AANBIEDINGEN RADiO^m ESTENDE PRINSES BE A TRIX EN PRINS ALBERT WOONDEN IN GENT PA CIFICA TIEFEEST BIJ PZC/s „Coördinatie welzijnsterrein aanpakken in een groeimodel ABORTUS, HET GAAT OM DE GROTE BESLISSING DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Academische zitting, tentoonstelling en openluchtspel Burgemeester Gent: „Pacificatieverdrag lichtend voorbeeld" (Van onze GENT - Prinses Beatrix heeft woens dag in gezelschap van prins Albert van België een gedeelte bijgewoond van de feesten rond de Pacificatie van Gent. In de luisterrijke Pacificatïezaal van het Gentse stadhuis waren prinses en prins aanwezig bij een academische zitting. Verder waren ze van de partij bij de opening van de tentoonstelling 'Eenheid en Scheiding in de Nederlan den 1555-1585' in het Centrum voor Kunst en Cultuur aan het St- Pietersplein en zagen ze een gedeelte van het openluchtspel rond de Pacifi catie in Gent van Paul Verkenman. De koninklijke bezoekers werden in de Belgische universiteitsstad enthousiast ontvangen. Bij hun aankomst bij het stadhuis wuifden duizenden Gente naars hen toe dat aantal was nauwelijks geslonken toen de academische zitting, ook bijgewoond door commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien achter de rug was. Daarbij speelde ech ter ook de aanwezigheid van de man nierskapel, die enkele pittige marsen liet horen, een rol Tijdens de academische zitting beuchtr ten twee professoren (dr. I. Schöffer van de rijksuniversitiet Gent en dr. R. C van Caenegem van de rijksuniversiteit Gent) de achtergronden van het in 1576 gesloten Pacificatieverdrag. Het ging om een poging de eendracht van de Ze ventien Provinciën te herstellen in de strijd tegen het overheersende Spanje. De poging mislukte. ..Maar" zei dr. Schöffer, „het verdrag doet modern aan." Hij doelde daarmee op de geest van vrijheid en vredeswil die de Pacifi catie kenmerkte. Dr Van Caenegem meende dat de provincies toen een grote kans hebben laten liggen om gezamen lijk op te trekken tegen de Spanjaarden Ook burgemeester G. van den Daele van Gent waagde zich aan een historische beschouwing. Hij stelde vast dat het verdrag van 1576 een geest ademt van "openheid en verdraagzaamheid, het wederzijds begrip voor eikaars eigen heid, het zoeken naar een gemeen schappelijke basis in een maatschappij vol diversiteit en contrasten'. Die ver bulten de nationale context gelegen doelstellingen zijn volgens de heer Van den Daele „een lichtend voorbeeld voor de opbouw van 'n ander Europa, waarin elk zijn eigenheid bewaart en verder cultiveert, maar waarin tevens, met be- mm PLAN VOOR KIN TUNNEL ONDER VLISSINGSEVVEG MIMDKI.Bt'RG - [>,- ^nir.ii t.Tl jkr verkeerscommissie in .Middelburg heelt zich woensdag unaniem achter een plan van burgemeester en wethou ders geschaard 0111 te proberen subsi dies los te krijgen v oorde bouw vaneen liets- en voctgangcrstunnellje onder de Nieuwe Vlissingseweg. B. 011 w donken aan een verbinding lus sen de SU'Oinenwijk en het Vlissings Jaagpad Het tunneltje zou ter hoogte van de Braakmanstraat ivlak bij de kruising Poelendaeleweg'Poelendaele- singelt moeten komen Op deze manier krijgt men vanuit de Stromenwijk een verkeersvrije verbin ding naar het jaagpad, die verder aan sluiting geelt op de fietsroutes naar de binnenstad De aanleg van het tunneltje kosten on geveer 1.5 miljoen gulden - zou onder- keel uit moeten maken van de recon structie van de Nieuwe Vlissingseweg tussen Middelburg en Souburg Provinciale waterstaat wil dit werk be gin volgend jaar uitvoeren, zodat de gemeente kort tijd heelt om de hiervoor noodzakelijke subsidies binnen te krij gen. Collecten ARNEMUIDEN - De collecte voor hel koningin Wilhelminafonds voorde kan kerbestrijding. heeft te Arncmuiden en Kleverskerke f 4444 44 opgebracht KOUDEKERKE - De inzamelingsactie ten bate van het Koningin Wilhelmina fonds tegen de kankerbestrijding heeft in de aldelmg Kudekerke 3699,27 op gebracht. streek langstelling voor eikaars inbreng, boven alle nationale particularismen heen een gemeenschappelijke basis wordt ge zocht voor een brede samenwerking op alle niveau's. Tentoonstelling I11 het centrum voor Kunst en Cultuur aan het St-Pietersplein toonden prin ses Beatrix en prins Albert veel be langstelling voor wat onder 't motto 'Eenheid en Scheiding in de Nederlan den 1555-1585' was bijeengebracht. De tentoonstelling werd officieel geopend door Schepen van de Wege van Gent die het originele Pacificatie-verdrag ont hulde. De tentoonstelling omvat verder een reeks beroemde tekeningen en schilderijen, gebruiksvoorwerpen (on der meer van prins Willem van Oranjel archiefmateriaal en opvallende druk- Vele positieve reacties heb ik ontvangen op mijn schrijven van 31 augustus in de PZC. Alom heerster grote ongerustheid aangaande de legalisatie van abortus, daar waar de medische, sociale en psy chische abortus onder één paraplu kruipen. Niet alleen ouderen, maar ook jongeren hebben, hetzij persoonlijk het- zij telefonisch contact gezocht om hun instemming te betuigen. Dit versterkt mij in de gedachte dat de meerderheid van ons volk abortus beslist niet wil. In tegendeel. hieruit blijkt, zoals wij reeds eerder hebben gelezen, dat 60 tot 70r4 van de bevolking zich tegen legalisatie van abortus verzet. De informatie die prof. Van Straelen ons verstrekt moet ons beslist allen aangnj- pea In mijn schrijven van 31 augustus deed ik een beroep op allen die zowel op prin cipiële als op humanitaire gronden tegen abortus zijn. om hun politieke vertegenwoordigers tot hetzelfde standpunt te bewegen. Er werd mij ge vraagd hoe ik alles gerealiseerd zou wil len zien. Welnu, alleen is er weinig aap te doen. maar is het niet mogelijk geza menlijk bij de vertegenwoordigers van de politieke partijen (het hoofd dat wordt gedragen door de voeten, de kie zers). die uiteindelijk door ons gekozen zijn. aan te kloppen om te bereiken dat waar de gewichtige zaak van ruimte voor abortus aan de orde is. in het be lang van bescherming van ontluikend leven aan de 'voorthollers' een halt toe te roepen. Uit de gesprekken die ik reeds met diverse kamerleden heb gehad is duidelijk geworden dat het CDA door de abortuswetgeving geen kabinetscrisis wil riskeren, alhoewel dit theoretisch wel mogelijk is. De oorzaak: de top is immüun, bot voor alle rede, bot voor het menselijke, het hoge, het verhevene, het zuivere, het on schuldige. namelijk de bescherming van het ongeboren kind. want dit moet vrij vernietigd kunnen worden Zwanger Nu. vernietig het dan. werp het uit1 Dit is de kreet van honderden Dolle Mina's die inderdaad door het dolle heen zijn. die zich omwille van de gemakken in dit leven hebben vergre pen aan het wordende leven, die zich openlijk beroemen op hun misdrijf, die hun geweten meteen brandijzer hebben dichtgeschroeid. De top van het CDA is immuun, wantzij willen blijven regeren, ten koste van alles. De bevolking, moet zich realiseren dat. als abortus legaal is. ontzaglijk veel on schuldig bloed zal stromen in de abat toirs der aborteurs Laat de voet van de politieke partijen, de regio in beweging komen met doelge richte, geordende acties. Hier past geen verschuiven naar een volgend kabinet, hier past geen gedogen meer (door de grote gedogersi geen politiegemar- chandeer, maar duidelijkheid en open heid nu het gaat om een der grootste waarden van ons volksbestaan be scherming van het ongeboren kind. Want hier zijn geen handen in onschuld te wassen. De tijd is kort. Toch ligt hier voor de politieke partijen in de regio s een taak weggelegd. Want als de voet flink in beweging komt is de mogelijk heid niet uitgesloten dat het hoofd moet volgen. De mogelijkheid is nog open om te doen wat uw hand vindt om te doen. omdat de bedreiging van de eerbied voor het menselijk leven thans zo drei gend is geworden dal het verantwoorde- lij kheidsbesef van de wetgever alleen niet volstaat. Niet slechts de christenen alleen maar allen die het menselijk leven rekenen tot de hoogste waaiden, 111 de maatschappij worden opgeroepen. De ontstellende vormen van het gebrek aan eerbied daarvoor niet stilzwijgend en werkloos te laten passeren. Het gaat om de vraag of in de toekomst bij ons volk de elementaire zedelijke waarden zullen gelden of dat er een nieuwe fase van onmenselijkheid, rech teloosheid en tenslotte een tijdperk van chaos begint Niemand is in deze te ver ontschuldigen. doe dan ook wat uw hand vindt om te doen Wachtdaaromnietlanger.schrijfnu een briefkaart aan uw politieke vertegen woordiger in de tweede kamer, voorzien van de tekst: 'Stop de kindermoord'. Vergeet met uw naam en adres te ver melden. Briefkaart richten aan: tweede kamer, 's-Gravenhage. Laten het er vanuit Zeeland honderdduizenden zijn. Laten het uit het hele land mihoenen zijn. doe het nu J. Meulmeester. Oude Havenstraat 1. Amemuiden Is ongeboren kind beschermd of vogelvrij? We zijn ons er van bewust dat we een onderwerp aansnijden dat reeds vele malen is aangesneden. Dit houdt liet gevaar in dat velen die dit lezen of al helemaal niet meer lezen zullen zeggen- al die publiciteit rond de abortus, ik heb er meer dan genoeg van. We geloven echter dat deze zaak zo be langrijk is dat we er aandacht aan moe ten blijven besteden Nu we rond deze tijd als alles normaal verloopt de kamerdebatten zullen krij gen over de wetsvoorstellen tot veran dering van de abortuswetgeving staan wij als Nederlandse volk voor de keus bescherming van het ongeboren leven of het vogelvrij verklaren hiervan. Dit is scherp gesteld maar wel juist Wanneer de keus van ons parlement valt op dit laatste zal dit een verdere stap zijn in een ontstellende ontwikkeling welke reeds enige tijd aan de gang is Men stelt tegenwoordig het welzijn van de vrouw boven alles waarbij de belangen van het ongeboren kind geheel uit het oog ver dwijnen Er wordt dan wel gezegd dal zo n kind toch van mets weet en men probeert zo te rechtvaardigen om het te doden. Wij geloven dat de mens met het recht heeft om te beschikken over het leven van zijn medemens geboren of on geboren Dit recht, komt alleen God toe leven. Baas in eigen buik is een v an de meest intolerante kregen. Dit betekent namelijk dat wanneer een kind onge wenst is dit maar moet worden opge ruimd, Wanneer deze zaak u die dit leest onbe roerd laat wat naar wij vrezen bij velen BESTUUR STICHTING RECREATIE VLISSINGEN VLISSINGEN - Het algemeen bestuur van de Vlissingsc stichting recreatie, ontmoeting en ontspanning is van me ning dat er een verbetering moet ko men in de coördinatie op het gehele welzijnsterrein. Dal zal dan in een zo genaamd 'groeimodel' dienen te gebeu ren. Een model waarbinnen met alle sinstallingen tesamen naar een w erk zame organisatiestructuur moet wor den gestreefd. Deze visie 111 een concept-brief van het dagelijks bestuur nam men w oensdaga vond eensgezind over. De blief, als reac tie op de ontwerp-nota over liet gemeen telijk welzijnsbeleid, wordt gestuurd naar b en w Het algemeen bestuur schaarde zich verder achter de volgende conclusies: - het instellen van een ïeoreatiedienst" voor culturele sport-, jeugd- en recrea- tiezaken wordt met accaptabel geacht: - hetjaarhjkse vaststelen van een meer jarig welzijnsplan is een goede zaak dat dienst van begin af aan een gemeente lijke angelegenheid te zijn 111 nauw over leg met alle In de gemeente werkzame welzijnsorganisaties Een particuliere organisatie client hierin met de kern functie 'Kristallisatiepunt' te vervullen: -de stichting dient op zeer korte termijn ie worden geherslructueerd tot- een be stuurscommissie. ex art 61 en 63 van de Zoals gemeld, wordt in deze bnet de suggestie van het gemeentebestuur om de Stedelijke Raad als kristallisatie punt voor de opstelling van het onlwerp-plan te laten fungeren door de stichting recreatie, ontmoeting en ont spanning van hde hand gewezen. Als sussestie aanvaardde het algemeen be stuur woensdagavond, .dat bijvoor beeld een goed functionerende afdeling welzijnszaken op de gemeentesecretaie. met goede en intensieve contacten naar alle 111 de gemeen werkzame welzijnsor ganisaties deze zaak deskundig, onbe vooroordeeld en m goede harmonie met betrokken ter hand moet kunnen emen" Met name de heer J. H. E, Wolte ring kon zich aanvankelijk in dat 'alter natief mar moeilijk vinden. Hij vreesde vooral voor vertraging 111 het werk en 'te veel ambtenarij". Naar aanleiding van opmerkingen verduidelijkte functiona ris J Jacobs, dal naat mening van het dagelijks bestuur de Stedellijke Raad niet als kristallisatiepunt moet funge ren omdat deze publiekrechtelijke aangelegenheid volledig publiekrechte lijk (door de overheid) moet worden aangepakt' Voorzitter A J de Koene bracht nog naarvoren. datde Stedelijke Raad 'duidelijk voor opbouwwerk heeft gekozen en dat men als opbouworgcg niet meer op de gesuggereerde stoel zitten". Windsurfen Het algemeen bestuur ging vlot i koord met het voorstel aan b. en het windsurfen te verbieden vo afgebakende zwemgebied aan Ik strand in verband met de veiligheiva de zwemmers. Buiten liet zwcmgAid zou het windsurfen toegelaten kmne worden, „onder meer uit oogpuit verhoogde aantrekkelijkheid va hn strandgebeuren". Op suggestie van mevrouw J PuiLVy Osnabrugge wordt onderzocht <f voo: de windsurf-enthousiastelingei een soort startbaan vanaf het stranc, hakend met boeien, kan wordenlange- legd. waarin zwemmers zich damomio mogelijk zoudenmoetcn ophoudn. Op verzoek van de lieer A Dijkstraword' eveneens een onderzoek ingestel naar het gevaar dat te roekeloze waterveen voor zwemmers opleveren. Verder zal worden onderzocht i hoe- verrer een samenwerking met d VVV tol stand is te brengen bij de uitgaers: een meerjarig recreatieblad. zo£s d« tot nu toe door de stichting receace. ontmoeting en ontspanning is uigege ven werken. De expositie in het centrumi voor kunst en cultuur duurt tot 9 no vember. Ongetwijfeld het meest kleurrijk en spectaculair onderdeel van de Gentse Pacificatiefeesten was woensdag de op voering van het openluchtspel van Paul Berkenman. Het stuks is geïnspireerd op de histone van de Pacificatie en heet 'Een land waann men kan leven'. Er spe len 37 beroepsacteurs en 200 figu ranten in mee. De Graslei in Gent diende als natuurlijk decor voor deze groots opgezette manifestatie Al ruim van te voren waren de plaatsen uitver kocht en er waren dan ook enkele dui zendenbezoekers. onder wie. volgens de organisatoren, heel wat Zeeuws- Vlamingen Het Pacificatiespel zal trouwens ook nog vrijdag, zaterdag en zondag worden opgevoerd Recreanten tellen niet mee! Het bericht 111 de PZC van 27 augustus 'Waterpeil Veerse Meer voorlopig ge handhaafd' verwekt een reactie van vreugde en droefenis. Vreugde bij alle waterrecreanten, omdat het seizoen en kele weken zal worden verlengd, droefe nis omdat hun belangen, althans bij rijkswaterstaat, kennelijk geen enkel gewicht, in de schaal leggen Men stuit bij waterstaat op een muur inzake het waterpeil, zo verklaarde ons enkele we ken geleden de directeur van de stich ting het Veerse Meer. Nu ishetmogehjk, dat er geen erg krachtig bazuingeschal is aangeheven door het bestuur van deze stichting om die muur van Jericho om te blazen De berustende uitspraak van stichtingdirecleur JosuaW van der Graaf in het artikel in de PZC van 24 augustus wijst hier wel op. Het is be droevend. dat wanneer de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouw schap een kik geeft, waterstaat onmid dellijk wel aan de agrarische wensen te gemoet komt Accoord. er bestaat een afspraak met een paar waterschappen om het peil tijdig te verlagen teneinde de natuurlijke afvloeiing van twee pol- dertjes mogelijk te maken. Maar iedere leek kan toch begrijpen dat tijdens een zomer, die doo r droogte alle records slaat, hieraan voorshands geen enkele behoefte bestaat. Integendeel, de zo- merstand van het Veerse Meer is juist nodig om het grondwater op peil te hou den. Ik moge derhalve alle betrokken autoriteiten dringend verzoeken: 1 ook de komende jaren enige soepel heid te betrachten bij de regeling van het waterpeil op basis van de weersom standigheden. uiteraard m overleg met de agrarische belanghebbenden: 2 eens serieus te onderzoeken of er geen mogelijkheid bestaat om een perma nente oplossing te vinden voor het handhaven van het zomerpeil of een veel hoger winterpeil Men kan natuur lijk niet verwachten, dat de betrokken landbouwers bereid zijn om de kosten van de twee benodigde gemaaltjes - het gaat slechts om circa 500 hectaren - te dragen. Maar de recreanten zullen er gaarne aan bijdragen. Vermoedelijk heeft het mi nisterie van CRM ook nog wel ergens een potje liggen Alleen dan zullen de hoge investeringen in het Veerse Meer. gedaan ten behoeve van de recreatie, volledig vrucht afwerpen mr. A de Vnes Oranjeplaat. Amemuiden. het geval zal zijn beseft 11 dan dat u dan medeverantwoordelijk bent voor de dood van duizenden Nederlandse en buitenlandse kinderen die op weerzin wekkende wijze om het leven worden gebracht 111 abortoirs als Bloemenhove Wij hopen dat de omwikkeling die we nu zien nog terug gebogen mag worden en dat ons volk mag inzien dat het bezig is zijn eigen graf te delven als we zo blij ven doorgaan Tot slot willen wij allen die daartoe in de gelegenheid zijn oproepen om aanstaande zaterdag naar Den Haag te gaan om daar aanwezig te zijn bij de anti-abortusmamfestatic- welke om twee uur begint op hel Buig De M011 chypiein. Namens de Gerelormeerde Politieke Jeugdstudie Club Midden Zeeland de secretaris H. F. van der Veen. FIRATO Philips stereo CASSETTEDECK Type N2507. Long-Lifekoppen. Ingebouwde DNL met verbindings kabel en HiFi-cassette Adviesprijs 372 - QQQ Radio WestendepnjsOv5J«" iflWMk—J Aristona stereo CASSETTERECORDER Type EK3405, compleet met boxen, telwerk, pauzetoets, 2 mikrofoons, enz Adviesprijs 421 - 339.- Radio Westendepnjs Aristona HiFi stereo PLATENSPELER SG1227 Instelbare zijdruk-kompen- satie. compleet met M.D -element. Adviesprijs 235.- -| QQ Radio WestendeprijsI 5151 Electronic HiFi stereo PLATENSPELER Model 212, compleet met GP 400, M.D.-element. Adviesprijs 491 .- Radio Westendepnjs Philips GRAMMOFOONCOMBINATIE GF827. compleet met boxen, aan sluitingen voor recorder, tuner en hoofdtelefoon. Adviesprijs 699 - RQQ Radio WestendepnjsU5»5I«" Aristona GRAMMOFOONCOMBINATIE SG2907, compleet met HiFi-boxen en GP 400 element. Stereo-4 weergave mogelijk. Adviesprijs 949 - RQQ Radio WestendeprijsU5H5I Stereo radio met CASSETTERECORDER Type 6851 Muziekvermogen 2x17 Watt. compleet met boxen. Adviesprijs 1.027.- 899 Philips STEREO RADIOCOMBINATIE met platenspeler en cassetterecorder, 2x17 Watt. Type RH953. compleet met boxen. Adviesprijs 1 371 - 1 1 UR Radio Westendeprijs N I uUj" Radio Westendeprijs 349. Philips STEREO RADIO MET PLATENSPELER RH852 Muziekvermogen 2x17 Watt, compleet met boxen en MD-element GP 400. Adviesprijs 978 - Radio Westendeprijs 899.- Aristona GRAMMOFOONCOMBINATIE SG2714 platenspeler, versterker en twee boxen. Muziekvermogen 2x11 Watt. Adviesprijs 499.- 379 Radio Westendeprijs Aristona combinatie RADIO MET PLATENSPELER Nieuwe uitvoering, type SX6845. Muziekvermogen 2x20 Watt, compleet met boxen. Adviesprijs 1.080 - QfiQ Radio Westendeprijs5JII5f Grundig HiFi STEREO COMBINATIE Studio 2000 met Dual platenspeler, Shure MD-element. Muziekvermogen 2x35 Watt. Adviesprijs 1 993 - 4 1 QO Radio Westendeprijs I I 510 Grundig HiFi STEREOCOMBINATIE Type Studio 3010 met Dual platen speler en cassetterecorder, 2x20 Watt. Adviesprijs 1.666- OQQ Radio Westendeprijs I«fc5lö«" Aristona HiFi STEREOCOMBINATIE Tuner, versterker, platenspeler en cassetterecorder. Vermogen 2x35 Watt. Adviesprijs 1 729.- 4 AQQ Radio Westendeprijs I»HI5I5I«" Rosita STEREOCOMBINATIE Tuner, versterker, platenspeler en cassetterecorder, vermogen 2 x 30 Watt. compleet met boxen. Adviesprijs 1.698.- 4 flQft Radio Westendeprijs I«U5>0«" Philips stereo BANDRECORDER Type N4502 met Long-Lifekoppen. Adviesprijs 687 - RQfi Radio Westendeprijsü5IO« Grundig HiFi BANDRECORDER TK745. mogelijkheden van mengen, synchro- en multiplay en echo. Adviesprijs 1.253.- 7QQ Radio Westendeprijs5151 MIDDELBURG markt 73 01180-12587 VLISSINGEN walstraat 4 01184-12814

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 8