Zeeuwse vierspannen trekpaarden waren succesvol in Den Bosch Invloed publiek op beleid van Zeeuws Museum groter maken GOLF VAN INBRAKEN IN SOUBURG EN VLISSINGEN Vrouw uit Biervliet was voor overlijden door man mishandeld Zonodig actie visserij voor 'grote' pijlerdam Twintigtal in weekeinde almanak Een kreeft voor de minister Don Quichot als eretitel MAANDAG 13 SEPTEMBER 1976 GROTE BELANGSTELLING IN BRABANTHALLEN INDIVIDUELE KAMPIOENSCHAPPEN NAAR BRABANT (Van onze verslaggever) DEN BOSCH - Zoals te verwachten viel heeft Zeeland bij de keuringen van de vierspannen merries van één eige naar zaterdag tijdens de nationale ten toonstelling van de koninklijke ver eniging 'Het Ncderlandsehe Trekp aard' in en bij de Brabanthallen in Den Bosch zijn slag geslagen. De heer A. L. C. Brooljmans uit Oud- Vossemeer behaalde met zijn vierspan bruinschimmels een 1-A premie; B. de Maaker uit Wolphaartsdijk en Stal Te Zande' uit Heinkenszand/Kapelle sleepten respectievelijk een 1-C en 1-D premie m de wacht. In deze categorie lieten de Zeeuwen - vooral - hun Bra bantse opponenten duidelijk achter zich. Anders is dat geweest bij de fel begeerde KVNT-kampioenschappen voor hengs ten en merries. Werd vrijdag Due van eigenaar Iz de Buck Wzn. uit Seroos- kerke getipt als mogelijke reserve kampioen. zaterdagochtend werd al snel duidelijk dat de 7-jarige hengst niet opgewassen zou zijn tegen de Brabantse ovennacht. Daarbij speelde een rol. dat Due vrij dags by de demonstraties op een peen ongelukkig terecht was gekomen, het geen in de paardenwereld wordt aange duid als kreupel' In de categorie hengs ten werd tenslotte de 8-jarige Gaminvan Schoonebeek van combinatie N. C. Wouters en A. A. W. Pelkmans te Gilze kampioen Volgens kenners zeer te recht. want dit paard is al eens eerder het kampioenschap door de neus ge boord De 4-jarige bruinschimmel Fre- denk van 't Oventje van H. van Bommel en zn. uit het Noordbrabantse Gemert werd tenslotte reserve-kampioen Foto: de kampioen vierspan i Brooijmans uit Oud-Vossemeer. Beeldje uit park gestolen de regenpijp naar boven moet zijn ge- werd een bandrecorder weggenomen, klommen. De waarde van het gestolene Tenslotte deed een beamte van de sto- VLISSINGEN - Het afgelopen wee keinde zijn in de gemeente Vlissingen bijna twintig inbraken gepleegd. De meeste daarvan - een stuk of veertien, zondagavond stroomden de aangiften nog binnen bij de Vlissingse gemeente politie - werden geconstateerd in Oost-Souburg, in de omgeving van de Middelburgsestraat. Deze inbraken werden allemaal gepleegd in de nacht van zaterdag op zondag. In alle gevallen werd bij woningen in de Middelburgsestraat, de J D P. de Smit straat en de Henry Dunantstraat aan de achterzijde een ruitje ingeslagen, waarna men de woning binnen ging op zoek naar geld. Een zelfde soort inbraak werd ook gepleegd in de Anjelierenlaan te Vlissingen. De buit was gering. Het kostbaarste dat wordt vermist, is een armband ter waarde van 200,-. Aan geld werd door de dieven in totaal nog geen 100,- vergaard. Naast de reeks inbraken in Souburg werd in de nacht van vrijdag op zater dag een inbraak gepleegd in de radio- handel Stok aan de Scheldestraat. De politie kreeg ccn seintje van een me vrouw, die een man de winkel had zien binnengaan en hem er even later weer uit zag komen met iets onder zijn arm. Toen de politie arriveerde, was de men verdwenen. Een raam van de voordeur van de winkel bleek te zijn ingeslagen. Uit de winkel waren een radio-cassette en een pick-up verdwenen, ter waarde van 2.000,-. School Uit de Wilhelminaschool aan de Hob- bemastraat te Vlissingen werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een ver sterker met microfoon gestolen. Er was een raam van een lokaal op de boven verdieping vernield, zodat de dader via BUIT F 600,— BIJ INBRAAK IN BENZINESTATION GOES - In de nacht van vrijdag op za terdag om ongeveer drie uur is inge broken in het benzinestation Baars- dorp aan rijksweg 58. De daders kwa men binnen door een ruit aan de zijkant van het gebouw in te slaan. Ze vernielden de geluidshoom en het zwaailicht van de alarminstallatie. Er werden tabakswaren, aanstekers, za klantaarns en een vacht ter waarde van zeshonderd gulden meegenomen. i 2.700,-. Zaterdagmiddag deed teambtenaar aangifte van de diefstal van een beeldje, voorstellende een Chi nees meisje, uit een plantsoen op de hoek van de President Rooseveltlaan en de Koudekerkseweg. Het beeldje heeft een waarde van zo'n 1.500,-. Zondagmiddag werd een inbraak ont dekt in de rk mavo aan de Adriaan Coor- telaan te Vlissingen. Er was aan de ach terzijde een ruit vernield. Uit de school ringsdienst van de PTT zondagavond gemeen- aangifte, dat de geldla in de telefooncel aan de Bloemenlaan was opengebroken en dat het geld was meegenomen. De hoeveelheid was zondagavond nog niet bekend. Als 'afwisseling' op al deze inbraken werden er zondag in Vlissingen ook nog enkele vernielingen geconstateerd. In de Jacob Marislaan waren van een vijf tal auto's de spiegels en de antennes afgebroken. BELG BEKENT: MET BEZEM BEWERKT ZEEUWSE Service En dan was er dat etablissement in een van de Zeeuwse steden, dat de klachten over de bediening en servi ceverlening van de cliéntele kenne lijk beu was geworden. We noteerden er namelijk de op een lei geschreven mededeling, aangebracht door de vatroon: 'Hier kunnen geen klachten •■orden gedeponeerd over de service, lar er hier geen service wordt ver- nd'. DOODSOORZAAK GEVOLG VAN COMPLICATIES TERNEEZEN/BIERVLIET - De man. die samenwoonde met de donderda gochtend in het Sint Anthoninszieken- huis in Oostburg overleden 33-jarige C. M. C. de M. uit Biervliet heeft zater dagmiddag bekend, dat hij het vorig weekeinde onenigheid met de vrouw heeft gehad. De man, de 46-jarige J. P. M. de Z. (evenals de vrouw afkomstig uit België), heeft ook bekend dat er bij' die onenigheid een vechtpartij is ont staan, waarbij hij de vrouw met een bezemsteel heeft bewerkt. De vrouw (moeder van drie kinderen) klaagde daama over pijn in de borst en in de arm Een onderzoek, later in het Oostburgse ziekenhuis zou uitwijzen dat zij kwetsuren had opgelopen aan de pols en aan de ribben. De man vertelde de recherche van de Temeuzense ge meentepolitie zaterdagmiddag verder dat hij een dokter had willen bellen, maar dat dit door de vrouw was gewei gerd Maandagavond raakte de vrouw bewusteloos. Dinsdag heeft de man daarop een huisarts gebeld, die de vrouw 's avonds in bewusteloze staat aantrof. Bovendien werd een longont steking geconstateerd. De zwaar zieke vrouw werd daama per ambulance overgebracht naar het Sint Anthonïus- ziekenhuis inOostburg, waar doktoren bij een nader onderzoek tot de conclusie kwamen dat de vrouw ondervoed was. een longontsteking had en bovendien breuken aan pols en ribben had opgelo pen. Voor de chirurg de vrouw kon ope reren, overleed zij. De justitie werd inge schakeld omdat de behandelend ge neesheer in het ziekenhuis geen verkla ring van overlijden wilde tekenen, aan gezien hij meende dat er tal van ondui delijkheden rond de dood van de vrouw stonden. De officier van justitie besloot daarop dat sectie moest worden ver richt Dat gebeurde vrijdagochtend Maar ook de patholoog-anatoom kon geen duidelijkheid scheppen. Het was onmogelijk vast te st§llen wat de dood soorzaak was, maar aangenomen werd dat zich door de longontsteking en de breuken complicaties hadden voorge daan. die de dood tot gevolg hadden. In ieder geval waren de kwetsuren niet van dien aard dat de vrouw daaraan overle den kan zijn. De man, die de vrouw in de vechtpartij het letsel heeft toegebracht, wordt van daag (maandag) aan de officier van jus titie voorgeleid. Op zijn minst kan de man mishandeling ten laste worden ge legd. De officier kan begin deze week ook beschikken over het sectierapport. Hoofdinspecteur-korpschef C. O Hind- riks van de Temeuzense gemeentepoli tie over het verhoor i De Z. was vrijdag al aangehouden)): „Het verliep moeizaam, omdat de man erg onverstaanbaar Vlaams sprak...'' gen vergaarde de heer A. L. C. Brooh- mans in de categorie hengsten met af stammelingen met Bart van Wijngaar den een eerste prijs 11-A); behaalden de heren M van de Velde te Zonnemaire en C. van de Houte te Kerkwerve een eerste (A)-prijs in de cateeorie vtersnannen merries van ten hoogste twee eigenaren en sleepten de eigenaars J van Sluijs Wzn. te Zoutelande. G A Vergeer te Someren en J. de Visser uit West- Souburg in de categorie vierspannen merries op naam van drie of meer eige naren eveneens een eerste prijs in de wacht. Succes Nog een succes voor Zeeland was weg gelegd bij de keuringen van het Neder lands Dartmoor Pony Stamboek. De zwartschimmel Helga van Merm tot Hessen van eigenaar W. J. Dieleman te Zaamslag werd kampioen in de Catego rie 4-jarige en oudere stamboekmer ries. Tevens behaalde dit paard het kam pioenschap in de categorie oudere mer ries en het kampioenschap van de dag waarin alle merries met een 1-A premie meestreden. Opmerkelijk was dat de kampioene de hengst Jasper uit het Gelderse Bemmel versloeg. Van alle kanten werd er op gewezen, dat dit zel den voorkomt. De demonstraties zaterdag in de na middag hebben ondanks het vrij gure weer vele honderden belangstellenden naar de Brabanthallen getrokken. De manifestaties en shows op het buiten- terrein genoten een enorm grote be langstelling. Veel bijval oogstte de Zeeuwse bijdrage, een verhalend po nyballet onder regie en leiding van de Aardenburgse burgemeestersvrouw M. Lockefeer-Van Dungen. Ondanks dat een paar Haflingerpaarden tijdens een demonstratie even aan de haal gingen, verliep het programma vlekkeloos. Burgemeester drs. W. L. A. Lockefeer, voorzitter van de stamboeken de Connemara- en Dartmoor-pony's zorgde tijdens het défilé van de be kroonde pony's uit deze stamboeken voor begeleidend commentaar. Uitslagen De voornaamste keuringsuitslagen voor Zeeland luiden: categorie 1: eerste prijs (B), Due Iz de buck te 5>rooskerke; categorie II: eerste prijzen: Alexander van Aardenhof, A. Z. de Buck. Oostkapelle; Marcus, A. L. Serrarens te Ossenisse; Felix uit de Linde, A. N. Steendijk te Nieuwerkerk; categorie III: eerste prijs IJsbrand van Reimershoek, Iz. de Buck Wzn. te Me- 1 iskerke; 4e categorie: tweede prijs: Die 'te Zande'. Stal 'te Zande' te Heinkens zand/Kapelle; 8e categorie: eerste prij zen: Resie van Reimershoek, B. de Maaker te Wolphaarsdi jk; Jenny van de Sluis. B. de Maaker; Jenny van Baron, Stal 'Te Zande'; Nellie van het Dorp, Stal 'Te Zande'; Connie van Com- strijen, M. van de Velde, Zonnemaire; Joziena, M. van de Velde; 9e categorie: eerste prijs: Margriet van Malland, A. L. C. Brooijmans; Silvia van Gunters- laer, A. L. C. Brooijmans; Jenny van Kerkzicht, J. M. Maris, Grijpskerke; 10e categorie: eerste prijs: Thea van de Kinkepas, M. J. Mol, Waarde; Bea, J. M. Maris, Grijpskerke; He categorie, eer ste prijs: Carla van de Broek weg, J. van Sluijs, Zoutelande: 13e categorie, eer ste prijzen: Katy van St.Pieters, Stal 'Te Zande', Heinkenszand/Kapelle; Udine van Waarde, M. J. Mol, Waarde; 14e categorie, eerste prijzen: Annie van de Belvert, J. M. Maris, Grijpskerke: Fientje van Bleijendaal, M. J. Mol, Waarde: Grada van Steenzwaan, A. N. Steendijk te Nieuwerkerk; 20e catego rie: eerste prijs: Carla van de Broe- kweg. J. van Sluijs, Zoutelande. Nationaal reserve-kampioen in de ca tegorie Haflo Arabe werd Goldbay (Aardenburg) - en merrie Rossli. ge fokt door Gebr. Van der Moere in Kam perland.Eerste in A-premie, rubriek merries, werd Connemara kruisling- merry, dochter van Goldbay (Lockefeer Aardenburg). ZIERIKZEE - Minister Westerterp van verkeer en waterstaat kwam za terdag naar Zierikzee om een deel van de Oosterscheldefeestdag mee te vieren. In de haven dook Neptunus een korf mosselen en een kreeft voor de bewindsman op. Bij de overhan diging drukte Neptunus de heer Wes terterp op het hart ervoor te zorgen, dat in de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde een grote doorstroomopening wordt gemaakt. Het vlaggeschip, waarop de minister zich bevond, bleef, evenals de rest van de vloot in de haven omdat er teveel ivind stond om met gasten aan boord naar buiten te varen. (Slot van prig. I) En tevreden stelde de Zevibel-voorzitter vast: „Het is nu eigenlijk zover, na der tienjaar harde strijd, waarin verguizing en spot rijkelijk ons deel waren, dat wij kunnen vaststellen, dat de Ooster schelde op zodanige wijze wordt afge sloten dat de visserij, de schelpdiercul tures. de mosselverwatering en de kin derkamerfunctie kan behouden blijven, dat de levensader die de Oosterschelde voor onze visxerij is. blijft stromen. De heer Lockefeer gaf een overzicht van de actiegroepen die zich in de afgelopen dretien jaar sterk gemaakt hebben voor een open Oosterschelde en hij ging uit voerig in op de reacties in de Zeeuwse pers, de provinciale staten en in de tweede kamer. Daarbij gaf hij een bloemlezing van uitspraken, die in de jaren van actie werden gedaan, waarna hij tot de slotsom kwam: „En nu dan. na dit alles: geen commentaar - niet na trappen - alleen maar glimlachen ol schaterlachen en dan diep ademhalen en zeer langzaam uitblazen. Ook voorzitter Ben Schot van de Zierik- zeese vissersvereniging ging in een korte toespraak in 'Mondragon' in op de geschiedenis. Hij herinnerde eraan, dat de heer Lockefeer, toen in augustus 1963 in Zienkzee de eerste aanzet tot actie werd gegeven, zich terughoudend op stelde en niet zonder meer voor het openhouden van de zeearm was. Hij her innerde eraan, hoe de Zevibel-voorzitter iater van gedachten vranderöe hij toonde in zijn openingswoord veel res pect voor het werk van de commissie- Klaasesz. de commissie., de leden De Wolf en Klaasesz en secretaris Terluin waren op de feestdag in Zienkzee aan wezig. Later op de dag pleitte 'Neptunus' Huib Schot, nadat hij minister Westerterp van verkeer en waterstaat een uit de haven opgediepte kreeft had aangebo den, voor de bouw van de 'grote' pijler dam. Foto: de heer A. L. S. Lockefeer en mr. J Klaasesz tijdens de feestelijkheden, za terdag in Zierikzee. SUGGESTIE COMMISSIE ZEEUWSE CULTURELE RAAD: MIDDELBURG - Men kan zich afvra gen of een beleid dat alleen door een museumdirecteur wordt uitgestippeld op een niet al te smalle basis wordt ontwikkeld. Een beleidscommissie die voor de directeur een klankbord vormt voor de opvattingen en verlangens die bij het publiek leven zou het Zeeuwse Museum een bredere basis geven. Raad doet voor verbeteren van de situa tie bij hetZeeuws Museum. De aanbeve lingen worden gedaan in een aan hangsel by de twee jaar geleden ver schenen museumnota en komen don derdag 23 september aan de orde in een vergadering van de Zeeuwse Culturele Raad. De totstandkoming van het aanhangsel ls het gevolg van kritiek die de Middel burger L. van der Pol twee jaar geleden op het Zeeuws Museum uitte. Vanuit de Zeeuwse Culturele Raad is daarop een speciale commissie gevormd die de si tuatie btj het Zeeuws Museum nadert heeft onderzocht. Met de beleidscommissie, die men nu aanbeveelt wil men bereiken dat het publiek een grotere invloed krijgt m het beleid van het museum. Deze commis sie - men denkt voorlopig aan drie des kundigen - zou de opvattingen van het publiek moeten vertolken en kritiek en verlangens van het publiek door moeten spelen. De commissie uit de Culturele Raad be pleit verder het inschakelen van tijde lijk deskundige krachten bij het Mu seum. Hiervoor zou men een beroep moeten doen bij de provincie. Het ge brek aan mankracht is momenteel een van de grootste problemen van het mu seum De ZCR-commissie doet daarbij de sug gestie om de mogelijkheden voor het aantrekken van kunstenaars via de beeldende kunstenaars regeling te be- kyken. Zij zouden behulpzaam kunnen zijn bij zaken als vormgeving van ten toonstellingen. het geven van voor lichting en dergelijke. Aankoopbudget De commissie uit de Culturele Raad is verder van mening dat het Zeeuws Mu seum het aankoopbudget zou moeten verhogen om zo de verzamelingen aan te vullen. Men wijst hiervoor op de mo gelijkheden die het Prins Bernhard- fonds en het Anjerfonds geven. Kruis (kunstcriticus Trouw) of Fanny Kelk (kunstcriticus Parool). de 'Zeelandia illustratie' (het rijksar chief wil deze m beheer nemen). In dezelfde vergadering komt ook het De fergadenng van de Zeeuwse Cultu- 5 6 rele Raad behandelt op 23 september ZIERIKZEE - De viering van hel be houd van het getij in de Oosterschelde is zaterdag in Zierikzee toch gedeelte lijk in het water gevallen. De door Ze vibel georganiseerde festiviteiten voor de bevolking konden voor het grootste deel niet doorgaan of kregen maar weinig belangstelling vanwege hel slechte weer. Uitzondering daarop vormden de feestelijkheden in de avonduren. Storm en regen zorgde er zo voo: tv allereerst de geplande vaartochtmetó! versierde Zierikzeese vloot niet deer kon gaan. Wel zorgden de muziekgt»- schappen 'Nu met Hope' uit Bmmse. 'Mozart' uit Yerseke en 'Kunst en Eer en 'Rust Roest' uit Zierikzee nog ra: zoveel mogelijk vertier aan de «I De genodigden voor het festijn werdenne! de muziek naar de Nieuwe Hars ge bracht, waar zij zich toch Insctft?^ op het vlaggeschip de ZZ Onder hen was ook minis taWoWKp, die de sterk ingekorte tochnmóeUfi- wal meemaakte. Omdat inmiddels bleek dathetpuM er ondanks de gratis mosselen weinig voor voelde die aan de Nieuwe Haven te consumeren trok een geluidswagen door de stad om aan de bevolking te vertellen dat de mosselen gratis opge haald konden worden. De ling daarvoor was o> Het muzikale gedeelte van het middag programma werd behalve enkele rond gangen door de stad toen de regenvat minder hevig was voortgezet onder de Beurs, waar onder andere 'Mozart' uit Yerseke nog voor een optreden zorgde Minister Westerterp intussen bleef nog was in Zierikzee om in Mondragon een informeel gesprek met de visserijbes- tuurderen te hebben. Voor de avonda ren stond een optreden van de vier mu ziekgezelschappen en een vuurwerken de Havenpoorten np het programma. Beide programmapunten konden we, doorgaan. ZIERIKZEE - „Laat Don Quichot voor u een eretitel zijn zoals de geu zen destijds hun scheldnaam alsere- tilel gebruikten". Dat zei dc voorot ter van de inmiddels opgeheven Commissie Oosterschelde, mr. I Klaasesz, zaterdagmiddag tot Zen- belvoorzitter A. L. S. Lockefeer dens een lunch, die in 'Mondragon werd gehouden op de Oostersche- defcestdag in Zierikzee. De heer K1 aasesz suggereerde in een vroliJK toespraak, dat op dc pijlerdam. fl in de monding van de Oosterschelde wordt gebouwd, maar een monu ment moet komen, waarop het ver band tussen Lockefeer en diens aoa quichotterij met elkaar in verban plan voor de kunst uit Zeeland- tentoonstelling wvan volgend jaar aan de orde. Deze reizende tentoonstelling wil men in 1977 richten op tekeningen, kleinplastiek en sieraden. Met de ten toonstelling is een bedrag van 27.500 gulden gemoeid. In afwijking van voorgaande jaren wil het bureau van de Zeeuwse Culturele Raad bereiken dat de inzendingen T nnrlsrhnn voor de nieuwe tentoonstelling recent werk omvatten. Daarnaast wil men-om Vanuit de sectie wooncultuur wordt de 'werk zonder enige kwaliteit te weren - vergadering voorgesteld een uitgave een voorselectie houden, van de 'bond heemschut' over 'Land- Als juryleden voor kunst uit Zee- schap en bebouwing' toe te zenden aan land '77 wordt gc-dacht aan beeldende ille gemeenteraadsleden in Zeeland. verder een aantal subsidieaanvragen. Zo vraagt de koninkiyke harmonie 'Ons Genoegen' uit Vlissingen een subsidie in het tekort van het jeugdfestival dat dit weekend werd gehouden, is er een sub sidieaanvraag van het hervormd lec tuurcentrum en een subsidieverzoek van het Unicef-comité Walcheren. kunstenaars Plet Killaars uit Maas tricht of Cornelius Rogge uit Amster dam. uit de museumwereld drs. W. van den Bussche van het Permekemuseum in het Belgische Jabeke. verder een ga leriehouder en als kunstcriticus E. In het aanhangsel bu de museumnota wordt verder ook aandacht gegeven aan AUTO OFSTOT FN het ruimtegebrek waarmee het Zeeuws vjloihllI'I Museum kampt. De enige oplossing ziet men in het onderbrengen van bepaalde onderdelen buiten het museum. Dit acht men van toepassing voor een deel van de bodemvondsten, natuurhistori sche verzamelingen iin een toekomstig werkcentrum voor biologie) en voor de GOES - Zaterdagavond is tussen tien en elf uur op de parkeerplaats Wijn gaardstraat - Westwal in Goes een auto gestolen. Het gaat om een gele Renault 5 L met kenteken 45-DF-46 De auto is het eigendom van de twintigjarige mej. M. T. uit Rotterdam. De uitgave benadrukt het belang het bestaande landschap in stand te houden. De raad moet zich verder ook uitspre ken over een verzoek van de anti- apartheidsbeweging Nederland een ac tie voor verbreking van het cultureel akkoord tussen Nederland en Zuid- Afrika. De agendacommissie vindt echter dit met op de weg van de culturele raad ligt. De vergadering van de Zeeuwse Cultu rele Raad. die openbaar is, wordt ge houden in het gebouw van de stichting Zeeland in Middelburg en begint om half drie 's middags. in de eerste plaats aan de Oosterschelde of aan het kamn* heeft gelegen, dat in de oo schelde een getijbeweging behouden blijft, maar aan mensen aks feer. „U hebt zich een goede zere* betoond. We mogen er danken doorzettingsvermogen verd voor het behoud van een ter. een toeristisch centnjm» bron van geluk voor veel Ned ders", aldus mr. Klaasesz.D Lockefeer in een kortereaeüe.,. my de Sancho P|nza--0--- -h„. ben tu dan de Don Quichot Klaasesz: „Sancho een ezel. Wie moet dat dan voofc len. Het Ujkt mij degenen, aio een geheel open of een totaal*® ten Oosterschelde waren Eerder had de heer nn feestrede een overzicht S'ege de 'koosnaampjes' die hem gelopen jaren gegeven*®* demJ. moderne Don Quichot goog, een volksmisleider, een primitieve provo, een de Oosterschelde. de stro door dik en dun. de tovenaars^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2