PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PRIJZEN STEGEN 1 PROCENT PZC Vlissingen wil in 1977 ruim vijf ton meer uit belastingen halen BOTSING IN 176 DODEN Alle passagiers gekaapt Indiaas vliegtuig vrij de krant van' zeeland donderdag gesprek regering met FNV Jhr De Savornin Lohman inspecteur-generaal van de krijgsmacht rm. F 'u"-^■■■J Verkeersleiders in arrest Onderscheiding prins Bernhard WAARONDER DRIE NEDERLANDERS BEZUINIGING TOT 8 TON 219e jaargang no. 216 jrterdag 11 september 1976 Onthutsende mededeling (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De vooruitzichten voor de prijsstijging in dit jaar zijn zeer omber, vinden deskundigen na het bekend worden van het prijsindexcijfer van half augustus. Zij zijn nnmening dat de prijsstijging in dit jaar zeker op 9 procent zal uitkomen, ruim 1 procent lager dan de rvan 1975, die 10 procent bedroeg, maar toch zeker geen resultaat om over te juichen. Dit betekent dat het bestrijden van de inflatie in 1976 toch nauwelijks enig effect heeft gehad. riljens hel CBS was de prijsstijging medio juli en medio augustus 1 „jt, de corresponderende prijsin- jncijfers zijn 169,6 tegen 171,3. De Fe- tailie Nederlandse Vakbeweging zei tervan vrijdagavond dat dit prijsin- iatijfernogeen tiende punt lag boven fcpitgnoses die zij had gemaakt en die tfisamen op 8.75 op jaarbasis. Ke delegatie van de FNV zal donder- 16 september een gesprek hebben cradeprijsontwikkeling met de minis- kBoersma (socialezakent en Lubbers «onomische zaken). Daarbij zou het pin over de eisen voor een extra loon- «mpensatie. die de FNV heeft gesteld, te taande vanaf de datum waarop de r sa ten opzichte van april met 2 pro- iajn gestegen, i loon- en prijsdeskundige Frans 3sbbe van de FNV wordt dit cijfer van lucent zeker in september bereikt. §th5 erop dat er stijgingen in aan- cizijn voor o.a. openbaar vervoer en en dat de prijsstijgingen voor aenten en kleding nog niet zijn uitge pit en ook terdege in het volgende (pndexcijfer nog tot uiting zullen Iss ten. Dit alles zal met de ministers sorien doorgesproken. Maar de FNV is sa al van overtuigd dat de 8.75 die r Lubbers heeft genoemd als doelstelling niet haalbaar zal te van de zijde van de consumente- srgimsaties meent men dat de zaak er Kt rooskleurig uitziet, ook al heeft het ministerie van economische zaken in een commentaar gesproken van „mee- taller".BijKonsumenten Kontakt wijst EK erop dat bij vergelijking van de eer ste acht maanden van 1975 en de eerste achtmaanden van 1976 een prijsstijging nn9,lultdebuskomt En dat wanneer men augustus 1975 me: augustus 1976 vergelijkt, een stijging van 8.3 procent bereikt. Bovendien is er een koffieprijs stijging die bij verwerking een effect zal hebben op het prijsindexcijfer van 0.2 procent Dan valt nog op te merken, al dus Konsumenten Kontakt. dat vorig jaar ook over dezelfde periode een prijs stijging van 1 procent werd genoteerd, maar dat toen de ziektekostenstijgin gen werden verwerkt, die nu allang eer der zijn verwerkt Geen uitschieter Het jongste prijsindexcijfer met een stijging van een procent is volgens het Nederlands Christelijk Werkgever sverbond (NCW) geen uitschieter in vergelijking tot andere jaren. Dit on danks de ongunstige invloed van de droogte. De prijsontwikkeling, zo stelt het NCW vast, is de laagste over deze periode sinds 1970. Het doorgaan van de verhoging van de btw is volgens het NCW een tegenvaller, die de voortzetting van deze positieve ontwikkeling tot een niet geringe op gave maakt. Meer tegenvallers, hetzij veroorzaakt door hogere lonen, hetzij door hogere invoerprijzen, zal de strijd tegen ombuiging van het inflatietempo op losse schroeven zetten, zo meent het NCW 'Meevaller' De stijging van de prijzen met een pro cent is liet ministerie van economische zaken met tegengevallen ..In aanmer king genomen dat vorig jaar in dezelfde periode de prijsstijging eveneens één procent was en er toen geen sprake was brood, gebak. koek. bloemen, koffie, van stijgende prijzen voor aardappelen niet alcoholhoudende dranken, var en groente valt de stijging eerder een kensvlces. margarine, woninginrieh- tikkeltje mee". zo zegt een woordvoer der van economische zaken. Ook pre mier Den Uyl sprak gisteravond van een meevaller De stijgingen in de prijzen hadden voornamelijk betrekking op een groot aantal artikelen: groenten, kleding. ling en schoeisel. De voortschrijdende vergelijkende tendens van 12- maandsvergelijkingcn Iaat weliswaar een daling zien. van 10.6 tot 9.3 maar de algehele tendens van de prijsstijgingen is volgens waarnemers toch een zorg wekkende. OPVOLGER PRINS BERN HARD BELGRADO - Meer dan 170 mensen zijn vnjdag om het leven gekomen bij een botsing tussen een Brits en een Joegoslavisch vliegtuig. Het ongeluk vond plaats in het luchtruim boven de stad Zagreb. Hier een archieffoto van het Joegoslavische toestel - een DC-9 - dat bij het ongeluk betrokken TV Tl T W T w -w m DEN HAAG - Het kabinet heeft vrijdag de luitenant- generaal der cavalerie jhr. W. H. de Savornin Lohman benoemd tot inspecteur-generaal van de krijgsmacht. Hij volgt daarmee prins Bernhard op die deze week - als gevolg van het Lockheed-schandaal - zijn mili taire functies moest neerleggen. DEN H A AG - Prins Bernhard is onder- De heer De Savornin Lohman is scheiden met de gouden „Orde SQ innr Verdienste der Duits-Togolese Vereni- J ging"- Tevens is de prins benoemd tot e inspecteur-generaal is mo- erevoorzitter van de „Dachverbandd. fcSTP-fracUe dreigt met hetin trekken bet wetsontwerp abortus. PAGINA 4 «forto De tweede kamer staat voor de behandeling van de abortuswet ifi? expositie kwramlssarls van de koningin In Zee- ®d.dr.C Boerden, opende in Zierikzee ïtaw expositie. stayers Bondsgangmaker Spakenburg ■cian Cees Stam vrijwel zekere Spssutel A k Jhr. W. H. de Savornin Lohman menteel voorzitter van de personeels- raad. Die raad bestaat uit de opperoffi- cieren die met de personeelssector van de diverse krijgsmachtonderdelen be lastzijn. De heer De Savornin Lohman zal zijn huidige functie nog enkele maanden blijven uitoefenen. De functie van voorzitter van de personeelsraad zal in de toekomst verdwijnen, als ge volg van de herstructurering van het ministerie van defensie. Er komt name lijk een nieuwe centrale directie per soneel. Evenals prins Bernhard zal ook de (Slot zie pagina 1 k-alom tl Bundesrepublik Deutschland und der Republik Togo", de overkoepelende organisatie van Duits-Togolese ver enigingen. In een brief aan de prins schrijft de V' BELGRADO (DPA)- Bij een botsing op ruim 9.000 meter hoogte in Joegoslavië tussen twee verkeersvliegtuigen - een DC-9 van de Joegoslavische lucht vaartmaatschappij Unex-Adria en een Trident van British Airways - zijn vrijdag alle 176 inzittenden van beide toestellen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde op circa 30 km ten noordoosten van Zagreb. Aan boord van het Joegoslavische vliegtuig be zitter van de Duits-Togolese vereniging, vonden zich 5 bemanningsleden en 108' Günter Herrmann, dat hij ..in de moei lijkste uren in het leven van Uwe Ko- passagiers - 107 Duitsers en 1 Joegos laaf. De Duitsers - allen vakantiegan- ninklijke Hoogheid trouw achter Uwe gers -hadden hun reis bij Westduitse Koninklijke Hoogheid blijft staan" Verder schrijft Herrmann dat de prins ..doorzijn inspanningen voorde Vereni ging in Afrika het vertrouwen van hel Nederlandse volk weer zal herwinnen" kinüatie in de landen van de OESO is TOT het eerst weer gedaald; radio- en «ïiacprogramma's, strips. UTERDAG pagina n eeuw Jaar rijks pedagogische aca- H Zeeland ''•GINA 18 fairobi £ffiach'van 'Najrob|' vo°r teito» ïSeverhalen van Cornells Hana Warrens letterkun st kroniek; Stemmen uit de Kerken. eton Ï£tt?men van Goes een ver- 2?^ langer dan een eeuw PAGINA 2i H'mreb sIotmv1es" "Bt Friedrich Wein *adn «M rapP°rt dat zijn handel er 25ï Wens en na de oorlog be ?A0INA23 BEMANNING NOG VAST len. In de Tndent zaten 9 bemanningsleden en 54 passagiers. Het toestel was op weg van Londen naar Istanboel. Over de na tionaliteit van de passagiers kon een woordvoerder van BEA niets zeggen. Hij geloofde dat de passagiers voor het merendeel zakenlieden en toeristen wa- Wrakstukken en lijkin lagen over een afstand van verscheidene kilometers verspreid. Volgens ooggetuigen zijn de vliegtuigen 6 kilometer van elkaar neer gestort De DC-9 zou brandend naar be neden zijn gekomen. Reddingsploegen en militairen die spoedig ter plaatse wa ren. hebben niemand meer levend aan getroffen. Hartverscheurende tonelen speelden zich af op het vliegveld van Keulen toen het vreselijke nieuws bekend werd. Daar hadden zich verwanten van de in zittenden van het Joegoslavische toe stel verzameld. Een Joegoslavische rechter van onder zoek zei dat fouten bij het berekenen van de hoogte van de toestellen, ver moedelijk de oorzaak van de ramp zijn. De rechter. Vjecelav Jakovac. voegde hieraan toe dat een aantal personen is gearresteerd. Hfj doelde waarschijnlijk op personeel van de verkeerstoren op het vliegveld van Zagreb, waarmee de twee toestellen in contact moeten heb ben gestaan ophetmomentdatzij tegen elkaar vlogen. Een Boeing 737 van de Westduitse Luf thansa is ternauwernood aan de cata strofe ontsnapt. Hij vloog op dezelfde plaats, maar dan op 27.000 voet (de twee verongelukte toestellen zaten op 33.000 voet, ofwel tienduizend meter). De gezagvoerder van de Westduitse Boeing, die veertig minuten later in Belgrado arriveerde, vertelde geëm- tioneerd hoe hij lichamen en brokstuk ken van de vliegtuigen langs zich heen zag vallen. Slechts uitelkaar gereten wrakstukken resten er van twee vliegtuigen, die in het luchtruim bij de Joegoslavische plaats Zagreb tegen elkaai botsten. I fiantlijn onze correspondent) LAHORE - Alle 77 passagiers, onder wie drie Ne derlanders, van de gekaapte Boeing 737 van Indian Airlines zijn vrijdagavond laat door de luchtpiraten vrijgelaten op het Pakistaanse vliegveld Lahore, waar het toestel's ochtends gedwongen was te landen nadat het was gekaapt op een vlucht van New Delhi naar Bom bay. De ongeveer zes gewapende kapers houden de zeven bemanningsleden nog wel vast. Het schijnt dat ze naar het Midden-Oosten willen uitwijken Aan de Pakistaanse autoriteiten hebben zij een vluchtplan gevraagd naar Muskaat. Doebai en Djeddah. De Indiase lucht vaartmaatschappij heeft aangeboden een bemanning te sturen, maar hel is nog met bekend of de kapers en de Pa kistaanse autoriteiten daarmee ak koord gaan De kapers dwongen vnjdagochtend de Boeing 737 op het vliegveld van Lahore te landen waar het bijna de hele dag in de brandende zon heeft gestaan. Er wa ren op dat ogenblik 77 passagiers en 7 bemanningsleden aan boord. De Pakis taanse premier Ali Bhoetto reisde naar Lahore om met de kapers te onderhan delen. Hitte In de middag lieten de kapers zeven passagiers vrij die onpasselijk werden door de hitte In het vliegtuig. Onderhen was een Nederlander die last kjeeg van zijn buik Eerder waren al een Westduits echtpaar en hun kind uit het door poli tie en militairen belegerd vliegtuig geko men. later gevolgd door drie Indiërs. Twee Nederlanders zouden in Huizen wonen De namen van de Nederlanders zijn nog niet bekend. Aanvankelijk dacht men te doen te hebben met Palestijnse terroristen. Maar volgens vrijgelaten inzittenden zijn de piraten Indiërs, die het niet eens zijn met de politiek van premier Indira Ghandi Zij spraken Engels. Bengaals en Oerdoe tegen elkaar in het vliegtuig De meeste passagiers zijn toeristen die hebben geboekt bij het Westduitse reis bureau Neckermann OM BEGROTING "SLUITEND" TE KRIJGEN §L)it kabinet blijft voor ver rassingen zorgen: er is altijd wel een minister beschikbaar die met opzienbarende uit spraken voor de dag komt Ditmaal is dat minister Boersma. zelfs voor de tweede keer bin nen één week. De eerste keer gebeurde dat via een interview door Bibeb in het weekblad Vrij Nederland, een journa liste die er altijd weer in slaagt de figu ren tegenover haar tot opvallende en vaak uiterst persoonlijke opmerkingen te verleiden. Een aantal uitspraken in dat interview van Boersma zijn in som mige kringen van zijn partij hoofd schuddend gelezen, maar de verontrus ting over dit soort zaken is tegenwoor dig vrij snel voorbij. Deze week evenwel is hij opnieuw met enkele uitspraken te voorschijn gekomen - alweer in een in terview - die ditmaal niet persoonlijk, maar wel politiek waren, opmerkingen namelijk over een omstreden wetsont werp: de vermogensaanwasdeling. Naar aanleiding van een enquête over dit ontwerp gaf de minister toe dat veel kri tiek op de VAD terecht is. „Er is zelfs op dingen gewezen waar wij en onze des kundigen helemaal niet aan hadden ge dacht" zei hij. We vinden dat een nogal onthutsende mededeling. Over het algemeen worden wetsontwerpen niet zomaar ingediend: in vrijwel alle gevallen gaat er een uit voerige studie aan vooraf, waarbij vele deskundigen worden ingeschakeld. Op de departementen zitten voortreffelijke mensen, die hun zaken uitstekend be heersen en zij bekijken alle kanten van een ontwerp. Van Boersma is bekend dat die deskundigheid een van de grote ervaringen van zijn ministersschap is. Toen hij namelijk als kamerlid tot be windsman werd benoemd, ervoer hij van de ene op de andere dag dat hij als minister vele malen beter werd voorge licht dan als kamerlid. Hij maakte daar geen geheim van; vaak vestigde hij in de afgelopen jaren de aandacht op het grote verschil tussen kabinet en kamer op het stuk van deskundigheid. Terwijl ministers beschikken over topmensen, die altijd voor hen klaar staan, moeten kamerleden maar zien hoe ze aan hun informatie komen. Kennelijk is echter de deskundigheid van het ministerie van sociale zaken toch niet altijd slui tend: ten aanzien van de VAD althans hebben de ambtenaren blijkbaarsteken laten vallen, zo laat de minister blijken. Is dat nou wel zo? Of gaat het hier soms om een heel andere zaak? Het ontwerp rammelt, maar ligt misschien de oor zaak daarvan helemaal niet bij de amb tenaren. maar bij het kabinet? Er moes ten daar immers allerlei politieke com promissen worden gesloten om tot enig resultaat te kunnen komen. Dat nu zou wel eens de eigenlijke reden kunnen zijn waarom het ontwerp niet deugt. Daarom is de mededeling van minis ter Boersma nogal onthutsend. Ze komt er namelijk op neer dat een lid van het kabinet zegt. dat er een weinig door dacht wetsvoorstel is ingediend. .Aan een aantal dingen hadden wij en onze deskundigen helemaal niet gedacht" En in één adem voegt de bewindsman er nog aan toe dat het ontwerp zo nodig drastisch dient te worden aangepast dan wel de ijskast in moet. Het lijkt ons geen voorbeeld van een modelbeleid: een kennelijk ondoordacht voorstel wordt op goed geluk ingediend waarna enige tijd later wordt meegedeeld dat het óf moet worden aangepast óf moet worden ingetrokken. Wist het kabinet- in het bijzonder deze minister - nu wer kelijk niet dat er allerlei aan schortte? De mededeling van Boersma houdt bo vendien in dat niet alleen zijn ambtena ren bepaalde punten over het hoofd hebben gezien, maar ook de raad van state. Zouden deze over het algemeen nogal kritische heren een rammelend wetsontwerp zo maar hebben laten pas seren? We geloven er niets van. De ad viezen van de raad van state inzake wets ontwerpen worden nog altijd niet openbaar gemaakt, maar he t zou juist m dit geval wel eens aardig zijn om te we ten hoe di t hoogste adviescollege van de regering over dit ontwerp heeft geoor deeld. Misschien was dat oordeel al even kritisch als de kritiek die de laatste tijd op de VAD is uitgestort De 'esj af-n» Peter Cuslers en Bangla- schaken en bridge. VLISSINGEN - B. en w. van Vlissingen willen in 1977 vrijwel al le gemeen telijke belastingen mei zeven procent of ineer verhogen. Dat betekent een verhoging vandeinkomstenmetbi.ina5,5 ton. Geld, dat-zo blijk tu-atebegeleidingsbriefliij de begroting voor volgend jaar - hard nodig isomeen deel van het begrotings tekort van 1.341.000 weg te werken. Daarnaast heeft het college in een groot aantal uitgaven het rode potlood gezet, waardoor een besparing wordt bereikt van bijna 8 ton: samen zijn de bedragen voldoende om het begrotingstekort te dekken. Bij deze operatie tekenen b en w aan „Wij vinden het verheugend, dal wij er nietalleeninzijngeslaagdueensluitende begroting voor te leggen, maar dat-on danks de lastenverzwaring die voort vloeien uit essentiële infrastructuurwer ken als de Kanaal-overbrugging en de aanleg van de Sloeweg - voor het ko- menaebegrotingsjaareen aantal voorde gehele ontwikkeling van onze gemeente vanbelangzijndeelementeninaebegro- Lietl [JTOCeflt tingkonwordengehandhaafdofennkon worden opgenomen gemene prijsstijgingen In dit opzicht herin ne rt. men e ra and at de sta a tssecre- taris voor binnenlandse zaken als maxi mum toelaatbare tariefsstijgingeen per centage van zeven heeft genoemd, be halve voor de onroerend-goed belasting Het tekort van 1.341.000 is voor b. en w. aanleiding geweest om - zo schrijft men - ..al daarvoor in aanmerking komende bedrijven, diensten en instellingen schriftelijk te verzoeken na te gaan op welke wijze inde ingediendebegrotingen bezuinigingen zouden kunnen worden aangebracht." Daarnaast stelt men: ..Gele t op he t begrot incsbeeld achten wij het noodzakelijk dat de plaatselijke be lastingen worden aangepast aan de al- In die sector denkt men aan een verho ging van gemiddeld ruim tien procent, waarbij de verhoging voor eigenaren niet meer mag zijn dan 4,7 procent en de gebruikers gemiddeld 18 procent meer moeten betalen. De totale meerop brengst uit die sector komt dan op bijna ƒ428.000. De resterendehogere belastingop brengst van 180.000 komt dan uit een verhoging van vrijwel alle andere tane ven met zeven procent: leges 12.000. bouwlcges 15.000, precariorechten 4.000, reinigingsrechten 57.000. be grafenis rechten 10.000. hondenbelas ting 18,000 plus een verdubbeling van het tanet' voor tweede honden 8000. Bij de bezuinigingsoperatie hebben b en w. er onder meer naar gestreefd om de pnjsstijgmgen omlaag te halen tot het niveau van de prijscompensatie (4 pro cent). Het college geeft de raad in overwe ging de herziening te beperken tot de 'grote posten'. Wegens correctie van de prijsstijgingen komt men aan minder uitgaven tot een totaalbedrag van ƒ437.000. Daarin zitten onder meer be- sparingsposten op het onderhoud stad huis i25.0001. op politiescholen en cur sussen van 15.000. op de openbare ver lichting van 40 000. straten en pleinen ƒ30 000, plantsoenen ƒ80.000. nolenn- gen. reinigingsdienst, havens, vaartenen begraafplaatsenelk 20.000. verlichting, verwarming van openbare scholen, kleu- gymnastieklokalen van terscholen ƒ65 000. Een bedrag van 356.000 is op de begro ting daarnaast nog gespaard door verla ging van een aantal andere uitgavenpos ten zoals; onderhoud kleuterscholen 37.000. onderhoud gymzalen 12.500. exploitatievergoeding bijzonder onder wijs als gevolg van de verlagingen in kos ten voor verwarming, verlichting en on derhoud lager onderwijs 30.750 minder onderhoud 'bruikleenschool' Rem- brandtlaan/ 17.500.nietopvoerenvande post voor de vorming van een cultuur fonds ut de subsidiering van de stichting Culturele gemeenschap 25.000. verla ging kosten jeugdzorg 29.600, minder uitkenng aan gemeentelijke sociale dienstdoorvervallendeel uitkeringen en vergoedingen medische voorzieningen 63.700. middelen vrijmaken uitsaldire- serve 60.000enrenle saldirese rv e - aan- vankeüjk niet opgevoerd - ƒ80.000. merkwaardige mededeling van minister Boersma heeft vermoedelijk een relatie met hei tijdstip waarop het kabinet-Den Uyl thans is aangekomen. Het is aan zijn laatste jaar bezig en nie mand rekent er op dat het vóór de ver kiezingen nog naar huis zal worden ge stuurd. Het kan zich nu wat vrijer op stellen. hetgeen er ln dit geval op neer komt dat de minister van sociale zaken meteen vrij grote gemoedsrust toegeeft dat het wetsontwerp-vermogens- aanwasdeling in de huidige vorm eigen lijk niet kan. Met andere woorden: het volgende kabinet zal met iets anders voorde dag moeten komen en hoe dat er komt uit te zien hangt mede van de ver kiezingsuitslag af. De realiteit van Boersma's mededeling is. dat de VAD - overigens overeenkomstig de tradities van dit kabinet - naar de toekomst wordt verschoven. Als nu ook nog een soortgelijke mededeling komt over het ontwerp-ondememlngsraden, dan hoeft niemand zich meer tijdens de nog zo kort durende rit al te moeilijk te maken. Na het Lockheed-debat in de kamer hoorden we een Haags politicus de op merking maken: „Den Uyl ls aan maat schappijhervormingen niet toegeko men. maar hij is in ieder geval een uit stekend crisisbestrijder." De nieuwste mededeling van Boersma duldt er op dat het eerste gedeelte van dit Haagse oordeel steeds juister wordt s

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1