Havenschap wil een nieuwe stortplaats Hoechst-afval Groenteprijzen Zeeuwse veilingen daalden sterk België behandeltproblematiek Baalhoekkanaal eerste jaren niet PZC/p Automobilist ernstig gewond bij aanrijding nabij St Kruis V» kwart voor het hart Doodsoorzaak vrouw (33) uit Biervliet nog onbekend Handtassen Hoovers Leer almanak ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1976 RIJK WIL DAT BEDRIJF ZELF OPLOSSING VERZORGT Bestseller Is in dit hoekje de laatste tijd meer malen aandacht besteed aan de vre selijke demoon die huist in het com putermezen dat bij deze krant tn ge bruik is. men kan ook op de gewone, ouderwetse schrijfmachine, die nog door handkracht wordt bediend, lot merkwaardige resultaten komen. Zo werd ons een bericht van een jubi laris. die 25 jaar bestseller was ge weest bij het staatsbedrijf der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie De man was daarvoor ook omstandig gehul digd. want een zilveren jubileum bij een staatsbedrijf gaat nimmer onop gemerkt voorbij Toch bleef het ons intrigeren. Een man die 25 jaar bestseller van zijn bedrijf is geweest, moet zijn baas naar buiten wel bijzonder hebben gepresenteerd. Dat de bestseller ge woon werkzaam was als besteller, hoeven we u waarschijnlijk al nau welijks meer te vertellen. Gewoon even misslaan dus op een gewone schrijfmachine en waarvan de computer nu eens geen weet had. Zo af en toe wordt men - omringd door computers - nog wel geconfron teerd met een menselijke fout. Een bestseller, zolangzamerhand. provincie Een pracht bloemkool zonder luis', thans te koop voor één gulden. Enkele weken geleden betaalde men Mat meer dan twee gulden voor een bloemkool. GROTER AANBOD EN MINDER VRAAG I ADVERTENTIE) Otto Dicke tekende voor de Zeeuwse Nutsspaarbank vier Zeeuwse steden. U kunt er een fraaie reproduktie van kopen. De opbrengst verhoogd met een kwart door de bank. komt geheel ten goede van de Nederlandse Hartstichting. Lees uw informatiekrant. ZEEUWSE NUTSSPAARBANK n Bondsspaarbank LANDELIJKE TENDENS VLISSINGEN - De groenteprijzen zijn in de afgelopen weken, na een zomer waarin zeer hoge bedragen werden uitgegeven voor de dage lijkse portie groente, snel gedaald. In sommige gevallen liggen de prij zen van produkten zelfs lager dan vorig jaar. toen er van droogte geen sprake was. Volgens de directeur van de Coöperatieve Veilingvereni ging Walcheren, de heer E. E. C. A. Mes is de oorzaak te vinden in de verandering van aanbod en vraag. ..Tijdens de voor vele tuinders moei lijke zomer was er een klein aanbod en daarentegen een grote vraag. Nu het aanbod van voornamelijk bloem kool en sla groter is geworden, blijft de vraag op onverklaarbare wijze uit. Toen men veel moest betalen voor deze groente kocht men grif, nu niet meer", legt de heer Mes uit. Ter vergelijking overlegt de direc teur van de veiling een staatje waarin de prijzen van 16 augustus staan vermeld ten opzichte van 8 septem ber Een krop sla bracht in augustus ruim zeventig cent op. afgelopen woensdag was dat twee dubbeltjes. ..De prijzen schommelen natuurlijk. Ook andijvie is aanmerkelijk goed koper geworden. Betaalde men in augustus 1.80 tot 2.- per kilo. nu is dat zestig tot tachtig cent", aldus de heer Mes Grote bloemkolen gingen in augustus voor drie tot vier gulden van de hand. nu krijgt de tuinder niet meer dan zeventig tot negentig cent. Tuinder de dupe Dat dc tuinders van deze ontwikke ling de dupe worden laat zich vol gens de heer Mes raden. Ook de voorzitter van het veilingbestuur, de heer A. Don, benadrukt dat vele kleinere tuinders het hoofd hebben gebogen door deze uitzonderlijk droge zomer. De heer Don: ..Dit seizoen heeft het proces van de afvloeiing van tuinders enorm versneld. Mensen die overwo gen om er mee te stoppen zagen er geen gat meer in en zijn met de groenteteelt opgehouden De tuinders zelf zijn volgens de heer Don ook met gelukkig met de ex treem hoge prijzen die enkele weken geleden voor groente werd betaald. ..Het is belangrijker dat ook over een langere termijn met een normale produktie redelijke prijzen kunnen worden bedongen. Daarnaast zijn groente in verüoticiiD£—kit—andfice produkten in hetlevensnuaaeleiv pakket niet duur", legt de heer Don uit. Ook de groente, die nu wordt geveild heeft een dure aanloopperiode ach ter de rug. Gezien het feit dat er op Walcheren geen zoetwater aanwezig is moest met leidingwater worden gesproeid. ..Een kostbare geschiede nis als men weet dat de tuinder, in tegenstelling tot de industrieën normaal het particuliere tarief be taalt. Daarnaast bracht de droogte aanzienlijk meer werk met zich mee. De prijzen die enige weken geleden werden betaald waren in de geldende omstandigheden nog lonend. Ook de prijzen, die nu op de veilingen voor groente worden gegeven, zouden in een normaal seizoen lonend zijn ge weest Nu is het echter totaal onvol doende". legt de heer Don uit. Beide heren willen overigens bena drukken dat het hier niet alleen Zee land betreft waar deze ontwikkelin gen geschieden. ..Het is een lande lijke tendens", aldus de heer Mes ..De gemiddelde prijzen van elf grote veilingen in Nederland gevenaandat de prijzen nu beneden de prijzen van vorig jaar liggen", vult de heer Don aan. Voor sla werd eind augustus 1975 28 cent per krop betaald nu ;s dat 23 cent. snijbonen kwamen op 2.93 per kilo terwijl de gemiddeld? prijs dit jaar op 2.45 ligt „Alleen an dijvie is aanmerkelijk duurder, ruim twee maal zoveel als in 1975", aldus de heer Don. Ook de Veiling Zuid-Beveland en de Centrale Veiling Kapelle-Terneuzen hebben te maken met een sterke prjjsdaling. Zowel de heer M. J. C, Moens. adunct-directeur van de Vei ling Zuid-Beveland als de heer P. 0 Vermaire. directeur van de Velling Kapelle-Terneuzen wijzen erop dat de prijzen aanmerkelijk zijn gedaald. Op beide veilingen wordt echter weinig groente geveild. Het Landbouwcentrum Zeeland ziet de daling van de prijzen in een aan zienlijke stijging van de «uwer. ..Het aantal producten.datemgetttf geleden goed geld opbracht en ge- schiktisom meerdere oogstenmeete behalen, werd opnieuw geteell be tuinder heeft gereageerdopdesitua tie. soms is dat gelukt en soms niet' vertelde een vertegenwoordiger van het Landbouwcentrum, die verder meedeelde dat niet alle groenten een lagere opbrengst hebben dan vorig jaar ..Sla bijvoorbeeld ls dit jaar meer aangevoerd dan in 1975". aldus de vertegenwoordiger. huis in Oostburg. De behandelend ge neesheer weigerde een verklaring van overlijden te tekenen, aangezien hij geen duidelijkheid kon verkrijgen over de ware doodsoorzaak. Als tijdelijke oplosssing GOES - Het havenschap Vlis- singen zal op korte termijn be slissen over de aanleg van een speciale stortplaats in het Sloe- gebied. Op deze stortplaats moet het afval komen van de nieuwe natzuurreinigingsfa- briek van Hoechst-Vlissingen (30.000 ton per jaar). Een woord voerder van de provincie Zee land verklaarde vrijdagmiddag dat er al in de eerstkomende vergadering van de raad van be stuur van het havenschap over het afvalprobleem van de nieuwe fabriek zal worden ge praat. Het ligt in de lijn, dat de speciale stortplaats in de om geving zal komen van de inter gemeentelijke vuilstortplaats Midden-Zeeland nabij Nieuw- dorp. De directie van Hoechtst heeft in een verklaring meegedeeld dat de inge bruikname van de fabriek is vertraagd door onenigheid tussen het bedrijf en overheidsinstanties over de afvoer van het afval. Hoechst wilde - volgens de aanvrage voor de hinderwetvergun- TERNEUZEN/OOSTBURG - De re cherche van de gemeentepolitie Ter- neuzen tast nog volledig in het duister over de doodsoorzaak van een 33-jarige vrouw uil Biervliet. De vrouw, moeder van drie kinderen, overleed donderdag ochtend in het Sint-Anthoniuszieken- ning - de afvalstoffen in 7" dumpen, met een frequentie van een ^chip per week. Het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne verbood dat. Storten op de stortplaats Midden- Zeeland was niet mogelijk, omdat daar alleen huisvuil opgeborgen wordt. Door het maken van en speciale stort plaats voor het Hoechst-vuil, hoopt het havenschap voor een oplossing te kun nen zorgen. Overigens zal het maar om een tijde lijke oplossing kunnen gaan. De nieuwe wet op de chemische afvalstoffen, die nog dit jaar van kracht wordt, verbiedt storting van afval als dat van Hoechst op het land. Ir. G. Adcma van de milieudienst van provinciale waterstaat Zeeland zei dat de Hoechst-directie heeft toegezegd naar een technische oplossing «bij voorbeeld vermenging of recirculatie) te willen zoeken. „Maar dat kost tijd", aldus de heer Adema. die eraan toe voegde dal het bedrijf eerst over afval uit de fabriek moet kunnen beschikken, voordat de beste verwerkingsmethode uitgezocht kan worden. Het afval van de nieuwe natuurrein- igingsfabriek van Hoechst is al ge ruime tijd onderwerp van gesprek tus sen vele instanties. Het provinciaal be stuur van Zeeland verleende in eerste aanleg een hinderwetvergunning tot afvoer van de zogenaamde 'filterkoe ken. naar een tussenopslag (inhoud 1500 kubieke meter) op het Hoechst- terrein en vandaaruit vervoer naar een schip. Het ministerie heeft daar een stokje voor gestoken, mede op advies van de directie Noordzee van rijkswa terstaat. Storting op land. De heer Adema vertelde dal de provin cie in beginsel ook geen bezwaar zou hebben tegen sotrting op land. omdat een stortplaats volgens jem zodanig is in te richten dat het gevaar binnen de poorten gehouden wordt. De nieuwe wet op chemische afvalstoffen, maakte die oplossing echter minder aantrekke lijk. De provincie heeft uit vergunningen-oogpunt touwens niets te maken met afvoer naar een stort plaats. Alleen als het afval op het eigen terrein van Hoechst wordt opgeslagen, moet de provincie daarvoor een ver gunning ingevolge de hinderwet verle- De rijksinstanties (rijksmilieuinspectle en het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne) die betrok ken zijn bij het afvalprobleem, vinden dat het bedrijf in beginsel zélf een oplos- INBRAAK IN AUTOBEDRIJF NOORD WELLE: BUIT F 12000,- NOORDGOUWE - Bij een inbraak in autobedrijf Akkerdaas in Noordgouwe is in de nacht van donderdag op vrijdag voor 6000.- aan goederen en 6000.- aan contant geld gestolen. De inbrekers, waarschijnlijk drie of meer. hebben zich toegang weten te ver schaffen door de magazijndeur te force ren. Naast diverse auto-accessoires zoals autoradio's en cassettespelers hebben ze een complete kluis meege nomen. De recherche heeft de zaak in onderzoek De Schans wordt geopend GOES - Het pensiontehuis 'de Schans' van de stichting accommodaties licha melijk gehandicapten isalgi aan de Beukenstraat in Goes-Zuid wordt op vrijdag 24 september '76 officieel in ge bruik genomen. In het kerkcentrum 'de Hoogte' te Goes-Zuid begint 's middags in verband hiermee om 16.00 uur een bijeenkomst sing voor de verwijdering van net atvai moet vinden De Instanties wijzen erop dat de verwerking van het afval tech nisch gezien op vele manieren mogelijk is Van het bednjf wordt de vindingrijk heid verwacht de beste oplossing - ook uit milieu-oogpunt - te kiezen Oplos singen die nadrukkelijk niet tot de goede worden gerekend zijn onder an dere dumping in zee en storting op een vuilstortplaats, De rijksinstanties gaan ervan uit dat- zolang er geen afdoende oplossing ge vonden ls - het bedrijf het afval op eigen terrein moet opslaan In het kader van dc nieuwe wet op de chemische afval stoffen. kan dan bekeken worden op welke manier de 'filterkoeken' opge ruimd moeten worden zonder dat er schade aan het milieu wordt toege bracht Hierdoor hoeft ook de inge bruikname van de natzuurremigingsfa- bnek iwaar de ruwe fosfaatdoor middel van een nat proces wordt schoonge maakt) niet vertraagd te worden. Hoechst heeft tot dusverre met het standpunt van de rijksinstanties niet ingestemd, maar op het hoogste niveau geprobeerd tot een oplossing te komen. Dat is niet gelukt en daarom heeft het overleg voor het bedrijf een 'onver wachte wending' genomen, zoals de al gemeen directeur van Hoechst. ir H. P. van Heel. donderdag aan het personeel meedeelde PZC van vrijdag 10 septem ber '76). De rijksinstanties zijn het niet eens met de Hoechst-directie. die vindt dat de af valstoffen helemaal niet zo miieu- gevaarlijk zijn. De instanties stellen dat het duidelijk gaat om milieu- onvirendelijke afvalstoffen, zeker gelet op de hoeveelheden waarom het in het Sloegebied gaat Ook in de toekomstige wet chemische afvalstoffen wordt het afval zoals de natzuurreinigingsfabriek dat zal produceren, als ongewenst voor het milieu beschouwd- Drs. G. J. Beijen van de rijksmilieu-inspectie Zee land. benadrukte dat de inspectie zich van meet af aan tegen storting van het afval heeft gekeerd PARLEMENTAIRE KRINGEN IN BRUSSEL: „WALEN VINDEN EISEN NEDERLAND VOOR MAASWATER VEEL TE ZWAAR" (Van een onzer redacteuren» BRUSSEL/S INT-N1KLA AS/ ANTWERPEN - In parlementaire kringen in Brussel wordt de laatste tijd met grote zeker heid beweerd dat de problemat iek rond het Baalhoekkanaal de eerste drie a vier jaar niet zal worden behandeld. Deze stagnatie is te wijten aan de tegenstelling tussen Walen en Vlamin gen in regering en parlement. Met name het tractaat van het Maaswater - dat nauw met Baalhoek samenhangt-stuit de Franstalige Belgen tegen de borst. Zij vinden die eisen namelijk te zwaar. De Belgische volksvertegenwoordiger Geldolf iBSPi zei vrijdagmiddag desge vraagd dat de materie rond het Baal hoekkanaal mogelijk nog een lange tijd buiten volksvertegenwoordiging en se naat zal blijven ..Bij de onderhandelin gen over een nieuwe regering zou het best wel eens een belangrijk punt kun nen vormen." zeo zei ae socialist. De heer Geldolf wees er op dat het tractaat van de aanleg van het Baalhoekkanaal zeer nauw samengaat met de tractaten voor de afsnijding van het Nauw van Bath en het Maaswater. De volksverte genwoordiger. tevens schepeniwethou- den van Antwerpen is een duidelijk voorstander van aanleg van het Baal hoekkanaal ..Het Baalhoekkanaal is voor Antwerpen essentieel met het oog op de werkvoorziening op langere ter mijn Het gaat over de veiligstelling van de werkgelegenheid, die is belangrijk." zo vindt de socialist De verhoging van het dijkvak Baalhoek-Paal heeft volgens de onder voorzitter van de gewestelijke economi sche raad voor Vlaanderen geen nade lige gevolgen voor een mogelijke aanleg van het Baalhoekkanaal ..Dat mag geen belemmering zijn. Het dijkvak tus sen Doel en Kallo wordt ook opgehoogd en dat hangt ook met het kanaal sa men." zo zei hij. De heer Geldolf: „Dat de meerderheid van de bevolking van OosLZeeuwsch- Vlaanderen tegen de aanleg van het ka naal is. kan ik me zeer goed indenken. Gelijk welk kanaal ook wordt aange legd. altijd zijn er discussies met streek- bewoners, maar als het leefmilieu als zodanig niet geschaad wordt, mag dat geen bezwaar zijn. Anders zou er nooit meer een kanaal aangelegd kunnen worden De heer Geldolf doet uit de doeken dat de Walen momenteel met voorde onder tekening van het verdrag over het Baal hoekkanaal zijn: „De Walen zijn tegen. Ze vinden de kwalitatieve eisen die Ne derland aan het Maaswater stelt te hoog. De Luikse industrie klaagt. Men zegt dat het geld gaat kosten. Dat is voor het eerst overigens dat een con creet bezwaar wordt gehoord. Vroeger waren het alleen maar loze kreten. Maar als het Luik geld gaat kosten, moet er over gepraat worden en desnoods moet het tractaat worden gewijzigd." zo zegt de socialistische voorstander van het Baalhoekkanaal. Maaswater De heer Geldolf wijst er wel op dat het van het grootste belang is dat het Maaswater schoon wordt. De provin cies Antwerpen en Oost-VIaandcren betrekken hun leidingwater namelijk uit het Prins Albertkanaal, dat gevuld is met Maaswater." aldus de BSP-er. Senator De Bont icvpi is - zoals bekend - een fervent tegenstander van de aan leg van het Baalhoekkanaal. Het feit dat de ondertekening van het tractaat - dat in juni van het verleden jaar werd aan geboden - zolang uitblijft wijt de heer De Bont aan het feit dat uitbreiding van de industrie in de agglomeratie Ant werpen momenteel niet zo hard gaat. „De aanleg van het kanaal is op dit mo ment geen urgentiepunL De ontwikke ling van de haven en de industrie op de linker Scheldeoever gaat noodgedwon gen in een langzamer tempo dat enige jaren geleden werd gedacht. En daar komt nog bij, er ls geen geld." zegt de senator Hij vult daarbij aan dat alleen de afsnijding van het Nauw van Bath voor Antwerpen toch al veel beter zou zijn. „Dat vergemakkelijkt de toeganke lijkheid van Antwerpen toch ook." al dus de heer De Bont. Uit de uitlating van minister Westerterp dat verhoging van het dijkvak Baalhoek-Paal met langer kan wachten in -^rband met de veiligheid van de bewoners in Oostr .Zeeuwsch-Vlaanderen zegt de senator: „Hieruit blijkt dat Nederland ook niet meer gelooft dat België het tractaat zoals dat er nu nog ligt, wil. Of misschien gaat het verdrag met de hakken over de sloot." Als het Baalhoekkanaal wordt aange legd voorziet de heer Geldolf ovengens geen grote uitbreiding van de chemi sche industrie. „In de buurt van het ka naal staat de kerncentrale van Doel. Aan die kant zal geen industrie komen. Dat is te gevaarlijk. Chemische indus trie en een kempark samen levert te grote bezwaren op." De heer De Bont vindt het tractaat in zake het Maaswater, zoals Nederland dat heeft geformuleerd, redelijk. „De ei sen zijn niet alleen zeer redelijk, maar ze zijn voor België zelf naakte noodzaak. Anders loopt de drinkwatervoorziening voor het Antwerpse gebied gevaar. Als Frankrijk niet mee wil doen aan zuiver ing van het water, moet België zelf een oi meer grote stuwmeren bouwen. Dat kan overigens ook zonder het Maaswater- tractaat met Nederland." Raad Middelburg bespreekt nota welzijnsraad MIDDELBURG - De gemeenterad vu Middelburg behandelt in de vergader ing van 20 september de nota burger huis van de welzijnsraad over de ver betering van de gemeentelijk voorlieK- ting aan het publiek. Deze nota - waarin wordt gepleit iwr het instellen van een gemeenteli)«®' formatiecentrum i gemeentewas» buiten het stadhuis-komtaandea» o, verzoek van een meerderheid ranw gemeenteraad In de raadsvergadering van augusw besloot een meerderheid van ae rfe tegen de wil van burgemeester en w- thouders in dat men de nota in denw behandeld wil zien. B en wwÜdMj» niet omdat een gemeentelijk info® tiecentrum financieel niet haalbaar zijn en de afdeling voorlichting WJ dels uitgebreid is. Het college achtte ae nota daarmee achterhaald. IADVERTENTIEI mmuKÊmmÊimÊÊmiikim"" Nieuwe stijl Nieuwe kleur Nieuwe dessinering Vlissingen Lange Zelke 1 mi, Van Wijnen mag aan Barendijk in Groede geen loods bouwen OOSTBURG - Het aannemingsbedrijf C. H. van Wijnen BV mag van gedepu teerde staten geen werkloods bouwen aan de Barendijk in Groede. Gs. hebben dit het Oostburgse gemeentebestuur laten weten nadat de gemeenteraad in meerderheid had besloten om de bouw van de loods wel toe te staan. Het provinciaal bestpur vindt echter dat dergelijke bedrijven op daarvoor aangewezen lindustrieiterreinen thuis horen en niet in een agrarisch gebied. De bezwaren zijn des te groter omdat het by Groede gaat om een open en rustig agrarisch gebied'. Volgens gs. kan de gemeente Oostburg aan de hand van de bouwverordening wel degelijk optreden tegen de bouw van de loods Toen de gemeenteraad besloot dat er aan de Barendijk wel plaats was voor de loods, was de bouw daarvan overigens al een heel eind gereed. Ook de sectie, die de patholoog-ana toom vrijdag op het stoffelijk overschot verrichtte, kon geen definitïefuitsluitsel bieden. De patholoog-anatoom consta teerde wel een aantal recente kwetsu ren. maar wie waren van dien aard dat zij nauwelijks de oorzaak vanhetoverlijden kunnen zijn. De vrouw had ook een long ontsteking Adjudant J de Vos van de Temeuzense recherche vertelde vrijdagavond: „Het is moeilijk te zeggen of hier schuld van iemand anders aanwezig is. Dat is ook medisch moeilijk vast te stellen Het is voor ons een erg moeilijke zaak" Dinsdagavond kwam de zieke vrouw. C. M C. de M. afkomstig uit België, onder behandeling van de huisarts. Deze trof de vrouw in bewusteloze toestand aan. Uitwendig was niets alarmerends te constateren. Een nader onderzoek in het Sint-Antoniusziekenhuis in Oostr burg. later op de avond, bracht aan het licht dat de vrouw kwetsuren had aan de pols en aan de ribben. Bovendien bleek zij ondervoed De internist in het Anto- niusziekenhuis legde de behandeling van de vrouw daarna in handen van de chirurg, maar voor deze tot een ingreep kon komenwas de vrouw overleden. Zij overleed donderdagochtend om kwart voor negen Aangezie de behandelend geneesheer niet overtuigd was van een natuurlijke dood. werd de politie <en dat is wettelijk voorschrift) ingeschakeld, Na overleg met de officier van justitie mr. T. Lebret werd besloten dat sectie verricht moest worden. Dat is vrijdag gebeurd. De man met wie de nu overle den vrouw heeft samengewoond, wordt door de Temeuzense recherche ge hoord. 1 ZEEUWSE ST.-K RUIS-Vrijdagmiddag omstreeks twee uur is bij een ongeval op de krui sing St-Margriete - Waterlandkerkje nabij Sint-Kruis de automobilist P. A. de S. uit Oostburg zeer ernstig gewond geraakt. Het ongeval gebeurde toen P. R E. J. C. uit Bassevelde (B.i. komende uit de richting Oostburg. geen voorrang ver leende aan de uit de richting Aarden burg komende De S. De wagen van De S eigendom van de PTT. slipte en sloeg over de kop De andere bij het ongeval betrokken au tomobilist werd slechts licht gewond De heer De S is overgebracht naar het St-Antoniusziekenhuis te Oostburg. Foto de zwaar beschadigde auto van De S.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2