Baskenland: kruitvat in Spanje Yerstandig gebruik water en elektriciteit, vooral omdat het om kwaliteitsprodukten gaat 1 PZC/^plnle en achtergrond 4j Verkiezingsstrij d W-Duitsland scheldkanonnade tussen topleiders Ford start campagne VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1976 (Van onze correspondent) WASHINGTON - ..Wij zijn verraden door corruptie tot in de hoogste rege ringskringen. maar in de afgelopen twee jaar hebben de Verenigde Staten zich op een ongelooflijke manier her steld, en daaraan is nog geen einde gekomen". Met - onder meer - deze naar het Watergate-schandaal ver wijzende zinsnede heeft president Ford woensdag zijn verkiezingscam pagne officieel geopend tijdens een toespraak aan de universiteit van Mi chigan waar hij eens studeerde. Het was Fords eerste verkiezingsreis buiten Washington sinds de republi keinse conventie in Kansas City. De president gedraagt zich als president en houdt zich voornamelijk op in en rond het Witte Huis. teneinde in grote openbaarheid wetten te tekenen en bezoekers te ontvangen ter bevesti ging van zijn leiderschap in de Ver enigde Staten en de westelijke wereld. Ford onthulde plannen om de mis daad beter te bestrijden en het de niet zo bemiddelde Amenkaan gemakke lijker te maken een eigen huis aan te schaffen, terwijl hij tevens een beleid beloofde dat elk jaar 2.5 miljoen nieuwe arbeidsplaatsen moet schep pen, de inflatie moet drukken, ge zondheidszorg moet verzekeren, kwa litatief hoge opleiding wil bieden en wat het buitenlands beleid aangaat de Verenigde Staten buiten oorlog te houden. Ford heeft zodoende een op zichzelf niet opzienbarende aanloop genomen naar het eerste openbare debat met zijn tegenstrever Jimmy Carter op 23 september in Philadelphia. Van beide kanten sparen de kandidaten blijk baar hun beste argumenten voor deze krachtmeting, die aan het licht zou kunnen brengen wie hunner nu werke lijk iets tothet Amerikaanse volk heeft te zeggen. Carter en Mondale, het democratisch tweespan, gaan onverdroten verder de huidige regering aan te klagen wegens een gebrek aan leiderschap - senator Robert Dole, republikeins kandidaat voor het vice-presidentschap heeft tot nu toe vrijwel alleen de republikeinse campagne in het land op gang moeten houden. Dat vergt van hem niet aleen het volhouden van een zeer veeleisend reisschema maar bovendien een repu blikeinse woordvoering die duidelijk te lijden heeft van een gebrek aan communicatie met het Witte Huis, waar Gerald Ford volgens eigen schil dering als een soort vader des vader lands het land behoedt voor al te uit bundige capriolen van het in meerder heid democratische congres Een kleurrijke figuur, zo is nu duidelijk geworden zal in januari niet naar Capi tol Hill terugkeren. De democratische strijdster voor vele vrouwenrechten Bella Abzug (vooral bekend vanwege haar breedgerande hoeden, die tot het spraakgebruik zijn gaan behoren zo dat er niet alleen Stetsons zijn maar ook Abzugs) heeft in New York een voorverkiezing voor een Senaatszetel verloren van de flamboyante Harvard-professor, ex-arbeider, ex- diplomaat, ex-minister Daniel Patrick Moynihan. Geen Senaatszetel dus voor Bella en ook geen stoel in het Huis van Afgevaardigden, want die moest zij prijsgeven om voor de Se naat te kunnen kandideren. Moynihan moet nu om senator te wor den nog de republikein Buckley vers laan, die in de politieke woelingen van het Ford-Reagan-tijdperk ooit nog eens presidentskandidaat hoopte te worden. Blijkbaar hebben de Newyor- kersgeen bezwaar gezien in het feit dat Moynihan niet alleen onder Ford maar ook onder Nixon als democraat de re publikeinse regering heeft gediend. Wanneer Moynihan de Senaat haalt en dat is waarschijnlijk, dan staan dit ho- gerhuis van de volksvertegenwoordi ging nog een groot aantal verrassingen te wachten. Moynihan. als voormalig VN-ambassadeur richtte hij zich niet alleen genadeloos tegen het kritie kloze anti-Amerikanisme van een meederheid in de volkerenorganisatie, hij doorstond tijdens de senaatscam pagne ook een aanslag met een bana- nentaart met allure. Bn Bondskanselier Helmut Schmidt Kandidaat-kanselier Helmut Kohl (Van onze correspondent) BONN - Dinsdagavond, acht minuten voor half acht. Na het jour naal op het tweede net volgt een verkiezingsuitzending van de Westduitse sociaal-democratische partij SPD. Marcherende Rus sische soldaten in de beruchte paradepas, Oosteuropese kanon nen en raketten, een lagere-schoolklas voor een bord met hamei en sikkel vullen enige minuten het beeld. Commentaar: ,,Op deze manier drijft de CDU-CSU propaganda". Het woord nazi- propaganda valt. Dan verschijnt bondskanselier Hel mut Schmidt. In een voorgebakken interview met de journaliste Gisela Wicke verklaart hij dat de burgers van de Bondsrepubliek zich zeker niet laten opjutten door de leuge nachtige verkiezingsfilmpjes van de oppositie, waarin zeer duidelijk wordt gesuggereerd dat de SPD onder hetzelfde dak slaapt a s de commu nistische partijen van Rusland en de Duitse Democratische Republiek. De mensen, zo zegt Schmidt ongeveer, la ten zich geen knollen voor citroenen verkopen. Ze weten best dat de sociaal-democratie niets van doen heeft en wil hebben met de autori taire mensonwaardige systemen van Oost-Europa. Zo dom zijn ze niet. Dit neemt echter niet weg dat Schmidt en zijn SPD zich door de agressieve tv-spotjes van CDU-CSU getroffen voelen. Anders zouden ze immers geen tegenoffensief zijn begonnen Dan wa ren ze wel gewoon doorgegaan met de gebruikelijke verkiezingsrethoriek: bij de SPD zijn arbeiders, vrouwen, jonge ren en ouderen beter af. Dan was het ook niet nodig geweest de Christen- Democratische Unie te vragen waar die schooklas zich dan wel bevindt, die onder het teken van hamer en sikkel les krijgt. Tot nu toe is de oppositie het antwoord op deze vraag schuldig ge bleven. Nee, de CDU en haar Beierse zuster partij CSU voeren voor het eerst in hun bestaan een weüswaar abjecte, maar zeer professionele verkiezingsstrijd, die behoorlijk schijnt aan te slaan Nadat de huidige regeringscoalitie van sociaal-democraten en vrije de mocraten (FDP) zich in eerste instan tie beperkte tot het likken van de wonden, wordt nu fors teruggeslagen En eigenlijk gebeurt dat met dezelfde middelen als de oppositie hanteert: persoonlijke beschimpingen, karika turale vergelijkingen, ongehoorde simplificaties. Bondspresident Walter Scheel en mi nister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher (voorzitter van de FDP) mogen dan nog zo hard om „verzakelijking" van de verkie zingsstrijd verzoeken, het gebeurt niet. Hoe komt dat? Het antwoord is eenvoudig te vinden: er bestaat een gebrek aan dramatische gebeurtenis sen en werkelijke conflictstof tussen de grote partijen. Alleen in een land dat geen echte zor gen kent, geen problemen van buiten gewone betekenis, geen absurde ver schillen van mening, kan de vraag, of regeringsleider Helmut Schmidt en zijn tegenkandidaat van de oppositie Helmut Kohl nu wel of niet- met elkaar voor de televisie in debat gaan. een overheersend verkiezingsthema wor den. Ditschrijft de hoofdredacteur van het uitstekende Westduitse weekblad Die Zeit. en hij heeft gelijk. Er wordt inderdaad al weken over dit onder werp gezeurd. Beschim pingen Het merkwaardige nu is dat kandidaaUkanseher Kohl de indruk wil wekken dat ook hij niets liever dan een keunge. zakelijke uiteenzetting tussen de partijen wenst. Zijn verkie zingstoespraken (ik ben twee dagen met hem en zijn gevolg in een trein naar het noorden van de Bondsrepu bliek mee geweest) beginnen met de constatenng dat de SPD. en met name Schmidt, mets anders doen dan de tegenstanders belasteren. Wat moet men aan met een kanseüer. met een man die op de stoel van Konrad Ade nauer zit, zo vraagt Kohl zich af. die hem uitmaakt voor een soort galeis laaf van de „brandstichters" Strauss, Cartens en Dregger Wat is dat voor een regeringsleider die slechts angst en tweedracht binnen het volk zaait, aldus orakelt hij verder, En als iemand de eerste prijs voor beschimpingen moet knjgen, staan SPD- fractlevoorzitter Herbert Wehner en „zijn jongste zuigeling" Helmut Schmidt vooraan in de rij, zegt de minister-president van Rheinland- Pfalz. Vervolgens beweert Kohl dat het on derzijn eventueel kanseherschap heel anders zal zijn. Dan zal het volk in zijn liefde voor Duitsland weer één worden, zoals eens onder Adenauer. Dan ver toont de staatskas geen tekorten meer, dan kunnen jongeren en oude ren weer rustig gaan slapen zonder be zorgd te zijn voor hun toekomst, dan wordt er niet meer geschoten aan de grens tussen Westr en Oost-Duitsland. En waarom het beter wordt, is volgens Kohl duidelijk, de CDU is immers de partij van de sociale markteconomie, de partij van de eigendom, en de partij van de vrijheid. Onder zijn regering zullen er geen communistische on derwijzers en leraren meer bestaan die kinderen tegen hun ouders ophitsen (dat levert hem applaus op), en zullen de jongeren „het avontuur" weer wil len, in plaats van zoals nu vroegrijpe gepensioneerden te zijn. Het lijken wel reclameteksten van Peter Stuyvesant Da,t de kracht van het Westduitse le ger nog versterkt moet worden, is vol gens de CDU-voorzitter geen punt van discussie, want, in staccato: „Wat heeft vrijheid voorzin als de Kozakken komen?". Vriendelijke reus Ondanks deze opgeblazen taal (het is maar wat je zakelijk noemt) blijft Kohl de vriendelijke „zwarte reus" (1.94 meter) uit Mainz. Hij schudt met liefde handen, voegt de buschauffeur iets aardigs toe. vraagt in het etablis sement aan de baas hoe de zaken gaan en begroet zijn toehoorders met wijdse armgebaren, handen hoog in de lucht in elkaar, breed lachend. Kortom: een gewoon „menselijk mens". Kohl s sterke kanten zijn in wezen zijn zwakheden: in de eerste plaats zijn ge brek aan kennis van zaken als econo mie. financin. buitenlandse politiek: zijn provinciaalse image van „de heer uit Mainz" (Schmidt). Maar zo n man is, aldus Hans-Herbert Gaebel in de Frankfurter Rundschau, natuurlijk veel gemakkelijker te „begrijpen", juist omdat hij zo mooi kan generalise ren, over menselijke waarden kan babbelen en over het Duitse vaderland zo bezorgd is Helmut Schmidt kan zijn publiek niet zo omarmen als Kohl. Hij is afstande lijker, cynischer en zuurder, maar ze ker ook Intelligenter. Schmidt groet zijn bewonderaars het liefst door met twee vingers aan zijn voorhoofd te komen, zoals de bootwerkers uit zijn stad Hamburg dat doen. Soms kan er een soort grijnslach af. Zijn toespra ken (de bondskanselier spreekt zeer lang, onlangs in Bonn ruim 90 minu ten) zijn veel schei-per dan die van Kohl. Hij heeft het over de „zwarte partij'waarin de aartsconservatieve „brandstichters" Strauss. Carstens en Dregger de dienst uitmaken. Hij maakt Kohl uit voor een onbenul, die alleen maar na kan brouwen en zeg gen: „Dat vind ik ook" Schmidt haalt de al jaren overleden Adenauer erbij als hij zegt dat, toen de Berlfjnse muur op 13 augustus 1961 werd opgericht, Willy Brandt als bur gemeester van Berlijn het volk moed moest inspreken, terwijl „der Alte" op verkiezingstoumee in Beieren was, waar hij zich „vrolijk maakte over de afkomst van Brandt". Hij noemt CDU en CSU onchristelijk, omdat zij angst zaaien, en beweert dat het met de so ciale vrede in de Bondsrepubliek is gedaan als CDU en CSU aan de macht komen. En tussendoor houdt hij zijn gehoor voor dat West-Duitsland dank zij het beleid van de sociaal-liberale regeringscoalitie een model van eco nomische en sociale stabiliteit is. Dat heeft president Ford van de Verenigde Staten toch ook niet zo lang geleden in het openbaar verklaard. Natuurlijk, verkiezingsstrijd is verkie zingsstrijd. Daar horen simplificaties en overdrijvingen bij. Ellendig is ech ter dat over geestelijke vrijheid nau welijks een woord valt Het beruchte Radicalenbesluit van 1972, waardoor het notabene mogelijk is dat een brie venbesteller geen vaste aanstelling krijgt omdat hij lid van de communis tische partij is idie overigens niet ver boden isi, komt noch bij Schmidt, noch bij Kohl ter sprake. Poen, daar gaat het kennelijk om. JILBAO - De algemene staking en de felle betogingen van de afgelopen dagen in het Baskenland, ontketend door het optreden van de Guardia Ci vil die verleden woensdag een arbei der bij een demonstratie dood schoot, hadden natuurlijk ook diepere oorza ken. Afgezien van de trieste balans van het geweld in het Baskenland-23 doden van de 31 die er in Spanje zijn gevallen sinds Juan Carlos koning werd - moet men de oorzaken zoeken in problemen die het kabinet-Suarez uit de weg probeert te blijven. De twee voornaamste zijn: de spannin gen die worden uitgelokt door een versteende sociaal-economische structuur; en het Madrileense wan begrip voor het autonomie-streven in verschillende Spaanse provincies. Het „aanlokkelijke" aanbod voor een echte democratie in 1977, middels al gemene parlementsverkiezingen, dat koning Juan Carlos via Suarez aan volk en oppositie-organisaties voor legde. gaat vergezeld van twee beper kingen: beter gezegd, van twee eisen tot tegenprestatie: noch een defini tieve oplossing voor de vakbonds kwesties, noch een serieuze aanpak van de regionale autonomie, mogen ter tafel komen tot na die verkiezin gen. Zonder eigen vakbonden met officiële erkenning en financile draagkracht kunnen de Spaanse werknemers 's lands economische machthebbers onmogelijk dwingen om hun ver steende egoisme te herzien. Spanje's rijken, die in de hoogtijjaren van de Franco-dictatuur astronomische win sten hebben opgestreken, weigeren, nu de economie slecht gaat. toe te ge ven aan looneisen. Zij kermen dat hun industrieën dat niet kunnen betalen. Maar een rechtvaardige belastingher vorming (iets dat eveneens tot min stens 1977 is uitgesteld) zou uit hun privé-fortuinen ruim voldoende mid delen opbrengen om de Spaanse ar- oeiders te beschermen tegen de hui dige gevolgen van de stagflatie. Nu be talen Spanje's rijken gemiddeld slechts 18 procent belasting, en een verwaarloosbare bijdrage tot de on toereikende sociale voorzieningen. O. n die voordelen te behouden, pro beren de economische machthebbers de geboorte van een doeltreffende vakbondsorganisatie zo lang mogelijk uit te stellen en intussen hun werkge versorganisaties op gang te brengen. De regering ziet in datzij met het „hete najaar" dat voor de deur staat ten minste bepaalde concessies moet doen. Men verwacht dat een speciale kabinetszitting, die voor donderdag bijeengeroepen is. al vast een beperkte mate van vakbondsvrijheid zal toe staan. Maar zoals gezegd: de defini tieve oplossing van het probleem is tot 1977 uitgesteld. De huidige volksbeweging in het B-s. kenland en de massala Catalaanse;*, togmg bij Barcelona tijdens het kemde. bewezen eens le meer hela. plosieve potentieel van het stn> naar autonomie Koning Jnan Ca:a kwam naar Barcelona en sprak mi*; Catalaans zijn bewondering uit v«t de „heldhaftige vrijheidszin' derCis- lanen: binnenkort zal hij ook tie Bl> ken een bezoek brengen Hij aast: niet om over de „volkeren van span»" te spreken. ]V[aar zijn „ondergeschikten" ffa. gers en militairen) en, wateree;z evenmin de Madrileense opposüjfe ders, willen die realiteit, onder zien. Zij spreken geen Catalaans»! Baskiscn. en kunnen zich metindi? denkwereld verplaatsen of zich i wezenlijke voorstelling maken wat eeuwen van centralistische derdrukking vanuit Madrid voorfe minderheden heeft betekend ZIJ dat autonomiestreven als een ansci- ronisch heimwee, nu er toch over mocratie wordt gesproken-daarn» ten de Catalanen en Basken voorlofè maar tevreden mee zijn Ditiseens" vaarlijk onderschatting van hetiia van een meervoudige taalstrijd Spanje. Maar Baskische en Catalaanse te- gaan evenmin vrijuit. Fianco'slijfcra nog niet koud of zij begonnen ovtrdc eisen van hun ..nacionalidades' spreken. Als godslaster klonk datlot? oren van de „nationalistische" ow winnaars van de burgeroorlog,dte leen een Spaanse nationaliteit tös erkennen, De ongelukkige woordta van de Baskische en Catalaanse:* ders werkte als een rode lap op z vechtstier. De waarheid is natuurlijk dat ent talonië en het Baskenland hoogste een verwaarloosbaar percentage te de bevolking voor een afscheldlngü de Spaanse natie zou stemmen: hei seperatisme kwam slechts door onderdrukkings- en geweldssfeerm het Franco-regime tot een onnate lijke bloei. W.. Catalanen en Basken willes,x autonomie: zelfbeschikking overta cultuur, maatschappelijke orde. cj verheid, en de financiële adrainite daarvan, binnen de staat Spanje. V hebben zelfs nooit gepeinsd overeet eigen ministerie van buitenlandse* ken of defensie. Zij zijn alleen Jttcii nalidades" in de historische m ai- erfgenamen van een eeuwentefc- wezen wilskracht om een kpstó cultuur en samenleving bfe gebied met eigen taal - z«J steun van een geljjktalige Iffl voort te zetten Hun uiteinde®"? lossing is een „regionalisme" as») een verenigd Europa. Maar vereist hun probleem begrip«n machtsvertoon uit Madrid. De e droge, hete zomer van 1976 heeft naast de score van allerlei records ook aangetoond dat alleen al een beetje dreigen voldoende is om ons metz'n allen te laten bewijzen dat. we best. wat zuiniger en kritischer kunnen om springen met onze eerste levensbehoeften, m dit geval drinkwater. Op 25 augustus liet de direcue van de NV Watermaatschappij Zuidwest-Nederland (WMZ) de verbruikers in haar verzorgingsgebied weten dat er met onmiddellijke ingang zo'n tien procentop het watergebruik diende te worden bespaard Gebeurt dat niet. dan zal de openbare water voorziening in de knel komen en zullen in grijpende maatregelen nodig zijn. werd er met de vinger omhoog aan toegevoegd Tien dagen later kon het nutsbedrijf opgelucht verklaren dat de oproep succes had geboekt Het verbruik van drinkwater was opvallend gezakt Sproeiverbod. drukverlaging en der gelijke konden achterwege blijven. Op twee fronten tegelijk zijn deze week acties gestart die een appel doen op besparingen en verstandig gebruik van onze grondstoffen. De Veremnging Milieudefensie wil vrouwen, consumenten en milieubeschermers - al dan niet in dubbelrollen - de straat op onder het motto 'kranig met water'. Doel van het water-alarm dat men zo wil slaan is tegen gaan van waterverspilling en nodeloze ver vuiling van afvalwater m de huishoudens De verbruikers wordt even bepaald bij zijn be hoefte aan water. Wist u dat wij per persoon per dag ongeveer 126 liter leidingwater ge bruiken (dat: zijn 12 emmers)? Wist u wat het betekent wanneer de stijgende lijn in dat verbruik - die er al vele jaren inzit - blijft doorzetten? De Vereniging van Exploitanten van Elektri- .citeitsbedrijven in Nederland (VEEN) is be gonnen met een advertentiecampagne om te bereiken dat we wat kritischer gaan aankij ken tegen ons eigen stroomverbruik. „De meeste mensen weten maar 2 dingen over elektriciteitsvoorziening: hoge masten en hoge rekeningen." is de slogan in de annon ces Er wordt dan even uitgelegd dat elektri sche stroom een kostbaar goed is in dubbel opzicht Je merkt pas wat je allemaal niet kunt doen zodra de spanning van het net wegvalt Bovendien is de pnjs van elektrici teit na de oliecrisis van 1973 zo hoog opgelo pen. dat het zin heeft om jezelf te wennen aan een zinnig gebruik De advertentie: U hoeft niets van uw comfort te missen. U hoeft, niet in hel donkter te gaan zitten, of in de kou. Of uw ogen te bederven. U kunt televisie kijken, platen draaien en de was doen. Waar het om gaat is dat we iets vaker al die knoppen, stekkers en schakelaars bewust hanteren in plaats van achteloos W., al in de benadering bij beide acties op valt is. dehogealteniiewaarde voorde kwali teit van het produkt. Alleen een verstandig gebruik - en dus een besparing die meer in houdt dan een bezuiniging op hoeveelheden - kan de garantie bieden dat de hoge kwaliteit van de produkten drinkwateren elektriciteit ook voor de toekomst gehandhaafd blijft. Hethogepeil van onze waterbeschaving in de westerse wereld hebben we intussen vele ja ren achtereen als veel te vanzelfsprekend er varen. Dat is deze week zonder veel omwegen nog eens opnieuw vastgesteld op het elfde Internationale Waterleidingcongres van de IWSA (International Water Supply Associa tion) in Amsterdam. Naast elkaar kwamen daar aan de orde de moeite die wij vooral m Nederland hebben om de grootste drinkwa terleverancier. de rivier de Rijn, voor de toe komst veilig te stellen én de wa temood die de ontwikkeling van de anne landen in de derde wereld tegenhoudt. (Ongeveer 1,5 miljard mensen beschikken niet over een watervoor ziening of over schoon water Dat heeft ern stige gevolgen voor de volksgezondheid in die landen en is een van grootste handicaps naar een betere sociaal-economische posi- be). gen van de belangrijkste dnnkwaterex- perts in Nederland, de Amsterdamse water leidingdirecteur ïr C van der Veen, maakte op het congres duidelijk dat het in de toe komst vooral zal draaien om de snel achte ruit lopende kwaliteit van het water in zijn natuurlijke omgeving als gevolg van de ver vuiling. Van der Veen: „Water is constant in een kringloop en waterbeheer is de kunst om het water te laten circuleren ten behoeve van de mens." Vandaar zijn pleidooi dateral heel wat zou kunnen worden bereikt wanneer in de toekomst de meeste industrieën ertoe zouden overgaan om hun afvalwater na zui vering opnieuw te gebruiken. Dat zou een soort kringloop opleveren, waarmee een be roep op de beschikbare voorraden achter wege zou kunnen blijven. Het moet volgens de Amsterdamse expert mogelijk zijn dat in de industrie verstandiger met leidingwater wordt omgesprongen. Hij had voorbeelden bij de hand. De ene bierbrouwer heeft voor de produktie van een ton bier 30 kubieke meter water nodig, de andere kan met 6 kubieke meter toe. Inde ene papierfabriek is vooreen ton produkt.700 kubieke meter water vereist, in de andere komt men uit met 73 kubieke meter. Do e zomer van 1976 heeft in grote delen van West-Europa duidelijk gemaakt dat schoon drinkwater voor de kwaliteit van het dage lijks leven van veel groter betekenis is dan je dagelijks beseft. Misschien is die waarheid als een koe wel te 1 ang op te grote afstand van ons. achteloze, kwistige gebrui kers gebleven. De andere kant van de medaille - gebrek aan water - hoorde te veel bij rampgebieden, bij het verafgelegen probleem van de ontwikke lingslanden. Hoe kwetsbaar de drinkwatervoorziening op een onvoorzien moment kan zijn is de afgelo pen maanden in Engeland gebleken. De langdurige droogte leverde in korte tijd zo veel en zo grote moeilijkheden op het drati- sche maatregelen moesten worden genomen, distributie (hier en daar vele uren achtereen per dag geen druppel uit de kraam en ern stige vermindering van de druk op hetleidin- gennet Hoeveel tijd ermee heen gaat voordat de drinkwatervoorziening op de Britse eilan den weer normaal zal zijn valt moeilijk te voorspellen. In Zeeland bleef het bij enkéle lichte signalen: in het topseizoen kwam de watervoorziening op Schouwen-Duiveland bij een aanhoudend piekverbruik in de knel en werd zonneklaar aangetoond dat er voor de naaste toekomst knopen zullen moeten worden doorgehakt, willen er geen blijvende moeilijkheden ontstaan. In de Braakman (Zeeuwsch-Vlaanderen) is de bodem van de spaarbekkens, die de watervoorziening van het bedrijf van Dow Chemical in Temeuzen verzorgen, op een goed moment zichtbaar geworden. Opslagmogelijkheden van water om een tij delijk tekort te kunnen opvangen hebben dus hun waarde in de droge zomer van 1976 meer dan ooit bewezen. Er zal moeten wor den uitgekeken naar meer en grotere spaar bekkens. De beslissing van de regering om de Oosterschelde zout te houden en af te zien van een Zeeuws Meer met daarin reserveca paciteit voor de zoetwatervoorziening van zuidwest-Nederland, heeft een nadere studie naar wat er nu nog voor de voorraad vorming overblijft hoogst actueel gemaakt. Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) heeft al aangekondigd dat er grondig naar het pro bleem zal worden gekeken. Intussen hebben de ervaringen met de kwa liteit van het water in de Rijn in het jaar 1975 laten zien hoe subtiel het vraagstuk van de vervuiling eigenlijk ligt. Er zijn opgewekte mededelingen dat het Rijnwater in vergelij king metanderejaren is verbeterd. Metingen van de zogenaamde Rijncommissie Water leidingbedrijven en haar zusterorganisaties in Zwitserland, Oostenrijk. Frankrijk en Duitsland hebben dat uitgewezen. Maar wie probeert na te gaan waaraan dat gunstige resultaat nu eigenlijk is te danken, komt tot de ontdekking dat de ongunstige economi sche situatie (veel vervuilende fabneken draaien op beperkte capaciteit) daarin een belangrijke rol heeft gespeeld. Eens te meer een aanduiding dat de techniek ter verbete ring van de kwaliteit van het zogenaamde oppervlaktewater (het water in rivieren, me ren, kanalen en op zee dus) bij de toekom stige drinkwatervoorziening dus erg hoog genoteerd zal moeten worden Op de expcs- tie 'Aquatech' in Amsterdam - een water-s*- tentoonstelling met meer dan driehonderd inzendingen uit bijna dertig verschillen* landen - is deze week nog eens een beeld ge geven van de stand van de techniek in voora de waterbehandeling Voor de ontwikte lingslanden in de derde wereld met hun nij pende problemen in met. alleen de hoevee.* held water, maar vooral ook de kwaliteit rsü dat (onzuivere) water, is een hoogwaardicj techniek die kan worden ingeschakeld lp hulpverleningsprogramma's en een hoog ni veau van deskundigen op dit terrein vso overlevings-belang. „Water is een eigenaardige substantie, legde ir. Van der Veen op het ISWA-congr» in Amsterdam uit. „Het wordt met geccn»- mee» J in die zin, dat het wordt omgevormd m iets anders. Water passeert en neemt andere elementen (vervuilende stoffen) mee of te- die erin oplossen. Zo verschilt het van ben£- ne. dat maar één keer energie produceert met opnieuw kan worden gebruikt. AlSJf^e rekening voor water betaalt koop Je geen w- zit maar heb je slechts het voorrecht van tij- delijk gebruik." Bij dat tijdelijk gebruik KJ het, in de toekomst net zo belangrijk#»1* veel er beschikbaar is als hoe de kwaliteit'e» het water emit ziet. De WMZ hoefde eind gustus maar licht te dreigen en er werd de ene op de andere dag tien procent miner- water verbruikt. De vraag is uit welk vantjee moet worden getapt voordat we werkfW dodr hebben dat betrouwbaar drinkwater' kostbare elektriciteit afhankelijk zijn hoge rekeningen en verstandig gebrul*- men. KEES VAN DER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4