoirs komen. Het departement zal zorgen dat provin ciale en lokale overheden de beschik king krijgen over 'akoestische deskun digheid'. Dit in verband met de wet ge luidshinder. De minister streeft ernaar het wetsontwerp bodembescherming nog dit parlementaire jaar bij de tweede kamer in te dienen Met de wet chemische afvalstoffen gaat het voorspoediger: uiterlijk 1977 zal de gehele wet al in werking zijn getreden. In totaal trekt het departement op haar begroting voor 1977 voor het milieube heer 122 5 milioen gulden uit. BETAALD SCHOLIEREN- VERLOF (Van onze redactie economie) 4 DEN HAAG - Binnenkort doet de mi nister van sociale zaken voorstellen voor betaald verlof voor werknemers die zich willen scholen of vormen in de meest brede zin. Het gaat daarbij niet alleen om scholing in het belang van een functie, maar ook om vorming voor het kunnen meedenken en meedoen in allerlei maatschappelijke organisa ties. Een interdepartementale commis sie is bezig met het voorbereiden van de voorstellen. Tot dit zogenaamde betaalde educatief verlof is inmiddels een bescheiden aan zet gegeven. De Stichting van de Arbeid heeft de cao-partijen aanbevolen in de contracten voorzieningen op te nemen voor oudere werknemers. Zodanig, dat zij cursussen ter voorbereiding op hun pensioen kunnen bezoeken binnen de werktijd en met behoud van loon. De Stichting van de Arbeid hoopt voor 1 januari 1977 een advies over het educa tief verlof klaar te hebben. aan hem ligt de STER n dwijnen. Wat er met de Wereldomroep gaat ge- beuren stond op het moment vaabef verschijnen van de crm-begrotiag aog niet vast- Minister Van Doom gaat Hilrtnui strenger aanpakken. Met nadruk vonk in de memorie van toelichting ffSteW dat de naleving van de omroepwet vooral wat betreft het volledige pro gramma. het buiten de Ster om reclame maken en de eigen propaganda, krach tig zal worden bevorderd. Pers De economische positie van de dag bladpers - zo is voorts uit de memone van toelichting bij de erm-begroting te lezen - toont de laatste jaren een vnj constant beeld. Een beeld, 'dat niet on gunstig lijkt'. Het blijft volgens minister Van Doom noodzakelijk de oorzaken van verliesgevende en marginale dag bladexploitaties op te sporen en daarop een overheidsbeleid af te stemmen dat die oorzaken wegneemt, zonder dat daardoor de concurrentie tussen gelijk soortige bladen als journalistiek pro- dukt wordt aangetast. Op grond van de uitslag van een onder zoek zal het Bedrijfsfonds voor de Pers minister Van Doom adviseren over de manier waarop de voorgestelde com pensatieregeling (gelijktrekking onge lijke posities van verschillende dag bladen op de advertentiemarkt) kan worden uitgevoerd. Het advies wordt dit najaar verwacht. (Van onze parlementaire redactie» DEN HAAG - Ter compensa tie van de tekorten in het openbaar personenvervoer, die telkenjare sterk stijgen door de oplopende perso neelskosten en de achterblij vende opbrengsten, is op de begroting van verkeer en wa terstaat een bedrag gereser veerd van 1,776 miljard gul den, 432 miljoen meer dan voor 1976. De treintarieven zullen met 4 procent moeten worden verhoogd. Van het totaal van 1,776 miljard is 672,1 miljoen bestemd voor de Ne derlandse Spoorwegen: 335,9 mil joen voor het streekvervoer en 768.5 miljoen voor het stedelijk openbaar vervoer. De laatste post valt uiteen in 689.1 miljoen voor de negen ge meenten met een eigen openbaar vervoerbedrijf (met daarnaast bijna 16 miljoen op de erm-begroting) en 62.1 miljoen (plus 1,5 miljoen voor erm) voor de gemeenten die het door een streekbedrijf verzorgde stads vervoer subsidiëren. Daarnaast is voor infrastructurele werkzaamheden in en om de steden ter bevordering van het openbaar vervoer (vrije bus- en trambanen etc. 34,6 miljoen uitgetrokken voor nieuwe werken, alsmede 158,2 mil joen voor werken waar al eerder toe stemming voor was gegeven. In dit verband wordt opgemerkt dat Am sterdams eerste metrolijn, tussen de Bijlmer en het Weesperplein, in de loop van 1977 in gebruik genomen zal worden. Minister Westerterp kondigt een pro jectteam aan dat, ter bevordering van het openbaar vervoer, stimule rend en coördinerend moet optreden bij de voorbereiding en uitvoering van priorileitsmaatregelen. Een van de belangrijkste taken van dit team, waarin departementale en gemeen telijke ambtenaren zitting zullen nemen, wordt het signaleren van knelpunten en het verstrekken van aanbevelingen om procedures te ver snellen. Voorts moet het team tech nische adviezen uitbrengen. spoorwegen De minister is van oordeel dat op de langere afstanden de NS- concurrentiepositie ten opzichte van de auto gunstig is. Toch acht hij het noodzakelijk de aangeboden treincapaciteit beter af te stemmen op de (geringere) vraag. Westerterp had dit al aangekondigd in een tv- uitzending waarin hij wat losjes repte over minder en kortere trein en. Tot de belangrijkste spoorwegwer- ken die volgend jaar voltooid wor den. behoort de eerste fase van de Zoetermeerlijn, tussen Zoetermeer en Den Haag-CS. De aanleg van de sneltramlijn UtrechtrNieuwegein en het op peil brengen van de spoorver binding Utrecht-Veenendaal- Rhenen zijn volgend jaar 'in volle gang'. In 1977 wordt 90 km toegevoegd aan de NS-baanvakken die zijn uitgerust met automatische treinbeïnvloe ding, een systeem dat bij te hoge snelheden en door rood licht rijden de trein tot stilstand brengt. Hiertoe werd besloten na de treinramp bij Harmeien in 1962, Omstreeks 1985 moet 1700 km spoorweg van ATB zijn voorzien; op 1 mei vorig jaar was 653 km voltooid. Ter compensatie van de verliezen in het goederenvervoer van de NS is. boven de 672.1 miljoen voor het per sonenvervoer, een bedrag van 304.4 miljoen gulden uitgetrokken, waar mee de NS voor bijna een miljard gulden ten laste van de rijksbegro ting komt De regering streeft ernaar uiterlijk in 1980 de totale goederenvervoers- markt gezond te hebben gemaakt, zodat de NS zijn eigen vervoerskos ten zelf kan opbrengen. Taxi In overeenstemming met dc her haaldelijk uitgesproken wens van de kant van taxichauffeurs zal wor den onderzocht, zo kondigt Wester terp aan, of 'moeilijkheden als ge volg van niet-betaling' kunnen wor den voorkomen. De taxichauffeurs willen dat dit in dezelfde mate strafbaar wordt als wanbetaling in trein, tram of bus. Het al te overdadig militair ceremo nieel zal in de toekomst sterk worde beperkt. In de begroting voor defensie voor 1977 kondigt minister Vredeling voorstellen aan voor een verdere verso bering van het ceremonieel bij parades, bedigingen. begrafenissen, uitreikingen van onderscheidingen en commando- overdrachten. Deze voorstellen zullen eerst in het Centraal Georganiseerd Overleg aan de orde gesteld worden. Voor wetenschap 2,5 miljard DEN HAAG - De regering heeft voor volgend jaar een bedrag van ruim miljard gulden uitgetrokken voor de wetenschapsbeoefening. Met dc ge schatte uitgaven van het bedrijfsleven aan speur- en ontwikkelingswerk (bijna 3 miljard) komen de uitgaveo voor de wetenschap volgend jaar nter op 390 gulden per hoofd van de bevol- king. Dit blijkt uit het wetenschapsbudget dat minister Trip (wetenschapsbeleid) dinsdag aan de staten-generaal heelt aangeboden Ook de wetenschapsbeoe fening ontkomt volgens de bewindsman niet aan de moeilijke financiële situatie van het rijk. Hij heeft emaar gestreeld de onderzoekcapaciteit in stand te hou den. In beperkte mate zijn kortingen aangebracht in de sfeer van de investe ringen en voorgrote technologischepro- jecten. Trip verwacht, dat de kortingen op oe technologische projecten ruimschoots opgevangen kunnen worden door op drachten uit het bedrijfsleven. Door opheffing van het Kalkarfonds komt 60 miljoen gulden beschikbaar voor energie-onderzoek. Door af®0'' van de onderzoekuitgaven voor Kalkar zal dit bedrag na 1977 dalen tot onge veer 40 miljoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 18