Laatste dag Goese braderie verregend Goes ontving 400 Belgen uit gemeente Kessel-Lo Matige belangstelling voor Totaaldagin Middelburg GMC: TOCH NOG ERG DRUK GEWEEST 'In Dulci Jubilo' Sint-Niklaas (B) historisch concert Amnesty Zeeland bijeen MAANDAG 20 SEPTEMBER 1876 NAAR SCHATTING 60.000 BEZOEKERS GOES - De laatste dag van de braderie in Goes (de laatste van het Zeeuwse braderie-seizoen) is zaterdag voor een deel verregend. Vooral in de morgenu ren en in het begin van de middag zorg den (linke regenbuien ervoor dat het aantal bezoekers beneden het gebrui kelijke gemiddelde bleef. Overigens was het toch nog behoorlijk druk, zij het dat men zich niet voetje-voor- voetje door de aangeklede winkelstra ten hoefde te bewegen. Massa's para- pluie's hielpen de bezoekers zich enigs zins droog te houden. Hoogtepunt van de zaterdag was het optreden van de zangeres Bonnie Sint- Clair met een begeleidingsgroep, op de muziektent voor het stadhuis Vooral van jeugdige zijde bestond voor dat op treden - ondanks de regen - grote be langstelling. Andere attracties waren het optreden van een clown in de Lange Kerkstraat en de muziek van een boe- renkapel. waarvan de leden beschutting tegen de regen hadden gezocht onder de zonneschermen van enkele café s. Volgens de vice-voorzitter van de Goese Middenstand Centrale «GMC». H. Kampman, konden de middenstanders toch op een geslaagde braderie terug zien. ..Ondanks de regen is het nog bij zonder druk geweest Er waren ontzet tend veel mensen", aldus de heer Kam- pan. „En eigenlijk mogen we niet klagen dat we pas na elf jaar 'n keer regen heb ben gehad bij de bradene." De vice- voorzitter van de GMC toonde zich ook tevreden over de organisatie. „Iedereen heeft goed meegewerkt. We hebben haast geen klachten gehad, alles zat goed in elkaar Voor mijn collega- middenstanders is het - afgaande op de opmerkingen - goed geslaagd." De heer Kampman vertelde dat vooral de win- OUDE KERK-VEERE He, let laatste van de evenementen dit seizoen onder de auspicién van 'Delta Cultureel' in de Oude kerk van Veere gebracht was in meer dan één opzicht interessant. Zaterdagavond trad daar het Knapenkoor 'In Dulci Jubilo' uit SintrNiklaas (Belgié) op. Dit uitste kende koor, onder de bekwame leiding van dirigent Marcel van Daele zorgde voor een boeiende slotmanifestatie, die niet zonder enige historische betekenis was. Het koor zong in het kader van de herdenking van het 350-jarig bestaan van de bekende 'Gedenck Clanck' van de Veerenaar Adnaan Valerius, maar bracht naast liederen van deze veel ge zongen 16e eeuwse Noordnederlander onder meer ook Gregoriaanse kerkge zangen ten gehore. De Valerius-kenner ds P. Fagel wees er in een kort toe spraakje op dat het voor het eerst sinds 1572 was dat er weer Gregoriaanse ge zangen door de machtige ruimte van de Veerse Dom klonken. Bij de komst van het protestantisme waren deze ge zangen namelijk uitgebannen. Het tweede merkwaardige historische as pect. dat aan het optreden van deze jeugdige Vlaamse zangers kleefde was het feit dat de Noordnederlandse 'geu zendichter' Valerius hier werd herdacht door een katholiek koor uit de Zuid elijke Nederlanden. Er is in vierhonderd jaar veel ten goede veranderd in de be trekkingen tussen 'Noord' en 'Zuid', ge tuige het optreden van dit koor. dat mede mogelijk werd gemaakt dankzij het Belgisch-Nederlands Cultureel Ak koord. Over het concert als zodanig valt niets dan goeds te zeggen. Hier was een zangensemble 'aan het woord' dat de wat beperkte mogelijkheden van een jongenskoor tot het uiterste, en dan in gunstige an, wist uit te buiten. De jeug dige zangers waren van het begin tot he t eind geconcentreerd. Er werd uitslui tend a capella gezongen, en wel bijzon der zuiver en trefzeker. Van zakken in toonhoogte was vrijwel geen sprake. Daarbij was er een goede balans tussen de 'sopranen' en tenoren van het koor. De zang muntte bovendien uit door een uitstekende dictie. Het koor was zijn op treden begonnen met het op traditio nele wijze binnenwandelen van de ker kruimte onder hel zingen van het Gre goriaanse 'Spiritus Domini' Vervolgens brachten de jonge zangers de eerste twee liederen uit Valenus' Ge denck Clanck ten gehore: ..Neemt mij in der hand", en 'Wilt heden nu treden'. Zoals die avond nog bij meer Valerius- llederen zou geschieden lag het in de bedoeling dat het publiek enige cou pletten zou meezingen. Dat ging aan vankelijk maar moeizaam want het pu bliek toonde zich wat dat betreft wat schuchter. Bij het laatste lied 'Merck toch hoe sterek' lukte het dingent Van Daele de aanwezigen vrijwel uit volle borst te doen instemmen met net 'Be rgen op Zoom. houdt u vroom' De Valerius-liederen - het koorzong van deze dichter ook nog Com nu met Sang'. 'Hoe groot o Heer." "Laetsangen spel' - werden allen unisono, enkel- stemmig dus. uitgevoerd. Zuiverheid en exactheid m ntme en tempo vielen daarbij op. evenals de al eerder ge noemde heidere uitspraak van de tekst. Dai 'at we hier met een geoefend kerk koor te doen hadden, bleek wel uit de vrijwel perfecte weergave van fragmen ten uit de Pinksterliturgie (Grego riaans) en de 'Missa Brevis' van Pale- strina. Het koor had met de akoestiek van deze grote kerkruimte geen enkele moeite. Er waren ook staaltjes van fraaie, goed uitgebalanceerde meer stemmige zang te beluisteren in een ko raal van Bach 'Befehl du deine Wege'. dat een bezonken interpretatie beleef de. Van de werken uit 'de Gouden Eeuw der Nederlandse Polyfonie' bekoorden ons het meest 'Als ick u vinde' van Wael- rant, het sereen gezongen 'Ave Maria' van Arcadelt en het met geraffineerde, grappige echo-effecten gezongen 'O. la. o che bon echo' van Lassus. Na dit laat ste werkje liet het publiek zich gaan in een spontaan applaus. Al eerder had men - kennelijk vanwege de aanwezig heid m een kerkgebouw - wat aarzelend geapplaudiseerd. maar nu waren einde lijk 'de handen los' Een Zuid- Nederlands koor zou wel zijn afkomst verloochend hebben als het ook geen werken van hedendaagse Vlaamse componisten had gezongen. Die ont braken dan ook niet. Van de twee liede ren uit SintrNiklaas - 'Lied van nnjn land' van De Sutter en 'Waasland' van Van Dunne - bekoorde ons het laatste het meest door zijn overtuigende voor dracht. Uit de hedendaagse Vlaamse koonnuziek hoorden we verder nog 'Maak het stil om je heen', een canon van Schollaert. "Al onder de weg van Maldegem' van Nuts en 'Dne liederen van de koele wijn' van Van Ingelgem: het eerste bespeigelend. en de twee laatste leutig m voordracht. De Vlaamse rector De Smet van het college te Sint-Niklaas. waaraan 'In Dulci Jubi lo' verbonden is. beantwoordde de toe spraak van ds Fagel, maakte eveneens gewag van de broederschap tussen 'Noord' en 'Zuid' en overhandigde voor zitter mr Dieleman van 'Delta Cultu reel' een grammofoonplaat van het koor De hee^Dieleman sprak een slot woord. Dit concert, dat weer eens aan toonde dat er cultureel gezien geen grenzen zijn tussen Nederland en Vlaanderen, was alleszins een waardig slot van ditseizoen van 'Delta Cultureel' een bestempeling van de nog jonge vnendschap tussen de steden Sint Ni klaas en Veere, en op zichzelf een muzi kale gebeurtenis van hoog gehalte. keffers van de Oude Vischmarkt/Sint- Jacobsstraat enthousiast waren over het braderiegebeuren. „Ze gaan vol gende week alpraten over het oprichten van een straatvereniging en het aan brengen van permanente verlichting Dat is toch wel leuk", betoogde de heer Kampman Ook GMC-voorzitter C R M M. Lmsen (die wegens ziekte niet aan de voorbe reidingen kon deelnemen) was te vreden. Het aantal bezoekers lag volgens hem vrijwel gelijk aan dat van 1975: ongeveer 60.000 „Als je dan ziet dat de laatste bradene van dit seizoen m Zeeland nog zoveel bezoekers getrok ken heeft, dan is een discussie over de vraag „moet Goes nog wel een braderie hebben" totaal overbodig", meende heer Linsen. Hij en de heer Kampman verzekerden dat de twaalfde Goese bra dene beslist weer door zal gaan Direct na het officiële einde van de bra dene en na het slotwoord van vice- voorzitter Kampman idie alle mede werkenden bijzondere dank bracht), begonnen de deelnemers aan het afbre ken van de stands. In de loop van de zaterdagavond herinnerde alleen afval in de straten nog aan het driedaagse middenstandsgebeuren De automobie len hadden toen weer bezit genomen van de Grote Markt Eén punt heeft tijdens de braderie van tijd tot tijd enige problemen opgele verd: het afstemmen van de verschil lende activiteiten op elkaar. Zo kwam de gemeenteraad donderdagavond in problemen, toen de gesprekken in de raad nauwelijks verstaanbaar waren vanwege het optreden van blues- groepen op de Markt. En zaterdagmid dag moesten enkele gespreksgroepen van de gemeente en de Belgische gasl- gemeenle Kessel-Lo van het stadhuis uitwijken naar andere ruimten, omdat het braderie-gebeuren te veel rumoer met zich mee bracht. Foto. de verregende Grote Markt Goes. Examens WAGENINGEN - Aan de Landbouw hogeschool te Wageningen slaagde de heer H. de Ruijter uit Axel voor het doc toraalexamen bosbouw De heer A J Versprille uit Schoondijke slaagde voor het doctoraal examen milieuhygiéne. Sportvereniging gehandicapten Goes kan gaan sporten dankzij feestavond GOES - De twee jaar oude sportvereni ging voor gehandicapten in Goes kan binnenkort echt gaan sporten. Door middel van verschillende acties en evenementen, is er voldoende geld bij een gezameld om zowel rolstoelen als ander aangepast materiaal voor bui tensporten le kunnen kopen. Tijden' een door ongeveer 300 personen be zochte dans- en showavond in hotel 'De Korenbeurs' te Goes, werd zaterdag het laatste benodigde geld binnen gehaald. De presentatrice van de avond. Heidi van Drunen, vertelde het publiek dat de vereniging het geld gaat gebruiken om op de atleuek-terreinen van het Goese sportpark 't Schenge de buitensport te gaan beoefenen. Naast rolstoelen zijn daarvoor onder andere speciale pla teaus nodig, ten einde stoelen te kun nen vastzetten voor kogelstoten, speer werpen. en dergelijke. In haar ope ningswoord bracht Heidi van Drunen hulde aan al degenen die de activiteiten van de sportvereniging mogelijk heb ben gemaakt. De dans- en showavond in de grote zaal van de Korenbeurs was georganiseerd door bezigheids-therapeut en sportman Cees Hoogesteger. De avond werd inge zet door het Zeeuws mannenkoor onder leiding van Han Beekman. Het koor be gon met het Zeeuws volkslied. Na het koor trad Marie-Cecile Moer dijk op. die voor haar liedjes veel ap plaus kreeg. Andere optredenden tij dens de avond waren het dansorkest 'The Orpheans'. het trio Delta-succes en de zanger Dimitri van Toren, die in zijn optreden veel bekende liedjes opnam. De voorzitter van de sportvereniging voor gehandicapten, ir. P Stoter, dankte tijdens de avond alle medewer kers voor hun spontane inzet. De avond werd ook bijgewoond dooreen vertegenwoordiging van het gemeente bestuurvan Goes en hun Belgische gas ten uit de gemeente Kessel-Lo. De Goese wethouder J. H Roose en de voorzitter van de cultuurraad uit Kessel-Lo. J Das. traden nog voor het voetlicht om iets te vertellen over de taak en Inhoud van de wethouders- en schepenen functies. Figurentheater trok weinig bezoekers AXEL - In het cultureel centrum De Halle hebben ruim 100 bezoekers onder wie 87 leerlingen en leraren van de rijks scholengemeenschap Professor Zee man uit Zierikzee, op werkweek in Aar denburg, genoten van het figuranten theater van Henk en Ans Boerwinkel. De voorstelling is een aaneenschakeling van korte, tekstloze nummers waarbij handpoppen, staartpoppen, marionet ten en maskers, een wereld van magie en fantasie oproepen. Tentoonstelling 'Elf creatieve vrouwen' geopend MIDDELBURG-Mevrouw Anneke van den Doel heeft zaterdagmiddag in het Zeeuws Kunstenaarscentrum aan de Noordstraat in Middelburg een exposi tie geopend van elf Zeeuwse kunstena ressen. De tentoonstelling 'Elf creatieve vrou wen' is tot en met 14 oktober in het Zeeuws Kunstenaarscentrum te bezich tigen In haar openingswoord schetste mevrouw Van den Doel. medewerkster van de PZC. de situatie van de vrouw in de loop der tijd De opening werd door veel belangstellenden bijgewoond. De elf vrouwen, van wie werk op de ex positie hangt, zijn allen afkomstig uit Zeeland. De zaal is geopend van dinsdag tot en met zaterdag tussen twee en vijf uur, woensdag van half zeven tot half tien en zaterd ag van half elf 's-ochtends tot twaalf uur. Op de foto: burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes overhandigt geschenken aan zijn Belgische collega A.F. Vansina tijdens de ontvangst van een deoutatie uit Kessel-Lo in Goes. INKADER VAN CULTUREEL VERDRAG ACTIVITEITEN OP SPORTIEF EN CULTUREEL GEBIED GOES - Het gemeentebestuur van Goes en leden van tal van verenigingen uit de Ganzestad, hebben zaterdag en zon dag een grote deputatie uit de Belgi sche gemeente Kessel-Lo (25 kilo- ter ten westen van Brussel) ontvangen. De uitwisseling vond plaats in het ka der van het Belgisch-Nederlands cultu reel verdrag en voor de Belgen (met ruim 400 personen aanwezig) was het een tegenhezoek, als vervolg op een be zoek van een deputatie uit Goes aan Kessel-Lo op 31 mei en 1 juni 1975. De uitwisseling - met als voornaamste onderdelen cultuur, sport en samenle vingsopbouw - begon zaterdagmorgen met een officiële ontvangst van het ge meentebestuur m het stadhuis. Burge meester mr. F. G A. Huber van Goes sprak er woorden van welkom tot de Bel gische gasten. Hij haakte in op de ko mende herindeling van Kessel-Lo (de gemeente wordt op 1 januari '77 bij Leu ven gevoegd). Burgemeester Huber hield de Belgen voor dat het niet mee zal vallen om de opheffing van de gemeente te verwerken. „We leven allemaal in een soort schaal vergroting. En we hebben daar in ons hart wel moeite mee. maar met ons ver stand zeggen we het zal wel moeten. Belangrijk is dat je als bestuurder con tact blijft houden met de bevolking en dat die bevolking zich niet achterges teld voelt," aldus mr. Huber. Hij noemde de uitwisseling tussen beide gemeenten ook belangrijk in het kader van een Eu ropese eenwording. De heer Huber pleitte voor het instellen van een bureau tussen Zeeland en de aangrenzende Belgische provincies, om de onderlinge contacten beter en gemakkelijker te la ten verlopen. Namens de gemeente overhandigde burgemeester Huber een aantal geschenken aan zijn Belgische collega. Eenheid De loco-burgemeester van Kessel-Lo, schepen A. F. Vansina, toonde zich ver heugd over het sportieve en culturele treffen tussen Goes („Dat in onze ogen de ganse bevolking van Zuid-Beveland vertegenwoordigt') en zijn gemeente. De heer Vansina stelde dat de eenheid van oorsprong tussen de Nederlandse en Noord-Belgische bevolkingsgroe pen nog te weinig tot uiting komt. Hij pleitte voor uitbreiding van de contac ten. „We moeten langzaam, maar doelbe wust streven naar een nieuwe eenwor ding." meende loco-burgemeester Van sina. Op zijn beurt had hij enkele ge schenken voor het Goese gemeentebes tuur meegebracht, waaronder een ca deau van de Belgische minister van cul tuur, mevrouw De Bakker. Na de officiële welkomstwoorden, opende burgemeester Huber in de raadzaal van het stadhuis een kleine tentoonstelling van werken van Leu vense kunstenaars. Enkele van deze kunstenaars droegen gedichten voor. De ontvangst werd geboycot door de raadsfractie van de SGP in Goes: men was om principiële redenen tegen acti viteiten op zondag. Het leek er trouwens op of ook de andere partijen daarop in haakten. Naast het voltallige Goese col lege van b. en w was alleen PvdA- fr actie voorzitter P. Duinkerke bij het gebeuren aanwezig. Het verdere programma voor de zater dag bestond uit verschillende spor- tontmoetmgen, gesprekken in discus siegroepen en enkele muzikale even ementen. Vanwege de regen moest een tenniswedstrijd tussen 't Halve Maantje •Goes) en Ins (Kessel-Lo> afgelast wor den. Wel doorgang vonden zwemwed strijden (tussen de Ganze en de Vrije zwemmers), karate-demonstraties (tus sen Wim van Boven en Samoerai), bad- mintonwedstrijden Ct Pluumpje en Don Bosco) en gymnastiekdemonstraties (Volharding en La Blauwputoise). In de Grote Kerk traden de Belgische harmo nie Volharding en de volksdansveren iging Vodago uit Goes op. De gemeen tebestuurderen bekeken per autobus Goes. Zondagmorgen werd in het lunchcafé Stadhuis een afrondende bespreking belegd met de deelnemers aan de dis cussiegroepen. Onderwerpen van ge sprek waren: culturele raad, samenle vingsopbouw, vormingswerk, sportraad en jeugdbeleid. Uit de rapportages bleek dat men vooral gesproken had over de verschillen in mogelijkheden en aanpak tussen België en Nederland Het gesprek stond onder leiding van de voorzitter van de Goese culturele raad, S. K. Gorter. Nadat in de loop van zater dagavond het grootste gedeelte van de Belgen alweer naar huis was vertrokken (muzikanten en sporters) werd het be zoek van de rest van de delegatie zon dagmiddag afgesloten. Cultureel ambtenaar A. J. Blok van de gemeente Goes, was na afloop tevreden over het verloop van de uitwisseling. „De gespreksgroepen zijn een succes geweest, er zijn veel ervaringen be sproken. Ook de gewenste verbroeder ing was er," aldus de heer Blok. Hij ver telde dat er afspraken gemaakt zijn voor een hernieuwd bezoek van Goes aan Kessel-Lo. „Het is een heel karwei geweest om alles te organiseren, maar we kunnen wel zeggen dat het geslaagd was," meende de cultureel ambtenaar. VEEHOUDERS KRIJGEN VOORLICHTING KAPELLE - Het consulentschjp toot de akkerbouw en rundveehouderij be legt op 4 oktober 1976 in motel De Cais son' te Kapelle een veehouderij-avond voor de veehouders uit Oost-Zuid- Beveland. Er zal informatie worden ge geven over de voederpositie door mg. J .1 Zonderland van het consulent schap en ing. J. Markusse, hoofd sociaal-economische voorlichting van de Zuidelijke land bouwmaatschappij (ZLM) praat over de financiële regelin gen die vanwege de droogte in het leven zijn geroepen. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. VAN ZVU EN J EN M IN SCHOUWBURG JEUGD MOCHT GRATIS BINNEN MIDDELBURG - Dc werkgroep Middelburg van de ZVU en Jeugd en Muziek Zeeland hielden zaterdag gezamenlijk een 'lotaaldag' van mu ziek en theater in de Middelburgse Schouwburg. De manifestatie trok minder belangstellenden dan de or ganisatoren hadden gehoopt. Tij dens de 'hoogtepunten' in de avond uren - de manilesialie duurde van hall drie 's middags tol ruim na twaalf uur (doordal diverse programma-onderdelen wat uitlie pen)- had men naar schatting ruim 200 belangstellenden binnen. Voor de manifestatie was de gehele Schouwburg - grote zaal en foyer ruimten - in gebruik, 's Middags stond het programma geheel in het teken van de jeugd, die graus binnen mocht Voor deze kinderen speelden net "Paraply-poppentheater van de Deen Rav Nusselem, de Middel burgse jeugd- en muziektheater- groep 'Idaho Company' en in de grote zaal, het Franse 'Theatre Du Temps Fort' met een spookachtig schim menspel. Sluitstuk van het middag gedeelte was een optreden van de cabaretgroep 'Funhouse' met hel jeugdprogramma "Kunstknepen Het avondgedeelte begon met een optreden van de in Middeburg wo nende Franse pianiste Janine Dacos- ta die veel applaus oogstte, gevolgd door toegift, met werk van Schu mann en Debussy. Veel waardering was er ook voor de Koninklijke Har monie Beek en Donk onder leiding van Heinz Friesen. die in een eerste optreden een volumineus harmonie-programma bracht en la ter op de avond enkele klassieke werken. Tussendoor brachten Rein- bert de Leeuw (piano) en Marianne Kweksilber izangj een Satie- programma Een vooral jeugdig publiek bleef tot het eind voor de ca baretgroep 'Funhouse', die luchtige satire bracht met het programma 'International.' MIDDELBURG - Dc regio Zeeland van 'Amnesty International', de vrijdag in Leiden juist met de Erasmusprijs on derscheiden organisatie die zich over de hele wereld inzet voor het lot van politieke gevangenen, hield zaterd agin 'De Schakel' te Middelburg voorderen ste maal een bijeenkomst voor de leden van de Zeeuwse werk- en adoptiegroe- pen. De bijeenkomst werd door een vijftigtal belangstellenden bezocht, die werden verwelkomd door mevrouw Marry Kan uit Goes als regionaal contactpersoon in Zeeland. Aanwezig was ook een drietal medewerkers van het landelijke secretariaat in Amsterdam. Na verto ning van de film 'Het jaar van de folte raar', gaf de heer Aat van der Wel. be stuurslid van de Nederlandse sectie, een aantal aanzetten voor een discussie over het werk van Amnesty Internatio nal. De heer Van der Wel toonde ach daarbij 'opgelucht' over de motivatie voor de uitreiking van de Erasmusprijs. „Ik was eerst bang dat teveel gepraat zou worden over bijdragen aan de theo rie der mensenrechten, maar gelukkig sprak uit de motivatie dat Amnesty In ternational de prijs heeft gekregen voor onze praktische hulpverlening aan ge vangenen. voor het keiharde werken van alle leden En sprak ook waarder ing uit, dat de spirit van de organisatie na vijftien jaar nog steeds groter won» en dat het werk met is verzand in activi teiten van een klein topclubje." De on ganisatie, werkwijze en invloed van a Nederlandse sectie is volgens Van_de Wel een voorbeeld voor secties m andere landen. Hij benadrukte dat Amnesty in ternational vooral oog zal moeten ne ben voor de bijzonder moeilijke o standigheden in dictatoriaal geregeer» landen als de SowjetrUme, Zuid-Korea, Malawi, Oeganda en Equatoriaal ouin- ee „We zullen daar meer in het ver gene moeten werken." Na zijn inleidend praatje volgde^n geanimeerde discussie. DemedewerK van het landelijk secretariaat vroeg*" aandacht voor de zaak van de ontwi lingswerker Peter Custers en 10 gevangenen in Bangla Desh. De 1 werden opgeroepen de autoriteit* Bangla Desh om zijn uitwijzing w gen. waarbijechterwerd verzocht uit naam van Amnesty International w doen. om toekomstige acuviteffi» Amnesty in dit land niet te doorkruis

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4