Twee schepen zwaar beschadigd bij aanvaring op Westerschelde Lijk jonge vrouw bij Nieuwvliet gevonden „MINISTERIES MOETEN MENINGSVERSCHILLEN INSPECTIES UITZOEKEN" - LEKKER h Sluis speurt naar oorzaak van vervuiling kanaal Sluis-Brugge PZC/P Schimmels 'Doria' en 'Lady' uit Wolphaartsdijk in stoet op Prinsjesdag almanak De 'Rheinland'op de Scheldepoortwerf: de achtersteven werd meikaar gedrukt tot fVOOT, a7]ker opdf ref f ™>i Vlissingen het schip liep midscheeps aan het achterschot een gat op boven de waterlijn en het achterdekhms werd bij de aanvaring gedeelte- DUITSE 'RHEINLAND'RAMDE ENGELSE SCOTTISH WASA'MIDSCHEEPS VLISSINGEN - Bij een aanvaring in de omgeving van de Schoone Waardin op de Westerschelde zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee zeeschepen vrij ernstig beschadigd. Even over half drie kwamen bij de Schoone Waardin de Engelse 'Scottish Wasa' (11.125 brt) en de Duitse 'Rheinland' (8.870 brt) met elkaar in bot sing. Het Duitse schip werd voor reparatie naar de Scheldepoort werf gesleept. De 'Scottish Wasa' ging op de rede van Vlissingen voor anker in afwachting van een nader onderzoek. PERSOONLIJKE ONGELUKKEN BLEVEN UIT Dinsdagavond maakten experts van de verzekeringsmaatschappij Lloyds uit dat de schade aan het schip van dien aard is dat het niet meer op zee mag varen, voordat herstellingswerkzaam heden zijn verricht. De rederij van de 'Scottish Wasa' besloot daarop het schip op de rede van Vlissingen te laten liggen en een aantal scheepswerven uit te nodigen een inschrijving te doen voor de reparaticwerkzaamheden. Belde schepen waren op weg van Ant werpen naar de Noordzee. De aanvaring gebeurde, toen de 'Rheinland' wilde 'rondkomen' om koers te zetten naar het Oostgat De "Scottish Wasa' was bezig de Westerschelde af te varen. De 'Rheinland' kwam bij haar manoeu vre met de voorsteven in de richting van de Schoone Waardin te liggen. Daarbij begon het schip achteruit te varen op het ogenblik dat de 'Scottish Wasa' na derde. De schepen kwamen vervolgens kwars op elkaar: de Rheinland raakte het Engelse schip met de achtersteven oiigeveei midscheeps aan stuurboord zijde. Bromfietser in Terneuzen gewond TERNEUZEN - Bij een aanrijding met een auto is dinsdagmorgen omstreeks half tien mevrouw M. A.-F. uit Terneu zen met haar bromfiets op de Axelse- straat in haar woonplaats ten val ge komen en gewond geraakt. Per ambulance werd ze naar het Julia- naziekenhuis in Terneuzen overge bracht. Het ongeluk ontstond doordat de autobestuurster de Temeuzense me vrouw E. M. C. G.-L.. bij het rechtaf slaan naar de Van Steenbergenlaan geen voorrang verleende aan de brom fietser, die over het rijwielpad van de Axelse straat reed. Granaat opgegraven TERNEUZEN - Bij graatwerkzaamhe den in de omgeving van de Sa- voyaardsweg in Terneuzen is dinsdag morgen een mortiergranaat blootge legd. Het projectiel is tijdelijk in een di rectiekeet gelegd en zal vandaag - woensdag - door de mijnopruimings- dienst onschadelijk worden gemaakt. B Er ontstond bij de aanvaring vrij om vangrijke schade. Geen van de opva renden werd echter gewond. Bij de Duitse boot werd de achtersteven in el kaar gedrukt, tot aan het achterschot. Van de "Scottish Wasa' werd het achter dekhuis ten dele ingedrukt en het schip liep midscheeps een gat op. royaal bo ven de waterlijn De rijkspolitie te water heeft het ongeluk in onderzoek. Cruson verliest nu 15.000, per week.... BRESKENS - De verschillende instan ties. die zich met de ontwikkelingen rond het melaalveredelingsbedrijf Cruson in Breskens bezig houden, heb ben dinsdag uitvoerig met elkaar van gedachten gewisseld. De vertegen woordigers van de industriebonden hadden een, naar hun zeggen, 'verhel derend' gesprek met de Arbeidsinspec tie in Breda. Zij zijn tot de conclusie gekomen dat het zeer zinvol zou zijn, wanneer op ministerieel niveau eens gesproken wordt over de 'niet al te be ste samenwerking tussen de arbeidsin spectie en de milieuinspcctic'. Districtsbestuurder H. G. Schneiders van de Industriebond NVV consta teerde dinsdagavond na afloop van het uren durende gesprek met de arbeidsin spectie: „Wij zitten nog steeds met vra gen ten aanzien van de coördinatie van die twee diensten. De vraag rijst of zij elkaar de das omdoen en of zij elkaar met de nek aankijken, want wij hebben nu niet direct de indruk dat die twee overheidsdiensten zo gezellig met el kaar samenwerken". De vakbondsvertegenwoordigers, zo verzekerde de heer Schneiders, hadden verder nauwelijks een duidelijk ant woord gekregen op de vraag wat er nu uit de bus was gekomen tijdens het on derzoek dat de Arbeidersinspectie had ingesteld na de klacht die de Bonden tegen de gang van zaken hadden inge diend. Zoals bekend waren de bonden, via een groep werknemers, op de hoogte gebracht van het feit dat Cruson zich niets aantrok van het verbod om bij voorbeeld vaten uit te branden. Dis trictsbestuurder Schneiders: ..Men heeft onze klacht onderzocht, maar niet kunnen constateren. Verder wees men ons erop dat de zaak regelmatig werd gecontroleerd en datmen deed wat men kon. Nou begrijpen wij wel dat men al lerlei extra taken heelt gekregen de laatste tijd, denk maar aan de werktijd verkorting. de informatiepraatjes en de ontslagcommissies, maar het zou toch onvoorstelbaar zijn dat men daarvoor de controle op de veiligheid en de ge zondheid van de werknemers zou laten lopen Volgens vakbondswoordvoerder Schneiders was ir C. Frankfoort. direc teur van de arbeidsinspectie in Breda, uiterst verbaasd over de procedure, die milieu-inspecteur dr A. Adriaanse heeft gevolgd. Dr. Adriaanse heeft, toen hij onder meer constateerde dat Cruson voor verschillende onderdelen van de produk'tie niet beschikte over een geld ige hinderwetvergunning, eerst de ge meente Oostburg verzocht het bedrijf te sluiten Toen de gemeente daarop niet wenste in te gaan, ging de milieuinspec teur in beroep bij de kroon middels een koninklijk besluit werd de kmilieu- inspecteur in het gelijk gesteld. De heer Schneiders „Ir Frankfoort was erg ver baasd over die procedure Hij vond dat het verzoek van dr Adriaanse aan de gemeente in strijd was met het goed ge bruik. Verder wilde hij wel kwijt dat hem. op grond van ervaringen, was ge bleken dat er maar moeizaam te praten viel met Cruson. maar dat. het niet zo was dat er. ten tijde van het beroep schrift van dr Adriaanse. helemaal niks Belg, die vrouw mishandelde in voorlopige hechtenis TERNEUZEN/MIDDELBURG - De rechter-commissarïs mejuffrouw S. Noteboom heeft dinsdagochtend be slist dat de 46-jarige Belg J. P. M. de Z. uit Biervliet in voorlopige hechtenis moet blijven. Zoals bekend bracht De Z. de vrouw met wie hij samenwoonde in Biervliet, de 33-jarige C. M. C. de M. tijdens een ruzie, zwaar letsel toe. De vrouw overleed donderdagochtend in het Sint Antomusziekenhuis in Oost- burg. Of zij is overleden aan de verwon dingen. die zij tijdens de vechtpartij met De Z. heeft opgelopen, is tot nu toe niet vastgesteld. De vrouw had naast ver wondingen aan ribben en pols. een lon gontsteking. Ook heeft zij een hersen bloeding gehad. De Z. zal onderzocht worden door een psychiater. In afwach ting van dat onderzoek woidt hij inge sloten in het Huis van Bewaring in Bre da. De officier van justitie mr. T. Lebret. aan wie De Z. maandag was voorgeleid, be sloot De Z. 'het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel de dood ten gevolge hebbende' ten laste te leggen. POLITIE: MISDRIJF WAARSCHIJNLIJK CA VALERIE 'LEENT' ZEEUWSE PAARDEN WOLPHAARTSDIJK - In" de stoet die op de derde dinsdag in septem ber de Gouden Koets met koningin Juliana naar de Ridderzaal zullen begeleiden, zullen ditmaal ook twee Zeeuwse paarden meelopen. Het zijn de schimmels 'Doria' en 'Ladv'. De beide witte dieren zijn eigendom van de heer J. B. Koert, exploitant van de manege 'Mon Plaisir' in Wolphaartsdijk. Een officier van de cavalerie die Wolphaartsdijk bezocht en ook de manege 'aandeed', raakte onder de bekoring van de twee edele dieren. Aangezien de paarden er aan gewend zijn door vreemden bereden te wor den en hun gedrag verder 'onbespro ken' is. acht te de cavalerist de dieren uitermate geschikt voor een zo eer voile taak als het meewandelen in de koninklijke stoet op Prinsjesdag. De cavalerie, de stalmeesters der ko ninklijke stallen en andere betrok kenen werden het eens met de eige naar van Doria en Lady. En zo wor den dan de beide Zeeuwse viervoe ters donderdag uit Wolphaartsdijk afgehaald om alvast wat aan de Haagse sfeer te wennen en kennis te maken met hun tijdelijke berijders: officieren van het cavalerie-escorte van Hare Majesteit. Na hun Haagse uitstapje zullen de dieren weer naar hun Zeeuwse stal terugkeren. provincie Vakbonden na gesprek met arbeidsinspectie over Cruson: WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1976 mogelijk was. De heer Frankfoort vond het in ieder geval vreemd dat hij, via de Koninklijk Besluit, plotseling gecon fronteerd werd metdezezaak. En verder wees hij erop dat de Arbeidsinspectie geen aanwijzingen had, dat er bij Cru son plaatselijke zaken zouden hebbes plaatsgevonden". Districtsbest Schneiders: 'wij tot de conclusie gekomen dat het wel erg goed zou zijn dat de werknemers eens precies nagaan - en dat geldt da zeker niet alleen voor Cruson - of de hinderwetvergunning nou wel precies worden nageleefd. Het is bekend dathet erg slecht gesteld is met de uitvoering van die hinderwetvergunning en wij hebben ook de indruk dat de gemeen ten. nogal eens te weinig kritisch contro leren. We hebben de indruk dat bij de gemeenten vaak niet alleen maar na- de werkgelegenheid wordt gekeken en niet of nauwelijks naar de arbeidsom standigheden". De heer Schneiders tenslotte overhel gesprek met de Arbeidsinspectie: „Uit het gesprek is ons gebleken hoe beperkt de mogelijkheden van de arbeidsin spectie zijn De bonden vinden dal de verschillende ministeries zich na maar eens moeten gaan buigen over de verschillende opvattingen, die bij Ar beidsinspectie en Milieuinspecöelevei Ook districtsbestuurder A. Jomtsra van de Industriebond CNV meende da: duidelijk was gebleken dat beide mit ties - arbeids- en milieuinspectie-nie: al te harmonieus met elkaar samenwer ken. Hij meende dat de Raad van State wel wat erg overhaast van de stelling was uitgegaan, dat chloroteen een kan kerverwekkende stof is. „Datismeti* wezen, ook niet door dr Adriaanse. H;: verwondert mij datdeRKaadvanStete zomaar heeft aangenomen dat het in derdaad zo is. Verder geloof ik dathe: gesprek met beide instanties vrucht baar is geweest. We hebben teslotteai- lemaal belang by een oplossing van dat probleem. Het zegeltje op het bednjl moet zo speodig mogelijk weg. De werk gelegenheid willen we allemaal wel be houden, maar nietzonder eerst te letten op voldoende veiligheid voor de men sen". Directeur Frankfoort van de Arbeidsin spectie noemde het gesprek met ce bonden 'prettig en vruchtbaar. Jktó) nu de visie van deze partij indeCrassn- zaak leren kennen", aldus ir Frankfoor: Hoewel de arbeidsinspectie vorigeirei uiterst teleurgesteld was omhitctrd- ste overleg over Cruson tussi .Weid- sinspectie. milieu-inspec tie, Eïï en ge meente. stuurt de Arbeidsinspectie aanstaande vrijdag weer een wriigEn- woordiger naar het overleg in Oosten? Bij het gesprek van vrijdag is ook ce Cruson-directie aanwezig. Ir. Frank foort over dat gesprek: „Ikhoopniüoct dat er zo snel mogelijk een bcshsin? wordt genomen over het eventueel ai- geven van een nieuwe hinderwetver gunning, die zo is opgesteld dat er door de werknemers op een acceptabele, vei lige wijze kan worden gewerkt". Vertegenwoordigers van het ETI- Zeeland hebben dinsdag een informs- tief gesprek gehad met de direcBe ran Cruson. Het gesprek was een voorberei ding op het gesprek tussen de versche lende instanties en de Cruson-direcee van vrijdag. Adjunct-directeur A. van Hanegemviri Cruson constateerde dinsdag: „HU hebben het nu een beetje uitgerekend en we zijn tot de conclusie seh«®c?®il we op dit moment per week lo-UU- vcrlies lijden. We weten dat er teflos- klanten naar Engeland zijn gegaamHi raken dus klanten kwijt. Web»®» overigens nog wel genoeg were, mw- het wordt nu toch wel een kwestie va zo snel mogelijk open anders loopt bet fout...". Benoeming WOLPHAARTSDIJK - Mevrouw B van Loo-Moraal is per 1 september oe noemd tot hoofd verpleging en ver»: ging en tot adjuncudirectrice van ik bejaardentehuis 'Nieuw-Zorgvhet - Wolphaartsdijk. 'GEEN GEDRANG MEER BIJ KASSA' Uitbetaling sociale voorzieningen in Terneuzen via bank TERNEUZEN - De Semeenle''£* n ciale dienst in Terneuzen gaa oktober een aantal uitkeringen^ via het plaatselijke kantoor v derlandse MiddenstandsbanK. Enkele honderden mellsfn' M dr ringen genieten in hel kad WWV. de rwv en de.r«**r°cps«y zelfstandigen en die hun gt ver ophalen bij de k"sl" \fdiedjd meentesecretarie, zullen v hun bedragen kunnen innen Temeuzen"is deze regeling ««jgjj uit praktische overwegingen ^früeB ver verdrongen zich eens in rde kassa dagen tientgallen mense"'oo van het. stadhuis. De gem n steeds voldoende geld op om iedereen te kunnen ui Een andere overweging heffj 00 groot aantal mensen datn* een uitkering die bedra'„ten[ng- krijgt via een bank- OISiro yjdden Hoe de uitkeringen via 3 jopen is standsbank prakUschg» emeente „os een punt van sU»»gïle wil alle belanghebbenden P evens mijn een swncll met nttW* I™ doen toekomen NIEUWVLIET - Een inwoner van Nieuwvliet heeft dinsdagavond aan de Sint Jansdijk te Nieuwvliet het stoffe lijk overschot gevonden van een jonge vrouw. Het lichaam lag tussen het struikgewas op een plaats waar slechts zelden iemand komt. De recherche van de rijkspolitie in Middelburg die het onderzoek omtrent ZEEUWSE Zinnen Vandaag zouden wij in dit hoekje de liefhebbers even willen attenderen op de mogelijkheden tot verzetting der zinnen, die het bioscoopwezen biedt. Op ons bureel troffen wij gistermor gen - geheel onvoorbereid - een vouwblad aan. dat aan de buiten zijde smetteloos wit was, doch bij openvouwing een tekening en enige tekstjes bleek te bevatten. Het bin nenblad nu bood uitzicht op de tors van een blote, wei behangen dame en een .schriel uitziende heer met een vijgeblad voor en een jodelhoedje op. De tekst luidde: „Sexplezier.... uw Tiroler is hier en aan deze titel van een rolprent was in kleine letters nog wervend toege voegd: „Hij was zo sterk als een beer De dames eisten hem keer op keer Dat Tirol toch - dat moet sterk zijn opgestoten in de vaart der volkeren. Nog niet zo gek lang geleden werden dat soort tekstjes voornamelijk in Zweden gesitueerd Navraag bij een in het reiswezen werkzame kennis leerde, dat deafge lopen paar jaar een steeds sterken vakantietrek richting Tirol vah waar te nemen. Zou daar nou verband tussen be staan? Als u het ons vraagt zou het best aar dig wezen als een maatschappelijk georiënteerde instelling de teleur stelling van uit Tirol terugkerende vakantiegangers zou onderzoeken dé doodsoorzaak van de vrouw in han den heeft, vermoedt dat er sprake is van een misdrijf. In een communiqué dat luitenant D. C M. Schoneveld. officier recherchezaken van het district Middelburg van de rijkspolitie dinsdagavond om negen uur uitgaf bleek dat het slachtoffer één tot vier weken geleden is gestorven. Het gaat om een vrouw in de leeftijd van tus sen de 18 en 30 jaar. Haar lengte be draagt 1,65 meter Het slachtoffer was gekleed in een donkerblauwe over- gooier, een rode bloes met daar over heen een blauwe driekwart lange over jas. De vrouw droeg verder bruine pla teauschoenen. De politie kon dinsdagavond laat nog geen mededelingen doen omtrent de juiste doodsoorzaak van de vrouw, al vermoedt men dat er een misdrijf in het spel is. Vandaag - woensdag - wordt er sectie verricht op het stoffelijk overschot, zo deelde men desgevraagd mee. De politie verzoekt iedereen die gedurende de af gelopen maand iets bijzonders heeft op gemerkt in de directe omgeving van de plaats waar het slachtoffer is aangetrof fen contact op te nemen met de meld kamer van de rijkspolitie in Middelburg, telefoon 01180-28080. of metde politie in zijn of haar woonplaats. Ruit sexboetiek Terneuzen ingeslagen TERNEUZEN - Een onbekende heelt maandagnacht omstreeks drie uur de etalageruit van de sexboetiek in de Ter- neuzense Dijkstraat met een steen ka pot geslagen. Verschillende sexboekjes werden weggenomen ZWEMBAD MOEST TIEN DAGEN DICHT Inmiddels staat wel vast dat de precieze naleving door de Belgen van een Nederlands-Belgisch tractaatde bron is van alle moeilijkheden. Belgié moet de waterstand in het kanaal op peil hou den Tot vorig jaar werd daartoe gere geld water uit het Belgische gedeelte van het kanaal m hetNederlandse water gelaten. In verband met de verontrein iging in België besloot men dit jaar ech ter. na een lange droogte-periode, het kanaal bij Sluis op peil te brengen met water uit het Leopoldkanaal. Door gaans is dat water schoon genoeg om het over te pompen, maar in juni moet het vrij ernstig vervuild zijn geweest. Watermonsters, door de WMZ genomen nadat tot verrassing van iedereen in Sluis het waterpeil plotseling met zeker 25 centimeter was gestegen, wezen dat uit. Wethouder J. J du Fossé: „Zonder ons te waarschuwen hadden ze dal water overgepompt. Op zich niet verkeerd. „Er zal wat vervuild water in het kanaal terecht zijn gekomen en dat. verklaart ook de verontreiniging van het kanaal Sluis-Brugge. Als de sluis is gerepareerd kan dat niet meer voorkomen, maar toen we water hebben overgepompt naar Nederland wisten we nog niet van dat lek af. Voor we nu weer zouden gaan pompen moet het helemaal in orde zijn, Wij willen Nederland niet met vuil water opschepen. Het klemt nu gelukkig niet omdat er waarschijnlijk in de komende maanden toch wel wat regen zal vallen. Bovendien is er nu weer zee\ ter te recht gekomen in het Leopoldk. aal en dat is zonder meer al een reden c niets over te pompen", aldus ir. Schepens. Het Sluisse zwembad in het kanaal Sluis-Brugge. IR. SCHEPENS: „HET LIGT AAN LEK IN EEN SLUIS" SLUIS - Het gemeentebestuur van Sluis speurt op het ogenblik naarstig naar de oorzaak van de vervuiling, in de afgelopen zomer, van het kanaal Sluis-Brugge. Als gevolg van de water verontreiniging ontstond enige vis sterfte en wat b. en w. erger vonden, moest het open Sluisse zwembad voor een periode van ongeveer tien dagen (in juni) worden gesloten. Watermonsters van de Watermaatschappij Zuid-west Nederland (WMZ) wezen toen uit dat het kanaal Sluis-Brugge niet langer de kwalificatie zwemwater verdiende. B. en w. van Sluis voerden en voeren over de problemen druk overleg met ver schillende Belgische instanties. maar de vervuiling kwam ons wel erg slecht uit. Nou is het water in het kanaal en dus in hetzwembad zo gezond dat het binnen tien dagen praktisch weer op het oude goede peil was. maar het is" toch maar gelukkig dat we de WMZ geregeld monsters laten nemen". Ook al omdat een regenperiode in het verschiet ligt zullen de Belgen voorlopig geen water meer uit het Leopoldkanaal in het kanaal Sluis-Brugge pompen. „Maar". zegt Du Fossé. „we moeten ge woon goede afspraken maken. In dat kader is het ook voor iedereen belang rijk om te weten waar die vervuiling vandaan kwam" Het Sluisse gemeen tebestuur heeft overigens in juni het wa ter een handje geholpen om de veron treiniging te 'verwerken': er werden daartoe beluchtingsinstallaties ge bruikt. Er is het Sluisse college veel aan gelegen om de kwaliteit van het zwemwater te redden. „Want aan een nieuw zwembad zie ik ons nog niet toekomen. Dat is wel erg duur voor een plaats als Sluis", legt wethouder Du Fossé uit. Hoewel ook hij nog niet helemaal zeker is van zijn zaak. heeft ir. Schepens van de Provinciale Dienst voor de Waterlo pen in West-Vlaanderen wel een ver moeden van de oorzaak van de vervui ling. Volgens hem zat er een lek in de sluis die het water uit de sterk ver vuilde Zuidervaartje bij Brugge moet verhinderen in het Leopoldkanaal te stromen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2