Bekijk 't zelf maar! Grote Markt Plannen met )'De Grote Stilte... PZC/s JENSDAG 15 SEPTEMBER 1976 Braderie-Goes De Lange Kerkstraat en de Klok- straat. die samen de Deltapromenade vormen, gaan de braderie in met de veelzegende spreuk 'De straten waar muziek in zit: Op de twee bradenea- vonden zal het wandelen .door de on getwijfeld toch al zeer drukke straat nog eens extra bemoeilijkt worden doordat er t wee looporkesten in actie zijn. Za terdagmiddag krijgen de mensen met een lange adem de kans van hun leven. Midden in de Lange Kerkstraat is een podium opgebouwd, waaroyp twee clowns staan, die iedereen die dat maar wil op een trombone laten blazen. Het gaat met om een mooie melodie, maar om de langste toon. Iedereen die mee doet knjgt een pnjs. Degene die de 1 ang- ste toon produceert krijgt een extra prijs. De winkeliers van de Opril Grote Markt, Magdalenastraat. Keizerstraat. Koningsstraat en de westkant van de Grote Markt, die zich in de winkeliers vereniging Centrum-Noord verenigd hebber., zeggen 't met bloemen. De klanten krijgen een boeketje strobloe- men aangeboden en de stands worden met bloemen fleurig versierd. Vijf Jaar lang heeft Centrum-Noord iets gedaan om de inwendige mens te versterken imosselmaaltijd of oliebollen bakken*. Door de aard van de winkels trekken de zaken in het gebied van de vereniging Centrum-Noord vooral veel vrouwelijke klanten. Deze worden nu met een boe ketje bloemen verblijd. Ook Is er een plaatsje ingeruimd voor een rommel markt ten bate van de verdrukte kerken in de Oostbloklanden. De piepjonge winkeliersvereniging van de Papegaaistraat heeft geen bij zondere attracties op touw gezet. Dat kan ook moeilijk, want het straatje is er veel te smal voor. Wel zullen alle winke liers hun best doen om hun zaken zo fraai mogelijk te versieren. De winkeliers van de Korte Kerkstraat wilden hun speciale bradeneactivitelt nog even geheim houden. Wel wilden ze verklappen dat het cadeaus zal regenen. De winkeliers van de Zeelandprome nade geven aan de bradenefestiviteiten een Japans sfeertje Dat gebeurt onder het motto Ichiba. En de mensen meteen (wel heel grote* talenknobbel weten onmiddellijk, dat Ichiba het Japanse woord is voor braderie. De Zeelandpro menade zal tijdens de braderiedagen worden versierd met Japanse vlaggen, Japanse lettertekens en met lampions. De etalages zullen ook in een Japans stijltje worden ingericht. Er komt een Japanse theesalon en drie charmante Japanse gastvrouwen zullen rijstkoek jes en bloemen aan het winkelende pu bliek uitdelen Voor de jeugd is er een leuke wedstrijd georganiseerd. Wie de mooiste (Japanse* vliegers of maskers kan maken, mag rekenen op aantrekke lijke prijzen. De inzendingen zullen niet alleen door enkele handvaardigheidsle raren worden beoordeeld, ook het pu bliek mag voor jury spelen. De werk stukken zullen in de etalages worden opgehangen. Verder zullen er in de Zee landpromenade judo-demonstraties worden gegeven. Waarschijnlijk nog met de huiver ingwekkende film 'Jaws' in het achter hoofd, organiseren de middenstanders van de Kreukelmarkt een wedstrijd rond een haai. Tijdens de braderieda gen zal er aan de Kreukelmarkt een le vensechte haai worden opgehangen. Voor de bangebroeken: de haai is dood en ligt al enkele dagen in de diepvries. Het publiek mag raden hoeveel het monster weegt. De hoofdprijs is een weekeindje naar Parijs voor twee per sonen. Zaterdagmiddag zal de haai per opbod worden verkocht. Evenals het vorig jaar laten de middenstanders van de Kreukelmarkt weer een aantal ker misattracties aanrukken. De draaimo lens en andere kermistoestanden krij gen een plaatsje op het Schuttershof. De winkeliers van de Lombardstraat en de Oude Vischmarkt doen wel mee met de braderie Er zijn echter geen bij zondere acuviteiten. verliezen. Eerst beloven ze wat, en dan komen ze die belofte met na". En GMC-voorzitter Charles Linssen: „Ik vind dit zeer jammer. Ik hoop dat van dit uitstel geen afstel komt" Kortom, het college maakte geen be ste beurt bij de betrokkenen. Dat weerhield de gemeenteraad van Goes er echter niet van, om zich ln de raadsvergadering van mei bij liet uit stel neer te leggen De raadsleden zeiden het wel te betreuren, maar ze hadden begrip voorde motieven van het college om de plannen op te schorten. Wethouder L. H. de Leeuw van ruimtelijke ordening ten dus verantwoordelijk voor de plannen* beloofde alles in het werk te zullen stellen om de zaak in 1977 van de grond te krijgen. De inspraakproce dure zou gewoon worden voortgezet Rekbaar begrip Dat was op 20 mei. Inmiddels zijn er weer bijna vier maanden verstre ken. En na die raadsvergadering hebben b. en w. met geen woord meer over de verbetering van de Grote Markt, gerept. Dus maar weer eens op hel stadskantoor geinlor- meerd. „Er wordt aan gewerkt", liet een ambtenaar desgevraagd weten „We zijn bezig met het maken van een inventarisatie van alle op- en aanmerkingen die er op het plan zijn gemaakt". Nog dit jaar - zo verze kerde de ambtenaar-zal cr weer een discussiebijeenkomst worden ge houden. B. en w. hebben toegezegd, volgend jaar te zullen beginnen met de uitvoering van de plannen. Op een vraag wanneer het ongeveer zo ver zal zijn luidde het antwoord: „Er isgezegd volgend jaar. Fn dat is een rekbaar begrip. Een jaar heelt twaalf maanden, nietwaar werden begroot op ongeveer drie honderdduizend gulden. Het college van b. en w. heeft de staatssecretaris van ruimtelijke ordening en volks huisvesting om een financiële bij drage (de gemeente hoopt op een subsidie van vijftig procent) ge vraagd. Op dat verzoek is overigens nog geen antwoord binnen geko men. Het Goese college ging energiek aan de slag. Er werden inspraakprocedu res uitgestippeld, er kwam een ten toonstelling waar de bezoekers tal van suggesties konden doen. de raadscommissies stonden positiel tegenover de plannen en er was een hoorzitting voor de bevolking. Bijna iedereen was zeer enthousiast. In ja nuari van ditjaar zouden b. en w. - na verwerking van alle reacties, die op de plannen waren binnengekomen - een voorlopig standpunt innemen Vervolgens zou er in februari 1976 weer een discussiebijeenkomst wor den georganiseerd Daarna zou het college met definitieve plannen op de proppen komen en als de raadscom missies daar hun zegje over gedaan hadden kon in de raadsvergadenng van april '76 de eindbeslissing vallen Het college van b. en w. is echter halverwege in die hele procedure blijven steken. Na de eerste hoorzit ting voor de bevolking (in november 1975) werd het merkwaaredig stil rond de plannen. B. en w„ die aan vankelijk toch zo geestdrillig de verbeteringsplannen leken aan te vatten, lieten niets meer van zich horen. Het had er alle schijn van. dat ze de plannen gewoon vergeten wa ren. Toen de PZC-redactie in maart eens op het stadskantoor infor meerde. hoe het nu met al die mooie voornemens stond, liet men weten. dat de voorbereidingen aanzienlijk meer tijd vergden, dan aanvankelijk wasvoorzien. De vertraging was-zo zei een woordvoerder van de ge meente- vooreen belangrijk deel te wijten aan de ziekte van een ambte- Eind april werd echter duidelijk, dat van de plannen dit jaar niets meer terecht zou komen. Het. was wethou der drs. J Dijkgraaf, die tijdens een commissievergadering onthulde, dat de verbetering van de Grote Markt op de lange baan geschoven moest worden De reden: in verband met de onwikkelingen in het Schuttershof- gebied zal de bejaardensoos aan de Kreukelmarkt moeten verdwijnen. De bejaardensoos zal worden onder gebracht in het gebouw van de hui dige stadskwekenj aan de Westwal. Maar dat kan met eerder, voordat de nieuwe kwekerij (vlakbij de televisie toren in de Goese Polderi klaar is Met de aanleg van de nieuwe kweke rij is een bedrag van zo n zevennon- derdduizend gulden gemoeid. En om- datb. en w. verwachten, dat de recon structie (om de ambtenaren taal dan toch maar even te gebruiken i van de Grote Markt toch niet meer voor el kaar zou komen, stelde het college vooromhetgelddat voorde Marktwas gereserveerd, te gebruiken voor een versnelde aanleg van de kwekerij. Teleurstelling Die mededeling veroorzaakte nogal wat teleurstelling len zelfs enige wrevel) bij de Marktbewoners. Een greep uit de reacties: „Het isgewoon een ramp"; „Er wordt van alles be loofd. maar er komt niks van te recht": „Op zo'n manier ga jc wel je vertrouwen in het gemeentebestuur V eel is er eigenlijk niet veranderd. Was het tot een kleine tien jaar geleden een glimlachende fruitfee met haar gevolg, die rond de derde zaterdag van september in Goes wat leven in de brouwerij brachtthans zorgt een knipogend GMC-bestuur voor die drukte. Het is al weer de elfde keer dat die Goese Middenstand Centrale voor de organisatie van de braderie tekent. Toegegeven, een bra derie is geenfruitcorso. maar de belangstelling er voor is bijna even groot. Een enkeling zal de kleur en de geur van vers ooft nog steeds missen. Maar je kunt ook een appeltje etend over de braderie wandelen. Muziektent Zoals gebruikelijk heeft de GMC er een aantal activiteiten op touw gezet, die de braderie nog meer zullen opluis teren. Deze activiteiten spelen zich af op de muziektent voor het stadhuis. Zo zullen donderdags en vrijdags van vier Eigenlijk zou er nu al be gonnen moeten zijn met de verfraaiing van de Grote Markt in Goes. Maar helaas. De Markt ligt er nog net zo bij als het vorig jaar. toen het gemeentebestuur met veel tamtam plannen aankon digde om de Grote Markt een opknapbeurt (reconstructie, noemen ze dat in ambtena- rentaal) te geven. In septem ber 1976 zou met de uitvoer ing van de plannen worden gestart, zo riep men op het Goese stadskantoor enthou siast. Het is er niet van geko men. De plannen om van de Grote Markt een echt gezellig plein te maken, zijn verscho ven naar het volgend jaar. Tot zeer groot verdriet van de middenstanders rond de Markt en van de Goese Mid denstand Centrale. Het was niet te vermijden. Na de ge slaagde tweede-lustrumbraderie van vorig jaar moest er weer een komen. En het ziet er niet naar uit dat er gauw een eind komt aan die reeks van jaarlijkse middenstandsfestijnen. Het succes is ieder jaar weer verzekerd. Dat is te dan ken aan de opzet van de Goese braderie. En opzet, die winkeliersverenigingen van andere plaatsen hebben overgeno men en dieook daar een succesgebleken De Goese braderie 1976 gaat het beeld van de binnenstad donderdag 16. vrij dag 17 en zaterdag 18 september be heersen De eerste twee dagen is de bra derie open van tien uur s morgens tot negen uur 's avonds en de laatste dag van negen tot zes uur. Ook ditjaar is er - zij hetop het nippertje- weereen motto. In voorgaande jaren werd steeds een motto gekozen, dat door de verschil lende straatverenigingen in de aankle ding van hun straat en hun winkels min of meer werd uitgewerkt, zoals sport ol sprookjes. Ditjaar kan men echter mets bedenken. „Het motto van ditjaar luidt: geen mot to". meldde weliswaar een GMC- bestuurslid parmantig. Hij bedoelde daarmee te zeggen dat hetaandestraatverenigmgen zelf wordt ovegelaten of ze een bepaald motto wil len voeren Maar het motto 'Geen mot- to' is natuurlijk een zwak motto Geluk kig kwam te elfder ure een inventieve geest toch nog met een beter motto op de proppen. Bekijk't zelf maar'. „Dat is nou precies wat ik bedoelreageerde vlot het parmantig bestuurslid, dat nooit aarzelt om een goed idee van een andervoorzich op téeisen 'Bekijk 'f.zeli maar. De middenstand kan zelf bekij ken wel teken ze aan de braderie willen geven en het publiek wordt opgeroepen om alles vooral toch maar goed te bekij ken'. De braderie speelt zich dit jaar weer in het bekende gedeelte van de Goese bin nenstad af: Lange Vorststraat, Lange Kerkstraat, Klokstraat. G an ze poort straat, Korte Kerkstraat, Grote Markt. Opnl Grote Markt. Magdalenastraat, Koningsstraat. Oude Vismarkt, Pape gaaistraat en Witte Paardstraat, De deelnemers aan de braderie van buiten de binnenstad en de niet-commerciéle standhouders staan zoals gebruikelijk op de Markt De winkeliers zijn de afge lopen weken druk in de weer geweestom een zo aantrekkelijk mogelijk pakket braderie-aanbiedingen samen te stel len En naarstig wordt nu. vlak voor het begin van de braderie, nog gewerkt aan de versiering van de winkelpuien, de kraampjes en de straten. Tot 's avonds laat is men in de weer. want ook zonder braderie heeft een middenstander het al druk genoeg. Maar ongetwijfeld zullen alle brade riedeelnemers er zo fit als een hoentje bij staan als burgemeester Huber don derdagmorgen 16 september de bra derie officieel opent Hij doet dat deze keer niet alleen. Het succes van de tele foonspelletjes met een bekende Neder lander op radio en televisie is nu ook tot de leden van de braderiecommissie doorgedrongen. Daarom zal er een 'Be kende Nederlander" (wie dat isblijfl een verrassing! worden gebeld, die dan sa men mei de burgemeester de braderie zal openen. Via de geluidsinstallatie zal dit gebeu ren in alle straten van de braderie te volgen zijn. Na de opening maken de vele genodigden (waaronder een depu tatie van Goes' Belgische zusterge- meente Kessel-Lo) een wandeling over de braderie om te constateren dat het er allemaal weer gezellig uitziet De erva ring heeft geleerd dat alleen donder dagsmorgens over de braderie gewan deld kan worden door een gezelschap officielen'. omdat het anders veel te druk is. tot zes uur kindermiddagen worden gehouden. Donderdag wordt die kindemuddag verzorgd door tiet gezelscnap 'Co de Vos' uit Vlissingen. Op het programma staan een poppenkastvoorstelling, een kinderquiz. een songfestival een optre den van clown Pinano en een optreden van Oom Jan met zijn elektronisch ac cordeon Vrijdag is het de beurt aan clown Grayu die behalve een clow ook onder meer een verdienstelijk goocne- laar en jongleur blijkt te zijn. Donder dagavond treden van zeven totnegenuur op de muziektent twee bluesgroepen op 'Aiemehassus' en 'Falvium' Dit optre den is op touw gezet door de Delta Blues Club Zangeres Maggie MacNeal komt vrijdagavond samen methaarorkesteen beetje terug naar kust. Zij treedt ook van zeven tot negen uur op Zaterdag- middag treden Bonnie SL Claire en Unit Gloria op. Zij verzorgen een optreden van twee tot vijf uur In de pauzes van hun optreden zullen voor het stadhuis harmonie 'De Volharding' en volks dansgroep "La Goya' uit het Belgische Kessel-Lo, die in Goes zijn ter gelegen heid van een culturele en sportieve uit- wisseling.eenstaaltjevanhunkunnenla- ten zien en horen De GMC heeft ook getekend voor twee prijsvragen. Alle reerst is er weer de bekende foto- zoekwedstrijd. In iedere stand op de braderie hangt een foto Iedereen, die een foto van zichzelf ziet hangen, krijgt 25 gulden door met de foto naar de stand van de GMC te gaan Bij de tweede prijsvraag moet een slagzin gevormd worden. In verschillende stands hangen in totaal 29 letters, die genummerd zijn In de juiste volgorde achter elkaar gezet vormen deze letters een slagzin Deze slagzin moet worden ingevuld op een formulier, dat in de PZC en in Goes en omgeving verschijnende advertentie bladen wordt afgedrukt. Hiermee zijn drie prijzen te winnen. De eerste prijs is een reis ter waarde van vijtienhonderd gulden. De winnaar van de tweede pnjs krijgt een draagbare kleurentelevisie en de derde prijs is een filmcamera Straten De Grote Markt is altijd een belangrijk punt in het braderiegebied. Niet alleen omdat hier de stands met de gTOtere produkten staan, zoals keukens, boten en caravans, maar ook omdat de hra- dcriebezoeker. die tegen wil en dank door de grote stroom in de winkelstra ten werd meeenomen, bier eens even tjes tot rust kan komen. Bovendien kan men hier een kijkje ne men bij wat minder commerciële stands. Er zijn stands van onder meer de Volle Evangelische Gemeente in Goes, het comité 'Steun aan Israel' de Die renbescherming en het Wereld Natuur Fonds.. Ook de PZC is van de partij met haar stand. In deze stand zal een spe ciale krant worden uitgereikt, waarin duidelijk gemaakt wordt hoe de krant wordt vevaardigd Verder wordt in de PZC-stand oud lettemiateriaal ver kocht. De opbrengst hiervan is bestemd voor een goed doel De gemeente Goes staat op de braderie met een mobiele schaftwagen bij het stadhuis. Hier zul len ambtenaren van de dienst openbare werken informatie verstrekken over stads- en dorpsvernieuwing, waaronder de rehabilitatie van de St. Jacobsstraat Belangstellenden kunen vrijdagavond van zeven tot negen uur het stadhuis bezichtigen. Inde tweede helft van het vorig jaar kwamen h. en w. van Goes met een aantal leuke ideeen naar buiten: het aantal parkeerplaatsen wordt van bonderdtweeènvijfüg naar honder dtwintig teruggebracht, de Lange Kerkstraatpromenade wordt ver langd, er komen terrasjes, bloem bakken, bomen, een podium en een fietsenstalling. De kosten van de verbetering van de Grote Markt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 31