hoort-ziet -sckrijft_ 'Overlopen' MIG-25 piloot tevoren door CIA beraamd Smokkel verloofde uit Roemenië mislukte PZC/streek /bi Veere en de ontoegankelijk- 'Dieverij' bij de PSD? heid voor rolstoelers WIE IS DE BRUID? WESTDUITS BLAD DER STERN': 'n kwart voor het hart PUZZELENPUZZELENPUZZELENPUZ2 •iTERDAG 18 SEPTEMBER 1976 binnen-buitenland 11 onder redactie van Jacques Cats Mevrouw De Kuijper-van Hercules uit Vlissingen zit met het volgende pro bleempje. „Wij nebben altijd voor de provinciale boot een 20 ritten kaart. Toen we die vrijdag 27 augustus lieten afstempelen zei die meneer van het lo ket dat die kaart na 15 september niet meer geldig was. Hij gat ons geen kans op een of andere vorm van restitutie, wat de vorige keer wel mogelijk was De betreffende ambtenaar van de pro vinciale griffie bevestigde ons dat die kaarten inderdaad na 15 septelber on geldig zouden zijn. Wij hebben er nu nog tien ritten op staan, betaalden voor de beide kaarten m totaal 42.50. De 21.25 van de open staande ritten steken ze bij de provinciale grif fiedus gewoon in hun zak. Datlijklmij een oneerlijke en onrechtvaardige manier van doen. De kaarten zouden voor intensief gebruik bedoeld zijn maar daar staat, niets van op de kaar ten. Goed. die komende verandering heeft wel in de krant gestaan. Wij heb ben daar niets van gelezen, maar dat nemen wij meteen aan. maar dan nog zouden wij die ritten met opgebruikt hebben Je zou zo zeggen dat er toch een heel eenvoudige manier te beden ken is om dat even te regelen. Gewoon bij afstempelen een bedrag bij laten betalen Dat is toch in zulke gevallen de gewone gang van zaken?'' Tot zover 't probleem van mevrouw De Kuijper Een woord voerder van de PSD ver- lelde mij dat men tot voor kort het systeem van het omruilen van kaarten heeft, verlaten. Daar was een ambte naar speciaal mee belast en GS von den dat dit teveel ging kosten. Van daar dat men van dit systeem is afge stapt. Om publiek de gelegenheid om de kaart te gebruiken hebben geen aflopende termijn van negen maanden in achtgenomen. Men is dus al erg cou lant geweest, zo zei de PSD- woordvoèrder. die verder liet weten dat er van de kant van de bootdienst zo veel mogelijk moeite is gedaan om de mensen op de veranderingen te at- teren. Dat is gebeurd via advertenties, via folders en via mededelingen die aan boord van de veerboten werden opgehangen Overigens mevrouw De Kuijper blijkt niet de enige te zijn die klaagt. Ook anderen hebben zich bij de PSD verv oegd met de mededeling dat het 'allemaal dieverij was'. Maar restitutie zit er toch niet. De PSD man had nog wel een advies: mevrouw zou eens naar GS kunnen schrijven. Rcgistr atiekaart handig en verstandig Sinds een paar jaar werkt een aantal politiekorpsen in Nederland samen om wat te doen aan de zogenaamde cnme-prevenlio. het voorkomen van de misdaad. Mei het houden van ac ties wil men een mentaliteitsveran dering zien te bereiken. Een van die acties is deze maand de registratie van waardevolle voorwer pen. De samenwerkende politiekorp sen hebben daarvoor een speciale kaart ontworpen. Het doek van de ak- tie is dat men zich bewust wordt van de nummers, die op de meest waarde volle voorwerpen te vinden zijn Ik noem wat van die voorwerpen: televi sie, radio bandrecorder- tuner versterker. geluidsboxen, film en foto camera. diaprojector, fiets, bromfiets, paspoort en rijbewijs Al die nummers kunnen op die registratie kaartworden ingevuld Zo n kaart binnen bereik vergroot de kans dat de pol tie wanneer een van die voorweroen wordt gesto len zo n radio ol broemfietskan opspo ren Nadat aangifte is gedaan van een diefstal, wordt het nummer van het gestolen voorwerp per telex verspreid, zodat dit korte tijd later in het gehele land bekend is en zodoende ook duide lijk herkenbaar. Op de registratie- kaart kan men ook invullen waar men het deel III van het kentekenbewijs heeft opgeborgen Want w at blijkt Dat veel mensen het eigendomsbewijs van de auto zo goed hebben opggeborgen. dat zij het niet kunnen terug vinden wanneer het nodig is. Het is de bedoe ling dat u zo n registratiekaart bij de andere waardepapieren bewaart. Hebt u interesse m zo n kaart dan moet u maar eens 't dichtstbijzijnde politie bureau binnen stappen. En nu maar hopen, dat die registratiekaart niet wordt gestolen! Gezien in Missingen. Duidelijk een allemansvriend. Ze keken er op het stadhuis in Veere wel van op, toen ze daar het krantebericht onder ogen kregen, waarin werd gemeld dat de vereniging voor arbeids- en welzijnszorg voor minder validen (AVO Nederland) Veere heeft laten schieten als plaats van vesti ging voor een groots opgezet vermaakcentrum voor invaliden. „Daar een dergelijk project opzetten zou neer komen op gehan dicapten pesten," zo liet voorzitter Marseille weten tijdens een persconferentie in Den Haag. En hij maakte duidelijk dat ie mand in een rolstoel vrijwel nergens terecht kan in Veere. hoe kom je daaraan tegemoet? Volgens de Zeeuwse consulent Van de Pol. van AVO-Nederland mag dan een volledige integratie van de gehandi capten in Veere tot een onmogelijk heid behoren, toch zou de toeganke lijkheid van Veere voor gehandicapten watersportliefhebbers al een stuk te verbeteren zijn door incidentele aan passingen Dat zou bijvoorbeeld kun nen wanneer aanlegsteigers duidelijk ook zouden worden af gestemd op rol stoelers. Ook moet het mogelijk zijn om in of bij Veere vissteigers voor ge handicapten te maken. „Het is eigen lijkeen raadsel waarom zoiets zo moei lijk tot stand kan komen," zegt de heer Van de Pol. Naar zijn mening is het feit, dat de gehandicapten als een vol waardig mens moet worden gezien nog geen doorvoelde zaak is voor de men sen die betrokken zijn bij de bouw en de planning. Met name openbare ge bouwen moeten voor iedereen toe gankelijk zijn ook. dus ook voor ge handicapten. Op het ogenblik wordt er bekeken hoe bijvoorbeeld een open baar gebouw als het Middelburgse stadhuis beter te betreden is voor mensen die slecht ter been zijn of he lemaal niet uit de voeten kunnen en zich in een rolstoel moeten verplaat sen. Maar men blijkt er wel moeite mee te hebben met het zoeken van een op lossing waarbij de historische waarde van het monument niet wordt aange tast. Op di tpunt is volgens de heer van de Pol echter deze volgorde de juiste, de gehandicapte mens moet op de eer ste plaats komen. En pas daarna het monument! Maar we keren nog even lp het stadhuis in Veere was men ge woon onthutst o ver die mededelingen daar in Den Haag. Het maakt alle maal zo'n ongastvrije indruk." ver- lelde mij gemeentesecretaris van de Hiele. „Het lijkt wel alsof we hier geen gehandicapten willen hebben. Destebetreurenswaardiger is het dan ook dat niemand van die vereniging contact met ons heeft opgenomen. Dan hadden wij in tenminste kunnen weten wat de exacte verlangens wa ren." Overigens, de ontoegankelijkheid van Veere voor gehandicapten is een pro bleem waar nauwelijks het hoofd aan Is te bieden, zo realiseert gemeentese cretaris Van de Hiele zich ook wel. Je at hier overal even moeilijk. Of je nu praat over de raadzaal, de Schotse Huizen of de Campveerse Toren. Overal heb je met moeilijke trappen te maken. Overigens gooit men het over het al gemeen nogal gemakkelijk op de overheid als men tekortkomingen sig naleert, zo vindt de heer van de Hiele. .Wat doen particulieren eigenlijk aan dat probleem rond die 'toegankelijk heid van allerlei gebouwen? Waar moetje met een invalide naar een toi let als je in een restaurant bent. Die lolletten hebben onvoldoende ruimte ener ontbreken handgrepen." Hst schrappen van Veere als plaats \a vestiging voor een vermaakcen- wmvoor invaliden heeft ons toch wel toogen.zegtde heer van de Hiele. „Ik Twidat je moet doen watje kunt doen rarnvaliden. Die hebben netzo goed üdfom Veere te bezichtigen. Maarja, terug naar dat bericht waaruit valt al te leiden dat AVO Nederland Veere van hel vennaakcentrumlijstje heeft geschrapt omdat pure integratie van de gehandicapten er niet mogelijk bleek De Zeeuwse aldeling van AVO Nederland blijft echter net oog van Veere richten. Men wil gaan bekijken water te aan te doen is om Veere toen wat beter toegankelijk te maken voor gehandicapten, zij het dan voor een wat kleinere groep dan de landelijke afdeling voorstond. Zegt.de heer van de Pol „Elke mogelijkheid die we kunnen scheppen moeten we ook aan- Wai zeggen de genandicapten er zeu van? De heer W Vaarzon Morel woont in Veere. is ook rolstoeler Hij zegt .In juli en augustus ga ik meestal bij de kinderen logeren, want dan kan ik met mijn rolstoel met op straat komen, maar in het voor- en m het naseizoen is het best doenlijk. Ik rij dan alleen en dat gaat best goed Maar in het. hooi- selzoen is het in Veere stampvol, maar ja dan loopt het hier iedereen boven het hoofd." Via de VVV in Middelburg kwam er bij de krant een bnejje binnen van een meneer Heinz Brangenberg uit iiet Westduitse Móndiengladbach die tijdens zijn vakantie m Oostkapelle ook Middelburg bezocht, waar gerade etne Hochzeit war' En dat bleek een aardig onderwerp te zijn voor een foto. Maar de man zat er wel mee hoe Inj nu het bruidspaar op de foto moest achterhalen om het prentje over te dragen Daarom doen we hel op deze manier Met een ajdrukje in de krant Dat de echte bruid zich melde. Zij krijgt defoto. Met daarnaast clen besten Wünsclien'. namens meneer Heinz Brengenberg Op zaterdag 25 september organiseert de Zeeuwse Nutsspaarbank een wandeltocht over 5 of 10 km. De opbrengst, verhoogd met een kwart door de bank. komt geheel len goede van de Nederlandse Hartstichting. Lees uw informatiekrant ZEEUWSE NUTSSPAARBANK V 'n Bondsspaarbank SCHIPHOL - De 26-jarige Eïndho- vense verpleegster Ance Bastiaans- sen grijpt in het perscentrum op Schiphol de arm van haar 35-jarige collega Hetty Kroon vast, als die har emoties niet langer kan bedewingen en in tranen uitbarst. De vrouwen keerden uit Roemenië terug, waar zij 14 dagen geleden aan ce geens waren gearresteerd tijdens een po ging de Roemeense verloofde van de drie maanden zwangere Hetty Kroon de grens over te smokkelen. Voordat zij het land uit mochten moesten de verpleegsters een boete van 12.000 gulden betalen. 'vleugel-secondanten' voerden daarop de voorgeschreven procedure uit, dat wil zeggen, zij gingen boven en onder hem 'lussen' vliegen. Daarbij wordt echter veel brandstof gebruikt. Toen dat enige tijd had geduurd, schrijft 'Stern' gaf Belenko zijn Mig plotseling weer 'vol gas' en meteen zijn kameraden voorgoed het nakijken. SWAPO LEIDERS BEZOEKEN PRONK DEN HAAG (ANP) - Minister Pronk ontvangt volgende week woensdag een delegatie van de Swapo. de door de Verenigde Naties als wettelijk erkende vertegenwoordiging van Namibië, het mandaatgebied van de Verenigde Na ties in Zuidwest-Afrika dat volgens de VN' onwettig door Zuid-Afrika wordt bestuurd. ilHBURG (RTR) - Viktor Belenko, de ^jet-piloot die onlangs aan boord IQ 'ijn pijlsnelle en ultra-geheime "{•25 naar het westen uitweek, was al JMftot overlopen bewogen door een «ttnrijkse ingenieur die handelde in •Wicht van de Amerikaanse centrale ^tingendienst (CIA). Dit is de kern verhaal in het vrijdag versche- snummer van het Westduitse week- ni 'Stem'. "<-71 zegt dat de Japanse autoriteiten op de hoogte waren dat Belenko sa]n 'Foxbat' binnenkort zouden arr- ®rai. Tokio zou een tipo hebben ge- wgtn, 11 dagen voor Belenko zijn Mig ïsatte op de kleine burgerluchtha ven Hakodate op Hokkaido. So. dat zich voor zijn verhaal beroept '«trouwbare westerse bronnen'. T-dat Belenko in augustus 1974 voor Rterst in opdracht van de CIA werd Kederd. Dat zou door de anoniem ge- V«n) Oostenrijkse ingenieur zijn ge- die evenals Belenko in de w)et-republiek Armenië deelnam aan oost-west symposion over vliegen ?srote hoogten. dagen nadat de Japanse minister 2 defensie was ingelicht over Belen- Ssaanstaande komst, aldus Stem, be- Ven CIA-specialisten de wacht op aantal Japanse verkeerstorens. ■?6 september pikte de Japanse ver- |®lingsradar een ongeindentificeerd op, dat vanuit de richting van •wié met grote snelheid op Hok- afkoerste. Twee Phantoms van Japanse luchtmacht stegen op om de V^ger' te onderscheppen en hem *Wis 'Stem', te naar een afgelegen vliegveld waar geen potten en aanwezig zouden zijn. V'al voor de Phantoms de Mig had- bereikt, dook Belenko naar Hako- wJ» Werd' volsens 'Stem' tegen de fooeunen in, wereldnieuws. 'tas 'Stem' was het de bedoeling, Belenko hetzij in Alaska, hetzij op een Japans militair vliegveld zou lan den. Hij moest echter wel naar Hako date omdat zijn brandstoftanks bijna droog stonden. "Stem' schrijft dat Belenko. die inmid dels in de VS politiek asiel heeft gekre gen, ook bijzonderheden heeft meege bracht over militaire steunpunten op het Chinese vasteland. De 'Foxbat' is een goudmijntje voor westerse inlich tingendiensten omdat hij informatie geeft over de stand van zaken in de Sowjet-luchtmacht, met name op het gebied van radar-stoorapparatuur, vuurgeleidingsapparatuur en andere boord-electronica. 'Stem' geeft het volgende relaas van Belenko's Tecrutering' door de CIA: De Oostenrijker kon twee jaar geleden, tijdens het symposion makkelijk con tact maken, omdat Belenko al door de CIA was 'gescreened' als een van de drie mogelijke overlopers onder de Mig-25 piloten. ROERMOND HEERLEN (ANP) - Na besprekingen van de Industriebonden NKV en NVV met de bewindvoerder, mr. F. Duynstee en de directie van Holland-United is vrijdagavond de be zetting van de Holland-United vesti ging Veldkoning in Roermond opgehe ven. Daar het gehele Holland-United con cern volgens de directie volgende week donderdag failliet wordt verklaard, is de si tuatie nu zo dat een aantal personeels leden van Veldkoning overeenkomstig het oude plan op 1 oktober zal afvloeien en de rest op 1 januari. Het personeel van de hoofdvestiging in Heerlen zal 1 januari ontslagen worden. Belendko sprak redelijk Engels, schrijft 'Stern', en was als ervaren vlie ger betrokken bij de verdere ontwikke ling van de 'Foxbat'. Maar wat volgens 'Stem' de doorslag gaf. was dat Belenko moeilijkheden had met hogere officieren (hij was zelf eerste luitenant) Die moeilijkheden zouden kort voor zijn vlucht zijn uitgelopen op een discipli nair verhoor waarbij Belenko 'luxe uit spattingen' zouden zijn verweten. De straf daarvoor zou zijn overplaatsing naar een basis in Siberië zijn geweest. Toen hij daar eenmaal zat. schrijft 'Stem', was het enige probleem nog hoe Belenko zijn 'vleugel-secondanten (an dere Mig-piloten in een formatie van drie of meer) zou kunnen lossen Belenko zou daarin zijn geslaagd toen zijn formatie een patrouille uitvoerde op ongeveer 150 kilometer van de Ja panse kust. Belenko nam op beide straalmotoren gas terug en signaleerde dat zijn kist moeilijkheden had. Zijn Koningin bezocht droogte-gebieden in zuidoost-Brabant EINDHOVEN (ANP) - Gistermiddag heeft koningin Juliana een onverwacht bezoek gebracht aan zuidoost-Brabant en zich op dc hoogte gesteld van de ge volgen die de droogte heeft voor de landbouw. Aan dat bezoek was vooraf geen ruchtbaarheid gegeven. De koningin bezocht onder andere de gemeenten Stersel, Lierop. Leende en Knegsel. Met een aantal burgemeesters uit zuidoost-Brabant besprak zij de ge volgen van de droge zomer. Volgens een woordvoerder van de rijksvoorlich tingsdienst betrof het een incognito- bezoek Holland-United weldra failliet DEN HAAG - Minister Van Agt van jus titie heeft niet njtmens het kabinet ge sproken toen hij tijdens het abortusde bat een pleidooi hield voor de wette lijke bescherming van het ongeboren leven. Premier Den Uyl deelde dit vrij dagavond mee na afloop van de minis terraad. Overigens vond Den Uyl niet dat de uitspraak van Van Agt uitgelegd kan worden ten gunste van een van de twee aanhangige wetsontwerpen. Volgens Den Uyl bevatte de verkla ring van Van Agt ..een dubbele bodem, waardoor hij naar twee kanten kan wor den uitgelegd Ais men zich baseert op wat Van Agt werkelijk heeft gezegd, en niet op wat er mogelijk bijgedacht kan worden, kan men niet in redelijkheid zeggen dat hij zijn voorkeur voor een van de twee wetsontwerpen kenbaar heeft gemaakt", aldus Den Uyl. Van Agt sprak echter geheel voor zichzelf toen hij later voor de radio zei. dat zijn Interventie het standpunt van het kabinet vertolkte, tenzij het tegen deel blijkt. „Het kabinet heeft zich geen enkele maal beziggehouden met een van de voorstellen op abortusgebied. Er kan dus geen sprake zijn van een kabi netsstandpunt". aldus Den UyL Horizontaal: 1. vreesachtig; 3 snaak, 6 hevige kortstondige wervelwind, 11 vaccineren. 12 muurachtige plant, ge kweekt als veevoeder. 13 drietenige struis. 14 naar beneden. 16 vod. 19 als. 21 arbeiden. 22 besluit. 23 plotselinge aan val. 26 vertrouwelijk, 29 godin van de verblinding. 31 gevat. 32 kort dames manteltje, 35 magische handelingen verrichten. 36 lat om lijnen te trekken, 37 omgebogen rand van een metalen plaat, 38 gemeenschappelijke grond, 39 gezwind. Vertikaal: 1 veroverd goed, 2 onbep. voornaamwoord. 4 verkoopplaats. 5 eerwaardig grijsaard. 7 datgene waar door iets geschiedt. 8 vloeibaar voedsel. 9 Oudgriekse afstandsmaat. 10 persoon lijk voornaamwoord, 15 mm. 17 ondien stig. 18 interesse. 20 troefkaart, 21 hui, 24 dialect. 25 overigens, 27 betreffende. 28 oneffen, 29 doodsstrijd, 30 standaar- dmaat, 33 materie, 34 klap. Uitslag vorige puzzel: DEN UYL: „VAN AGT SPRAK NIET VOOR KABINET"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11