2 S3 *9 €SMTJL ZEEUWSCH-VUAHDual Wilfried Dumez Paul Mathijssen willen terug in promotie-ereklas CURSUS DOUANEWETGEVING ZEEUWSCH-VLAANDEREN VOORZIET IN BEHOEFTE SPRANKELENDE SHOW LEVERT BEERSCHOT ZES DOELPUNTEN OP Initiatief Zeeuwse chr. werkgevers Anderlecht en RWDM gelijkspel naars, aangevoerd door Nico de Wal- Tweede klas que. bleven ook daarna voortdurend onder grote druk maar de schade bleef beperkt. Net voor rust kwam Luik bij een van de sporadische counters zelfs op 3bs onnodige nederlagen. In nel Kiel derbreking aangevallen „Het was net stadion sneuvelde al menige titelkan didaat en de aanhang werd tijdens de topduels vaak verwend op voetbal van de bovenste plank. Met datzelfde spek takelvoetbal heeft Beerschot zaterda gavond de nieuwe competitie ingezet. De 6-2 overwinning op Lierse is hard aangekomen bij de concurrentie. Maar of weken na die sensationele wedstrijd de formatie van Rik Coppens tot de kanshebbers voor de titel mogen rekenen is nog zeer de vraag. Volgens Coppens heeft Beerschot die mogelijkheden in zich. Hij verklaarde na afloop: ..Men heeft Berschot in de twee jaar dat ik hier train voortdurend verweten veel te defensief te spelen. Men was gewoon geraakt aan die uitschie ters in eigen stadion maar vorig jaar hebben we ook in de uitwedstrijden goede resultaten behaaldThuis was er echter niet genoeg spektakel maar we speelden tegen Lierse met hetzlefde sys- een klucht", zei Raymond Goethals na afloop „Wat we hiér vanavond te zien kregen heb ik m'n hele carère nog niet meegemaakt De bal vloog heen en weer en raakte al wat hij kon raken be halve het net. De toeschouwers zijn aan hun trekken gekomen maar wij kregen natuurlijk wel een punt te weinig." Een eerste verliespunt was er ook voor RWDM maar hier kunnen we moeilijk spreken van een teleurstellend resul taat. De uitwedstrijd tegen Standard was overigens wel van een matig gehal te. Ondanks enkele mogelijkheden aan beide kanten werd er niet gescoord. KV Kortrijk debuteerde uitstekend met een 1-1 gelijkspel tegen Cercle Brugge. Voor Win terslag verliep die eerste wed strijd iets minder gunstig. De uitwed strijd tegen KV Mechelen werd met 1-0 verloren. Lokeren won met 1-0 van AS Oostende door een doelpunt van Henrotay. een rtier na rust gescoord. Toch was uitwedstrijd tegen Anderlecht. De win naars van de supercup speelden echter zeker niet slecht. Rob Rensenbrink be sloot trouwens al na een kwartier spelen een eerste offensief met een uitstekend doelpunt na een korte solo. De Luike- Na twee wedstrijden in de tweede klas heeft alleen Tongeren zich kunnen handhaven zonder puntenverlies. De leiders wonnen thuis met 2-1 van St- Truiden dankzij treffers van Hoste en Uwe Blotenberg. AA Gent herstelde zich uitstekend van de nederlaag die vorige week werd gele den. Het bezoekende Bciom werd met een 2-0 nederlaag terug naar huis ge stuurd. Door een 2-1 overwinning op Turnhout heeft. Union zich net onder de top genes teld. Evenals Racing Mechelen trou wens dat in Waterschei een l-l gelijk spel haalde De stand in de tweede klas: 2 2 0 0 4 4-2 teem en nu kreeg het publiek wel acht Oostende de beste ploeg in Lokeren doelpunten. Het liep allemaal erg goed maar Carteus. Puis. Simoen en Mortier en als we dit ritme vast kunnen houden hadden weinig geluk met de afronding, gaan we dit jaar zeker meespelen voor Beveren stelde teleur met een 2-1 neder- de titel laag bij Sporting Charleroi. De enige Behalve die monsterzege vielen er uitoverwinnïng kwam trouwens op weinig verrassingen te noteren tijdens deze eerste wedstrijden. Alleen had vrijwel niemand rekening gehouden Tongeren Rac. Mechelen Union VG Ostende Turnhout St. Truiden AA Gent Eupen La louviere Boom Patro Eisden Waterschei Olympic Berchem St-Niklaas Diest 10 3 5-2 1 0 3 2-1 2 10 12 4-2 2 10 12 4-2 2 10 12 3-2 2 10 12 3-2 2 10 12 3-3 2 10 12 2-2 2 10 12 3-4 2 10 12 2-5 2 0 2 0 2 2-2 2 0 2 0 2 1-1 2 0 1111-2 2 0 1112-5 20 0 2 0 2-6 naam van Antwerp dat met 2-1 won bj Beringen. Olarovic en Anderson ver zorgden de Antwerpse produktie meteen zich fel verwerend FC Luik in de Club Brugge lijkt ook net op tijd herstel van de langdurige inzinking. Het bezoe kende Waregem kreeg geen schijn van kans in het Olympia stadion en verloor verdiend met 2-0. De doelpunten kwa men van de voet van uitblinker Courant en Henderyckx Het programma voor volgende week: le klas: Antwerp-KV Mechelen. Waregem-Beerschot. AS Oostende- Club Brugge,. FC Luik-Standard, Beveren-Anderlecht. Lierse-Beringen. RWDM-Lokeren, Cercle Brugge- Sporting G Charleroi. Winterslag- Kortrijk. 2e klasse: Rac. Mechelen-Berchem. StrTiuiden-Union. Turnhout-VG Oos tende. Patro Eisden-Eupen. Boom- Waterschei, La Louviere-St-Niklaas. Olympic-Tongeren. Diest-AA Gent. SIR EVEN BIJ BEGIN TAFELTENNISCOM PETITIE ALOYSIUS IS VOL ZELFVERTROUWEN GRAAUW - Vol optimisme start zater dag het eerste team van het Graauwse St-Aloysius de nieuwe tafeltenniscom- petitie. De komst van de Belgische ex- kampioen Romain Schalley in de plaats van René van Dijk heeft een ge weldige positieve uitwerking gehad op Wilfried Dumez en Paul Mathijssen. de twee Graauwse tafeltennissers in het eerste team. Drie maal achter elkaar is men nu als tweede geëindigd in de hoofdklasse, een plaats waar men dit jaar geen genoegen meer mee wilt ne men. „Het is natuurlijk moeilijk te zeg gen dat we kampioen worden, maar ik denk dat we er toch dicht bij zullen zijn. De komst van Romain Schalley heeft duidelijk een positieve uitwerking ge had," vertelt Wilfried Dumez tijdens de voor zijn club zo succesvol rollenzes- daagse. Het twintigjarige tafeltennistalent uit Graauw begint dit seizoen aan de twaalfde competitie in het eerste team. „Ik heb dit jaar ook veel meer getraind dan vorigjaar. Dat komt omdat ik klaar ben met mijn school, mts elektrotech niek, waardoor ik meer tijd heb om te trainen Ik train nu weer vier keer in de week." aldus Wilfried Dumez. Ook Paul Mathijssen stapt optimistisch de competitie in. De technisch sterke maar mentaal soms zo zwakke Mathijs sen wil eindelijk wel eens af van het derde man zijn. Hij voelt zich vooral mentaal een stuk sterker geworden en wil dat in de competitie gaan bewijzen. „Tot vorig jaar wisselde ik enorm sterke wedstrijden af met zeer slechte, bij mij was gewoon de vorm van de dag beslis send. Daar wil ik dit jaar vanaf. Ik heb nu al gemerkt dat het stukken beter gaat. Als ik nu achter kom te staan blijf ik gewoon doorspelen, vroeger was ik dan al bij voorbaat verslagen. Ik ben mentaal harder geworden," aldus Paul Mathijssen. De komst van Schalley heeft dus duide lijk langs twee kanten gewerkt. Niet al leen is hij qua speler sterker dan René van Dijk, maar zijn komst is tevens een impuls geweest voor Wilfried Dumez en Paul Mathijssen om harder en beter te gaan trainen .We doen zelfs spieroefe- ningen en aan conditietraining." zegt Wilfried Dumez. Woensdagavond Iedere woensdagavond is de 26-jarige ex-kampioen van België in het tafel- tenniscentrum te Graauw te vinden voor een trainingsavond. Hoewel hij onlangs is verhuisd naar Herenthals kost het hem geen enkele moeite om naar Graauw te komen. „Kijk," zegt Wilfried Dumez, „dat werkt natuurlijk ook stimulerend. We hehben vijf jaar erg fijn met René opgetrokken en hij heeft altijd veel voor ons gedaan, maar in feite zag je hem alleen op de dag van de wedstrijd. Schalley is er iedere woensdagavond om te trainen. Voor ons is hij een sterkere trainingspartner waarvan we iets van kunnen opste ken. Dat is gewoon erg fijn." Paul Mathijssen beaamte de woorden van zijn ploegmakker als hij zegt: „We trekken ons helemaal op aan zijn spel. Wij kunnen in de hoofdklasse goed mee komen maar Schalley is zeker een klas sterker dan ons. Als hij al zijn partijen dit seizoen kan winnen moeten we er iedere zaterdag samen maar drie win nen om de wedstrijd te winnen. Dat moet gewoon kunnen gezien de resulta ten in voorgaande jaren." Dat het duo momenteel beter in vorm is dan ooit demonstreerde men onlangs tijdens een toernooi in Gent waar Wil fried Dumez beslag legde op de eerste plaats in de B-klasse en tijdens een vriendschappelijke ontmoeting tegen het Vlissingse Wilno. In deze oefenwed strijd klopte Wilfried Dumez na jaren Dick Jeras weer eens en dat was voor hem een geweldige voldoening. Wilfried: „De laatste jaren heb ik steeds van Jeras verloren. Nu heb ik eindelijk eer eens van hem gewonnen en dat is een teken dat de vorm er is." Doorbraak Het duo Dumez-Mathijssen maakt tij dens het gesprek een sterk gemoti veerde indruk. Weliswaar Nipt Paul Ma thijssen wat nonchalant van zijn pilsje en trekt hij ongeïnteresseerd aan een si garet. het uiterlijke vertoon staat in geen enkele verhouding met wat er bin nenin afspeelt. „Ik verlang erg naar de eerste competitiewedstrijd. Dan weten we ongeveer hoe het dit jaar zal lopen. De eerste wedstrijd uit en daarna krij gen we drie thuiswedstrijden. Ik zal blij zijn als we volgende week weer kunnen gaan trainen en dat de competitie be gint," vertelt hij. Het is goed mogelijk dat Wilfried Du mez gezien zijn motivatie dit jaar weer een stap dichter naar de Nederlandse tafeltennistop zal komen. Bij de jeugd was hij gewoon een van de besten van Nederland maar sedert zijn overgang naar de senioren is hij het contact met de Nederlandse top helemaal kwijt se- raakt. Hij is nu gewoon een vandeve- len. Wilfried; „Zoals ik nu train,moet het mogelijk zijn om wat dichternaar de top te komen. Maar het is natuurlijk erg moeilijk om vanuit Graauivdaarbïj te blijven. Wil je echt aan de top ki dan moet je wel meer naar grote lande lijke toernooien gaan en dat isgewoot lastig. Maar misschien lukt het dit jaar wel weer om wat dichterbij te komen.' Militaire dienst Het enige probleem waarmee Wilfried Dumez en Paul Mathijssen momenteel hebben te kampen is een eventuele op roep voor het leger. Zowel de 20-jarige Wilfi-ied Dumez als de 19-jarige Paul Mathijssen staat dit te wachten. Beiden zijn goedgekeurd en ieder moment kan er een oproep binnen vallen. „Bij een eventuele promotie naar de promotie-ereklasse zou dat een erg trieste zaak zijn. Ik geloof niet dat er in het leger veel tijd over blijft om voor tafeltennis te tramen, waardoordevorm snel zal dalen. Maar laten we daar nog maar niet al te veel aan denken. Eerst moeten we deze competitie nogspelen, besluit Wilfried Dumez ons gesprek waarna hij weer in actie moet komen ui de rollenzesdaagse. Chiel Harte Links Wilfried Dumez, rechts PaulUfr thiissen. Rode Kruis colonne Sluiskil neemt deel aan nationale wedstrijden öLUlSKII - Z.iierdu^ zal de wedstrijd- ploeg van de Rode Kruis Colonne Sluis kil, die onlangs bij de provinciale wed strijden te Kruiningen eerste werd. deelnemen aan de nationale wedstrij den RKK. Deze nationale wedstrijden waaraan 12 ploegen deelnamen, worden gehouden in de Jaap Edenhal te Amsterdam, waarbij het gaat om de onderdelen: eer ste hulp bij ongelukken: eerste hulp bij rampen en ziekenverzorging. Cursus voor 'zeker vier jaar onder de pannen' TERNEUZEN - Met het oog op 'de belangrijke havenactivitei ten en de internationaal geo riënteerde industrieën' die Zeeuwseh-Vlaanderen kent, is er sinds kort een cursus doua newetgeving in Terneuzen van start gegaan. Het voorstel hier toe is begin januari van dit jaar ter tafel gebracht en is in enkele maanden tijd verder uitgewerkt binnen de Zeeuwsvlaamse kring van de Brabants-Zeeuwse christelijke werk vereniging. Al leen was deze vereniging van mening dat zo'n cursus effectief zou zijn. Gesteld werd: „Ondanks het bestaan van douane-unies, zoals de E.E.G. en van preferentiële handelsovereenkom sten, zoals die met de E.V.A.-landen, ontmoet het internationaal handels verkeer bij grenspassage nog immer de diensten van de douane voor het ver vullen van grensformaliteiten. Juist in deze tijd waarin ter vermijding van bosten het nodig is het goederenver voer zo snel mogelijk te doen plaats vinden, is het zaak het oponthoud aan de grens tot het noodzakelijke mini mum te beperken. Dit doel kan men in belangrijke mate bereiken, indien men over de vereiste kennis van douane voorschriften beschikt, waardoor men niet alleen onnodig betaling van in voerrechten en andere heffingen kunt vermijden, maar tevens in staat bent een snelle afwikkeling van de formali teiten te bewerkstelligen." Bij de voorbereiding en totstandkoming van deze cursus douanewetgeving, die. zo blijkt uit de grote deelname, zeer po sitief bij het Zeeuwsvlaamse bedrijfsle ven is aangeslagen, hebben de Zeeuwse afdeling van de E.V.O., de kring van werkgevers Kanaalzone Zeeuwseh- Vlaanderen. de maritieme vereniging Temeuzen en het Gewestelijk arbeids bureau in een commissie nauw met el kaar samengewerkt. Wekelijks, op de donderdagavond, komen 33 cursisten, afkomstig uit vijftien bedrijven, in het Dow-trainingscentrum bij elkaar. Voor de begeleiding van deze cursus heeft men de Terneuzense douanedeskun- dige G. Kosten bereid gevonden. Behoefte De vraag rijst echter waarom men nooit eerder op de gedachten is geko men om een cursus douanewetgeving in te richten, want Zeeuwseh- Vlaanderen is al langer dan vandaag een knooppunt van intematiomale transport- en industriebelangen. Di- rekteur J. B. A. Jonckheer van Aug. de Meyer B.V. in Terneuzen. die tot de in itiatiefnemers van deze cursus behoort en na twee gesprekken direkt de steun van de christelijke werkgeverskring in de rug voelde, vertelt dat 'er een duide lijke behoefte aan informatie en voor lichting op dit punt werd geconsta teerd." „Die behoefte hieraan bestond al lang. Alleen, er bestaan in Zeeuwseh- Vlaanderen weinig mogelijkheden tot verdere bekwaming. Dat is bij voor beeld ook de reden geweest waarom we vorig jaar een cursus havenarbeider hebben opgezet. In klein comité hebben we de voorstellen voor een cursus doua newetgeving uitgewerkt. We hebben als het ware de kiem gelegd voor een zaak die goed is gaan rollen, want de instel ling van de cursus douanewetgeving lijkt een goed initiatief te zijn," beweert de heer Jonckheer. Hij baseert deze laatste opmerking op het feit dat het aantal aanmeldingen veel groter is ge weest dan men heeft kunnen voorzien. We hadden nog wel vijf meer van deze cursussen kunnen organiseren, zoveel aanvragen hebben we binnengekregen. Hieruit kan men concluderen dat zowel man als bedrijf er vanuitgaan dat zo'n cursus rendement oplevert. De mensen die we niet in de eerste cursus hebben kunnen opnemen, hebben we op een wachtlijst voor het volgende cursusjaar gezet," zegt de heer Jonckheer. Encfuele Onder de Zeeuwsvlaamse bedrijven werd een enquete ingesteld om te we ten te komen hoe het met de animo voor een cursus douanewetgeving was ge steld. „Daaruit bleek al spoedig dat we wat betreft het nodige aantal cursisten, de eerste vier jaar onder de pannen za ten. Gaan we er nog 's voor op de trom mel slaan dan raken we zeker de eerst komende zes jaar volgeboekt." voegt de heer Jonckheer er nog aan toe. Cursusleider Kosten geeft een verkla ring voor het feit dat de toeloop naar deze cursus zo groot is. „Op het gebied van lesgeven in douanewetgeving lig ter in deze provincie een terrein braak. In heel Zeeland bestaat zo'n cursus niet. De mees ten die zich met het vervullen van douaneformaliteiten bezighouden, hebben geen scholing achter de rug maar zijn door de praktijk gevormd. Er bestaan ook geen schriftelijke cursus sen. of boekwerken die de man in de praktijk verder wegwijs kunnen ma ken." De heer Kosten vertelt dat er de laatste jaren veel is veranderd in de douane wetgeving. „Binnen de E.E.G. probeert men deze wetgeving zo goed mogelijk te verbeteren. Ze is nog steeds aan wijzi gingen onderhevig. De administratie die met het vervullen van de douane- Wekelijks, op de donderdagavond, ko men de cursisten in het Dow- trainingscentrum in Terneuzen bij el kaar. Als docent van de cursus doua newetgeving treedt de heer G. Kosten op. formaliteiten gepaard gaat. is eerder toe dan afgenomen Vooral op het stuk van de landbouw, met al die E.E.G.- bepalingen van de laatste jaren, is de douanewetgeving moeilijker gewor den.' Volgens de heer Kosten zijn de douane faciliteiten binnen de E E G zodanig gemaakt, dat bedrijven en transpor teurs 'zonder problemen' de grenzen van de E.E.G.-landen, zeker die van de Benelux, kunnen oversteken. ..Interna tionale grenzen bestaan er binnen de E.E G. eigenlijk niet meet, In principe moet men van Rotterdam of Terneuzen snel naar een ander E E.G -land goede ren kunnen transporteren, mits de bege leidende douanedocumenten volledig en correct zijn ingevuld." Het levert, al dus de heer Kosten, een bedrijf aan een grens een 'aanzienlijke tijdsbesparing" op indien het zelf vooraf de documenten kan klaarmaken. De heer J. Siteur, secretaris van de Brabants-Zeeuwse christelijke werkge versvereniging, voegt er aan toe: ..Het goed invullen van douanedocumenten betekent ook dat de verkoop van goede ren sneller kan geschieden. Een ander aspect is dat de vervoerder zelf de in voerrechten voor de goederen, waarvan hij de juiste waarde kent, op de docu menten kan aangeven." De heer Kos ten: „De declarant zorgt voor het juiste percentage inklaringsrechten." Cursusduur De heer Jonckheer vertelt dat de cursus douanewetgeving van de grond af moet worden opgebouwd. „In het totaal zal de cursus twee jaar duren. Het eerste jaar is men adspirant. het tweedejaar geeft een afronding." Omdat deze cursus geen er kenning heeft, is er geen staatsdiploma aan verbonden. Wel krijgen de cursisten een certificaat uitgereikt. „Aan het eind van het eerstejaarneemteen commissie een schriftelijk examen af. Als de twee jaar om zijn bestaat dat examen uit een schriftelijk en een mondeling gedeelte." legt de heer Kosten verder uit. De cursus douanewetgeving wordt over dertig avonden uitgesmeerd. De heer Kosten geeft als docent op gezette tij den een samenvatting van de behan delde leerstof. In hoofdlijnen omvat de cursus de volgende punten: inzicht ge ven in de douanewetgeving en de daar mee verband houdende andere wetten en uitvoeringsvoorschriften, het sys teem van toezicht door de douane, de invloed van internationale overeen komsten op de Nederlandse handelsbe trekking Het praktisch gedeelte van de leerstof bestaat uit indeling van docu menten. inklaren, uitklaren douaneops lag en de kennis van bijzondere regelin gen. zoals vrijstellingen en het actief en passief verdélinesverkeer Dagelijks hebben bedrijven, op de weg en in de havens, met de douane te ma ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 24