J PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MEERDERHEID IN KAMER VOOR ABORTUSVOORSTEL PVDA VVD i-s Ultimatum Nederhorst- directie aan vakbonden Tijd van consolidatie voor recreatieve voorzieningen in Zeeland is gekomen TANZANIA WIL STEUN VS VOOR AFRIKAANSE VRIJHEIDSSTRIJD kleintjes Veel bedenkingen tegen toetsingscommissie9 vandaag Als vreedzame oplossingen falen Doria en Lady bij de cavalerie pagina 2 219e jaargang no. 219 Woensdag 15 september 1976 kunt u ook telefonisch opgeven. Zie pag. 3 voor telefoonnummers. (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG-Een meerderheid van de tweede kamer zal zich. zoals verwacht, scharen achter het ibortusvoorstel van PvdA-WD. Dat bleek dinsdag bij het begin van het grote debat over de nieuwe abortuswetgeving, dat deze en een aanzienlijk deel van de volgende week in beslag zal nemen. Wel bleken bij een groot deel van de kamer bedenkingen te bestaan tegen de macht van de toetsings commissie, die in het wetsontwerp van de socialisten en liberalen toezicht moet houden op de naleving van de wet. het voorstel-Gardeniers-Van Leeuwen, haar partijgenoten Veder-Smit dat, zo zei zij. 'in tegenstelling tot dat Geurtsen. Va van PvdA en WD de bescherming van het ongeboren leven voorop stelt. De KVP-woordvoerdster noemde de sa menwerking van PvdA en VVD inzake abortus „een onzalig verbond'. Het heeft, naar haar mening, geresulteerd in een wetsontwerp vol tegenstnjdighe- Dt christen-democratische fracties keerden zich fel tegen het compromis voorstel dat abortus m principe vrij laat Zij betoogden dat de bescherming van het ongeboren leven onvoldoende lot zijn recht komt Het voorstel van mevrouw Van Leeuwen (arp) en me vrouw Gardeniers (kvp) zal slechts deun krijgen van KVP, ARP. CHU. de DSlO'er Verwoert en Imkamp van D'66. De kleine rechtse paf tijen, GPV. SGP. Boerenpartij en RKPN, zetten zich af •«en het christen-democratische voor stel omdat zij het nog te ver -vinden pan. De kritiek van verschillende partijen op de bevoegdheden van de toetsings commissie zal er vermoedelijk toe lei den dat de indieners van het socialistisch-liberale voorstel morgen Idonderdag) met nadere wijzigings voorstellen zullen komen. Als zij dat niet doen, dreigt er van PvdA-zijde een amendement, dat waarschijnlijk wel een meerderheid in de kamer kan krij sen. Dit voorstel houdt in dat de com missie onder verantwoordelijkheid vandeminister wordt gebracht, waar door parlementaire controle op haar werkwijze mogelijk is. In het huidige vooistelisdat niet het geval. MerouwComelissen (kvp) verdedigde, medensnens ARP en CHU, met klem ii op zich wel waarder ing te hebben voor de gedachtengang van KVP-en ARP-indieners Gardeniers en Van Leeuwen, waarin besloten ligt dat abortus een noodoplossing is. af hankelijk van het persoonlijke norm en waardenbesef. De uitwerking in de wetsartikelen is met (leze gedachte den, waarin een concrete norm tot be- echter niet in overeenstemming. Het scherming van het leven ontbreekt. Mevrouw Van Leeuwen betoogde dat ongeremde abortus met kracht moet worden bestreden, ondanks het door de KVP aanvaarde feit dat de huidige wet- jaar. geving dringend aan vernieuwing toe is. tenzij' van KVP en ARP komt te weinig tegemoet aan de persoonlijke noodsituatie waarin een vrouw kan komen te verkeren, aldus mevr. Gin- PAGWA 2 aanvaring langzaam ster Lubbers vindt dat we met zijn ira verstandig moeten zijn akkoord Kpan meteen langzame economische De KVP-woord voerster benadrukte dat het KVP-ARP-voorstel geen oordeel uitspreekt over de zedelijke geoor loofdheid van abortus. Dat het wet sontwerp abortus in zeer speciale ge vallen toestaat, betekent niet dat KVP en ARP abortus in principe ook geoor loofd achten. „Dat hangt af van de indi viduele gewetensbeslissing; de richt lijnen uit ons voorstel hebben alleen betrekking op de mate van strafbaar heid van abortus", aldus mevrouw Comelissen. Haar kritiek op het wetsontwerp van PvdA en WD had vooral betrekking op het feit dat in de wet geen belemmering is opgenomen voor het verkrijgen van abortus, terwijl, aldus mevrouw Come lissen, herhaaldelijk is verklaard - bij voorbeeld van de zijde van de WD - dat men tegen abortus is. „Op grond van deze wet zullen abortusklinieken en ook een kliniek als Bloemenhove hun leven- svemietigende werk ongestoord kun nen voortzetten. De eisen die PvdA en WD in artikel 2 van hun wet formule ren, zijn formepl van aard en daardoor als normstelling leeg", zo verklaarde zij. Waardering WD-woordvoerdster mevrouw Ginjaar-Maas (de PvdA komt vandaag aan bod) schaarde zich - zij het met en kele kritische kanttekeningen - geheel achter het ontwerp van de PvdA en De liberale woordvoerster merkte op dat de huidige abortuspraktijk, ook al wordt het KVP-ARP-ontwerp aange nomen, toch niet geheel is terug te draaien. Het confessionele voorstel komt tien jaar te laat, zo zei zij. Ze wees voorts op wat zij zag als een lacune in het KVP-ARP-ontwerp ten aanzien van abortus later dan drie maanden. Het confessionele wetsontwerp kent geen andere termijn dan de grens van leven svatbaarheid, zodat ook in dat voorstel plaats lijkt te zijn voor een kliniek als Bloemenhove. Hebben de indieners zich dat wel gerealiseerd, zo vroeg zij zich af. Over het PvdA-WD-voorstel merkte de WD-woordvoerster op. dat de uitwer king van de gedachte dat de bescher ming van de vrucht moet toenemen met de duur van de zwangerschap, wel erg vaag is gebleven. Zij pleitte ook voor meer duidelijkheid ten aanzien van de vrijheid van de arts om niet aan abortus te hoeven meewerken. De vier indieners hebben zo n artikel met in de wet opge nomen, omdat zij dat geheel vanzelf sprekend en dus overbodig achten. Zou het toch niet wijs zijn dè artsen op dit punt via een apart artikel gerust te stel len. zo vroeg mevr. Ginjaar. Schrijnend In dezelfde geest liet mevrouw Come lissen zich uil. Zij pleitte er bovendien voor in het wetsontwerp meer waar- (Slot zie pagina 3 kolom 2) Achter de regeringstafel de indieners abortuswetgeving, v.l.n.r: Geurtsen (vvd), Lamberts (pvda), mevrouw Veder-Smit (vvd), mevrouw Hannie v. Leeuwen (arp) en mevrouw Gardeniers-Berendsen (kvp). VOOR HALF OKTOBER AKKOORD GAAN MET REDDINGSPLAN GOUDA - De vakbonden moeten voor half oktober goedkeuring hebben ver leend aan het reddingsplan voor Ne- derhorst Staal in Gorkum, anders komt er 'een faillissement zonder oplossing'. Aldus dinsdag de president-directeur van Verenigde Bedrijven Nederhorst (VBN), R. F. van Heusden, in een toe lichting op het plan van de metaalbed rijven Hollandia-Lubbers en De Groot om het zwaar verliesgevende bedrijf over te nemen. Maandagavond maakte minister Boersma van sociale zaken al bekend dat ook hij dit plan steunt. De vakbeweging heeft nog geen ja op het reddingsplan gezegd Een bespre king met de raad van bestuur van VBN. die dinsdag zou plaatsvinden, is afge zegd en naar een week later verplaatst. Volgens uitlatingen van vakbondsbes tuurders zijn er mogelijkheden om meer werkgelegenheid ivoor ongeveer 800 man) m Gorkum te behouden. Het plan van de metaalbedrijven Hol- landia (Krimpen) en De Groot (Zwijnd- recht) omvat in eerste instantie het be houd van de werkgelegenheid voor 625 man. Daarvan kunnen 125 meteen in het bedrijf blijven werken. De overheid neemt voor 25 pet in dit bedrijf deel. 275 man zullen dan worden ondergebracht in een stichting die 2,5 jaar hun salaris garandeert. Het hiervoor benodigde fonds van 20 miljoen gulden, wordt ge heel door de regering betaald. Het tweede onderdeel van het red- "Wuie- Gadhaffi regeert als een w torst over Libiè. pagina 9 Paskaarten jktpaar Boertien kocht de e< i—«(-wenskaarten pagina 11 'Mkenhuiskosten ^secretaris Hendriks neemt rr._. ^M^kostensüjging in de zl pagina 13 DAR ES SALAAM (RTR/UPI/AFP) - Tanzania, het eerste land waar de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Henry Kissinger, tijdens zijn diplomatieke pendelmissie in zuidelijk Afrika overleg pleegt, heeft er dinsdag bij de V.S. op aangedrongen de zwarte nationalistische guerrilla strijders te steunen als vreedzame oplossingen voor de brandende proble men in dit gebied onmogelijk mochten zijn. De regering van Tanzania gaf een verklaring uit waarin gezegd wordt dat een dergelijke steun de regeringen van Rhodesiè en Zuid-Afrika zal ontmoedigen en een vreedzame oplossing waarschijnlijker maakt. Ook de zorgen en arg waan van vrij Afrika zouden in dat geval minder worden' In de verklaring wordt dan gezegd dat het diplomatieke initiatief van Kissin ger zowel positieve als negatieve aspecten heeft De positieve aspecten zijn de openlijk verklaarde steun aan het streven om tot meerderheidsregeringen in Rhodesiè en Namibië (Zuidwest-Afrika) te komen, de veroordeling van de apartheid door de V.S. en de macht van Amenka om economische druk uit te oefenen op de 'vijanden van de vrijheid en gelijkheid In Afrika' Het belang rijkste negatieve aspect, aldus de verklaring, is dat zowel premier John Vor- ster van Zuid-Afrika als premier Ian Smith van Rhodesiè dp amerikaanse belangstelling voor de problematiek van zuidelijk Afrika met instemming hebben begroet. Deze reactie, zo gaatde verklaring verder, vloeit voort uit het geloof, dat de V.S. uiteindelijk gedwongen zullen zijn Zuid-Afrika en Rhodesiè te steunen op grond van het anti-commumsmc. .ue leiders van Zuid-Afrika en Rhodesiè betogen dat hun vijanden - de vrijheids- en verzetsstrijders uitein delijk door de Amenkanen als communisten gebrandmerkt zullen worden en dat betekent dan vijanden van Amerika. Vorster-Smith Premier Smith heeft gisteren viereneenhalf uur gesproken met Vorsten Na afloop van dit overleg over de toekomst van Rhodesoê keerde Smith naar zijn land terug. In een gemeenschappelijke verklaring van beide mannen wordt gezegd dat zij 'openhartig' van gedachten hebben gewisseld en dal A orster. 11a zijn jongste besprekingen met Kissinger, aan premier Smith 'diverse standpunten heeft kunnen meedelen met betrekking tot de vraag stukken van hel gebied'. i11 Zuid-Afrika zijn dinsdag zevenhonderd schoolkinderen die protestop- tochlen hielden, door de politie aangehouden en ter ondervraging meege nomen. De tweede dag van de algemene staking van zwarte werknemers is dinsdag rustig verlopen. De politie behoefde in de zwarte satellietsteden vijwel niet op te treden dingsplan is het stichten van een inge nieursbureau. waar 70 man kunnen werken. Er resten dan nog 150 man. die op het moment elders werken, omdat ze zijn 'uitgeleend' doorNederhorstStaal. Men hoopt deze situatie voorlopig te kunnen handhaven totdat in de Hollandia-De Grootrgroep plaats voor hen is. In totaal werken op het moment een 950 man bij Nederhorst Staal in Gorkum. De Vries-Robbé De beide metaalbedrijven investeren samen een 10 miljoen gulden in het nieuwe bedrijf, dat weer de oude naam De Vries Robbé krijgt. De raad van commissarissen zal half om half door de overheid en door vertegenwoordi gers van Hollandia en De Groot worden bezet De regering mag bovendien de president- commissaris aanwijzen. Het bedrijf in Gorkum heeft Nederhorst de afgelopen paar jaar een verlies van ongeveer 60 miljoen gulden opgeleverd. Het verliescijfer van alleen al de eerste helft van dit jaar bedroeg 29 miljoen gulden. Volgens de directies van Hol landia en De Groot zijn er voldoende mogelijkheden om een staalbedrijf in Gorkum te handhaven, maar men heeft daarbij wel aan de overheid de voor waarde gesteld dat die zal proberen te voorkomen dat andere metaalbedrijven voor hen branche-vreemde activiteiten gaan ondernemen die de positie van De Vnes Robbé kunnen schaden Men denkt daarbij vooral aan de in moeilijk heden verkerende scheepsbouw- mdustrie Dit laatste is vooral ccn probleem bij de nog voortdurende besprekingen over het Rotterdamse bedrijf van Ne derhorst Staal, de voormalige con- structiefabriek Braat. Bij dit bedrijf werken 400 man. De meest serieuze kandidaat op het moment is het kraan- bouwbedrijf Nellen, omdat dit op een deel van de markt zit, waar nog geen overcapaciteit heerst. De besprekingen over een mogelijke overneming, ook met de ministeries van sociale en eco nomische zaken, zullen volgens VBN* directeur Van Heusden deze week nog kunnen worden afgerond. Balancerend beleid §D.- directie van het rijksbu- reau voor oorlogsdocumenta tie-dr L. de Jong-heeft deze week een genuanceerd betoog gehouden over vernet en ille galiteit in Nederland tijdens de tweede wereldoorlog. Daarbij ging hij onder meer in op de inschakeling van het Nederlandse bedrijfsleven ten be hoeve van Duitsland, in het bijzonder ten dienste van de oorlogsproduktie. Dr. De Jong becijferde dat de industrie hier in 1943 tot twee a drie procent leverde van alle bewapening, die in dat jaar in Duitsland zelf en in de bezette gebieden werd vervaardigd. Hij wees er boven dien op. dat de Duitse instanties over het algemeen tevreden waren over de prestaties van het Nederlandse bedrijfs leven. Wanneer men van dergelijke ge gevens kennisneemt bestaat de neiging om daarover een scherp en negatief oor deel uit te spreken: de houding van het Nederlandse bedrijfsleven was in vele gevallen afkeurenswaardig. De Jong evenwel komt niet tot een dergelijke krasse uitspraak. Hij wijstop een tweetal elementen die bij de beoordeling van de totale situatie niet uit het oog kunnen worden verlo ren. In de eerste plaats bevond de Ne derlandse industrie zich in 1940 m een dwangpositie. Zij moest immers haar arbeiders aan het werk houden en diende tevens voor de eigen bevolkin gen te produceren. Daartoe had ze zowel grondstoffen nodig als een buitenlandse afzetmarkt: op beide punten was ze af hankelijk van Duitsland. Een tweede belangrijk element: de industrie was in de verdediging gedrongen doordat zij, mede met het oog op de periode na de bezetting, de continuïteit wenste te handhaven. Zo wilde men de bedrijfsin- stallaties beschermen om ook na de oor log te kunnen produceren, voorts wilde men voorkomen dat grote Duitse con cerns in het Nederlandse bedrijfsleven zouden binnendrin gen en ook wenste men in ditopzichtde NSB de pas af te snijden. Daarnaast was er de zorg voor het voorzieningenpeil van de Neder landse bevolking en tenslotte kreeg men te maken met de Arbeitseinsatz, de verplichte tewerkstelling in Duitsland. De meeste bedrijven probeerden met het. oog daarop hun mensen zoveel mo gelijk in eigen land aan het werk te hou den. We geloven dat deze opsomming van dr. Dc Jong inderdaad recht doet aan de vaak bizarre en onmogelijke werkelijkheid van de bezettingsjaren, een werkelijkheid die vaak tot een ba lancerend beleid dv. ong. Aan deze pun ten van dr. De Jong kunnen nog enkele overwegingen worden toegevoegd. In de eerste plaats één van algemene aard: de Nederlandse samenleving kon slechts langzaam wennen aan de gedachte dat verzeten illegaliteit onvermijdelijk wa ren, aan de gedachte met name dat het hier geen opstand tegen het gezag be trof. maar een 'opstand der gezagsge trouwen'. Voorts een punt, dat bij de in dustriële leiding bewust of onbewust meespeelde: de angst voor een herha ling van de zojuist beëindigde crisisja ren. de periode van de lege orderporte feuilles en de massa-ontslagen. Een derde overweging tenslotte: in het Ne derlandse bedrijfsleven was van hoog tot laag sprake van een opvallende vak-trots. Men was immers getraind in het leveren van topkwaliteit en voor menigeen was dat tot een eerste natuur geworden. Een dergelijke houding is niet van de ene op de andere dag veran derd. VVV-DIRECTEUR J. P. DE REGT: huidigi mg san Oosten gehuldigd te jgSJ^OMChouwingen bij de Euro- Jakjrwedstrijden van Ajax. PSV en pagina 16 Pittig nieuws brengt deze winter ws; radio- en televisiepro- Stoa's, strips. pagina 17 rinst i*4lÜfinïeTOacht flinke winststijging; toancién - economie Ui IXüö RESERVEER RUIMTE VOOR DE TOEKOMST MIDDELBURG - „We moeten ernstig overwegen de recreatieve voorzienin gen in Zeeland in de komende tien tot vijftien jaar te consolideren. Intussen zou gewerkt kunnen worden aan de verbetering van de kwaliteit van een aantal voorzieningen. De ruimte die er mogelijk nog is voor recreatieve ont wikkelingen zou moeten w orden gere serveerd. Na die periode van consolida tie zou je kunnen bezien of nog uitbrei dingen kunnen plaatsvinden. Dat zal wel, maar het zal niet spectaculairzijn; geen verdubbelingDat is de visie van de directeur van de Provinciale Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer, de heer J. P. dc Regt. Naar de mening van de heer De Regt is in het afgelopen, zeer drukke, seizoen gebleken, dat in de recreatie in Zeeland het verzadigingspunt is benaderd „Het is een krachttoer geweest Je kunt vast- stellen dat het nog net kon We zijn nu op een punt gekomen, waarop je zou moeten bezien hoe het landschap de re creatieve druk in de komende jaren ver draagt Ik geloof dat er zelfs aan de kust» nog wel ontwikkelingen mogelijk zijn.Maar die moeten we niet op korte termijn benutten, maar reserveren voor de toekomst We moeten gaan vaststel len wat we eigenlijk met de provincie willen. Willen we een situatie als in Zandvoort en aan de Belgische kust. of willen we de rust en de ruimte, die we nog hebben, vasthouden Op die rust en ruimte hebben we Zeeland steeds ver kocht. Je moet de ruimte niet opsoupe ren Bestaande plannen kunnen nog wel worden uitgevoerd, maar voor het over ige is het tijd voor een periode, waarin we kijken waar we zijn aangeland. Als in de toekomst nog voorzieningen van de grond kunnen komen, dat zul je dat op concentratiepunten moeten doen met daartussen rustgebieden '.Over het af gelopen toeristenseizoen meldt de heer De Regt. dat het 'over het algemeen uit stekend' is geweest. Hoeveel overnach tingen er zijn gewest is niet bekend, om dat dat ook aan de hand van de gege vens over toeristenbelasting met nauw keurig is vast te stellen: in een aantal gemeenten wordt geen toeristenbelas ting geheven. Vorig jaar waren er in Zee land naar schatting 8 miljoen overnach tingen en volgensde heer De Reg t zullen dat er dit jaar enkele honderdduizenden meer geweestzijn. Opvallend was dat de terugval die gewoonlijk na de eerste ne gen of tien dagen van augustus op treedt. dit jaar is uitgebleven. Tot eind augustus heerste, met name door de komst van zeer veel Duitsers, dezelfde graad van drukte. In vergelijking met het vorig jaar is de capaciteit van de voorzieningen in de sfeer van de verblijfsrecreatie niet spec taculair gegroeid. Omdat toch meer va kantiegangers dan vorig jaar naar Zee land kwamen, treden hier en daar wat problemen op. Op Walcheren ontston den moeilijkheden doordat op boerde rijen grotere aantallen mensen kam peerden dan was toegestaan. De heer De Regt „Een panklare oplossing voor de opvang van zo n grote drukte zie ik niet ik denk dat we er, als we in de komende jaren weer erg mooie zomers krijgen, mee moeten leren leven dat er geïmpro viseerd wordt. Het kamperen op de boerderij was eigenlijk bedoeld voor de passant, die één of twee nachten bleef. Ik heb de indruk dat de mensen die nu Slot zie pagina 9 kolom 6) fiantlïjn Ee, len balancerend beleid. Menige in dustrieel heeft in de oorlogsjaren beseft dat daarover later hard zou worden geoordeeld. In het vorig jaar verschenen gedenkboek van de Koninklijke Maat schappij De Schelde te Vlissingen - een bedrijf dat de spanningen van oorlog en bezetting in alle scherpte heeft meege maakt - wordt verhaald hoe tijdens een commissarissenvergadering in 1942 de oude heer B. E. Ruys, na een uiteenzet ting van de directie overleveringen aan de Duitsers, somber opmerkte: „Ei voorzie moeilijkheden als we weer naar de oude toestand zijn teruggekeerd, maar ik acht weigeren ook onmogelijk". Achteraf is duidelijk geworden hoe onbewust-tragisch de situatie op dat moment voor Ruys zelf was. Op het ogenblik namelijk waarop hij de be wuste opmerking maakte - op de avond van de veertiende augustus 1942 - beslo ten de Duitsers zijn zoon als gijzelaar te fusilleren als represaille voor een aan slag in Rotterdam. Met vier anderen werd hij in de vroege ochtend van de vijftiende augustus doodgeschoten: Willem Ruys, naar we later het laatste passagiersschip van de Rotterdamse Lloyd werd genoemd. Zo werden in het leven van de oude Bernard Ruys de spanningen van die jaren zichtbaar het balanceren tegenover een bezetter om een bedrijf te redden, tegelijkertijd ver moordden deze bezetters zijn zoon. De 'e gang van zaken bij De Schelde tij dens de bezetting geeft ook een goed voorbeeld van het 'de pas afsnijden' van NSB-ers. een element dat De Jong deze week eveneens noemde. In 1942 eisten de Duitsers dat de arbeiderskern - een vroege voorloper van de ondernemings raad - zou gaan samenwerken met een sociale voorman van het Arbeidsfront, Een hoge Duitse ambtenaar was spe ciaal naar het bedrijf gekomen om dat metname de leden van het kern-bestuur duidelijk te maken. De vijf bestuursle den weigerden echter vierkant en deel den dat onomwonden aan de Duitser mee Er kwamen echter geen represaille-maatregelen omdat de dl* Slot zie pagina 3 kolom lj M

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1