Vergeefse speurtocht naar twee vermiste sportduikers 'Opening' Zeeuws hbo-overleg: kans heao-school weer aanwezig Onderzoek naar nieuwe vuilstortplaatsen in Midden-Zeeland •iPZC/, Bonden gaan T.S.M. gerechtelijk vervolgen om winstuitkering UITGEBROKEN AAP ZORGT VOOR GROTE OPSCHUDDING IN ZIMMERMANPOLDER almanak „Er zit een aap in hnis, wat moet ik nu?" DINSDAG 21 SEPTEMBER 1976 BRITSE MILITAIRE DUIKERS VERLEEMDEN ASSISTENTIE ZOEKACTIE GAAT VANDAAG VERDER SCHARENDIJKE - Nog steeds zijn de twee sportduikers Pieter (31) en Corstiaan (23) Storm, die sinds zondagmiddag voor het haventje van Scharendijke na het duiken worden vermist niet gevonden. Maandag hebben ze ven militairen, onderdeel van het Britse leger in Duitsland onder leiding van hun vrouwe lijke commandant op oefening in Nederland, vrijwillig hun ma terieel en diensten beschikbaar gesteld. Hun inspanningen en de zoekacties van rijkspolitie en Koninklijke Marine, die een decompressietank beschikbaar stelde, mochten niet baten. Zondag middag gingen de beide duikers met enkele andere sportduikers duiken in de Grevelingen voor het haventje van Scharendijke. Zij kwamen niet meer boven en daarop begon de rijkspolitie te water een zoekactie in de bijna veer tig meter diepe geul al daar. Noch het dreggen, noch het duiken maandag, dat werd bemoeilijkt door de duisternis in bet diepe water, leverde wat op. De broers hadden onderling met elkaar contact via een draad. Druk De hele dag is het druk geweest bij de haven van Scharendijke Ook familiele den en kennissen van beide vermisten waren ter plaatse. Verder waren er een ambulance uit Roosendaal en man schappen van de vrijwillige brandweer uit die plaats. Pieter Storm (gehuwd) komt uit Roosendaal en is daar lid van de brandweer Zijn broer komt uit Mon ster. Om vijf uur maandag werd gestopt met dreggen en duiken. Vandaag (dins dag) wordt het zoeken voortgezet ONDERNEMERS VERGADEREN OVER FUSIE MIDDELBURG- De afdelingen van het Koninklijk Verbond van Ondernemers (KVO) en het Katholiek Ondernemers Verbond (NKOV) in Middelburg hou den dinsdag 28 september een verga dering waarop een voorstel van de beide besturen aan de orde komt om te faseren. Ditvoorstel komt voort uit de landelijke samensmelting tussen het KVO en het NKOV. Deze beide ondernemersorgani saties gaan met ingang van 1 januari op in het Koninklijk Nederlands Onder nemers Verbond. De vergadering wordt gehouden in de Brasserie en begint om half acht 's avonds. Beide afdelingen zullen eerst aföonderlijk over het fuslevoorstel ver gaderen, waarna onder onafhankelijke leiding van MCO-voorzitter H. Temme gezamenlijk een beslissing zal worden genomen. Men moet dan tegelijk een nieuw bestuur kiezen. Raad Gent verkocht grond aan het staalbedrijf Sidmar GENT - De Gentse gemeenteraad heeft maandagavond de verkoop goedge keurd van een terrein van 80 hectare aan het staalbedrijf Sidmar, dat hier voor 100 franc 6,50) per m2 betaalt. De gronden grenzen aan het nieuwe Ro- denhuizendok en zullen aanvankelijk dienen om de opslagcapaciteit van het bedrijf op te voeren. Wanneer de con junctuur voor staalprodukten een ken tering te zien zou geven, krijgt het ter rein mogelijk een andere bestemming. Sidmar heeft nog altijd plannen voor de bouw van een nieuwe hoogoven. Jonge Duitsers stalen krantenbak ELLEMEET - De rijkspolitie te EHe- meet heeft twee 15-jarige Duitsers, uit Oberhausen aangehouden in verband met de diefstal van een krantenhak. Aan de bak was een doosje met de op brengst van de krantenverkoop beves tigd. Dit was een bedrag van .f 55. De twee jongens, W. W. en H D M„ zijn op vakantie in een bij Ellemeet gelegen vakantie-oord. De eigenaar van de krantenbak, de heer J W. S uit Elle- mee l, kon de politie op het spoor helpen omdat hij de jongens zag wegrennen. Nadat de jongens zijn aangehouden hebben ze een bekentenis afgelegd en hebben ze de schade vergoed. ZEEUWSE Weg Het meisje in een van de Zeeuwse dorpen kwam gistermiddag thuis van de kleuterschool en meldde op gewekt. dat zij morgen vrij had ..Vrij?", sprak haar moeder verwon derd „Waarom0" „Nou," sprak ze vaagjes. „Juf moet weg." „Waarheen0" wilde haar moederwe len. Ze deed er een beetje aarzelend over „Gewoon, ze moest om stop contactlenzen" 'Zeeuws Amateur Wijnmakersgilde' houdt bijeenkomst VLISSINGEN - Op zaterdag 27 novem ber houdt het 'Zeeuws Amateur Wijn makersgilde' de tweede nationale amateur-wijnmakersbijeenkomst. Tij dens deze bijeenkomst is er ook een wedstrijd (in alle klassen) voor het landskampioenschap. De dag is in het gebouw van de christelijke mavo aan de Hendrik Avercamplaan 1. begint, om 12.00 uur en eindigt om ongeveer 23 45 uur MEERJARENPLAN VOOR HAVEN GENT GENT - Burgemeester Van den Daele van Gent heeft met hoge ambtenaren van het Belgisch ministerie van open bare werken een meerjarenplan opge steld voor de Gentse haven. Volgens de burgemeester wordt de expansie in 'zeer gelukkige banen' geleid. De bijzonderheden van het plan zijn nog niet meegedeeld omdat de minister nog zijn uiteindelijk fiat moet geven. Wel is bekend dat er overeenstemming is over de kaaimuren, het nog te graven klui zendok en om het Rodenhuizendok te brengen op 18 meter diepte, de diepte die nodig is als het kanaal en de zeesluis, zoals Gent wenst, aangepast zouden worden voor zeeschepen van 125,000 ton. Op dit laatste punt zijn er nog geen toezeggingen. Minister De Paepe - in Gent bovenaan op de katholieke CVP-lijst- zei verleden week nog. dat de Gentse wensen ver moedelijk niet eerder met Nederland ter sprake zullen komen dan na de parle mentaire bekrachtiging door België van het Baalhoekverdrag en het akkoord over de doorsteek bij Bath. provincie DEZE OF VOLGENDE WEEK TERNEUZEN - De Industriebonden NVV en NKV willen deze of volgende week naar de rechter stappen om de Terneuzense Scheepbouwmaatschap- pij (T.S.M.) te dwingen het personeel over 1975 alsnog een winstuitkering van 5 procent te geven. De directie van de Terneuzense werf wil niet verder gaan dan 3 procent. Districtsbestuurder H. Bijvank van de Industriebond NVV zei maandag dat het bureau voor arbeidsrecht van zijn organisatie inmiddels het 'klaag schrift' af heeft, waarin de bonden de T.S.M. in gebreke stellen. Op grond van dit document willen ze op korte ter mijn een gerechtelijke procedure be ginnen. De T.S.M. voerde de winstuitkering in 1970 in. De werknemers kregen het geld in twee termijnen uitbetaald: 2 procent in mei en 3 procent in decemver. Vorig jaar ontving het personeel slechts 2 procent, omdat volgens de directie de bedrijfsresultaten niet meer toelieten. De bonden gingen akkoord met het uit stel van de resterende uitkering, op voorwaarde dat ze de boeken mochten inzien. Toen bleek, dat de Terneuzense werf over 1975 een bruto-winst had van bijna 4 ton en dat de aandeelhouders voor het Britse militaire duikers verlenen assistentie bij de zoekactie naar de vermiste sportvissers, SCHOREPOLDER OF ARNE-ZIJKANAAL STORTPLAATS BIJ NIEUWDORP IN 1981 VOL HEINKENSZAND - De technische werkgroep van de gemeenschappelijke regeling vuilnisstortplaats Midden- Zeeland gaat onderzoeken hoe en waar het afvaluit Midden-Zeeland moet worden verwerkt nadat de stortplaats bij Nieuwdorp rond 1981 vol is. Tijdens RILLAND-BATH - Een - vermoede lijk uitgebroken - aap heeft maan dagmiddag in de Zimmermanpolder bij Rilland-Balh voor heel wat con sternatie gezorgd. De aap drong de woning van een van de polderbewo ners binnen. Gealarmeerde rijkspo litiemannen probeerden het dier te vangen, maar de aap was hen te snel af. De aap verdween in een hol in de zeedijk en liet zich niet meer zien. Dit dier 'huist' waarschijnlijk al een paar dagen in de Zimmermanpol der. Hij zit diep verscholen in een konijnehol, dat die zelf verder heeft uitgraven. Vandaag of morgen zal geprobeerd worden het dier uit het hol te verdrijven en dan te vangen. Het dier hoeft niet van de honger om te komen. Er zijn in de omgeving boomgaarden genoeg. En een ap peltje gaat er - ook bij een aap - altijd wel in. De aap bezorgde maandagmiddag één van de polderbewoönsters. me vrouw A. C. Kole (40). de schrik van haar leven. ..Ik was in de keuken be zig met het schoonmaken van groen ten. En toen zag ik iets op de wasma chine zitten, groot, zwart en met eera lange staart. Eerst dacht ik aan een grote poes of een hond" Maar het was een aap Ik ben me wezenloos geschrokken en stond te trillen op m'n benen. Ik was alleen thuis. Ik ben naar de telefoon gerend en heb m'n man gebeld. Ik riep:er zit een aap in huis. Watmoetik nou?". Werkelijk is schrok me dood" De aap schrok ook Het dier vluchtte naar buiten en zocht een veilig heenkomen in een paar hoge bomen Inmiddels ge waarschuwde mannen van de rijks politie slaagden er niet in de aap te vangen, Zelfs met een smakelijk ba naantje lukte het niet de bange aap in de val te lokken' Het dier nam de benen en de politiemannen zagen m in het hol in de zeedijk verdwijnen. De rijkspolitie in Reimerswaal heeft maandagmiddag tal van dieren tuinen gebeld met het verzoek de aap te vangen en zich over net dier te ont fermen De politie kreeg echter overal nul op het rekest. De dieren tuinen zitten niet bepaald om nog meer apen te springen. Ze hebben er genoeg. De politie vermoedt, dat het dier ergens is uitgebroken. Een an dere mogelijkheid is, dat de aap in de polder is gedropt' door iemand, die wat laat tot de ontdekiking kwam. dat een aap toch niet het meest ideale huisdier is. De politie heeft geen idee. wat voor soort aap het is. De heer G. Blijdorp, inspecteur van de dierenbescherming in Zeeland, gelooft, dat het om een zilveraapje gaat. Volgens de heer Blijdorp hoe ven de polderbewoners zich nauwe lijks zorgen te maken. ,,De aap kan wel agressief worden, maar dat is met elk dier. dat opgejaagd wordt, het geval. Over het algemeen zijn het geen kwaadaardige beesten. Ze lo pen eerder voor de mensen weg. dan dat ze zullen aanvallen". de vergadering van de commissie van de gemeenschappelijke regeling maandagmorgen werden al twee moge lijke plaatsen genoemd: het zuidelijk ste puntje van de Schorerpolder (in het westelijke deel van de Sloehaven pal ten oosten van het fort Rammekens) en het Arne-zijkanaal in de gemeente Middelburg. De huidige stortplaats is thans driejaar in gebruik. Aanvankelijk was men er bij de gemeenschappelijke regeling van uitgegaan dat de stortplaats bij Nieuw dorp voldoende capaciteit zou hebben om het bedrijfsafval en het afval, dat de gemeentelijke reinigingsdiensten bij een brengen, gedurende tien jaar te kunnen bergen. Het aanbod van vuilnis neemt echter ieder j aar met twaalf a vijf tien procent toe, zodat de stortplaats al in 1981 vol zal zijn. De technische werk groep moet haar rapport uiterlijk mei zocht, die als ze beplant zijn een onder- deel van de groenzone rond het indus triegebied kunnen vormen. Wethouder W. P. J. Baars opperde de mogelijkheid om het Arne-zijkanaal te dempen door het als stortplaats voor steriel vuilnis te gebruiken. Die moge lijkheid is een paar jaar geleden ook al aan de orde geweest. „We kunnen het Ame-zijkanaal voor één gulden van het rijk overnemen", aldus de heer Baars. „Het bestemmingsplan en de hinder wetvergunning om het kanaal voordeel als stortplaats te gebruiken zyn rond. De gemeente Middelburg wil graag meewerken". Als voordeel van heisor- ten in het Ame-zijkanaal noemde de heer Baars dat dan geen huurvooteeo terrein hoeft te worden betaald. De commissie van de gemeenschappelijke regeling besloot uiteindelijk de techni- ook aandacht worden besteed kan de a],e «init nieuwste inzichten op het gebied van de 8 T,_ verwerkingssystemen op hun bruik baarheid voor de gemeenschappelijke regeling te onderzoeken. Ook zal de HTS EN SCHOOL VOOR FYSIOTHERAPIE BEREID TE PRATEN OVER PRIVAATRECHTELIJKE VORM VAN SAMENWERKING BRIEVEN UIT NAAR HBO-SCHOLEN VLISSINGEN - Dank zij een 'opening', die in een bespreking onder leiding van. de commissaris der koningin in Zee land. dr. C. Boertien. is gevonden, zijn de kansen voor Zeeland op een oplei ding voor lioger economisch en admini stratief onderwijs plotseling weer ge slegen. De in juni vastgelopen bespre kingen om tot een bundeling- 'clustering' genoemd - van liet hogei beroepsonderwijs in Zeeland le komen, zullen op kortelei mijn worden hervat- De besturen van de hts en de school voor fysiotherapie te Vlissingen hebben zich in de bespreking onder lei ding van dr. Boertien bereid verklaard mei de besturen van de andere scholen voor hoger berocpsondervv ijs in Zee land te praten óver het ei eéren van een rechtspersoon tot de stichting en in standhouding van een heao-school. De voorkeur gaat daarbij uit naar een pri vaatrechtelijke vorm van samenwer king. Een en ander staat te lezen in twee brie ven van de commissaris dei koningin en van gedepu teerde mr J P Boersma - tevens voorzitter van de werkgroep HBO van de provinciale onderwij scommissie - aan de besturen van de scholen voor hbo in Zeeland en de leden van de werkgroep hbo. Bij de brief van mr Boersma. die eind vorige week de deur is uitgegaan, is een schrijven van dr Boertien gevoegd aan de hts en de school voor fysiotherapie, waarin de conclusies zijn hervat van een op 30 au gustus j.l in het provinciehuis gehour den bespreking met de besturen van de Vereniging voor Hoger Beroepson derwijs te Vlissingen en de Stichting Opleidingsinstituut voor Heilgymnas tiek. Massage en Fysiotechniek te Mid delburg. Het gesprek onder leiding van dr. Boer tien was een rech tstreeks vervolg op een door de staten van Zeeland op 18 juni van dit jaar met algenjene stemmen aangenomen motie, waarin gedepu teerde staten werd gevraagd alles in het werk te stellen om de vastgelopen on derhandelingen over de bundeling van het hoger beroepsonderwijs in Zeeland weer op gang te brengen." Het niet doorgaan van deze bundeling bete kende voor Zeeland een vrijwel zekei verlies van de mogelijkheid tot het ver krijgen van een heao-achtig pro gramma binnen de cluster van het hbo," zoals het ministerie als mogelijkheid had aangegeven. Van het ministerie van onderwijs was tijdens de besprekingen over de bundeling van het Zeeuwse hbo de toezegging gedaan, dat Zeeland in het geval van clustering, door middel van een gemeenschappelijke regeling vrijwel zeker op een heao-opleiding kon rekenen Alsstartjaar werd zelfs hetjaai 1978 genoemd. In de min of meer beslissende vergader ing van de werkgroep-hbo van de pro vinciale onderwijscommissie op 15 juni van dit jaar ovei een principe-uitspraak aangaande een gemeenschappelijke re geling vooi samenwerking kwam de bundeling van het hbo- erbti betrokken zijn de hogere zeevaartschool, de hts. de school vooi fysiotherapie te Vlissingen. delabora to! iumschool te Goes, derpa en cpa te Middelbu rg - op losse schroeven te staan toen dedi ie Vlissingsescholenzich uitspraken tegen de gemeenschappe lijke ieiteline De Vlissingse vertegenwoordigers van de aldaar gevestigde drie hbo-scholen deelden tijdens de vergadering van lo juni mee. dat zij de voorgelegde regeling 'onodig ingewikkeld' vonden. Daarmee leek de deur voorgoed dicht om in Zee land nog een kans te maken up een heao-oplelding. Intrekken aan urniig Uit de brief van dr. Boertien aan de hts en de school voor fysiotherapie - thans ook verzonden aan alle besturen van hbo-scholen in Zeeland - blijkt, dat de hts en de school voor fysiotherapie nu bereid zijn te praten over een privaat rechtelijke vorm van samenwerking. Het bestuur van de Vereniging voor Hoger Beroepsonderwijs te Vlissingen is eveneens bereid de eigen lopende aanvrage van een heao-school in te trekken, als een heao-school aan het rkingsverband wordt toege- idat diezelfde heao op het plan scholen is geplaatst. Tenslotte schrijft dr. Boertien dat 'genoemde be sturen ook bereid zijn samen te werken teneinde te komen tot een gezamenlijke intentieverklaring, houdende bereid heid te komen tot een samenwerkings vorm, waarbij aan de statuten nader uitwerking gegeven zal dienen te wor den. In zijn brief aan alle besturen van de scholen voor hbo in Zeeland zegt gede puteerde mr. Boersma. dat de op 30 au gustus gevonden 'opening' aanleiding is geweest tot nader ambtelijk overleg met het ministerie van onderwijs. Mr. Boersma: „Daarbij is aan de minis ter de vraag voorgelegd of een samen werking op privaatrechtelijke basis een uitgangspunt zou kunnen zijn om te komen tot een uitbouw van het voorzie ningenpakket op het terrein van het ho ger beroepsonderwijs in deze provincie Over de beantwoording van deze vraag vindt thans overleg plaats met het de partement." De heer Boersma zegt positieve reacties te hebben ontvangen van de andere be sturen van hbo-scholen in Zeeland op de vraag of zij bereid waren aan hernieuwd overleg over een vorm van samenwer king deel te nemen. Hij stelt zich voor nadat een antwoord is verkregen van het ministerie over de perspectieven van een samenwerkingsverband op pri vaatrechtelijke basis - „opnieuw ln het kader van de werkgroep hoger beroep sonderwijs bijeen te komen voor een heropening van onze eerder gevoerde besprekingen." Mr. Boersma deelt ver der in zijn brief mee, dat die vergadering wellicht half oktober zal kunnen worden gehouden. Met nadruk wijst de onderwijs- gedeputeerde erop. dat de contacten met het ministerie nog niet hebben ge resulteerd in toezeggingen met betrek king tot de vestiging van een school voor heao. „Dat neemt niet weg, dat ik onverminderd van mening blijf, dat een dergelijke school voor het Zeeuwse onderwijs van zeer groot belang is," zo besluit de gedeputeerde zijn brief. De nu gevonden 'opening' is terug te voeren tot een verandering in de sa menwerkingsvorm. Op 15 juni van dit jaar stelden de besturen van de drie scholen voor hbo te Vlissingen. dat de gemeenschappelijke regeling 'onnodig ingewikkeld' zou zijn. Op dit moment zijn de besturen van de hts en de school voor fysiotherapie (van de drie Vlis singse hbo-scholen zijn zij het nauwst bij de samenwerking betrokken) zover dat hun voorkeur uitgaat naar een pri vaatrechtelijke vorm van samenwer king. Het verschil tussen beide samen werkingsvormen is hierin gelegen, dat binnen een gemeenschappelijke rege ling de overheid een veel grotere invloed heeft. Die invloed van de overheid is er bij een privaatrechtelijke vorm van sa menwerking vrijwel niet. eerst in vier j aar een aandeel van 15 pro. cent uitbetaald hadden gekregen. De bonden eisten daarop datdeTS.M, alsnog de volle 5 procent zou uitbetalen, De directie weigerde en kwam-in over leg met de ondernemingsraad - meteen compromis van 3 procent. Later zou een meerderheid van de raad zich overigens weer van deze overeenkomst distantië ren. Directeur J. Pannevis van de T.S.M. heeft in dit conflict steeds volgehouden datzijn bedrijf niet in de positie was om aan de eis van de bonden tegemoet ie komen. Hij verklaarde zich ook tegen 't polarisatiemodel, zoals dat zijns in ziens door de bonden werd gehanteerd. Voor de T.S.M. is momenteel nog steeds een arbeidstijdverkorting van kracht, al komt het - aldus de arbeidsinspectie ln Breda - ook voor. dat er inbepaaidesec- toren van het bedrijf moet worden over gewerkt. ..omdat je een lasser nu een maal niet kunt laten timmeren en om gekeerd." De problemen van de Terneuzense werf hangen samen met die in de binnen- vaart. Zo zou het herhaaldelijk voorko men dat schepen van voor 1950 of om streeks die tijd na een aanvaring niet meer worden gerepareerd maar recht streeks "de koude sanering' ingaan. verwerking van huisvuil en bedrijfsafval en de consequenties van de wet op de SÏSS'» Waes van de werkgroep een antwoord moetewM commissie vertelde dat overleg tussen °P d,e vraaB of ",e 8™eanscl,ap.piï! V"- ,dTd1Ute apparÏÏ stortplaats het zuidelijke deel van de kunnen worden aangeschaft. Schorerpolder heeft opgeleverd. In dit r-.- deel van het industriegebied mag toch ITlCinCietl geen bebouwing plaatsvinden in ver- De financiële resultaten blijken ieder band met de op betrekkelijk korte af- jaar weer gunstiger te zijn dan was be stand gelegen munitieopslagplaatsen groot. Voor een deel ligt de oorzaak bij Fort Rammekens. De daar eventueel daarvan in het feit dat sommige «er aan te leggen stortplaats kan beplant |<en (zoals het aanbrengen van beplan- worden en dan een visuele afscherming tingen) nog niet zijn uitgevoerd, maar van het industriegebied worden. De de regeling draait met name zo gunstig heer Van Waes noemde het een goede doordat het aanbod van vuilnis en af- zaak dat in overleg met het havenschap vai groter is en sterker toeneemt dan naar nieuwe stortplaatsen wordt ge- was verwacht. De commissie besloot maandag met ingang van IjanuarilM' de tarieven te verlagen. De gemeenten gaan van 8,50 naar 6,- per ton en particuliere bedrijven (aannemers, landbouwers en dergelijke) gaan gemiddeld van 6,14 naar 5,65. Gehoopt wordt dat door deze verlaging het clandestien storten van vuil Inslo ten en langs stille wegen zal verminde ren, Ook wordt het verschil in tarief tus sen gemeenten en bedrijven geringer. De heer Van Waes deed het voorstel om een egalisatiefonds te vormen om te voorkomen dat het al dan niet doen van bepaalde investeringen meteen merk baar is in de tarieven. De heer Baars vond dit een goed idee. maar hij wilde nog verder gaan. Hij stelde voor twee van dergelijke fondsen te vormen, een reserve voor kapitaalsuitgaven en een tarievenegalisatiefonds. „Dan voorkom je bepaalde investeringen doet of be paalde geplande investeringen uit stelt", was zijn argumentatie. Chemisch afval Aan het begin van de vergadering deelde de heer Van Waes mee dat nes storten van chemisch afval op de stort plaats nu zodanig wordt gewerkt, dat du het storten van chemische dfvalstonen oet worden verklaard door degene die ze stort, dat ze niet voorkomen op qe ujsv van gevaarlijke of mifieu-hygiems niet verantwoorde stoffen. „Dat.no natuurlijk een zeker risico in als zich bewust of onbewust niet aan voorschriften houdt. Maar het is voorlo pig het beste wat we kunnen doen dus de heer Van Waes. Hij vertelde verder nog dat Hoe^S'd.[ gemeente Borsele gevraagd heeft na. -- de gemeenschappelijke stortplaa se eigen stortplaats voor het gipshoujtfd afval van de nieuw e natzuurreinjSjjg; fabriek van Hoechst te m0&enP!" r,„ie ten. „Het gemeentebestuur van Borse heeft meegedeeld daar wel m king aan te willen verlenen als ten ste voldaan zou worden aan de str S voorwaarden. Verder hebben we niets meer gehoord''.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2