DIEPE ROUW IN CHINA NA OVERLIJDEN VAN MAO MINI KRANT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Suikerfabrieken verwachten van Zeeuwse bietencampagne een redelijk resultaat as- Westduits blad: in 1969 brief rekenkamer provisie Lockheed Zie pagina 18 Politieke leiders uiten hun bewondering en respect vandaag Britse zeelieden: staking gaat door Novib zet Equador op zwarte lijst Produktschap handhaaft prijsverhoging melk met 2 cent ICI BEKENT GEVEN SMEERGELD j fjantlijn' ONDANKS DE GROTE DROOGTE NS-oudjes overwinteren 219e jaargang no. 215 Vrijdag 10 september 1976 ivan onze correspondent) PEKING-DEN HAAG - Politieke leiders in de wereld hebben donderdag in hun reacties uiting gegeven aan hun bewondering en respect voor de Chinese leider Mao Tsetoeng. die in de nacht van woensdag op donderdag op 82-jarige leeftijd overleed aan de slopende ziekte van Parkinson. De Amerikaanse president Ford noemde Mao in een ongebruikelijke verklaring een ..zeer opmerke lijk. groot man'' en ..een gigantische persoonlijkheid in de moderne Chinese geschiedenis Minister Kissinger prees de Chinese leider als een ..enorm grote peisoonlijkheïd'" VÏKING ArciueJJolo ml oktober 1975 van de Chinese par Lij voor alter Mao Tse Toen# overleg Staatssecretaris Van Huiten praat met de Belgische overheid over bïnnen- voovtlaricven Noord-Zuid. inspraak inspraakiermDn voor het concept-wetsontwerp op het basison derwijs zal niet worden verlengd. overleden Opinie naar aanleiding van het overllj- van Mao Tse Toeng schetst drs. J Gwneken hel portret van deze Chi nese staatsman. h'eg Het metaalveredelingsbedrijf Cruson Ijnt mogelyk uit het centrum van inflatie Sport postbode Gaby Minneboo v. öe snelste b|j de amateurs ray eis film NÖS-teletisie vertoont de lllm Toe- banden radio en televisieprograrr. s. strips PAGINA 17 strop '•■<oenng van de VAD wordt een -°P voor de ondernemers, beurs, fi- "Micfén. economie LONDEN (AP/DPA) - Leiders van de Britse vakbond van zeelieden hebben donderdag afwijzend gereageerd op het verzoek van andere bonden om de na tionale zeelicdcnstaking af te gelasten die zaterdag om middernacht moet be ginnen. De aangekondigde staking vormt een ernstige bedieiging vooi de Blitse eco nomie en heeft het pond sterling op nieuw onder zware diuk gesteld De En gelse centrale bank moest .-leunaanko- pen vellichten om de val van hel pond op de buitenlandse wisseimaikten tegen te gaan Premiei James Callaghan heeft een be zoek aan Canada afgelast om zich pei- sooniijk met desituatie bezig te houden Callaghan liet zijn Canadese ambtge noot PieneTrudeau donderdag weten dat hij in verband met de crisis niet in staat was om zoals gepland vandaag uit Londen te vertrekken Het oveikoepelende Britse vakbond sorgaan TUC dat op het ogenblik zijn jaarvergadering in Brighton houdt, ontbood de leiders van de nationale bond van zeelieden om afkeuring ovei het stakingsplan uit te spieken Tuc-secretaris-generaal Len Murray verklaarde na het onderhoud dat hij de leiders van de zeeliedenbond in duide lijke termen te verstaan had gegeven dat zij het zogenaamde sociale con tract tussen het TUC en dp regering dat ten doel heeft inflatoiie loonsverhogin gen tegen te gaan. aan hun laars hadden gelapt Er waren donderdag aanwijzingen dat al spoedig na liet begin van de staking, die catastrofale gevolgen voor de eco nomie zou,hebben, de noodtoestand zal worden uitgeroepen. De Russische regeling reageerde koel tjes op de dood van Mao. Radio Moskou meldde het nieuws terloops in het och tendbulletin. De Russische kranten brachten het nieuws uiterst summier. In een telegram aan de Chinese com munistische pailij werd slechts uiting gegeven aan het ..medeleven met dr familie en de overledene en zijn ver wanten De Britse piemiei Callaghan noemde Mao ..een van de grootste leidei s van deze eeuw de Westduitse vooizlttei van de SPD-paitij Brandt, een histo risch zpei belangrijke peisoonlijkheïd de Fianse piesident Giscaid d Estaing roemde de puie kiacht van zijn acties en de veimetelheid van zijn gedachten de Indiase piemiei Gandhi spiak van ..een eminent staatsman ende Japanse premiei Miki van een gioot leidei Zowel ministei-piesident Den Uyl als mimstei Van dei Stoel stuuiden condoleance-telegiammen aan de Chi nese regering. In de Tweede Kamei werd de vergadering ondeibioken vooi het voorlezen van een ïegeiingsveikla- ring. li OU IV In Peking is bekendgemaakt, dat de rouwplechügheid. waarbij „geen en kele buitenlandse regering" is uitge nodigd. zal plaatsvinden in de Grote Hal van het Volk. waarin Mao wordt opgebaard. Op 18 september zal de rouwperiode worden afgesloten met een grote massabijeenkomst in het cen trum van Peking. Op die datum zal ook in heel China drie minuten stilte in acht worden genomen, zo heeft hel cen traal comité bepaald. Terzelfder lijd zullen in heel China alle sirenes, op de pleinen, in de treinen, op de schepen en de fabrieken, klinken als teken van rouw. Het nieuws van het ovei lijden weid donderdagmorgen vroeg dooi Radio Peking bekendgemaakt Onmiddellijk daarna kwam al het veikeei in de Chi nese hoofdstad tot stilstand Westeise journalisten meldden dat hondeiddui- zenden mensen velen getooid met zwarte armbanden huilend de straat op gingen Mao's gezondheidstoestand is het laat ste jaai hard achteiuitgegaan Volgens waarnemers leed hij na een heioeite enige tijd terug, aan een gedeeltelijke vei lamming Het centi aal comité van de communistische partij besloot in juni dit jaai dat Mao geen buitenlandse gas ten meei zou ontvangen De laatsle be langrijke politieke leidei met wie hij sprak, was de Pakistaanse piemiei Ali Bhoetto Twee maanden daarvooi in februari onderhield de Chinese paitij- voorzittei zich enige tijd met de Ameri kaanse ex-president Nixon die op Chi nese uitnodiging een ophefmakend te- zoek aan Peking bracht «lat hicivooi in de laatste maanden al bepaalde voorzieningen zijn getroffen. Maai deze zouden dan toch een zeer be perkt karakter hebben, waarvan de werkelijke gevolgen vooi het machtse venwicht in de top op lange termijn niet zijn te overzien. Tijdens de jongste campagne heeft zich daarin namelijk aan de ene kant duide lijk een viertal radicalen afgetekend che wel woiden aangeduid ais de Shanghai-gi ocp Zij woi den aangevoei d SCHIPHOL - De Nederlandse Organi satie voor Internationale Bijstand (NOVIB) heeft besloten Equador „op de zwarte lijst" te zetten wat betreft de uitzending van functionarissen naai dat land. Algemeen secretaris Sjef Theunis verklaarde dit donderdag na terugkeer uit Equador met Novib- medewerker Rodrigo Egana. die daar zes dagen op onduidelijke gronden is gevangen gehouden en verhoord, ter wijl de autoriteiten zeiden van zijn verdwijning niet'- te weten. Egana «29» is van Chileense afkomst en een vioegere medewerkei van Allende Hij woont nu in Nederland, is getrouwd meteen Nederlandse en heefl als vluch- dooi de weduwe van Mao. Chiang Ching. die zich vooial als cultuuiciitica heeft gemanifesteerd De belangrijkste fieuui erin is Chang Chun Chiao die eeiste vice-piemiei van de legering is. lid van het dagelijks bestuui vundepai- t ij en hoofd van de politieke afdeling van het legei Veidei wordt een giote iol gespeeld dooi de40 ei YaoWen Yuan.die het best als paitij-ideoloog kan woiden aange duid. en de 30'ei Wang Hung Wen die tweede vice-voorzittei van de paitij is Aan de andeie kant zijn ei enkele men sen die duidelijk gematigdei posities innemen Daaitoe behoien belangtijke mensen uit het overheidsappaiaal. zoals vice-piemiei Li Hsien Nien en Wu- teh. de buigemeestei van Peking, en te vens belangrijke mensen uit het lege- rapparaaL zoals Chen Hsi Llen en Wang Tung Hsing De aanzienlijke accentvei schillen tus sen beide vleugels in de beooi deling van de binnen- en de buitenlandse politiek zullen het moeilijk maken om ovei de opvolging van de pa 1 tij vooi zittei ovei- eenstemming te bereiken. Het is dan ook zeer wel mogelijk dat de beslissing vooralsnog zal worden uitgesteld, of dat een tijdelijk compiomis woidt bereikt. Dat compromis zou kunnen bestaan uit de benoeming van een van de laatste vertegenwoordigers van de oude garde, zoals de 78-jarige defensieministei Yeh Chien Ying. waaidooi het definitieve besluitenige tijd kan woiden uitgesteld Het zou echter ook kunnen dat de compromis-premier Hua Kuo Feng, die tevens eerste vice-voorzittcr van de pai tij is. de post voorlopig waarneemt. Op de Chinese ambassade in Den Haag weid donderdagmiddag een korte hei - denking gehouden in rei band met het overlijden van partijleidei Mao Tse toeng. Foto: Een lid van het ambassadeperso neel vooi het portret van de overleden leider Motie tegen de omroepen VAV D e commissie voor consu- men te mum gelegenheden van de Sociaal-economische ïaad 1 heeft de ministers Van Doorn r j en Lubbers geadviseeid om extra zendtijd tei beschikking te stellen van de consumentenvoorlich ting De commissie meent dat voor een dergelijke oorhcntihg recnistreetcs zendtijd moet worden toegewezen, zo dat men met afhankelijk is van andeien. in dit geval de omroepvelenigingen. Ze stelt dan ook een permanent orgaan voor. dat deze voorlichting in handen kan nemen, een soort tegenhanger van de Ster In feite komt dit advies neer op een motie van wantrouwen tegen de gewone zendgemachtigden, de om- loepverenigingen Voor zover zjj aan consumentenvoorlichting doen tonen hun programma's allerlei tekortkomin gen en bovendien bestrijken ze een te beperkt terrein aldus de Ser- commissie. Alleen Koning Klant' van de Vara kan er naar haar oordeel nog mee door D: beschei- Het. feitelijke doel van zijn anestatie was volgens Egana te zien welke infoi- matie hij in Equadoi en Peru vooi de Novib hud verzameld. dere sleutelfuncties zou gaan bekleden, een situatie waarmee men in het verle den slechte ervaringen heeft opgedaan. Een dergelijk besluit zal dan ook ver moedelijk zeer uitdrukkelijk als een interim-oplossing worden aangeduid. (Van onze redactie economie) RIJSWIJK - De minimumprijs van (verpakte) volle melk moet zo mogelijk met ingang van maandag 20 september van 94 op 96 cent per liter worden ge bracht. Dit besloot donderdag het be stuur van het produktschap zuivel. Be halve kostenverhogingen speelde bij dit besluit mee. «lat de melkveehouders in de laatste maanden grote schade hebben geleden door de droogte. De vraag is nu of het besluit goedkeuring van de overheid krijgt. Als de ministers van economische zaken en landbouw geen bezwaar aanvoeren zal het besluit tot verhoging van de mi nimumprijs vermoedelijk binnen enkele weken van kracht worden Uitgerekend is. dat het een effect op de kosten van levensonderhoud heeft van 0.03 punt Het vetgehalte van halfvollemelk wordt met verhoogd in tegenstelling tot eer dere plannen Dit is donderdag besloten in het bestuur van het produktschap zuivel. Zowel op advies uit het bedrijfs leven als vanwege consumentenaand- rang kwam men tot de conclusie dat het op dit moment niet verstandig zou zijn tot verhoging te besluiten it advies lijkt ons een symptoom van een ontwikkeling, die de laatste riid herhaaldelijk de aandacht vraagt De profilering van de oude omroepen komt namelijk steeds minder op de voorgrond: een voim van ontzuiling Met profilering wordt in Hilversum be doeld dat een zendgemachtigde een duidelijk eigen karakter heeft, waardoor zijn progiamma s onmiddellijk herken- baa: zijn: dat hoort bij de NCRV. dat bfi de Vara enz Vroeger was die hei ken baarheid vrijwel altijd aanwezig, tot in het amusement toe Toen er alleen nog maar radio was. kon de luisteraar de meeste programma s onmiddellijk inde len: desfeer. de keuze van de muziek, de onderwerpen, het had allemaal te ma ken met. het eigen gezicht van de be wuste omroep. In deze tijd echter is daarvan een groot deel verdwenen, een met. gering aantal programma's is ont- zuild. Een serie als Kojak wordt door de NCRV uitgezonden, maar past evengoed by deTrosofbi.i de Vara. Allerlei spelle tjes ztin zo algemeen, dat ze zonder be zwaar door bijna elke zendgemachtigde kunnen worden uitgezonden. Onlangs was dit verschijnsel onderwerp in een directe uitzending van de rubriek Fron taal. waarbij nog weer eens het bekende VPRO-stokpaard werd bereden: gooi al de amusementsprogramma's In één pot - die van de NOS - en laat de omroepen uitsluitend uitzendingen verzorgen waarin hun eigen karakter tot uiting komt. Ze kunnen dan met veel minder zendtfid toe. Tijdens de uitzending kwam vast te staan dat dit denkbeeld nogal wat mensen aansprak. In dit beeld past zeker de gedachte van een speciale consumentenvoorlichting. H. Diepe Sclurk De dtxxi van de man die het volkrijkste land ter wereld 27 jaar op zeei persoon- lijke wijze heeft geleid zal het Chinese volk ongetwijfeld tot in het diepst schokken en ook de overblijvende lei ders voor ernstige moeilijkheden plaat sen Het is nog slechts kort geleden dot mensen als de waarnemend vice- presidenten Tung Pïwu en diens opvol ger Chu Teh en ook de eerste minis lei Chou En-Lai ovei leden, en dat plaats- veivangend eeiste ministei Tenghsiao Ping werd gekritiseerd en afgezeï Het gevaar bestaat dat de resterende meningsverschillen daarovei een l>e- slissing over Mao's opvolging ei nstig zullen bemoeilijken. Hoewel daarvoor geen aanwijzingen zijn. is het denkbaar BONN-I ONDEN - Hel Westduitse mi nisterie van defensie heeft gedurende de periode dat CSU-voorziller Franz Josef -Str3uss minister was. ongebrui kelijke provisies betaald die samen hingen met de aankoop van Starfigh- lers. Aan verschillende pei sonen zou den miljoenen zijn gegeven. Dit meldt de links-liherale Frankfurter Rund schau van donderdag. Deze beweringen worden gebaseerd op een vertrouwe lijk schrijven van het Bundesrerh- ■uingshof teen soort algemene reken kamer! van 26 juni 1969 aan de toen fungerende minister van defensie Ge rhard Schroder iC'Dl'i. De rekenkamer veroordeelde «Ie betaling van deze ..provisies". In het begin van de jaren zest ig is aan het bureau van Fied C Meusei in Zwit- seiland - dat bij het schandaal rondom Prins Bernhard een sleuteiol speelde - dooi het ministerie van defensie een .provisie van ciica een miljoen mark betaald De betaling van nog eens 25 miljoen maik provisie is geschiedt, zoals do Frankfüitei Rundschau meldt via de diiectem van de Frankfuitei firma ..Deutsche Commerz GMBH di Gunther Frank-Fahle De vooi zit ter van de SPD-fiactie in de bondsdag. Herbert Wehner. heefl zich uitgesproken voor opheldering van de vraag of Westduitse partijen of politici bij het Lockheed-schandaal betrokken zijn geweest. Hij wil dat desnoods een commissie van onderzoek woidt ge vormd ICI De grootste Britse industrie. Interna tional Chemical Industries 'ICI) heeft bekend in de afgelopen viei en een half jaar ruim 5.5 miljoen gulden aan steek penningen betaald te hebben De direc tie van ICI zegt echtei. dat geen illegale betalingen aan politieke partijen wer den gedaan. De bekentenis werd gedaan in een lap- port aan de Amerikaanse commissie voor het beurswezen tijdens ondei han delingen over een lening die ICI in de Verenigde Staten wilde aangaan De betalingen zouden niet in Engeland of in de VS hebben plaatsgevonden, maar voornamelijk in het Verre Oosten en Afrika en in enkele landen in Euiopa. waarbij I talmet name weid genoemd. De voormalige Lockheed-medewerker Emest Hauser heeft een rectificatie geïst van een verklaring in het rapport-Donner. waarin gesteld wordt dat hij het als een vervalsing aange merkte Aalbeitsberg-document" in omloop heeft gebracht. Als dit niet binnen twee weken gebeurd zal hij een kort geding tegen de staat aanbinden, zo zei hij in een telefoonge sprek met een Londense advocatenbu reau Een woordvoerder van de rijksvoorlich tingsdienst zei donderdagavond dat de regering nog geen aanklacht van Hau ser had ontvangen. Het „Aalbertsberg-document is een memorandum dat ondertekend zou zijn door de ex-Lockheed-emplov Roha waarin melding woidt gemaakt van de betaling van ruim 800.000 dollar op Schiphol aan de Fokkei-medewerkei Aalbertsberg. Het bedrag zou vooi Prins Bernhard bestemd zijn geweest De Amerikaanse regering heeft de vliegtuigfabriek Lockheed laten weten dat zij bereid is de onderneming finan cieel te blijven steunen, maar op voor waarde dat er geen dubieuze betalin gen meer worden gedaan. Let nieuwe Ser-rappoit is er een voorbeeld van dat vergeleken bjj vroe ger andersoortige - niet levensbe schouwelijke - belangengroepen toe gang tot de ether vragen. In dit geval: consumenten. Zal het bij deze categorie blijven'' We nemen aan van niet. In de Nederlandse samenleving ztfn de laatste jaren nieuwe 'zuilen' herkenbaar, orga nisaties met beperkte doelstellingen, zich vaak richtend tot bepaalde doel groepen. maatschappelijke hulpverle ning. bejaardenzorg buitenlandse ar beiders actiegroepen enz. Waarom zou den zij niet ook om zendtijd vragen met als motief, dat de voorlichting aan hun eigen categorie op dit ogenblik te een zijdig en te onvolledig is? Da t aanvragen gebeurt trouwens nu al Wanneer men de verzoeken om zendtijd van de laatste jaren nog eens nal«x»pt. dan ziet men daarbij allerlei groepen die oprecht me nen aanspraak te mogen maken op zendtijd omdat ze via de omroepen te veel buitenspel staan. De Ser- commissie zegt nu over de consumen tenvoorlichting. dat de aandacht van een breed publiek onder meer moet worden gevestigd op het gebruik van schadelijke produkten en van mislei dende praktijken Menige aanvraag om zendtjid uit de afgelopen jaren kwam met precies dezelfde argumentatie voor de dag. zij het gericht op - wat men zou kunnen noemen - geestelijke voorlich ting de aanvragers vonden die van de omroepen te gering of zelfs schadelijk en misleidend. H.. VERSCHILLEN PER BEDRIJF ZIJN GROOT Y'LISSINGEN - De suikerfabrieken in Sas van Gent verwachten van «le bie tencampagne die volgende week maandag m Zeeland begint, ondanks de droogte van de algelopen maanden, een redelijk resultaat. De opbrengsten per hectare zullen, naar men nu kan schatten, rond de 42 ton bedragen. Dal ligt vier ton beneden het tienjarig lan delijk gemiddelde. Daar slaat echter tegenover dat het suikergehalte, zoals dat deze week gemeten werd in mon sters, op 17 procent ligt. terwijl dat vo rig jaar 15.5 procent bedroeg. Deskun digen stellen dat de resultaten in het algemeen niet tegenvallen, maar dat het hier gaat om gemiddelden. Boeren die op droge grond bieten hebben, krij gen te maken met zeer sléchte biéten- opbrengstcn: soms minder dan 10 ton per hectare. De lieer W van 't Sant van de CSM Goes verwacht dat in de CSM-fabnek in Sas van Gent ongeveer 290 000 ton bieten zal worden verwerkt tot de kerstdager. Dat is ongeveer dezelfde hoeveelheid als vorig jaar Daarmee komt de fabriek op een redelijke produktie. maar de heer Van l Sant tekent daarbij wel aan. „Voor de boeren zijn de verschillen schrijnend groot. Je hebt bedrijven waar de twintig ton nog met gehaald wordt Redelijk' per hectare en andere waar men wel bo- - -• J ven de 60 ton zal komen Het aanbod zal in de eerste week van de campagne behoorlijk zijn. De heer Van 'tSant heeft de indruk dat veel boeren doordat ze gebrek hebben aar. ruwvoer - biete blad en -koppen - snel hun bieten uil de grond halen. Ook speelt mee dat men aan het begin van de campagne een ex tra premie knjgt Verder speelt een rol dat hel suikergehalte nu hoog ligt Dat kan door de combinatie van regen en zachte nachten naar beneden gaan. Het ge suikergehalte levert hogere prijzen De directeur van de Suikerunie in Sas van Gent. de heer W. Duitemeyer. heeft de indruk dat door elkaar genomen de opbrengsten redelijk zullen zijn. „We schatten de opbrengst nu op 42 tot 43 ton per hectare. Met nog wat regen kun je nog wat groei krijgen. De laatste jaren zijn we er in Zeeland wel aan ge wend geraakt dat wc dicht bij de 50 ton per ha zaten, maar gezien de weers omstandigheden van deze zomer is het nog redelijk, al zijn we van hedrijf tot bedrijf wel grote verschillen." Naar verw achting zal de Suikerunie tijdens de komende bietencampagne 280.000 ton bieten verwerken, wat ongeveer 25.000 ton minder is dan vorig jaar. Dat heelt mede te maken met een wat an dere verdeling, die met de Brabantse fabrieken van de L'nie is gemaakt. De heer Duitemeyer signaleert dat het suikergehalte dit jaar- naar zijn schat ting ongeveer 16.5 procent - hoger is dan de laatste jaren het geval was. Ruwvoer Anders dan m voorgaande jaren ïsbü de t Stol zie pagina 6 kolom 7 Let ftikt ons dat de omroepverenigin gen er goed aan zullen doen het advies van de Ser-commlssle zorgvuldig te be studeren. Misschien zouden ze het on derling gekrakpel enige tijd kunnen sta ken om tot bezinning te komen over de vraag welk gezamenlijk standpunt hier nodig is. Zo n standpunt zou kunnen in houden. dat men samen de consumen tenvoorlichting ter hand gaat nemen, ook al betekent dat voor de omioepen het opofferen van een stukje zelfstan digheid. ook al houdt dat een vei dei e deconfessionalisering in. Indien men echter niet tot een gezamenlijk stand punt komt. dan bevordert dat zonder meet de komst van een zelfstandige eonsumentenvootlichting. Als het een maal zover is gekomen, dan ls ei tegelü- kertild een precedent voor verdere ont wikkelingen steeds meei zelfstandige deelurtzendingen in handen van be paalde doelgroepen. Misschien is dat toen met tegen leuouüen. .ooral metals er meei zendmogelijkheden - meei ka nalen. meet kabelnetten - komen. Maai het is vooi de omroepen verstandiger om te piobeien op deze ontwikkeling welbewust In te spelen, als ze dat niet doen zal hun rol steeds minder belang rijk woiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1