„GA MAAR NA - WAT ZOU JE DOEN ALS JE HIER ZELF WILDVREEMD WAS?" „Soms moet je het allemaal met handen en voeten uitleggen RARE ZOMER Drie Terneuzense vrijwilligsters dagelijks in touw voor Turken „Ze vertrouwen ons helemaal" PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TTÏET% ZEEUWSCHVLAANDEREH lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllillllllll F-'OV van Bri„K. Tek.,: Wou, Jllllilllllllllll P. J. BAERT VAN VREEMDELINGENPOLITIE: ENORME TOENAME AANTAL TURKEN IN TERNEUZEN De Vreemdelingenpolitie in Terneu- zen. Een kamer op de eerste verdie ping van het politiebureau aan de Herengracht. Achter één van de bu reau's de heer P. J. Baert, iets gebo gen over zijn papieren en met zo'n half'Piet de Jong'-lccsbrilletje op de neus. De vreemdelingenpolitie in Temeuzen verschilt nogal van die zelfde politie elders in den lande. En de buitenlanders weten dat maar al te goed. Want vreemdelingenpoli tieman Baert in Terneuzen doet meer dan alleen het registreren van de buitenlanders. Hij staat ze zoveel mogelijk met alle mogelijke raad en daad bij. Er is bovendien een erg goede sa menwerking tussen de heer Baert en de drie vrijwilligsrs, die de Turkse ge zinnen in Temeuzen beeeleiden Zodra er een nieuw gezin wordt bij geschreven in de registers van de vreemdelingenpolitie geeft de heer Baert alle mogelijke infomiatie door aan de vrijwilligsters. De heer Baert zegt er zelf over: „Het werk dat die dames doen is gewoon erg belangrijk en eigenlijk onmisbaar. Zo'n gezin komt hier helemaal vreemd en dan is die hulp nodig. Kijk, die mannen redden het wel, die komen via hun werk genoeg in con tact met de Nederlandse gewoonten en vooral ook de taal. Bovendien ver roeven de mannen al minstens één jaar in ons land. voor ze hun gezin mogen laten overkomen. Zo'n vrouw moet leren hoe ze hier boodschappen kan doen en zomeer..." Ook 'vreemdelingenpolitieman Baert doet heel wat aan de begelei ding van de Turken in Temeuzen. .sJe wordt op den duur een soort vraagbaak. Ze komen met allerlei dingen. Ik probeer ze zoveel mogelijk wegwijs te maken. Je bent een soort informatiebron voor ze. Het gebeurt wel dat ik hier arbeidsovereenkom sten en formulieren voor de kinder bijslag. het is gewoon een kwestie van vertrouwen. Ze voelen datje wilt meewerken en zoiets wordt al heel snel bekend. Er komen hier soms zelfs Turken uit andere plaatsen", vertelt de heer Baert. NIET AMBTELIJK Hij stelt zich zeker niet ambtelijk op. integendeel. Het wil. bij andere in stanties in Nederland, nog weieens voorkomen dat een buitenlander, die pas in Nederland is. een formulier krijgt voorgeschoven waarmee zelfs Nederlanders nog alle moeite van de wereld hebben ..Vul dat eerst maar eens aan", voegt de ambtenaar de buitenl ander dan toe. Endatgebeurt ook bij bijvoorbeeld Turken, die ana- lafbeetzijn.Bij dc heer Baert is dat anders. Hij vult de formulieren voor de buitenlanders In. Ze moeten al leen ondertekenen. De heer Baert: ..Wij doen het hier zelf. omdat na tuurlijk ondoenlijk is voor iemand, die nauwelijks Nederlands kan lezen, om al die formulieren foutloos in te vullen. Het werkt trouwens naar twee kanten, want op deze manier krijg je geen fouten in je adminiratie." De gesprekken, die op het Terneu zense politiebureau met de buiten landers worden gevoerd, lijken soms meer op de ochtendgymnastiek van Ab Goubitz (aan de vleugel Arie Snoek). De heer Baert: „Soms moet je het allemaal met handen en voeten uitleggen. En weet je waar ik nou veel gemak van heb? Dat ik destijds in de oorlog in Duitsland in contact ben gekomen met Polen. Fransen en Russen. Dan moest je je ook zo goed en zo kwaad als mogelijk verstaan baar maken... Het is vaak beter om de zinnen een beetje krom te zeggen, want dan begrijpen ze je vaak veel sneller. Nee echt. als je je hier ambte lijk op zou stellen, kom je nergens..." Toename De heer Baert heft het aantal Turken jaarlijks zien groeien. Hij loopt nog even de lijsten na. Daaruit blijkt dat er bijvoorbeeld in januari '72 niet meer dan 26 Turken geregistreerd stonden. In '74 was dat aantal uitge- gegroeid tot 87: een jaar later, in ja- nauari 1975 waren het er al 125 en in januari van dit jaar stonden 161 Turken bij de Terneuzense Vreem delingenpolitie ingeschreven. In de loop van dit jaar groeide dat aantal nog tot 208 (de laatste telling). De heer Baert: „De Turkenc komen ln hoofdzaak naar Nederland om er zo snel mogelijk veel geld te verdie nen. De meeste willen zo'n vijf tot tien jaar blijven en dan terug naar hun land. Als jeze vraagt, watze daar dan met hun geld willen doen. dan krijg je meestal als antwoord dat ze van plan zijn er een tractor en land te kopen en er een boerenbedrijf te be ginnen." Volgens de heer Baert is het zo snel mogelijk veel geld opsparen ook de reden van de karige levenswijze die de Turken er op na houden. „Ze wil len helemaal geen luxe. Je hebt we ieens Nederlanders, die zeggen: „Zet die mensen toch in een behoorlijke woning...", maar dat willen de Tur ken in de meeste gevallen helemaaL niet. omdat die woningen nu een maal duurder zijn. Ze willen een goed bewoonbare woning voor een rede lijke prijs." Bij de Vreemdelingenpolitie ln Ter- neuzen constateert men dat men nauwelijks problemen heeft met de Turken. De heer Baert" Eigenlijk hebben we helemaal géén proble men. Ja. je hebt natuurlijk de dood gewone dingen, zoals een aanrijding enzo. maar dat is natuurlijk niets bij zonders. Voor zover wij kunnen na gaan. is er ook geen enkele sprake van discriminatie! Overigens herbergt Temeuzen uiter aard met enkel Turken. Een lijst van de Vreemdelingenpolitie laat zien dat er ook 549 Belgen, 91 Britten, 118 Duitsers. 72 Fransen, 62 Italianen en 71 Joegoslaven staan ingeschreven. Op de foto: de heer P. J Baert van de Vreemdelingenpolitie in Temeusen. Jasje de Ridder, de waard uit het nabij de baai aan De Griete gelegen établissement heeft last van rupsen. Deze tijd is er een waarin vreemde verschijnselen op duiken. De familie De Smit-Van Vooren te IJzendijke meldt de geboorte van enige curieuze beesten, te weten, half marmot, half konijn. De natuur - zo blijkt hieruit eens te meer - laat menig steekje vallen. Een ver schrikkelijk hete maar ook een rare zomer ligt achter ons. Eerst dienden er zich in dezze provincie enkele bezorgde families aan die tijdens vakantie vreemde voorwerpen door de lucht hadden zien zweven. Best mogelijk dat iemand zich verkijkt op een speelgoed vlieger of een vallende ster maar zou een heel gezin dat doen? ..Geen gezichtsbedrof of bovenzinnelijke visoenen", laat staan vanaf een foto in de krant een lachende Hulstenaar ons weten. ..Ze bestaan wel degelijk, die dingen t Zijn Ufo's, ondefinieerbare vliegende scho tels." De lachende Hulstenaar vorst naar aard en her komst van de voorwerpen. Hij zal er wel achterkomen, we houden ons bereids aanbevolen voor nadere infor matie. Nu dus de rupsen van Jasje, door de plantenziekten- kundigen reeds omschreven als wilgenhoutrupsen en de kruising marmot konijn van de IJzendijkenaren die ik veel geluk wens met hun rariteitenkabinet. De mie ren. wespenlieveheersbeestjes ook door deze werd de waard van De Griete een keer bezocht) en meerder gedierte des velds dat wellicht aangewakkerd door de droogte zich ongebreideld vermenigvuldigde zijn we hopelijk nu te boven De rupsen, ze zijn verschrikkelijk, ik weet het. Want ook mij troffen ze en wel in een bloeiende begonia. Maar waar ik er het zwijgen toe deed stak Jasje zijn nek uit en roerde zijn bek zodat hij in een minuut per, journalist en fotograaf aan zijn broek kreeg en des wege met naam. toenaam en rups in de krant kwam. Bij Jasje hebben de niets ontziende kruipdieren-kna pen van wel tien centimeter lang de prachtige treur wilgen in de zijtuin dusdanig aangetast dat de wind ze op een nacht Jasje sliep niet. lag natuurlijk te tobben over zijn wegkwijnend geboomte en vernam opeens een navrant gekraakwegblies als waren het pluisjes. Bij mij was het mijn arme ouderwetse begonia, konin gin van de vensterbank die het zoenoffer van de rupsen werd (al waren die dan ook niet zo lang als bij Jasje het geval was). Bloeide tegen klippen en bergen op, groeide ons boven de kop wat op zichzelf wel een beetje angstig was. Een werkelijk kolossale potplant met merkwaardige tere rose bloempjes, die toren van Babel-achtige allure begon te krijgen. En iedereen maar roepen: „O, wat mooi" en ik: .J_aa, wil-u een stekje?En maar rennen met de schaar en nostalgische scheuten afknippen in de hoop dat de tomeloze groei er een beetje uit zou gaan. Doch de reuzin - deze oer-begonia - kon dit alles wel hebben. Tot opeens de bladeren wat slap begonnen te hangen, het groen ervan ongezond flets werd. 't Wixs duidelijk: de plant leed. ..Ze is te zwaa r". zeiden de kennissen nu, ..ze bloeit zich dood." Dikke stengels met de rose tros- bloempjes lagen gestrekt op de vensterbank. Zo kon het niet langér. dan maar met vervroegd pensioen. Nauwelijks was ik met snoeien begonnen of daar kwamen ze voor de dag drie, vier uitzonderlijk grote rupsen en wie gal zeggen hoeveel er nog verstolen za ten tussen de bladeren Bij ons is de raambank thans leeg want vertoefden de rupsenbij Jasjenog inde wildenopheterfbijonszatenze zo tezeggen op schoot. En daar hielden we niet van. ven en. mede door hun werk al snel de belangrijkste bestanddelen van de Ne derlandse taal onder de knie hebben. Mevrouw van den Eijnde en mevrouw Van Dijke: „We praten over het alge meen gewoon Nedei lands en dat lukt allemaal opperbest, We kennen ook wel wat Turkse woordjes. En mevrouw de Rooy heeft Turkse les gevolgd. We leren de vrouwen zoveel mogelijk Hollandse zaken, zodatze zelf hun woordje kunnen doen bij de bakker, slager en de groen teboer. Het is gewoon belangrijk in dit werk. datje de mensen laat voelen dat ze niet aan hun lot worden overgelaten". En dat beginnen de Turkse vrouwen goed door te krijgen. Ze 'verhollandsen' zienderogen, jazelfs de hoofddoek wordt hier en daar weieens vergeten. Vreemd land Mevrouw Van den Eijnde: „Ons werk is er heiemaal om begonnen de mensen warmte te geven. Want je zult toch in een wildvreemd land zitten en niet we ten welke kant je opmoet We leggen een soort schemaatje aan voor de be zoeken, die we afleggen. Ieder gezin komt toch zeker eenmaal per veertien dagen aan de beurt. Dat betekent dat we er wekelijks vele uren mee bezig zijn". De Turkse vrouwen werken in de visfa- brieken. vooral in Breskens. Na thuis komst, 's avonds, moet er dan voor het eten gezorgd worden. En later op de avond wordt de schaarse vrije tijd be steed aan vooral borduren. Mevrouw Van Dijke constateert: „Ze borduren enorm veeL Ja en dan moeten ze 's avonds ook nog het huishouden doen en ze bakken zelf hun brood..Die vrouwen zijn ontzettend actief. Ze zoeken elkaar trouwens ook vaak op. maar dat is lo gisch als je in een vreemd land zit. Dan trek je natuurliijk naar je landgenoten toe...". De kinderen gaan naar Nederlandse scholen en sommigen doen het daar erg goed. Enkelen hebben het al tot de lts en de mavo gebracht. De drie Terneuzense vrijwilligsters spelen zelf een beetje voor onderwijzertje bij de Turkse vrouwen. Met kleine lesjes en tekeningen wordt de vrouwen, die in verschillende geval len zelfs analfabeet zijn, wat kennis bij gebracht. Mevrouw Van den Eijnde tenslotte: „Het is heel fijn werk, maar we zouden best nog wat mensen kunnen gebrui ken, want soms kunnen we het gewoon niet aan. Och en ik heb wel eens van die dagen hoor, dat ik bij mezelf denk: „Ik wou dat ik niet hoefde...", maar als ik er dan weer binnenstap dan valt dat gevoel al snel van me af....Het zijn zulke vriendelijke mensen".... Geschenken van Turkse gezinnen voor mevrouw Van den Eijnde in de laatste maanden van 1972. Via pu blicaties werden de bedoelingen uit eengezet en er werden contacten gelegd met de Vreemdelingenpolitie in Ter- neuzen en dan met name met de heer P. J. Baert. Het aantal enthousiaste vrijwilligsters liep na enige tijd al snel terug Het bleek dat die begeleiding maar bitter tegen viel en veel meer inhield dan alleen maar eens eventjes bij zo'n Turks gezin binnenlopen en gezellig een bakje koffie drinken. Want het begeleidingswerk is veeleisend Er gaat geen dag voorbij of er moet wel iets gebeuren De drie da mes, die zich nu nog met de begeleiding van de Turken in Temeuzen bezighou den, hebben nu een kleine veertig fami lies onder hun beheer Bij de start van het begeleidingswerk waren het er nog maar zes tot ach t. Er is veel veranderd in die paar jaar. Mevrouw Van den Eijnde: 'De families waren aanvankelijk erg slecht gehuisvest. Dat was bijvoorbeeld in de Donze Visserstraat. De mannen werkten op de NSM en de Cokesfabriek in Sluikil en we hebben het, door de me dewerking van allerlei instanties voor elkaar gekregen dat ze konden verhui zen naar een eengezinswoning. Die mensen zijn nu erg tevreden'. Overal in Temeuzen zijn nu Turkse fa milies ondergebracht. De woningbouw vereniging voorkomt met opzet dat de Turken allemaal in één wijk worden ge huisvest. Dat zou gettho-vorming in de hand werken en problemen voor zowel de Nederlandse als Turkse bevolking in de hand kunnen werken Mevrouw van den Eijnde en mevrouw Van Dijke (mevrouw de Rooy is verhin derd) vertellen over hun ervaringen: „We krijgen hele fijne reacties op ons werk. We worden, als we bij de Turkse families binnenstappen, heel hartelijk ontvangen. Dan krijgen we Turkse eau de cologne ten teken dat we welkom zijn. Aanvankelijk stonden de mannen er wel wat gereserveerd tegenover, maar dat is nu helemaal veranderd Ook de mannen accepteren ons volkomen". Voorbereiden De vrijwilligsters gaan regelmatig met de Turkse vrouwen op stap. Er wordt van alles geregeld: bezoeken aan het ziekenhuis, aan de dokter, het school bezoek van de kinderen en soms ook allerlei administratieve rompslomp, zoals het invullen van al die (zeker voor buitenlanders) volmaakt onbegrijpe lijke formulieren voor bijvoorbeeld kinderbijslag. De vrijwilligsters doen veel voorbereidend werk. Mevrouw Van den Eijnde: „Wij regelen bijvoor beeld allerlei contacten met instanties. En als het nodig is, gaan we mee. De Turken vertrouwen ons helemaal. Mede daardoor is het heel fijn werk". Taalproblemen zijn er nauwelijks. En dat heeft dan vooral te maken met het feit dat de Turkse mannen over het al gemeen al langer in Nederland vertoe- Op de foto's: mevrouw Van Dijke. de hond en mevrouw Van den Eijnde. twee van de drie vrijwilligsters in Temeu zen... TERNEUZEN - Het was op een zomeravond, in de weken van het jeugdvakantiespektakel de 'Speuleriee'. Drie over-actieve dames ait Temeuzen hadden het plan opgevat om een culinaire avond te fcouden. 'een 'smikkelavond' dus, met hapjes die de dagelijkse geurvol spruiten, sla en bonen uit blik voor een ogenblik zouden doen vergeten. Maar toch ook weer geen avond vol krabcocktail's net dille-room, gerookte palingsalade met broodreepjes, geflam- beerde kalfslapjes met perzik of eend met artisjokken. See, het ging om een Turks/Nederlandse culinaire uitwisseling. Dus kregen de donkere Turkse vrouwen en kinderen (de mannen hadden wel iets beters te doen) tthte poffertjes met poedersuiker voorgeschoteld, alsof poffertjes typisch Hol- ladsekost zijn en frites helemaal niet bestaat..„En dat handjevol bleekneuzige leraeuzenarcn kreeg een keur van nimmer thuis te brengen vooral vleesgerech- (tageservcerd. Er werden gegiecheld over en weer en hier en daar at een hongerig iaaandzelfs zijn bordje helemaal leeg. Later vertelde hij samcnzwerïg dat hij die avond, voor,hij naar de culinaire uitwisseling kwam, niet of nauwelijks had gtgelen. Want zo zijn Hollanders dan ook wel weer... Dames, niet al te flink van postuur en stuk voor stuk gekleed in veelkleurige broeken en truien en ge looid met een hoofddoekje, deelden het voedsel rond. Er was genoeg voor ieder een, want aangezien er weinig reclame sasgemaakt. viel het aantal belangstel lenden nogal tegen. Er waren druiven- Kaderen, gedrenkt ln een heel speciaal aasje en voorzien van een klein stukje vlees Er waren een soort 'geitekeutel- r,eS.diebij het verorberen zorgden voor ra uitslaande brand ter hoogte van de tei en er was Turkse koffie. Het siaakte wonderwel, maar om nou ie- dscéag..In elk geval, de achterlig gende bedoeling van de drie Temeu- ansetaes slaagde volkomen Er ont- stondSeiomeravond in de kantine van esjiüSelijke betonfirma weer iets EfcKnp over en weer voor de leef- j pfjiien van twee totaal van elkaar i trilende volken: Turken en Neder- Turken, die naar Nederland af- /esfenom er veel geld te verdienen en as een paar Jaar met gevulde buidel te- •jgtereizen en naar het vaderland om er a goed bestaan op te bouwen. Neder- aders. die die 'gastarbeiders' over tet algemeen best kunnen gebruiken wr het schoonmaken van ranlcalien-bevattende tanks, voor het ïiioonmaken van gebouwen en voor ^'.opknappen van allerlei ondankbare hiweitjes, die menig Nederlander de sis doen ophalen. Temeuzen telt iets meer dan tweehon- cerdTurken. Vooral de laatste jaren is ba aantal flink gegroeid. Er zijn Tur- ken, die al in Nederland vertoefden (in Derenter bijvoorbeeld) en naar Zsuwsch-Viaanderen afzakten, omdat dar bijvoorbeeld de woonomstandig- Kden aantrekkelijk waren en dan zijn önog wat Turken, die zich rechtstreeks Raait Turken in Temeuzen vestigen sant Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een f«te naam bil de Turken. Dat is bij voorbeeld ter danken aan de begelei- tog van eerder genoemde drie dames, fe ach bijna iedere dag wel even om wtname de Turkse vrouwen en kinde sa bekommeren. Ze doen dat nu toch alweer enkele jaren, de dames N. de Rooy-Boog. G. N. van den Eijnde-Baart en F. van Dijke-Slijkhuis. Taalbarrière De kinderarts T. Niehüser kampte, wanneer zij zich moest bezighouden met dc Turkse gezinnen, met de taal barrière. Het bleek haar dat het hele maal geen kwaad kon. dat een aantal mensen zich eens zou gaan bezighouden met het wegwijs maken van met name de Turkse vrouwen en kinderen. Dok ter Niehüser vroeg vrijwilligsters. En zo ontstond een, naar de dames nu zelf zeggen, 'leuk. klein clubje van tien man'. De vrouwen kwamen uit Sas van Gent. Westdorpe, Axel. Kloosterzande en Temeuzen. Dat alles speelde zich af

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 23