Troonrede in minenr Welzijnsbeleid blijft gericht op kansen voor de meest kwetsbaren IPZC/, CRM: TOCH WAT EXTRA SUBSIDIE Kosten gezondheids zorglijken minder te stijgen Veel aandacht vormingstoneel WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1976 CRM-BEGROTING GESTEGEN TOT 8,2 MILJARD TOENAME WERKLOOSHEID IN NED. miljoenennota 14 DEN HAAG - Het scheppen van ontplooiingskansen voor de meest kwetsbaren in onze samenleving door macht, kennis en inkomen zo rechtvaardig mogelijk te verdelen. Dat blijft de hoofdzaak voor 1977 van het welzijnsbeleid dat onmogelijk meer als 'de weke sector' kan worden gekenmerkt. Dit komt alleen al financieel tot uiting in de toename van de omvang van de beschikbare middelen: in vier jaar tijd is het erm-budget met meer dan 5 miljard gulden toegenomen. Minister mr. H W. van Doom en staats secretaris W. Meijer wijzen er echter in hun memorie van toelichting op de crm-begroUng voor 1977 op. dat de gelden als gevolg van de economische situatie wel veel doelgerichter besteed moeten worden en dat er aan de groei van allerlei voorzieningen en activitei ten een grens is. De begroting voor 1977 beloopteen bedrag van 8.2 miljard, dat is een stijging vergeleken met 1976 van ruim 11 pel. Een verhoging waarover minister Van Doom. gezien de 1 pet- operatie 'redelijk tevreden' is. Maar een aanzienlijk minder forse stij ging dan de jaren daarvóór, toen de to tale erm-'pot' met 30 tot 3-1 pet toenam. Percentueel zijn de onderdelen 'maat schappelijke ontwikkeling' en 'ver- zetsdeelnemers en vervolgden' het .meest, de onderdelen 'culturele zaken' en 'bijstandszaken' het minst gestegen. Toch blijft de post bijstandsuitkerin gen in 1977 met 4.3 miljard veruit 're cordhouder' op de begroting. Als gevolg van de 1 pet-operatie van de regering moest 45.2 miljoen op de erm- begroting gekort worden. Tevens werd 60 miljoen gulden uit de 'bijstandspol' gehaald, hetgeen mogelijk was door een meer strenge regulering van de indi recte financiering van instellingen (zoals bejaardenöordeni uit de bijstand. De bezuinigingen hebben nergens tot 'liquidatie' van voorzieningen geleid. Verbetering van de positie van de laagst betaalden zeggen beide bewindslieden o.m. bereikt te hebben door het optrek ken van de bijstandsnorm voor gehuw den tot het niveau van het netto mini mumloon. door verscherping van het draagkrachtbeginsel in de tarieven van de gezinsverzorging, door verbetering in GRENS STIJGING TARIEVEN 7 PROCENT DEN HAAG - In 1977 zullen de over- heidstarieven in het algemeen met maximaal 7 procent mogen stijgen. Mi nister De Gaay Fortman schrijft in zijn begroting van binnenlandse zaken dat dit maximum mag worden bereikt als de kostenontwikkeling daartoe aan leiding geeft. Het zou in sommige ge vallen dus minder kunnen zijn. Maar aan de andere kant laat de be windsman ook ruimte open voor een overschrijding van het percentage. Als een gemeente of provincie kan aanto nen dat een grotere tariefsverhoging noodzakelijk is omdat er anders tekor ten ontstaan die laternietmeer kunnen worden ingehaald, zullen verzoeken om de grens van 7 procent te overschrijden, "in overweging worden genomen', aldus de begroting. de regelingen voor verzetsdeelnemers, vervolgden en oorlogsslachtoffers en door het ombuigen van de subsidie stromen. De groei van de middelen voor de bevordering van het welzijn van cul turele minderheden - Surinamers. An- tillianen. Molukkers. buitenlandse werknemers en woonwagenbewoners - is voor 1977 'niet gering'. Zo krijgt het woonwagenwerk in 1977 de beschikking over 10 miljoen gulden meer. de post 'al lochtone groepen' stijgt met meer dan 14 miljoen. Het Centraal Bureau Uit voering Vestigingsbeleid Rijksgenoten kan het volgens de bewindslieden vol gend jaar met 24 miljoen minder af. Recreatie In het kunstbeleid wordt voorrang ge geven aan activiteiten die aan meer mensen ten goede komen. Daarom is met name aan het vormingstoneel rui mere armslag gegeven. Ten aanzien van de openluchtrecreatie, waarvoor minder geld wordt uitgetrokken, wordt een aantal belangrijke knelpun ten genoemd: een tekort aan recreatie projecten in het westen van het land en een regionaal te sterke groei van wa tersport en verblijfsrecreatie. Voor hel komend jaar staat het behoud van bos sen op de voorgrond. Het 'aanbod' van natuurgebieden is ruimer geworden, maar de beschikbare middelen, zowel in de sector van het aankopen door de staat als in die van de aankopen door de particuliere natuur beschermingsorganisaties. zijn niet meer voldoende om daar gelijke tred mee te houden. In 1977 wordt gestreefd naar uitbreiding van het aantal opspo ringsambtenaren die de naleving van de bepalingen over beschermde inheemse dieren en planten moeten controleren. Subsidies worden verleend voor nieuwe vormen van recreatievoorzieningen zoals stadsparken. Hierbij wordt priori teit gegeven aan de grote steden, groei kernen en oudere industriesteden Sportbeleid Het sportbeleid zal gericht blijven op de sportieven recreatie. Activiteiten gericht op het bereiken van bevol kingsgroepen die niet of weinig doen 'aan 'sportief bewegen' worden gesti muleerd. Voorlichting zal vooral aan bejaarden en gehandicapten worden gegeven. Minister Van Doorn wil niet bijdragen in de honorering van sport leiders. Wel zal overleg worden ge voerd met een aantal gemeenten, pro vincies en de Nationale Sporttotal isa- tor over de afstemming van hun subsi diebeleid ten aanzien van het sport- tcchnisch kader. Gestreefd wordt er voorts naar dat bin nen 5 jaar het 'stuwmeer' van sporthal len. sportzalen en overdekte zwemba den (een subsidiebedrag van 40 miljoen) leeggestroomd is. Nieuwe aanvragers van subsidie hoeven in de toekomst niet meer op rijkssteun te rekenen. Een dis cussienota over het sporlaccommoda- tiebeleid is in voorbereiding. Veel welzijnsorganisaties op het gebied van de maatschappelijke ontwikkeling komen - aldus de memone van toelich ting op de erm-begroting - met toe aan het goed verkennen van de behoeften van de bevolking De dienstverlening aan het publiek moet dringend worden verbeterd Voorde eerste keer beloont' erm het vrijwilligerswerk met een half miljoen op de begroting. Wat betreft de gezinsverzorging vraagt de minister zich af of de beschikbare mankracht wel juist gespreid is. De Nederlandse Ge zinsraad gaat een onderzoek verrichten naar samenwonen en niet-huwehjkse re laties. Er zal met terugwerkende kracht per 1 januari 1976 een rijksbijdragerege ling voor kinderdagverblijven ingaan Een zelfde regeling voor hulpverlening aan jongeren treedt in werking: daarbij wordt gedacht aan crisisinterventie en hulpverlening bij druggebruik en ont- wenning. Buurthuiswerk Bijstand de opvang van druggebruikers. De communicatie tussen bijstandsont vanger en gemeentelijke sociale dienst moet worden verbeterd. De sociale diensten zijn vaak overbelast. Het on derzoek naar het functioneren van deze diensten is bijna klaar. De bijstands- 'pot' van 4.3 miljard is verdeeld in 60 pet voor thuiswonenden en 40 pet voor externe verpleging en verzorging. Er zullen stringentere toelatingsbepalin gen komen voor instellingen die indi rect uit de bijstand worden gefinan cierd. Oorlosslachtoffers Het pakket verbeteringen ten behoeve van veizetsdeelnemers en vervolgden beloopt 63 miljoen. Een verbetering van de wetten buitengewoon pensioen be treft onder meer de toekenning van alle buitengewoon gepensioneerden die een vermeerderd pensioen gemeten van f3000, waarover geen belasting ver schuldigd is. Deze toesldg moet per 1 januari a s. gerealiseerd zijn. Er wordt gestart met een informatiecentrum: een kleine staf gaat de betrokkenen wegwijs maken in het totaal van wetten en rege lingen. HENDRIKS: KOERS AANSCHERPEN In Amsterdam. Rotterdam. Den Haag en Utrecht zal binnen afzienbare tijd poliklinische hulp voor mensen die aan geslachtsziekte lijden gratis zijn. Hiertoe is besloten omdat de uitbreiding van geslachtsziekten een zorgelijke ontwikkeling te zien geeft. Aldus de me morie van toelichting op de begroting- volksgezondheid voor 1977. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De spiraal van de ge- zondheidszorgkosten lijkt iets minder op te lopen dan vroeger voorzien, zo siaat in de memorie van toelichting bij de begroting van volksgezondheid. Maar het is te vroeg om daaruit gevolg trekkingen te maken, zegt staatssecre taris Hendriks. De indruk bestaat dat dc beperking van de groei mede toe te schrijven is aan een vermindering van het aantal dagen ziekenhuisverple- ging. lagere uitgaven voor specialisti sche hulp en afremming van de con sumptiestijging. Hendriks gaat de koers ter doorbreking van de kostengroei overigens wat aan scherpen, in het kader van de over heidsbezuinigingsoperatie. In het kader van de wenselijke beper king van de groei der uitgaven met 1.5 miljard tot 1980 worden maatregelen bevorderd die betere waarborgen bie den voor een goed en verantwoord be heer van de middelen en voor de aan passing van de regelingen volgens de ZFW en de AWBZ aan de ontwikkel®, gen in de gezondheidszorg. Wat de tarieven betreft, zal aan de b». staande bezwaren tegemoet worden tj. komen door een algemene wettelljb voorziening ter bevordering van een evenwichtig tarievenstelsel. Daartoeza) Hendriks zo spoedig mogelijk een w sontwerp indienen. Om dc grote tariefstijging, die dit jaar tot stand komt, wat af te vlakken, heb ben de ministeries van volksgezond- heid en economische zaken het Cen traal Orgaan Ziekenhuistarieven gi. vraagd een stringent beleid te voeren. Het gaat om een extra verhoging van meer dan een miljard, onder meer ven oorzaakt door daling van de bezet tingsgraad in de ziekenhuizen, stijging van personeelsomvang door ruimere richtlijnen, overgang van artsen In dienstverband, en dergelijke. Minister Van Doorn is van mening dat vóór 1 januari 1977 één landelijke or ganisatie voor begeleiding van club- en buurthuiswerk tot stand moet zijn ge bracht, Dat wil zeggen dat de Salco en de Nederlandse Bond voor Sociaal Cul tureel Vormingswerk zullen moeten fuseren. Hij overweegt voorts of vol gend jaar meer geld voor het speel tuinwerk kan worden vrijgemaakt. Kabeltelevisie zal de samenlevingsop bouw moeten gaan stimuleren. Een on derzoek zal er naar worden ingesteldDe groei van het bibliotheekwerk door de invoering van de bibliotheekwet (con tributie vrijdom voor jeugdigen) stelt •m voor grote problemen. Surinamers Er zal meer inzicht moeten komen in de essentiële problemen van minderheids groepen in onze samenleving. De cate goriale instellingen en het algemeen welzijnswerk moeten beter samenwer ken. Speciale aandacht wordt geschon ken aan de sociale en individuele pro blemen van Surinamers, vooral die tus sen 16 en 25 jaar. Ruime aandacht zal ook moeten worden besteed aan gezin sproblemen van buitenlandse werkne mers en de plaatselijke Molukse stich tingen. Met. kracht zal moeten worden gewerkt aan de inrichting en voor woonwagenbewoners, renovatie van grote centra moet worden tegengegaan. DEN HAAG - Ondanks de 1 procent-besnoeiingsoperatie van de regering, heeft minister Van Doom (erm) kans gezien enkele extra's aan financiële middelen uit te trekken voor film. letteren, jazz, beeldende kunstenaars en rijksmusea. Daarentegen kan aan een groot aantal wensen die herhaaldelijk uit de kunstwereld naar voren komen, niet worden voldaan. In de eerste helft van 1977 zal de groepsregeling ter aanvulling van het inkomen van oudere zelfstandigen (tot het niveau van de bijstandsnorm) van kracht worden. Per 1 oktober treedt een regeling voor de bijstandsverlening aan schippers in werking. Eveneens in het kader van de abw w ordt nagegaan of er geld kan worden vrijgemaakt voor Volgens de memorie van toelichting op de erm-begroting voor 1977 kan bij voorbeeld het ambitieuze plan voor de bevordering van popmuziek niet geho noreerd worden. Ook voor de minie- kunst, dat nog altijd niet de belangstel ling van een breder publiek krijgt, kan de bewindsman nauwelijks (financieel) warm lopen. Hetzelfde geldt voor het poppentheater, waarmee in de begro ting '77 nog geen rekening wordt ge houden. De uitgaven voor de vervaardiging van het Polygoon Journaal voor de biosco pen zullen aanzienlijk worden beperkt. /Subsidiëring van collectieven van fil mers zal alleen per project mogelijk zijn. Nieuwe kunstprojecten zullen voorrang blijven krijgen boven oude. bestaande voorzieningen. Positief wordt de situatie in het Neder landse toneel beoordeeld. Volgens de memorie van toelichting wordt komend jaar veel aandacht aan het vormingsto neel geschonken Nog dit jaar zullen concrete opdrachten aan beeldende kunstenaars worden ver strekt door erm. Het functioneren van de afdeling Beeldende Kunst en Bouw kunst van de Raad voorde Kunst wordt als 'uiterst twijfelachtig' bestempeld. Het beleid voor de artotheken wordt voorlopig niet gewijzigd. De subsidië ring van muziekscholen wordt beschei den verhoogd De documentatie, distri butie en voorlichting ten aanzien van de audio-visuele media zullen worden aan gepakt. De cursussen kunstzinnige Minister Van der Stee je.egfc dat de ontwikkeling van de grondprijs hem zorgen baart. Volgens hem zal een wijzi ging van de grondprijsontwikkeling voornamelijk moeten worden gezochtin de stimulering van het. aanbod. „Het aanbod moet thans voornamelijk ko men van hen die wegens leeftijd of ge zondheidstoestand hun bedrijf beëindi gen. Bij deze groep bestaat de neiging, door de stijging van de grondprijzen, hun gronden zo lang mogelijk vast te houden. Deze neiging zou versterkt kunnen worden door eventuele inko- mensregeUngen. Bezien dient te worden in hoeverre in het kader van sociale maatregelen, die ten doel hebben on dernemers in de landbouw een redelijk inkomen te garanderen, bevordering van de grondmobiliteit als nevendoel- stelling kan worden opgenomen". vorming van het vrijwillige jeugd- en buurthuiswerk worden met drie jaar verlengd. Er liggen nog duizenden verzoeken om Verstedelijkings- nota snel in het parlement DEN HAAG - Minister Gruijters (volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning) wil nog in deze kabinetsperiode (dus voor mei 1977) de verstedelij- kingsnota in het parlement verdedi gen. Hetontwerp bevindtzich nu nog in een voorlopig stadium; nadat de raad van advies voor de ruimtelijke orde ning zich zal hebben uitgesproken - naar verwachting in december van dit jaar- zal de nota in het kabinet worden behandeld. Bij de discussie over de verstedelij- kingsnota zal het kabinet ook een be slissing nemen over de tweede fase van het spreidingsbeleid. Het gaat hier om enkele duizenden ambtelijke plaatsen, die vanuit Den Haag naar het noorden, oosten en gedeeltelijk ook naar het zuiden kunnen worden overgeplaatst. Gruijters zal begin 1977 ook een nota landelijke gebieden publiceren Hierin wordt ingegaan op de relaties tussen landbouw, milieu en verstedelijking. Volgens een werkgroep van de rijkspla nologische commissie gaat het hier om een gebied van in totaal 75.000 ha. inwilliging van een restaura tie-subskfc te wachten. Van slinken is geen sprait Het financiële probleem van monum» tenzorg en restauratie blijft zorgen fc- ren. Er is berekend dat, wil de restai» tie van 31 historische stadskernen n kelijk gestalte krijgen, 700 miljoen den subsidie, uitgesmeerd over 10 Jas: nodig is. De rijksdienst voor het oudheidkunöif bodemonderzoek is zo minimaal toep- rust dat alleen nog nood-opgravingen kunnen worden gedaan. Nog te weinig vrijwilligers voor ontwikkelingshulp DEN HAAG - Zowel vrijwilligers, vin de Stichting Nederlandse Vrijwilli gers. als deskundigen bieden zicb nog steeds in te geringe aantallen aan om in opdracht van de regering te gaan wer ken in ontwikkelingslanden. Minister Pronk vertelde in een toebcb- ting op zijn begroting voor 1977,daler de laatste maanden wel meer tg. assistenten-deskundigen zich. aanmel den. Dat zijn in het algemeen nt.f» gere mensen, op het niveau vaisMnt sitair of hoger beroeps onderwijs. Dit jaar is een begin gemaakt oei de vorming van een korps van deskundi gen. waarbij de ontwikkelingswerkers in vaste dienst kunnen gaan. DEN HAAG - Koningin Juliana heeft dinsdagmiddag de nieuwe zitting van de staten-generaal geopend met het uitspreken van de Troonrede. De letterlijke tekst van deze rede luidt: Leden pan de staten-generaal Ongetwijfeld gaar. de gedachten nu terug naar de moeilijke periode die achter ons ligt. Laten wij vandaag, in het besef van een gemeen schappelijke verantwoordelijkheid, vooral zien naar het vele wat ons te doen staat. Er wachten het. komende parlementaire jaar zware taken. Na de diepste inzinking sinds 1945 heeft de economische ontwikke ling in de westerse wereld een keer ten goede genomen. Het herstel komt echter slechts langzaam op gang. Het inflatietempo is naar verhouding hoog gebleven en de werkloosheid is hardnekkig van aard. Wat de regering voor ogen staat is werk voor iedereen in een samen leving. waarin minder ongelijkheid heerst en ieder gelijke ont plooiingsmogelijkheden heeft. Daarom is het beleid toegespitst op het behoud van bestaande en het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen en op het terugdringen van de inflatie. Alleen als ditgelukt, blijft het mogelijk om de collec tieve voorzieningen te waarborgen, met voorrang voor de zwaksten in de samenleving. Dan ook kan uitzicht worden geboden op een bescheiden groei van de koopkracht van de burgers in de komende jaren. Dit beleid vindt zijn weerslag In de rijksbegroting 1977. De verzwa ring van de druk van de collectieve lasten blijft binnen de gestelde norm van 1 procent van het nationale inkomen. De regering stelt geen verhoging van belastingtarieven voor. De vorig jaar inge voerde tijdelijke verlichtingen van sociale premies en van de loon- en inkomstenbelasting worden blijvend. De inflatiecorrectie zal voor 10 procentworden toegepast. Hogere bedragen voor reiskosten zullen van de inkomstenbelasting mogen worden afgetrokken. De bestaande regeling voor de zelfstandigenaftrek wordt volgend jaar gehandhaafd IM[et de jaarwisseling zal u het voorstel van wet bereiken ter uit werking van het aangekondigde nieuwe instrument voor een ge richte aanmoediging van investeringen, dat per 1 april a.s. in wer king moet treden. Om diezelfde investeringen te bevorderen zullen meer gecoördineerde regelingen voor het vergunningenbeleid ter hand worden genomen. Nieuwe inspanningen ten behoeve van de werkgelegenheid vooral in de zwakkere regio's zullen op gang wor den gebracht Belangrijke bedragen blijven bestemd voor steun en begeleiding van individuele bedrijven: daarbij zal meer aandacht gegeven worden aan structurele oplossingen. Ter bestrijding van de werkloosheid onder jongeren onderzoekt de regering de mogelijk heid tot het aanmoedigen van deelarbeid, alsmede het verruimen van de mogelijkheid voor oudere werknemers om zich ten behoeve van de werkgelegenheid van j ongeren ui t he t arbeidsproces terug te trekken. In dit verband hecht de regering grote betekenis aan de experimenten die in de onderwijssector zijn begonnen. Dit najaar zal de regering bezien of aanvullende conjuncturele maatregelen noodzakelijk zijn. De droogte van de afgelopen zomer heeft veel landbouwbedrijven in moeilijkheden gebracht. Waar nodig zal de regering maatregelen treffen om het agrarische produktiepotentleel op een verantwoord peil te houden. Een duurzaam herstel van de economische groei en van de werkge legenheid. onder handhaving van een verantwoord peil van de col lectieve voorzieningen, komt in zicht, indien alle inkomensgroepen bereid zijn daartoe hun bijdrage te leveren. De regering vertrouwt erop dat de sociale partners in komend overleg daarvoor oog zullen hebben. De heden aan u aangeboden macro-economische verken ning laat zien dat wanneer deze bereidheid aanwezig is. gerekend mag worden op een beweging naar herstel van investeringen en werkgelegenheid. Grote voorzichtigheid is geboden om te voorko men, dat het herstel weer in gevaar komt. Als wij die voorzichtigheid betrachten komt een prijsstijging binnen ons bereik die lager is dan in enig jaar na 1970 haalbaar is gebleken Om dit te verwezenlijken kan in 1977 een strak prijsbeleid niet worden gemist. Alleen een gezamenlij ke krach tsinspannlng zal het mogelij k m a ken de opgaande lijn die zich voor onze welvaart in het komende jaar aftekent ook naar een verdere toekomst door te trekken. De rege ring hecht daarbij aan de verwezenlijking van voorstellen, die erop zyn gericht om de sociale partners beter in staat te stellen hun verantwoordelijkheden binnen en buiten de onderneming waar te maken. Met het oog daarop zalu, naast de reeds ingediende voorstellen met betrekking tot de vermogensaanwasdeling en de ondernemingsra den. op korte termijn een wetsontwerp bereiken betreffende de openbaarheid van inkomens uit arbeid van werknemers en beoefe naren van vrije beroepen. Dit najaar zal een voorontwerp worden gepubliceerd van een raamwet inkomensvorming, die een belang rijke uitbreiding beoogt van de instrumenten voor het voeren van een inkomenspolitiek Op korte termijn zal een wetsontwerp worden ingediend tot mati ging van de pensioenopbouw van politieke ambtsdragers. Het ka binet zal het gebruikelijke overleg openen met de betrokken organi saties over een verdergaande matiging van de hoogste salarissen in de overheidssfeer met ingang van 1977. Voor het eerst zullen u thans ook meerjarenramingen worden aangeboden over de ontwikkeling van de sociale verzekeringen in de jaren 1977-1980. De wetsontwerpen, die reeds voor 1977 een be perking van de uitgavenstijging moeten bewerkstelligen, zullen u binnenkort bereiken. Daarbij zullen inkomensverschillen worden verkleind. In aanvulling op de invoering van de algemene arbeidsongeschikt heidsverzekering per 1 oktober a s wil de regering in de eerste helft van 1977 de regeling in werking stellen die oudere zelfstandigen in de leeftijd van 58 tot 65 jaar onder bepaalde voorwaarden de garan tie voor een minimum inkomen biedt. Omdat vele deelnemers aan het verzet, vervolgden en andere oor logsslachtoffers nog in benarde omstandigheden verkeren heeft de regering besloten tot verbetering van hun financiële positie. De daartoe nodige voorstellen tot wetswijziging zullen u spoedig berei ken. Minderongelijkheid is vooral ook afhankelijk van de mogelijkheden die het onderwijs biedt. Met erkenning van de eigen verantwoorde lijkheid van met name het bijzonder onderwijs, spant de regenng zich in voor verbetering en vernieuwing van de onderwijsvoorzie ningen. Met voorrang wordt daarbij aandacht geschonken aan groepen die om sociale of economische redenen tot dusver het minst profijt van het onderwijs hebben gehad. In het lager onderwijs zul len de klassen in 1977 verder worden verkleind. Het ontwerp van wet op het basisonderwijs kan nog in deze zittingsperiode worden ver wacht. Met de discussienota 'Contouren van een toekomstig onderwijsbes tel' heeft het kabinet velen betrokken bij de gedachtenvorming over het onderwijs in de toekomst Een vervolg op deze nota zal in het voorjaar van 1977 verschijnen Een beleidsnota over de geleidelijke invoering van sectorraden voor de meerjarenplanning van het wetenschappelijk onderzoek zal u binnenkort bereiken. Over de emancipatie van de vrouw zal de regering u dit zittingsjaar denkbeelden voor een beleid op langere termijn voorleggen. In af wachting daarvan wordt het bestaande beleid versterkt en uitge breid, onder andere door subsidiering van vrouwenhuizen en voor lichtingsprojecten. De kwaliteit van het bestaan hangt in hoge mate af van een goede huisvesting en leefomgeving. Bijna tweederde van alle woningen in ons land is na 1945 tot stand gekomen en draagt dus de kenmerken van een enkele generatie. We moeten daarom zuinig zijn op de woningen en gebouwen van oudere tijden. Ook in het stadsvernieu wingsbeleid zal deze waardering tot uiting komen Bij de nieuw bouw wordt verscheidenheid zoveel mogelijk bevorderd. Een dezer dagen biedt de regering u een drietal wetsontwerpen aan over de huur van woonruimte Ze vormen een afronding van het nieuwe huren subsidiebeleid. Dit beleid biedt tevens een grondslag voor nieuwbouw, afgestemd op kwaliteit en nieuwe behoeften. In het komend zittingsjaar zal het kabinet structuurschema's voor leggen waarin de ruimtelijke aspecten van het verkeer en vervoer, de vaarwegen en de volkshuisvesting worden behandeld. De regering vertrouwt erop dat het mogelijk zal zijn de behandeling van de belangrijke wetsontwerpen inzake de herziening van de on teigeningswet en het scheppen van een voorkeursrecht voor ge meenten in deze zittingsperiode tot een goed einde te brengen. Het Waddengebied dient als onvervangbaar natuurgebied behou den te blijven. Na de periode van inspraak zal een definitieve beslis sing worden genomen over de wijze waarop dit doel kan worden bereikt. Nog dit jaar zal u een ontwerp tot wijziging van de wet op de ruimte lijke ordening worden aangeboden. De regering blijft voorrang geven aan het gebruik van het openbaat vervoer. Volgend jaar zal het rijk meer dan 2 miljard besteden aan het openbaar vervoer in stad. streek en land. Daarnaast beseft de regenng het belang van de au to voor velen. De leefbaarheid van ons land vraagt echter om een beheerst gebruik daarvan. Het gevoerde beleid voor de verkeersveiligheid heeft het aantal slachtoffers de afgelopen jaren duidelijk doen dalen. Het in de laat ste maanden weer toegenomen aantal ongelukken vraagt om een hernieuwde inspanning. Terwille van de kwaliteit van het water is het verheugend dat over eenstemming is bereikt over de verdragen ter beperking van de zoutbelasting en de chemische verontreiniging van de Rijn. Om redenen van energiebesparing en vrijetijdsbesteding zal de re gering voorstellen het. komende voorjaar de zomertijd in te voeren. Een ontwerp van wet, Algemene Bepalingen Milieu-hygiëne zal re gels geven voor inspraak en beroep en voor coördinatie bij de ver gunningverlening. In de gezondheidszorg wordt naast kostenbeheersing in sterke mate verbetering van de preventie nagestreefd. Een wetsontwerp betreffende bevolkingsonderzoek zal binnenkort aan adviesinstan ties worden toegezonden. !De ontwikkeling naar democratisering en spreiding van zeggen schap ontmoet bezwaren en weerstanden De regering onderkent de problemen, die inspraak oproept voorde besluitvorming. Zij meent echter, dat voortgang op de weg van het vergroten van de mondig heid van de burgers geboden is Met de binnenkort in te dienen wetsontwerpen wordt een belang rijke stap gezet naar modernisering van het binnenlands bestuur. Streven naar decentralisatie kenmerkt ook de wettelijke maatrege len. die op komst zijn. tot versterking van de zeggenschap van de burgers en van de rechtszekerheid van alle bij het welzijnsbeleid betrokkenen. In het kader van de algehele grondwetsherziening zijn waarborgen voor de individuele en maatschappelijke rechten van de burger neergelegd in de wetsontwerpen inzake klassieke en sociale grond rechten Binnenkort zullen u wetsontwerpen bereiken inzake ver kiezing. inrichting en samenstelling van de staten-generaal. Aan vaarding van de voorstellen tot herziening van de grondwet zal ertoe leiden dat komend voorjaar ook de eerste kamer der staten- generaal zal worden ontbonden en opnieuw verkozen. Het kabinet zal zijn standpunt inzake een eventuele herziening van de structuur van de onderneming bepalen na ontvangst van het gevraagde SER-advies, Intussen beraadt het zich over een wette lijke regeling van een commissaris algemeen belang bij de grootste vennootschappen In het belang van de veiligheid van de bevolking wordt de samen werking tussen de politiekorpsen verbeterd. Een algehele herzie ning van de wetgeving op het gebied van de wapenhandel is in aantocht. Een wetsontwerp dat de toepassing van geldboetes boven vrij heidsstraffen wil aanmoedigen, zal u spoedig bereiken. Een nota over üc actuele viaagsiukkeii van liet gevangeniswezen worat u vandaag aangeboden. In de afgelopen driejaar werd ons land zesmaal geconfronteerd met terroristische acties waarbij onschuldige burgers werden gegijzeld. De regering werkt, ook in internationaal verband, aan de verbete ring van preventieve maatregelen en van de coördinatie bij dc be strijding van terreurdaden. Een verdere ontspanning tussen Oosten West is noodzakelijk. Maar deze kan alleen worden verwezenlijkt wanneer alle betrokken sta ten de vorig jaar in Helsinki overeengekomen beginselen over vei ligheid en samenwerking in Europa ook werkelijk in praktijk bren gen. Daarnaast moeten concrete resultaten worden geboekt in het overleg in Wenen over wederzijdse vermindering van de militaire sterkte. In het ontwapeningsbeleid staat het terugdringen van de nsico's van kernbewapening voorop. Ons land levert een alleszins redelijke bijdrage tot de bondgenoot schappelijke verdediging. De sterk toenemende kosten van deze verdediging dwingen echter tot een versterking van de onderlinge samenwerking en taakverdeling binnen het bondgenootschap. Binnen dat kader dienen de beslissingen te worden genomen over nieuwe grote investeringsprojecten voor de Nederlandse krijgs macht. D e Europese gemeenschap behoeft voor alles een versterking van haar interne samenhang. Ernstig moet worden gepoogd het econo misch beleid van de lid-staten beter te coördineren en de politieke samenwerking te verbreden en te verdiepen. Vanuit die overtuiging vervult Nederland thans het voorzitterschap van de gemeenschap. Rechtstreekse verkiezingen voor het Europese parlement in 1978 zijn een eerste stap naar een werkelijk democratisch Europa. Met ontsteltenis beziet de regering de situatie in zuidelijk Afrika, waar de blanke regeringen in Rhodesiè en Zuid-Afrika nog steeds met bereid blijken de bakens te verzetten. Alleen als de rechten van de niet-blanke bevolking in zuidelijk Afrika worden erkend en ge respecteerd, kunnen nóg ernstiger ontwikkelingen worden voor komen. In samenwerking met andere staten zullen wij ons inzetten voor een beëindiging van het apartheidsregime. In 1977 zal opnieuw 1,5 procent van het nationale inkomen worden besteed aan ontwikkelingshulp. Velen ervaren dit als een reëel offer, maar wij vertrouwen op de bereidheid dit offer te brengen omdatde hulp vooral wordt gericht op de armste landen en bevolkingsgroe pen in de wereld. Dit is het centrale thema van de beleidsnota over de Nederlandse bilaterale hulp die u heden wordt toegezonden. Nederland blijft zich, op weg naar een nieuwe internationale eco nomische orde, inzetten voor concrete onderhandelingen over de gTondstoffenproblematiek en voor maatregelen ter verlichting van de schuldenlast van de arme landen. Over de toekomstige staatkundige en sociaal-economische struc tuur van de Nederlandse Antillen zullen dit parlementaire jaar ad viezen worden uitgebracht. Leden der staten-generaal Bij zijn optreden heeft het kabinet zijn beleid gesteld in het teken van spreiding van inkomen, kennis en macht. Veel werd gereali seerd, tot veel werd een aanzet gegeven. Het economisch getij is tegen. De regering ziet een nauwe samen hang tussen de bereidheid de offers te brengen die nodig zijn om de economische moeilijkheden te overwinnen, en de voortgang van de hervorming van onze samenleving. Daarom hecht de regering aan een spoedige behandeling van de wetsontwerpen, die beogen de verantwoordelijkheid voor het besturen van onze economie te spreiden over alle betrokkenen. Het. gaat om het perspectief van een samenleving, waarin gezamen lijke verantwoordelijkheid wordt aanvaard op grondslag van ge meenschappelijke zeggenschap. Veel arbeid, inspanning en visie zal worden gevraagd om dat doel te bereiken. Met het uitspreken van de hoop dat wij daartoe de kracht zullen ontvangen, verklaar ik deze zitting van de staten-generaal geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 14