„Werkloosheid in West-Europa zal voorlopig niet afnemen' Plan-Duisenberg niet van de baan Minder hartoperaties dan Gezondheidsraad regering adviseert Ontsnapte misdadigers nog voortvluchtig BOTSING ORIENT EXPRESS - 18 DODEN IN ANDERE TREIN Van Kemenade laakt reactie onderwijsraad SECRET A RIS- GENERA A L OESO VAN LENNEP: ,99 - Prins Bernhard aanwezig op wereldcongres oud-strijders BONN SPREEKT REVALUATIEGERUCHTEN TEGEN OINSDAG 21 SEPTEMBER 1976 HONGERSTAKING BASKISCHE GEVANGENEN Bl'RGOS (AFP) - Alle gedetineerden in de gevangenis van het Spaanse Burgos, die beschuldigd zijn van het lidmaat schap van de Baskische afscheidings beweging E.T.A., zijn afgelopen zater dag een hongerstaking begonnen. Dit is maandag in welingelichte kringen (Van onze speciale verslaggever) STRAATSBURG - De Nederlander Jhr. Emile van Lennep. secretaris-generaal van de OESO, heeft er maandag in de Raad van Europa op gewezen, dat het cijfer van zes miljoen werklozen in de Westeuropese lidstaten voorlopig niet zal afnemen. Volgens hem zal zich pas in de tweede helft van het volgend jaar een herstel openbaren als gevolg van dan geffectueerde nieuwe investeringen. In die tussentijd, het komend jaar dus, zal de werkgelegenheid in verschillende OESO-landen zelfs nog afnemen. De Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling, waar van Jhr. Van Lennep de hoogste ge zagsdrager is, is een multilaterale or ganisatie van de meeste Westeuropese landen, de Verenigde Staten. Japan. Canada, Australiè en Nieuw Zeeland. Hoewel de OESO-secretaris-generaal formeel weigerde in te gaan op de ver onderstelling dat het zogenaamde plan-Duisenberg ter bevordering van een harmonisch Westeuropees mone tair beleid inmiddels naar de prullen mand is verhuisd, vestigde hij bepaald met de indruk dat dit niet is gebeurd. Binnen de Europese gemeenschap was hier trouwens al eerder sprake van. VAN LENNEP Kans o een droge periode van i Volgens dl t pi an, dat injuli door premier Den Uyl m de Europese Raad (Europese top) In Brussel is ontvouwd, dient het monetaire beleid van landen die hun munten vrij laten zweven, aan strengere regels te worden gebonden Om ze daar toe te dwingen, zullen er bij kredietver leningen sancues moeten worden toe gepast uokJhr Van Lennep zette in zijn jaar lijkse beschouwing voor de Raad van Europa uileen. dat monetaire samen werking van het grootste belang is. om de falende economie van het Westen te stabiliseren. De inflatie en de grote prijs- en soms loon-stijgingen die daar het gevolg van zijn. is volgens de secretaris-generaal van de OESO het andere grote kwaad in onze samenleving Om deze te bestrij den - „Men kan geen betere werkgele genheid kopen te koste van een steeds groter wordende geldontwaarding" - zou er een strategie moeten worden op- concern als zodanig slechts in een poli tieke context benaderd wordt. De wilde aanvallen, die vaak op multinationals worden gedaan, hebben volgens hem als achtergrond een aversie togen de vrije onderneming in het algemeen De multinationalsresolutie van de Raad van Europa roept onder andere op tol het bevorderen van de wederzijdse be langen - die van het betreffende land en van de betreffende onderneming dus - het tegengaan van omkoping en kartel- vonnmg. meer sociale integratie van de werknemers, een grotere openheid in zake de plaatsvindende activiteiten en het opzetten van meer gezamenlijke ondernemingen in ontwikkelingslan den. Beroeps verba tul In de juridische commissie, die onder andere de rechten van de mens behan delt. protesteerde het socialistische Tweede-Kamerlid mr Stoffelen maan dag tegen het in Duitsland geldende be roepsverbod. dat in Nederland al veel stof heeft doen opwaaien. Dit gebeurde in een openbare zitting, die daardoor in een uniek daglicht kwam te staan De Nederlandse parlementariër vindt het beroepsverbod, zoals dat in Duits land wordt toegepast tegenover kandidaat-overheidsfunctionarissen - ook in de laagste regionen - in alle op zichten ondemocratisch en menson waardig De willekeur is groot, aldus de heer Stoffelen. en tot nog toe zijn van deze grondwetregel. die ten doel heeft staatsgevaarlijke activiteiten te weren. merking willen komen, terwijl het in Frankrijk geldende beroepsverbod zelfs aanzienlijk ondoorzichtiger is dan het Duitse Wat de lieer Stoffelen in feite wil. is een gelimiteerd beroepsverbod. Dit stand punt werd duidelijk gedeeld door de Westduitse socialistische afgevaar digde Sicglerschmidt. Het pijnlijke van de interventie van de socialist Stofrelen is wel. dat het beroepsverbod indertijd door de Westduitse socialisti sche leider W illy Brandt is aangezwen geld. Hel tiental gevangenen, onciei wie Jose Ignaoo Peie? Beo.'tegul 'bijgenaamd Wilsoni. wordt verdacht, een aandeel te hebben gehad in de moordaanslag op premier Carrerro Blanco, eind decem ber 1973 in Madrid De gevangenen wil len hun solidariteit betuigen met een manifestatie voor algehele amnestie die op initiatief van verschillende oppo sitiebewegingen donderdag in Bilbao moet plaatsvinden. De manifestatie is maandag verboden door de gouverneur van de piovineie Guipuzeoa BRIEF VAN HENDRIKS EN KLEIN AAN TWEEDE KAMER: Russische kosmonauten in afdalingsgedeelte MOSKOU (UPI) - Twee Russische kos monauten, sinds vijf dagen aan boord wide Sojoez-22 in een baan om de aar- kzijn maandagavond het afdalings- ompartiincnt van hun ruimteschip iinnengegaan. mogelijk als voorberei ding voor de slotfase van hun missie. Kt werd getoond op de Russische tele visie. die echter geen aanwijzingen gaf of twee mannen, kolonel Valery Bykowsky en burger-technicus Wladimir Aksenov. aan een oefening bezig waren of een be gin maakten met de feitelijke afdalings- procedures WESTERSE DRIE VERWERPEN KLACHT RUSSEN OVER BERLIJN LONDEN IRTR) - Groot-Brittannie. de Verenigde Staten en Frankrijk hebben maandag een Russische klacht ver worpen. als zou deelname van verte genwoordigers uit West-Berlijn aan een direct gekozen Europees parlement een inbreuk zijn op de overeenkomst die de vier grote mogendheden in 1971 ten aanzien van Berlijn sloten. Een woordvoerder van het Britse minis terie van buitenlandse zaken zei maan dag dat de ..drie grote Westerse mo gendheden" brieven naar Moskou heb ben gestuurd in antwoord op een Russi sche klacht van 3 augustus. Groot-Brittannië wijst, erop dat de Wes terse sectoren van Berlijn al sinds 1957 betrokken zijn bij verdragen van de Eu ropese Gemeenschap. Duizenden mensen hebben maandag op het St. Pietersplein in Rome een de monstratie gehouden om te protesteren tegen de rol van de Kerk binnen de Ita liaanse samenleving. Op de grens tus sen Italië en Vaticaanstad kwamen ze bijeen en dansten in kringen rond het plein terwijl er anti-keikelijke leuzen werden geroepen Een groot aantal mensen hief het lied 'When the Saints come marching in' aan gesteld van langzame economische ruim 550 mensen het slachtoffer gewor- groei. den Overigens erkende het Neder landse Tweede-Kamerlid de bijzondere Mtiltinntinnnh situatie van de Bondsrepubliek - op de .riuuuiuui/Kuio grens van twee werelden dus. met angs- Wat de opstelling tegenover multina- twekkende infiltratiemogelijkheden tionals betreft, bleek er tussen de OESO terwijl hij van het beroepsverbod als zo en de Raad van Europa grote overeen- danig tegelijkertijd geen principieel stemming te bestaan. In een interventie tegenstander bleek te zijn. In Nederland betreurde het Nederlandse liberale ka- worden ook alle kandidaten doorgelicht merlid mr. Portheine dat het wereld- die voor vertrouwensfuncties in aan- VERKEERDE MANNEN AANGEHOUDEN DEN HAAG lANPl - De regering wil het aantal open hartoperaties per jaar in Nederland uitbreiden, maar niet tot het totaalaantal van tussen de 5500 en 6500 in 1980. dat is aanbevolen door de per manente begeleidingscommis' de haitchii raad. Dit staat in een brief staatssecretarissen Hendriks (volksge zondheid) en Klein (onderwijs en we tenschappen). die maandag aan de tweede kamer is aangeboden. voor dit ziekenhuis onderbrengen van n haitchiiuigische afdeling m de eei- ste in plaats van de in de tweede bouw fase van het nieuwe academisch zieken huis van de universiteit vanAmsterdam en tegelijk de afdeling hartchirurgie in li de gezondheids- het universitaire Wilhelminagasthuis te continueren, starten van samenwerking op hartchirurgisch terrein tussen de universiteit van Amsterdam en de Vrije Universiteit in Amsterdam, waar in het VU-ziekenhuis een voorlopig beschei den afdeling hartchirurgie wordt voor bereid. In dit kader dient zo mogelijk ook samenwerking te worden gezocht bij de afdeling hartchirurgie van het Amsterdamse Onze Lieve Vrouwe Gas thuis. Hervatting van de hartchirurgie in t Eindhovense Cathuiina zieken huis als de totale behoefte niet in de bestaande academische centra kan worden opgevangen, uitbreiding van het aantal academische haitchiiuigi sche centra. Het rapport van de permanente bege leidingscommissie hartchirurgie van de gezondheidsraad is in augustus aan staatssecretaris Hendriks uitgebracht, DEN HAAG - De twee misdadigers, die zaterdagavond uil de Scheveningse strafgevangenis zijn ontsnapt, zijn nog steeds voortvluchtig. Hel duo. dal als zeer gevaarlijk bij de politic bekend staat, vluchtte zaterdagavond tijdens een recreatie-uurtje via een raam over een dak in de richting van de duinen tussen Wassenaar en Schevcningcn. De mannen, afkomstig uit Panjs en Al- garije. moesten respectievelijk nog een straf van tien en vier jaar uitzitten. Zij waren betrokken bij een reeks gewa pende bankovervallen. De Fransman was in 1974 betrokken bij de moord op de Amsterdamse pohtie-agent Land man Aan de grenzen en elders in het land wordt momenteel intensief naar het tweetal uitgekeken. Het zoeken in het dumgebied tussen Wassenaar en Sche- vemngen is inmiddels gestaakt Arrestaties Twee mannen die maandag in Gronin gen zijn aangehouden bleken niet de twee ontsnapte misdadigers te zijn. Rond het middaguur hield de Gronin ger politie twee Franstalige mannen in een hotel in de Groningse binnenstad aan. De identiteitspapieren van het duo bleken niet te kloppen, zodat de politie aannam dat het de twee gezochte man nen konden zijn. De gelijkenis van de twee mannen met de misdadigers was treffend en buiten het hotelpersoneel had de politie ook een tip binnen gekregen van de spoor- wegrecherehe dat de mannen onder weg w aren naar Groningen. Een van de tw ee mannen blijkt de 32-jarige I. B. uit Algerije te zijn. die zich hier als onge wenst vreemdeling ophield. Over de identiteit van de tweede man tast de politie nog in het duister. De mannen zijn ingesloten op het politiebureau. De Alggrijn I. B. zal door de vreemdelin gendienst weer uit het land worden ge zel. Beide bewindslieden zeggen zich. gezien de vele onzekerheden over de normen die dienen te worden gehanteerd bij de vaststelling of men al dan niet voor een open hartoperatie in aanmerking komt. niet op streefgetal voor 1980 te willen vastleggen. Daarbij gaat het vooral om de zogenaamde coronair-chirurgie. die verlichting kan brengen bij aandoenin gen van de kransslagaders van het hart Volgens de commissie uit de gezond heidsraad moet vooral het aantal coro na iiopei a tics worden uitgebreid De staatssecretarissen delen de kamei mee in de le plaats de capaciteit van de be staande hartchirurgische centra te wil len uitbreiden. Dat betekent dat de cen tra in de academische ziekenhuizen van Amsterdam. Leiden. Rotterdam. Gro ningen en Nijmegen moet stijgen tot ruim 400 per jaar Daarnaast heeft staatssecretaris Hendriks na gesprek ken mei de diiectie van het Utiechtse Antoniusziekenhuis zijn huiver om dit ziekenhuis een uitbreiding van ruim 600 naar ongeveer 1000 open hartoperaties per jaar toe te staan, overboord gezet - order kan volgens beide bewindslie- giote hartchin den de capaciteit worden uitgebreid ontwikkeld, door' - verwezenlijking van de reeds goedge keurde plannen in het Utrechtse univer sitaire Wilhelminakinderziekenhuis kinderhartchirurgie te bedrijven ont wikkelen van voorstellen in het Utrechtse academisch ziekenhuis weer met hartchirurgie van volwassen pa- tien ten te beginnen, zij het dat die voor stellen zullen worden bezien in het ka der van heroverweging van nieuwbouw Hoger Inmiddels blijkt uit het nieuwste rap port van de gezondheidsraad dat men de behoefte aan 't aantal coronaire har toperaties opnieuw hoger raamt dan vorig jaar. In de brief aan de tweede kamer schrijven de staatssecretarissen Klein en Hendi iks dat diecijfers van de gezondheidsraad gebaseerd zijn op in dicaties oor deze ingreep zoals die zich in de Verenigde Staten in een aantal gische centia hebben de Rustig weer Inde vroege ochtend hier en daar mist. nverdag droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige oostelijke wind. Maximumtemperaturen circa 20 Sraden. Vooruitzichten voor woensdag en don derdag. Opgesteld door hel KNMI Weinig verandering in temperatuur en waarschijnlijk droog. W'eersvooruiten gemiddeld over Ne derland. Voor woensdag aantal uren zon: 1 tot 7: ■rin temperaturen: omstreeks 12 gra den. max. temperaturen: omstreeks 20 Paden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur 90 procent: kans op een Beheel droog etmaal 70 procent '°or donderdag aantal uren zon 0 tot «•min. temp. omstreeks 11 graden, max. temp omstreeks 19 graden stens 12 uur: 90 pet., kans op een geheel dfoog etmaal: 60 procent. ZON EN MAAN 21 september Zon op 06.24 onder 18 41 Maan op 03.18 onder 17.14 erzicht blijkt dat coronair chirurgie zich in die centra de VS stormachtig heeft ontwikkeld maar dat de Amerikaanse gezondheid sautoriteiten daar grote vraagtekens bij zetten. Prof dr J M Greep, lid van de perma nente begeleidingscommissie hartchi rurgie. noemde hel een stap vooruit dat beide staatssecretarissen nu gezamen lijk een nota over de hartchirurgie in Nederland hebben uitgebracht. Hij be cijferde dat de regering streeft naar minstens 4000 open hartoperaties per jaar. .Ik beschouw dit als n eerste aan zet". aldus prof Greep, die vond dat de streefgetallen van beide bew mdslieden niet zo ver afwijken van de door de ge zondheidsraadscommissie geraamde behoefte CPN: BEHOUD SCHEEPSBOUW IS MOGELIJK ROTTERDAM lANPl-De Nederlandse scheepsbouw wordt aan alle kanten bedreigd, maar er zijn nog tal van mo gelijkheden deze bedrijfstak van de ondergang te redden. Daarom heeft de Communistische Partij van Nederland Icpnl het initiatier genomen tot het houden van een conferentie over dit onderwerp zaterdag 25 september a.s. in Rotterdam. De vernieuwing van de Nederlandse koopvaardijvloot, die zowel walleeltijd als wat kwaliteit en omvang betretl bij het buitenland ten achter raakt, kan de werven aan orders helpen. Voorts is er volgens de CPN behoefte aan de ont wikkeling van de bouw van nieuwe ty pen schepen. Steun aan de werven moet onder toe zicht komen te staan van de onderne mingsraden en de vakbonden. De wer ven en de overheid spreken overeen in krimping van de Nederlandse scheeps- bouwindustne met30 tot50 procent Dit heeft voor de 50.000 mensen, die In deze bedrijfstak werkzaam zijn. en een even groot aantal werknemers in de toelever ende industrie ernstige gevolgen. De CPN acht een dergelijke ontwikkeling onaanvaardbaar. •ihVi''-•> -■ *r r Minister Van Kemenade gaf maandagmiddag in Den Haag een persconferentie over de ontwerp-onderwijsbegroting voor 1977 Foto: Minister Van Kemenade met de ontwerpbegroting. 77. KRITIEK OP DIEPENHORST LJUBLJANA (RTR/l PD - De be roemde Orient Express, die maan dagmorgen vroeg, volgepakt met toeristen op reis van Istanboel naar Parijs, iu de buurt van de Joegosla- ische stad Ljubljana op een foren- zentrein is gebotst, had een stopte ken genegeerd. Dit hebben de Joe- gaslavischc autoriteiten medege deeld. By de botsing zijn ten minste 18 mensen om het leven gekomen, on geveer 40 reizigers hebben verwon dingen opgelopen Alle slachtoffers zaten in de Joegoslavische trein, al dus berichten afkomstig van de plaats van hel ongeluk. Op de foto: de ra vage na het ongeluk DEN HAAG - Minister Van Kemenade (onderwijs! vindt, dat het commentaar van de Onderwijsraad op de Contou rennota een opmerkelijk aantal tegen strijdigheden en suggesties bevat. De bewindsman zei dit maandag op een persconferentie, waar hij een toelich ting gaf op zijn begroting. De Onder wijsraad. waarvan het ARP-Eerste- Kamerlid prof. Diepenhorst voorzitter is. is een van de belangrijkste advie sorganen van de regering op onder wijsgebied. Van Kemenade uitte ook scherpe kri tiek op prof. Diepenhorst Volgens de bewindsman heeft de AR-senator zich duidelijk politiek uitgelaten over de Contourennota Van kemenade vond het de vraag, of hij daarmee het onaf hankelijk adviescollege van de regering „niet in een wat verwrongen positie plaatst In de Contourennota - eind juni vorig jaar gepubliceerd - hebben de bewinds- iVan onze correspondent) ROERMOND- Prins Bernhard zal op 11 oktober in Maastricht de officile ope ning van het 15e w ereldcongres van de World Veterans Federation (een werel domspannende federatie van nationale organisaties van oud-strijders en mili taire oorlogsslachtoffers) bijwonen. Met prins Bernhard zullen ook de staatssecretarissen Kooymans ibuiten- landse zaken) en Van Lent (defensie) de officiële opening van het zesdaagse in ternationale congres in Maastricht bijwonen. Prins Bernhard is voorzitter van het ere-comité dat bij gelegenheid van de 15e algemene vergadering van de World Veterans Federation is samengesteld Dat comitë bestaat voorts uit tientallen buitenlandse diplomatieke vertegen woordigers in Nederland en België Daarvan zullen er op 11 oktober ook een aantal in Maastricht te gast zijn. Dat zijn o.a. de ambassadeurs in Nederland van Brazilië. Canada. Korea. Finland, Frankrijk. Indonesië. Israël, Italië, Ja pan. Luxemburg. Nieuw-Zeeland. de Philippijnen, GrooUBrittannié, Thai land. Pakistan en Joegoslavië De belangstelling uit Oosteuropese landen voor het congres van de WVF is bijzonder groot. Twee vertegenwoordi gers uit die landen zullen ook zitting nemen in een forum dat tijdens een spe ciale plenaire zitting op donderdag 14 oktober de discussies zal leiden over de betekenis voor de ontwapening en de wereldvrede van de Helsinkl- akkoorden lieden van onderwijs, minister Van Ke menade. staatssecretaris Klem en de inmiddels afgetreden staatssecretaris Veerman, hun ideeën over de ontwikke ling van het onderwijs in de komende 20 a 25 jaar neergelegd Na een uitgebreide discussie over de nota. zal er in het voor jaar van 1977 een vervolgnota worden uitgebracht. De Onderwijsraad heelt begin augustus in een commentaar onder meer gesteld, dat de nota de contouren van een toe komstig onderwijsbestel ontwerpt van uiteen beperkte en eenzijdige ideologie. Van Kemenade daarover: ..Aan de ene kant zegt de Onderwijsraad, dat de op stellers van de nota meer duidelijkheid moeten geven over hun mens- en maat schappijbeeld Aan de andere kant zegt men dat de nota eenzijdig en ideolo gisch is" Het commentaar bevat volgens de be windsman meer tegenstrijdigheden. Zo wordt gewezen op de noodzaak om meer buitenlandse voorbeelden geven. ..Maar bij de middenschool, waar voorbeelden van Zweden en Engeland worden gege ven. zegt de raad dat het hanteren van buitenlandse voorbeelden erg gevaar lijk is. omdat hel tn Nederland zo anders is", aldus Van Kemenade. BRUSSEL - Minister Duisen- berg (financiën) heeft goede hoop dat zijn plan om meer samenhang te brengen in de monetaire verhoudingen tussen de negen EEG-landen binnen kort ernstig in overweging zal worden genomen. Hy zei dit maandag na afloop van een bij eenkomst met zijn collega's uit de andere EEG-landen Duisenberg ontkende dat zijn plan in feite al van de baan is. In het monetaire en economische comité van de Eu i ope^e Gemeenschap is onlangs veel kritiek geuit op de suggesties van de Neder landse bewindsman, vooral van de zijde van Engeland en Italië. Duisen berg zei maandag daarover niet verrast te zijn. Het plan-Duisenberg, dat half juli aan de Europese partners is voorgelegd, voorziet in het instellen van doelzones voor het zweven van munten door de EEG-landen wier munten thans vrij zweven. Er zouden ook nieuwe afspra ken moeten komen met de EEG-landen die samenwerken in het monetaire slang-akkoord (dat de schommelingen in de wisselkoersen beperkt tot vooraf bepaalde, nauwe marges i Het beperken van het uiteenlopen van de wisselkoersen komt binnenkort ook aan de orde binnen het Internationale Monetaire Fonds. Ook bij het IMF zou den plannen bestaan om de monetaire verhoudingen tussen de munten die vrij zweven en die welke vaste pariteit ten opzichte van elkaar handhaven, te ver beteren. Engeland zou eerst op de uit komst van het IMF-overleg willen wachten alvorens nader op Duisenbergs plannen m te gaan Inmiddels verklaarde de Westduitse minister van financiri. Hans Apel. dat de Duitse mark noch voor noch na 3 okto ber. de dag van de Duitse verkiezingen, opgewaardeerd zal worden. Revaluatie van de mark heeft nadelige gevolgen voor de Duitse economie aldus Apel. die ei fijntjes op wees dat een piocent economische sioei in Duitsland vooi de EEG als geheel een gioei van 03 piocent betekent. Directie: F van de Velde. K. Scherphuis en W F de Pagter Hoofdredacteur: G A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren M P Dieleman en C van der Maas BUREAUS: Vlissingen- Walstraal 56-60, tel (01184) 15144 Middelburg: Markt 51, tel (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2. tel (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457 Hulst Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling. (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9 00-11 30 uur Redactie (01184)14796 Voor klachten bezorging op za terdag de plaatselijke kantoren van 9.00-11 30 uur Expeditie (01183) 63533 Overl. adv. maandag- t/m vnj- dagavond van 20.30 tot 22 00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 37,75; franco per post f 42,-, per maand f 12,75; losse nummers 0,55 (inclusief 4' pet. btw). Advertentietarieven 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 11,55; ingezon den mededelingen 2'jx tanef Voor bneven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00 Provinciale Zeeuwse Courant Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3