minikrant PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STAGNATIE IN GROEI ECONOMIE TOT 1980 Politie schiet met hagel op betogers in Felle protesten tegen plannen tot versterking boulevard Vlissingen Massale staking in Spaans Baskenland Centraal Planbureau: grote onzekerheden HARD OPTREDEN TEGEN ZWARTE STAKERS tt'8™c Keetie heeft weer twijfels i 219e jaargang no. 218 Dinsdag 14 september 1976 Elke vrijdag in de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen e.d. voor advertenties ZONDER WINSTOOGMERK (Van onze redactie economie) DENHAAG-De prognoses voor de ontwikkeling van onze economie tot 1980 bieden grote onzeker heden, omdat van buitenaf allerlei onvoorziene invloeden bepalend kunnen zijn. Aldus minister Lubbers (economische zaken) in een voorwoord van de publikatiè 'De Nederlandse economie in 1980', die het Centraal Plan Bureau heeft uitgegeven. „Het kan beter maar ook slechter dan in de nota geschetst", aldus de bewindsman in deze verdere uitwerking van de 'verkenningen voor 1980', die in februari werden gepubliceerd. De prognoses wijzen op een duidelijke afzwakking van groeitrends in de geïndustrialiseerde landen voor de komende jaren. Voor de middellange termijn moet worden gerekend met een internationale prijsstijging die hoog zal zijn vergeleken met vroeger. De Nederlandse economie is daarbij een van de weinige die gedurende een periode van 15 jaar een voortdurende achteruitgang in concurrentiepositie toonde. Dï daling blijft een probleem, evenals "si grote aandeel van het arbeidsinko- raffl h°' totaal van het nationale in- ;::nen en jJS steeds maar opwaartse ton van de werkloosheid. Een rete stijging van de collectieve las- Ednik tot 55 procent (belastingen en wie premies totaal) wordt slechts sor enkele industriële landen geëven- sl Ss is de bedoeling van de regering om :?middellange termijn de economische rtwikkeling gunstiger te maken. Daar af onder andere is de zogenaamde 1 nxents-bezuinigingsoperatie op de -frtieidsuitgaven uitgevonden. Dama is in de nota over de selectieve pdeenslimuleringsbeleid voorinves- lamgenontworpen met daarnaast las- tBrahchöngen voor het bedrijfsleven, tab!) blijft gelden dat het overheid- Reïor. in 1980 ten hoogste 5 procent j ran het nationaal inkomen mag bedra- Herstel Het beleid wordt gericht op herstel van de groei en van de werkgelegenheid, die tot het peil van 1973 kan terugke ren. Erzullen meer beleidsmaatregelen nodig zijn om ervoor te zorgen dat de werkloosheid in 1980 op niet meer dan 150.000 komt. Op onderdelen van de so ciale verzekering mag met meevallers worden gerekend, maar de vraag is of dat ook geldt voor het totaal van de collectieve uitgaven. Dit jaar zullen de investeringen van het bedrijfsleven verder dalen, maar voor 1977 tot 1980 wordt met een flink herstel gerekend- Het CPB geeft wel toe dat deze prognose riskant is omdat de eisen voor reëel beschikbaar loon hoger kun- .nen worden gesteld en omdat het over heidstekort groter zal zijn in de tussen liggende jaren dan de geplande 5 pro- een l van 1980. Daarom is het des te meer nodig dat een begrotingsbeleid wordt gevoerd dat is gencht op versterking van de economische groei. De vooruitzichten voor na 1980 zijn slechter. Dan neemt de beroepsbevol king sterker toe, zijn de vervangingsin vesteringen groter en lijkt er geen stij ging van arbeidsplaatsen in het vooruit zicht. Daarbij komtdatde teruglopende uitgangsproduktie gevolgen zal hebben voor de betalingsbalans, waarop tot dan toe steeds overschotten worden ver wacht Inmiddels blijft de groei van de economie tot 1980 geringer dan voor- heem bouw en de landbouw. Alleen toene ming van de werkgelegenheid in de dienstensector kan ervoor zorgen dat de situatie niet nog veel ernstiger wordt. Vertraging Het beleid dat op beperking van de reële arbeidskosten moet zijn gericht, zal in zijn uitwerking met grote vertra ging merkbaar worden. Gunstige ge volgen worden over jaren merkbaar. Aangenomen wordt dat de komende ja ren voor miljarden ter bescherming van het milieu zal worden geïnves teerd. Van de invoering der V'ermogen- saanwasdeling (VAD) wordt geen scherpe aantasting van de investerin gen verwacht. De gerichte beïnvloeding van de inves teringen. zoals minister Lubbers die zich voorstelt, zal bedrijfstakgewijze aan de trend nog niet veel veranderen Het aandeel van het arbeidsinkomen in het nationaal inkomen zal tot het peil van 1973 terugkeren: 86.5 procentltegen 96 in 1975). Wat uitbreidingen van de industrie betreft, die kan vooral worden gevonden waar de produktie vrij kapi taalintensief is en naar verhouding veel hoger gekwalificeerde arbeid wordt ge vraagd Regio's In de nota 'l)e Nederlandse economie in 1980' v rdt over de vooruitzichten voor de economische ontwikkeling in de regio's gezegd dat deze ongunstiger kan zijn buiten het westen van het land. De redenen die daarvoor worden aange voerd. zijn van verschillende aard In de ••erste plaats is de werkloosheid buiten iiet westen het hoogst. Het aanbod van arbeid zal daar bovendien het sterkst toenemen als gevolg van de grotere na- Slot zie pagina 7 kolom ONTSLAGEN BIJ VELDKONING GEHANDHAAFD ROERMOND-MAASTRICHT - De ont slagen voor de bezetters van de Roer- mondse onderneming Veldkoning zul len niet ongedaan worden gemaakt. Dat besluit hebben gistermiddag rege ringscommissarissen, directie en be windvoerder van Holland United ge nomen. Het intrekken van de ontslagen was een van de belangrijkste eisen \au de vakbonden in de hele kwestie. In een verklaring over du besluit heet I dat is vastgesteld dat een Intrekken va v ontslagen ernstige moeilijkhe- der ou veroorzaken tussen bezetters en niet-oezetters Tevens is door directie en bewindvoerder vastgesteld dat in trekken van de ontslagen geen enkele invloed zal hebben op een eventueel standpunt van Renault, waarmee nog onderhandelingen worden gevoerd over een overname. Turkije en Griekenland zullen hun geschil om de exploitatierechten in de Egeische Zee nog deze maand in de Ver enigde Naties gaan bespreken De Griekse minister van buitenlandze zaken zal zijn Turkse ambtgenoot in het kader van de algemene vergadering in New York ontmoeten. PROTEST TEGEN DOOD BETOGER BILBAO (RTR/L'PI)- Spaanse oproerpolitie heeft maandag met rubber kogels en traangas een einde gemaakt aan protestdemonstraties in de voorsteden van Bilbao. Deze betogingen maakten deel uit van een algemene staking van 24 uur in Baskenland, uit protest tegen de dood van de 24-jarige Jesus Maria Zabala, die vorige week woensdag tijdens een tegen de regering gerichte betoging in Fuenterrabia door de politie werd doodgeschoten. In de provincie Vizcaya en Guipuzcoa namen naar achatting respectievelijk 100.000 en 200.000 werknemers aan de staking deel. terwijl ook in de provincie Alava en Navarra duizenden mensen met op hun werk verschenen. Als gevolg van de staking waren fabrieken, winkels, banken, kantoren en café's gesloten. De staking hield ook verband met de beslissing van premier Adolfo Suarez om vraagstukken zoals het eventueel verlenen van autonomie aan Baskenland en Catalonië. te laten rusten tot na de algemene verkiezingen van juni volgend jaar. VS IS GEHEIME ONDERDELEN F-14 KWIJT (Van onze correspondent! WASHINGTON - Van een marine luchtmachtbasis in Virginia Beach zijn geheime elektronische onderde len van twee F-14 'Tomcat' ge vechtsvliegtuigen verdwenen. De Tomcat wordt beschouwd als het enige vliegtuig dat met succes kan op treilen tegen de Russische Mig- 25. waarvan er een onlangs in Japan door een vluchtende piloot aan de grond werd gezet. De vermissing van de onderdelen, ruim een miljoen gulden waard en noodzakelijk voor het functioneren van de wapensystemen en het opspo ren van doelen, werd verleden week dinsdag vastgesteld. Sedertdien is een intensieve opsporingsactie aan de gang. waarbij ook al het autover keer van en naar de Oceana-basis van de marine- luchtvaartdienst wordt gecontroleerd. Volgens deskundigen vormen de vijf verdwenen onderdelen de meest vooruitstrevende elektronische uitr rusting waarover Amerika momen teel kan beschikken. Volgens zegs lieden wordt nog niet onmiddellijk aan diefstal gedacht, hoewel het on derzoek geen resultaat heeft gehad en er ook geen administratie is ge vonden die erop zou kunnen wijzen dat de bestemming van de onderde len was veranderd. Het is ook nog niet duidelijk of de onderdelen wel licht voor een onderhoudsbeurt zijn verwijderd. Anderen speculeren om trent een Russische tegenzet, nu een exemplaar van hun modernste vlie gend wapentuig in handen van de westelijke inlichtingendiensten is gevallen. De Tomcat kan ongeveer even hoog vliegen als de Mig-25, maar zou lang zamer zijn. Het gebrek aan snelheid zou echter weer door grotere wend baarheid worden goed gemaakt. Het gevechtsvliegtuig is uitgerust met Phoenix-raketten en kan er ter zelf- der tijd zes afvuren naar verschil lende doelen. De Tomcat zou het duurste gevechtsvliegtuig ter wereld zijn. Bedrijfstakken J^ehngsbeleid EEG onder be- ^vooiwaaiden. Ipia veertig bezwaarschriften tegen Buitengebied' Temeuzen ?AGINA7 iwreesd iSïf? Cats ta de rubriek "Hoort-ziet- De vermindering van de groei valt te verklaren uit de ontwikkeling van de bedrijfstakken, waarvan de nota er 23 onderscheidt. Er komt een einde aan de snelle groei bij de olieraffinage, che mie, metallurgie, aardgas en elektro techniek. Gezien de stagnatie in de bouw en de problemen in de scheeps bouw zijn de vooruitzichten voor de staalafzet minder gunstig. Vanaf 1978 zal de aardgasafzet gaan da len, verdere uitbreiding van olieraffi nage is niet te voorzien. Bij de elektro techniek zijn de lonen in ons land te hoog, zodat produktie-uitbreiding in landen met lage lonen het gevolg is. In landbouw, voedingsmiddelen en bij de dienstverlening valt matige, maar ge stage groei te verwachten Gunstig zijn de vooruitzichten voorme- taalprodukten en machinebouw. De papierindustrie kampt met problemen in de grondstofvoorziening. Textiel-, confectie- en schoeiselindustne laten een verder dalende trend zien. Ondanks de accenten op de vernieuwbouw en de gunstige mogelijkheden in het buiten land vertoont de prognose voor de bouw tot 1980 een zogenaamde nul-groei Deze stagnatie heeft weer zijn uitstra lingseffecten op toeleverende sectoren- In bijna alle industriële bedrijfstakken moet een teruggang in de werkgelegen heid worden verwacht, evenals voor de Zware sneeuwval in Italiaanse Alpen BOLZANO(ANP) - Het verkeer in de Italiaanse Alpen ondervindt hinder van flinke sneeuwval. Twee bergwegen in de provincie Bol zano en één in de provincie Bellunozijn onbegaanbaar geworden en vijf andere zijn alleen met sneeuwkettingen om de wielen berijdbaar. JOHANNESBURG (RTR/UPI/OPA) - De Zuidafrikaanse oproerpolitie heeft maandag in Soweto, de zwarte satel lietstad van Johannesburg, met jacht geweren geschoten op een groep beto gers. Er zijn geen berichten over even tuele slachtoffers als gevolg van deze salvo's hagel. Het incident stond in direct verband met de maandag afgekondigde drie daagse staking waaraan door een zeer groot percentage van de zwarte arbei ders, die dagelijks naar Johannesburg pendelen, gehoor werd gegeven. Volgens de politie hadden de betogers een op arbeiders wachtende bus omge gooid en in brand gestoken. Behalve hagelpatronen vuurde de politie ook traangasgranaten af om de groep de monstranten uiteen te drijven Het aantal niet op hun werk verschenen arbeiders in Johannesburg als gevolg van de staking schommelde gemiddeld rond de 75 procent. Kleurlingen in de Kaapprovincie, vonge week getroffen door een golf rellen maar maandag overwegend rustig, zijn een soortgelijke staking als in Soweto aan het organise ren. In Alexandra, een andere zwarte voor stand van Johannesburg arresteerde politie maandag bij een van deur-tot- deur uitgevoerde razzia minstens en kelehonderden mensen Volgens oogge tuigen zouden erzelfs 2000 personen zijn opgepakt. Premier Ian Smith van Rhodesie is maandag per vliegtuig uit Salisbury aangekomen in Pretoria voor bespre kingen niet premier John Vorsler van Zuid-Afrika. Dr. Henry Kissinger is uit Washington vertrokken voor zijn Afrika-pendel voor liet afwenden van een wal hij noemt „bedreiging van de wereldvrede". Premier Vorster verklaarde maandaga vond dat hij niet bereid is Rhodesië voor te schrijven wat soort politiek het moet bedrijven. Vorsters opmerking wordt door waar nemers beschouwd als een nieuwe be vestiging van het standpunt van de premier, dat hij geen druk op de blanke minderheid van Rhodesië zal uitoefe nen om haar te bewegen tot overdracht van de macht aan de zwarte meerder heid Plan voor uranium verrijking fabriek PARIJS (ANP) - Een internationaal consortium is van plan in Frankrijk. België of Italië een grote fabriek voor de verrijking van uranium te bouwen die genoeg splijtstof kan leveren voor veertig kerncentrales met een vermo gen van 1000 megawatt elk. De kosten worden op elf miljard Franse frank (ruim 5,8 miljard gulden) geraamd. Het plan is afkomstig van Coredif. De voornaamste aandeelhouder daarvan is een ander consortium dat Eurodif heet en bestaat uit maatschappijen in Frankrijk, Italië. Spanje en België. WASHINGTON - Bij zijn vertrek voor de zware onderhande- lingsniissie in zuidelijk Afrika, wordt minister Kissinger (rt op de luchthaven van Washinton uitgeleide gedaan door een aantal Af rikaanse diplomaten. VlnrPaul Bomani, ambassadeur van Tan zania, R.F. Botha, gezant van Zuid-Afrika en F. I. Dellis Bwalya, zaakgelastigde van Zambia. •SSSSK* Kas TIJDENS VOORLICHTINGSA VOND IN BRITANNIA woordenstrijd lhanMi '*®M2 |«isf ïlSa,e!i!fCh8e' 'J" Ncderland gaan v^1™ensen de m,st radio programma's. strips Js°KA13 '"douwen miljoenen verlies door ge- n®*°Uwen on de gulden; men; economie „HIER HAAL IK MIJN SCHOUDERS VOOR OP..." VLISSINGEN - Bewoners uit Vlissin gen die straks direct of indirect te ma ken krijgen met de werken voor de ver sterking aan de zeezijde van de boule vards Bankert en Evertsen hebben maandagavond alvast felle protesten geuit tegen de voorlopige plannen. zoals die door een technische werk groep op tafel zijn gebracht- Tijdens de door het dagelijks bestuur van het Waterschap Walcheren in hotel Britannia gehouden voorlichtings bijeenkomst werden tal van bezwaren naar voren gebracht. Met name de voor gestelde ophoging over een groot ge deelte van de boulevards 'met enige de cimeters', zodat net als langs boulevard, de Ruyter. het trottoir aan de zeezijde met 'n helve meter hoge borstwering zal worden afgesloten bleek tijdens de meer dan twee uur durende bijeenkomst voor velen een struikelblok Daarnaast werden enige keren ook vraagtekens geplaatst bij de duur voor de bestratlngswerken aan de boulevard. Zoals plannen willen, moet onder de huidige bestrating een waterdichte af dekking (asfaltl33g) van de grond wor den aangebracht, omdat er tijdens hoge stormvloeden water op de boulevard kan slaan Het feit dat het dagelijks bestuur van het Waterschap Walcheren heeft laten weten, dal uit onderzoeken is gebleken, dat in het algemeen een hoogte van de muur aan de zeezijde plus 8.50 meter NAP idit is ongeveer één meter hoger dan de bestaande muur) nodig is om zo wel te grote overslag over de thans aan gebrachte kade aan de landzijde, als schade aan de bebouwing te voorkomen kreeg maandagavond over het alge meen weinig instemming. Aan de zinss- nede dat 'elke verlaging van de muur overslagen schade snel doet toenemen' van het waterschap wilde men zich evenmin al te overtuigd vastklampen. Met name de heer A. Brugman werd sterk ondersteund bij zijn opmerkingen. „dat een verhoogde muur funest is voor drie belanghebbende groepen", hij noemde de souterrainbewoners, men sen die gelijkvloers met het wegdek wo- 'nen en de neringdoenden. Drie groepen, volgens de heer Brugman, die last met die muur gaan krijgen, omdat hen het uitzicht op zee voor een groot deel be lemmerd zal worden. Later wenste een momenteel in Vlissingen verblijvende toerist nog een vierde punt aan toe te voegen: het toerisme. „Vlissingen (Stol zie fmgina 6 kolom 1) Tranen over Johannesburg fD, situatie ut Zuid-Afrika wordt met de dag klemmen der het is de afgelopen maan den meer dan ooit een werel domvattend probleem ge worden. Kissinger is er thans met zijn pendel-dlplomatie begonnen, een activiteit die echter niet kan worden losgezien van de Amerikaanse verkie zingen. Een succes op het gebied van de buitenlandse politiek zou immers Ford zeer te stade komen in zijn campagne tegen Jimmy Carter. De ironie van het geval echter is dat juist deze presidents verkiezingen Kissinger sterk in zijn mo gelijkheden beknotten. Al diegenen met wie hij in Afrika knjgt te maken, weten namelijk maar al te goed dat Ford en Kissinger overeen maand of vier moge lijk ambteloze burgers zullen zijn. In middels hebben ook de EEG-ministers van buitenlandse zaken de Zuidafri kaanse problematiek besproken en daarbij is besloten zoveel mogelijk één lijn te trekken. Geen van de negen lan den zal bijvoorbeeld volgende maand Transkei erkennen, het thuisland dat van de Zuidafrikaanse regering onaf hankelijkheid krijgt In Zuid-Afrika zei1 is er ondertussen nog steeds sprake van onrust, onlusten en stakingen. De fiantlijn 'e angst beheerst dit land. Angst ondfer de blanken - zij schaften zich wa pens aan - en angst onder de andere rassen. Een opvallend getuigenis daarover troffen we aan in het laatste nummer van het blad South-Africa In ternational, een uitgave van de Zuid- Afrika Stichting, welke instelling tot doel heeft een goede communicatie tot stand te brengen met de rest van de we reld- Af en toe staan in dit blad kritische beschouwingen, waarvan men kan aan nemen dat ze de mening weergeven van bepaalde intellectuele knngen. Zo is in het laatste nummer een artikel opge nomen. geschreven door Alan Paton, de befaamde auteur van onder meer 'Tra nen over Johannes burg". In zijn be schouwing herkent men inderdaad de vrees, angst name lijk voor de toe komst. angst voor revolutie, terreur en vernietiging. Paton - hij is nu drieënze ventig - wijst in zijn artikel met name op de sleutelpositie, die op dit ogenblik Vorster inneemt: hij draagt een verant woordelijkheid die geen van zijn voor gangers heeft gekend, zo zegt hfl: Als Vorster zijn mede-Afrikaners niet tot diepgaande veranderingen weet te brengen, dan zal dat onvermijdelijk tot de ondergang van het Afrikaner-dom leiden. Dezelfde verantwoordelijkheid echter draagt deze minister-president ook voor de overige blanken in zijn land. Sterker nog: de toekomst van alle ras sen en volkeren in en van Zuid-Afrika ligt naar het oordeel van Paton op dit ogenblik bij Vorster. Zou zijn politeit laden tot revolutionaire uitbarstingen, dan zal dat namelijk een lijdensweg worden voor allen in Zuid-Afrika P aton gaat in zijn analyse nader in op de kenmerken van de apartheidspoli tiek. zoals die sinds 1948 in zijn land van kracht is. Twee karakteristieken zijn met name van belang: deze politiek is in de eerste plaats gencht op de handha ving van de blanke overheersing, maar tegelijkertijd gebaseerd op de overtui ging dat elk ras zijn eigen bestemming moet nastreven in overeenstemming met de eigen specifieke cultuur. Deze laatste ontwikkeling zou dan in een ver dere toekomst moeten uitmonden in zelfbestuur voor elke groep. Tegen deze filosofie - zet Paton uiteen - is vanaf het begin geopponeerd, hetgeen weer leidde tot een reeks autoritaire wetten, waarmee de oppositie het zwijgen werd opgelegd. Paton erkent ovengens dat de Afrikaners met de ontwikkeling van hun systeem oprecht meenden, dat zij een Gode welgevallig werk verrichtten. Verwoerd - de architect van de apar theidspolitiek - noemde zijn land een christelijke natie, die alle rassen naar geluk en welvaart zou leiden. Maar deze 'nieuwe hemel en nieuwe aarde' schud den nu op hun grondvesten, aldus Pa ton. Hij meent dat de tijd voor langzame veranderingen definitief voorbij is: „Onze evolutie zal van een revolutionair karakter moeten zijn" De Zuidafrikaanse auteur blijkt be vreesd te zijn voor een 'ongecontro leerde verandering': zij zou leiden tot revolutie, terreur en vernietiging. WIJ men die 'ongecontroleerde verandering" voorkomen, dan zijn op korte termijn ingrijpende wijzigingen nodig: gelijke beloning voor alle rassen, erkenning van zwarte vakbonden, wijzigingen van diepstekende sociale verschillen, er moeten mogelijkheden komen voor gemengd onderwijs, voor gelijke be- zitskansen voor iedereen, om slechts enkele hoofdzaken aan te duiden uit Patons opsomming. Zijn conclu sie is tenslotte simpel en duidelijk: „Wij moeten de toestand van ons land zelf veranderen indien wij de inmenging van buitenaf willen verhinderen". De enige man die daartoe het sein kan geven is Vorster. „De toekomst van mijn kinde ren en de hunne, ja de toekomst van onze hele jeugd Ligt in zijn hand". Hij zal deze uitdaging echter niet aankunnen zonder de hulp van hen. die hij nu als zijn vijanden beschouwt, aldus Paton. Een formulering die aangeeft in welk een geweldig spanningsveld Zuid- Afrika zich thans bevindt. Het gaat om de keus tussen nieuwe kansen en moge lijkheden enerzijds en rouw en revolutie anderzijds. Tussen een nieuwe politiek van Vorster of tranen over Johannes burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1