Sociaal-democraten verliezen de verkiezingen in Zweden Eindelijk besluit voor Europese verkiezingen PZCA NS WIL EXTRA BESPARING VAN 40 MILJOEN IN '78 EUROPA KAN IN 78 NAAR STEMBUS Zittingsjaar staten-generaal gesloten Schaefer en Van Dam dreigden met aftreden Strauss helpt rechtse partij in Griekenland' Minder personeel door natuurlijk verloop Waarschuwing lichtgevende dobbers EEG STEUNT PORTUGAL MA CHTSO VERDRA CHT NA 44 JAAR: (Van onze correspondent) BRUSSEL - De ministers van buitenlandse zaken van de negen EEG-landen hebben maandag in Brussel een akte ondertekend waarin de verkiezing van het Europees parlement door middel van rechtstreekse verkiezmgen in alle negen lidstaten wordt geregeld. De akte moet nu door de nationale parlementen van de negen worden geratificeerd en daarna kan de EEG-ministerraad een da tum voor de verkiezingen vaststellen. Het Is onzeker of de eerste Europese verkiezingen - voor 410 zetels, waarvan 5 voor Nederland - kunnen doorgaan io mei-juni 1978. zoals half juli werd besloten door de Europese raad van re- jeringsleiders. In Brussel wordt er re kening mee gehouden dat de ratificatie van de gkte in één of meer lidstaten loveel tijd in beslag zal nemen, dat de verkiezingen niet over twee jaar al ge houden kunnen worden. De bezorgdheid daarover klonk door in de woorden die minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) als voorzitter van (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister De Gaay Fort man heeft vanmiddag uit naam van de koningin de parlementariërs bedankt voor „de toewijding, in de thans afge sloten periode bij de behartiging van 's lands zaken getoond". De bewindsman deed dit bij de tradlöo- Kle sluiting van de Staten-Generaal. Öeminister wees in zijn sluitingsspeech op enkele buitengewone en belangrijke aken die in het afgelopen parlemen taire jaar in de Kamer aan de orde zijn geweest Zoals de beëindiging van het Koninkrijksstatuut voor Suriname. Als voorbeeld noemde De Gaay Fort man verder de vele maatregelen van economische aard ter bevordering van de bedrijvigheid en ter beperking van de wkloosheid. Voorts noemde hij als be- Imgrijke discussie de overeenstemming over de rechtstreekse verkiezingen van het Europese parlement wetsvoorstel: premieverlaging volksverzekering voor kleine ieifstandigen DEïHAAG (ANP) - Bij de tweede ka- wis een wetsontwerp ingediend «in wordt voorgesteld meer kleine efctindigheden vrij te stellen van het «alen van een premie voor volks- mekcringen. Het ontwerp is inge- iwd door minister Boersma en «ulssecretaris Mertens van sociale airo en door staatssecretaris Van Kooijen van financiën. Dit heeft het Binisterie van sociale zakpn maandag Wttnd gemaakt. Voor vrijstelling of vermindering van premie komen die kleine zelfstandigen baanmerking, van wie de premie voor de volksverzekeringen wordt geheven een aanslag van de belasting. Het voorstel wil ongehuwde kleine zelfstan digen beneden de 35 jaar met een inko men tot 4300, vrijstellen van premie 'dit was 1800), evenals ongehuwden hoven de 35 jaar met een inkomen tot J5800.- (dit was 2400) Voor ongehuw den met kinderaftrek en gehuwden wordt voorgesteld de grens te verleggen van 2400, naar 7400,-. Voor vermin dering van premie komen in aanmer king: ongehuwden beneden 35 jaar met inkomen tot 9300 (was 3420), onge huwden boven 35 jaar met inkomen tot 110.800.- iwas ƒ4020) en ongehuwden met kinderaftrek en gehuwden met in tomen tot 12.400.- iwas: 4020) Deze ttomensgrcnzcn zijn niet meer ver hoogd sinds 1965 Voorstel is de verho- png van de grenzen te laten ingaan met •flugwerkendc kracht tot 1 januari Bï6 De betreffende volksverzekenn- I® rijn aow. aww. akw en awbz kabelmonteur na val overleden BEEK (ANP)-Na een val uit een licht- mast is gisteren in Reek (N.B.) de 30- krige kabelmonteur C. J. A. Thoniez uit Milheeczc overleden. Pe monteur van de Provinciale Noord- wabantse Electriciteits Maatschappij 'PNEMi zat bovenin de oude houten jjast en had een velligheidsgordel om. «mast die moest worden afgebroken. j*gon plotseling te zwaaien en viel om 8'j nader onderzoek bleek de mast on deraan verrot te zijn. 'Van onze parlementaire redactiei BEN' HAAG - De staatssecretarissen xhaefer en Van Dam volkshuisves ting I hebben door met aftreden te drei- ttteen plan van de regering om volgend har 4000 woningwetwoningen minder Mouwen, kunnen terugdraaien. De Wiwplannen voor het volgend jaar gorden dinsdag bij het indienen van de Ufgroling bekendgemaakt. JO'gens politieke kringen is de verhou- d'ug tussen de beide PvdA 'laatsseereianssen en minister Grui)- «rs iD'66) nogal slecht geworden. De jjuatssecretanssen vinden dat Gnnj- '{rs, die volgend jaar met als minister al terugkeren, zich te weinig inzet voor belangen van de volkshuisvesting "hUJlers was al te gemakkelijk met het Pstenbesparcnde plan om 4000 wo- *Ugwetwoningcn minder te bouwen *°ord gegaan, vinden de twee staats bossen de ministerraad voor de ondertekening tot zijn collega's richtte. Het besluit van vandaag is slechts een etappe, aldus de Nederlandse bewindsman, die een drin gend beroep op regeringen en parle menten van de negen deed. mee te wer ken aan de verbintenis die de EEG- landen nu zijn aangegaan. De diepe betekenis van de rechtstreekse verkiezmgen ligt in de oproep aan de Europese volken mee te werken aan de ontwikkeling van de Europese Ge meenschap. zei Van der Stoel. Hij ver heelde niet dat de EEG dikwijls is ver weten zich te verstrikken in democratie en technische aanpak. Uiteen oogpunt van democratische controle en het ge ven van politieke impulsen is het Euro pese parlement nodig, aldus Van der Stoel. tenlandse zaken zijn getekend Lang en soms zelfs vinnig overleg tussen de ne gen bleek echter nog nodig alvorens zij heteens konden worden over de Juridis che vorm waarin het besluit van de rege ringsleiders moest worden gegoten Duitsland krijgtJn het gekozen parke- ment81 zetels, evenals Frankrijk. Ilabé en het Verenigde Konlnknjk. Belgié krijgt er 24. Denemarken 16. Ierland 15 en Luxemburg 6 Termijn De Europese -parlementariërs zullen gekozen worden voor een termijn van vijf Jaar. Een gekozen lid van het Euro pese Parlement mag lid zijn van zijn na tionale parlement Juridische vorm Aanvankelijk zou het besluit inzake de directe Europese verkiezingen op 20 juli al door de bewindslieden van bui- Illegale immigranten overboord gezet in golf van Oman ABOE DHABI (RTR) - Ruim duizend illegale Aziatische immigranten zijn gistermorgen vroeg over boord gezet toen de twee boten waarmee zij de Goli van Oman overstaken, door de politie waren gesignaleerd. Volgens de politie zijn minstens elf im migranten verdronken en zijn vier in ernstige toestand in een ziekenhuis op genomen. Onder de in het zicht van de haven gestrande immigranten bevon den zich volgens welingelicht kringen hele gezinnen en bejaarden uit Pakis tan. De massale poging tot illegale Im migratie werd ondernomen ter hoogte van de kust van Foedjairah, een staat van de Verenigde Arabische Emigran ten aan de golf van Oman. De politie vermoedde dat bij de illegale immigra tiepoging in totaal 1.400 mensen be trokken waren die in de rijke olieexpor- terende staat een nieuw bestaan wilden opbouwen. De meeste immigranten werden gearresteerd op de stranden na dat zij daar zwemmend waren aange komen. Anderen slaagden erin te vluch ten naar omliggende heuvels, waar zij nu achtervolgd worden PRINS CHARLES GENOEMD ALS GOUVERNEUR VAN AUSTRALIË LONDEN (RTR)-Prins Charles, de toe komstige Britse troonopvolger, verlaat de marine over enkele maanden, zo heeft een woordvoerder van de konin klijke familie maandag meegedeeld. In de Britse kranten was al het bericht verschenen dat Charles, commandant van een 360 ton metende mljneveger. de marine na vijf jaar dienst tegen het einde van het jaar zou verlaten Daily Telegraph en Daily Express had den geschreven dat Charles door voort- ijdig afzwaaien meer gelegenheid zou krijgen voor het organiseren van de feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarige regeringsjubileum van zijn moeder in 1977. De prins van Wales is benoemd tot voorzitter van het organi serende comité De Britse pers heeft ook gesuggereerd dat Charles benoemd zou kunnen wor den tot gouverneur-generaal van Aus tralië. gezien de populariteit die hij ln datland geniet en de liefde die hij ervoor koestert. Premier Malcolm Fraser van Australië heeft maandag het bericht als zou prins Charles wel eens gouverneur generaal van zijn land kunnen worden, tegenge sproken Fraser zei dat hij altijd Ingenomen was met de belangstelling van de Britse ko ninklijke familie voor zijn land. maar dat hem niets bekend was over een af treden van de huidige gouverneur- generaal. sir John Kerr Protestantse extremisten hebben maandag hun nu een week oude ge- weldcampagne in de Noordierse stad Belfast beëindigd, nadat gevangenis autoriteiten een begin hadden gemaakt meteen onderzoek naar de protestantse beschuldigingen inzake wreedheden in de Maze-gevangenis. WASHINGTON - Hamilton Shirley Amerisinghie. ambassa deur van Sri Lanka bij de Verenigde Naties is gisteren geko zen als de nieuwe voorzitter van de algemene vergadering van deze organisatie. binnen-buitenland DER SPIEGEL ONTHULT: HAMBURG AFP) - De Beierse christen-democratische politi cus Franz Josef Strauss, leider van de oppositiepartij CSU. geeft politieke en financiële hulp aan een Griekse partij van ultra-rechtse signatuur. Dit schrijft het progressieve West- duitse weekblad Der Spiegel' in zijn gisteren verschenen num mer. Het zou gaan om steun aan de Griekse christen-democratische partij 'Chrike'. aldus hel bericht Strauss heeft een soortelijk bericht vorige week ontkend als niets dan 'Door journalisten uit hun duim gezogen waanzin." Der Spiegel pakt die ontkenning bij de kop en onthult dat de Griekse premier. Constantine Caramanlis. zich in een persoonlijke brief bij Strauss heeft be klaagd over diens interventie ln de Griekse politiek. Strauss zou Caraman lis hebben teruggeschreven, dat hij zich net zo lang met de Griekse politiek zal blijven bemoeien, als de Russen dat via hun ambassade in Athene en de com munistische partij ook doen. Contact man Strauss 'Griekse contactman', sennjn. der Spiegel, is de ingenieur Fotios Gou- ras Deze is bevriend met een voormalig kaderlid van de Griekse kolonelsjunta. Nikolaog Makarezos. Gouras zou be halve lid van de 'Chrike'. ook als lid zijn ingeschreven bij Strauss' CSU Hij zou afgelopen maand maart in Athene een onderhoud hebben georganiseerd tus sen Strauss en twee voormalige Griekse junta-ministers. Pavlos Manopoules en Alexandres Matthaeou. Volgens der Spiegel is het drietal daarna nogmaals gesignaleerd in Neu renberg. De contacten zouden in augnv tus nog zijn uitgebouwd door Gerold Tandler. secretaris-generaal van de CSl'. die toen zijn vakantie in de Griekse hoofdstad doorbracht. (Van onze verkeersredacteur) UTRECHT - De NS-directie heeft de verschillende dienst hoofden verzocht hun begro tingen voor 1978 nog eens kri tisch te bezien, zodat daarin een totale besparing van 40 miljoen gulden kan worden gevonden. Een brief van die strekking is in het weekeinde verzonden. Op de personeelslasten zal een bespa- »r,r»r ring van twee procent moeten worden VER VOEKSdOND NVV gevonden. Overigens zullen de bezuin igingen in de opvatting van de directie geen vermindering van dienstbetoon DEN HAAG - Er zijn aanwijzingen dat lichtgevende dobbers en wakers voor sportvissers in de handel zijn. die de radioactieve stof tritium bevatten. Door bijvoorbeeld lekraken bestaat de mogelijkheid dat radio-actieve stoffen vrijkomen Die waarschuwing heeft het ministerie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne zaterdag gegeven. Het mi nisterie wijst er op dat het voorhanden hebben van deze dobbers en wakers verboden is. Dobbers en wakers van dit type kunnen tot 1 november 1976 worden ingeleverd bij de keuringsdienst van waren. Ongerustheid over bouw Westduitse opwerkingsfabriek aan grens Drente i Van onze redactie economie» DEN HAAG - Er bestaat ongerustheid over de plannen van West-Duitsland om een opwerkingsfabriek voor splijt stof uit kernenergiecentrales t« bou wen in het Hummlinggebied. 20 kilo meter over de grens met Drente, zo'n 25 kilometer van Emmen. Het Landelijk Energie Komité (LEK) heeft zich in een gebracht in de sectoren goederenver- brief aan ambassadeur Dreher van de voeren terreinhuur. Ten slotte moet vijl Bondsrepubliek tot tolk van die onrust miljoen meer aan inkomsten worden gemaakt, opgebracht Hoewel de definitieve plaats nog niet is bepaald, meende het LEK dat toch al- Inkrimping van het personeelsbestand v"st a,cUe moet worden gevoerd. Het Is vooral ongerust omdat er volgens het comité een tactiek wordt gevolgd van BEJAARDE INVALIDEN MET A UTO VIJFTIEN UUR VAST IN ZAND (Van onze correspondent) "NUNS PEET - Vier invalide Hagenaars hebben dit weekeinde met hun twee auto's 15 uur vastgezeten in het Hulshorster Zand bij NunspeeL Ze konden geen van allen de auto's verlaten om hulp te halen en moesten de nacht doorbrengen in hun voertuigen. Pas 's morgens vroeg bracht een passerende landbouwer uitkomst. Vooreen bedrag van f50 trok hij de beide auto's los, waama de vier invaliden terug konden keren naar het pension waar ze hun vakantie doorbrachten. De pension houder had hen net als vermist opgegeven toen de vier, die aan de laatste dag van hun vakantie bezig waren, terugkwamen. ROYEERT KADERLID UTRECHT (ANP) - Het Rotterdamse kaderlid en ex-CPN gemeenteraadslid Cor van der Zanden (391 is geroyeerd als lid van de vervoersbond NVV. Hij zou in strijd met eerder genomen meerder heidsbesluiten hebben opgeroepen tot een staking bij de havensleepdiensten, aldus de vervoersbond. Van der Zanden heeft volgens de bond op 9 september als voorat ter van de on- dememingsafdeiing bij Smit en Co Ha vensleepdiensten voorgesteld de zaak plat te leggen Dit hoewel een bezoldigd vakbondsbestuurder hem duidelijk had verzekerd dat de stakingsoproep sta tutair onrechtmatig was. Het was op dat moment al bekend dat bond de werkstaking had verworpen ais middel om te protesteren tegen het Arbeidsplaatsen met twee procent kan worden opgevan gen door natuurlijk verloop, met zo mo gelijk gelijktijdige opheffing van de het aanvragen van vele kleine deelver- tot gevolg mogen hebben. Het actieprogramma omvat dne pun ten: een besparing van 23 miljoen gul den op de personeelskosten, die voor een deel moeten worden opgevangen door automatisering. Verder moet 12 miljoen worden bezuinigd dan wel op- Weer 3 politieke partijen erbij beidsplaatsen. Op basis van het huidige ?°5_ aantal personeelsleden. 26.850, bete- "T kent dat een vertrek van ruim 500 man briek er voor een groot deel al staat voordat de gevaarlijke delen ter s] Aangezien sinds begin dit jaar al 200 Ji,on\en werknemers met vervangen zijn, wordt herder is het met geregeld hoe de Neder- DEN HAAG (ANP! - De kiesraad heeft opnieuw drie partijen ingeschreven in het kiesregister. Het zijn de partijen met de volgende namen: 'Republiek der Nederlanden'. Kleine Partij iKP) en 'Partij voor Ouderen (pvo)'. In totaal zijn thans 66 politieke partijen geringsbeleid inzake de pnjsindexering en groeperingen ln het kiesregister ge en de onderhandelingsvrtjheid van de registreerd Een geregistreerde partij vakbeweging Van der Zanden was zeil wordt bij de eerstkomende tweede lid van de cao-groepsraad havensleep- kamerverkiezingen op de officiële kan diensten die zich tegen staking uit sprak. didatenlijsten aangeduid met naam e eventuele afkorting dit streven haalbaar geacht Ook zal er een centrale vacaturebank moeten komen, zodat vacatures in de ene plaats worden opgevuld door over bodig administratief en onderhoud spersoneel van elders- De NS-directie verzendt al enkele jaren brieven als die van het afgelopen weekeinde. Gehoopt wordt hiermee het verschil tussen de uiteindelijke NS-begroting en de rijks middelen ter compensatie van de NS- verliezen zo klein mogelijk te maken Tsjoi Yong-Koen. ex-staatshoofd van Noord-Korea en minister van defensie is zondag na een langdurige ziekte op 76-jarige leeftijd overleden. Tsjoi. die nog een van de drie Noord-Koreaanse tussen 1978 vicepresidenten was. was staatshoofd van 1957 tot 1972. In welk jaar Hij werd opgevolgd door de huidige president Kim Il-Soeng. BRUSSEL (AP) - Portugal en de Euro pese gemeenschap hebben gisteren in Brussel een handels- en hulpoverecn- komsl ondertekend waardoor de Por tugese afzetmogelijkheden in de EG landen vergroot wordt en het land te vens leningen met een totaalwaarde van ongeveer 240 miljoen tegen een laag rentepercentage kan opnemen 1983. (Van onze correspondent) STOCKHOLM - Nadat de sociaal-democraten 44 jaar lang in Zweden de macht in handen hebben gehad, is de oppositie er zondag in geslaagd de algemene verkiezingen te winnen. De con servatieven. de centrumpartij en de liberale volkspartij wis ten. beslag te leggen op 180 van de 349 zetels in het parlement. De democraten vielen terug van 175 op 169 zetels; een meerder heid voor de nieuwe regering dus van elf zetels. Een duidelijk teleurgestelde premiet Palme verklaarde in de nacht van zon dag op maandag ondanks het verlies van zijn partij de moed niet op te zullen geven. „Als oppositiepartij zullen we blijven vechten voor datgene wat ons altijd voor ogen heeft gestaan: een sociaal-democratie met gelijkberech tiging voor iedereen", aldus Zwedens ex-premier. Hij heeft maandagavond het ontslag ingediend van zijn sociaal democratische regering. Hij deed dit in een schriftelijke verklaring aan parle mentsvoorzitter Henrv Allard. De re gering Palme zal de lopende zaken blij ven behartigen lot een nieuwe premier zal zijn benoemd. Dit geschiedt tijdens een parlernentszitting van 4 oktober. Twee van de oppositiepartijen, de christen-democratische partij en een kleine communistische splinterpartij iSKP), haalden de kiesdrempel van 4 procent niet Rond tien uur zondagavond begon het al duidelijk te worden dat de verkiezin gen ditmaal anders zouden verlopen dan de vorige Rondhalfëénhaamende stemmen binnen van vrijwel alle 28 kiesdistricten Toen bleek duidelijk dat de huidige regering haar ontslag kon in dienen. Het alternatief wordt nu een coalitie van conservatieven, centrum en liberale volkspartij, waarvan de partijvoorzit ters eensgezind verklaarden te zullen ij veren voor meer vrijheid zonder socia lisme. beperking van het aantal kerne nergiecentrales. betere zorg voor ouden van dagen Of ze hun verkiezingsbelof tes in de komende driejaar zullen kun nen nakomen, is een tweede Bekend is bijvoorbeeld dat er een controverse be staat tussen de centrumpartij en de Volgens de conservatieve partijleider Bohman is de oppositionele overwin ning te danken aan de Jeugd. Dit jaar stemden voor het eerst een half miljoen 18-jarigen. Zwedens nieuwe premier wordt Thorbjoem Faelldin. leider van de centrumpartij en een sterke tegen stander van kernenergie Welke posten Bohman en de leider van de volkspartij. Per Ahlmark. gaan bezetten, is nog on duidelijkheid. De belastingdruk, ae steeas groter wor den bureaucratie <en de toenemende in vloed van vadertje staathebben blijk baar te veel onlustgevoelens opgewekt onder de Zweden De schandalen rond bekende artiesten en kunstenaars, zoals bijvoorbeeld de filmregisseur Ingmar Bergman, die vrijwillig het land zijn ontvlucht omdat ze zich al te onheus behandeld voelden, hebben het image van de regering-Palme de afgelopen maanden veel schade toegebracht. Vol gens de voormalige oppositie krijgen de Zweden nu dus ..vrijheid zonder socia- STOCKHOLM - Dc leiders der winnende partijer. taar tijdens een uilzending voor de Zweedse tv. Vit, centrumpartij i en Goesta Eohman conservatieve lisme". een socialisme dat het land de afgelopen jaren tot het meest welva rende ter wereld maakte. Maar de prijs die ervoor betaald moest worden, is voor de sociaal-democraten te hoog geweest. Veel veranderingen in de buitenlandse politiek hoeft men met te verwachten De nieuwe regering zal echter wel min der actief zijn op links gebied" Minder hulp dus aan landen als Cuba. Angola, enz. Op handelsgebied verwacht men een korte periode van onzekerheid, wat normaal is na een regeringswisseling. De nieuwe regenng FaeUdin volgde de vorige vooratter van de centrumpartij. Hedlund, op ln juni 1971 Hij is geboren op 24 april 1926 in Hoegsjoe (Noord- Zwedem In 1958 veroverde hij een zetel in het parlement, maar verloor die weer ui 1964. Hij werd weer parlementslid in '67. n is werkzaam als lid van diverse parle mentaire commissies. Zwedens nieuwe premier is ook president van een sport vereniging in Noord-Zweden. Sinds 1956 is hij behalve parlementslid ook part- timelandbouwer met een eigen boerde rij waar hij zich voornamelijk toelegt op het fokken van schapen FaeUdin is getrouwd en het echtpaar heeft dne kinderen. Den l yl Minister-president Den üyl meent dat met al te dramatisch moet worden ge daan over de uilslag van de Zweedse verkiezingen Het is zo. zo zei hij in een commentaar. ..aU in the game". Volgens de premier is de uitslag, met een gering verlies voor de Zweedse sociaal-democraten, met helemaal op- zich staand. Er is naar zijn mening, in heel Europa sprake van zekere tenden ties naar een 'restauratie' naar rechts. Dc minister-president noemde het 'reuze jammer' dat er nu. naar alle waarschijnlijkheid, een einde komt aan de samenwerking tussen de regering-Palme en het kabinet Den l'vL Die samenwerking moeten we 'gedag' zeggen, aldus de minister-president. Portugal heeft op di t momen al leningen lopen bij de EG voor 1976 en 1977. Deze hebben een totaalwaarde van 216 mil joen doUar De overeenkomst werd on dertekend door minister van buiten landse zaken Max v.d Stoel die voor zitter is van de raad van ministers van de EG. en zijn Portugese ambtsgenoot Jose Medeiros Fereira. In de toekomst zullen ook de toeslagen op Portugal's textiel export afgeschaft worden, op voorwaarde dat de export van textiel naar Groot-Brittanlê dit jaar nog op hetzelfde lage niveau gehand haafd blijft De overeenkomst bepaalt voorts dat de Portugese gastarbeiders de EG aanvullende sociale voorzienin gen zullen gemeten. Verkleining binnentankvloot DEN HAAG (ANP) - De situatie in de Nederlandse binnenlankvaart moet worden verbeterd door maatregelen, die gericht zijn op een verkleining van de vloot en die zouden moeten worden uitgevoerd in overleg met het buiten land. vooral met West-Duitsland. Dit is de conclusie van de structuur schets, die in opdracht van dc ministe ries van verkeer en waterstaat en van economische zaken is opgesteld door het Economisch Bureau voor het Weg en Watervervoer (EBW) te Rijswijk. Het doel van het EBW-onderzoek was meer inzicht te verkrijgen ln de tegen woordige problemen van de binnen lankvaart en na te gaan welke oplossin gen mogelijk zouden zijn. Dit heeft het ministerie van verkeer en waterstaat meegedeeld. Uit het rapport van het EBW-bllJkt, dat het grootste probleem is de belangrijke overcapaciteit, die de laatste jaren is ontstaan door een daling van de ver- voervraag bij een voortgaande moder nisering van de vloot Het EBW doet dan ook suggesties, die tot een beperking van de vïootcapaciteit kunnen leiden. Schepen, die technisch of economisch verouderd zijn. zouden gesloopt moeten worden. Nog goede schepen rouden bij overcapaciteit tijdelijk uit de vaart moeten worden genomen. Zondag is ter hoogte van de Costa del Sol in Spanje een motorboot gekapseisd waarbij acht inzittenden, van wie zeven kinderen zijn verdronken. In de motor boot waren negentien mensen gaan zit» ten hoewel cr maar officieel plaats was voor zes Men vertrok voor een spele vaart, maar de boot sloeg 200 meter uit dc kust om De verdronken kinderen waren tussen de 5 en 10 Jaar en het acht ste slachtoffer was een 38-jarige man. \..o slachtoffers waren afkomstig uit het naburige dorp Pitres.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9