Watertarieven gaan in '77 10% omhoog Gedeelte caravanfabriek St.-Jansteen uitgebrand IJSBEZ WAAR OOSTERSCHELDE MET PIJLERDAM NIET GROTER IDENTITEIT VERMOORDE VROUW NOG NIET ACHTERHAALD Statenleden willen visie van gs over uitspraken Kaland Rooie vrouwen niet meer boos op kamerlid P. A. Roels Driemaandelijks bericht Deltawerken: almanak JUISTE SCHADE NOG NIET BEKEND VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1976 NIEUWVLIET - De recherche van de rijkspolitie, district Middelburg:, heeft donderdag weinig vorderingen ge maakt met het onderzoek in de zaak van de jonge ver moorde vrouw, van wie het stoffelijk overschot deze week werd gevonden aan de St,-Jansdijk bij Nieuwvliet. Een zeer belangrijk aspect, de identiteit van de vrouw, bleef onopgehelderd. Verder heeft men niet kunnen vast stellen of zij is doodgeschoten aan de St.-Jansdijk. of dat de moord elders is gepleegd en het lijk daarna onder het struikgewas aan de dijk is verstopt. Het onderzoek is nog in vollge gang. Ook Interpol is daarbij ingeschakeld. Om recherche-tactische redenen wilde de politie donder dag verder geen mededelingen doen over het verloop van het onderzoek, dat een aantal rechercheurs nu alweer en kele dagen bezighoudt. Wel wilde men nog kwijt dat het onderzoek .draait om verschillende personen die worden vermist". Een politiewoordvoerder: ,Het is niet gemakke lijk zolang we de identiteit van hetslachtoffer niethebben vastgesteld". Officier van justitie mr. T. Lebretzei donder dag alleen: ,We komen niet veel verder'. Duidelijk is wel dat één van de belangrijkste sporen nog altijd leidt naar de vrouwelijke helft van een Frans echt paar. dat in augustus twee weken verbleef op de camping Zonneweelde in Nieuwvliet. Twee rechercheurs onder streepten donderdag met hun aanwezigheid op de cam ping de politionele belangstelling voor dat spoor. Getui gen. die de vrouw op de camping hebben gezien en kort na de lugubere vondst werden geconcronteerd met het lijk, kwamen tot de slotsom ,dat zij het zou kunnen zijn'. .Er wordt terdege rekening gehouden met die mogelijkheid', zei mr. Lebret daarom woensdag aL Het Franse tweetal had volgens dezelfde getuigen vaak ruzie tijdens de Zeeuws-Vlaamse vkaantie. Op een avond liep de ruzie zo hoog op dat de vrouw de hulp innep van de politie om enige tijd onder te duiken. Gebleken is verder dat het echtpaar niet alleen was. In hun tent bivakkeerden ook een wat oudere man en een erg jong kind. Bemiddeling De vrouw heeft, nadat ze om hulp had gevraagd, een nacht doorgebracht op het politiebureau in Oostburg. Ze trof daar de volgende dag haar echtgenoot. Dank zij be middeling van de Stichting maatschappelijke dienstver lening West-Zeeuwsch-Vlaanderen leek de ruzie te kun nen worden bijgelegd. Een maatschappelijk werker heeft trouwens in Zeeuwsch-Vlaanderen de zaken voor de Fransen afgewikkeld: de schuld bij .Zonneweelde' werd betaald en de tent opgeruimd. De stichting, die de Franse cliènten daarna uit het oog verloor, wil overigens niets kwijt over de bemiddeling. Commentaar viel donderdag ook de directie van het. SL- Antoniusziekenhuis in Oostburg niet te ontlokken. De Franse vrouw zou daar nog zijn verpleegd in verband met een onderbroken zwangerschap. De officier van justitie zei daarover woensdag dat bij de sectie op het stoffelijk over schot in Rijswijk niets was gebleken van zwangerschap Zolang de identiteit van de vermoorde vrouw niet met zekerheid is vastgesteld, staat de echtgenoot bij de politie officieel met te boek als mogelijke verdachte. Zijn naam en zijn woonplaats zijn wel bekend. Navraagd bij de poli tie in het Zuid-Franse dorp. dat de man op de camping opgaf als zijn woonplaats, wees donderdag uit dat men hem daar niet kent. Evenmin was de vermissing van een vrouwelijke inwoner gemeld bij de politie. Twee rechercheurs onderzoeken op camping Zonneuieel de plaats waar de tent van de Fransen heeft gestaan. BIJ OPENING 'RIVER SCHELDT CLEANIRQ' OM VERLIES (4,2 MILJOEN) OP TE VANGEN ADVERTENTIE) GOES-De watertarieven in het verzorgingsgebied van de NV Watermaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) zullen in 1977 met gemiddled tien procent omhoog gaan. De extra inkomsten die uit de teriefsverhoging voortvloeien, moeten het verwachte verlies van 4,2 miljoen gulden voor het komende jaar opvangen. Dat verlies is een gevolg van de gestegen uitgaven van de watermaatschappij. Eén en ander blijkt uit de nieuwsbrief de nieuwsbrief voor aandeelhouders van WMZ. voer van water uit de Biesbosch ruim 8,5 miljoen gulden uitgeven en voor de infil tratie van Haringvlietwater in de duinen bij Haamstede bijna 9 miljoen gulden. Andere uitgaven op het gebied van investeringen gaan voornamelijk op in productie- en transportvoorzie ningen Uit de nieuwsbrief blijkt verder dat de productie en inkoop van water in het eerste halfjaar van 1976 met 2.7 is ge stegen ten opzichte van dezelfde pe riode in 1975. „De stijging werd voorna melijk door de uitzonderlijke klimato logische omstandigheden van het tweede kwartaal veroorzaakt", meldt WMZ. De toename van het waterver bruik ligt het duidelijkst in Schouwen- Duiveland, Tholen en Goeree- Overflakke: 12,75<£. Boor de Bevelan- den, WestrBrabanten Walcheren was er een stijging met 10 In Zeeuwsch- Vlaanderen daalde het waterverbruik in de eerste helft van 1976 met 5,5 Vol gens de watermaatschappij komt dat door een veiminderde afname in de Op peil UITGAVEN '77 10,9% HOGER Volgens de exploitatiebegroting 1977 finkomsten en uitgaven) zullen de kos ten voor WMZ in vergelijking met 1976 met 10.9 stijgen (totaal bijna 576 mil joen gulden). De totale afzet aan water is voor 1977 geraamd op 43 miljoen ku bieke meter, waarvan bijna 40.285 mil joen m3 in het eigen voorzieningsge- bied. Voor het kleinverbruik wordt een stijging verwacht (335.000 m3 meer) en voor het grootverbruik een daling (655.000 m3 minder). Van de totale wa terproductie zal 39,5 worden inge kocht (waterfabriek PZEM en grondwa ter uit Noord-Brabant) Over de wijze waarop de tariefsverho ging zal worden doorgevoerd, doet WMZ nog geen mededelingen. „Omtrent aard en omvang volgen zo spoedig mogelijk nadere berichten", aldus de watermaat- schappij. In de op 1 december 1976 te houden algemene vergadering van aan deelhouders van WMZ zal het onder werp in ieder geval aan de orde komen. Het bedrijf heeft voor 1977 aanzienlijk minder investeringen opgenomen: ruim 31.6 mifjoen gulden tegen ruim 56.5 mil joen gulden in 1976 De daling wordt voornamelijk veroorzaakt door lagere uitgaven van de afdeling nieuwe wer ken. Deze afdeling wil in '77 voor de aan- WMZ stelt in de nieuwsbrief dat het als gevolg van de ex tra droge zomer naar ver houding lang zal duren voor de watervoorraden weer op peil zullen zijn. Het beroep op de inwoners van het voorzieningsgebied om 10 c/c minder water te gebruiken tot het eind van dit jaar. blijft daarom van kracht. Het hoogste dagverbruik van vorig jaar (155.799 m3), werd in de pe riode juni-augustus '76 met 33 keer overschreden. Topdag 1976 was 28 juni. toen er meer dan 175.000 m3 water door de pompstations afgegeven werd. De raad van commissarissen van WMZ heeft voorts besloten tot aanleg van het derde deel van de transportleiding Zierikzee-Bminisse. Het gaat om een stuk van Sirjansland tot Bruinisse Deze leiding is van belang voor het verbete ren van de waterdistributie in het ooste lijk deel van Schouwen-Duiveland. WMZ ontvangt voor het aanleggen van de leiding een extr-uitkering uit het provinciale fonds ter bevordering van de werkgelegenheid Onze najaarscollectie kostuums Is compleet. Zoals: sportieve Sturka model len Ierse thornproofkos- tuums Wilson Glenny kwali teiten. Herenmodehuis J. P. Boersma opent bibliotheek te Zierikzee ZIERIKZEE - Woensdagmiddag wordt de nieuwe bibliotheek te Zierikzee geopend. De openingshandeling wordt verricht door mr. J. P. Boersma. voorzitr. ter van de provinciale bibliotheekcen trale. De bibliotheek is gevestigd aan het Groene Weegje. De bijeenkomst ter gelegenheid van de opening begint om 16 00 uur. ONTWIKKELING VAN VL1SSINGEN OOST MIDDELBURG - De PvdA-statenleden W. Don en M. J. van Poelje hebben de visie van gedeputeerde stalen van Zee land gevraagd op een aantal uitspra ken. die gedeputeerde A. J. Kaland maandag heeft gedaan tijdens de ope ning van River Scheldt Cleaning Company' in Vlissingen-Oost. Zij wijzen daaibij op de publicatie over dit gebeuren in de PZC van dinsdag 14 september en vragen of het college ken nis heeft genomen van de opmerking van de heer Kaland. „dat hij niet zo erg gelooft in een politiek van consolidatie voor een gebied als Vlissingen-Oost. waar we in feite pas aan het begin van de ontwikkeling staan" en dat consolidatie 'alleen maar afbraak zou betekenen. Zij willen weten of gs deze uitspraken 'in overeenstemming achten met het door gs tot heden voorgestane beleid van af bouw van Sloe 1 en geen industriële ontwikkeling in Sloe 2' Vervolgens vragen beide statenleden: - Zijn gs het eens met de uitleg van de heer Kaland dat consolidatie of- braak betekent? - Zijn deze uitspraken niet in tegenstel ling met duidelijk uitgestippelde be leidslijnen door provinciale staten omtrent de verdere ontwikkeling van Vlissingen-Oost? - Berusten de uitspraken van de heer Kaland op nieuwe inzichten in het terzake door gs voorgestane beleid? - De PZC citeerde letterlijk „Het is een zaak om hier in goed overleg te doen waar het bedrijfsleven behoefte aan heeft Onderschrijft uw college deze eenzijdige stellingnarne? - Is in dat kader een mogelijk voorsla van hel havenschap te plaatsen dm men grond aan Hoechst zou willa verkopen voor het storten van afvap - Acht het college dit eventueel hanii. len van het ha venschap i waarin po-, hek gekozenen de zeggenschapen, ten i niet in strijd rnet de maatregels Twee weken voor automobilist met promillage 3,63 MIDDELBURG - De politierechter Middelburg, heeft donderdag een a_ tomobilist die terecht stond voor hu rijden onder invloed met een promil lage van 3,63 veroordeeld tot drie we ken gevangenisstraf, waarvan voorwaardelijk en een jaar rij ontzegging. Met dit promillage zat de betrokkens, de Engelsman S. R B. meerdan4kee boven het toegestane promillage vanOJ Een dergelijk hoog promillage is ze» zaam. De betrokkene verkeert dan «4 in een stadium dat niet ver van eend& rium af is De Engelsman, die mét zijn uitzonda- lijke hoge promillage in maart in Vlie singen was aangehouden, was nietopdf zitting verschenen Ten tijde van zjn aanhouding woonde hij tijdelijk in vi singen. maar inmiddels was h(j wsr naar Engeland teruggekeerd. ROELS OVERWEEGT (TOCH) STEUN AAN HET PVDA/VVD- WETSONTWERP Liesbeth de Jonge exposeert in Terneuzen TERNEUZEN - De Terneuzense kun stenares Liesbeth de Jonge exposeert vanaf vandaag (vrijdag) drie weken pas tels en grafiek in de openbare biblio theek in Temeuzen-Zuid Ze keerde on langs terug van een studieverblijf in Praag (Tsjechoslowakije) op uitnodi ging van de regering daar. ALS AMENDEMENT OP CDA-VOORSTEL VERWORPEN WORDEN (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Als de amendementen op het CDA-wctsvoorstel inzake abortus, die mede zijn ondersteund door het Zeeuwse PvdA-tweede-kamerlid P. A. Roels, worden verworpen-en daar ziet het na de beraadslagingen van deze week in de tweede kamer wel naar uit - dan zal Roels alsnog zijn onvoorwaar delijke steun geven aan het PvdA- WD-wetsvoorstel. Het kamerlid deelde dat donderdagmiddag desge vraagd mee in een reactie op de verbijs tering bij de Zeeuwse 'Rooie Vrouwen' naar aanleiding van het bericht dat Roels zijn steun aan het PvdA-WD- wetsvoorstel zou onthouden. Mevrouw M. Geerse-van Egdom uit Middelburg, hoofdbestuurslid van de 'Rooie Vrouwen', is blij met de verkla ring van de heer Roels. „Als we precies [hadden geweten wat hij zou doen, was de hele affaire niet nodig geweest", zo zei mevrouw Geerse, die de hoop uitsprak, dat de 'Rooie Vrouwen' en de heer Roels door deze kwestie niet lijnrecht tegen over elkaar komen te staan: „Ik zal hem een aardige brief sturen. Ik heb er veel van geleerd". De heer Roels verklaarde niet boos te zijn, te meer omdat hij al dacht dat ze hem niet goed hadden begrepen. Hij zei geen moment te hebben gedacht aan de gesuggereerde drang naar stemmen winst. Roels verder: „Tijdens de vergadering van het gewestelijk bestuur van ót PvdA twee weken geleden in Goes. t»b ik gezegd dat ik mijn uiteindelijk standpunt nog niet wist. Iedena toonde daarvoor begrip. Iedereen deed daar toen erg aardig over. Tijdens df fractievergadering van de PvdA io de tweede kamer - nu een week gelees - heb ik bekendgemaakt dat, ais de amendementen-Franssen (mediEff- diend door Roels, Van Ooijen ttgpi - red.) verworpen zouden wdsk zonder meer steun zou gevemtk gezamenlijke wetsontwerp van MA- WD. Ik vind de bescherming re ongeboren leven een groot goed a vraag me bijvoorbeeld ernstig afmsö opzicht je als wetgever je medeKï dwingend je eigen normen mag opei gen. Ik geloof dat je daarmee meiros! erg ver mag gaan", aldus Roels. Hoogstens toename met tien procent VLISSINGEN - Hinderlijk ijsbezwaar kan in het oostelijk deel van de Ooster- schelde voorkomen in matige winters, die een kans van voorkomen hebben van twintig procent. In ce mond van de Oosterschelde is hinderlijk ijsbezwaar pas te verwachten bij zeer strenge win ters-kans van voorkomen vijf procent. Rijkswaterstaat - die het ijsbezwaar op de Oostersdcheide onder de loep geno men heeft - stelt, dat de situatie op een zoute Oosterschelde met een pijlerdam waarschijnlijk niet veel zal verschillen van de toestand bij een geheel open zeearm, met niet wat betreft het weste lijk deel. Het ijsbezwaar zou - zo ver wacht men - hoogstens met tien pro cent kunnen toenemen. Dat staat in een beschouwing in het laatste nummer van het driemaande lijks bericht van de Deltawerken. Daarin wordt betoogd, dat bij zeer strenge winters - kans daarop vijf pro cent - 'waarschijnlijk wel tijdig ijsbre- kers worden ingezet om het een vriezen van de ijsschotsen tegen te gaan en de afmetingen van de schotsen beperkt te houden, zodat ze de schuifopeningen ZEEUWSE Spookhuis Zo'n pand als het provinciehuis in Middelburg - dat heeft soms toch iets van een spookhuis De Middelburgse brandweer kan er over meepraten. De spuitgasten werden deze week gealarmeerd, dooreen automatische brandmelder in één van de lokaliteiten ter griffie. Na het grote uitrukken stieten de brandweerlieden ten provinciehuize in een leeg vertrek op zeer dichte mist, die het meidapparaat kennelijk teveel was geworden De commandant - een gediplomeerd geurenherkenner - snoof even en lo kaliseerde de mist al snel als te zijn afkomstig van pijptabak Men vertrok vervolgens onverrichter zake. Maar in de loop van de dag kon men ter griffie klemc oploopjes van el kaar met betreffende stukken passe rende beambten, die er monkelend over spraken, hoe deze en gene een glimp had opgevangen van een uit het mistige vertrek komende, pijpro kende dame Dat was geweest rond tien over acht. 's Morgens. BEDRIJF VOOR TWEEDE KEER GETROFFEN SINT JANSTEEN - Een felle brand heeft donderdagnacht een aanzienlijk deel van het caravanbouwbedrijf 'De Roeck' aan de Oude Galgemveg in Sint Jansteen in de as gelegd. Hoe groot de schade is. kon eigenaar F. R. de Roeck uit de Belgische grensplaats De Klinge donderdagmiddag niet zeggen. Naar zijn zeggen komen verzekeringsexperts vandaag, vrijdag, de schade opnemen. De brandweer van Hulst kreeg de brandmelding donderdag om 44 minu ten na middernacht. Onmiddelijk rukte een hogedrukwagen uit Later volgden nog twee lagedrukwagens, de ladder wagen en vervolgens nog een hogedru kwagen. De brand woedde in dat deel van het bedrijf waar de laatste had aan de cara vans wordt gelegd. Volgens brand meester G. van de Walle - de com mandantvan de hogedrukwagen die het eerste ter plaatse was - was in die ruim te behoorlijk wat brandbaar materiaal aanwezig. Eigenaar De Roeck denkt dat de brand is ontstaan als gevolg van werkzaamhe den op het dak van het gebouw woens dagmiddag. „We hadden last van lek kage en er werd nu met hete pek en as falt op het dak gewerkt om het water dicht te maken. Het kan zijn blijven smeulen." De technische recherche heeft donder dag een onderzoek naar het ontstaan van de brand ingesteld. Het resultaat van dat onderzoek is nog niet bekend. Een surveillerende auto van de rijkpo- litie ontdekte het vuur in de caravan- fabriek donderdag in de voornacht. De politie alarmeerde de brandweer die korte tijd later ter plaatse was. In to taal werd het vuur met twaalf stralen bestreden. Tegen de klok van half drie was men het vuur meesier. De heer De Roeck was donderdag nog zeer onder de indruk van het gebeuren. „Het is nu al de tweede keer dat een fabriek van met afbrandt. Zo n drie of vier jaar geleden is het moederbedrijf in De Klinge ook afgebrand. Toen was het verschrikkelijk. De brandweer van Sint Gillis-Waas liet veel te lang op zich wachten Gelukkig kwam de biandweer van Hulst onmiddelijk. toen die gebeld werd. Die brand bedreigde toen ook mijn woonhuis. Dat heeft de brandweer van Hulst gered. Ook vannacht heeft de brandweer van Hulst goed gewerkt zegt de heer De Roeck. „Ze heeff mijn machinehal kunnen behouden." De machines zijn niet beschadigd. De heer De Roeck werd door de rijkspo litie van huis gehaald donderdagnacht. „Gelukkig was toen het ergste voorbij. In De Klinge heb ik het allemaal van dichtbij meegemaakt. Het was ver schrikkelijk. Twee jongens hebben het vuur toen aangestoken en er was niets te verhalen. Hun ouders hadden geen cent. Ik neb loen veel schade geleden, want ik was onder-verzekerd." Desgevraagd deelde de eigenaar mee dat het pand in Sint Jansteen verzekerd is „Mijn bedrijfsleider heeft dat inder tijd gedaan. Ik heb er goede hoop op dat het deze keer goed verzekerd is. De maatschappij heeft alles zelf geschat, dus zal het wel goed zijn. Ik betaalde in elk geval een hoge premie." Gisteren zijn werknemers van het be drijf de hele dag in touw geweest om de machines uit de machinehal, die grens aan het uitgebrande deel van de fabriek, naar eldeis over te brengen. Enkele werknemers van dé caravanfa briek vertellen dat omwonenden veel eerder al rook van het dak hebben zien komen. Er wordt gesproken over rond de klok van zeven uur woensdagavond. „Het is toch onbegrijpelijk dat de men sen die rook zien de brandweer niet waarschuwen. Om half vijf was mijn personeel woensdag al weg", vraagt een verontwaardigde eigenaar zich af. kunnen passeren en ijsopstallmg in de mond kan worden voorkomen.' Men laat weten, dat de extreem strenge winters, die als ontwerptoestand voor de stormvloedkering worden aangeno men één keer in de duizend jaar kunnen voorkomen. Dan kan de maximale ijs- dikte op de westelijke Oosterschelde worden geschat op dertig centimeter als de Oosterschelde open blijft en vijfen dertig centimeter bij afsluiting met een stormvloedkering, veertig centimeter bij volledige afsluiting en vijfenveertig centimeter bij afsluiting en zoet water. Bij normale strenge winters zal de maximale ijsdikte ongeveer de helft zijn. Bij matige winters - kans van twintig procent - vriezen nu de oostelijke ha vens en de Eendracht dicht en worden de toegangen vrijwel geblokkeerd door het aangedreven ijs. De vaarwegen in de stroom-aldus rijkswaterstaat-zijn dan nog goed bevaarbaar, met uitzondering van de kanalen door Zuid-Beveland en Walcheren. In enigszins strenge winters zal de scheepvaart op de oostelijke Oos terschelde meestal gesloten worden we gens onbereikbaarheid van de havens en wegens zwaar vast ijsdek op de kana len. Bij een compartimentering van de Oos terschelde met een Philipsdam en een Oesterddam wordt het ondiepe zoute oostelijke gedeelte aanzienlijk kleiner, aldus rijkswaterstaat. Het traject Vol kerak - Krammer wordt dan afgesne den door de Philipsdam, en het Ver dronken land van het Markïestraat bij Bergen op Zoom door de Oesterdam. De oppervlakte aan ijsproducerende ge bied wordt dus kleiner, zodat het ijsbe zwaar op de zoute oostelijke bekkens minder wordt. Wel zal het ijsbezwaar volgens rijkswaterstaat op de zoet wordende bekkens achter de dammen aanzienlijk toenemen. „Met name op het Oostmeer zal dit effect zich doen gevoelen; dit zal negatieve gevolgen hebben voor de scheepvaartroute Schelde-Rijn", zo wordt gezegd. In het jongste nummer van het drie maandelijks bericht van de Deltawer ken wordt onder meer ook aandacht be- stteed aan de landschappelijke afwer king van de duinverdediging bij Wester- schouwen. Men laat weten, dat het ex periment beperkt blijft - voorlopig - tot de aanleg van een duin op de asfaltbe- dekking. De opzet is, deze zaak zo goed mogelijk te volgen om ervaring op te doen om later op grotere schaal te he nen werken. Daarbij wordt nog m«£- deeld, dat de mileu-afdeling vandcte tadienst een uitgebreid programma® onderzoek naar kunstmatige duffittr- ming uitwerkt. TERNEUZENAAR EIGENAAR VAN MISHANDELDE DUITSE HERDER TERNEUZEN - De politie van Terofr zen heeft donderdag de eigenaar van» Duitse herder achterhaald, die*#* dagmorgen vastgebonden in hets» weel langs de Terneuzense mr. manweg werd gevonden. Bij navraag links en rechts bleek hel^ Temeuzenaar P. A. de G. te den voor deze dierenmishandelui; PI hij op dat de hond hem moeilijidied«n zijn kosthuis opleverde. Het kwamtf-1 elk geval op neer dat de herder niet kom was. Momenteel wordt de Di- liefderijk verzorgd door mevrous&j Boon-de Haan. de vroegere beheetsfc! van het Terneuzense dlerenasleL OOSTBURGER SIGNALEERT NOORDSE NACHTEGAAL OOSTBURG- De heer H- de MM* de Veerhoekpolder in Oostburg dinsdagmiddag de voor Redew" zeldzame Noordse noenttg waargenomen. M De vogel, die bij zijn welen ,0[°v' slechts één keer m ons land isgw naleerd, nam tussen half een duik In het vogelbadje bV huis fa De Noordse nachtegaal Mij tegenstelling tot de normale een gevlekte borst. De heer De Hullu. een ferren. iw waarnemer, zag tijdens de arjw periode regelmatig zo'n 12P° rond het. vogelbad. -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2