Staten maken havenschap Vlissingen verwijten over werking adviescommissie Provinciale staten verdeeld over Grevelingen zoet-zout Minister werkt niet mee aan opslag afval Hoechst-fabriek Pechiney bereid om voor conventionele energie te betalen Nooit op de hoogte gesteld van weigering afval te dumpen ZEEUWSE MILIEURAAD KRIJGT ZESTIEN LEDEN J. P. Boersma: „Minister denkt niet aan Sloe 2" Gs willen dubbele aansluiting op weg naar rw 58 INRICHTINGSSCHETS AAIWAARD BEHEER MOET VLUG WORDEN GEREGELD IV PPR kreeg geen uitstel voor weg Terhole ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1976 REACTIE GS 9ONBEDUIDEND9 GENOEMD MIDDELBURG - Uit vrijwel alle fracties in de Zeeuwse staten is vrijdag vinnige viescommissie maar een ambtelijke kritiek gekomen op het bestuur van het havenschap Vlissingen en gs rond het werkgroep bij deze zaak betrokken is, conflict tussen de adviescommissie uit het bedrijfsleven en het bestuur van het omdat 'het havenschap en de provincie Vlissingse havenschap inzake de taak van deze commissie. M. J. van Poelje (pvda), zelf afzonderlijk niet over het nodige in- H. Eversdijk (cda), C. van Waterschoot (ppr) en G. van der Mei jden (vvd) bepleitten strumentarium beschikten. Met de PPR dringend overleg tussen beide organen van het havenschap om tot een betere bleef de gedeputeerde van opvatting verstandhouding en een beter functioneren van de adviescommissie te komen, verschillen over het functioneren van Gs en de critici vonden elkaar op de toezegging van gedeputeerde A. J.Kaland.dat het havenschap ten opzichte van dee de resultaten van het komende gesprek ter kennis van de staten zullen worden omgeving: „Hij ziet een brede taak, ik gebracht en daar- na optrekking van de kruitdamp - opn ieu w ter discussie zullen zie een doelcorporatie, een onderdeel in komen. NA ONDERLING GESPREK OPNIEUW AAN D17 ORDE Het scherpst waren in eerste instantie de opmerkingen van PvdA- woordvoerder Van Poelje: „Uit niets blijkt, dat het verschil van mening tus sen de adviescommissie en het haven- schapsbestuur tot gs is doorgedrongen. Het gaat ook nog niet om een sociaal vestigingsstatuut, het gaat om het ge ven van voldoende of onvoldoende in formatie aan de commissie en vooral om een diepgaand verschil van mening over de uitvoering van haar taak"De reactie van gs noemde hij 'een buitengewoon mager, onbeduidend advies, waarin vrijwel geen enkel door gs gevormd idee naar voren komt'. Hij wilde de stukken over deze zaak aanvankelijk niet voor kennisgeving aannemen, maar dacht aan aanhouden van de zaak tot adviescommissie en ha venschap met elkaar hebben gespro ken. In die visie vond hij PPR- fractlevoorzitter C. Th. van Water schoot aan zijn zijde. Deze vond. dat het bestuur zich niet moet vereenzelvigen met de belangen van het havenschap zelf. „Maar daar wringt de schoen steeds. Je zou zo'n gemeenschappelijke regeling na een aantal jaren eens op de helling moeten zetten. Werkgevers en werknemers zijn eensgezind in hun kri tiek op het bestuur. De adviescommis sie is toch niet een soort onderst0'•- ningscomité voor het bestuur?" Aanspreekbaar Hij vond. dat men in ieder geval 'aan spreekbaar' zou moeten zijn over een sociaal vestigingsbeleid. Op dat stuk van zaken vroeg CDA-fractievoorzitter drs. H. Eversdijk zich af, „waarom er hier geen sprake kan zijn van een expe riment of van vast een voorschot ne men op een landelijke regeling". Een blijvende breuk tussen commissie en bestuur dient naar zijn mening 'geen enkel belang'. Van het havenschaps- bestuur mag men naar zijn mening verwachten, dat het de adviezen se rieus neemt, 'want anders heeft het geen zin advies te vragen'. Naar zijn mening leidt het gebrek aan vertrou wen tot 'een polariserende sfeer'. Van de heer G. van der Meijden Iwd) kwam de opvatting, dat de advie scommissie over alle zaken die het ha venschap betreffen, moet adviseren - 'of dat nu unaniem is of niet'. Hij vond vragen vanuit de adviescom missie in relatie tot een sociaal vesti gingsstatuut wel logisch, 'want zo'n sta tuut is in feite het sluitstuk van wat in de praktijk langzamerhand aan inzicht is gegroeid'. Wel vond hij het niet noodza kelijk het in dit gebied in te voeren, 'zo lang er nog geen SER-advies over is'. Die laatste visie deelde ook de heer G. Meijering (gpv). die nog aantekende, dat de vakbonden loyaal tegemoetgetre- den, omdat men in de adviescommissie drie zetels kreeg toegewezen. Gedeputeerde A. J. Kaland wees erop, dat de visie van de raad van bestuur ten opzichte van het sociaal vestigingssta- Hij onderstreepte, dat men tot een in vulling van de taak van de commissie moet komen en was er van overtuigd, dat men grotendeels op één noemer zal komen. Bij dat gesprek wilde hij ook de beide uit de commissie gestapte vak- bondenNW en NKV betrekken. Wel maakte hij als zijn mening kenbaar, dat in de commissie 'deel of groepsbe langen' ondergeschikt aan het geheel van de taak van de commissie zouden moeten zijn. „De zaak is geëxploiteerd inzake Montedison", zo bevestigde hij. Daarbij tekende hij aan. dat niet de ad- het geheel van de samenleving. De ad viescommissie moet haar plaats in het havenschap leren kennen, zoals het ha venschap haar plaats in de samenleving moet leren kennen", vond hij. Vergoedingen voor statenleden gaan omhoog MIDDELBURG - De provinciale staten zijn vrijdag - met de stemmen van de leden van de PPR-fractie tegen - ak koord gegaan met het voorstel de ver goedingen voor het bijwonen van sta tenvergaderingen en commissieverga deringen te verhogen. Voortaan krijgen de statenleden voor het bijwonen van een plemaire vergadering ISO.- per dag en voor het bijwonen van een com missievergadering 100.-. tenzij zo'n vergadering langer dan een halve dag duurt- dan wordt het ook 180,-. Voor het bijioonen van zowel een statenver gadering als een commissievergadering op één dag krijgen de leden een vergoe ding van 250.-. Tot nu toe lagen de vergoedingen op 130.- voor een sta tenvergadering en 75,- voor een com- misievergadering. De heer Van Water schoot stemde tegen, omdat de provin cie in een ongunstige financiële positie verkeert. Scherpe kritiek PvdA en PPR (Slot van paft. II dan uit het water worden gehaald via een zuiveringsinstallatie. Dat is in prin cipe mogelijk, maar het is niet eenvou dig". In antwoord op de vraag van de heer Eversdijk naar alternatieve oplossingen betoogde de heer Van de Bos: „Naar onze mening zijn er geen mogelijkhe den. behalve de tijdelijke bewaring, die de minister noemt". G s. zullen zich niet inlaten met het beleid, dat het haven schap op dit punt voert, zo zei hij nog. Andere oplossingen zag de gedepu teerde echter niet, zo liet hij de heer Eversdijk weten: „Hetmateriaal zal niet verwijderd kunnen worden, temeer daar een goede verwerkingstechnologie ont breekt". Hij wees er de staten op. dat in de wet chemische afvalstoffen het uit- gangspunt is, „dat de producent een ei gen verantwoordelijkheid heeft voor de verwerking of het verwijderen van het afval". Onderkend De gedeputeerde gaf in antwoord op een vraag van de heer Eversdijk in die rich ting de staten de verzekering, dat de af- valproblematiek 'van het begin af is on derkend'. Daarbij tekende hij aan, dat het bedrijf in november 1974 heeft geko- I. VORR1NK M. J. VAN POELJE MIDDELBURG - De provinciale staten van Zeeland hebben het voorstel van gedeputeerde staten tot instelling van een provinciale raad voor het milieu aanvaard. De staten gingen er vrijdag mee akkoord dat de raad zal bestaan uit zestien leden. Die beslissing was una niem. Scherpe kritiek was er echter van mevrouw dr. A. Vaas-van Oven (PvdA), die het nut van de raad niet in zag en ook van de heer C. Th. A. van Waterschoot (PPR), die meende dat uib de samenstelling van de raad duidelijk wordt dat aan het aspect van het mi lieubeleid onvoldoende aandacht is be steed. Hij had graag gezien dat Het Zeeuws Coórdinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieube scherming.????? De zestien leden van de raad zullen zijn: één vertegenwoordiger van de Vereni ging voor Nederlandse Gemeenten, één GEDEPUTEERDE BOERSMA IN STATEN: BIJDRAGE BUITEN HET CONTRACT OM MIDDELBURG - Gedeputeerde mr. J. P. Boersma heeft de Zeeuwse staten vrijdag meegedeeld, dat Pechiney 'bui ten het contract om' bereid is mee te betalen in de meerkosten voor het ge bruik van conventionele energie ten opzichte van energie uit de kerncentra le. Als de kerncentrale buiten bedrijf is, moet ook Pechiney met elektriciteit uit conventionele centrales worden be diend. „De gesprekken daarover zijn met goed resultaat afgesloten. Daar past ook een stuk erkentelijkheid in ten opzichte van Pechiney," aldus de gede puteerde. Hij maakte van de nieuwe regeling - zonder exacte cijfers te noemen - mel ding bij de behandeling van de jaar stukken van de PZEM over 1975. In antwoord op een vraag van de CDA- woordvoerder E. Ph Nieuwkerk naar de mogelijkheid om Pechiney mee te laten van de Zeeuwse Waterschapsbond. twee van de Kamers van Koophandel, één van de Provinciale Recreatieraad, één van de gezondheidsdienst voor dieren, twee van de vakbeweging, één van de Provinciale Raad voor de Volksgezond heid. één van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap, één van het Zeeuws Coördinatieorgaan en één van de Zeeuwse Vrouwenraad en één van Zevibel. De voorzitter en de vicevoorzit- ter worden benoemd uit en door het col lege van g.s. en verder wordt een secre taris benoemd. Mevrouw Vaas-Van Oven stemde niet tegen de instelling van de raad. maar zij vreesde dat de 'be langen van de organisaties, die de ver tegenwoordigers leveren, de belangen van hetmilieu zullen gaan overheersen'. Zij pleitte er daarom voor meer speci fieke deskundigen, die werkzaam zijn op deelterreinen, op persoonlijke titel te benoemen. De heer Van Waterschoot had bezwaar tegen het feit dat de orga nisaties niet het recht hebben hun ver tegenwoordiger terug te roepen en ook hij meende dat het de vraag is of het belang van het milieu voldoende in de raad tot gelding gebracht kan worden. De heer De Jonge IBP) vond het onjuist dat de landbouw vertegenwoordigd wordt door het landbouwschap. De heer C. Balkenende (CDA) pleitte in een kort woord voor beperking van het aantal le den van de raad. De heer G. van der Meijden (WD) vond dat zowel de werk gevers als de werknemers niet twee. maar één vertegenwoordiger zuoden moeten afvaardigen. Hij was tegen ver antwoordingsplicht tegenover de ach terban. ken?". Van den Bos: „Hoechst was van het begin af aan op de hoogte, dat met de lezing van het afval problemen zou den kunnen ontstaan. Men dachthetaf- zen voor een vergunnning om het afval val te kunnen lozen op de Schelde, maar op de Noordzee te storten: daardoor kreeg daarvoor geen toestemming, is er bleef deze zaak buiten de beschouwin- wel tijdig van op de hoogte gesteld". Hij gen rond de afgifte van een hinderwet- betoogde, dat de problemaktiek anders vergunning. ligt dan bij die van de NSM te Sluiskil Eversdijk: „Kon het bedrijf van meet al vanwege de aard van het afval. In dit aan op de hoogte zijn van de problemen, die met dit afval gepaard gingen en heeft de overheid dit tijdig laten blij- opzicht betoogde gedeputeerde A. Kaland op een aanvullende vraag van de heer W. Don (pvda), dat men het in ve' zijn gebracht en was het niet eens met de opmerking van de heer Meijering (GPV), dat de PZEM 'een binnenvetter is. bij wie je alleen niet meer ziet waar het vet gebleven is, bij wie je alleen niet meer zxiet waar het vet gebleven is door gegoochel met cijfers'. Met name de he ren Nieuwkerk en Maljaars (SGP) ver klaarden nog blij te zijn, dat het meuwe systeem niet tot een verhoging van de tarieven voor de kleinverbruikers hoeft te leiden. Gedeputeerde Boersma wees er nog op, dat in 1982 - als er drie centrales zijn afgeschreven - sprake zal zijn van een lastenverlichting tot 14 miljoen gul den. Boersma: „We verwachten zware jaren, maar we hebben geen verliezen en we hebben een bestemmingsreserve voor de 380-kv-lijn, die ons nog bijzonder goede diensten zal bewijzen." Zonder stemming stelden de staten zich achter de jaarstukken van de PZEM en de l<olulu M m daarin vervatte nieuwe afschrijvings- overleg met de werkgeversorganisaties regels. moeten worden aangewezen. Gedeputeerde J. van den Bos betoogde dat de milieuraad zelf wel een beperkt aantal leden heeft, maar dat de raad zich kan la ten bijstaan door commissies en werkgrbepen met specifieke deskun digen. Hij meende dat daarvoor de be zwaren van mevrouw Vaas ondervan gen worden. Hij zette uiteen, dat de mi lieuraad zal werken volgens hetzelfde model als de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid. Door instelling van commissies en werkgroepen kan naar het oordeel van de heer Van den Bos over een groot stuk extra deskundig heid worden beschikt. De heer Van den Bos maakte verder duidelijk dat het verzoek van de werkgeversorganisaties om twee vertegenwoordigers benoemd te krijgen niet wordt gehonoreerd, maar dat de leden die door de Kamers van Koophandel worden afgevaardigd DIRECTEUR J. NIJMAN, HOECHST: „ALLES GEDAAN OM AAN MILIEU-EISEN TE VOLDOEN" VLISSINGEN - Directeur J. Nijman van Hoechst Vlissingen NV zei vrij dagavond in een reactie, wel een beetje overdonderd te zijn door de mededelingen vrijdagmiddag in de Zeeuwse staten over de moeilijkhe den rond de afvalproblemen van de nieuwe natzuurreinigingsfabriek, welke de komende week zou gaan draaien. „Wij hebben noch van de minister noch van gedeputeerde staten van Zeeland een definitieve weigering ontvangen om ons gipsafval te mo gen dumpen in de Westerschelde of de Noordzee. Ook zijn wij nog niet op de hoogte gesteld van de weigering van de minister om mee te werken aan de inrichting van een perma nente stortplaats voor dit afval in het Sloe. Wij begrijpen er dan ook niets van, temeer niet omdat we met dit bedrijf geprobeerd hebben aan alle milieu-eisen te voldoen." Het ener gieverbruik van deze fabriek is sterk teruggebracht, grondstoffen worden aangevoerd vanuit de ontwikke lingslanden en er is dan ook tegen de fabriek zelf nog niet één bezwaar schrift ingediend. Wij zouden het heel erg vinden als de zaak nu op dit laatste punt. het afvalprobleem, zou spaak lopen. De nieuwe natzuurrein igingsfabriek. die 40 miljoen heeft gekost, vormt de eerste schakel van een grotere keten, die wij bezig zijn m Vlissingen-Oost op te zetten. Als de zaak met het gipsafval niet rond komt en we niet kunnen gaan draaien, dan wordt dit voor ons een financiële catastrofe, aldus de heer Nijman. De heer Nijman bevestigde in zijn commentaar de uitspraak van de heer Kaland als zou ook Hoechst weinig heil zien in de inrichting van een speciale stortplaats in de omge ving van het Sloegebied. „Wij vinden dat griezelig, omdat je komt te zitten met de verwerking met het afval. De slakken bevatten inderdaad de stof fen, die werden genoemd maar dat wel in geringe hoeveelheden. Als op 1 januari 1977 de nieuwe wet op de chemische afvalstoffen in werking treedt betekent dat dat we het afval in ons bedrijf moeten verwerken en hoe dan we dat? Vooralsnog hebben we daar geen oplossing voor en het zal niet gemakkelijk zijn er een te vinden." Overigens is de heer Nijman wel van mening dat er een oplossing komt voor het probleem. „Daar gaan we vanuit." Of de problematiek rond de verwerking/dumping van het gip safval ook inhoudt dat de opening van de fabriek zal worden uitgesteld weet ik niet." aldus de heer Niiman tuut - afwachten tot er een SER-advies betalen in de kosten van een strengere en een ministerieel standpunt is ook is beveiliging van de kerncentrale liet mr. gebaseerd op de ontwikkeling in Delf- B0ersma weten. Dat daarvoor geen mo- zyL Daar wilde de provincie een derge lijke regeling, maar wenste het rijk geen beslissing te nemen. In antwoord op vragen wees de heer Kaland erop. datde m"ui<Tte vinden 'is schriftelijke discussie met de advie scommissie al op gang is in verband met gy be behandeling van de jaarstukken de samenstelling van een reglement werd 00k ingestemd met een nieuw af- voor de commissie gelijkheden zijn: „De raad van bestuur en de directie staan op het standpunt, dat daarvoor in het contract geen for- MIDDELBURG - Gedeputeerde mr. J. P. Boersma gelooft niet, dat minister Gruijters van ruimtelijke ordening in de verstedelijkingsnota denkt aan Sloe 2, als hij spreekt over een „afbouw" van het industriegebied Vlissingen-Oost. Wel liet hij de staten vrijdag weten, dat belangrijker dan de verstedelijkings nota voor Zeeland het structuur schema zeehavens en de nota lande lijke gebieden zijn. Hij verzekerde op sterke aandrang uit de staten - van met name P. J. Huij- brecht (PvdA) en CDA-fractievoorzitter Eversdijk - dat men daar de minister op zal wijzen bij het gesprek over de ver stedelijkingsnota op 5 oktober. „Als er wel aan verdere ontwikkeling van een Sloe 2 of een Ossenisse wordt gedacht heeft dat vergaande consequenties voor de steden in dat gebied Maar ik geloof, dat we dat als staten niet zonder meer bereid zouden zijn te nemen".In ant woord op vragen van de heren L. A. M. Elenbaas (WDi en G. v.d. Berg (SGP) verklaarde hij, dat de consequenties voor het spreidmgsbeleid .nog niet he lemaal te overzien zijn" Ze hangen af van de mate waarin en het tempo waarmee West-Brabant overloopgebied wordt. De heer Van der Heide (PPR) be pleitte een stringent beleid voor de open ruimte in het Midden-deltagebied en vroeg zich met anderen ook af hoe het beleid ten aanzien van de kleine kernen wordt. Mr. Boersma had de indruk, dat dit in handen van de provincie blijft. Men zal proberen daarover in het ge sprek met de minister meer duidelijk heid te krijgen. schrijvingssysteem voor de centrales, afschrijving in 12 jaarVan de kant van de heren E. Nieuwkerk (CDA) en W. Don (PvdA) kwamen daarbij enkele fïnancieel-technische beschouwingen. De heer Nieuwkerk achtte 'elk systeem van afschrijving arbitrair', maar liet we ten dat de meerderheeid ban de CDA- fracties wel bereid was met deze nieuw opzet in te stemmea De heer Don noemde het nieuwe systeem 'een goede bijsturing' en wees erop. dat alleen de PZEM van de elektriciteitsbedrijven in Nederland nog op annuïteitsbasis af schreef. Hij meende, dat in het verleden 'schijnwinsten ten gunste van de reser- MIDDELBURG - Provinciale staten van Zeeland denken verkeeld over de vraag of de Grevelingen in de toekomst zoet of zout moet worden. De fracties van de PvdA en de PPR vinden dat het meer zout moet blijven, de WD is sterk voor een zoete Grevelingen en de CDA- fractie en de SGP vinden dat nadere studie moet worden verricht voor een standpunt bepaald kan worden. Zij scharen zich daarmee achter de ziens wijze van de gedeputeerde A. L. van drinkwater is naar de mening van de PvdA niet nodig. De heer Venekamp pleitte voor de bouw van een schutsluis in de Brouwersdam om pleziervaart De heer L. A. M. Elenbaas van de WD noemde de verandering die is opgetre den in het inzicht over de inrichting van het Grevelingenbekken 'een land- buitenom mogelijk te maken. Positief verschuiving'. Die verschuiving is naar liet hij zich uit over de opzet van een educatief centrum met voorlichting over het ontstaan van de Grevelingen en voor het maken van slechtweer- accommodatie. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten Geesbergen. die vrijdag tijdens de be- zullen zich inspannen om een dubbel- handeling van de niwuwe inrichtings- baans aansluiting te krijgen van de schets Grevelingenbekken in de staten nieuwe weg die tussen rijksweg -58 en betoogde dat nadere studie nodig is. rijksweg 58 wordt aangelegd. Gedepu teerde J. van den Bos deed die toezeg- pe staten volgden vrijdag het voorstel ging vrijdag tijdens de vergadering van g s en uitten als hun mening dat de van de provinciale staten. nieuwe mrichttngsschets moet worden De heer Van den Bos maakte duidelijk aangepst, dat snel een schap in het le- dat nog geen zekerheid kan worden ge- ven moet worden geroepen om het be geven over de beschikbaarheid van ge- heer te regelen, dat het werkgebied van noeg geld om de verdubbelde aanslui- het schap het hele Grevelingenbekken ting te maken Hij stelde overigens dat moet betreffen en dat bij de eerstko- de aansluiting die gemaakt zal worden, mende herziening van het streekplan niet vergelijkbaar is met die bij Nieuw- Schouwen-Duiveland een serie wijzi- land. geingen moet worden aangebracht om De staten gingen vrijdag zonder meer inrichtingsschets met elkaar in over- akkoord met de doortrekking van de eenstemming te brengen^ weg 'Zeelandbaig - Goes vanaf rijksweg De woordvoerder van de PvdA in desta- 258 naar rijksweg 58 Metname de heren ten, de heer H Venekamp maakte tij- C Th. A. van Waterschoot (ppr) en W. dens de discussie over de mnchtmgs- Don (pvda) drongen er met klem op aan schets duidelijk dat zijn fractie princ - dat om veiligheidsredenen een dubbele pieel voor een zoute Grevelingen kiest, aansluiting gemaakt woidt. aanleg van een spaarbekken voor De heer Venekamp keerde zich tegen de mogelijke ontwikkeling van voorzie ningen voor de verblijfsrecreatie op het eiland Dwars in de Weg en voorzienin gen voor dagrecreatie op de Kabbe- laarsbank mogen niet hoger zijn dan de kruin van de dijk, aldus de PvdA- woord voerder De heer Venekamp vroeg meer aandacht voor de belangen van de sportvissenj. DeheerH SchotiCDA) zette uiteen, dat zijn fractie - met het college van g.s. - gekant is tegen het maken van 20.000 ligplaatsen voor de pleziervaart in de Grevelingen, een getal dat in het verle den werd aangehouden. Hij rekende voor dat dat in feite zou betekenen, dat er twee vaartuigen per hectare op de Grevelingen zouden gaan varen. Ook voerde hij aan. dat het rustgebied zou worden aangetast. De heer Schot ging ook in op de werkge legenheid die de inrichting van het Gre velingenbekken met zich brengt. Hij vroeg of verhuur per deelgebied moge lijk is voor exploitatie van stranden en kampeerterreinen. De CDA- woordvoerder kwam verder met de sug gestie ontspanningsobjecten ten alge mene nutte en voor culturele opbouw van de grond te brengen. m ilieukringen niet helemaal eens isoTei het gevaar van dit afval, Kaland: „Zuid- chemie dumpt dit soort spul in de We* terschelde. NSM doethetingrinüagen" Van de heer Kaland kwam de meded* ling - op een vraag van de heer Eversdiji naar de effecten op de werkgelegenheid - dat de nieuwe fabriek ongeveerzesd» arbeidsplaatsen oplevert. Omdat het gaat om een 'sterk bedrijf zal dat vow de mensen voorlopig geen consequ». tieshebben, zei hij. Kaland: „Bijoverkf tussen het havenschap en Hoechst i gebleken, dat het bedrijf niet bereide in staat is de fabriek, die deze week ha moeten draaien in gebruik te nemen zo lang de problematiek rond de afValstoi fen niet is opgelost Voor het industrial satiebeleid en voor het vestigingsei maat is het natuurlijk geen gunstig ontwikkeling als een investering te veertig miljoen voorlopig ongebmih blijft". Daarbij attendeerde hij erop, dit N de natzuurfabriek voor Hoechst wel 'de hoeksteen is voor de verdere ultbouï van het bedrijf in Vlissingen-Oost vow een geïntegreerd chemisch complet „Uit die hoofde wordt deze zaak dar vrij zwaar opgenomen. Men wil zlef de tijdelijke vaste afvalstoffen nietopslaa op heteigen terrein, dat ziet men als het teken van een blanco cheque als et straks problemen met deze opslag k» men als de wet verwijdering chemitó afval in werking komt". De gedepo teerde achtte het moeilijk om op kon termijn tot 'een conomlsch vers» woorde oplossing' rond deze problem* tiek te komen. Wel vroeg hij zich af ol men bij het bedrijf tegen de achtergrond van ditafvalprobleem voorachtigerlud moeten zijn om met de bouw te begin nen. Dreigement De wijze waarop de vragen 'vreemd aan de orde van de dag* werden gesteld, maakte het mogelijk, dat ook andert statenleden aanvullende informal!* aan g.s. over deze zaak vroegen. Era groot deel van met name de Pvdi- fractie maakte daarvan gebruikt Mevrouw Vaas-van Oven (pvdik „Dreigt het bedrijf niet meer te inves teren als voor deze zaak geen oplossing wordt gevonden en is er met zo'n soort dreigement nog wel een behoorlijk mi lieubeleid te voeren?" De heer Van dra Bos onderstreepte daarop nog eens dc eigen verantwoordelijkheid van bet bedrijf in de toekomst en de heer Ei land zei: „Ik geloof niet, dat bet een dreigement is. Men ziet het ab era hoeksteen voor de verdere uitboot, Als er nu niet kan worden geprodï ceerd, kunnen de andere leemntenaiet gebouwd worden". P. J. Huijbrecht (pvda): „Hetgaat® 30.000 ton gipsafval per jaar. Is het de bedoeling, dat we in Walcheren een soort gipsheuvels in het 1 andschapgua opzetten?" Van den Bos: „Er komt 30.000 kuléfe meter afval per jaar vrij- OpeeatejE van 1 hectare zou dat jaartis» hoogte van drie meter zija Es iki- berg op den duur dus van grate co vang". A. C. van Overbeeke (pvda(: nu gezegd, dat als gevolg van caazi allerlei investeringen achterwegen*', blijven Kan dat niet de indruk soort chantage vestigen. Is g.s.«hè- van bewust, dat dit een ondermijning kan betekenen van een adequaat mi lieubeleid?" Kaland: „Ik begrijp niet waar dat v& daan komt. Ik heb niet over cbasüge gesproken. Als dit onderdeel niet in bruik kan komen, kunnen er geen tot» teringen plaatsvinden". C. van Waterschoot (ppr): „Als gs de milieu-eisen te zwaar vinden, is dan mogelijkheid aanwezig dat ze terijfi worden geschoven terwille van de zet- gelegenheid?" Kaland: „Ik kan onmogelijk beooideks naar welke kant de beslissing moet®- vallen. Wel weet ik, dat in milieukrtngo verschillend wordt gedacht over de co's van dergelijk afvaL Maar rat milieu-eisen moeten prevaleren". G. van der Meijden (wd): „Is de lee voorbereidingstijd voor de bouw rt nieuwe bedrijven en de snelle ontwilt ling op het gebied van de milieu-el» misschien de mede de oorzaak vandt problemen op dit moment?" Kaland: „Dat probleem is inderaw aanwezig. We leven in moeilijker tijd® ten aanzien van de afweging van be® gen dan een aantal jaren geleden" zijn gevoel overdreven en hij vroeg zich af waarom geen rekening is gehouden met het streekplan en de van daaruit aanvaarde bestemmingsplannen. De heer Elenbaas pleitte voor het zoet maken van de Grevelingen. Hij erkende dat er belangen zijn van de mosselvisse- rij, maar hij meende dat de behoefte aan zoet water zwaarder weegt. De heer G. van den Berg (SGP) stelde dat het beter was geweest als eerst voor Grevelingenbekken een gemeenschap pelijke regeling was opgesteld. Hij meende dat dan een evenwichtiger be- leid had kunnen worden gevoerd. Hij A. L. VAN GEESBERGEN stelde dat nu in Zuid-Holland heel an- dere uitgangspunten zijn genomen dan Gedeputeerde Van Geesbergen he in Zeeland. De heer Van den Berg was toogde datde inrichtingsschets niet als het ermee eens, dat in het Grevelingen- een statisch plan moet worden be- bekken de mogelijkheid voor inrichting schouwd. Over de bouw van accomoda- van een spaarbekken wordt openge- tie voor verblijfsrecreatie op de plaat tracé of alsnog een nieuwe wes- Dwars in de Weg zei de gedeputeerde PvdA-woordvoerder P. J. HuUbtePj, dat dat van belang kan zijn om het tref- toogde, dat het hier gaat om een n riatrrp. verkeerswee, in feite een stuk uw MIDDELBURG - Een poging van» PPR-fractie in de Zeeuwse staten uitstel te krijgen van dc aanleg vin» weg Terhole - Driewegen is vrijdij» de staten niet gesteund. Met de w* PPR-stemmen tegen werd besloten» begrotingswijziging goed te keur» rond de grondaankopen voor dit P» ject De heer C. Th. van Waterschoot eri» de. dat er in de weg bepaalde knelP® ten zitten - hij noemde het dorp Zaan* lag - maar zag in het Zeeuws Vlaan» wel drlngerder knelpunten, zoals bij» brug over het kanaal GenUTerneuz» Mede naar aanleiding van uitspraken de streek bepleitte hij uitstel van enk» jaren, waama mogelijk volstaan^ kunnen worden met óf een houden. De heer W. van der Heide (PPR) meende dat het niet juist is de draagdracht van het Grevelingenbekken te nemen als uitgangspunt voor wat men tot stand brengt. Over de vraag of de Grevelingen zout of zoet moet worden zei hij: „De toestand van een zout stagnant bekken fen van voorzieningen voor de dagre creanten mogelijk te maken. Hij stelde dat niet van verblijfsrecreatie hoeft te worden uitgegaan, maar dat de moge lijkheid wel opengehouden moet wor den, De bouw van een schutsluis in de verkeersweg, in feite een - structuur, „dat er al had moeten SP Hij vond dat twijfels over het nut «n» is biologisch van groot belang. Het is Brouwersdam leek de heer Van Gees- een voorwaarde voor het behoud van de bergen niet binnen de mogelijkheden te huidige biologische waarden in het ge- liggen. Naar zijn mening zal de rijkswa- bied". terstaat dat niet willen doen. Ook om optimale recreatieniogelijkhe- De gedeputeerde A. J. Kaland liet we den te helpen verzekeren zou het naar ten dat het voor de watervoorziening in het oordeel van de heer Van der Heide de waj verdere toekomst zinvol is de goed zijn een zout stagnant bekken te mogelijkheid voor de aanleg van een maken. spaarbekken achter de hand te houden. weg nu met meer mogen een terugdraaien van een al g»o beslissing. „De staten hebben ïni» een uitspraak gedaan, vorigiPjvu cember is de zaak opnieuw ben» De staten moeten ook blijven voor de mensen." De Balkenende (cda) liet weten opvatting volledig eens te zijn. gedeputeerde Van den Bos: „D» precies ook de overwegingen w college," zei hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 6