Damtiental van Zeeland gelijk tegen Belgie Een dagje afzien voor de club WK ploegentijdrit 1979 te Dronten MIDDELKAMP A 4e IN STRIJD OM NATIONALE CLUBTITELS PZC/sportHj VEEL EVENEMENTEN BIJ 50-JARIG BESTAAN T0LH0EK OPNIEUW KAMPIOEN PLOEG ZOETEMELK EN KARSTENS EERSTE Amateurs Middelkamp 13e plaats DRONTEN Met ligt in de bedoeling over drie jaar in Oostelijk Flevo land de wereldkampioenschappen ploegentijdrit te houden met start en finish tc Dronten. Zoals bekend wordt in 1979 hel wereldkampioenschap wielrennen in Nederland gehouden. Zaterdag tijdens de Nederlandse clubkampioenschappen, heeft de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie dc organisatoren in Dronten gepolst over de mogelijkheid in deze polder een deel van de wereldtitelstrijd te houden, Overigenszoü de KNWU van plan zijn de hele titelstrijd te concentreren in Oost-Nederland; Op de baan-in Nijmegen wil mende-baan titelstrijd hou den en voorts denkt men in de omgeving, van Nijmegen-eèn geschikt parkoers te hebben gevonden om'de wegkampioepschappen te laten ver rijden. Hugo Verpoest tijdens de siwuUaauwedstrlJd die m liet leader van het vijftigjarig bestaan ran de Zeeiacse Dambond werd gehouden BORSELE - Met een lawine van acti viteiten heeft de Zeeuwse Dambond za terdag in de kantine van Total in Bors- selc het 50-jarig beslaan gevierd. Eerst was er een simultaanwcdstrijd, verder was er een massakamp van Zeeland tegen Dordrechten het hoogtepunt was een wedstrijd tussen een Belgisch tien tal en een tiental samengesteld uit alle Zeeuwse clubs. Die krachtmeting tus sen dc Zeeuwen en de Belgen eindigde onbeslist: 1010. 's Morgens om half tien werden de eerste schijven al in beweging gesteld, toen hugo Verpoest aantrad tegen 48 Zeeuwse dammers. De simultaangever kreeg een opmerkelijk zware tegen stand te verduren, had dan ook wat meer tijd nodig dan was gepland, slaagde er niettemin in 34 partijen te winnen, maar moesttoch 6 maal remise leoslaan en moest zelfs 8 maal capitule ren voor een Zeeuwse dammer Burgemeester G. H E M. van Waes.van Borsele opende 's middags officieel de krachtmeting lussen Zeeland en België Eerst had de voorzitter van de Zeeuwse Dambond. de heer J Ganseman. een welkomstwoord gesproken, waarbij hij zich met name richtte tot de heren Grosskamp en Deijselinck van Total. Deze industrie stelde niet alleen de kan tine gratis beschikbaar, maar steunde de dambond bovendien met een geld bedrag. „Zonder steun van Total was het onmogelijk geweest dit evenement te organiseren", liet de heer Ganseman weten. Burgemeester Van Waes ver richtte daarna de openingszet aan het eerste bord van de teams van Zeeland en België. Dc gedetailleerde uitslag van de wedstrijd Zeeland-Bclgic was: C. Rijk-O. Verpoest 1-1, P. C. Allaart-F. Claesscns 2-0, I. op 't Hof-G. Desinter 1-1, W. Hcijdra-M. Gregoire 1-1, F.. Schuitemn-L. Vacsscn 0-2. H. Vordoolha- gc-M. Vcrleene L-t, P. N'icuwcnhuize-R. Pi- card 1-1, M. de Wildt-U. Wolters 2-0, P. Wal- raven-l.. Mascaul 1 1. J. van de Veldc-A. Ver- steege 0-2, totaal 10-10. Deze krachtmeting had een uiterst spannend verloop. Spannend was ook de strijd aan 27 borden tussen Zeeland en Dordrecht,, maar Lenslotto zegevierden de Dordtenaren nog ruim schoots: 23-31 De gedetailleerde mislagen luiden hier: Zeeland-Dorarecht J Blom-C Bakker 0-2. E WIskerke-T van Es 0-2. A Kammeraad-J Visser l-l. A Gocdhart-J Vlasch 1-1, J. Gajadhar-W Huisman 2-0, W Koppejan-G. Verhaar 1-1. E. Verdoolhage-M. Broekzitter 0-2, P. Schunselaar-H. Blom 1-1. H, de Vlieger-P. van Aa 0-2. M. van Dijk-D. Visser 0-2, T Kievitt-S Boer 1-1, J van Akke ren-F Bastemeijer 1-1, L. Adriaanse fs- Gravenpolder>-R. Molendijk 1-1. L. Ad riaanse (St. Laurens) - P Koning 0-2, A. van Keulen-A Snijders 2-0. J van Eenennaam-P. Trapman 0-2, A. Verwijs-B. Romijn 0-2. C L. Boot-W Lock 1-1, G. Droogei's-C. vanZanten 1-1, J Grim-C. Slagboom 1-1, J. Houmes-J Smouter 1-1, J Ridderhof-J van Wijngaarden 0-2, J Bronke-B. van de Velde 2-0, J. ,Top- pe-E Muis 0-2, M. Provoost-J. Broekhuizen 2-0, A. Provoost-C Verschoor 2-0. B. van Damme-E. Wouthave 2-0, totaal 23-31. De Zeeuwse jeugd moest duidelijk capitule ren voor de jeugdspelers van Zmd-HoUand. 5-15 De gedetailleerde uitslag luidt: P van Plunder-H. Bentvelzen 2-0, F, van Eek- hout-M Daamen 0-2, A Baaijens-G. Rit meester 1-1. P. Verslius-P. Slagtcr 0-2, J. Moens-M. van Drtel 0-2, J.Sipman-M. Vermin 0-2, P. Kort-R. Heusdens 1-1. D. Kasse-R. Vel- thuizen 0-2 J Caljouw-A Mostert 1-1. J de Leeuw-M. Hamers 0-2 Met 4-8 verloren zes Zeeuwse jeugdspelers van zes Jeugdspelers van Dordrecht. De gede tailleerde uitslag luidt: J Guljar,-G Trap man 0-2. J Poulessr- P de Waard 1-1 A. Sa- man-A. Smouter 1-1. E. Buitenhuis-P. Namen 0-2, H. Geluk-P Rijswijk 2-0. E. Gui|an-m van Kampen 0-2. Na anoop van de wedstrijden werd MS het woord gevoerd door oud-voorzitter en erelid van dc Zeeuwse dambond.de heer M. F. de Jonge, die een brief voor las van de commissaris der konms waarin deze zijn spijt betuigde dat nij niet aanwezig kon zijn bij het even ement. Dc heer H. van dc Vreugde, voorzitter van de wcrehldanibond, werd henoenul tot erelid van Zeeuwse Dambond. Namens de Belgi sche dambond nam dhr. Petiejane bokaal in ontvangst en bedankte voor dc perfecte organisatie. Nestor Blom bedankte het bestuur van a Zeeuwse dambond namens dc speler en wekte op om zo door te gaan. Dc heer Deijselinck, chef public relahonis r Total, voerde het woord als gastee Tenslotte sprak darnbondvoor»»er Ganseman nog een dankwoord. wU* hij met name de lieren Van t®fèf Kocijcr betrok, du- vooreen belang™ deel dc organisatie hebben verzo l MAANDAG 20 SEPTEMBER 1976 DRONTEN - Naast de profploeg v« Middelkamp kwamen zaterdag in Dronten nog enkele Zeeuwse formaties aan de start. Bij de amateurs (B- categorie) werd de ploeg van Middel kamp dertiende met een tijd van 1.36.46. Deze formatie bestond uitCecs Spaans, Wim Jeremiasse, Heddv Nieuwdorp en Tonnie Huijzen. De ama teurs van de wielervereniging Zecuws-Vlaanderen, bestaande uit Cor Vervaet. Johan Henneman, Theo van den Brande en Bertus Wieles, eindigde in de middenmoot met een tijd van 1.40.08.8. De wielervereniging Roosen daal. met onder anderen Thijs Fase, werd vijfde. 's-Morgens vroeg reden de nieuwelingen van de wielervereniging Zeeuwj- Vlaanderen al. Zij kwamen met slechts drie coureurs aan de start. Werner Wie me. Peter Scherbeyn en Ronny van der Sijpt legden beslag op de 42 ste plaats met een tijd van 54.36.2. De uitslagen van het clubkampioen- schap in Dronten luiden: A-eategorie (prots en amateurs): 1. Swilt combinatie Leiden (Karstens, Zoetemelk, V an Leeuwen en Van Duuren) 65 kilometerln 1 uur, 30 minuten en46 seconden; 2. DeUssel streek. Wezep (Fedor en Nidl den Hertog, Al lan en de Ruiter) 1.32.15: 3, Het Luchtschip, Kerkdriel (Aling, Adri van Houwelingen, Van Hooft en T Gevers) 1.33.35; 4. Theo Middel kamp. Goes (Raas, Bal, Priem en De Wlldsi, l 33.45: 5. Noord-Limburg (Piet en Fons vaa Katwijk, Smits en Beurskens) 1.33.47; 6. De Peddelaars Hoogeveen (R. Groen. Wlcheren Jans Vlot en Huizebosch) 1.33.50; 7. Olden- zaalse Wielerclub (Kuiper, Snoeyink, Wisslnk en Geerdlnk) 1.34.00; 8. Maastricht. (Krekels, Dohmen, Maas en Sluper) 134.05; 9. De Zuid westhoek (Pijnen, Hellemons, Van Treyenen Verbrugge) 1.34.09; 10. Olympia Ainsterdam (Tabak, Janbroers, Groenewegen *en Nieu- wenhuis) 1.34.18 B-categorie (amateurs): 1. De Windmolens Geffen (Bierings, Mutsaers. Akker en Lunen- berg) 65 kilometer in 1 uur, 32 minuten en 19 seconden; 2. De Adelaar Apeldoorn (Berghol te. Lubberding, Möhlmann en Steur) 1.34.25; 3. De Stofwolk Neede (Arie en Jan Hassinï, Ribbers en Tijdink) 1,34.30; 4. Zwaluwen Roosendaal (Bastiaanse, Van Elzakker, Fase en Maas) 1.34.42, 6. Westland Wil Vooruit Naaldwijk (Van Vliet, Koop, Hoogervorsten Van Leeuwen) 1.35.28, 7. IJsselstreek Wezep (Van Wijne. Spijker, Roelofeen, Van Bovem 1.35.35; 8. RTV Zwolle (Hilberlnk, KuisJcs, Koersen en Gerritsen) 1.35.56; 9 Zwaluwen Almelo (Ponsteen, Van Egmond, Boom cn Lookamp) 1.36.07. C-categorie Ounioren): l. De Zwaluwen Al melo J. en H. Lammertink, Boom en Hoe- bink) 43 kilometer in 57 minuten en 3 secon den; 2. De Meteoor Assen (Timmer, Slende- broek. Kamsti-aenOosterhof) 57 22:3 DeSler Geleen (Luyten, Meulenberg, Van de Weerden en Wijnands) 57.40. D-cncegorie (nieuwelingen); 1. Westland Wil Vooruit. Naaldwijk (Ammerlaan, Koppert, Van de Meer en Sonneveld) 35 kilometer in 49 minuten en 13 seconden; 2. Willebrord Wil Vooruit (Lazaroms, Hanegraaf, Heeren en VanderSteen)49.30;3.ExcelsiorHaarlem(Df Vries, Gieske. Luvken en De Bondt) 50.49. DRONTEN - Voor de tweede maal in successie is Ko Tolhoek uit Yersekcof ficieus Nederlanders kampioen wiel rennen bij de liefhebbers geworden.De Zeeuwse ex-beroepswielrenner ver sloeg zaterdagmorgen in Dronten zo'n veertig medevluchters in de spurt. Voor Tolhoek was het zijn vijftiende overwinning van dit seizoen. Vaak was hij de snelste in een massale eindspurt en ook zaterdag toonde hij zich op dat punt weer superieur. Een officiële kam pioenstrui is er voorTolhoek echter nog niet bij, want die liefhebberscategorie is door de KNWU nog niet zo algemeen aanvaardt dat men het predikaat offi cieel aan de liefhebbers heeft verleend. Van de wielervereniging Middelkamp gingen zaterdag in Dronten vier renners van start. Naast Tolhoek waren dat Lou en Jan de Jager en Ad van der Ploeg. Zij maakten alle vier deel uit van de kop groep van veertig renners, die er tijdens deze koers ontstond. Het draaide uit op een eindsprint. Tol hoek, die zich goed had voorbereid op de nationale titelstrijd en al een dag voor het kampioenschap naar Dronten was afgereisd, versloeg Ger Pliegen uit Ameide en Bram Jansen uit Bleiswijk. fDoor Peter de Jonge) DRONTEN - De penetrante geur van massage-olie is tot in de hal van het hotel doorgedrongen. Er klint gestommel vanuit een van de kamers, gevolgd door een luide gil. Daarna wordt het rustig. Een monotone stem doorbreekt de stilte. Drie Zeeuwse beroeps wielrenners, Jan Raas, Cees Priem en Kees Bal, liggen naast el kaar op een bed. Wim de Wilde, amateur, zit op een rotanstoeltje. Tegen de muur staat Jan van Stee uit Wouw, coördinator van de Stichting Bevordering Beorpeswielrennerij, die hier aanwezig is in de functie van voorzitter van de wielervereniging Theo Mid delkamp. Van Stee bladert in het programmaboekje, waar de viertallen in staan die deze zaterdagmiddag starten voor het Nederlands club kampioenschap, een ploegentijdrit over vijfenzestig kilometer. Hij somt op welke formatie Middelkamp moet inlopen om zeker te zijn van de titel. Een paar coureurs laten een honend gelach horen wanneer hun voorzitter het strijdplan ontvouwt. Nederlands kam pioen op de weg Jan Raas en de onlangs in de wielrenarcna terug gekeerde Kees Bal maken duidelijk dat ze er niet op gesteld zijn dat er vanuit de volgauto aanwijzingen worden geschreeuwd. Al leen een tussentijd halverwege de wedstrijd en een signaal op de claxon wanneer er nog vijftien kilometer voor de wielen zijn, luiden hun wensen. Van Stee knikt. Akkoord. Vier renners van vier verschillende te verdienen. Zo blijkt alweer: echte merkenploegen zijn deze middag in liefde is gratis. Dronten gehuld in een uniform tenue: Wielerverenigingen hebben weinig in- het zwart-met-gele-banden-tricot van vloed op renners. Alleen de jongere ca de RTC Theo Middelkamp. Eenmaal tegorieën worden opgevangen, maar de per jaar wordt de sponsortrui thuisgela- pratkijk heeft uitgewezen dat een club ten. Op die dag binden wielerverenigin- de grip op een coureur verliest zodra gen uit heel Nederland de strijd met el- deze overstapt naar een van de officiële kaar aan. Het is het allerlaatste vleugje categorieën. Het enige wat een vereni- clubliefde dat de renners kunnen tonen, ging dan nog kan doen is wintertrainin- Voor de rest van het seizoen prevaleert gen organiseren. Verder is er ook altijd het merkenteam. dat hen betaalt. Het nog een clubkampioenschap, maar dat njden voor de club mag dus op zijn wordt tocb altijd veel onbelangrijker minst opvallend worden genoemd. Hier gevonden clan een provinciale titel- worden namelijk geen startgelden ge- strijd. In Zeeland is de situatie dan nog geven en er is bovendien geen rooie cent uitzonderlijk. Er zijn slechts twee clubs: Middelkamp en Zeeuwsch-Vlaanderen. Elders in het land is de versnippering veel groter. 0p prijs gesteld Wanneer renners eenmaal uitkomen bij de amateurs of pressionals is het hele maal afgelopen met de binding. Het merk wil dan dat er gewonnen wordt. Jan Raas, Cees Priem, Kees Bal en an dere profs gelden niet meer als lid van een club. Ze worden genoemd als lid van hun ploeg. Van welke verenigingze lid zijn is van geen belang. Toch wor den de inspanningen van een vereni ging 'kennelijk toch op prijs gesteld. Zaterdag in Dronten werd voor de tiende maal het nationaal clubkam pioenschap gehouden. De deelname was beter dan ooit tevoren. Joop Zoe temelk, Gerben Karstens, Hennie Kui per, Bert Pronk en alle andere groothe den van de vaderlandse wielersport kwamen aan de start. Jan Raas: „We doen het alleen maar voor onze club. Ze organiseren voor ons zaaltrainingen in de winter en wij had den dit jaar nog een speciale kracht training." Kees Bal voegt daar aan toe: „De meesten van ons zijn al zo'n jaar of tien lid van de vereniging. Als het kan, wil je best iets terug doen." Om die re den wordt er dan ook best serieus naar een wedstrijd toegeleefd. Er is een span ning voelbaar. De concentratie om er het beste van te maken is aanwezig. Als even later de deur van de kamer wordt gesloten bespreken de vier renners het strijdplan. Ze hebben die ochtend al een traimngsrit gereden en weten uit vroe gere ervaringen maar al te goed hoe zwaar het vlakke parkoers door Oostelijk-Flevoland kan zijn. Tijdritten zijn voor het publiek niet de interessantste wedstrijden om te be zoeken. Zeker een rit van vijfenzestig ki lometer door de polder is het aanzien niet waard. Het is onmogelijk zo'n wed strijd te volgen Alleen hetfeitdatspea- ker Wim Hendriks uit Hulst, die zater dag evenals de organisatie van het clubkampioenschap zijn tienjarig jubi leum als speaker van deze titelstrijd vierde, steeds de tussentijden door de luidsprekers liet schallen kon nog enige spanning brengen. Wel een charme Wielertechnisch gesproken heeft tijd rijden wel een charme. Het is belang rijk dat een formatie bestaat uit vier renners die ongeveer van gelijke li chaamsgrootte zijn en in kracht weinig voor elkaar onderdoen. Bovendien moeten ze elkaar steeds tijdig aflossen, de juiste versnelling rijden en - want daar gaat het om - hard fietsen. Maar zoals altijd het geval is zijn er uitzon deringen op die regel. Een ploeg met twee bijzonder sterke renners en twee coureurs, die het tempo maar net kun nen volgen maar nooit aan de leiding komen, kan het best ver brengen. De A-ploeg van Middelkamp voldeed zaterdagmiddag in ieder geval niet aan een aantal belangrijke eisen. Weliswaar waren de vier renners wel van ongeveer gelijke grootte, wat bijzonder belangrijk is voor het uit de wind zetten van elkaar, en bovendien draaide de 'machine' bijna perfect. Het was werkelijk een lust voor het oog om te zien hoe feilloos de DRONTEN - De Sivifl-combinatie uit Leiden heeft zaterdag in Dronten het Nederlands clubkampioenschap gewonnen. Op de foto de ploeg - v.l.n.r.: Karstens, Van Leeuwen, Zoetemelk, en Van Duuren - op de weg naar de zege. aflossing geschiedde en er snel gewis seld werd. Maar op het punt van gelijke sterkte blonk Middelkamp-A niet uit. Wim de Wilde is een amateur en heeft per definitie minder kilometers in de benen dan de profs. Dat mocht op deze afstand weinig verschil maken, maar het gebrek aan snelheid was aanwezig. Toch was De Wilde niet de minste scha kel in de ploeg. Die twijfelachtige rol was er voor Kees Bal, die pas drie weken de training heeft hervat. Weliswaar reed Bal.al enkele malen in de prijzen in Bel gische criteriums, maar koersen is nu eenmaal iets anders dan tijdrijden met een ploeg. Je kunt je niet veroorloven met aan de leiding te komen en alleen maar mee te rijden. Daarom moest Kees Bal tegen het einde van de tijdrit enkele malen 'verzaken'. Priem sterkste Sterkste man van Middelkamp was Cees Pnem. Hij is pas teruggekeerd uit de Ronde van Catalonië en was dus bij zonder goed gerodeerd. Ook Jan Raas reed redelijk, maar hij is eenmaal geen tijdrijder en de coureur uit 's- Gravenpolder zat niet bepaald rustig. Dikwijls moest hij even uit het zadel. Daar moet wel bij aangetekend worden dat Raas de kop over moest nemen van desterkste man, Cees Priem, en dan be tekende een extra krachtsinspanning. Zoals gezegd liep het best lekker, maar de snelheid ontbrak. Bij de ploeg van Swift uit Leiden lag dat anders. Joop Zoetemelk reed samen met Gerben Karstens enorm hard. Al leen Piet van Leeuwen kon af en toe even aan de leiding komen, maar Van Duuren reed alleen maar mee. Het tempo dat Swift ontketende was enorm hoog, getuige de eindtijd: 1.30.46. Mid delkamp eindigde tenslotte als vierde achter Swift, De IJsselstreek (met de twee tempobeulen Fedor en Nidi den Hertog) in 1.32.15.6 en het Luchtschip (met onder anderen Jan Aling en Arie van Houwelingen) in 1.33.35. Tien seconden kwam de Zeeuwse ren- en tourclub tekort voor de derde plaats. De eindtijd van de Mid delkamp A-ploeg was 1.33.45,5. Formidabel Wim de Wilde: „Het liep werkelijk l'or- midabel. Alleen hadden we twee kilo meter per uur sneller moeten rijden. Als er meer wind had gestaan hadden we misschien wel gewonnen. Wij heb ben, denk ik, voordeel bij veel wind. Daar zijn we aan gewend." Jan Raas had echter al snel gezien dat het niet goed ging. „Toen ik zag dat we Olym pia, de ploeg die twee minuten voor ons gestart was, niet inliepen zag ik het al." Cees Priem, over het feit dat hij als sterkste renner van deze formatie werd genoemd, zegt bescheiden: „We hebben allemaal ons best gedaan. Alleen kun je niks. Het is al aardig dat hee! dc club nog eens bij elkaar is. Het clubkampioenschap is slechts een ere-tltel. Bal: „Wanneer er in de buurt een wedstrijd was geweest, waar we goed geld konden verdienen zouden we misschien niet gestart zijn. Nu dat niet zo was, wilden we er echt voor rijden." Raas haalt op dat hij drie jaar geleden voor het laatst deel heeft genomen aan de titelstrijd voor de clubs en zegt on danks de misschien toch iets tegenval lende vierde plaats: „Ach. eens in de drie jaar kun je toch wel eens Oink afzien voor de club." DAMESSELECTIE VOOR HANDBALINTERLAND UTRECHT - Voor de dames landen- wedstnjd Noorwegen - Nederland op 16 oktober en het vierlandentoernooi dat van 28 toten met 30 oktober ïp Honga rije wordt gehouden zijn de volgende speelsters geslecteerd voor het Neder landse team. Doek Jenny Rogge iDVO). Sandra Reinders (Idem/Hellas) en Gerda van der Valk v. d. Voort/Quintusi. alsmede de veldspeelster Els Boesten. Suzanne Geerdinc, Nel Martens. Marie-Louise Puts. Marjo Smeets (allen Mora/Swift), Hannie de Kok. Ingnd van Koppen, Marja Noldus, Mieke Pottuyt tallen Idem/Hellas). Toos Alsemgeest. Joke Rombouts (beiden v. d. Voort/Quintusi. Thea Jongerius (SW/HMSi. Erna Balk (V en K) en Mieke van Beek (AMC/Ni- loci.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 14