PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KISSINGER HOOPVOL NA GESPREK MET SMITH pze Kruisinga: Andriessen als lijsttrekker CDA Exploitatie vliegveld Midden-Zeeland voor 1977 waarschijnlijk 'veiliggesteld' de krant van zeeland Explosie verwoest deel munitiefabriek Verkiezingsuitslag Zweden onzeker Gunstige reactie Rhodesische premier Vliegramp in Turkije: 153 doden Paarden en honden op tribune pagina 9 Maandag 20 september 1976 219e jaargang no. 223 (Van onze correspondent) PRETORIA - Henry Kissinger boekt vooruitgang met zijn „pendel-diplomatie" in Zuidelijk Afrika. Na een verrassend driepartijenoverleg dat hij zondag voerde met depremiersSmith(Rhodesié)en Vorster (Zuid-Afrika) is Smith naar Salisbury gevlogen om aan zijn kabinet en aan de regeringspar- dit een bewijs van Vorsters staatsman schap is. Hoewel diplomatieke kringen nog steeds van mening zijn dat Smith ook nu nog geen meerderheidsregering wil accepteren, lijkt het erop alsof van Rhodesische kant een voorstel f tijverslag uit te brengen. Op de voorstellen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken daan dat Kissinger zelf wel de moeite heeft hij gunstig gereageerd. Op de vraag of er een „doorbraak" is bereikt antwoordde Kissinger zonda gavond: „Als dat niet zo zou zijn hoefde «geen verslag te worden uitgebracht in Salisbury". Hij zei Smith voorstellen te hebben gedaan die waren ontwikkeld door Engeland en de Verenigde Staten, in nauw overleg met de zwarte Afri kaanse presidenten (Kaoenda van Zambia en Nyerere van Tanzania). In Zuld-Afrika meent men dat het om een soort 50-50-oplossing zou gaan Met de aankomst van Rhodesië's minister-president Ian Smith in Preto- ria begon zaterdag het dramatisch hoogtepunt van de laatste ronde in de gesprekken tussen Kissinger en de Zuidafrikaanse minister-president Vor ster. Felle rede Nadat eerst vrij weinig over de eerste gesprekken tussen Vorster en Kissin ger, die op vrijdag en zaterdagochtend plaatsvonden, bekend werd, begon de gehele conferentie zaterdagnamiddag een binnenlands gebeuren te worden. De inmiddels uit Salisbury aangeko men Smith en minister-president Vor ster vertrokken samen naar Johannes burg om daar de laatste rugbymatch tussen de Nieu wzeelandse „AU Blacks" en Zuidafrika's „Springbokken" te ilemHetzelfdc team dat Olympische Spelen in Montreal voor zorgde dat talrijke Afrikaanse landen de Spelen boycotten. De Zuidafrikanen wonnen met 15-14. Kissinger daarentegen maakte van de gelegenheid gebruik om, zij het dan ook maar tegenover het personeel van de Amerikaanse ambassade in Pretoria, een felle rede te houden over rassendis criminatie. die door de VS geheel en al veroordeeld werd. Hij noemde verder zijn aanwezigheid in Ziid-Afrika een hoogtepunt in een reeks historische ge- beurtenissei continent. In de namiddag sprak Kissinger met een reeks persoonlijkheden uit het openbare en politieke culturele en reli gieuze leven in Zuid-Afrika. Thuisland leiders zoals Lucas Mangope. Gatsha Buthelezi. blanke en zwarte hoofdre dacteuren van Zuidafrikaanse dagbla den. directeuren van banken en fabrie ken werden ontvangen De gesprekken duurden enkele uren. waarna Kissinger en Vorster nog eens bijeenkwamen. vaard acht. Er wordt gesproken van een soort ..Tumhalle-oplosslngzoals in Zuidwest-Afrika, hetgeen eerst zou lei den tot een vijftig-procent-deelname van zwarte politici aan de Rhodesische regering om dan uiteindelijk tor een zwarte meerderheidsregering te ko men Desondanks zijn waarnemers in Preto ria van mening dat Ian Smith' onder handelingspositie beter is dan men oorspronkelijk had verwacht. Vooral zijn argument dat aan de zwarte kant niemand staat met wie Smith kan on derhandelen over een meerderheidsre gering heeft blijkbaar wel indruk op Kissinger gemaakt. Tot nog toe weet echter niemand hoe het uiteindelijke resultaat zal zijn. Vast staat met zekerheid dat Kissinger in geen geval met lege handen terug kan komen.. Kissinger zal nu proberen om zowel met president Kaoenda van Zambia als met Nyerere van Tanzania samen te komen om klaarheid te krijgen over enkele punten en problemen die nog niet duidelijk zijn. Volgens de minister zal die klaarheid wel vóór het eind van de week worden bereikt. Dit betekent dat Kissinger - zoals verwacht - van daag naar Loesaka en morgen naar Dar-es-Salaam zal vliegen om de beide presidenten verslag te doen. Vermoe delijk zal hij aan het eind van de week dan weer in Pretoria zijn. De zeker meest dramatische en beslis sende besprekingen begonnen zonda gochtend tussen Smith en Kissinger. Hoewel beide staatslieden herhaalde lijk hun mening over een ontmoeting te kennen hadden gegeven, leek hel tot za- teravond vrij onwaarschijnlijk dat zij met elkaar zouden spreken - voor het eerst trouwens. Kissinger vooral bad een vrij compromisloos standpunt in genomen en gezegd dat hij alleen niet Smith zou praten als deze bereid zou zijn een zwarte meerderheidsregering voor Rhodesië te accepteren. De gesprekken duurden meer dan vier uur Het zag er herhaaldelijk naar uit ISPARTA (RTR, UP1) - Een Boeing 727 van dc Turkse luchtvaartmaatschappij is op een binnenlandse vlucht van Is tanbul naar Antalya aan de Middel landse Zee zondagavond tegeneen berg en in brand gevlogen. Aan boord bc- vonden ziel, 117 pLuflers en ze» be- EebnilktBie belde politici htm IN MODDERFONTEIN BIJ JOHANNESBURG JOHANNESBURG (RTR) - Zondag heeft zich ec: in een dynamielfabriek in de buurt van Johanm ters ver in dc omtrek werden vernield. hevige ontploffing voorgedaan sburg, waardoor ruiten kilome- De oorzaak van de ontploffing in de fabriek te Modderfontein is nog met bekend. dat Smith de Amerikaanse "ambassade Wel zei een brandweerwoord voerder, dat een brand in hoog gras in de omgeving zich in Pretoria wilde verlaten, maar uitein- jicht haren Dï eerste aanzei voor de Jachthaven van ffetneldinge is dit weekeinde geopend PAGINA 3 libanon PAGINA 6 sexbom ORT psv-twente PSV liet zich c lokken PAGINA 10 motorcross Rein Dleleman reed in Waterlendkerkje nanr de zege. PAGINA 11 herboren Een herboren Vlisslngen scoorde ge makkelijk legen Sprundel PAGINA 12 handbaljusie -Alleen een fusie kan het handballen in -iangen nog redden vindt trainer werhngs RAGKA 13 verslagen Pruijssers en dc jeugd van Ame- paiden versloeg ASWH met 1-2. middelkamp Weikamp A is vierde geworden in de 'ld 0I» de nationale clubüteL ingsledcn. Niemand heeft de ramp overleefd. Het onafhankelijke persbureau Hur- riyer gaf een verslag van ooggetuigen, die het vliegtuig ongewoon laag over Is- parta hadden zien vliegen Het vliegtuig kwam brandend 40 kin ten zuiden van de stad neer. Een woordvoerder zei dat brandweer lieden na hun aankomst door de felheid van het vuur met bij het vliegtuig kon- deh-komen lunch samen en werden de gesprekken voortgezet. In de avonduren werd be kend dat Smith. Kissinger en Vorster de besprekingen in de residentie van Vor ster. genoemd „Libertas", zouden voortzetten. Diplomatieke kringen in de Zuidafri kaanse hoofdstad zijn nu al van mening dat het feit dat Kissinger en Smith met elkaar spraken als een politiek en di plomatiek succes van Vorster is te be schouwen. Ook de meer dan kritische Amerikaanse journalisten menen dat de richting van de fabriek had uitgebreid Een vleugel van de fabriek te Modderfontein is verwoest. Van slachtoffers is nog geen melding gemaakt, maar de schade schijnt groot te zijn. De fabriek in Modderfontein produceert ongeveer 3 miljoen kisten ontplofbare stoffen per jaar en heeft meer dan 4000 man personeel. MARS - Een zeer duidelijke foto van het ravijn 'Valles Marineris' op Mars. Het ravijn, gefotografeerd op een hoogte van 4000 km, is te zien op het onderste deel van de opname. De enorme scheur in het oppervlak heeft een lengte van 113 van de omtrek van de Rode Planeet. Spaanse oppositie wijst hervormings plannen af CHU KIEST DE KVP-LEIDER MADRID tlTII - D. Spaanse oppositiegroepering - de de mocratische coördinatie waarin 14 partijen samengaan - heelt zaterdag verklaard, dal hel wetsvoorstel van de regering voor politieke hervormingen moet worden afgewezen. Na afloop van een vier uur durende bij- (Van onze parlementaire redac- eenkomst van het bestuur gaf de oppo- je j sitiegroepering als haar mening te ken- nen. dat het aangekondigde referendum DEN HAAG De CIIL wil en de verkiezingen voor eer. uit twee KVP-leider Andriessen als kamers best.iam: u;.: lemer.i ir.jum niet werkelijk vnj kunnen als bet volk lijsttrekker voor het CDA. Als met al zijn vrijheden heeft teruggekre- liet CDA na d^ verkiezingen Het wetsvoorstel dal vonire week be- van olernti jaar de grootste kend werd gemaakt, moet door de partij wordt, zou Andriessen tegenwoordige Cortes worden gcedge- 00ij premier moeten worden, keurd en vervolgens in een relerendum worden bekrachtigd D'1 veiklaatde CHU-fiactieleider Kiui- sïnga zateidag in het ïadiopiogtamma .In derooie haan Kruisinga zei dat de CHU ooupionkelijk een vooikeui had voor drie lijsttiekkeis maai dat zijn pa: lij nu gekozen heeft vooi Andriessen Eeidei hebben AK-fractieleidei Aantjes enpi.itijvooizittei De Boei laten blijken minister Lubbers als eerste man van het CDA te willen. Als PvdA en CDA bij de vei kiezingen van mei volgend jaar ongeveei gelijk eindigen, zou Den üvl van het CDA piemier mogen blijver.. Maar. zo fcenad- ïukte Kruisinga dan eist het CDA wel een of twee ministerzetels extia De functie van minister-president is nu OPPOSITIE NAM VOORSPRONG PRETORIA - De Rhodesische premier Ian Smith hierop het halkon van de woning van de Amerikaanse ambassadeur in Pretoria, waar hij besprekingen met de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger voerde. (Van onze correspondent) STOCKHOLM - Zweden is zondag naar de stembus geweest voor het kiezen van een nieuwe "riksdag De stemming was tot het laatst toe gediukt in het sociaal-demociatisch hoofdkwartier, waar men de eijfeis volgde die op de compu terschermen vei schenen. De oppositie had de hele tijd een voorsprong, zij het een kleine.maar toen deze krant ter pei se ging. was het nog niet bekend ofei een ïeei ingswisseling zou gaan plaatsvinden. Wooidvoeideis van de legeiingspaitij van piemiei Olaf Palme verklaarden tot diep in de nacht fcekommeid te zijn. Speciaal toen de oppositie bij telling in meei dan de helft, van de kiesdistricten nog steeds een vooispiong had. Gestemd werd op zondag dooi meei danOOpiocentvandestemgeiech- tigde Zweden en in degemeenteiaadsveikiezingen dooi ruim 220.000 gastarbeideis Een unieke zaak overigens, want. Zwe den is het enige land tei wereld waar gastarbeiders stenuecht hebben gekregen. Om negen uur zondagavond gingen de kieslokalen dicht, maar bijna een miljoen stemmen zijn pei post uitgebracht. Krijgt men geen duidelijke velschillen in het. aantal verkte- gen zetels voor het in totaal 349 leden tellende parlement, dan kan het tot woensdag duren voordat de uitslag van deze verkiezingen bekend wordt. Onduidelijk is de rol geweest van de half miljoen jeugdige kiezers, die nu voor het reist als 18-jarige hebben kunnen stemmen. Gekozen werden 349 parlementsleden. 3200 ge meenteraadsleden.en 1500 leden van provinciale staten. eenmaal van zeer groot belang. Als de PvdA dat wil vasthouden, moet ze wel bereid zijn iets andeis in te leveren al dus Kruisinga Coalitie Kruisinga herhaalde dat hij geen voor- siandei is van het afleggen van een In tentieverklaring met wie het CDA na de verkiezingen wil samenwerken. ..Er moet op basis van het verkiezingspro gramma onderhandeld worden. De ver wezenlijking daarvan staat voorop. De mogelijkheid dat het CDA met de WD samen gaat sluit ik daarom evenmin uit als een coalitie met de PvdA aldus Kruisinga De fractieleider van de CHU zei ten slotte samenwerking met de PPR niet te schuwen, hoewel de PPR van haar kant heeft laten weten niet met de CHU in een kabinet te willen zitten. Kruisinga vond echter dat elke partij bereid moet zijn compromissen te sluiten, zolang een meerderheid voor eén politieke groepering in ons land niet mogelijk is. STICHTINGSVOORZITTER D. F. P. HOEGEN: DOOR BIJDRAGEN IN TEKORT UIT BEDRIJFSLEVEN VLISSINGEN - Het is waarschijnlijk, dat de exploitatie van het vliegveld Midden-Zeeland voor volgend jaar kan worden veiliggesteld. Het bestuur van dc stichting vliegveld Midden-Zeeland ziet de mogelijkheden om het veld in 1977 open te houden met vertrouwen tegemoet. Dat optimisme is mede geba seerd op het overleg, dat nu met het bedrijfsleven in Zeeland wordt ge voerd oin het 'gat' van 30.000,- in de exploitatie te vullen. Stichtingsvoorzltier D. F P Hoegen liet desgewenst weten, dat de kansen op het voortbestaan van het veld nu beter lig gen dan vorig jaar rond deze tijd wat betreft de vooruitzichten voor 1976. Hoewel de besprekingen over de bij drage van de zijde van het bedrijfsleven nog niet zijn afgerond, ziet het er vol gens de heer Hoegen naar uit dat het vliegveld volgend jaar wel kan blijven draaien. Wel is het dan zaak dat de in stanties. die nu subsidiëren, hun bij drage ook handhaven. Daarbij attendeerde de stichtingsvoor zitter erop. datook voor dit jaar het be drijfsleven het gat in de exploitatie heeft gedicht. Het gat. ontstond, toen met name de gemeenten Middelburg en Vlissingen met meer bereid bleken het vliegveld subsidie te geven. Hoegen. ..Eerst was het een financiële zaak van nik. provincie en gemeenten Toen viel het rijk in financieel opzicht af en finan- cieerden provincie. Middenzeeuwse gemeenten en Havenschap Vlissingen met name de tekorten Daarna vielen als belangrijke gemeenten Middelburg en Vlissingen weg als subsidiegevers en zijn we eigenlijk de boer op gegaan bij hetbedrijfsleven. We hebben er toen wel bijgezegd, dat we dat niet zouden blij ven doen" Van belang voor het eventuele toekom stige gebruik van het Middenzeeuwse vliegveld acht de heer Hoegen een en quête, die via een Utrechts luchtvaart bedrijf wordt ingesteld bij het bedrijfs leven in Zeeland Men peilt daar de be hoefte aan luchtvaartmogelijkheden van Zeeland uit. Als er voldoende be langstelling wordt gegarandeerd - aldus de heer Hoegen - is vestiging van een charterbedrijf op Midden-Zeeland niet uitgesloten Hoegen: ..Dereacties uit het bedrijfsle- \ren zijn positief. Men is nu bezig na te gaan hoe hard die belangstelling kan worden gemaakt". Hij vraagt zich ech- teraf of het bedrijfsleven bereid zal zijn bepaalde garanties te geven, waarop een chartermaatschappij op het vliegveld een toestel en een technischer man kan si tueren. ..Op korte termijn wil men zekerheid over de mogelijkheden. Maar ik kijk er met een grote dosis scepsis tegenaan. Ik geloof niet helemaal, dat de industrie zich op bepaalde garanties rond het gebruik van vliegtuigen zal vastleggen". Als dat echter wel het geval zou zijn, ziet de heer Hoegen mogelijkheden voor een verdere uitbouw van het vliegveld. Dat zou in de eerste plaats de mogelijkheid van baanverlichting gelden. Hoegen: ..Een dergelijke opzet staat of valt met de aanwezigheid van baanverlichting We hebben naar de mogelijkheden daartoe geïnformeerd De Rijksluchtr vaartdienst is ons in dit opzicht goed eezind. Het zal waarschijnlijk mogelijk zijn dat we toestemming krijgen een ex perimentele baanverlichting aan te leg gen. als een dergelijk charterplan zou doorgaan". Die zou dan voor een groot deel door hel betrokken bedrijf en voor een kleiner deel door een andere gebrui ker van het vliegveld worden gefinan cierd. Een gunstige ontwikkeling noemt de heer Hoegen voor het vliegveld de vesti ging van Nebo Industrie Air uit Zeppe. Het bedrijf heeft nu een tweemotorig en een eénmotorig toestel op Midden- Zeeland gestationeerd. Het bedrijf ver zorgt nu zowel de rondvluchten, diverse chartervluchten en de lesschool. terwijl men ook de exploitatie van het terraas en het restaurant heeft overgenomen. Corruptie-affaire in bondsrepubliek MÜNCHEN (AFP) - In de Bondsre publiek is vrijdag, twee weken voor de verkiezingen, een nieuwe corruptie-affaire aan het licht ge komen. Een hoge functionaris van het Beierse ministerie van economi sche zaken, Herwig Dórrbecker, zou 350.000 mark steekpenningen heb ben ontvangen van dc textielfabri kant Hans Gloeggler. Een woord voerder van het Beierse ministerie liet weten dat een onderzoek wordt ingesteld. Gloeggler stond aan het hoofd van een van de grootste textielconcems in West-Europa, tot hij enkele maan den geleden failliet ging en zijn toe vlucht zocht in Canada. Doerrbecker zou hem behulpzaam zijn geweest bij de overname van een bedrijf in Augsburg. Doerrbecker is ook adviseur van de fractieleider van de CSU. de Beierse zusterpartij van de christendemo craten. in de Beierse landdag en ook overigens een goede bekende van de leidende figuren in de partij van Franz Jozef Strauss. De affaire if door Gloeggler zelf aan het licht ge bracht. Vanuit zijn Canadese toe vluchtsoord stuurde hij zijn 'memoi res' naar de Bondsrepubliek, waar van één van de hoofdstukken de tite draagt 'Lockheed bij Gloeggler". Het hoofdbestuur van de Liberale Jongerenorganisatie JOVD heeft in een communique minister Boersma (so ciale zaken) geprezen om zijn aanpak van de jeugdwerkloosheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1