PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EEG-MINISTERS EENS OVER TERRORISME EN AFRIKA Kroatische kapers aan VS uitgeleverd Visserij zal zo nodig actie voeren voor 'grote' pijlerdam Oosterschelde de krant van zeeland Smith praat deze week metVorster Stap naar eensgezindheid in Beetsterzwaag Familiedrama in West-Duitsland O VERGA VE NA INWILLIGING EISEN ZEVIBELVOORZITTER A. L. S. LOCKEFEER: (reeft voor ii minister pagina 2 !I9«jaargang no. 217 jundag 13 september 1976 GOETTINGEN (AFP) - In een woning in Goetlingen in de Westduitse deel staat Nedersaksen heeft de politie za terdag de lijken ontdekt van een echt paar en zijn vier kinderen. Het is waarschijnlijk dat de 37-jarige Dieter Koch na zijn vrouw en kinderen te hebben doodgestoken, zichzelf van het leven heeft beroofd. Het was bekend dat Kochs vrouw wilde scheiden en dat Koch het idee van alleen verder te moe ten gaan. niet verdroeg. IVan onze speciale verslaggever) BEETSTERZWAAG - Tijdens een informele bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken negen EEG-landen in het Friese Beetsterzwaag zijn zondag afspraken gemaakt die het k zullen maken dat de EEG tijdens de komende algemené vergadering van de Verenigde op een aantal belangrijke punten één lijn zal trekken. Hoewel de precieze teksten nog nader moeten worden uitgewerkt, bleek zondag na afloop van de ■bijeenkomst, dat minister mr. Max van der Stoel als voorzitter van de EEG-raad op 27 september in New York in elk geval gemeenschappelijke standpunten van de Negen mag verkondigen over twee 'terpen: TERRORISME: nidealgemene vergadering van de gde Naties, die eind deze maand Büw York begint, zullen de Negen het sitief nemen tot een internationale tntie tegen terrorisme, kapingen, jtüngen, e.d. De ministers werden het li Beetsterzwaag over eens dat over fitonderwerp een gemeenschappelijke •ingzal worden afgelegd door mi- 3 der Stoel. Daarna zal de I lislduitse minister Genscher voorstel- I'te de conventie te sluiten. Genscher I re in 1972 als minister van binnen- liaise zaken van de Bondsrepubliek liirantwoordelijk voor het desastreus gelopen politieoptreden tegen de Pa- «ajnendie in München de Israëlische I tjiptsche ploeg gijzelden. Hij heeft I scttanen de Europese gemeenschap pannen om een gemeen- n^petjk standpunt over de strijd igntet terrorisme te bewerkstelligen aldus Duitse waarnemers, taGoscher als leider van de liberale FDP un de vooravond van de verkie- opsmrde Bondsdag enige publici st idpbruiken. Bttjbirade Negen zou inhouden dat dtwlBKbnaars van de conventie be ta loodsten hetzij zelf te berechten, ifyse vierspannen trekpaarden i a succesvol op de KNVT- •oonstelling in de Brabanthallen te >s Bosch. S'ondwet Gfflengde reacties op de plannen v< kSpaanse grondwetsherziening. tuur Nsajr Zulainl. Adlnda in de film 'Max Havtlur' „Rademakers zag in mijn 1,1 bei heilig verzetsvuur branden en televisieprogramma's; strips MOIMA 9 gewoon JC bracht Feyenoord weer tussen j prone Jongens. PAGINA 10 Maf ffiraFCWV strafte rammelend PSV af. I PAGINA 11 Steen tegen Koewacht gat msei voetbal te zien. maar eindigde in een 0-0 gelijkspel. pagina 12 Promotie «damesteam van Delta Sport Zienk- ■eptwnoveert naar de tweede kals I pagina 13 tegenvaller fore eehilr^?Chtte tege" R|Jnburgse i'-wf ker maar zas de achler- "M tot 0-3 groeien pagina u tmlstad hetzij uit te leveren, zodat bijvoorbeeld voor kapers van vliegtuigen geen uitweg meer mogelijk zal zijn. •ZUIDELIJK AFRIKA: Dit standpunt houdt in dat de Negen het thuisland Transkei, dat op 26 okto ber van Zuid-Afrika onalhankelijkheid verkrijgt, niet volkenrechtelijk zullen erkennea Verder zal Van der Stoel na mens de Negen verklaren dat de VN de sancties tegen Rhodesië effectiever moeten maken, opdat 'het illegale regime-Smith wordt vervangen door een zwart meerderheidsbewind'. De Negen zijn van mening dat Zuid- Afrika illegaal Namibië bezet en dat dat land zo snel mogelijk, onder toezicht van de VN. zelfbeschikkingsrecht moet krijgen. Wat betreft Zuid-Afrika zelf toonden de negen ministers zich onge rust over de 'escalatie van spanning en geweld', zo zei Van der Stoel zondag middag Zij volgen de missie van de Ameri kaanse minister Kissinger in zuidelijk Afrika op de voet Van der Stoel sloot niet uit dat na de poging van Kissinger de Negen opnieuw hun standpunt zullen bepalen en wellicht zelf initiatieven zul len nemen. Minister Van der Stoel zag de vorderin gen, die zondag door de Negen werden geboekt op de weg naar gemeenschap pelijke standpunten over buitenlandse politieke onderwerpen, duidelijk in het verlengde van het streven naar een ge- Dit rapport van de Belgische minister-president Tindemans was za terdag, op de eerste dag van de infor mele bijeenkomst in Beetsterzwaag. aan de orde geweest Daarbij was juist het gemeenschappelijk buitenlands be leid besproken, dat met het economisch en monetair beleid een van de grootste problemen vormt voor de totstandko ming van een werkelijke Europese Unie. De negen ministers slaagden er zater dag nog niet in een gezamenlijk advies op te stellen over dit hoofdstuk (het bui tenlands beleid) van het rapport- Tindemans. De Belgische premier had voorgesteld dat de EEG met éën stem moet gaan spreken op buitenlands poli tiek terrein. Een voorwaarde daan-oor zou zijn dat het Europees politiek over leg. dat nu nog plaatsvindt buiten het formele kader van de EEG. daarbinnen wordt gebracht, zodat de Europese commissie initiatieven op dit terrein zal kunnen nemen, net zoals dat gebeurt op de gebieden van economie, landbouw, verkeer, etc. Van der Stoel zag de bescheiden succes sen die nu al worden geboekt, als duide lijke stappen in de richting die door TTndemans - en ook door Nederland - wordt gewenst Tijdens de bijeenkomst van regerings leiders uit de EEG-landen. de Europese raad. die op 29 en 30 november in Den Haag wordt gehouden, moet volgens schema het rapport-Tindemans worden besproken, inclusief de aanbevelingen meenschappelijke buitenlandse poli- van de ministers. Het hoofdstuk buiten- tiek. die de 'herboren' EEG. de Europese Unie. volgens het rapportTindemans 1 moeten lands beleid, waarover de ministers dit weekeinde nog geen overeenstemming konden bereiken, zal op 20 september nog nader aan de orde komen in de 'ge wone' EEG-ministerraad. Minister Van der Stoel had een conceptaanbeveling geproduceerd, maar zaterdag bleek dat de negen ministers zich daar nog niet in konden vinden Naast zuidelijk Afrika en het probleem van het internationaal terrorisme be spraken de negen ministers nog enkele andere actuele problemen van de inter nationale politiek Zo werd bevestigd dat Spanje voorlopig nog niet in aan merking komt voor een EEG- lidmaaischap. zolang in dat land geen vrije parlementsverkiezingen zijn ge houden. Portugal Minister Van der Stoel gaat. m zijn kwa liteit van voorzitter van de EEG-raad. wel op korte termijn naar Portugal, 'om van gedachten te wisselen over de rela ties tussen Portugal en de EEG'. Op 20 september zal Van der Stoel aan de EEG-ministerraad in Brussel verslag uitbrengen. Zoals bekend wil Portugal zo spoedig mogelijk lid worden van de EEG. Verder bespraken de ministers de kwestie-Griekenland-Turkije, te weten het probleem-Cyprus. waar vrijwel geen beweging zit. en de moeilijkheden over de bodemschatten onder de Egeische Zee. „Het is de wens van de Negen", al dus minister Van der Stoel. ..dat beide partijen elkaar vinden m overleg, hetzij rechtstreeks over de albakenmg van de Egeische Zee. hetzij over een formule om de zaak voor te leggen aan het inter nationale hof van justitie". Voorafgaand aan het overleg van de Negen sprak minister Van der Stoel met de Belg Van Elslande en de Luxemburger Thom. Daar kwam met name de samenstelling van de nieuwe Europese commissie aan de orde. Tot voor kort gold tussen de Benelux- landen een afspraak over de politieke verdeling van de EEG-commissarissen - men zorgde ervoor dat de Benelux- landen samen een liberaal, een socia list en een christen-democraat naar Brussel stuurden. In de praktijk isdaar de laatste jaren de klad in gekomen. Bij het overleg van zaterdag had minister Van der Stoel de indruk gekregen dat het niet zou lukken voor de nieuwe Eu ropese commissie, die op 1 januari 1977 aantreedt, weer een Benelux-afspraak te maken. PARIJS - De vijf Kroatische nationalisten staan geboeid te ivachten op het vliegveld Charles de Gaulle vanwaar ze mei DC-8 van de Franse regering naar Amerika vertrokken. correspondent) BELGRADO-PARIJS- W ASHIN GTON - De betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Joegosla vië zijn danig bekoeld door de gang van zaken tijdens de ka ping van een Amerikaanse Boeing 727 dit weekeinde door vijf leden van een Kroatische af scheidingsbeweging. De Joe goslavische zaakgelastigde in RASSENRELLEN ZUID-AFRIKA ERGER Washington diende bij het mi- worpen, waarin werd uitgelegd dat de nisterie van buitenlandse zaken Kroatiërs niets met het Joegoslavië van maarschalk Tito te maken willen hebben. De vijf kapers overmeesterden de Boeing vrijdagnacht op een vlucht van New York naar Chicago. Vla Usland werd de oversteek naar het Europese vasteland gemaakt, hoewel de kapers wisten dat de tkleinei Boeing niet ge schikt was voor Transatlantische vluchten. Eenmaal op de luchthaven Charles de Gaulle bij Parijs aangeko men wachtten zij 13 uur alvorens in de gaan op een ultimatum van minister Poniatowski. Daarin werd de kapers voor de keuze gesteld: executie wanneer iemand van de passagiers of bemanning zou worden gedood of overgave gevolgd door onmiddellijk transport naar de Verenigde Staten. De kapingsactie stond onder leiding van Svanco Busik, een Kroatlër. Ook diens vrouw. Juliene, behoorde tot de luchtpiraten. Als vroegere TWA- PRETOR1A (RTR/LP1) - Premier stad DEN HAAG - Koningin Juliana en prins Bemhard hebben zaterdagmorgen in Schevenngen de jaarlijkse dodenherdenking in de voormalige cellenba rakken van het 'Oranje Hotel' bijgewoond. In aansluiting daarop namen koningin en prins deel aan de stille ommegang langs dodencel 601, waar zij een krans neerlegden Minister W. F de Gaay Fortman van binnenlandse zaken, staatssecretaris H. J. Zeevalking van justitie en enkele honderden andere personen woonden de plechtigheid bij. Oud-burgemeester jhr. C. J A de Ramtz van Utrecht hield een toespraak. Foto: De aankomst van koningin en prins op een voetbalveld in Schevenin- gen. Smith van Rhoodesië zal deze week Pretoria overleg plegen met zijn Afri kaanse ambtgenoot Vorster. In welin gelichte kringen verwacht men dat de besprekingen dinsdag beginnen. Vorster zal de Rhodesische premier op de hoogte stellen van de resultaten van zijn overleg met de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken. Kissinger, in Zürch, in het weekeinde van 4 en 5 september en de maandag daarop. Blanke burgershebben dit weekeinde in blanke districten van Kaapprovincie twee kleurlingen gedood en stenen gooiende rellenschoppers vielen win kels en auto's in het kleurlingenwoon gebied Elsie's River by Kaapstad aan Het aantal doden als gevolg van rasse- nincidenten in het gebied van de Kaap is in een week gestegen tot 32 Het aan tal dodelijke slachtoffers in het hele land bereikten ln 12 weken tijd het cijfer van 333. De ongeregeldheden waarbij kleurlin gen betrokken waren, verspreidden zich van het blanke centrum van Kaap- 18 plaatsen in land- en wijnbouwdistricten van Kaapprovin cie. Volgens de politie weerspiegelden de jongste dodelijke incidenten het ontstaan van een situatie waarin de blanken terugsslaan. Vorige week heb ben blanken massaal de wapenwinkels leeggekocht De veiligheidspolitie arresteerde 'in verband met de voortdurende onrust' een kleurlingen-schoonheidskoningin, alsmede een schoolhoofd en een gynae coloog, eveneens kleurlingen. Vrienden van de schoonheidkoningin Lydia Johnstone hadden er geen idee van waarom zij gearresteerd was. „Zij heeft te weinig belangstelling voor po litiek om daar ook maar over te praten. Hoe kan zij zich daarmee dan dusdanig hebben ingelaten dal zij gearresteerd zou moeten worden." Ongeveer 300 artsen en leden van het medisch personeel van alle rassen kwamen in het Somerset-ziekenhuis bijeen. Zij dreigden met 'verdere actie tenzij spoedig de reden zou worden op gegeven voor de arrestatie van de gy- naecolog dr. L. T. van der PoeL een krachtig protest in. omdat de Amerikaanse autoriteiten door de knieën waren gegaan voor de eis van de kapers: het publiceren van een verklaring in de vier voornaamste Ameri kaanse kranten. In een commentaar van het officiële Joegoslavische persbureau Tanjoeg werd gesteld dat de kaping heeft aan getoond hoe juist de Joegoslavische waarschuwingen over het fascistische en terroristische karakter van uit Amerika opererende kleine groepen immigranten zijn'. Volgens Tanjoeg moet de Amerikaanse regering haar be leid tegenover deze rechts-radicale Kroatischegroepen drastisch wijzigen. De vijf kapers zijn. nadat zij zich zon dagmorgen aan de Franse autoriteiten hadden overgegeven, nog zondagavond stewardessishethaarwaarscliijnll)ke<h naar de VS overtevloecn. In Se» York lu" op ecn pa«e van maatschappij werd het vijftal door leden van de fe- ?°nder Yort< «e Boeing derale recherche FBI gearresteerd. J. bln"en !e k~ met een tas vol - naar Wallace, onder-direcleur van de FBI in PanJS >»eek - nepexplosieven. Na New Vork. rel dal rij beschuldigd zul- landingm Montreal te hebben len worden van luchtpiraterij, een Semaa*1 w daad waar gevangenisstraffen van 20 f jaar tot levenslang op staan. werd getankt - vloog de het vliegveld Gander op Newfoundland. Daar werden 33 passa giers vrijgelaten. Een aanbod van TWA om op een voor Transatlantische vluch ten geschikte Boeing 707 over te stap pen werd door de vijf afgewezen. TWA liet het toestel daarna voor alle zeker heid met de kleinere 727 meevliegen. Om hun eis tot publikatie van de ver klaring kracht bij te zetten hadden de kapers gemeld dat een tijdbom was ge- plaatst in een kluis op een Newyorks .utuntc'ten ecn ullun.lun, was gc- SUUo„ pomi<. d/bom •erborgen in een snelkookpan. Toen Zondagmorgen kwam een einde aan een kaping die in de nacht van vrijdag op zaterdag op een binnenlandse lijn- vlucht in Amerika begon en via een Transatlantische route uiteindelijk in Parijs eindigde. De kapers, vier man nen en een vrouw, gaven zich na lang wachten over op het vliegveld 'Charles de Gaulle', nadat hen door de Franse steld. Het eigenlijke doel van hun actie had den de vijf echter toen al bereikt In de vier voornaamste Amerikaanse dag bladen was hun verklaring over de Joegoslavische onderdrukking in de provincie Kroatië al gepubliceerd. Bo vendien waren boven Londen en Parijs door een tweede Boeing van dezelfde Amerikaanse luchtvaartmaatschappij (TWA) duizenden vlugschriften uitge- tperls probeerden het werktuig te demonteren, volgde een explosie waarbij een politieman om het leven kwam en drie anderen ernstig gewond raakten. VAN EMINENT BELANG VOOR DE VISSERIJ ZIERIKZEE - De Zeeuwse visserij zal zo nodig alsnog actie voeren om in de pijlerdam in de monding van de Oos terschelde een doorstroomopening van 20.000 vierkante meter te krijgen, waardoor 90 procent van het nu be staande gemiddelde getijverschil be houden kan blijven. Dat zei de voorzit ter van Zevibel, de heer A. L. S. Locke- feer, zaterdag tijdens de Oosterschelde- feestdag in Zierikzee. De heer Locke- feer bracht daarmee, zoals hij desge vraagd verklaarde, een nuance aan in het standpunt, dat hij onlangs tijdens een persconferentie ter voorbereiding van de feestdag innam. Daar zei hij, dat de visserij tevreden kan zijn met een doorstroomopening van 11.500 vier kante meter, waarbij 60 procent van het huidige getijverschil gehandhaafd blijft. Ook zaterdag toonde de Zevibel- voorzitter zich uiterst ingenomen met de beslissing die nu is genomen over de manier waarop de Oosterschelde wordt afgesloten. Hij tekende daarbij wel aan dat minister Westerterp van verkeer en waterstaat terecht studie laat verrich ten naar de pijlerdam met een grote doorstroomopening, voor uitvoering waarvan nog eens 260 miljoen gulden extra op tafel gebracht zou moeten wor den De heer Lockefeer. „Immers, wanneer men bereid is enkele miljarden extra uit te geven voor het behoud van het getij op de Oosterschelde, dan ligt het voor de hand om te proberen dit zo goed mo gelijk te doen, vooral omdat deze betere oplossing de extra kosten van de pijler dam met minder dan 10 procent zou verhogen. Wij spreken de hoop uit. dat de minister zal bereiken, na voltooiing van de interdepartementale werkgroep in 1977, dat de stroomopeqning van 20 000 vierkante meter er komt. omdat het voor de visserij van eminent belang is, dat een zo groot mogelijke geujaebe- weging wordt gegarandeerd. Wij willen hiervoor, zo nodig, nog acue voeren en zullen zeker ook professor Korringa - di recteur van het Rijksinstituut voor Vis- serijonderzoek (RIVO) en oud lid van de commissie-Klaasesz - aan onze zijde hebben. De heer Lockefeer pleitte ook voor de bouw van een schutsluis in de pijler dam, „omdatdltfeitelijknoodzakelijkis voor de vissers uit Colijnsplaal'. De Zevibel-voorzitter herinnerde eraan dat de vissers van Colijnsplaal al getroffen zijn door de afsluiting van het Veerse Gat De heer Lockeleer betoogde verder dat de Grevelingen zout moet blijven ..al was net alleen maar om dan na te gaan of daarin enig soulaas kan worden geboden aan de mossel kwekers van Bruinisse. die de Grevelingen verloren hebben en die nu weer. door de Phllips- dam zullen worden getroffen Begin In zijn feestrede herinnerde de heer Lockefeer eraan, dat in 1963 in Zierik zee het begin van actie voor een open Oosterschelde werd gevoerd. Hij wees erop dat de inmiddels overleden heer B. Schot, die toen voorzitter was van de vissersvereniging 'Helpt Elkander' xirh als eerste sterk maakte voor het behoud van getij in de zeearm. I Slot zie pagina 2 kolom 5) Complot tegen Edward Kennedy opgerold SPRINGFIELD, MASSACHUSETTS (UPI) - In Springfield in de Ameri kaanse staat Massachusetts zijn zater dagavond twee mannen en een vrouw aangehouden op verdenking van een samenzwering tegen het leven van de democratische senator Edward M. Kennedy, broer van de vermoorde pre sident John F. en senator Robert Ken nedy. De twee mannen zijn later weer vrijgela ten op hun erewoord dat zij zich ter be schikking zullen houden. Senator Ken nedy heeft zaterdag in Springfield zijn verkiezingscampagne voor de democra ten gevoerd Een politiewoordvoerder zei dat bij de aanhouding van het drietal geen wa pens waren gevonden. De aanhoudin gen hadden om ongeveer half tien za terdagavond plaats. De namen van het drietal zijn Robert Earle White, die 42 Jaar Is, David J. King en de 37-jarige Sandra R. Rondeau. Naar de politie vertelde had een der ver dachten zfjn mond niet kunnen houden en kwam zij achter het voornemen. White Is volgens de politie al eens aan de tand gevoeld wegens bedreigingen aan het adres van president Ford. maar er is nooit werk van gemaakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1