Waardering verkeerssituatie in Middelburg verschillend 7- twooyi Voor reserveren parkeerplaatsen grote interesse PZC/s Gesprek gemeente leverde bewoners kaaien weinig op Raad Schoonhoven in Middelburg najaarsmode 1976 Royale bungalows te Vlissingen LETZER VENTEVOGEL BH ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1976 GEVOL GEN TANGENT EN AFSL UITING DEEL BINNENSTAD ROEPEN VEEL BEZWAREN OP BEWONERS KOMEN IN HET GEWEER MIDDELBURG - De ingrijpende wijzi ging van de verkeerssituatie in het cen trum van Middelburg-uitbreiding van de tangent en gedeeltelijke afsluiting van de binnenstad - wordt door bewo ners en weggebruikers zeer verschil lend beoordeeld. By een deel van de bevolking is de ge deeltelijke afsluiting van de binnenstad - waardoor voor voetganger en fietser meer ruimte ontstaat - gunstig ontvan gen. Anderen ervaren de beperkingen die aan de auto zijn opgelegd als be zwaarlijk. De gevolgen van de tangent en de ge deeltelijke afsluiting van de binnenstad leiden echter buiten het directe cen trum van de stad tot grotere bezwaren. Naast bewoners van de Kaaien en de Seissingel hebben nu ook bewoners van de Koepoortstraat en Klein Vlaanderen bezwaar gemaakt tegen toegenomen drukte in hun straat. Daarnaast is een categorie binnenstad bewoners gekant tegen het wegvallen van vrije parkeerplaatsen in het cen trum en tegen de plannen van het ge meentebestuur om hier met een sys teem van betaalde gereserveerde par keerplaatsen iets aan te doen. De gedeeltelijke afsluiting van de bin nenstad, die sinds 1 september is door gevoerd en het verkeersbeeld in het hele centrum ingrijpend veranderde ver loopt vrij soepel. Bij de politie komen opvallend wemig klachten binnen en heeft men het idee dat de meeste weg gebruikers er al aan gewend zijn. De knelpunten die met de nieuwe situa tie zijn ontstaan - doorgang Markt - Plein '40 en hoek Korte Delft,1St- Pieterstraat - worden op korte termijn opgelost. Maandag moet de gemeente raad hierover beslissen. Het gevaarlijkste knelpunt - tweerich tingsverkeer voor fietsers in de Bleek - is vooruitlopend hierop via een tijdelijke maatregel van de commissaris van poli- sluit wordt de doorgang van de Noord straat voorlangs het stadhuis naar de Vlasmarkt afgesloten voor autover keer. Daartegenover kunnen auto's dan Markt Wanneer de gemeenteraad hiertoe be- IN CENTRUM VAN MIDDELBURG VEEL AANVRAGEN VAN BEDRIJVEN MIDDELBURG - De oproep van de ge meente Middelburg aan binnenstads bewoners om zich op te geven als be langstellende voor een betaalde gere serveerde parkeerplaats heeft tot nu toe een 100 reacties opgeleverd. Slechts een zestigtal reacties is overigens af komstig van bewoners. De anderen zijn van bedrijven en men sen die hun werk in de binnenstad heb ben. Deze vallen voorlopig nog buiten de regeling, die de gemeente wil treffen. Voor bedrijven en mensen die hun werk in de binnenstad hebben, komt de ge meente in een later stadium met plan nen. Bij de gemeente kon men vrijdgnog niet zeggen hoeveel bewoners daadwerkelij k van plan zijn gebruik te maken van een gereserveerde parkeerplaats. Zoals be kend denkt de gemeente hiervoor een tarief van 15 gulden per maand te bere kenen. De gereserveerde parkeerplaatsen wil men inrichten op een deel van het Dam plein, hetZusterplein en op een deel van het parkeerterrein Kousteensedijk. In totaal wil de gemeente hier voorlopig een 75 parkeerplaatsen bestemmen voor gereserveerd gebruik. Het systeem van gereserveerde par- tie al teruggedraaid. De politie is verder het parkeerterrein op vanaf de Markt voorstander om zwaar verkeer - vrach- weer in de richting van Plein'40 rijden, tauto's en bussen - helemaal uit de Tegenover een beperking van de auto Bleek te weren. staat de toegenomen ruimte voor de fietser. Via een systeem van kunstma tige fietspaden - waarbij de fietser tegen de richting van het autoverkeer in mag rijden - kan deze bijna overal terecht Hoofdlijn in de fietsroutes is een door gaande verbinding van het Seisplein naar Zuid. Deze fietsverbinding telt echter nog een tweetal grote knelpun ten. Op het Seisplein moet de fietser op gevaarlijke wijze tussen het autover keer doorrijden en in de Vlissingsestraat is de ruimte te beperkt voor fietsverkeer in beide richtingen. Verbetering van de veiligheid voor de fietser op het Seisplein is afhankelijk van de verdere 'uitvoering van de tan gent, waarmee een apart fietspad ontr staat. Voor de situatie in de Vlissings estraat heeft de gemeente nog geen op lossing. Voorlopig is het fietsverkeer nog beperkt tot ért richting. Bezwaren De gewijzigde routes voor het autover keer door de uitbreiding van de tangent en de gedeeltelijke afsluiting van de binnenstad roepen de grootste bezwa ren op. De protesten van bewoners van de Kaaien en de Seissingel en sinds kort ook van bewoners van de Koepoort straat en Klein Vlaanderen zijn hier een duidelijk bewijs van. De Kaaibewoners voeren al sinds begin ditjaar actie togen de doorgaande route die met de afsluiting van de Lange Delft voor hun deur zou ontstaan. Tot nu toe heeft hun protest nog geen enkel effect gehad en sinds 1 september is het ver keer volgens eigen schattingen meer dan verdubbeld. Bewoners van de Seissingel komen al enige tijd in het geweer tegen het ge ringe effect dat de uitbreiding van de tangent voor hun verkeersoverlast geeft, De drukte van met name zwaar verkeer blijkt nauwelijks afgenomen. Veel automobilisten blijven de singels boven de tangent verkiezen. De uitbreiding van de tangent leidde vorige week ook tot een protestbrief van bewoners van Klein Vlaanderen. Zij maken bezwaar tegen het feit dat hun straat tot een drukke doorgangsroute is geworden en spreken al van 'een race baan". Tenslotte hebben bewoners van de Koepoortstraat bij de gemeente gehoor gevraagd voor de toegenomen drukte die in hun straat met de gedeeltelijke afsluiting van de binnenstad is ont staan. Evenals de bewoners van de an dere straten vragen zij dringend maat regelen." keerplaatsen voor binnenstadsbewo ners wordt al in verschillende grote plaatsen in het land - Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Leiden, Delft - toe gepast. Het grootste probleem is echter de controle op het gebruik. Zolang de gereserveerde parkeerplaat sen niet zijn afgescheiden worden deze makkelijk gebruikt door automobilis ten die ze met gehuurd hhebben. Bij de gemeente Middelburg denkt men nu aan de mogelijkheid om de parkeer plaatsen af te sluiten met een hefboom of ketting die alleen door de gebruikers is te openen. V.oor het inrichten van gereserveerde parkeerplaatsen heeft de gemeente ho gere goedkeuring nodig. Voor het ge deelte van het Damplein (25 plaatsen) en het gehele Zusterplein is deze pro cedure in gang gezet. De aanvragen hiervoor liggen momenteel op het ge meentehuis ter inzage. Tegen de aanwijzing van deze gereser veerde parkeerplaatsen kan door be langhebbenden bezwaar worden aange tekend. Dze bezwaren moeten dan door de gemeenteraad worden beoordeeld. Het bestuur van de wijkvereniging Zuid-West-Centrum - die maandag over deze zaak vergadert - overweegt al be zwaar aan te tekenen Diploma-uitreiking cursus aannemer te Goes GOES - In lunchcale 'Stadhuis' te Goes worden donderdag om 20.00 uur de di ploma's uitgereikt van de landelijke cursus vakdiploma aannemer. Deze cursus werd gehouden in Goes en het examen werd afgenomen in Hilversum, (loor het Algemeen Verbond Bouwbed rijf. Er worden twee soorten diploma's uit gereikt: de geslaagden voor het vak technisch onderdeel van het examen ontvangen het diploma uitvoering, en de geslaagden voor het volledige diplo ma Dit diploma is onder meer vereist voor de zelfstandige vestiging van een aannemingsbedrijf in de sectoren burgelijke- en utiliteitsbouw iB en U) of in de grond-, water- en wegenbouw (GWW). De geslaagden waren- aannemer Ben U: C P Beenhakker, 's-Heer-Arendskerke. Uit voering Ben U J. C Kopmels. Goes; J A Meerman. Biezelinge: F. L. Ope neer, Hansweert. G A. Stamkot. Mid delburg. Ondernemer B en U: J J. Besuijen, Mid delburg; A. P. Bosschaart. Koudekerke, J. Brasser. Aagtckerke. F. C. Bread, Goes; C. L van Dijke. Amemuiden; P. Gorsse, 's-Heer-Hendrikskmderen; E. T. den Hartog. Zonnemaire; P F. M. Pie- ters. Goes; J. E, Rouw, Haamstede; C. J. Zwartepoorte. •s-Ornw»"""W«>- Nieuw pand voor maatschappelijk werk in Vlissingen Vl.ISSINGEN - De Stichting Mat schappelijke Dienstverlening heeft voor haar afdeling maatschappelijk werk in Vlissingen een nieuw (bijlkan toor in gebruik genomen. Het nieuwe kantoor is gevestigd in een verbouwd pand aan de Dr. Ottcstraat. Voorheen was de afdeling gehuisvest, in een pand aan de Eedestraat, dat echter te klein weid. Het nieuwe kantoor geeft aan zes maatschappelijk werkers een goede huisvesting, met en drietal spreekkamers en een vergaderruimte Een verder voordeel van de nieuwe huisvesting is de geringe loopafstand tot het stadhuis en de situering naast de Stichting gezinsverzorging. JAARVERSLAG 1975 Hedenesse beraadt zich over het vormingswerk in de toekomst CADZAND - Bestuur, directie en me dewerkers van liet oecumenisch vor mingscentrum Hedenesse in Cadzand hebben zich beraden over de accom modatie van het centrum en de soort en inhoud van het vormingswerk op wat langere termijn. Vooral de problemen rond de accommodatie in het vor mingscentrum zijn daarom van belang. In de permanente bouw kan namelijk een 'halve' eenheid worden gebruikt, in tijdelijke bouw is een 'hele' eenheid be schikbaar. hetgeen van van invloed is op de groepen die kunnen worden ont vangen. Op den duur zal het noodzake lijk zijn, tot uitbreiding van het perma nente gedeelte en tot vervanging van het tijdelijke gedeelte te komen Dit blijkt uit het jaarverslag van het vormingscentrum over 1975. In het ver slag komt ook naar voren dat het voort- beslaan van Hedenesse als vormings centrum in het verslagjaar regelmatig aan de orde is geweest. Overleg daar over leidde tot een aantal maatregelen voorde korte termijn Om voor die korte termijn het vormingswerk niet in gevaar te brengen, werd besloten de accommo daties in de zomermaanden enkele we ken te verhuren. Een aantal medewerkers had uit ideële redenen bezwaar tegen de plannen tot verhuur, die afgelopen zomer voor het eerst werden uitgevoerd, maar moesten in verband niét de stijgende kosten daarmee toch instemmen. Hedenesse sloot 1975 al meteen tee kort van ƒ32.451.07, dat vooral is ontstaan door de trendmatige verhogingen van de personeelskosten en het relatief ach terblijven van de opbrengsten van het cursuswerk die voor subsidiering in aanmerking komen. In totaal bezochten 2.732 het vormingscentrum, van wie 40 procent uit Zeeland. 40 procent uit de rest van het land en 20 procent uit Bel gië kwam. streek 'VOOR ONS DROEVE AFLOOP' BURGEMEESTER WOLTERS: „DE WIL IS ER WEL" MIDDELBURG - De werkgroep van kaai-bewoners in Middelburg is teleurgesteld over de uitkomst van het gesprek met de gemeente over de mogelijkheden om de verkeersover last op de kaaien te beperken. „Het heeft zeer weinig opgeleverd. Er is geen enkele concrete toezegging ge daan. Dat is voor ons een droeve af loop", zei woordvoerder ir. J. Mol vrijdagavond. Uit het gesprek met het gemeente bestuur kwam naar voren dat de ge meente voorlopig geen mogelijkhe den zietomdeverkeersoverlastop de kaaien terug te dringen. Op korte termijn ziet men alleen mogelijkhe den voor verscherpte snelheidscon trole. Wel kon men de delegatie meedelen dat met de reconstructie van de Rouaansekaai snel wordt begonnen. Met de voorbereidingen - het verleg gen van de buizen onder wegdek - wordt binnenkort een begin ge maald. De werkelijke reconstructie waarbij de rijbaan verder van de straatkant komt te liggen - wordt volgend jaar uitgevoerd. De werkgroep van de kaai-bewoners ziet hier nauwelijks een oplossing voor de verkeersoverlast In en be- nadrukte dat deze reconstructie al veel langer op het programma stond. „Die had ditjaar al uitgevoerd moe ten worden", aldus ir. MoL Burgemeester drs. P. A. Wolters be- kelmtoonde vrijdagavond dat bij de gemeente beslist wel de wil is om Iets te doen, maar dat voor werkelijke op lossingen geld en planologische goedkeuring ontbreekt. Hij wees erop dat de gemeente een oplossing ziet in de aanleg van een rondweg langs de stad. Deze wordtr echter vertraagd door be roepsprocedures. Een andere oplos sing - een omleidende route via een nieuwe kanaalbrug - ligt nog verder weg. Deze zaak is afhankelijk van een studie over de nieuwe wegenstruc tuur op Walcheren die nog maar net is begonnen. Het verlangen van de kaai-bewoners om een baileybrug over de buitenha ven, dat de gemeente eerder al af wees, kwam zijdelings aan de orde. Namens de werkgroep van de kaai- bewoners zei ir. Mol desgevraagd dat de argumenten van de gemeente om dit af te wijzen voor hen nog steeds niet overtuigend zijn. PvdA-Middelburg houdt vergadering MIDDELBURG - De afdeling Middel burg van de Partij van de Arbeid houdt maandag 27 september een ledenverga dering in de concert- en gehoorzaal, waarop onder meer gesproken wordt over het landelijk verkiezingscongres en over het nieuwe beginsel-programma. Daarnaast vermeldt de agenda ook de mogelijkheid om vragen te stellen aan de gemeen teraadsfractle De vergader ing begint om acht uur 's avonds. ADMZ vergadert VLISSINGEN - Het Administratief Dienstencentrum Midden-Zeeland ver gadert maandagmorgen 27 september om half elf in het Vlissingse stadhuis. Op de agenda staan onder meer voorstellen over huisvesüging en een gemeen schappelijke regeling. MIDDELBURG - Donderdagmidda? heeft de gemeenteraad van Schoonho ven (ZH). vergezeld van echtgenotes, een excursiebczoek aan .Middelburg gebracht. Het 34 personen rellende ge zelschap werd op het stadhuis rondge leid en in de maquettekamcr verwel komd door wethouder W. J. Baars. Deze vertelde de gasten het een en an der over Middelburg's restauratie- en renovatiebeleid. De gasten kregen ver volgens de film 'Middelburg Monumen- tenstad' en een aantal dia's overdlton derwerp te zien. Daarna volgde nog een rondwandeling, onder meer via de ge restaureerde Spanjaardstraat en Bel- linkstraat, begeleid door voorlichtings ambtenaar M. A. Mondeel. Aan heleind van de middag keerde het gezelschap, dat tussen de middag in Zienkreehad geluncht, huiswaarts- Collecte INLICHTINGENBURO DIENSTPLICHT: „Jongeren denken te lichtvaardig B. EN W. VLISSINGEN: over de wet voor Beplanting boulevard gewetensbezwaarden" dood door zout RENESSE - De kollekte voor het Ko ningin Wiilhelminafonds voor de kan kerbestrijding heeft te Renesse een ru- sultaat opgeleverd van 2032.97. en ophogingen VLISSINGEN - Het aisterven van ae beplanting langs dezeeweringswerken achter de boulevard is veroorzaakt door zout (vanuit het ophogingszand) en door ophoging van grond rond de stam. Dit schrijven b. en w. van Vlis singen in antwoord op vragen van het raadslid J. Kodde (RPCU). Het college wijst er verder op, dat de beplanting in liet taluud op verzoek van b. en w. tijdens de ophoging is gehand haafd om, ook al zou deze beplanting afsterven, nog gedurende enige tijd een beschuttende werking uitte oefenen ten opzichte van de meestal smalle strook resterende beplanting ..De aanpas sing". aldus b. en w in verband met de veranderde groeiplaatsinvloeden zou daardoor geleidelijker verlopen" Met het opruimen van de dode beplanting is inmiddels overigens een begin gemaakt. Verder schrijft het college nog. dat de dode beplanting nabij de watertoren en langs de Duinpoortweg staat op plaat sen waar verwijdering in verband met de zeeweringswerken niet noodzakelijk was. Het doodgaan van deze beplan tingsgedeelten is onlangs aan het wa terschap Walcheren als schade aange meld. Als er overeenstemming is be reikt. zal het dode hout worden verwij derd en worden vervangen door nieuw plantsoen. VLISSINGEN - Veel jongelui denken te lichtvaardig over de wet gewetensbe zwaarden militaire dienst. De publica ties over verruiming van de mogelijk heden zullen daaraan niet vreemd zijn. Dit staat in het jaarverslag over 1975 van het inlichtïngenburo voor dienst plichtige jongeren in Zeeland. Het bu reau constateert dat het aantal dienst plichtigen dat niet in dienst hoeft, de bezwaren van hen die wel in dienst moeten doen toenemen. In het verslagjaar bereikten het bureau verzoeken om informatie over de moge lijkheden tot fraude bij de keuring voor de militaire dienst. Het bureau merkt op. dat deze verzoeken buiten zijn taak gebied vallen. Van het bureau maakten in 1975 36 jongeren gebruik: drie uit Zeeuwsch-Vlaanderen, 12 uit Zuid- Beveland. '20 uit Walcheren en één uit Schouwen-Duiveland Van hen infor meerden 13 naar mogelijkheden tot het richten van bezwaren tegen de militaire dienst, vier naar de mogelijkheden tot het vervullen van vervangende dienst plicht in de vorm van ontwikkelings hulp. acht naar de moge lij kheden van uitstel, twee naar de mogehj kheden van vervroeging, zes naar vrijstelling, twee naar vervangende dienstplicht en wilde één informatie van algemene aard. Het bureau constateert verder, dat de contacten met de officiële instanties goed waren. Verschillende kerken en het Humanistisch Verbond hebben zit ting in het bureau. Bij Lavooy klassekleding voor heren die mode en kwaliteit prefereren in de nieuwe kleuren die u graag draagt. Komt u eens kijken naar al die actuele modenieuw tjes van onze topmerken: in kostuums o.a. Wilson Glenny en Mayfair. Enorme collectie regenjassen die tegen een buitje kunnen. Nieuwe modellen en kleuren. Wie snél iets nieuws wil dragenkom nu langs. GORTSTRAAT 32-34 - MIDDELBURG - TELEFOON 1250» SINDS 1900 Over enkele weken vangen wij aan met de bouw van 7 fraai gesitueerde semi- bungalows in het bungalowplan West-Souburg (omgeving Noordbeekseweg). Deze door architectenbureau Steen Tuinhof te Vlissingen ontworpen bungalows zijn van het type VARIANT (D4) en munten uit door 'n degelijke opzet en uitvoering, wejke wordt verzorgd- door aannemer Poelman Zonen BV te Ritthem. De indeling bevat o.a. een L-vormige living, 4 slaapkamers en een garage. De gevarieerde plaatsing van de bungalows maakt het mogelijk dat gunstig gelegen tuinen worden verkregen en elke bungalow zijn eigen plaats in het geheel verkrijgt. Gaarne verstrekken wij u nadere inlichtingen. Koopsom vanaf 168.681,— all-inn MAKELAARS MAATSCHAP L+J Ing. JA Letzer-makelaar o g lid NBM J.B. Ventevogel- makelaar in assurantiën lid NVA Badhuisstraat 95 Vlissingen Postbus 151 Tel.01184 -14461

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 8