Regering mikt op 4000 hartoperaties in 1980 f* Minister niet eens en innovatiecommissie over middenschool KINDERBOEKENWEEK THEMA 'JEEIGEN TAAL' Hendriks wil praten over financiering VIB-onderzoek BEA TRIX EN CL A US IN BONN ROM: pensioen bij 64 jaar kost 56 miljoen \OTA KLEIN EN HENDRIKS: Dreiging staking Engeland verminderd Stellingen van schrijvers Amnestie: martelingen op Philipijnen «PESPAG 16 SEPTEMBER 1976 folhet aantal 4000 is volgens deskun- üjfn nog te weinig. De nieuwste ra- -Dfengaan tot een jaarlijkse behoefte en6000hartoperaties. Dit getal staat, Ki andere getallen, in een recent rap- «rtvan de Gezondheidsraad, dat niet ipenbaar is gemaakt. De nota van iVaninze parlementaiere redactiei DEN HAAG - In een nota zullen de staatssecretarissen Klein ton- nen cerwy's) en Hendriks volksgezondheid) de tweede kamer binnen- Totaal jort laten weten dat zij mikken op 4000 hartoperaties in 1980. Aangezien de huidige totale capaciteit in ons land nog geen 2000 is. Ktekent dit een streven naar een verdubbeling. Antoniusziekenhuis dan op 1000 kun- Klein en Hendriks is onder meer geba seerd op dat rapport. De beide bewindslieden willen de opera tiecapaciteit van de bestaande hartchi- rurgische centra fors opvoeren. De hui dige opzet is gebaseerd op een streven naar 250 hartoperaties per jaar per aca demisch ziekenhuis. Dat is met zeven ziekenhuizen 1750, waarbij dan nog komt het Utrechtse SU Antoniusziekenhuis met 600 per jaar. is totaal 2350. een cijfer dat nog niet is be reikt. In de nieuwe planning is niet voorzien in meer hartchirurgische centra erbij dan het St-Catharinaziekenhuis in Eindho- i, dat volgend jaar mag starten l Het hoofd van de Binnenlandse Vei lheids Dienst, drs. A. Kuipers, zal zijn bicüe met ingang van 1 februari 1977 seerleggen. De heer Kuipers, die op 29 jauari 60 jaar wordt, gaat met functio- aeel leeftijd son tsl agOver de opvolging ia de heer Kuipers is nog geen beslis- genomen. In Den Haag circuleert dan vermoedelijk in 1978 op toeren zal jÊamvanmr.P. de Haan. momenteel zijn. Wellicht kan men daar in 1980 op jjran de directie van de BVD 250 operaties komen, en zal het SU Dat betekent een totaal van 3000 als de zeven academische ziekenhuizen op het jaarcijfer 250 blijven staan, zodat dan nog 1000 operaties moeten worden 'ge vonden' Daartoe willen de staatssecre tarissen dat de academische ziekenhui zen tot 350 tot 400 gaan. Maar uit op merkingen van hartchirurgen is al dui delijk geworden dat men meent in die ziekenhuizen dit grote aantal niet te kunnen bereiken Eerder is dan ook denkbaar dat de 4000 kan worden bereikt door extra toevoe- Het tweede-kamerlid De Leeuw (CPN) heeft woensdag staatssecretaris De Jong van onderwijs schriftelijk ge vraagd zijn maatregel in te trekken, waarbij bepaald werd dat in het lopende jaar op de materiële uitgaven ten be hoeve van de scholen voor voorberei dend wetenschappelijk onderwijs en voor havo negen a tien procent moet worden bezuinigd. gingen van een centrum als waarvoor de hartpatiëntenvereniging binnen kort met een plan komt. Voor dit plan moet nog overheidsgoedkeuring wor den aangevraagd, en het is ook niet "meegenomen' in de voornemens van Klein en Hendriks. Evenmin zijn de be nodigde gelden in de komende begro tingen opgenomen; die moeten aanvul lend worden gevonden. MEF AAN HUISARTSEN IN TIEL OEN'HAAG (ANP)-Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid is bereid tot °e heer Hendriks zegt over het tele- Mjesprek met de vereniging 'Voorkomen is Beter' in Tiel over de vraag van de gram aan hem van de vereniging fauicicring van het onderzoek dat deze vereniging heeft ingesteld naar de ge- *Voorkomen Is Beter'dat de vereniging #ndhcidsloestand van inwoners van Tiel die in de omgeving wonen van het hem had verzocht om een soort samen- (h'mische bedrijf Verdugt. Zoals bekend is enige tijd geleden bij dit bedrijf het werking. ..In mijn antwoord", alsus de [illire arseen bevattende damp ontsnapt, waarmee omwonenden mogelijk zijn bewindsman, „heb ik te verstaan gege- btsnet toen van de vereniging hebben om- «renden onderzocht en in een aantal cöien besmetting geconstateerd. De smu»nig verwijt het ministerie van rtezondheid en andere verant- «raelijke overheidsinstanties van aéai bij het ondecezoek naar de be- ceffint De bereidheid van de staats- Kauris om over de financiële aspec ts :ai het VIB-onderzoek te spreken ikatvairt uit het thans opgeschorte De bewindsman heeft de vereniging eerder deze week telegrafisch gevraagd de tot nog toe verzamelde onderzoekge- gevens aan de huisartsen van de be trokkenen over te dragen, waarna op nieuw een diagnostisch onderzoek kan worden verricht en eventueel een ge neeskundige behandeling kan worden begonnen, zo nodig met inschakeling van medische specialisten. Het kort geding is door de president van togemg. dat de vereniging tegen het de Arnhemse rechtbank wel behandeld, Emstede gemeente Tiel en Verdugt maar hij heeft geen uitspraak gedaan. - De president, deed beide partijen het voorstel de zaak verder gezamenlij k aan te pakken. De VIB telegrafeerde daarop vorige week vrijdag de bewindsman die rechterlijke suggestie te willen opvol gen. In de brief aan de huisartsen zet de heer Hendriks verder de beweegredenen uit een van de beslissingen die hij deze week heeft genomen. Dit, zoals hij zegt. „naar aanleiding van het optreden van enkele niet in Tiel gevestigde artsen, die een medisch onderzoek hebben verricht bij omwonenden van het chemisch be drijf Verdugt in uw woonplaats". „Allereerst echter", zo gaat de be windsman in de brief verder, „spreek ik mijn waardering uit voor uw bereidheid om ondanks de bejegingen welke u van de bedoelde zogenaamde VIB-artsen hebt ervaren, toch die activiteiten te ontplooien welke van huisartsen in deze zaak mag worden verlangd. Ik besef dat door het optreden van de VIB-artsen aan de vertrouwensrelatie tussen u en uw cliënten/patiënten afbreuk kan zijn gedaan, maar ik hoop met u dat deze dan spoedig hersteld zal worden". ven dat van gezamenlijk onderzoek met de overheid geen sprake kan zijn". Volgens de heer Hendriks moet duide lijk zijn dat het medisch onderzoek, voorzover dit nog niet is afgerond, „door de Tielse huisartsen en specialis ten, en alleen door hen. in samenwer king eventueel met door hen geraad pleegde deskundigen, kan worden vol tooid". LONDEN (RTR) - De dreiging van een staking bij de Britse koopvaardij is woensdag verminderd. Na intensief overleg bereikte de. 'nationale zeelie denunie' met de economische commis sievan de overkoepelende vancentrale. Trades Union Congress' (TUC) over- eenslemming op 'onderhandelingsge- bieden' tot verbetering van de secun daire arbeidsvoorwaarden van het koopvaardijpersoneel. De voorstellen waarvan de inhoud niet werd onthuld, zullen vandaag aan de werkgevers worden voorgelegd De al gemeen secretaris van de zeelieden- bond. Jim Slater, verklaarde goede hoop te hebben datereen bevredigende regeling ophanden is. Wijziging van vergoedingsregeling ongehuwde moeders DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Zeevalking (justitiel heeft een wijzi ging aangekondigd in de vergoedings regeling voor ongehuwde moeders, voor wie een justitiële kinderbescher-" mingsinaatregel is getroffen. Met ingang van 1 januari van het ko mend jaar zal de uitkering aan deze vrouw en worden gebracht op hel niveau van de bijstandsuitkeringen voor onvol ledige gezinnen. De nu aangekondigde wijziging betekent een verhoging van hel uitkeringsbedrag met ruim drie gul den per dag. BONN - Prinses Beatrix en prins Claus hebben woensdag aan het einde van de middag, tijdens de tw eedeen laat.sedag van hun bezoek aan Bonn. een uur lang gesproken met bondskanselier Helmut Schmidt. Foto: dinsdagavond dineerden prin ses Beatrix er. prins Claus bij Hel mut Schmidt en zijn echtgenote Mildred. Voor dit gesprek met Schmidt maak ten de prinses en de prins in fraai na- zomerweer een boottocht op de Rijn. die bijna vier uur duurde. Onderweg werd aangelegd in het fraaie Rijn- en wijnstadje Linz Woensdagmorgen hadden prinses Beatrix en pnns Claus een bezoek gebracht aan de universiteit van Bonn. Na het gesprek met bondskanselier Schmidt vertrokken de prinses en de prins naar bad Honn voor een bezoek aan het Westduitse opleidingsinsti tuut voor ontwikkelingswerkers. Vragen over geld opvang knelpunten sociale diensten DEN HAAG (ANP) - Het tweede- kamerlid Vellenga (PvdA) heeft woensdag staatssecretaris Polak van binnenlandse zaken en minister Boersma van sociale zaken schriftelijk gevraagd naar voor het bedrag van f 50 miljoen besteed is, dat uitgetrokken werd voor het opvangen van knelpun ten bij de gemeentelijke sociale dien sten. Volgens het Centraal Bureau van de Vereniging van Directeuren van Over heidsorganen voor Sociale Diensten is het bedrag niet voor het beoogde doel (onder andere aantrekken van meei personeel; gebruikt, aldus het kamerlid Hij vroeg voorls de garantie dat het voor 1977 tut te trekken bedrag voor het zelfde doel op de juiste wijze wordt be steed VERHOGING PREMIE MET 0,15 PROCENT DEN HAAG (ANP) - De pen- pensioencommissie er van uitgegaan sioencommissie van de Raad dat deze wao'ers biJeen eerdere pensio- nering niet nog eens een compensatie van Overleg in de metaahndus- ontvangen om het jaar naar de aow te trie heeft becijferd dat verlaging overbruggen van de nensiopnpprPchTipdp Dal het die kant ook uitgaat is met he- wdii ae pensioengerecnugae Iemaa, zeker aldus VVIK De Sociale leeftijd in de metaalindustrie Verzekeringsraad heeft de regering tot 64 jaar een bedrag ineens zal voorgesteld paal en perk te Stellen aan fckafspannen. Eén van de eisen be- tiofreroeding door de drie gedaagden radidoorde vereniging ten beheove isW onderzoek gemaakte kosten. ^staatssecretaris zegt echter ook dat «hdeslaat noch de gemeente Tiel of «uugtlndit stadium enige toezegging «i 'en aanzien van een financiële te- raoetkomuig aan de vereniging Hij «n en ander in een brief aan dc huisartsen. die woensdag is ver- öiaien waarvan een afschrift is ge- aan het gemeentebestuur van 3«briefaan de Tielse huisartsen zegt - siatssecretaris dat de vereniging k gaarding van het kort geding ^ingetrokken zonder dat de drie ei- a«ren ingewilligd. Volgens de ver dringechter is het geding opgeschort Bóit aan twee van de drie eisen in- welijk is voldaan. De eis van de fi- uaeièring blijft echter bestaan, zij het uidew voor drie weken in de ijskast is RPlaatst. AMSTERDAM (ANP) - Met als liema 'Je eigen taal' wordt van 13 tot en met 23 oktober de 23ste kinderboekenweek gehouden, georganiseerd door de Werkgroep Kinder boek van de Collectieve Propaganda van het Neder landse Boek (CPN'Bl. Binnen het genoemde thema zullen alle mogelijke vormen van communicatie aan bod komen zoals (geheim itaal, ge baren. signalen, tekens en symbolen. In het speciaal voor de kinderboekenweek 1976 geschreven boek het verdwe nen plakboek' werden al deze elementen verwerkt. Het verhaal is van de hand van een schrijverscollectief be staande uit Karei Eykman. Jan Riem. Hans Dorrestijn, Ries Moonen. Fetze Pijlman. Willem Wilmink en Arie Rampen Fiel van der Veen verzorgde de vormgeving. Ter gelegenheid van de boekenweek formuleerde het schrijverscollectief een aantal stellingen, dat als volgt luidt: Hans Dorrestijn hoed u voor auteurs die enkel kin derboeken schryven. Kerel Eykman: bij de beoordeling van kinderboeken moeten zaken als emotionele herken baarheid zwaarder wegen dan goed taalgebruik (Er zijn natuurlijk wel een paar schrijvers die het ene doen en het andere niet laten' Ries Moonen: het getuigt van onder waardering van de functie van de illustratie, dat ertegen over 1 gouden en 9 zilveren griffels slechts één gouden penseel slaat Veel opvoeders ien schrijvers van kinder boeken" zijn uitsluitend geïnteresseerd in dit ene aspect van het kind dat het later volwassen wordt Dit getuigt van een enorme overschatting van hel volwassen zijn. Opvoedkundig Fetze Pijlman de aandacht voor de opvoedkundige waarde van het kinderboek komt het lezende kind niet ten goede. Ane Rampen: het technisch leren lezen knjgt een te grote plaats in het basisonderwijs. Niet elke leerling zal later nieuwslezer worden De overbesteding aan uren ten behoeve van het technisch onderricht In het lezen werkt sociale armoede en vereenzaming van het kind in de hand. Jan Riem m de meeste boeken voor kinderen zou vee! meer wartaal moeten staan. De toenemende zwaarlijvig heid bij de jeugd zou logischerwijze moeten leiden tot een verhoogde leesactiviteit. Opticiens zouden het lezen kun nen stimuleren door bij aankoop van een bnl een leesboek cadeau te doen. Zetfouten, mits met mate gebruikt, geven extra leesgenot Willem Wilmink: een kinderboekenschrijver moet op de Partij van de Arbeid stemmen, maar mag zijn lezers niet opzakdelen met specifieke politieke problemen. De boorbeclden van wat er mis is in de menselijke en de machtsverhoudingen moet hij dicht bij huis weten te vinden. Hij moet doseren, niet doceren. (voor aanpassing) en een pre mieverhoging met 1.35 tot 1.5 procent van de loonsom. Voorwaarde daarbij is dat de werkne mers die een uitkering krijgen krach tens de wet op de arbeidsongeschik theidsverzekering die uitkering tot het «5e jaar blijven ontvangen. Dit blijkt uit het orgaan van de industriebond NVV, WIK. De Raad van Overleg in de Metaalin dustrie is het samenwerkings- en on- derhandelmgsorgaan van werkgevers- vroegd met pensioen sturen van werk nemers door ze in de wao onder te bren gen zo'n oneigenlijk gebruik. Als de regering dat voorstel overneemt, dan zullen de wao-trekkers ook een aow-overbrugging moeten ontvangen en dan zullen de kosten nog veel hoger uitvallen. Voorlopig mag een verlaging van de aow-leeftijd tot 64 jaar niet worden ver wacht Daarom heeft de pensioencom missie van de ROM zoveel aandacht moeten besteden aan het geld dat nodig is om de aow. die men op zijn 64e nog De commissie is er van uitgegaan dat deoverbniggingsuitkeringalleen geldt voor gepensioneerden die in actieve loondienst zijn tot hun 64e. De over brugging zal jaarlijks 22.8 miljoen gul den vergen. en werknemersorganisaties in de me- met te overbruggen, taalindustne is het samenwerkings- en n 5 onderhandelingsorgaan van werkgevers- en werknemersorganisa ties in de metaalindustrie (groot metaal). In de pensioencommissie heb ben deskundigen van die organisaties zitting. Volgens berekeningen van het bedrijf spensioenfonds voor de metaalindustri e zullen 1975 en 1984 jaarlijks ongeveer 2450 deelnemers met pensioen gaan. Ongeveer 37 procent daarvan zal tot de pensioenleeftijd van 65 jaar een wao- uitkering krijgen tengevolge van een arbeidsongeschiktheid van 65 procent of meer. Deze mensen ontvangen een wao-uitkenng gelijk aan 65 of80 procent van het loon dat ze normaal zouden hebben verdiend. Gat Met die uitkering kunnen deze mensen, naar het oordeel van de pensioencom- WESTERTERP: NIET DOORGAAN MET BEKNOTTEN WEGENBOUW GOR1NCHEM (ANP) - Ondanks meer terughoudendheid ten aanzien van de wegenbouw kunnen we niet doorgaan deze bouw van jaar tot jaar te beknot-* ten. Dit zal uit de komende begroting van verkeer en waterstaat blijken. Dit heeft woensdag in Gorinchem ml- ICM: SCHOLEN MOETEN ZELF INHOUD VORMGEVEN DEN HAAG - Tussen minister Van Kemenade van onderwijs en de Innovatiecommissie Middenschool (ICM) - dat is de commissie die zich bezig houdt met de vernieuwing van het onderwijs voor 12- tot 16-jarigen - bestaat verschil van mening over de vormgeving van een toekomstige middenschool. In zijn nota 'Contouren van een toe komstig onderwijsbestel', uitgekomen in juni 1975. geeft de mmister al inhoud aan een middenschool, terwijl de com missie vindt dat de scholen zëlf vorm moeten geven aan de inhoud. Zwak en discutabel noemde commissievoorzit ter H J. Jacobs op een persconferentie woensdag in Den Haag de argumentatie van de minister in de contourennota over de afwijzing van experimenten met één onderwijssoort voor kinderen van 4 tot 16 jaar In samenspel met de com missie voor de vernieuwing van het kleuter- en lager onderwijs zal de ICM voor het eind van dit jaar de minister adviseren wei een dergelijk experiment toe te staan. Overigens komt de ICM KA.VCHAr Tr o r-, i binnen veertien dagen meteen afgerond tordfw trekker van een vrachtwagencombinatie commentaar op Van Kemenade's con- ■j ler u*t het modderige water van de Manehac Pass gehesen, tomennota vr°Z'""a"e erdween '""andag in het mater doordat op het Begrip he'passere" van de br"9 deze '"Stortte doordat een liLrv.o.maae s,PUbiice„de. ach.. van de pijlers ramde. De chauffeur van de combinatie 5,te- advies aan de minister, zegt de uit het wrak van nijn magen gehaald morden zijn van alle kinderen en die zich richt op de bevordering van begrip en sa menwerking tussen kinderen van ver schillende maatschappelijke her komst. In zo'n emancipatorische school krijgen de scholieren een voorbereiding op de maatschappij. Dit onderwijs wordt ge kenmerkt door het. streven naar ophef fing van situaties, waarin de individuele mens bepaald wordt door krachten bui ten hem om. Ander onderwijs dus met andere doelstellingen dan die nu in het huidige voortgezet onderwijs worden gehanteerd Zo omschrijft de Innovatie commissie Middenschool haar gedach ten over het nieuwe onderwijs voor de 12- tot 16-Jarigen in haar advies. De minister heeft nog geen standpunt ingenomen met betrekking tot dit woensdag verschenen rapport Hij wil eerst weten hoe de onderwijsraad en de centrale commissie voor onderwijsover leg. de organisatie waarin alle onder- Volgens de ICM moet er in een midden school een gelijkwaardige ontwikkeling plaatsvinden van intellectuele, sociale, culturele, artistieke, technische en handvaardigheidskwaliteiten. De leer lingen zullen moeten leren zelfbepaalde keuzen te maken, op basis daarvan te handelen om vervolgens dat handelen te verantwoorden. Het op gang brengen van dit proces door middel van een aan tal inmiddels in gang gezette experi menten betekent met, dat nu al vast staat dat de middenschool er ook zeker komt. Dat zullen de proefnemingen moeten uitwijzen. De commissie stelt vernieuwingspro ces in drie perioden voor. een constructie-, een overdrachts- en een invoeringsperiode. Als het bestaans recht van een middenschool gebleken is, zullen meer scholen bij het proces betrokken worden. Daarna zal het par lement moeten beslissen overeen alge hele invoering. Rond 1985 zal de volksvertegenwoordi ging een middenschoolwetsontwerp in behandeling moeten nemen P art i ci pa t io-onderwijs de Innovatiecommissie participatie-onderwijs heeft advies uit gebracht aan minister Van Kemenade. missie, het gat opvullen dat ontstaat als nister Westerterp van verkeer en water- het metaalpensioen wel maar de alge- staat opgemerkt, voordat hij in deze mene ouderdomswet met eerder begint gemeente het hernieuwde verkeersplein met de uitkering van het ouderdom- opende, dat a raison van 61 miljoen gul- spensioen Bij haar berekeningen is de den is verrezen op het kruispunt van de rijkswegen Rdtterdam-Twente en Bre- da-Lexmond-Utrecht-FlevopoIders. De minister het het met bij deze verkla ring en deed een voor de regio verheu gende mededeling: vandaag is de beslis sing gevallen om de Baanhoekbrug, de uit 1885 daterende spoorbrug over de Beneden Merwede. beweegbaar te ma ken een in Gorinchem en omgeving lang gekoesterde wens. Het beweegbaar maken zal 25 miljoen gulden kosten, waarvan 4,5 miljoen In de staalsector zal worden besteed Zo spoedig mogelijk zal het drie jaar du- onderwijs (voor nu nog werkende jonge- ""ende werk worden aanbesteed, aldus ren) blijft steken in nieuwe structuren. de mmister. Meer nadruk zal gelegd moeten worden .m werk een aandeel zit voor de vernieuwing van het onderwijs zelf staalsector achtte de minister voor Go- met voorrang voor regionale samen werking. Voor de samenwerking dient uitgegaan te worden van ontwikke lingsprojecten waarin vemieuwings- doelen worden beproefd In verband daarmee dient er een ander faciüteiten- beleid te komen Bovendien kan ook het volledig dagonderwijs belangrijk bij dragen aan de ontwikkeling van participatie-onderwijs. Daarom moeten er ook hiervoor experimenten komen De Innovatiecommissie vindt, dat bij de inrichting van het participatie- onderwijs moet worden uitgegaan van n belang. AMSTERDAM - Op de Philippljnen werden sinds de afkondiging van de staat van beleg, in september 1972. door wijszuilen vertegenwoordigd zijn. over Volgens de ICP bestaat het gevaar dat de voorstellen denken de ontwikkeling naar participatie- praktijksituaties', met alleen in de sfeer president Marcos, ruim 50.000 mensen van de beroepsuitoefening maar ook de gearresteerd, van wie nu nog ruim 6000 deelname bijvoorbeeld sociaal- Mnder en'B«? vorm van proces gevan- culturele en politieke activiteiten sen worden gehouden. Amnesty Inter- Minister Van Kemenade stelde een national, een internationale organisatie stappenschema voor de samenwerking die zlch het lot aantrekt van politieke van het vormingswerk en hel beroeps- gevangenen, constateert dit in een begeleidend onderwijs en het leer- woensdag verschenen rapport dat is op ting wezen. Voor verschillende stappen gesteld door twee leden die van 22 no- werden oplopende percentages facili- vember tot 5 december 1975 een bezoek teiten genoemd. Dc commissie geeft de hebben gebracht aan de Philippijnen. voorkeur aan ontwikkelingsprojecten die in een zekere rust moeten worden Amnesty International spreekt in dat uitgevoerd. De faciliteiten moeten in raPP°rl van wijdverbreide. systematE beginsel dan ook voor een minimum- sche. marteling, zelfs buitengewoon termijn van drie jaren worden ver- wreae mishandeling van politieke ge leend. aldus de ICP. vangenen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13