Belgische en Nederlandse milieugroepen gaan samen Voor Humanitas met de wekker rond Rabobank Q 'Sas van Gent vooruit' zet weer stap in kwestie renovatie PZC/p Nu ga je geldzaken zelf regelen. Met een Privé-Rekening bij de Rabobank. .w., DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1976 MILIEUVER VUILENDE PROBLEMEN BIJ BASIS AANPAKKEN9 VLISSINGEN - Een groot aantal Belgi sche en Nederlandse milieugroepen, die zich bezighouden met de milieu vervuilende problematiek rond de Schelde en de Wcslerschcldc, zijn on langs samengegaan in de Overleggroep Regio Antwerpen en de Benegora- Lcefmilieu. Doelstelling van deze geor ganiseerde milieugroepen is de be strijding van de milieuvervuiling bij de basis aan te pakken. Aan de Overleggroep Regio Antwerpen kunnen alle verontruste burgers, die tot op heden nog niet bij een milieuvereni ging zijn aangesloten meedoen, terwijl bi) de Benegora-Lee&nilieu alle reeds bestaande milieugroepen aansluiting kunnen vinden. Deze Belgisch- Nederlandse Grens Overleggroep Antwerpen zal een soort overkoepelende functie krijgen. punten, die zullen worden aangepakt djn volgens de initiatiefnemer en orga nisator van deze 'federatie' van milieu groepen. de heer B. de Klerk, de licht vervuiling. de watervervuiling, het ex plosiegevaar, het grondwaterprobleem, de kernenergie, natuurgebieden en de infrastructuur. De in Putte woonachtige heer De Klerk vertelt dat deze vorm van samenwerken isontstaan op verzoek van enkele Belgi sche milieugroepen. De Benegora- Lee&nilieu bestaat op het ogenblik uit de drie voornaamste milieugroepen de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, de Brabantse Milieu Federatie en de Bond Beter Lee&nilieu uit België, en een twin tig kleinere groepen zoals onder meer de Milieugroep Zundert, De Groenraad Eckeren en de milieugroep uit Heide- Kalmthout. Ben de Klerk: „Er is al meer keren ge probeerd de groepen, die hetzelfde ge beld bestrijken, en dan praat ik voor namelijk over WestrBrabant. Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en het gebied rond Antwerpen, te bundelen in één mi lieugroep. Deze initiatieven liepen op niets uit, omdat er van Belgische zijde geen respons kwam. Nu we de zaak rond de Zoomweg - een doorgangsweg van Rotterdam naar Antwerpen - samen met Belgische actiegroepen zover heb ben gekregen, dat die vrijwel zeker met ln de huidige vorm zal worden aange legd, is het idee ook bij Belgische groe pen gaan spreken om samen te gaan." Het bundelen van de milieugroepen is volgens de heer De Klerk, tevens secre taris van het overkoepelende bestuur, op een zeer brede basis opgezet. „De eerste steen is ongeveer een half jaar ge leden gelegd, daarna kwam het sneeuwbaleffecten op 19 augustus heb ben we onze eerste openbare vergader- ing:gehouden", vertelt hij. Binnenkort zal de federatie een sympo sion houden in een zaal van de lagere meisjesschool Christiaan Pelleman in Kipellen (B). „Op deze middag, die op zaterdag 23 oktober zal worden gehou den, zal een groot aantal milieu deskundigen aanwezig zijn", aldus Ben dé Klerk Als uitgangspunten dienen de onderwerpen Luchtr en Oppervlaktwa- térverontreiniging. Als panel zijn de he ren prof. dr. Apotheker Heyndrickx (toxicoloog, België), dr. M. Clement (scheikundige, België), dr. M. Brosens (scheikundige, België), ir. H. Zeedijk (docent luchtverontreiniging Th. Eind hoven). M. J. Koning (PvdA-kamerlid) en Ir J. L. Kooien (hoofd van het Rijkss Instituut voor Zuivering Afvalwater Nederland) aangezocht. Volgens de heer De Klerk is het de be doeling om via deze symposia politieke druk uit te oefenen op de kamerleden. leden van provinciale staten en leden van gemeenteraden. „We moeten dit probleem bij de basis aanpakken en deskundigen aan het woord laten. Niet de jongetjes, die een beetje lawaai maken zoals wij, aan het woord laten", legt hij uit. Dit wil volgens Ben de Klerk echter niet zeggen dat verdere achties van de ge bundelde milieugroepen zullen uitblij ven. „We zullen zeker attent blijven en zorgen dat milieuvervuilende aspecten boven water komen. Vaak is zelfs de overheid niet op de hoogte van deze praktijken. Wij willen dan de 'aandra gende taak' vervullen ze hiervan op de hoogte te stellen", verklaart hij. Om een voorbeeld te noemen vertelt hij dat het vaak voorkomt dat fabrieken in de nachtelijke uren en in het weekeinde vuil lozen, wat officieel niet is toeges taan. „De~werknemers van dergelijke bedrijven zullen door ons worden bena derd. en dat is in enkele gevallen al ge beurd, om die gevallen te rapporteren, zodat wij deze kunnen doorspelen naar de verantwoordelijke instanties. Om nog eens duidelijk te stellen wat het doel is van de samenwerking noemt de heer De Klerk vier punten, die kun nen worden samengevat onder de noe mer 'de mensen bewust maken'. „In eerste instantie is het symposion erg belangrijk. Hier komen de mensen die de vergunningen verlenen en toezicht moeten houden. Dan zullen we de resul taten, die tijdens zo'n symposion wor den geboekt, nauwlettend volgen. In dien wij over voldoende financiën be schikken willen we de mensen, de kleine verbruikers, wijzen op hun bijdrage aan de milieuvervuilingen totslot willen we de raadsleden met betrekking tot de ruimtelijke ordening milieubewuster maken. Hierdoor kan je voorkomen dat onjuiste beslissingen worden genomen Waar we later alleen nog maar tegen in kunnen gaan." legt hij uit. Organisatorisch moeten volgens de in itiatiefnemer nog de nodige dingen worden bijgeschaafd. Dit gebeurt tij dens de tweede openbare vergadering op 22 november. De plaats waar deze vergadering zal worden gehouden is nog met bekend. Wel kan al iets worden meegedeeld over de onderwerpen die ter sprake zullen komen. De heer De Klerk: „We zijn op het ogen blik hard bezig met het voorbereiden van de statuten en het huishoudelijk reglement. Deze twee aspecten zijn erg belangrijk omdat hiervan afhangt of we subsidie knjgen Verschillende gemeen ten hebben echter al toegezegd subsidie toe te kennen. Verder zal er tijdens deze vergadering een bestuur worden geko zen." Men denkt aan een organisatievorm waann een soort dagelijks bestuur van individuele mensen eens per zoveel tijd zal worden gecontroleerd door een al gemeen bestuur, dat zal bestaan uit af gevaardigden van de verschillende mi lieugroepen. Enkele leden van het bestuur zijn al be kend De heer De Klerk is secretaris, de advocaat mr Th. E. Bouma uit Bergen op Zoom voorzitter. Alfons Mees uit België eveneens secretaris en als pen ningmeester heeft de Belg Rik Venninx zich beschikbaar gesteld. „We willen zoveel mogelijk de posten verdelen tussen Belgen en Nederlan ders. Twee secretarissen, twee pen ningmeesters, een Nederlandse voorzit ter en een Belgische vice-voorzitter De taken die deze mensen moeten vervul len zijn daar ook wel naar, Er ligt bergen werk voor ons klaar," zo zegt de heer De Klerk. PPR statcntractie houdt openbaar overleg VLISSINGEN - De PPR-statenfractie houdt morgen, vrijdag, om 19 30 uur een openbaar fractieoverleg in 't Anker te V'lissingen. Op de agenda staan onder andere de rijksnota nationale parken, de adviescommissie havenschappen en de instelling van een provinciale raad voor het millieu Flinke schade bij aanrijding in Zierikzee ZIEKRIZZE - Bij een aanrijding op de kruising van de Scheldeslraat en «Ie Grevelingen straat te Zierikzee zijn woensdagmorgen omstreks acht uur twee personednauto's aanzienlijk be schadigd. De aanrijding gebeurde doordat de be stuurster W. R. de G. uit Zierikzee geen voorrang kreeg van ee nauto, bestuurd door W. J. R. uit Zierikzee. Er deden zich geen persoonlijk ongelukken voor. provincie POPCONCERT BIJ 'DE KOGSEPAEL' TERNEUZEN - De gezamenlijke buur- thuiuzen van Temeuzen openen zater dag 18 september het seizoen met een popconcert in 'De Kousepael' Daar treedt dan de formatie "Dutch Concert' (nieuwe samenstelling) op en verder zijn de Middelburgse zanger Frank Duden en het Zeeuws-Vlaamse duo Dick en Leni Hovestadt te horen. Schade botsing Perkpolder PERKPOLDER - Woensdagmiddag ontstond bij een aanrijding te Perkpol der schade aan een aanhangwagen en een vrachtauto. Toen E. A. G S uit Sas van Genten H. van de P. uit Venlo, ieder meteen vrachtauto met aanhangwagen van de boot te Perkpolder reden, be merkte S. te laat, dat Van de P. remde. Bij de botsing, die ontstond, reed S. met zijn vrachtauto op de aanhangwagen van Van de P. industriebond NKV Goes houdt feestavond Van Daal en Britsemmer in soos Ovezande GOES - De afdeling Goes van de indus triebond NKV houdt vrijdagavond in 'De Landbouw' in Goes een feestavond. Tijdens deze feestavond zullen drie jubi larissen gehuldigd worden. Twee van hen zijn 25 jaar lid van de bond en één veertig jaar Landelijk secretaris Van de Boom van de industriebond NKV komt naar Goes om een toespraak te houden. Biljartcompetitie Bevelandse bejaarden GOES - Vandaag - donderdag - gaat de Bevelandse biljartcompetitie voor be jaarden weer van start. Aan die compe titie doen zeven teams mee: Kapelle, Erasmus. Kminlngen, Rilland, Yerseke, GoeslenGoes2. De laatste wedstrijden van deze competitie zullen op 31 maart 1977 worden gespeeld. I ADVERTENTIE/ SAS VAN CENT - De woningbouwver- eninging Sas van Gent vooruit ver wacht binnenkort belangrijke stappen tekunnen zetten op weg naar renovatie van de Witte Wijk en de,Burgemeester Hoefhagelstraal. Dat plan is in over eenstemming met wat de woning bouwvereniging altijd heeft voorge staan: het metselen van een half- steensmuur om de bestaande gevels. Zodra de goedkeuring uit Middelburg binnen is gaat men met de bewoners nog eens de details van het plan be spreken. Verder denkt het bestuur ook binnen kort eenzelfde renovatieplan te kunnen voorleggen aan de huurders uit de Witte Wijk. Dat alles blijkt uit een in de be trokken wijken huis aan huis verspreide brief van de bouwvereniging. Zoals bekend bestaat er een diepgaand meningsverschil tussen hetbestuurvan de vereninging en de werkgroep renova tie uit de Witte Wijk, die de huizen wil laten- opknappen volgens het zoge naamde witplan. In een rumoerige ver gadering in augustus werd een voorstel van de werkgroep renovatie om zowel het halfsteensplan als het witplan voor te leggen aan de huurders door de leden verworpen. In de huis aan huis verspreide briel komt het bestuur van Sas van Gent Vooruit nog eens uitvoerig terug op een belangrijk aspect van het meningsver schil- de vraag of bij de aanleg van cen trale verwarmning 40 gulden extra huur verschuldigd zou zijn. Men heeft daarom bij de eigen brief een schrijven gevoegd van de Hoofd-Ingenieur- Directeur voor de volkshuisvesting in Zeeland. Daaruit blijkt dat de huur bij aanleg van cv 189 gulden gaat bedragen en zonder cv 148 gulden, inderdaad en verschil van ruim 40 gulden. Niettemin vindt het bestuur het 'volkomen juist' dat de bewoners van de Burgemeester Hoefnagelstraat inmiddels hebben ge kozen voor renovatie met centrale ver warming. 'Het zou gewoonweg onver standig zijn als de cv werd vergeten. Uit alle redeneringen en overwegingen blijkt heel duidelijk dat, nu de kans daartoe aanwezig is, er gerenoveerd moet worden met cv tegen de laagst haalbare huur. Vandaar dan ook dat wij aLs bestuur van de vereninging daaraan blijven vasthouden', aldus de brief van de bouwvereniging. Men wijst er daarin ook op dat, als ge volg van de consequent aangehouden lage huur voor de betrokken huizen, de huurverhoging in alle gevallen meer dan 30 gulden zal bedragen. Alle huurders zouden daardoor in aanmerking komen voor een tegemoetkoming van 3.000 gulden in de 'wederinnchtingskosten'. Overigens meldt de HID volkshuisves ting ia zijn brief aan het bestuur dat al leen voor woningen met- centrale ver warming een subsidie kan worden gege ven m de kosten van warmte-isolatie. Zonder cv worden die geheel doorbere kend in het verbeteringsplan. je kunt er ]e salaris, loon of andere ontvangsten op laten storten. i je geld is bij ons veilig, je krijgt er rente over en je kunt erover beschikken, wanneer je maar wilt. geef ons opdracht per bankgiroformulier en wij zorgen dat degene aan wie je iets te betalen hebt zijn geld krijgt. regelmatig hetzelfde bedrag betalen? (kamerhuur b.v.) kunnen wij automatisch voor je doen. acceptgirokaarten kun je naar ons sturen, wij zorgen voor de betaling t wil je automatisch sparen? snel te regelen! je kunt, onder bepaalde voorwaarden, (voldoende saldo b.v.) gebruik maken van Eurocheques of betaalcheques. als je soms even krap komt te zitten vinden wij daar samen wel een oplossing voor. dank zij de rekeningafschriften kun je later nog eens zien waar je geld vandaan kwam of gebleven is. Hoe kom je aan al dat gemak? Even bij een Rabobank binnenwippen. Met 3100 kantoren is er altijd wel een bij je in de buurt. Heb je ook je rekening mooi bij de hand. geld en goede raad at ik zo fijn vind in Humani tas? Dat het een groep is van bijzon der tolerante mensen, bereid om zon derbetaling mee te denken over alles wat met 'samen leven' te maken heeft. Mensen die ook echt proberen om sa men zo goed mogelijk te leven en zelf i iels willen ondernemen als de samen leving ergens in tekort schiet". Zie hier de bedachtzaam uitgesproken visie van Jopie Boogerd uit Zaams- lag. sinds 1 juni opbouwwerker in halve dienst voor de Vereniging Hu manitas in Zeeland. Haar belangrijk ste zet voor de komende tijd: „laten merken dat je er bent en dal de orga nisatie er is". j Duidelijk maken dat de organisatie er is Dat ze nog steeds bestaat en zich aan eigentijdse behoeften heeft aan gepast,, zou je moeten zeggen. Want de laatste jaren is het in onze provincie nogal rustig geworden rond Humani tas. Zo stil dat een heleboel jongere mensen nauwelijks weten wat deze jgroepering nu eigenlijk wil en doet. Voor hen even samengevat: Humani tas is een landelijke vereniging voor maatschappelijke dienstverlening en samenlevingsopbouw. Oorspronkelijk een stichting die zich bezig hield met ivnjwilligerswerk en maatschappelijke .dienstverlening. Drie jaar na de op- "chtmg, in 1948, democratisch tot .Vereniging omgeturnd. Toen de maat schappelijk werkers van alle gezind ten begin '70 overal waar dat mogelijk was uit praktisch oogpunt onder een aak kropen, kwam een stukje werkge- 'egenheid te vervallen en bleef Huma- mtas met een portie ongebruikte energie zitten. Zo groeide het haast Vanzelfsprekend toe naar de tweede poot waarop ze nu stevig staat, de sa menlevingsopbouw. Voor velen een mgewikkelde kreet die toch alleen maar betekent dat je mensen moti veert zeil iets aan hun problemen te noen Wat deze vereniging betreft met oe onveranderde zekerheid dat con- act van mens tot mens onmisbaar is. t-venais menselijke waardigheid en vnjneid. Ondanks die andere zwaai "Sn het werk als voorheen een club die zijn leden gelegenheid geeft zich in te zetten op elk gebied waar ze iets voor mens en maatschappij kunnen verbe teren. al is het voor zichzelf. Terwijl Humanitas zich naar de om standigheden plooide kregen ook de aanhangers een ander karakter. Was de vereniging vlak na de 2e wereldoor log hoofdzakelijk een basis voor rest- groepenngen die zich niet al te royaal beveiligd wisten door Keikeiyke oan- den. anno 1976 richt ze zich op ieder een die de Humanitas-gedachte wel aanspreekt en vindt dat de maat schappij niet ophoudt bij de grens van zijn eigen woongebied Als je dat zo hoort zou je een storm van nieuwe toe loop verwachten In plaats daarvan blijft het op de ledenadministratie uit erst rustig. Je kunt ook niet vaststel len dat de activiteit letterlijk uit de 400 Zeeuwse leden omhoog bruist. De be langrijkste rimpel in liet wateropper vlak lijkt de komst van Jopie Boogerd te zijn. Een ondernemende vrouw van voor in de dertig, getrouwd en moeder van een aankomende peuter en een tweedeklasser!,je. Na haar huwelijk eerst een part-time opleiding voor maatschappelijk werk gevolgd. Actievoerster Sindsdien kun je een waslijst maken van alle zaken waarin Jopie zich zoal gestort heelt: werkgroepen die zich bezighouden met landbouwzaken, part-time werkgelegenheid voor de Zeeuws-Vlaamse vrouw, clubhuis en peuteropvang: voorlichting, vor ming, roerig in een vrouwenadvie- scommissie voor de woningbouw en politiek niet te vergeten, ln het jaar dat D'66 zich bij de provinciale ver kiezingen niet ineer herhaalde stond ze nummer twee op de lijst. Toch stapt deze 'beroepsacticvoerster'. zoals ze liet zeil noemt, in het op bouwwerk. Een lunclie waarin hel niet de bedoeling is dat je zelf op dc barricaden klunt. maar er helemaal opgericht is anderen aan te moedigen iets op touw te zetten en zo hun onge noegen weg te werken. Jopie Boogerd: „Dat lijkt allemaal een beetje tegenstrijdig misschien met de acties die ik gevoerd heb Maar vol gens mij ben ik juist naar dit werk toe gegroeid door alle dingen die ik tot nu toe ondernomen heb Het bevorderer van ze 11 werkzaamheid is vreselijk be langrijk. Ik heb namelijk de indruk dat een heleboel mensen, thuis in de huis kamer, aardig weten aan te wij zei- waar de fouten in onze samenleving zitten. Ze sommen het verongelijkt op en doen er vervolgens helemaal niets aan Als het je zou lukken die mensen te bereiken, overtuigen dat ze er best opal kunnen gaan Kijken hoe de zaak zit en waarom. Laten ontdekken wat ze er zeil - vaak samen met anderen - aan zouden kunnen veranderen. Dan zou dat een hoop gevoel van onvrede wegnemen" Boogeid. „Daarnaast is de doelmatige steun van een vereniging als Humani tas - wat betrelt geld. advies, verzor ging papierwinkel - toch een veel te mooie kans om onbenut te laten?" Ze zou liet helst meteen 'in het veld' aan de slag gaan. contact zoeken met al die andeien die dezellde maat schappelijke mankementen te liji wil len. Jopie Boogerd ..Er zijn zat van die an deren" denk maar aan de kerken. Man-vrouw-maatschappij. de Zeeuwse Vrouwenraad, vereniging v oor milieuhygiëne de VAC s. de plaatselijke opbouwwerkers en zo kun je nog wel even doorgaan. Samenle vingsopbouw is echt niet iets dat al leen Huinanitasbednjlt. Wel zitten wij vergeleken met sommigen in het Stel nu eens datje wel degelijk de hand aan de ploeg slaat Dan nog maak je een mooie kans met je onderneming met veel meer te bereiken dan de be kende tocht van het kastje naar de muur. De nieuwe Humanitas opbouwwerkster is ervan overtuigd dat veel te veel acties in hel water val len door gebrek aan geld. organisatie en volhouders Het loopt stuk op in stanties. je wordt soms jaren aan net lijntje gehouden. Men weet vaak de beste ingang met te vinden en even min de juiste mensen die hetzelide wil len Zo gaan goede kansen je neus voorbij „Als je by gelijkdenkenden kunt aansluiten moet je nooit apart blijven doonnodderen". zegt Jopie voordeel We zijn toegankelijk voor een breed publiek, geen beperking tot een bepaald terrein, niet wat onder werp en niet wat kilometers betreu' Zelfopbouw Voorlopig kan lliimanitas-Zeeland zeil ook wel wal opbouwwerk ge- bruikeu. Dankzij die oude poot an de maatschappelijke dienstverlening zit de vereniging nog wel op een paar be- sluurssloelcn. .Maar bij evenzoveel andere algemeen geworden terreinen in maatschappelijk werk en gezond heidszorg voelt Humanitas dat hel de boot toeli wel gemist heelt. Verder is Jopie in deze inwerktijd tot de con clusie gekomen dat de leden zich veel meer konden vinden in het vroegere werk dan bij de nieuwere samenle- v ingsopbouw. De ouderen, die tot en met de sa mensmelting bergen werk v erzet heb ben. leggen de zorg voor de samenle ving liever in jongere handen. Jopie Boogerd: „Ik ga me dus eerst richten op de organisatie, ouwe trouwe leden opzoeken, peilen wat zij belang rijk vinden in hun gebied en wat vol gens hen anders en beter kan. Hen warm maken voor die samenlevings opbouw die zo veraf lijkt maar waar voor de projecten toch letterlijk langs de weg liggen. Bijvoorbeeld de voor oordelen tegen woonwagenbewoners, discriminatie van gastarbeiders, het werklozenprobleem. de vereenzaming, maar ook de wanhopig lange wacht tijden in een polikliniek, Of het betut telen en buitenspel zetten van 65- plussers waartegen Humanitas met zijn werkgroep 'Jongoudtrust' lande lijk actie onderneemt. De oudere mens heelt immers rechtop een volwaardige plaats in de samenleving en dat is meer dan verzorging alleen. Dit is overigens een goed voorbeeld van mo gelijke samenwerking met andere or ganisaties. Zo haakt de Zeeuwse con sulente voor het bejaardemverk hier al belangstellend op in. En natuurlijk ben ik daarnaast beschikbaar voor elke groep die iets aan opbouw wil doen, maar dan op een manier die in de Humanitasgedachte past En als je Humanitas nu een aanvaard- bare'sujgbeugel voorje vernieuwingen vindt waar moetje dan ztjn Hier glipt een klein probleempje onder de schijnwerper Normaal gesproken liji ic je bij een levenslustige aldeling m Maar de enige drie - Goes. Walcheren en Schouwen-Duiveland - zijn al een paar jaar in een lichte sluimer wegge zakt. Er zit voor Jopie weinig anders op dan zo gauw mogelijk met de wek ker rond te gaan Behalve die wekpar- tij overal ui de provincie de kat de bel aanbinden. Nieuwe aiaelingen oprich ten, projecten starten, iedereen ervan overtuigen dat je nooit in een hoekje moet gaan zitten afwachten tot alles vanzelf wel in orde zal komen. Kortom, het gewone werk van elke goede op bouwwerker doen. Eerst de boel zorg vuldig helpen aanzwengelen, zodat je daarna zelf overbodig bent. Ga er maar eens aan staan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9