In komende jaren weinig geld voor zeehayenliei eid Oosterscheldebeslissing maakt natte waterstaat veel duurder Nieuw betonningssysteem voor Zeeuwse kust DOELMATIG GEBRUIK TERREINEN OOSTERSCHELDE: F 424,5 MILJOEN HEAO Breda Gevolgen Oosterscheldebesluit in begroting vier ministeries BIJNA 120 MILJOEN MEER DAN GERAAMD IN 1985 DUWVAART IN KANAAL jVOENSDAG 22 SEPTEMBER 1976 iVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Mede als gevolg van de huidige budgettaire situatie ziet het ernaar uit, dat in de komende jaren de mogelijkheden tot investeringen in de zeehavensector zeer beperkt zullen zijn. Voor het zeehavenbeleid houdt dat bijvoorbeeld in. dat van de reeds uitgegeven terreinen een zo doelmatig mogelijk gebruik moet worden gemaakt, terwijl ten aanzien van de nog beschikbaar zijne terreinen een selectief uitgiftebeleid noodzakelijk is. Het gaat er daarbij onder meer om, dat een bedrijf dat zich ergens wil vestigen, de geboden faciliteiten inderdaad nodig heeft. TERREINEN GEBRUIKEN VOOR OORSPRONKELIJKE DOELEN vertraging opgetreden, maar volgens de begrotingstekst wordt gestreeft naar een eerste afronding in 1977. Investeringen De mogelijkheden tot investeringen ten behoeve van de zeehavens - zo blijkt verder uit de toelichting - zijn tevens afhankelijk van de wijze waarop in de toekomst de Financiering van de aanleg en-of verbetering van rijksvaarwegen zal worden geregeld De huidige zoge naamde eenderde-tweederde regeling is. mede op aandrang van de gemeenten Amsterdam en Rotterdam, reeds enige tijd in heroverweging Een discussieno ta. waarin gedachten worden ontwik keld over een nieuwe Fma nciele regeling is door het ministerie aangeboden aan de commissie-zeehavenoverleg met het verzoek om commentaar Als dat bin nen is. zal op basis van de eventuele aan te passen nota een gesprek met Am sterdam en Rotterdam plaatsvinden en pas daarna zal de regering haar stand punt bepalen. De omstandigheid dat in een havenge bied het tempo van uitgifte van nieuwe terreinen in de afgelopen jaren gering is geweest mag voorts op zich geen aan leiding zijn deze haventerreinen dan maar een andere bestemming te geven Bijvoorbeeld door ook niet- zeehavengebonden bedrijven daar toe te laten. Bedacht moet worden dat zee haventerreinen die. doorgaans dankzij grote financiële offers, beschikken over een goede maritieme toegankelijkheid en achterwaarse verbindingen, in ons land relatief schaars zijn Dat staat in de toelichting op de begroting 1977 van het ministerie van verkeer en waterstaat Er wordt verder gesteld, dat voor het vaststellen van prioriteiten de verdere ontwikkeling van een nationaal zeeha venbeleid van belang is. In dat kader zal de onlangs ingestelde interdepar tementale commissie inzake zeehaven aangelegenheden (Icoza) naar ver wachting binnenkort van start kunnen gaan. Deze commissie zal onder meer als taak krijgen een wetsontwerp voor te berei den waarin de instelling, de samenstel ling en taken van een nationale haven- raad worden geregeld, en waarbij ook het beheer van de zeehavens door de provincies-nieuwe-stijl aan de orde komt. Verder is. het nodige gedaan - zo meldt de toelichting - om te" komen tot de instelling van een onafhankelijk se cretariaat voor de commissie- reehavenoverleg. als voorloper op een later in te stellen zeehavenbureau Structuurschema Prioriteiten zullen tevens aan de orde tanen in het structuurschema zeeha- tos. bij de voorbereiding waarvan zo- **ide commissie-zeehavenoverleg als genoemde interdepartementale emmissie zullen worden betrokken, ta verschillende redenen is bij de uorbereiding van dit structuurschema De teruggang in de goedei enoverslag en de vermindering van de industriële pio- dukten in dezeehavengebieden beteke nen voot de havenbeheerders een ver mindering van inkomsten van ondei andere zeehavengelden. Hel krijgen van een sluitende havenexploitatie woidt daardooi bemoeilijkt Het is daarom van belang, dat de havenbeheeiders de ontwikkelingen zo nauwkeurig moge lijk analyseren om dooi een slagvaardig beleid de problemen zo goed mogelijk het hoofd te kunnen bieden Tevens zal een versteiking van de samenwerking tussen de havens, bijvooi beeld op het punt van de acquisitie wellicht tot re sultaten kunnen leiden Ook bij de ha venschappen vormen de exploitatiere sultaten onderwerp van voortdurende aandacht. Behoefte bestaat aan een visie op een wat langere termijn, teneinde aan te kunnen geven ondei welke voorwaar den en omstandigheden een sluitende havenexploitatie zou kunnen worden gerealiseetd. Daarbij wordt aangete kend. dat het vaststellen van de opti male omvang van een zeehavengebied in een proces van afweging dient te wor den vastgesteld, waarbij enerzijds pla nologische. milieu-hygiënische en werkgelegenheidsa spec ton ui tera a rd een groot gewicht in de schaal leggen, doch waarbij anderzijds de aspecten van havenexploitatie niet uit het oog mogen worden verloren L'it een oogpunt van havenexploitatie is het voorts van belang, dat gestreefd wordt naar een zo groot mogelijke uni formiteit bij het bepalen van normen en grenswaarden voor de toelaatbare milieubelasting binnen de verschil lende havenregio's: „Alhoewel enige differentiatie naar havenregio niet be hoeft te worden uitgesloten, zouden de grote onderlinge verschillen in milieu-hygienische voorwaarden tot concur rentieverstoring aanleiding kunnen geven, hetgeen niet in het be lang van een gezonde ontwikkeling van onze zeehavens kan worden geacht. Daarom zal bij de verdere ontwikke ling van een nationaal zeehavenbeleid aan dit aspect de nodige aandacht die nen te worden geschonkenaldus ver keer en waterstaat. Arbeidsopbrengst klei-akkerbouw verdrievoudigd rVan onze Haagse ledacteui) DEN HAAG - De gemiddelde arbeid- .vopbrengt in de grotere akkerbouw bedrijven in het zuidwestelijk kleige bied is de laatste viei jaar bijna drie keer zo groot geworden. In het seizoen 1971-197 2 bedtoeg deze opbrengst f32.800.- en in het lopende seizoen zal die f90.000.- zijn. Dit blijkt uit - voorlopige - cijfeis op pachtbasis in de Terugblik op de resul- Taten van onze nationale boei dei ij in de memorie van toelichting bij de begio- tlng 1977 van het ministerie van land bouw en visserij. In het algemeen wordt daarin vastgesteld, dat het jaai 1974- 1975 vooi onze landbouw als geheel een slecht jaai was en dat het jaai 1975-1976 een beduidend gunstigei beeld geeft De cijfeis zijn ontleend aan de jaarlijkse exploitatieiekening vooi de landbouw die het Landbouw Economisch Insti tuut (LED heeft opgesteld 'Van onze Haagse redactem DEN HA AG - In de begroting 1977 van het minister ie van vei keer en water staat is een uitvoerig artikel ingeruimd vooi alle kostenramingen die be trekking hebben op de afsluiting van de Oos tei schelde en de daarmee sa menhangende werken. Voor 1977 is in totaal daarvoor I 424.5 miljoen uitge trokken. De besteding daatvan is als volgt: PRIMAIRE DAM •Ondei deel 1' Bouw van een vcidichtingsschip: f22 5 miljoen trekken van in vioegei stadium geplaatste pylonen vooi kabelbaan f8 mil joen. werkzaamheden ten behoeve van de te maken diempels in de stroomga ten Roompot en Hammen en het uithielden van bestaande bodembeschennin- gen in de Roompot en de Sehsar: f 28 0 miljoen. maken van een damaanzetaan de kust bij Nooid-Beveland f 21 0 miljoen inrichten van weikteneinen f54.0 miljoen. ontwerpen van een weikschip <zgn ra tamst an> ten behoeve van de pijlei- plaatsing: f50 5 miljoen. diversen waarondei begiepen de inzet van een t: f; Iteringsschip en begelei dende ondeizoeken ten behoeve van de pijleidcm f 24 6 miljoen Tezamen, f238 6 miljoen COMPARTIMENTERING INCLUSIEF VERBETERING KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND rOndeidee) 2) Grondondeizoek en grondaankopen ten behoeve van de venuiminc van het Kanaal dooi Zuid-Bevcland: f2.0 miljoen: het maken van een bouwput vooi de sluis in de aan te leggen Philips dam f33.9 miljoen Tezamen: f35 9 miljoen STUDIE Ondei deel 2> Voortzetting van de ontwikkeling van nieuwe weikmethoden uitvoering van praktijk- en modelproeven en hydrologisch- grondmechanisch en milieuon derzoek: f58.2 miljoen PARTIËLE DIJKVERHOGING i Onderdeel 4) Voortzetting van de subsidiëring van de vers tei king van de hoog watei kerin gen langs de Oosterschel.de: f67 2 miljoen. WERKEN LANGS DE KUST 'Ondeideel 5> Het tieffen van veideie voorzieningen aan de kop van Goeiee teneinde de snelle afneming daarvan tot staan te tiengen f2.2 miljoen WA TE RHUISHO UDK UN Dl GE WERKEN 'Onderdeel 6' Voortzetting van de bouw van een stroomt luis m de Btouwersdam en het treffen van veideie vooizienineen in het Gievelingenbekken f 16 8 miljoen AANPASSING OOSTERSCHELDEBEKKEN 'Onderdeel 7i Het tieffen van voorzieningen tei aanpassing van bestaande c q. nieuw tot stand te brengen werken in het Oosteischeldetekken. f5.6 miljoen BINNENKORT PLAN VOOR KERNCENTRALES •Van onze pat lemen U.ire ïedsctie» DEN HAAG - Het plan voor clekemcen- tiales. althans voor de planologische voor waai den mogelijke vestigings plaatsen en dergelijke) i- nu bijna ge leed. Dit meldt ministei Lubber- in zijn memoiir van toelichting. Het woidt een aanvulling op hel -tiurtuui-rhema elektiïciteitsvooiziening. die binncn- koit naai de rijksplanologische com missie gnal. De bedoeling is dat straks een giote mate van ins pi aak woidt ge geven in de legio - waai zich de moge lijke plaatsen een elftal) bevinden Nadat de legering een definitief bes :uii totdeuitbierdiiv- v< nhet vermogen aan ketneneigieopwekking z; l betten aanvcaid i ?o spoedig mogelijk een stichting woi den opgericht die het mo nopolie krijgt van het beheer en het te- stuui van de kei neen in les in ons land. De beslissing ovei de keiricentiales is echtei naai de volgende kabinetspe riode vei schoven Met de indu: trie woidt oveilegd inzake het commeicieel maken van het ultia- centiifugepioject ui; niumvenijkingi waarin ook on- land een belangrijk aan deel heeft Lutteis constateert met voldoening dat in de ondeizoekpio- gramm.i s van de EEG de kwesties van leactotveiligheid beveiliging en mi- lieutescheiming zwaar dei zijn gaan wegen. Van onze Hoogte ledcetew DEN HAAG - Met ingang ton het cm- susjaai 19'. n 1977 sat een nieuwe school too: hogei economisch en adntinhbe lief ondei wiji in Bi ede een scholenge meenschap t'0> men mei de hogeie tech nische school vooi laboiatoiiumpeno- neel Hel woi dl een i -k heao de elfde in hel land Dü blijkt uit de beg loting 19", van hel mvw-tene van oudeuviji en we tenschappen. SUPERLATIEVEN OVER MILIEU EN VEILIGHEID POGEN MOSSEL- OESTERCULTUUR OP PEIL TE HOUDEN 'Van onze Haagse redacteui' DEN HAAG-De i egei ingsbc>-lissing over de Oo-tei schelde woidt her haaldelijk tei spiakpgebiaeht in het pakket hegiotingen. dat gisleien in Den Haag is gepie-enteei d. Het ge bruik in dit vei band van supei latie- ven over milieu, de veiligheid en het veilig stellen van de visser ij is daar bij niet geschuwd. Minister Wester lei p die in de toe lichting bijzijn beg loting onder meei uitlegt dat iedei kwaitje d; t aan de wei kzaa mheden in de Oos tei schelde woidt besteed niet vooi jets anders kan woiden gebruikt spieekt in het begin v, n zijn toelichtende relaas ondei meei de volgende woorden Mei betrekking tot dezoig van het milieu en de leefbaarheid van de sa menleving, zijn belangrijke besluiten genomen Te denken ware aan de Oosteifchelde Een eindje verdei zegt hij dat - mede door het be-luit inzake de nieuwe vorm van afsluiting van de Oos ter schelde - de investe ringsuitgaven van zijn depaitement vanaf 1977 weei enigszins stijgen. Ook het ministei ic van landbouw cn visserij laat zich niet onbetuigd en zegt ..Nu de legering een besluit heeft genomen ovei de maniet van afsluiten van de Oosteischelde. zal het ministei ie van landbouw cn vis- -ciij in overleg met het betrokken bedrijfsleven naar wegen zoeken om de mossel- en oesteteultuur op peil te houden. Ten aanzien van de mos- selcultuur katr vei dei woiden ge steld. dat de wet kzaamheden van de adviescommissie uitgifte vervan gende mosselpei celen thans vr ijwel zi.iit voltooid en dat de kweker- die door de Deltawet keil -ehade hebben geleden, veigoedingen hebben ge- kiegen heizij door uitgifte van ver vangende per celen, hetzij dooi een financiële tegemoetkoming, die mede is gebaseerd op de dooi de commissie uitgohiachte adviezen" Cultuur. ïecieatie en maatschappe lijk weik het depaitement van mi nister Van Doorn meldt niet zondei enige tiots dat het - ook in interna tionaal opzicht - een belangrijke bij drage heeft geleveid aan de beslult- voiming rond de toekomst van be langrijke buitendijkse natuurgebie den zoals de Oos reischelde Hetbe- leid heeft zich daarbij tegelijkeitijd gelicht op het veilig stellen en fce- scheimen van waardevolle land schappen en natuurgebieden Volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. de afdeling van minister Gruijters. zegt over de Oosteischelde-beslissing onder meei het volgende: „Aan deze be slissing ligt immeis een hoge waar dei ing voor het huidige natuurlijke milieu 'en de daarmee verhonden visserij en schelpdierenculturesl van de Oosterschelde ten grondslag. Bij «Ie verdere ruimtelijke inlich ting en het beheei van het betrokken gebied zal dan ook nadrukkelijk re kening worden gehouden met de aanwezige milieuwaarden WALRADARKETEN ZEEWAARTS 'Van onze Haagse ïedacteui i DEN HAAG - Half april 1977 wordt be gonnen met de invoering van een nieuw belonningssj s teem voor de Zeeuwse en Znidhollandse kust. De plannen om de beperkte walradarketen in de Wester- schelde verder zeewaarts uit te brei den. verkeren in een vergevorderd sta dium. en de bouw van een zogenaamde sehermenschielbaan in Vlissingen is in voorbereiding. Het zijn de Zeeuwse punten in de begroting 1977 van het ministerie van defensie. Bij het vernieuwen van de betonnmg voor de Zeeuwse kust gaat het om de eerste fase - die het Noordzeegebied vanaf Het Kanaal tot ten zuiden van Scheveningen omvat - van een reeks vernieuwingen om te komen tot een eenheid in de vele betonningssystemen die nu bestaan. De uitvoering van hel plan zal met name voor de betonnings- dienst in het district Scheldemond veel extra werkzaamheden met zich meeb rengen Het nieuwe betonningssysteem woidt omschreven als het Combined Cardinal and Lateral System red to port' dat is ontworpen door de IALA International Association of Lighthouse Authorities) en goedgekeurd door dc IMO 'Intergou- vernmenta! Maritime Organisation! In het district Schedemond zullen in 1977 verder op grote schaal proefnemingen plaatsvinden in het kader van het on derzoek naar nieuwe typen boeien, die de conventionele moeten vervangen Naast de nautische beoordeling spelen logistieke en onderhoudstechnische as pecten bij dit onderzoek een rol. Inde nieuwe defensiebegroting wordt er verder melding van gemaakt, dal de plannen om de beperkte walradarketen in de Westerschelde verder zeewaarts uit te breiden in een vergevorderd sta dium verkeren. De thans in gebruik zijnde walradarketen. die de Wester schelde radardekking geeft van Ant werpen tot oostelijk van Hansweert. werd op 18 maart 1976 in dienst gesteld. De regenng heeft inmiddels kenbaar gemaakt geen bezwaar te hebben tegen de voorgenomen uitbreiding Vlissingen is naast Laren-Bussum en Nijmegen een van de plaatsen waar de bouw van een schermenschietbaan in voorbereiding is. Commando zeemacht In verband met de voorgenomen over brenging van het oorlogshoofdkwar tier van de commandant zeemacht Ne derland van Vlissingen naar Den Hel der. zal een uitbreiding van het straal zender verb indingssysteem nodig zijn. Naar het zich laat aanzien, zal dc over brenging van het oorlogshoofdkwar tier niet eerder dan midden 1979 zijn verwezenlijkt. Van de Berghuyskazernein Middelburg wordt, in de begroting nog gemeld, dat een over meerdere Jaren gespreid ingrij pend saneringsplan in uitvoering is om ook de oudere gedeelten van dit com plex weer optimaal bruikbaar te maken voor het aldaar gevestigde opleidings centrum militaire administratie Over de marechausseekazerne in Vlissingen staat erin dat de bouw van legeringsac commodatie gereed kwam. 'Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG - De regeringsbeslïssing over de Oosterschelde is mede van in vloed geweest op de grondige veran deringen in dc meerjarenramingen van het ministerie van verkeer en water staat. De kabinetsbeslissing om de Oos- terscheldemond meteen (halfopen) pij- lerdam af te sluiten, betekent voor de natte waterstaat een toegevoegd be grotingsbedrag van 119,8 miljoen voor 1977 vergeleken met het bedrag dal reeds - op basis van de afsluiting met een caissondam - voor 1977 in de meer jarenraming was opgenomen, zo blijkt uit de toelichting op dc begroting van het ministerie van verkeer en water staat. Belangrijke nieuwe bijzonderheden over de werkzaamheden in de Ooster schelde levert de nieuwe begroting niet op. Gemeld wordt dat het Kanaal door Zuid-Beveland in 1985 geschikt moet zijn voor de grote duwvaart. dat de on derdelen van de kabelbaan te zijner tijd weer kunnen worden gebruikt voor de sluiting van de Philipsdam: dat aan de voorbereiding van het toekomstig be heer van de deltameren in bestuurlijke zin in de komende tijd de nodige aan- dachtzal worden besteed, en dat de par tiele dijkversterkingen langs de Ooster schelde met kracht zullen worden voortgezet Het compaitimentenngsmodel C-3 'Philipsdam Oesterdam en verbreding Kanaal door Zuid-Bevelandt waarvoor, regering en kamer hebben gekozen, als ook de toezeggingen aan België, houden onder meer in dat het Kanaal door Zuid-Beveland in 1985 geschikt moet zijn voor grote duwvaart. Daarom is het nodig, begin volgend jaar te beginnen met de verwerving van gronden, met name voor de nieuwe sluizen in Hans- weert. Over de verbetering van het ka naal en de bijbehorende kunstwerken wordt een nota opgesteld waar de raad van de waterstaat met commentaar op zal moeten komen. In de toelichting op de begroting staat dat men hoopt dat de raad van de waterstaat daarin in de res terende tijd zal slagen Verder moet. als uitvloeisel van de beslissing over de Oosterschelde-afsluiting en conform toezeggingen aan België de Schelde- Rijnverbinding waar nodig met een halve meter worden vei diept. Met het baggerwerk in de Eendracht wordt dit jaarnog begonnen. De uitrusting van de vaarweg wordt verder afgewerkt door op de Kreekrnksluïzen ten behoeve van brandbestr ijding nog uitgebreide voor zieningen te treffen. Kracht De voorbereiding voordeaanleg vandc stormvloedkering in de mond van dc Oosterschelde is - zo blijkt uit de be groting - met kracht aangevat na de kabinetsbeslissing san 17 juni en het beraad in dc tweede kamer. In het ko mende jaar zal de uitvoering van de werken voornamelijk zijn geconcen treerd op het maken van bodembe schermingen en het verw ijderen van de pvlonen voor de kabelhaan. die in het kader van de afsluiting volgens het oorspronkelijke plan was voorzien. De onderdelen van de kabelbaan zullen te zijner tijd weer kunnen worden ge bruikt voor de sluiting van de Philips dam. zo wordt gemeld. Verdei zullen werkterreinen worden in gericht. en kan een begin worden ge maakt met de bouw van het drijvende werktuig vooi' het plaatsen van de put- tenfundering. Ook zullen nog veel aan vullende studies moeten worden ver richt. De bouwtijd voor de compaiti- mentenncsdammen wordt bepaald looi de tijd. nodig voor de aanleg van de n de dammen gelegen sluizen. Met het naken van de bouwputten voor deze duïzen zal dan ook nog dit jaar een be rin worden gemaaktom ook dit deel van 1e totale operatie binnen de gestelde ermijn voltooid te krijgen. Studies zullen ook worden vemchtnaat rlle facetten van het milieu in het Del tagebied. waar na de voltooiing van het Deltaplan een aantal wateren zijn ont staan met verschillende regimes zoet. tout met vast peil en zout met getij. De toelichting op de begroting Om deze boeiende verscheidenheid van wateren te kunnen inrichten en beheren, is een grote kennis van zaken vereist. Aan alle facetten van het milieu in het deltage bied wordt dan ook doorlopend onder zoek gewijd Ten aanzien van dc partiële dijkver sterkingen wordt opgemerkt, dat ze met kracht zullen worden voortgezet De voorbereiding van de werken vraagt evenwel, nu dc meer bewerke lijke dijkvakken aan de orde beginnen te komen, in toenemende mate tijd vooi overleg en procedures, zo meent het ministerie van verkeer cn waterstaat. Meegetleeld w ordl verder dat ongeveer de helft van de hoofdwaterkeringen langs de Noordzee thans op Delta hoogte is gebracht, (crw ijl grote gebie den door de afsluildammen in het zuidwesten zijn beveiligd. „Des te meer spreekt echter de noodzaak ook de be veiliging van de rest van het land op adequaat peil te brengen. Het beleid blijft er dan ook op gericht dc werken krachtens de Deltawet omstreeks en in ieder geval niet lang na 1985 te vol tooien". De mate van beveiliging van verschil lende gebieden is overigens - zo vcrtcli de toelichting - moeilijk vergelijkbaar Weliswaar worden de hoofdwateikerin gen kinchtens de Deltawet volgens eer vaste norm verhoogd, maar de werke lijke beveiliging van een bepaald gebiec hangt van verschillende factoren af Dc sterk te ls één - de belangrijkste - van dit factoien Daarnaast spelen echter za ken als de diepteligging en de omvang van hei achtergelegen gebied, dc situa tie van de hoofdwaterkering, de situatie van de vooroevei de aanwezigheid va: tweede waterkeringen enzovoorts He is de taak van de betrokken beheerders rekening houdend met al ditsoort facto ren. te bezien of - naast de verslerkinf van de hoofdwaterkering in het kade van de Deltawet - beheersmaatregelei of aanvullende werken nodig of wense lijk zijn ter completering van het bevei liging&systeem Nog voor het eind van dit jaar. zo blijkt uit de toelichting op Westerterps begroting, kan een rapport w orden uit gebracht over de wenselijkheid van een Noordzee-eiland voor gasoverslag. De raad ran de waterstaat, die on langs advies heeft uitgebracht inzake de Markerwaard, heeft de noodzaak om op korte termijn een beslissing te nemen over de vraag of de polder al dan niet moet worden aangelegd, extra onder streept.. aldus minister Westerterp. Maar hoe ook de beslissing, 'de budget taire situatie laat niet toe dat in 1977 meer dan enige voorbereidende werken worden uitgevoerd'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 17