Waterloopkundig lab De Voorstjaar groot werk in het klein „IK VIND HET VIES" Friedrich Weinreb PZC/z IN'T ZILVER zaterdagkrant 21 model voor de Oosterschelde De eerste ingenieur uit Delft (augustus 19521, hoofdingenieur-directeur van de dienst der Zuiderzeewerken. F Hooning, thans Demeestewaterbouwkundige 'kunstwerken' in Zeeland en het deltagebied eromheen zijn hun kinderziekten ontgroeid op de bodem hbde Noord-Oostpolder, bij proeven, metingen, detai- lomtak en wat er verder allemaal komt kijken in de minia- finmela van een waterloopkundig laboratorium. Het para- op het 122 hectare grote terrein van 'De Voorst' aan het |fflhover kanaal is nog steeds de grote hal, waarin het getij- El van de Oosterschelde - laatste onderdeel van de delta- sen-is ondergebracht. Daarin zal de komende tien jaar nog anevig stuk techniek van gedurfd gehalte op al zijn merites doorgemeten, nu de regering heeft besloten tot de bouw Esnopenpijlerdam in de monding van de Oosterschelde. En aslijk is het in 'De Voorst' 25 jaar geleden allemaal begonnen 2teenvoorlopertje van het deltaplan: het eerste model was er ovooronderzoek naar de afsluiting van de Braakman. fcSl'thtinj Waterloopkundig Labo- wnin (gevestigd in Delft) heeft al ®js haar oprichting in 1933 een re- W lis in binnen- en buitenland, die ei?rijn. In opdracht van de over- van allerlei instellingen, van IJVen (de aannemerswereld «fall en van particulieren uit de wereld verricht het laborato- '-m toegepaste fundamentele we- «appelijke studies. Daarnaast is er - los van die opdrach ten - een breed programma van speurwerk en dan wordt er verder nogal wat gedaan in het belang van het onderwijs. 'De Voorst' is van het waterloopkundig laboratorium de- afdeling-van-de-grote-stukken: er is in de voorbije jaren een serie modellen ingericht die stuk voor stuk veel ruimte vragen. Modellen voor havens, kusten, afsluitingswerkcn, rivieren cn j'i'nnnVIBj stichting Waterloopkundig Laboratorium het 25-jarig ianwi vest'9ing 'De Voorst' in de Noord-Oostpolder. Intern is reenPT°9Tdmmaatje opgezeten naar buiten vestigt het labora- eaandaehl op zich met een open dag (vandaag, zaterdag i voorde '4"rhnSlfa" °,mü99ende gemeenten. Hoewel een flink stuk van huis is -ttcnL De VooTSt' door de jaren metzijnkleine maten van grote 7;.ï' geweest voor de ivaterbouwkundige veranderingen die zich in "wiiia nebben voltrokken andere scheepvaartwegen De be hoefte aan een plaats waar men wat meer armslag zou krijgen ontstond bij het waterloopkundig laboratorium na de tweede wereldoorlog. Verschillende vestigmgsmogelijkhetien voor een 'openluchtlaboratorium' zijn toen tegen elkaar afgewogen. Het werd uit eindelijk 'De Voorst", een terrein op de punt van het Land van Vollenhove De modellen die er nu liggen worden van water voorzien uit het Vollenhove ka naal. Ondernatuurlijk verval iverschil in hoogte) stroomt het water, geregeld door stuwen, roosters en kleppen via afvoersioten terug naar de Zwolse Vaart. Het peilverschil tussen beide waterwegen is bijna 4.5 meter Van groot beiang bij de vestiging was ook de aanwezigheid van bos, dit om de modellen voldoende wmdbescher- rmng te geven. Een kleine werkplaats, een houten woonhuis, een op de wal opgetrokken woonark en wat schuil keten: dat was in 1951 de accommodatie waarmee het modelonderzoek van start ging Van Delft uit werden enkele waterbouw kundige ingenieurs in de Noord- Oostpolder gedetacheerd en een aan nemersbedrijf zorgde voor een tim merman en enkele grondwerkers. Het had allemaal een nog wat voorlopig karakter. Het openlucht-laboratorium moest zichzelf bewijzen voordat tot een definitieve vestiging zou worden besloten Ramp van 1953 De watersnoodramp van 1953 heeft daarvoor in feite de opdrachten gele verd. Het dijkherstel in hel zuidwes ten van het land vroeg van het water loopkundig laboratorium - zowel in Delft als in 'De Voorst' - resultaten onder hoogspanning. Er kwam een in tensief programma van modelonder zoek op gang. Het model van (het her stel inl de veerhaven van Kruiningen was in de Noord-Oostpolder destijds het meest in het oog lopende. Voor het nieuwe laboratorium 'De Voorst' waren de eerste drie jaar dus onverwacht een vliegende start ge worden. Toen de balans werd opge maakt hoefde er niet lang meer gedeli bereerd: op 12 januari 1954 kon het stichtingsbestuur het besluit tot defi nitieve vestiging in 'De Voorst' nemen. Om te beginnen werd 86.5 ha grond aangekocht. Later is dat areaal uitge breid tot de oppervlakte van 122 ha waarover men thans beschikt Sinds 1954 is er op deze lap beboste grond van het laboratorium eigenlijk voort durend gebouwd Niet alleen aan het grote aantal modellen, maar ook aan uitbreiding en modernisering van kantoorgebouwen, bedrijfsruimten en andere faciliteiten. 'De Voorst' telt op het ogenblik ongeveer 200 man perso neel. dat is de helft van het totale be stand van de stichting waterloopkun dig laboratorium. Naast het praktij- kwerk in de modellen voor binnen- en buitenlandse opdrachtgevers wordt in 'De Voorst' ook veel aandacht besteed aan bijvoorbeeld theoretische bena deringen van hydraulische vraagstuk ken. Daarvoor is een speciale wiskun dige afdeling vooral van belang. Internationaal Een periode van ongeveer tien jaar opereerde het laboratorium 'De Voorst'onder leiding van prof. ir.J.Th. Thijsse, 'de vader' van het deltaplan. Het lijstje van modellen uit die tijd is bijzonder gevarieerd: oeververbindin gen in Rotterdam, de tweede petroleumhaven-Rotterdam, ingang St. Annabaai op Curacao, haven van Lagos. Nigeria, de Haringvlietspuis- luizen. de haven van IJmuiden. ont grondingen in Komwerderzand. de mond van de Escavos-rivïer. Nigeria Medewerkers van het waterloopkun dig laboratonum zijn door al dit uit eenlopende werk dan ook bijzonder in ternationaal georiënteerd. De model len op het terrein van 'De Voorst' zijn globaal in drie groepen onder te verde len: - stroommodellen van onder meer rivieren, kusten. ïeearmen. sluitga ten en sluizen de toevoer van wa ter wordt hier automatisch gere geld via een schuivensysteem. de waterstand door in hoogte verstel bare overstortkleppen - golfmodellen tan onder meer ha vens en kusten daarin zijn boven dien golfmachines aangebracht: - scheepvaartmodellen. modellen ~iwaarin nog gebruik wordt gemaakt van modelschepen om de water bouwkundige werken (havenin gangen, kanalen en rivierkruisin gen i op hun nautische merites te onderzoeken. Van een puur 'openluchtlaborato rium' is 'De Voorst' na de beginperiode een instituut geworden waar steeds meer onderzoekwerk onder dak komt. De modellen komen in verwarmde hal len te liggen: de Brouwersloods, de Oosterscheldehal, een wind- en stroomgootgebouw, een getijmodel van de toegang tot de haven van Bangkok enzovoorts. De precisie waannee het onderzoek gepaard gaat vergt dergelijke voorzieningen. Vooral wanneer - zoals met de herziene Oos- terscheldeplannen het geval is - een van de belangrijkste opdrachtgevers, rijkswaterstaat, het bewijs moet leve ren dat men bij deze dienst langs de rand van het technisch kunnen kan lopen. En op deze rand moet het water loopkundig laboratorium 'De Voorst' na de eerste 25 jaar van zijn bestaan waarschijnlijk nog lang mee balance ren. KEES VAN' DER MAAS „h vind het vies. En ik weet dat het onzin is. onbekwaam en onbenullig gedaan. Bovendien heb ik gezegd dat een instantie die zich ertoe leent dat dit gestolen ivordt. voor mij al niet meer bestaand is. Ik vind het minderwaardig dat dit gedaan is". Aldus drs. Friedrich Weinreb in een vraaggesprek in zijn Zuricher woning naar aanleiding van de onthullingen van het nog geheime Weinreb-rapport van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, die onze krant twee weken geleden, alsmede drie jaar geleden, gedaan heeft. Dit rapport is een verslag van het oorlogsverleden van drs. Weinreb en zal pas in oktober officieel verschijnen. Drs. Weinreb wordt er een gevaarlijke bedrieger, oplichter en succesvolle fan- last in genoemd. Het onderzoek is verricht door mr. D. Gil lay Veth en de heer A. der Leeuw. Directeur van het RvO is. zoals bekend, dr. L. de Jong. Het rapport verschijnt onder verantwoordelijkheid v tic. i het n islerie van Justi- Drs. Weinreb meent dat het rapport niet zozeer uit het uistituutgestolen is. maar dat volgens hem deze publikatie is gespeeld'. „Ik kijk De Jong en Van der Leeuw er op aan dat zij dit gedaan hebben en dat zal ik ook wel laten blijken". Hoe'' In de vorm van een proces of een publikatie We zullen zien" zegt drs Weinreb Ik zal mij nog beraden met andere Neder landers Er is wel iets gaande Ik het. zo te zeggen, de eerste stappen onder nomen Contact opgenomen met zijn advo caat? Drs Weinreb: ..Misschien misschien wat verder Ik geloof wel dat, die affaire eerderde kop van De Jong en van Van der Leeuw zal kosten. Want het is dus danig onfatsoenlijk, dusdanig vies Het uitlekken van het rapport of de inhoud ervan? „Niet de inhoud, maar het opzetten van het rapport. De inhoud kun je zo maken als je wilt. Ze hebben zo ge zegd de Protocollen van de Wijzen van Zion onderzocht", waarmee hij een vergelijking maakt met de beruchte mystificatie, een in wezen anti semitisch propaganda-gesehrift rond 1900, waaruit zou blijken dat de joden naar de wereldheerschappij zouden streven. Heksenproces De recente kwestie ziet drs Weinreb als 'een heksenproces, een pogrom van een paar vieze mensen In september 1974. zo blijkt, zijn de onderzoekers anderhalve dag in Zu rich geweest en hebben de heer Wein reb een aantal vragen gesteld, waar van een stenografisch verslag is ge maakt De heer Weinreb betitelt de drie besprekingen die er tussen hem enerzijds en de onderzoekers ander zijds zijn geweest als slechts een was sen neus om mij af te leiden Volgens drs. Weinreb zijn er onder meer vragen gesteld over zijn inko men ten tijde van de oorlog en herin neringen over gebeurtenissen. .Maa rja. ten eerste ben ik langzamer hand al u at ouder geworden Het is al 35 jaar geleden dat de oorlog begon. Ik heb wel een goed geheugen, ik weet het ook niet helemaal precies, maar ik weet nog wel.Ik sta verbaasd hoe iedereen ineens alles weet van die tijd. Zelfs kinderen, mensen dus die toen kind waren, weten nog wat er gebeurd is Nou. ik weet na 15 jaar al heel weinig meer van details" De onderzoekers hebben onder meer lijstdeelnemers gevraagd naar hun er varingen. gebeurtenissen en omstan digheden. en zij hebben getracht deze zo goed mogelijk in beeld te brengen. Drs. Weinreb: ..Dat mag. Kijk. dat heb ik ook gedacht. Als zij dus. wat histo risch onderzoek betekent, bronnen, dagboeken, en brieven uit die tijd op de eerste plaats hebben onderzocht, want dat ligt vast. Maar herinnering is wel sterk beïnvloed door het gebeurde erna. Al ben je te goeder trouw, dan zijn er nog dingen die je intussen hebt gehoord, verwerkt in die herinnerin gen. Dus dat staat niet meer vast". De heer Weinreb vertelt dat de vragen van de onderzoekers, bij hun bezoek aan Zwitserland, op papier waren ge formuleerd en dat ieder tijdens het gesprek een doorslag had. ..Het was allemaal netjes gedaan, zoals de politie dat doet met doorsla gen. De heren Giltay Veth en de heer Van der Leeuw vroegen om de beurt, en mijn antwoord werd dan stenogra fisch opgenomen. Bij de SD was dat ook zo. werd het ook netjes gedaan Volgens de heer Weinreb had het ei genlijk geen zin met de onderzoekers te praten evenmin als hij dat volgens hem kon met de SD, omdat die ervan overtuigd was dat de joden de Wijzen van Zion' bij zich hadden, in hun zak en gedirigeerd werden Maar ze speel den het in 't algemeen en op termijn wel netjes. Anderen deden het andere werk' „Ik had 1 nu) dezelfde indruk. Daarom zeg ik. het is geen oorlogszaak, de mens is zo. Er zijn altijd dieven, cr zijn altijd mensen die dit of dat doorgeven 'dat slaat op de publikatie in onze krant i. er zijn altijd verraders Dat speelt hier ook. Dat is de dief en de verrader samen. Ik vind het onfat soenlijk voor de Nederlandse pers, voor het niveau. Dat laat ik er niet bij zitten. Omdat ik altijd gezwegen heb. omdat men altijd gezegd heeftmaak jij maar geen rel. Nooit inzage Nu heeft men het rapport laten uit komen. zo meent de heer Weinreb. en dat terwijl hij er nooit inzage in heeft gehad. Op wat getuigen in het rapport opmerken, heeft hijzelf, zo stelt hij. nog geen weerwoord kunnen geven. ..Iedereen heeft toch het recht als er een aanklacht tegen je is. zich te ver weren. dan krijgt de aangeklaagde het dossier te zien Of zij het geloven of niet is een andere zaak Dan mag hij zich vericeren. Dal hebben ze hier natuur lijk niet gedaan, omdat ze bang waren dat als ik me zou verweren, het rap port niks meer zou zijn Mijnerzijds herinner ik eraan dat de onderzoekers destijds is verweten de heer Weinreb niet gehoord te hebben. Dit is niet gebeurd omdat de heer Weinreb de gebeurtenissen, zoals hij meentdatze zijn. heeft weergegeven in zijn oorlogsmemoires 'Collaboratie en verzet De onderzoekers hebben dit verhaal nagetrokken Het antwoord van drs. Weinreb komt hierop neer. dat dit steekhoudend zou zijn als hij op zijn geschrift tegenbe- weringen zou hebben gekregen van toen. uit brieven en uit andere bron nen. „Dan zou ik zeggen: ja", aldus Weinreb. ..Maar hier zou ik zeggen, dal ze naar mensen zijn toegegaan die ze tevoren bewerkt hebben Zelfs de rechercheur van het rijksinstituut teen ex- rijksrechercheur heeft de onderzoe kers geassisteerd - red i is ook begon nen met. te zeggen: ja. dat is een verlo ren zaak. Dat is een viezerik Daar heb ik een getuige van. Die heeft mij dat verteld. Als je zo onderzoekt en naar bepaalde mensen gaat.waar de een de ander aanwijst en zegt ga naar die toe. Over de kwestie van de tewerkstelling van de joden: die verband zou houden met de zogenoemde Weinreb-lijsten' en pas in juli 42 zou zijn begonnen „Het staat zo vast dat het in de herfst eind 1941 begon. Ik praat over maart 42 in mijn boek maar hel was al lang gaande. Dan kan men wel zeggen dat. hebben we niet gevonden maar dan zeg ik dat wilde je idus de onderzoe kers-red. i niet. vinden. Als je een klein beetje moeite had gedaan dan had je dat kunnen vinden. Ik kan niet gaan zoeken, aanbellen en vragen, mijnheer bent u een jood die men tewerkgesteld heeft. Waar moet ik zoeken9 Er zijn toen geen lijsten van die mensen ge maakt. Maar zo n instituut dat al zo veel miljoenen verslonden heeft en zo veel jaren werkt moet zulke dingen al hebben en weten hoe te werk te gaan. En niet zeggen- Hij D::t is met waar. dat is op zijn zachtst gezegd een onvoorstelbare onbekwaamheid, maar naar de waarheid gezegd is het een viezigheid." Geld getrokken De heer Weinreb haalt vervolgens nog een zaak aan van een Scheveningse fietsenhandelaar, waaruit moet blij ken hoe slordig het onderzoek zou zijn verricht. Hij vraagt zich af wat de on derzoekers in al die jaren feitelijk hebben uitgevoerd. ..Geld getrokken, grote reizen ge maakt. Dat onderzoek hadden ze ook in zes maanden kunnen doen. De re kenkamer moet uitzoeken hoe dat ge gaan is vindt de heer Weinreb. Er zijn dingen die ik zo vind dat ik zeg deze mensen zijn geen partij voor mij In de studentenwereld in Duitsland en Oos tenrijk zei men vroeger dat hij niet 'Sa- tisfactionsfaehig' voor mij is". Volgens het rapport van het RvO zou Weinreb in de oorlog ook een lijst heb ben gemaakt waarop alleen vrouwen voorkwamen. Deze vrouwen zou hij medisch hebben willen keuren Drs. Weinreb ontkent dat hij een der gelijke speoiale lijst heeft aangelegd. Die zaak is volgens hem bovendien al in het onderzoek na de oorlog uitge zocht. ..Er is al die tijd al ondergronds legen mij gewerkt. U weet van Mauretania. daar gelooft Pe Jong niet graag in. Die laat zich graag betalen om niet te pu bliceren. maar dat moet hij weten, dat komt toch een keertje uit. (Volgens Weinreb omvat het Mauretama- doSsier een grote hoeveelheid archief stukken die hij bij het Judenreferat' van de Sicherheitspolizei zou hebben ontvreemd. Dit dossier zou voor veel Nederlanders zeer belastend zijn ge weest. Driejaar geleden meldden wij dat volgens de voorlopige conclusies van het. Weinreb-onderzoek dit dossier duimzuigerij' is - red. i. Over de zedenzaak verder gaand, zegt Weinreb ..Men heeft mij op een zwak punt, dat ze dachten dat er was. trach ten te grijpen. Gedacht' daar zullen we hem een keertje op pakken". Zoals de Russen ook doen met een dissident en zeggen dat die wat met vrouwen heeft Dal deden de Duitsers ook Der Sturmer ianti-semitisch blad - red i had alleen maar vrouwenzaken met joden Dat ligt bij de mensen goed. want de mens heeft natuurlijk ver drongen complexen" Verklaringen van vrouwen over han delingen van Weinreb betitelt hij als een gevolg van hysterie in de over gangsjaren. Juist omdat er niets ge beurd zou zijn. zouden deze vrouwen willen laten uitkomen met deze 'inte ressante man' i woorden van Weinreb» iets gehad te hebben. De derhalve in het rapport genoemde speciale vrouwenlijst noemt de heer Weinreb 'de viezigheid van het stum- perdje van Van der Leeuw. Dat mag u gerust in de krant schrijven. En van de perverse Lou de Jong. Dat mag u ook gerust in de krant schrijven'. Hij vindt het overigens niets met historisch on derzoek te maken te hebben, maar be horend tot het terrein van de psychia trie. De Jong en Van der Leeuw hebben dit volgens Weinreb laten uitlekken om alvast stemming tegen hem te maken. ..Ook dat men van verraad spreekt is gemeen. Ik ben in het vonnis inzake de oorlog - red vrijgesproken van verraad en alleen veroordeeld - wat ook niet juist is - voor celspionage. Maar er staat niet in icat de gevolgen daarvan zijn geweest omdat dat niet bewezen kon worden. Goed gedrag Na het laatste vonnis in de zedenzaak van de zestiger jaren, heeft drs. Wein reb Nederland verlaten en zich in Zwitserland gevestigd. Voor een der gelijk verblijf heeft men een Neder lands bewijs van goed gedrag nodig. Op de vraag of hi j een dergelijk papier heeft, antwoordt drs. Weinreb: ..Ik niet. Maar ik heb een bewijs van goed gedrag van vooraanstaande mensen in de hele wereld, die wel een naam hebben in de wereld, in Zwitser land ook En die zeggen het is een aanwinst voor een land als die man er wonen mag. Ze weten precies wat er geweest is Zelfs de stukken hebben ze hier En vertaald zelfs. Ik heb een normale t>er- blijfsvergunning". Wel zegt hij even in nood te zijn ge weest toen zijn paspoort was verlo pen en er een nieuw moest worden aangevraagd. „Maar met behulp van Nederlanders heeft men - buiten landse zaken - mij vergunning voor een nieuw paspoort gegeven. Dus ik ben hier niet verstopt" Drs. Weinreb woont inderdaad niet verstopt. Hij vertoeft in een groot door veel groen omgeven huis op wat inwo ners van Zurich vrij vertaald de 'Goudkust' noemen. Het is een smaakvol ingerichte woning. Drs Weinreb wil geen verkeerde indruk wekken, zegt hij Niets is van hem. slechts zijn boeken zijn zijn bezit. De rest is door een bewonderaar ter be schikking gesteld FRANS KEIJSPER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 21