zee „Geen wijzigingen in werk rayonagenten kernen Terneuzen" PZC/provincie Actiecomité wil 'eigen' rayonagent voor Sluiskil Ex-missiezuster Rainildis is veertig jaar religieuze Duitse Michelstadt bereidt Hulstenaars feestelijk onthaal 'VEILIGHEID PRIVÉ' CENTRAAL OP MANIFESTATIE IN TERNEUZEN korpschef c. o. hindriks naar aanleiding brief contactraad hoek: - 27 jaar missiewerk in indonesië JJTEHDAG 18 SEPTEMBER 1976 Wissel Zeeuws-Vlaanderen rayonagent niet 24 uur maar 37 uur per week in hoek aan 't werk TERNEUZEN - Het ziet er nier naar uit dat er grote verander ingen komen in het werk van de rayonagenten van de gemeen tepolitie in de vier Terneuzense kernen Zaamslag, Sluiskil, Biervliet en Hoek. Momenteel bestuderen de betrokken agen ten - in een kleine werkgroep - de verschillende aspecten van hun werk. Hoofdinspecteur- korpschef C. O. Hindriks is over igens van mening dat de rayon agenten, in tegenstelling tot wat de contactraad Hoek in een brief aan burgemeester C. Ocke- loen heeft geschreven, wekelijks gemiddeld veel meer uren op hun dorp dienst 'draaien', dan de contactraad doet voorko men. De contactraad van Hoek richtte zich in met een bnef tot Temeuzens burge meester Ockeloen met de klacht dat er een slecht contact bestaat tupsen de po litie en de bevolking. Het bestuur van de contactraad constateerde een toename van de baldadigheid en te hoge rijsnel- heden op verschillende plaatsen van het dorp. Men schreef dit toe aan het feit dat de rayonagent nauwelijks toekomt aan zijn werkzaamheden in 'zijn' kern om dat hij ook ingezet wordt in Temeuzen. De rontactraad had de uren dat de rayonagent beschikbaar was een opge teld en conetateerde dat hij wekelijks niet meer dan 24 uur voor Hoek be schikbaar was. Korpschef Hindriks van de Terneuzense gemeentepolitie spreekt dat tegen. „Ik heb hier de cijfers en daaruit blijkt dat de rayonagent gemiddeld 37 uur per week in Hoek aanwezig is geweest," al dus de heer Hindriks Van verschillende kanten is erop gewezen dat de rayon agent een sociale functie zou hebben en dat hij die functie niet kan vervullen, wanneer hij steeds aan het dorp ont trokken wordt. De heer Hindriks ..Kijk, men mag niet verwachten dat een rayonagent een sociaal werker is. Als men zo iemand wil, dan moet men zich tot andere instanties wenden Wat dat betreft zou ik willen zeggen- Schoenma ker. blijf bij je leest De rayonagent houdt zich bezig met hulpverlening, hij werkt mee aan het handhaven van een aanvaardbaar leefklimaat en verder verwijst hij mensen door. En als je het goed bekijkt is dat voor een deeltje ook een sociale functie Overigens vindt de korpschef, die half augustus geïnstalleerd werd. dat Ter- bij veroorzaakt auto ongeluk op de knol bij hoek HOEK - Een lastige bij was er de oorzaak van dat de Hoekse automo bilist A. van T. vrijdagmorgen om streeks elf uur op de provinciale weg bij de Knol in Hoek slipte en bene den aan de dijk in een sloot terecht kwam. In een shock-toestand en met inwen dige kneuzingen werd hij per ambu lance overgebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis in Sluiskil Van T werd van de weg afgeleid doordat een bij hem hinderde. Toen hij het insekt wilde doodslaan, verloor hij de macht over zijn stuur. De kraanwa gen van garage Dees in Temeuzen moest er aan te pas komen om de zaar gedeukte en ontzette auto op te takelen. ACTIE ONDER HET MOTTO: 'DE VELDWACHTER MOET BLIJVEN.. neuzen met zijn in totaal zeven wijk- en rayonagenten op een aantal inwoners van 34.000 niet mag klagen ..En moet men moet ook weer niet vergeten dat Temeuzen natuurlijk geen Groningen en geen Haarlem is." meent de heer Hindriks. die over de Hoekse situatie nog zegt die rayonagent is. wanneer ik de cijfers erbij neem. eigenlijk bitter weinig uit zijn rayon weggehaald Ja. wanneer de mensen dag en nacht een agent willen hebben, dan kan ik al direct vertellen dat dat ons vjjf mensen zou gaan kosten. En dat voor vier kernen dan ben ik de helft van m'n korps kwijt.. Het korps van de Terneuzense gemeen tepolitie telt vijfenvijftig leden Korp schef Hindriks: ..Het is echt niet zo dat we mensen over hebben. Naar mijn ge voel hebben we er zelfs te weinig om te kunnen doen wat je eigenlijk allemaal zou moeten doen De korpschef streeft zeker met naar afschaffing van de wijk en rayonagenten in Temeuzen ..De wijk- en rayonsurveillance vormt de ba sis voor de gehele surveillance. En dar kunnen we natuurlijk nog wel kibbeler over de wijze waarop het gebeurt. aldu: de heer Hindriks. Secretaris C. M. Bakker van de contac traad constateerde donderdag in eei gesprek met de PZC: „Voor de herinde ling hadden we hier twee rijkspolitie mensen. Ik kan wel begrijpen dat he geen haalbare kaart is om nu weer t we agenten van de gemeentepolitie te e sen. Maar ik meen dat we dan toch i ieder geval één permanente man ha den moeten krijgen..." Korpschef Hindriks in een reactie die uitlating: „De heer Bakker moet n tuurlijk niet vergeten dat, wanneer mand uit Hoek de telefoon grijpt, er 1 wijze van spreken nu een apparaat v vijfenvijftig man klaar staat. Het beurt heus wel dat mensen van or recherche bezig zijn met een diefstal Hoek. En die mannen mogen dan o gerust eens meegeteld worden." pamfletten in Pi bus bij alle sluiskillen aren SLUISKIL - Een vrijdag opgericht ac- iHComité in Sluiskil gaat ijveren voor kef behoud van de 'eigen' rayonagent. Volgens het comité gebeurt het veel te nik dat de agent niet in het dorp aan- urigkan zijn. omdat hij in Temeuzen wrdt ingezet. Daarin wil het comité wandering brengen. De actie, die het unite op touw heeft gezet, draagt het Mtto: "de veldwachter moet blijven'. Zoals gemeld in de PZC van vrijdag Kft de contactraad van Hoek in een Sefaan burgemeester C. Ockeloen (als bold van depolitiei aandacht gevraagd «w problemen rond de rayonagent. BK komt er op neer dat de contactraad in mening is dat de rayonagent veel te wnig tijd beschikbaar heeft om zich te «Pden aan 'Hoekse zaken'. Volgens de ratactraad moet daarin verandering Innen. Ot voorzitter van het contactorgaan in Suiskil, de heer M. Lindenberg verze ilde, naar aanleiding van de brief van tf'collega-contactraad' in Hoek: „Wij abben absoluut geen slechte ervarin- fsi met de rayonagent. Als er proble- B» zijn, worden die snel opgelost en 'ups gaat in een goed overleg. Als de pfPnt nachtdienst in Temeuzen heeft Wiiaaid, dan is er in Sluiskil begrip 'Mr Het Is voor ons trouwens erg moei- HJk te beoordelen of die man hier in Sluiskil wel een dagtaak heeft.. Van dat laatste is het actiecomité zon- temeer overtuigd. Volgens het comité B het absoluut noodzakelijk dat de lyonagent in Sluiskil zich volledig kan ntlmaken voor 'zijn' dorp. Vrijdagnacht hfeft het comité bij alle Sluiskillenaren «n pamflet in de bus geduwd, waarin opgeroepen wordt adhesie te betuigen j®n het streven van het comité: Het be houd van de eigen rayonagent. in het verleden steeds gebleken en dit verzamelt de strookjes in de loop van zal zo blijven ook. Namen als Fonteine, volgende week en zal ze daarna over- Graefschepe. Verpoorte, Racke en handigen aan de burgemeester. Breepoel hebben dit steeds trachten Cm de aandacht te vestigenep deadtle ntonrtomothn Vn rtrtlr flp hllllTlfTf» fnnp. waar te maken. En ook de huidige func tionaris geniet onze sympathie en ons vertrouwen. Het moet hem alleen via i normaal dienstrooster. Inclusief de hebben de actievoerders vannacht de vlag voor het politiebureau aan de Spoorstraat halfstok gehangen. pamflet aan de inwoners van Sluiskil. Invullen Door middel van het nodige vrije tijd, gegeven zijn zich in een Voorzitter Lindenberg van het contac- dorp als het onze te kunnen ont- torgaan Sluiskil geconfronteerd met plooien." aldus het actiecomité in het een pamflet van het actiecomité: „Er is -vrijdag ten onrechte in de krant gezet dat ik heb verteld dat de agent nacht dienst in Temeuzen heeft gedraaid, want daar kan ik gewoon niet over oor uilen en inle- delen. Overigens staan wij achter de m- reren (bij winkels, garages en benzine- houd van het pamflet Wij zijn ook van pompen in Sluiskil kunnen de Sluiskil- mening dat er politie in de kernen moet lenaren hun sympathie met het streven blijven en dat de rayonagenten zoveel van het actiecomité 'de veldwachter mogelijk aanwezig moeten zijn op het moet blijven', betuigen. Het comité dorp (ADVERTENTIE) GIRO 2914600 Inv STICHTING COMITÉ HULPVERLENING ZUID-OOST-AZIË Postbus 1527. Groningen Steun aan vluchtelingen uit Vietnam, Laos en Cambodja. 0 Diploma-uitreiking cursus aannemer HOEK - In restaurant 'De Braakman' te Hoek worden woensdag om 18.110 uur de diploma's uitgereikt van de landelijke cursus vakdiploma aannemer. Deze cursus werd gehouden te Terneuzen en liet examen werd afgenomen, in Hil versum, door het Algemeen Verbond Bouwbedrijf. Er worden twee soorten diploma's der geslaagden voor het vak-technische onderdeel van het examen ontvangen het diploma uit voering, en dc geslaagden voor het vei lingen het diploma uitvoering, en de geslaagden voor het volledige diploma ontvangen hel vakdiploma. Dit vakdiploma is onder andere vereist voor de zelfstandige vestiging van een aannemingsbedrijf in de sectoren burgehjke- en utiliteitsbouw B en U>. of in de grond-, water- en wegbouwiGWW i Overigens bestaat de opleiding in Ter- neuzen dit jaar 25 jaar, m verband hier mee wordt aan de diploma-uitreiking een extra feestelijk tintje gegeven De geslaagden zijn uitvoering iB en U R C A van de Velde. Aardenburg: P. E. J Blommaart. Lamswaarde. P G G van Dnessche Vogelwaarde J Faas Temeuzen: J P. Komelis. Biervliet Ondernemer B en U P F M Andnes sen. Temeuzen. W G Bertossi. Temeu zen. A W de Bokx. Temeuzen G W de Caluwé. Sas van Gent. B C J Franse. Kwadendamme. R I J Hemelsoet. Westdorpe Sas van Gent). P. C van Iwaarden. Temeuzen. W A. M Lecluij- ze. Oostburg. P. J. Plessens. Vogelwaar de. M Ruben. Temeuzen. J C I Smet. St-Jansteen (Hulst), F D M. Weemaes. St-Jansteen. Ondernemer GWW W de Zeeuw. Bres- kens. Collecte HULST - De collecte voorliet Koningin Wilhelminafonds tot bestrijding van de kanker bracht in Hulst de sonr van 5291,92 op, In Graauvv was het 661.14 en in Vogelwaarde 1323.11 vandaag bijzondere DIFNST WESTDORPE - Ex-missiezuster Rain ildis van de religieuze orde der Franci scanessen herdenkt vandaag-zaterdag - haar veertigjarige 'hou en trouw aan de Hemelse heer'. Na een missie van 27 jaar in het Indonesische ziekenhuiswe zen in Mcdan op Sumatra te hebben volbracht, werkte ze nu al weer twee jaar op vaderlandse bodem, als Welfare-zuster in het Westdorpse be jaardencentrum 't Verlaet. De terug keer naar Nederland ging destijds niet van harte, want ze had graag tot het moment van de officiéle overdracht, van het Medanese Elisabeth- ziekenhuis aan Indonesische leiding, gebleven. Gezondheidsredenen maak ten haar dit onmogelijk, het klimaat en de 'koperen ploert' deden haar geen goed, dus werd ze voor verdere missie- dienst afgekeurd. Stilzitten was niets voor de nu 65-jarige zuster Rainildis. Haar zuster, directrice Beata van 't Verlaet, wist dat ook en vroeg haar m Westdorpe te komen wer ken. „Dat was natuurlijk een lotje uit de loterij, zo'n aanbod. Ik heb het met beide handen aangenomen. Ik heb er geen spijt van gekregen wan t ik vind het hier fijn. Ik ga graag met bejaarde men sen om en vind het leuk om hier en daar voor een gesprekje naar binnen te schuiven." vertelt zuster Rainildis en thousiast Na haar opleiding als verpleegster, met als specialisatie kraamverzorging. ging zuster Rainildis in Leiden 'de wijk in'. Jaren later werd ze uitgezonden naar Indonesië. Op het eind van de oorlog '40-'45 kwam ze op Sumatra aan en trof daar het Elisabeth-ziekenhuis aan. zwaar gehavend achtergelaten door de Japanse bezetters Het ziekenhuisje, met niet meer sanitair dan een krukkige waterpomp en smerige toiletten, telde twintig bedden. In het totaal dertig Franciscanessenzusters gingen aan de slag om van dit ziekenhuis een 'bolwerk voor de volksgezondheid' te maken. Met vooral veel financiële steun vanuit het moederland lukt dat 'geweldig'. Nu staat er een ziekenhuis met driehonderd bedden en bestaat er een volwaardige opleiding tot verpleegster en vroed vrouw Nog vijf zusters Franciscanessen wikkelen daar de lopende zaken at De moeder overste is al een Indonesische. Verwacht wordt dat de overdracht niet lang meer op zich zal laten wachten. Zuster Rainildis deed in Indonesië ook poliklinische ervaring op. Tien maan den had ze de leiding van de polikliniek in Samoser, omdat de zusters van Schijndel ook eens met verlof naar Ne derland wilden. Vandaag komen alle zusters Francisca nessen in het klooster aan de Meerten van Hofstraat in Breda bij elkaar voor de viering van de gelofte Zes zusters, onder wie zuster Rainildis, beleven hun jubileum. Om tien uur wordt deze 'bij zondere beleving* geaccentueerd in de vorm van een eucharistieviering. De stap van de verpleging naar b-, denwerk vindt ze niet al te groot, omdat moet worden ze in beide gevallen met mensen om- t-th gang heeft en hen kan verzorgen, indien voortgezet nodig. Ze heeft er ook geen behoefte aan om. alleen maar uit nieuwsgierigheid, nog eens een kijkje in Indonesië te ne men. „Ik zou alleen teruggaan als ik wist dat ik daar weer aan de slag kon. Zo maar 's gaan kijken daar voel ik niets voor. Een oude wond zou dan weer opengaan, als je alles en iedereen weer ziet, dan valt dat te zwaar." zegt zuster Rainildis wat triest. DELEGATIE VERWELKOMD DOOR BURGEMEESTER E. HASENZAHL „verbroedering Intrede Amper de leeftijd van volwassenheid bereikt hebbend deed zij haar intrede in het klooster. Na drie jaar proeftijd legde ze de gelofte van trouw aan God af en kreeg ze de ring van 'zuiverheid' aan haar vinger geschoven. Zuster Rainildis komt uit een timmermansge zin met veertien kinderen in Noord- wijkerhout. Zij niet alleen besloot een kloosterleven te leven, nog vier zussen deden het zelfde. Zuster Bcata trad ook toe tot de orde der Franciscanessen in Breda en drie zusjes werden non van de famflet fotplamflet is opgesteld, zo schrijft het ktiecomité, naar aanleiding van de pu lsatie over de grieven van de contac ted Hoek in de PZC van vrijdag. In het Pamflet neemt het comité stelling tegen "'uitlatingen van de'voorzitter van het J®tactorgaan Sluiskil, de heer Linden- *■"8- Het comité schrijft onder meer: -Onder het motto "de veldwachter moet %en' zijn wy als actiecomité het niet "us met de gedane uitlatingen. Deze Men regelrecht in de kaart van een Temeuzens politiebeleid. Nu '•"aaien de rayonagenten nog rondjes in ttom Temeuzen. De volgende stap laat echter al radenhet sluiten van alle '■utenposten Einde van een voor "Wskll onmisbaar politie-tijdperk. I het nu in Sluiskil draait is er na- cnoeg van contact geen sprake meer. wraijls komt men voor een gesloten II tsir. want de postcommandant is weer een aantal diensturen uitstedig. over een rammelende diensttele- 3)11 nog maar te zwijgen..." I .'O.gens het actiecomité moet men naar halve Sluiskillenaar' zijn om te ^nnen beoordelen dat Sluiskil, als in- ^inedorp. meer problemen heeft dan -en zou vermoeden Wik''e 15811 6r beter een aanzet tot het yan de vele problemen en so- e Perikelen geven dan een ver- de en bekende politieman. Dit is Opgezet door gemeente en instellingen en bedrijven TERNEUZEN - 'Veiligheid in de pri- vésfeer' is het onderwerp van een grote veiligheidstentoonstelling, die vrijdag is begonnen in gebouw 'Pro Rege' aan de Terneuzense De Jongeslraat. De manifestatie is opgezet door de ge meente Temeuzen. Dow Chemical, de PZEM, de firma's Hamelink. Castelijn, De Hoop en De Jonge, hel Veiligheid sinstituut, HET Rode Kruis, het Natio naal Brandpreventie-instituut en Vei lig Verkeer Nederland. Er werden films gedraaid over het voor komen van ongelukken in en om het huis en de deelnemers hebben informa tiestands ingericht Verder staan er een keuken- en een hob byquiz op het programma De pnjzen bestaan uit huishoudelijke apparaten en gereedschap. De tentoonstelling is met uitzondering van morgen (zondag! dagelyks geopend van 10 tot 22 uur. Op de foto een beeld van Veiligheid m de privésfeer'. een veihgheidstentoon- steUing in gebouw 'Pro Rege' in Temeu zen. (Van een onzer redacteuren» MICHELSTADT - De officiéle delega tie van de gemeente Hulst is vrijdag op bijzonder enthousaiste wijze in haar zusterstad Michelstadt in de Bondsre publiek Duitsland ontvangen. De offi ciéle ontvangst werd gehouden in de oude houten - op palen gebouwde - raadszaal op de markt van het oude Duitse stadje. Burgemeester E Hasenzahl verwel komde de Nederlandse gasten. Burge- meestter Hasenzahl benadrukte nog eens de goede verstandhouding tussen Hulst en Michelstadt: „Zeven jaar gele den wer de deofficiéle verbroederings akte onderte hier in Michelstadt onder tekend. Wat toen bezegeld is. is niet al leen bij paier gebleven De burgemees ter van Michelstadt vond. dat in die ze ven jaar een hechte band tot stand is gekomen, tussen de twee plaatsen. „Ons doel is bereikt, maar het is nog niet het einddoel. De verbreodering moet nog worden voortgezet Hierna voerde burgemeester P. J G Molthoff van Hulst het woord. Naast de goede verstandhouding met de Duitse zustergemeente wees de burgemeester onder meer op het feit dat een reisje naar Michelstadt de contacten tussen de raadsleden van Hulst onderling ver stevigd. Burgemeester Molthoff bood burgemeester Hasenzahl enkele ge schenken aan. De Duitse burgemeester BEJAARDEN HULST MAKEN REISJE HULST - Donderdag 30 september gaan de leden van de 'Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneerden' afdeling Hulst- op reis. Het doej is Scherpenheuvel. Om 09.00 uur vertrekken ze vanuit Hulst naar Lier. waar de Zimmertoren en het Bagijnhof worden bezocht. Vandaar gaat het naar Leuven, waar in de Thier- braau gepauzeerd wordt. Dan rijdt men naar Diest om tenslotte in Scherpen heuvel aan te komen, waar pastoor A. Fick uit Hulst een Eucharistieviering zal leiden In dezelfde plaats wordt ge dineerd. Daama gaat men over Antwer pen terug huiswaarts. KA V Clinge bereidde oosterse gerechten CLINGE - In net gemeenschapscen trum 'Malpertuus' te Clinge werd een demonstratie gegeven in het maken van Chinese en Indische gerechten. Voor een zeventigtal leden van de Katholieke Arbeiders Vrouwen-afdeling Clinge. Met behulp van dia's werd de bereiding getoond Daama ging men zelf aan het werk Daama mochten de aanwezigen van de klaar gemaakte gerechten proe ven. kreeg een houten wapenschild van de gemeente Hulst, een luchtfoto in kleur en een bord met het stadhuis van Hulst in Delfts Blauw uitgevoerd. Na de offi ciële ontvangst toog het gezelschap naar een specialiteiten rretaurant waar werd gedineerdNa het diner volgde nog een gezellig samenzijn. Vrijdagmorgen vroeg is het gezelschap vanuit Hulst vertrokken Na zo'n negen uur busreis, waarbij voorlichtingsambtenaar D. M. Hollaardt als reisleider optrad, naderde het stadhe Michelstadt. Na een tocht door het Oberwoud was de Hulster- delegatie in de zusterplaats. Daar wer den eerst de verschillende hoels aange daan om de mensen af te zetten. Daarna volgde de officiéle ontvangst 'De Geule' Terneuzen krijgt kleuterklas TERNEUZEN - De r.-k. lagere school .De Geule" in de Terneuzense wijk Hof Zeldenrust krijgt na de herfstvakantie een kleuterklas. De school wordt daarmee officieel basisschool voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Vooruitlopend op deze ontwikkelingen hield drs Verboon. directeur van de Christelijke Pedagogische Academie in Middelburg, donderdagavond op een bijeenkomst van het oudercomité een inleiding over de contourennota. Hij ging uitvoerig in op nieuwe onderwijs vormen als basisschool en midden school (voor kinderen van 12 tot 16 jaar» en droeg daarmee stol aan vooreen aan tal discussiegroepen die zich later op de avond in het besprokene verdiepten. Tijdens de avond kwam ook de ouder participatie aan de orde. De bestuursleden mevrouw Albersen de heer Willaert werden herkozen. Als nieuw bestuurslid deed de heer Van den Bos zijn intrede. ADVERTENTIE HOOP OP LEVEN AKTIE DORP VAN REVALIDATIE VOOR KINDEREN IN 00RL0GS- EN N00DGEBIEDEN GIRO 93SS keizersgracht 722 a'dam tel.252487

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 41