Een secretaresse als uitsmijter hoort-ziet-ffcAn'/ff PZC/F EEN KAMER VOL PUDDINGVORMEN Stagnatie economie UNICEF-EXPOSITIE IN VLISSINGSE STADHUIS Bent u bereid... Vakbonden gaan met Nederhorst- directie praten 3 14 SEPTEMBER 1976 provincie Bü Delta Electronika in Zierikzee weten ze het onderhand wel: met werkneemster Greetje Smits kun je beter geen ruzie maken. Want dat zou je wel eens duur komen te staan. De 26-jarige secretaresse van dit bedrijf is namelijk een enthousiast beoefe naarster van de karatesport. In enkele jaren tijds heeft ze het nu tot de blauwe band gebracht. En dat is een heel eind. U bent dus bij deze gewaarschuwd. Voordat Greetje vanuit het Zuidhol landse Den Bommel naar Schouwen kwam. had ze in geen jaren wat aan «port gedaan. ..Ik was zo stijf als een deur," vertelt ze nu. Van haar vnend Eddy, inmiddels haar man. kreeg ze toen de raad om eens wat meer aan bew eging te gaan doen. Hij zelf gaf het goede voorbeeld door op een karate club te gaan. Moet je ook doen. had Eddy gezegd, dan doejeeens een goeie sport." Aanvankelijk ging Greetje mee om het etns allemaal af te kijken. Maar ze kreeg na een paar demonstraties te hebben meegemaakt de smaak aardig te pakken. Greetje bleek trouwens nietdeenige vrouw te zijn die zich had laten inschrijven voor een karatecur- sus. „In het begin waren we met een stuk of vijf meisjes;" vertelt de secreta resse uit Zierikzee. „maar bijna elke maand viel er een af. Ze zeiden, dat het zeer deed en ook waren er meisjes bij, die het niet leuk vonden dat zo steeds meer onder de blauwe pekken kwa men te zitten." Greetje bleef de cursus trouw, liep een dikke enkel en een stijve arm op. schopte ook nog een keer haar been dubbelnaar dat ongerief leverde haar toch achtereenvolgens de witte gele. oraje. groene en blauwe band op tij- 02! de lessen Japans karate, volgens df.ttjl Kyokushinkaikan, als u daar in ranteresseerd bent. Jet is een uitstekende vorm van con ditietraining," zegt mevrouw Smit. „Bovendien is het erg goed voor je zelfverdediging. Hier in Zierikzee kun je 's avonds nog rustig over straat, maar ik heb in Rotterdam gewoond en tor ben ik wel eens in looppas naar mijn kamer gerend omdat er een man achter me aan kwam. Bij de metro is ook nog eens een meisje vermoord, op dezelfde plaats waar ik altijd stond te wachten. Ik bedoel maar. dan is het goed dat je wat van karate afweet. Trouwens een beetje karatekenms is ook goed voor onze buitenlandse rei zen. We gaan nog wel eens n£?Jr gekke landen. Ik begrijp eerlijk gezegd met waarom niet meer meisjes het nut er van in zien om wat van karate af te weten. Ik denk dat de meesten bang zfjn dat ze er te mannelijk gaan uit- zien." Greetje zelf blijkt er niet onder te heb ben geleden. Ze is op en top vrouw ge bleven. Greetje Smit is in de voornamelijk mannengemeenschap tijdens de kara- telessen aardig opgenomen. Ze wil be slist niet dat ze tijdens het sporten wordt ontzien, omdat ze een vrouw is. „Ik wil als een gelijke worden behan deld." zegt ze. „Als er geen actie komt val ik ze zelf aan. dan komen ze vanzelf wel terug. Toch merkje dat. ie met vrij vechten wat moeilijker mee kunt ko men. Je merkt, datje daar als meisje te weinig mee te maken hebt gekregen. Bij de heren is dat anders Die hebben het van jongs af aan op straat geleerd Bij Delta Electronika vinden ze het wel zo leuk. dat ze er de beschikking hebben over een secretaresse die van wanten weet. Altijd gemakkelijk, als er een vervelende vertegenwoordiger is. heeft haar baas al eens tegen Greetje gezegd. Dan kun jij hem er uit smijten' De jongens van de produktie-afdeling van het Zierikzeese bedrijf komen de secretaresse met de blauwe band nog wel eens uitdagen. Greetje vertelt: „Ze komen dan bij met een stuk hout en dan zeggen ze: sla dat eens even door. Maar dan komen ze expres met zo n klein vierkant stukje hout aanzetten. Of met hout dat nooit breekt. Ik begin daar trouwens niet aan Stel je voor: dan zou ik niet meer kunnen typen of telexen Kom maar op: Greetje Smit lust u rauw. Maar wel uitkijken want ze is in het bezit van de blauwe karateband. Haar man Eddy bezit ook een blauwe band. Dat kan nog leuk worden als die twee ruzie krijgen... „Het is eigenlijk begonnen toen ik een paar vormen van mijn moeder kreeg vertelt mevrouw Henny Boone ..Ik vond ze zo leuk dat ik ze aan de muur hing. En toen ik er later nog eens een paar bij kreeg kwamen mijn man en ik op het idee om een hele collectie aan te leggen We kregen namelijk in de ga ten dat er erg veel verschillende vor men bestaan met steeds weer andere figuren. Op de rommelmarkten heb ben we nog al eens wat te pakken kun nen krijgen, maar we hebben ook rede lijk veel gekregen van mensen uit de buurt," Een bovenvertrek in huize Boone aan het Gervinsland nummer 22 in het Middelburgse Dauwendaele is er voor vrij gemaakt om de collectie te kunnen herbergen. Daar staa de modellen keurig opgesteld op schappen. Exem plaren van steen, maar ook van glas. Met de meest uiteenlopende figuren erin verwerkt Fantasiën. maar ook afbeeldingen van vissen, bloemen en dieren. Wat boeit het echtpaar Boone in die bijzondere hobby? Mevrouw zegt- ..Ik vind het sfeertje, dat er vanuit gaat zo leuk." En haar man is er al even en thousiast mee bezig „Ik loop er soms nog harder achter aan dan mijn vrouw." zegt Izaak Boone. De deur van de kamer vol met pud dingvormen wordt angstvallig dicht gehouden. Want met twee katten en een hond in huis blijft het een uiterst kwetsbare hobby. Alleen zo af en toe gaat de kamerdeur open. Dan haalt mevrouw er een vorm weg. om 'm te gebruiken voor zijn oorspronkelijk doel. „Dan maken we er ook echt pud ding in," zegt Henny Boone. kort ge fe. Gelezen in het officiële bondsor gaan van de Nederlandse invaliden sportbond: de blinde Jan Feenstra, gevraagd of hij mee wilde naar de Niagara watervallen: „Nee, laat mij maarthuis blijven, als ik in de badka mer ga zitten en de kraan open draai, hoor ik hetzelfde geluid." Nog iets te melden? Bel 01184-15144 onder redactie van Jacques Cats Volgens de voedingsbonden FNV stelt de zuivelfabriek VCS Walcheren zich belachelijk aan door op de sollicita tieformulieren vragen als deze op te nemen: Bent u bereid s morgens vroeg om bij voorbeeld vier tot vijf uur te beginnen0 Bent u bereid het werk te helpen af maken ongeacht of het vijf of ze ven uur 's avonds wordt? Bent u bereid op za terdag te werken met daarvoor in de plaats een vrije dag in de week? Indien u lange haren heeft, bent u bereid deze tot een normale lengte in te korten? (door de bedrijfsleiding te bepalen wat normaal is). Adjunct-directeur Kamphuis, daar over benaderd, zegt Dat zijn toch hele normale vragen? Uit de beant woording van dit soort vragen kunnen we afleiden of er een zekere mate van bereidwilligheid bestaat. Maar dat wil niet zeggen, dat we ook gebruik maken van die bereidheid U moet het meer zien als een test Voor het geval het nodig mocht zijn. Neem nou de afgelo pen zomer met die hittegolf. Dan moet er ook een bereidheid bestaan om het werk af te maken. Je kunt de mensen dan toch niet laten verrekken van de dorst." „Meestal worden dit soort vragen." zo zegt de heer Kamphuis, mondeling ge steld. maar wij doen het liever schrifte lijk zodat men later nooit kan zeggen dat zoiets destijds bij de sollicitatie nooit gevraagd is." Die vraag over de lengte van het haar komt volgens de heer Kamphuis al lang niet meer op het sollicitatiefor mulier voor „Dat is in deze tijd ge woon niet meer verkoopbaar. We heb ben op dit punt wat water bij de wijn moeten doen, of in dit geval water bij de melk, want anders krijg je geen mens meer Henny en Izaak Boone uit Middelburg hebben er een gemeenschappelijke hobby van gemaakt: van het verzame len van pudding- en tulbandvormen. De collectie die ze na vele bezoekjes aan allerlei rommelmarkten hebben kunnen opbouwen, mag er w ezen. Het is een verzameling van dik door de honderd exemplaren. DEN HAAG (ANP) - De vakbonden gaan afrondende onderhandelingen voeren met de directie van de Ver enigde Staalbedrijven Nederhorst in Gorinchem over de reorganisatie van het staalbedrijf. Dit heeft de heer Wam- steker secretaris van de Industriebond NW maandag na een gesprek met mi nister Boersma meegedeeld. Tot nu hebben de vakbonden de plan nen zoals het kabinet die vorige week heeft vastgesteld 'niet acceptabel' ge noemd Die plannen houden in dat Ne derhorst Gorinchem wordt overgeno men door de staalbedrijven De Groot en Hollandia. Deze overname kost in ieder geval aan 500 mensen hun baan. De bonden hebben zelf een plan op tafel gelegd waarin gesproken wordt over het behoud van 800 man personeel. (Bij Ne derhorst Gorinchem werken 1000 man). Dit plan zou 20 min gulden kosten. Mi nister Boersma noemde de ideeën van de vakbonden 'niet realistisch. Hoe jammer dan ook. maar wij zien op dit moment geen andere oplossing dan Ne derhorst sterk in te krimpen', aldus de minister na het overleg met de werkne mersorganisaties. (Slot van pag. 1) tuurlijke bevolkingsaanwas in het ver leden. als gevolg tevens van de vesti gingsoverschotten bij de binnenlandse migratie. Hoewel er rekening mee wordt gehouden dat een deel van de migran ten in het westen blijft werken Daar staat tegenover, dat waarschijn lijk de vraag naar arbeid buiten het wes ten aan de lage kant zal zijn. De dien stensector. de enige waar nog steeds meer werkgelegenheid kan worden ge vonden. neemt in die regio's naar ver houding nietzo'n belangrijke plaats in. Daarnaast geldt dat de concentratie tendensen in het westen nu eenmaal sterk zijn. Die zullen, voor het geval ook daar de werkloosheid hoog is. niet door arbeidsschaarste worden afgeremd Het gewijzigde beleid kan ertoe bijdra gen, meent het CPB. dat een relatief staat. Maar dit neemt niet weg dat er nog duidelijke verschillen in arbeids marktsituatie blijven bestaan, ook al moet er rekening mee worden gehouden dat het hier gaat om een zeer ruwe schets van tendensen in de komende j a- ren. Niettemin kan hierin enige aanlei ding worden gevonden voor een zekere verder regionale differentiatie van het beleid. Reactie V]\0 In een reactie op de prognoses van het Centraal Planbureau zegt het Verbond van Nederlandse Ondernemingen DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Pesident Ford heeft maandag de de mocratische senator George McGovem de kandidaat die het in de presidents verkiezingen van 1972 moest afleggen tegen Richard Nlxon. benoemd tot een van de vijf Amerikaanse gedelegeerden op de openingszitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties op 21 september HOYA. euERSAKSEN - De Amerikaanse generaal Alexander Haig. opperbevelhebber van de NAVO. in gesprek met een Nederlandse soldaat tijdens de militaire oefening .Grote Beerdie de NAVO-landen in West-Duitsland houden. •VNO» dat nu duidelijker dan ooit blijkt hoe sober de vooruitzichten voor de Ne derlandse economie zijn. Het VNO no teert verschillen tussen de meuwe prog noses en die van februari en concludeert daaruit dat onvoldoende inzicht be staat m de kwantitatieve gevolgen van het 1-procentsbeleid van de regering. Dp investeringen blijken binnen dit beleid lager uit te vallen, terwijl ook de pro- duktie van de bedrijven minder toe neemt dan was geraamd. De les die uit de nieuwste prognoses kan w orden geleerd is volgens het VNO dat duidelijk is te zien dat een aantal structurele ontwikkelingen te ver is doorgeschoten. De te grote stijging van de collectieve uitgaven heeft indirect ernstige schade toegebracht aan onze concurrentiepositie en de werkloos heid tot een onaanvaardbaar hoog peil gebracht, aldus het VNO. Dr. L. de Jong: „BEZETTERS WO II WAREN TEVREDEN OVER STEUN VAN DE NEDERLANDSE INDUSTRIE" AMSTERDAM - „De Duitse instanties die in de tweede wereldoorlog belast waren met het toezicht op oderders die door de Nederlandse industrie voor de bezetter moesten worden uitgevoerd, zijn over het algemeen tevreden ge weest over de wijze waarop dat ge beurde". Dit is de conclusie van dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie, in een rede over verzet en illegaliteit 1940- 1945 die hij gisteren hield voor de Ko ninklijke Nederlandse Academie voor Wetenschappen. Vanaf de zomer van 1940 lot in de herfst van 1944 is ongeveer een derde van onze industriële produktie voor de Duitsers bestemd geweest. Onze industrie heeft procentsgewijs meer geplaatste Duitse orders afgeleverd dan de Belgische en de Franse. Dr De Jong stelt, dat „ons industrieel bedrijfsleven zich althans in de jaren 40- 43 heeft beijverd om ook jegens de Duitsers, ongeacht de aard van hun be stellingen. de traditie van punctualiteit hoog te houden" Hij neemt daarbij in aanmerking dat de industrie in hoge mate afhankelijk was van medewerking aan de eisen van de bezetter en zoveel mogelijk op dc been wilde blijven. Maar al met al zijn de Duitsers er wel in geslaagd ons econo misch potentieel te exploiteren in een mate waarin hun oorlogsbelangen voorop stonden. Wethouder Gillissen Verschage verrichtte officiële opening Het kind van de ierde wereld' SsÜfv'GEN Wethouder Ch. J. un- 1» 1* L,crsclla6e heeft maandagmid- i»hn.JVliss>ngse gemeentehuis in «danigheid van ere-voorzitter van tem) p °naa' Unicef-comité Walche- «inicef-tentoonstelling geopend, kr in h°Slti® zal van 14 tot 22 sePtcm" ^htige ^''ss'ngse stadhuis zUn te Èrfhii?e?praak tot de vele onderwijs- - k., eden van het Unicef-comité -'«Cöliege van b en w. gaf de heer -r*n yerschage uitleg over het doel van Unicef, een orgam- „jan de Verenigde Naties. h.1 mee te werken aan een ereld voor de ontwikkehngs- vrijheid en menselijke tj brengen in landen waar j a'dus de wethouder tot ïtoodigden tHm?hoop Ul(dat vele leerkrach- et onderwijs extra aandacht zullen besteden aan de tentoonstelling en dat deze zal leiden tot een beter be grip voor het goede werk dat Unicef in de wereld tot stand brengt. „Het doel is te komen tot een nieuwe economische orde die tijdig op sociaal en economisch niveau moet worden aangepakt", aldus de wethouder. Hij benadrukte dat met het begrip wek ken van de inmens grote problemen in de ontwikkelingslanden moet worden begonnen bij de jeugd, want zo zei we thouder Gillissen Verschage. „de kinde ren van nu zijn de werkers van morgen 'erkoop Aansluitend op de openingstoespraak van de wethouder richtte de voor zitter van het Regionaal Unicef-comité. de heer J. H. Scheuermann het woord tot de aanwezigen. Hij deelde mee dat de officiële start van de actie van Unicef, de verkoop van wenskaarten, vandaag (dinsdag) zal geschieden door de ver koop van een pakje kaarten aan de vrouw van de commissaris van de ko- Foto: Wethouder Gillissen Verschage tijdens de expositie in het Vlissingse stadhuis. Naast hem regionaal Unicef- voorzitter Scheuermann ningin. mevrouw Boei tien .We zijn bij zonder verheugd met het feit dat dr. C Boertien landelijk voorzitter is gewor den van het Unicef-comité. Na deze start zullen de wenskaarten voor iedereen te koop zijn", aldus de heer Scheuermann, die vervolgens een opsomming gaf wat er voor een pak wenskaarten in de ont- wikkelïngslanden kan worden gedaan. „Voor één verkocht pakje wenskaarten kunnen veertig kinderen worden be schermd tegen blindheid, voor vijf pak jes kan een voedseltransport van een maand voor vijfhonderd kinderen wor den verzorgd en voor vijfhonderd ver kochte pakjes wenskaarten kan men een couveuse aanschaffen aldus de voorzitter. Na het officiële gedeelte kregen de aanwezigen de gelegenheid de exposi tie te bezichtigen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7