Gemengde reacties op plannen Spaanse grondwetsherziening Miljoenenoplichter gearresteerd PZCA Maatschappelijk werk in ziekenhuizen nodig MGR. LEFEBVRE BETUIGT SPIJT CNV voorstander overheidsdeelneming in bedrijfsleven het weer DEMONSTRATIE TEGEN ABORTUS Uitstel Britse zeeliedenstaking DOOR FRANCISCANEN UIT KASTEEL GEZET In audiëntie bij paus ontvangen Ouders vragen verlenging minderjarigheid gehandicapten Demonstratie tegen bewind in Chili binnen-buitenland Directie: F, van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. tel (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Nieuwstraat 22, tel. (01150)-4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet v$n zondag t/m vrijdag vanaf 19 00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan- Ad verte ntie-afdeling (01186)1584 s Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur Expeditie: (01183) 63533. Overi. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 37,75; franco per post f 42.-; per maand 12.75; losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11.55; ingezon den mededelingen 2'hx tarief Voor brieven bureau van dit blad I 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. DEN HAAG - Ongeveer 15.000 men sen uit heel Nederland waren zater dag naar Den Haag gekomen om te protesteren tegen de legalisatie van abortus. De demonstratie was met name gericht tegen de wetsontwer pen van de verschillende politieke partijen 'die geen van allen blijk ge ven respect te hebben voor het onge boren leven', aldus pater Koopman, voorzitter van de Stichting voor Recht zonder Onderscheid die de manifestatie had georganiseerd. De demonstranten hepen zaterdag middag in een lange rijd door de Haagse binnenstad naar het minis terie van justitie op het Plein waar een petitie aangeboden werd. IIMHDAG 13 SEPTEMBER 1976 OPPOSITIE ARGWANENDVAKBONDEN AGRESSIEF Weinig wind Perioden en op de meeste ïmrtSenldro°K- Zwakke tot matige m ra hoofdzaak uit zuidelijke rich- t».™ ax'muln temperaturen onge- u,r '8 graden. 'wnsdag0^'6" V°°r dinsda8 en Opde meeste plaatsen droog en tame- stnJ?n>n0e Mlddae tempera turen om- wks 18 graden X^jj^f'tzichten gemiddeld over SS** aantal Uren zon: 1 tot 6; omstreeks 10 graden; a omnstreeks 18 graden; kans -.. on ge Penode van minstens 12 procent, kans op een geheel I etmaal: 60 procent. ■joensdag. aantal uren zon: 3 tot 8; omslr(*ks 10 graden; Sdmor mperaturen onstreeks 18 v,.,^s °P een droge penode van RhfdaÜ Uur 90 Pfoceut'. kans op een .VB v 8 e,,maal 70 Procent. itnsrifA de temperaturen geldt voor ^'iileSnT*0* "an 2 °radc" e" 'oid de een marge van 3 graden °Pgegeven waarden. U*P*mbeZr°NENMAAN Masr? nr, ü?13 °nder 18.57 °P 21.26 onder 12.21 PEKING: Het lijk van voorzitter Mao Tsc-Toeng is zondag aan het Chinese volk getoond. Daarbij wa ren uitzonderlijk emotionele tafere len zichtbaar, zoals die zich hebben voorgedaan sinds zaterdag de offi ciële rouwperiode in de volksrepu bliek begon. Een door het gehele land uitgezon den televisiefilm bevatte een groot aantal emotionele opnamen van we nende Chinzen die langs de baar van Mao trokken ui de grote zaal van het volk in Peking De film, die 20 minu ten duurde, bracht ook veel kijkers in tranen. Een buitenlander die door de straten van de Chinese hoofdstad liep hoorde op bijna elk erf huilende groepen Chinezen. De film toonde een man die uit Intens verdriet met zijn vuisten tegen een muur sloeg en ontroostbare Chinzen die de kracht niet hadden naar de baar te kijken waar Mao rustte, gedeeltelijk bedekt met de Chinese partijvlag. Mao's we duwe. Tsjiang Tsjing. stond in droe fenis op enkele meters van de baar LONDEN (RTR) - De Britse zeelieden- «ing, die zaterdag om middernacht beginnen, is voor 15 dagen uitge lid! Dit is zaterdagochtend vroeg he- «dgemaakt door vakbondskringen onderhandelingen van meer dan "Ifuur tussen liet vakverbond TUC «de leiders van de 30.000 zeelieden. to acht tegen zeven stemmen stemde «toestuur van de bond van zeelieden JEtt het uitstel en met de instelling gemeenschappelijke werkgroep •radezxe bond en het TUC die de loon- «envandezeelieden moet bestuderen, j* zeelieden eisen een loonsverhoging «d zes pond sterling 27.50 per week) «dat gaat boven de afspraken die het 00 met de regering heeft gemaakt. ADVIES AAN STAATSSECRETARIS UTRECHT (ANP) - De Centrale Raad voor de Volksgezondheid heeft staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) geadviseerd, in de ziekenhuizen en andere instellingen voor gezondheidszorg me disch maatschappelijk werkers met een volledige dagtaak aan te stellen. Verder zou er een 'dienst maatschappelijk werk' moeten komen in die inrichtingen, waar drie of meer maatschappelijk wer kers aanwezig zijn. Doel van het medisch maatschappelijk werk in de ziekenhuizen en dergelijke is het helpen van de patiënt of cliënt bij het bereiken van een zo groot mogelijke geestelijke en sociale zelfstandigheid. Daarnaast heeft de medisch maatschappe lijk werker een taak bij het scheppen van zo gunstig mogelijke leefomstandighe den voor de mensen die in een ziekenhuis zijn opgenomen. De commissie die het advies heeft voorbereid, meent dat de kosten van het medisch maatschappelijk werk door de gezondheidszorg moeten worden gedragen Dit om dat het medisch maatschappelijk werk met het oog op de noodzaak van kostenbes paring in de gezondheidszorg tijdelijk aan banden te leggen. De centrale raad noemt in zijn advies ook een onderzoek naar de effecten van het medisch maatschappelijk werk gewenst. MAASTRICHT (ANP) - Een ongedekte cheque, uitgegeven in een Chinees restaurant in Meerssen, is door de politie als 'meester oplichter' omschreven Jan T. (48), afkomstig uit Hoog vliet bij Rotterdam noodlottig geworden. Verdacht van opia ting van veel Duitsers en Neder landers tot een bedrag van min stens anderhalf miljoen gulden is T. vrijdag ingesloten m net huis van bewaring in Maas tricht. Twee Jaar geleden bewoonde hij nog met vrouw en twee kinderen de presi dentiële suite van het Hilton Hotel in Frankfurt. Daar had T. een bureau ge sticht met architecten en specialisten dat fantastische recreatieparken met hotels ontwierp. Een er van werd aan geboden aan de gemeente Raumheim voor 60 miljoen, maar werd niet uitge voerd hoe enthousiast het gemeente bestuur er ook over was. Aangezien geen enkel projekt werd uitgevoerd zat T zonder geld. Hij kon zijn personeel noch het Hilton Hotel betalen. Met achterla ting van een onbetaalde rekening van ruim 8.000 Duitse mark en een schuld van Dm 325.000 aan zijn personeelsle den vestigde T. zich vorig jaar in Neder land. Voor één miljoen, althans op papier kocht hij van de broeders Franciscanen uit Kerkradc kasteel Meersscnhoven te Meerssen. Als telg uit een eertijds rijke boerenfamilie begon hij hier een stieren- fokkerij T. wilde er een bepaald soort slieren fokken, een kruising tussen een Amenkaanse buffel en een Limburgse stier Ook dit liep mis. Het personeel werd niet betaald. Schilders, die het kasteel moesten opknappen voor meer dan 100.000 zagen evenmin geld en de eigenaar van het pand kreeg ook de koopsom niet. Reden waarom de broe ders Fransiscanen T. op straat lieten zetten. Op het kasteel had hij zich omringd met diverse personeelsleden onder wie een 'hoofd van de linnenkamer'. Haar was een vorstelijk salaris toegezegd waar voor de vrouw uit Maastricht alsvast een auto had gekocht die zij ook niet kon betalen. Van het kasteel belandde T. in een klein pension in Wittem waar hij werd gearresteerd. (Van onze correspondent) MADRID - De Spaanse oppositiepartijen bestuderen met een ïgeling van verrassing en argwaan het wetsvoorstel voor de grondwetsherziening, dat het kabinet-Suarez dit weekeinde be kendmaakte. De illegale vakbonden daarentegen reageerden met harde eisen voor de komende cao-onderhandelingen nogal agres sief op deze regeringsplannen. Due stellen dc oplossing van talrijke jrote problemen, waaronder de vak bondskwestie, minstens voor tien maanden uit, zonder enige garantie voor medezeggenschap van dc opposi tie tijdens die moeilijke brugperiode. De regering ontzegt de huidige opposi tieorganisaties namelijk het recht als vertegenwoordigers van het Spaanse volk op te treden, 'omdat zij niet door Be kiezers aangewezen zijn' (maar ver- pet daarbij voor het gemak dat zij zelf mm op een stembusuitslag steunt). De voorstellen van het kabinetrSuarez houden in dat voor juni 1977 alle stem gerechtigde meerd erj arige Spanj aard en voor vier jaar een parlement zullen kie len dat zal bestaan uit een tweede ka mer van 350 afgevaardigden en een se naat van 244 leden. De zetelverdeling in de tweede kamer zal berusten op de per centages die de partijen behalen De eerste kamer zal bestaan uit vier sena- tevtn voor elk van Sparyes 50 provin- plus twee elk voor de Noordafri- ïaanseenclavesteden Ceuta en Melilla. en 10 senatoren die de koning vrij mag tenoemen. Beide kamers kiezen een ei- ren vooratter en stellen hun eigen reg- ienentop. maar de koning benoemt de Toomtter van het gezamenlijke parle ment, die ook voorzitter van de kroon raad zal zijn. ;naat krijgt geen vetorecht op een iwetsherziemng. Wijst zij een tekst van de tweede kamer af en brengt een ezamenlijke parlementszitting even- ïln de goedkeuring met tweederde van e stemmen, dan roept de koning een derendum bijeen voor de definitieve eslissinglsdeze tegenovergesteld aan die van het parlement, dan wordt dit rjtccnahsch ontbonden en komen er case verkiezingen Saira heeft zijn project zaterdag ter goedkeuring voorgelegd aan Franco's pirtijbonzen. het bestuur van de natio nale raad van de staatspartij. Daarna ka het wetsvoorstel naar de Cortes, belhnidigeschijnparlement, waar het met tweederde meerderheid goedge keurd moet worden, voordat het aan een referendum onderworpen wordt. Weigeren de huidige Cortes-leden hun politieke overlijdensakte te onderte kenen. want daar komt het project op neer. dan kan de regering in het uiterste geval nog naar een 'decreet-wet' grij pen om deze tekst af te kondigen (Franco regeerde grotendeels met de- creetwettenl. In dat geval hoeft alleen een kleine commissie van de Cortes goedkeuring te geven voor het gebruik van een decreetwet. Die commissie is grotendeels samen gesteld uit de 40 leden van de nationale raad. die Franco voor het leven ha(l be noemd. Dat is ongetwijfeld de reden van het wetsvoorstel om de koning toe te staan 40 senatoren te benoemen, name lijk om Franco's 40 partijbonzen te lij men (als senaatsleden kunnen zij im mers met vervolgd worden voor de tal loze corrupte affaires van het recente verledem Het moeilijkste probleem de komende weken wordt de vakbondskwestie. In antwoord op de toespraak van premier Suarez maakten de drie voornaamste vakbonden vervroegd de drie basisdo cumenten bekend van hun overlegor gaan COS (Coordinadora de Organisa- liones Syndicates). Eén document behandelt de interne or ganisatie- samenwerking op alle ni veaus. maar alleen als eensgezindheid is bereikt, met handhaving van de respec tievelijke autonomie (de socialisten hebben zich dus met succes verzet tegen de communistische wens van onder werping aan één hoofdbestuur, waarin zij naar verhouding overgrote invloed zouden hebben). Een tweede document legt de doelein den op lange termijn uit. onder andere een 40-urige. vijfdaagse werkweek; een maand betaalde vakantie; werkloos heidssteun en andere uitkeringen voor 100 procent van het volledige loon, so ciale premies opgenomen in de belas ting, met grondige herziening van het huidige onrechtvaardige belastingsys teem, enz. Het derde document stelt de onmiddel- VNGEN SOAG TEGEN CENTRALE PF8S0ONS- IDMINISTRATIE DENHAAG (ANP) - De Vereniging van '«lwlandsc Gemeenten en de Stich- 3f tot Ontwikkeling van de Automa- Wring bij de Gemeenten hebben de finnen voor een Centrale Persone- «immistratie (CPA) van de hand ge- *ttn.Dil hebben de besturen van de WG en de SOAG in een reactie op dc publicatie van het wetsontwerp op de Wtralepersonenadministratie aan de stijlssecretaris van binnenlandse za lm meegedeeld. Ge twee instellingen menen dat een «(gelijke rijksdienst onder verant woordelijkheid van de minister van «aenlandse zaken niet alleen overbo il is. maar ook de functie van de ge- "-ffitelijke bevolkingsregisters ernstig VATICAANSTAD (AFP) - Mgr. Marcel Lefebvre, oud-bisschop van Tulle, heeft in een brief aan paus Paulus zijn spijt betuigd over 'het leed dat ik hem kan hebben berokkend door het standpunt dat ik heb ingeno men'. Een dergelijke brief was door het Vaticaan bedongen als voorwaarde voor het verlenen van een audiëntele door de paus. Een en ander is meege deeld door de voornaamste be middelaar van het onderhoud, pastoor Domenico Labellarte. Mgr. Lefebvre is zaterdagoch tend door de paus ontvangen. In zijn brief schrijft hij onder meer nooit van plan te zijn geweest de kerk schade te berokkenen en nog minder de paus voor het hoofd te stoten. Uit we lingelichte bron is zondag vernomen dat paus Paulus geen enkele concessie jegens de geschorste bisschop heeft ge daan. In een vraaggesprek met het Italiaanse blad 'Cornere della Sera' verklaarde •mgr. Lefebvre zaterdag dat het hem speet dat hij de paus zowel leed had be zorgd. Zijn onderhoud met het hoofd van de rooms-katholieke kerk noemde hij een eerste stap. een eerste contact om de dialoog te hervatten. De paus had hem beminnelijk ontvangen en hem op geheven toen hij wilde knielen. De oud-bisschop hoopte dat men in het Vaticaan beseft dat '52 procent van de Franse katholieken' zijn standpunten deelt. Er zijn nog veel kwesties te rege len. aldus mgr. Lefebvre. maar ik ben zeker van dat zij met d e welwillendheid van de heilige vader kunnen worden op gelost. Hij had de tijd voor een onder houd in het Vaticaan rijp geacht, omdat men 'aan beide kanten veel heeft nage dacht'. Enquête Uit een enquête waarvan het resultaat is afgedrukjt in het jongste nummer van het weekblad 'Paris-Match', blijkt dat 35 procent der Franse katholieken bereid is een mis bij te wonen volgens de voor-conciliaire Latijnse ritus, zoals wordt verdedigd door de beweging van traditionalisten van monsiegneur Le febvre. Drieënveertig procent der Fransen in het algemeen. 46 procent der katholie ken en 58 procent der praktiserende ka tholieken. vinden dat de affaire- Lefebvre' een 'ernstig te nemen zaak' is, aldus de enquête. In het geval van een schisma schaart 40 provent der Franse katholieken achter de paus en 18 procent achter Lefebvre. Deze percentages zijn bij de katholieken die meer in de kerk komen dan alleen bij doop. huwelijk en begrafenis, 78 en 5 procent. lijke eis voor het 'hete najaar' dat voor de deur staat. Een loonsverhoging van 6000 peseta's (240 guldeni per maand voor iedereen, ongeacht inkomenscate gorieën, drastische maatregelen tegen de huidige werkloosheid, terugkeer naar de bedrijven var. alle werknemers die wegens stakingen of andere ipolitie- kei activiteiten ontslagen waren ('arbeids-amnestie'i, en erkenning van alle nu illegale vakbonden Deze onmiddellijke eisen worden door de organisatie van werkgevers onaan vaardbaar genoemd. Prof. Van Poelje overleden DEN HAAG (ANP) - Vrijdag is. naar eerst nu bekend is geworden, in Den Haag het stofTelijk overschot gecre meerd van het dinsdag op 92-jarige leeftijd overleden oud-lid van de Raad van Stale, prof. dr. G. A. van Poelje. Gerrit Abraham van Poelje, op 31 ja nuari 1884 geboren in Maasdijk (gem. Naaldwijk) en opgeleid voor onderwij zer, begon in 1903 zijn maatschappelijke loopbaan als ambtenaar ter secretarie van Naaldwijk.In Leiden is hij in 1915 tot doctor in de rechtswetenschappen op het proefschrift hedendaags gemeen terecht gepromaoveerd Ir. 1923 volgde zijn benoeming lot bui tengewoon hoogleraar aan de toenma lige handels hogeschool in Rotterdam, waar hij bestuurswetenschap doceerde totdat hij in 1933 secratris-generaal van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen wer In 1946 werd hij benoemd tot lid van de Raad van State. Hij was üd van dat col lege tot 1949. Vele onderscheidingen zijn hem ten deel gevallen. Zo was hij onder meer grootof ficier in de orde van Oranje Nassau, rid der in de orde van de Nederlandse Leeuw, grootkruis der orde van Leopold de tweede van België, commandeur le gioen van eer en ereburger van de ge meente Den Haag.e AMALRIK GAAT COLLEGE GEVEN IN UTRECHT AMSTERDAM (ANP) - De dissidente Russische schrijver Andrej Amalrik, die sinds enkele maanden in ons land verblijft, zal per 1 oktober naar Utrecht verhuizen. Daar heeft het echtpaar Amalrik tijdelijk een woning gekregen omdat de schrijver college gaat geven aan de Rijksuniversiteit. Hij zal deze winter - waarschijnlijk be gint de cursus rond de jaarwisseling - gaan vertellen over het leven van alle dag in Rusland. Het gehoor van Amalrik zal daarbybij vrijwel uitsluitend be staan uit Slavisten want naast Russisch spreekt Amalrik alleen zeer langzaam een heel klein beetje Duits. Amalrik. die ook bezig is met het schrij ven van een nieuw boek over de toe standen in zijn vroegere vaderland, is overigens van plan op korte termijn En gels te gaan leren. Hij wil namelijk na het beëindigen van de cursus in Utrecht, in de zomer van 1977 voor twee of tweeë neenhalf jaar naar de Verenigde Staten te gaan. UTRECHT (ANP) - Als 'eerste aanzet tot activiteiten' heeft de nieuwe "Ver eniging van Ouders van Geestelijk Ge handicapten' zaterdag een telegram gestuurd aan minister Van Agt (justi tie), waarin ze aandringt op verlenging van de minderjarigheid van geestelijk gehandicapten. De nieuwe vereniging telt 30.000 leden en ze is ontstaan uit een tusie van de ouderverenigingen 'Helpt Elkander' en 'Voor het Zorgenkind'. Zaterdagwerd in Utrecht de oprichtingsvergadering ge houden. die behalve door ongeveer 1000 leden ook werd bijgewoond door minis ter Van Doom (erm) en bisschop Simo- nis van Rotterdam AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer 6.000 personen hebben zaterdagmiddag in Amsterdam gedemonstreerd tegen het huidige bewind in Chili, dat drie jaar geleden aan de macht is gekomen. Via spandoeken en spreekkoren uitte de menigte haar afkeer van de regering Pi nochet en riep op tot een economische blokkade van dit regime. Ook werd gepleit vooreen ruimer toela tingsbeleid van onze regering ten aan zien van Chileense vluchtelingen en voor vrijlating van de politieke gevan genen in Chili De arbeiders in de havens van Italië zijn zaterdagmorgen een boycotactie be gonnen tegen Chileense schepen. De Chileense regering heeft besloten de staat van beleg die al drie jaar voor het land geldt, met nog eens zes maanden te verlengen, zo is zaterdag van ofheiéle zijde in Santiago meegedeeld. COMMENTAAR OP NOTA •SELECTIEVE GROEI' UTRECHT (ANP) - „Indien met behulp van het particulier in itiatief onvoldoende werkgele genheid gecreëerd kan worden of wordt, is het de taak van de overheid ervoor te zorgen, dat de werkgelegenheid wel op een voldoende peil wordt gebracht, hetzij door het oprichten van ei gen ondernemingen hetzij door deelname in bestaande onder nemingen. Daarbij moet geen enkele regio of sector bij voor baat worden uitgesloten". Deze opmerking staat in het commen taar op de economische struktuumota 'selectieve groei', dat het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft toeges tuurd aan de voor de voorbereiding van de behandeling van deze nota ge vormde bijzonder tweede kamercommissie. Volgens de nota moet een overheidson- dememing of deelneming door de over heid 'in bepaalde omstandigheden en onder bepaalde voorwaarden' mogelijk zijn. Maar het CNV vindt een wat min der terughoudende houding ten op zichte van de rol van de overheid ge wenst. Overhet investeringsbeleid zegt het CNV. dat niet kan worden volstaan met het verbeteren van de financiële prik kels door de overheid. Het vindt het daarnaast nodig, dat investeringen die aan een bepaald bedrag teboven gaan worden gemeld, zodat ze kunnen wor den getoetst Daarbij zou dan onder meer moeten worden gekeken naar het gevaar, dat er overheidscapaciteit gaat ontstaan binnen een een bepaalde be drijfstak. In een dergelijk geval, aldus het CNV, moet het mogelijk zijn de in vesteringen te verbieden of de eventuele subsidie op het mvesteringsprojekt te weigeren. Met betrekking tot de voorstellen die de nota doet voor de schoonmaak van het milieu, pleit het CNV - gelet op de werk gelegenheidseffecten - voor een termijn van twaalf jaar. Verdermeenthet, dater moet worden gestreefd naar een perio dieke verslaggeving van de effecten die de activiteiten van een bepaalde onder neming op het milieu hebben. "Van harte' onderstreept het CNV het streven van de regenng naar volledige en volwaardige werkgelegenheid. Maar de beschouwingen in de nota over de werkgelegenheid zouden volgens het verbond aan kwaliteit hebben gewon nen. als dieper was ingegaan op de mo gelijkheden tot arbeidstijdverkorting. Als gevolg van ongelukken door de wateroverlast die wervelwind Fran in Japan heeft veroorzaakt, zijn 48 Japan ners om het leven gekomen, worden er 23 vermist en zijn er 97 gewond, zo heeft de politie zondag bekendgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3