PRINSES BE A TRIX EN PRINS ALBERT WOONDEN IN GENT PA CIFICA TIEFEEST BIJ Sprookjesachtige9 show kinderboetiek 9t WittePaerdje9 ABORTUS, HET GAAT OM DE GROTE BESLISSING Wissel Zeeuws - VI aan deren DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1976 WISSEL BEVELANDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT W,SSEL scnouwe Academische zitting, tentoonstelling en openluchtspel lezers schrijven Vele posi tieve reacties heb ik ontvangen op mijn schrijven van 31 augustus in de PZC Alom heerst er grote ongerustheid aangaande de legalisatie van abortus, daar waar de medische, sociale en psy chische abortus onder eén paraplu knapen Niet alleen ouderen, maar ook jongeren hebben, hetzij persoonlijk hel- zij teletoniseh contact gezocht om hun instemming te betuigen. Dit versterkt mij in de gedachte dat de meerderheid van ons volk abortus beslist niet wil In tegendeel hieruit blijkt zoals wij reeds eerder hebben gelezen dat 60 tol 70') van de bevolking zich tegen legalisatie zijn. doe het van abortus verzet- De informatie die prof Van Straelen ons verstrekt moet ons beslist allen aangrij pen: In mijn schrijven van 31 augustus deed ik een beroep op allen die zowel op prin cipiële als op humanitaire gronden tegen abortus zijn. om hun politieke vertegenwoordigers tot hetzelfde standpunt te bewegen Er werd mij ge vraagd hoe ik alles gerealiseerd zou wil len zien Welnu, alleen is er weinig aap te nieuwe fase van onmenselijkheid, rech teloosheid en tenslotte een tijdperk van chaos begint Niemand is in deze ie ver ontschuldigen. doe dan ook wat uw hand vindt om te doen Wacht daarom nietlanger. schrijf nu een briefkaart aan uw politieke vertegen woordiger ui de t weede kamer, voorzien van de tekst: Stop de kindermoord Vergeet met uw naam en adres te ver melden Briefkaart richten aan tweede kamer. s-Gravenhage Laten het er vanuit Zeeland honderdduizenden zijn Laten het uit het hele land miljoenen J Meulmeester Oude Havenstraat 1 Amemuiden Recreanten tellen niet mee! Het bericht in de PZC van 27 augustus 'Waterpeil Veerse Meer voorlopig ge handhaafd' verwekt een reactie van vreugde en droefenis Vreugde bp alle eten maar is bel me! moBetijk gea- omdat hetseizoen en. menlpk bij de vertegenwoordigers van de politieke partijen <het hoold dat wordt gedragen door de voelen, de kie- zersi. die uiteindelijk door ons gekozen zijn. aan te kloppen om te bereiken dat waar de gewichtige zaak van ruimte voor abortus aan de orde is in het be lang van bescherming van ontluikend leven aan de voorthollers' een halt toe te roepen Uit de gesprekken die ik reeds met diverse kamerleden heb gehad is duidelijk geworden dat het CDA door de abortuswetgeving geen kabinetscrisis wal riskeren, alhoewel dit theoretisch wel mogelijk is. De oorzaak de top is immuun, bot voor alle rede, bot voor het menselijke, het kele weken zal worden verlengd, droefe nis omdat hun belangen, althans bij rijkswaterstaat kennelijk geen enkel gewicht in de schaal leggen Men stuit bij waterstaat op een muur inzake het waterpeil- zo verklaarde ons enkele we ken geleden de directeur van de stich ting het Veerse Meer Nu is het mogelijk, dat er geen erg krachtig bazuingeschal is aangeheven door het bestuur van deze stichting om die muur van Jericho om te blazen De berustende uitspraak vanstichtingdirecteur Josua W. van der Graaf in het arükel in de PZC van 24 augustus wijst hier wel op Het is be droevend. dat wanneer de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouw- hoge hetverBeime hetzuivere, helon- h klk waterstaat onlrad. cnhiilrho-n nainflnk rlo hhgnhprminc villi r Burgemeester Gent: „Pacificatieverdrag lichtend voorbeeld" (Van onze verslaggever GENT - Prinses Beatrix heeft woens dag in gezelschap van prins Albert van België een gedeelte bijgewoond van de feesten rond de Pacificatie van Gent. In de luisterrijke Pacificatiezaal van het Gentse stadhuis waren prinses en prins aanwezig bij een academische zitting. Verder waren ze van de partij bij de opening van de tentoonstelling 'Eenheid en Scheiding in de Nederlan den 1555-1585' in het Centrum voor Kunst en Cultuur aan het St- Pietersplein en zagen ze een gedeelte van het openluchtspel rond de Pacifi catie in Gent van Paul Verkenman. De koninklijke bezoekers werden in de Belgische universiteitsstad enthousiast ontvangen. Bij hun aankomst bij het stadhuis wuifden duizenden Gente naars hen toe dat aantal was nauwelijks geslonken toen de academische zitting, ook bijgewoond door commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien achter de rug was. Daarbp speelde ech ter ook de aanwezigheid van de mari nierskapel, die enkele pittige marsen liet horen, een rol Tijdens de academiscne zitting belicht- ten twee professoren (dr. I. Schöffer van derijksuniversitietGentendr R C van Caenegem van de rijksuniversiteit Gent) de achtergronden van het in 1576 gesloten Pacificatieverdrag. Het ging om een poging de eendracht van de Ze ventien Provinciën te herstellen in de strijd tegen het overheersende Spanje De poging mislukte. „Maar" zei dr Schöffer. „het verdrag doet modern aan." Hij doelde daarmee op de geest van vniheid en vredeswil die de Pacifi catie kenmerkte. Dr. Van Caenegem meende dat de provincies toen een grote I PlltOOllSlelllll vol diversiteit en contrasten'. Die ver buiten de nationale context gelegen doelstellingen zijn volgens de heer Van den Daele ..een lichtend voorbeeld voor de opbouw van 'n ander Europa, waarin elk zijn eigenheid bewaart en verder cultiveert, maar waarin tevens, met be langstelling voor eikaars inbreng, boven alle nationale particularismen heen een gemeenschappelijke basis wordt ge zocht voor een brede samenwerking op alle niveau's. kans hebben laten liggen om gezamen lijk op te trekken tegen de Spanj aarden. Ook burgemeester G van den Daele van Gent waagde zich aan een historische beschouwing. Hij stelde vast dat het verdrag van 1576 een geest ademt van 'openheid en verdraagzaamheid, het wederzijds begrip voor eikaars eigen heid, het zoeken naar een gemeen schappelijke basis in een maatschappij Kaarten CLINGE - Aan de kaartwedstrijd bij C. de Wilde te Clinge deden 184 personen mee. De uitslag luidt. 1. J van Goethem-G. van der Kolen: 2 F. Boel- Th. Schelfhout, 3 J Ferket- Cam. de Cock, 4 E de Clercq-J. de Roos. 5. W. Mariman-L van Raemdono.k FOLKLORE TROEF 'TOVERFEE' GAF STARTSEIN schuldige, namelij k de bescherming van het ongeboren kind, want dit moet vrij vernietigd kunnen worden Zwanger1:1 Nu. vernietig het dan. werp het uitDit is de kreet van honderden Dolle Mina's die inderdaad door het dolle heen zijn. die zich omwille van de gemakken in dit leven hebben vergre pen aan het wordende leven, die zich openlijk beroemen op hun misdrijf, die hun geweten met een brandijzer hebben dichtgeschroeid. De top van het CDA is immuun, wantzij willen blijven regeren, ten koste van alles. De bevolking, moet zich realiseren dat als abortus legaal is, ontzaglijk veel on schuldig bloed zal stromen in de abat toirs der aborteurs. Laat de voel. van de politieke partijen, de regio m beweging komen met doelge richte, geordende acties. Hier past geen verschuiven naar een volgend kabinet, hier past geen gedogen meer (door de grote gedogersi geen pohlicgemar- chandeer. maar duidelijkheid en open heid nu het gaat om een der grootste waarden van ons volksbestaan, be scherming van het ongeboren kind. Want hier zijn geen handen in onschuld te wassen. De lijd is kort. Toch ligt hier voor de politieke partijen In de regio's een taak weggelegd. Want als de voet flink in beweging komt "is de mogelijk heid niet uitgesloten dat het. hoofd moet volgen De mogelijkheid is nog open om te doen wat uw hand vindt om te doen, omdat de bedreiging van de eerbied voor het menselijk leven thans zo drei- op de historie van de Pacificatie en heet gend is geworden dat het verantwoorde- 'Een land waarin men kan leven' Erspe- hjkheidsbesef van de wetgever alleen len 37 beroepsacteurs en 200 hgü- niet volstaat. ranten in mee. De Graslei in Gent Niet slechts de christenen alleen maar: diende als natuurlijk decor voor deze allen die het menselijk leven rekenen tot dellijk wel aan de agrarische wensen te gemoet komt. Accoord. er bestaat een afspraak met een paar waterschappen om het peil tijdig te verlagen teneinde de natuurlijke afvloeiing van twee pol- dertjes mogelijk te maken Maar iedere leek kan toch begrijpen dat tijdens een zomer, die doo r droogte alle records slaat, hieraan voorshands geen enkele behoefte bestaat. Integendeel, de zo- merstand van het Veerse Meer is juist nodig om het grondwater op peil te hou den Ik moge derhalve alle betrokken autoriteiten dringend verzoeken: 1 ook de komende jaren enige soepel heid te betrachten bij de regeling van het waterpeil op basis van de weersom standigheden. uiteraard in overleg met de agrarische belanghebbenden. 2 eens serieus te onderzoeken of er geen mogelijkheid bestaat om een perma nente oplossing te vinden voor het handhaven van het zomerpeil of een veel hoger wmterpeil Men kan natuur lijk niet verwachten, dat de betrokken landbouwers bereid zijn om de kosten van de twee benodigde gemaaltjes - het gaat slechts om circa 500 hectaren - te dragen. Maar de recreanten zullen er gaarne aan bijdragen Vermoedelijk heeft het mi nisterie van CRM ook nog wel ergens een potje liggen Alleen dan zullen de hoge investeringen in het Veerse Meer. gedaan ten behoeve van de recreatie, volledig vrucht afwerpen mr. A. de Vries OranjeplaaL Amemuiden. Is ongeboren kind beschermd of vogelvrij? We zijn ons er van bewust dat we een onderwerp aansnijden dat reeds vele malen is aangesneden Dit houdt het gevaar in dat velen die dit lezen of al helemaal met meer lezen zullen zeggen al die publiciteit rond de abortus, ik heb er meer dan genoeg van. Wc geloven echter dat. deze zaak zo be langrijk is dat we er aandacht aan moe ten blijven besteden Nu we rond deze tijd als alles nomiaal verloopt de kamerdebatten zullen krij gen over de wetsvoorstellen tot veran dering van de abortuswetgeving staan wij als Nederlandse volk voor de keus bescherming van hetongeboren leven of het vogelvnj verklaren hiervan Dit is scherp gesteld maar wel juist. Wanneer de keus van ons parlement valt op dit laatste zal dit een verdere stap zijn in een ontstellende ontwikkeling welke reeds enige tijd aan de gang is. Men stelt tegenwoordig het welzijn van de vrouw boven alles waarbij de belangen van het ongeboren kind geheel uit het oog ver dwijnen. Er wordt dan wel gezegd dat zo'n kind toch van niets weet en men probeert, zo te rechtvaardigen om het te doden. Wij geloven dat de mens met het recht heeft om te beschikken over het leven van zijn medemens geboren of on geboren. Dit recht komt alleen God toe als de schepper en onderhouder van alk leven. 'Baas in eigen buik' is een van de meest intolerante kregen Dit betekent namelijk dat wanneer eén kind onge wenst is dit maar moet worden opge- ruimd. Wanneer deze zaak u die dit leest onbe roerd laat wat naar wij vrezen bij velen het geval zal zijn beseft u dan dat u medeverantwoordelijk bent voor de dood van duizenden Nederlandse ei buitenlandse kinderen die op weerzin wekkende wijze om het leven worder, gebracht in abortoirs als Bloemenhove Wij hopen dat de ontwikkeling die we nu zien nog terug gebogen mag worden en dat ons volk mag inzien dat het bezig u zijn eigen graf te delven als we zo blijver, doorgaan Tot slot willen wij allen die daartoe in de gelegenheid zijn oproepen om aanstaande zaterdag naar Den Haag te gaan om daar aanwezig te zijn bij de anti-abortusmamfestatie welke twee uur begint op het Burg De Mon- chyplein. Namens de Gerelormeerde Politieke Jeugdstudie Club Midden Zeeland de secretaris H. F. van der Veen. Vlissingen. Zwembad te Kloosterzande ontving 60.000ste KLOOSTERZANDE - Woensdagmid. dag is de 60.000ste bezoeker de toegang tot het zwembad van Kloosterzande gepasseerd. Het was de elfjarige Simon Neteson uit Kloosterzande. Het is overigens voor het eerst, in de negen jaar dat het zwembad open is. dal 60.000 mensen in een seizoen het bad bezoeken Simon Neeteson kreeg uit handen van wethouder W D Lambert van sportzaken, een zwemabonnement voor het seizoen 1977 uitgereikt Voortt werd de jonge Kloosterzandenaar ver gast op een cadeaubon van 25,- en een bos bloemen. Bingo HENGSTDIJK - Aan de bingowedsttfjd in 'De Vogel' te Hengstdijk deden 200 personen mee. De uitslag luidt: 1 M. de Hout. Koewacht; 2 P. Pauwels, Kloosterzande. 3 J. Tavenier. Brugge;4 E van Bellen, Hengstdijk, 5 A. Fruytier, Kloosterzande; 6 J. de Munck, Hengs tdijk; 7 A Serrarens, Antwerpen en 8 mevrouw Van de Velde uitSint-Niklsas In het centrum voor Kunst en Cultuur aan het St-Pietersplein toonden prin- ses Beatrix en prins Albert veel be langstelling voor wat onder 't motto 'Eenheid en Scheiding in de Nederlan den 1555-1585' was bijeengebracht. De tentoonstelling werd officieel geopend door Schepen van de Wege van Gent die het originele Pacificatie-verdrag ont hulde. De tentoonstelling omvat verder een reeks beroemde tekeningen en schilderijen, gebruiksvoorwerpen (on der meer van prins Willem van Oranje) archiefmateriaal en opvallende druk werken. De expositie in het centrum voor kunst en cultuur duurt tot 9 no vember. Ongetwijfeld het meest kleurrijk en spectaculair onderdeel van de Gentse Pacificatiefeesten was woensdag de op voering van het openluchtspel van Paul Berkenman. Het stuks is geïnspireerd CHRIS BAKKER en YVONNE VAN VUGT gaan trouwen op 10 september a s groots opgezette manifestatie Al ruim van te voren waren de plaatsen uitver kocht en er waren dan ook enkele dui zenden bezoekers, onder wie. volgens de organisatoren, heel wat Zeeuws- Vlamingen. Het Pacificatiespel zal trouwens ook nog vrijdag, zaterdag en zondag worden opgevoerd. de hoogste waarden, in de maatschappij worden opgeroepen De ontstellende vormen van het gebrek aan eerbied daarvoor niet stilzwijgend en werkloos te laten passeren. Het gaat om de vraag of in de toekomst bij ons volk de, elementaire zedelijke waarden zullen gelden of dat er een GOES - Sprookjes zijn het meest op hun plaats in de kinderwereld. Dit uit gangspunt met daarbij de steun van de vaardige handen van reclame ontwerper Frans Verbart uit Goes was weer aanleiding tot een resultaat dat gezien mocht worden. Het hele podium in de Prins van Oranje te Goes was woensdagavond veranderd in een sprookjestafereel waar de heer en me vrouw Schuster van kinderboeliek 't Witte Paerdje uit Goes temidden van grote paddestoelen, kleine paddestoel- lichtjesen tuinkabouters hun nieuwste kinder- en tiener wintercollectie toon den vooreen groot publiek. Zelfs origi nele kabouters die ooit Walt Disney land sierden heden deze avond een plaatsje gekregen. Sprookjesachtig was ook het begin van deze avond: Ankie Mijnsbergen gaf als loverfee door middel van een feeerieke dans met haar toverstaf het startsein voor deze avond. Uit de collectie die we voorgeschoteld kregen konden we ëén ding zonder meer concluderen: folklore wordt ook bij 't Witte Paerdje met hoofdletters geschreven. Zo doel Peru een duit in het modezakje met veel kleurige pneho's, rokken en hessen die allen een ding gemeen hebben: veel franje en zomen die inpunlen vallen. Bijpassend zagen we leuke kleine om- hangtasjes ook w eer afgezet met franje. Folklore eveneens in diverse jurkjes door het gebruik van kleurige versie ringen of verschillende stofjes. Slui tingen (vaak alleen maar om op te sie ren en asymmetrisch) waren veel te zien in de houtje-touwtje stijl en niet alleen op jurkjes maar ook bij pullo vers en een enkele maal op een jas. Wat klassieker van stijl waren de en sembles met rechte rok en de broekrok combinaties terwijl de rib-cord overall met pijpen die zow el wijd als poffend te dragen zijn juist weer heel sportief was. Voor de jongens waren er fijne broeken, stoere overlruien in type schipperskiel. coll-pulls en gedessi neerde blouses. In de jassenmodc kwamen we diverse wijde capes met capuchon tegen die stuk voor stuk gemaakt waren \an dikke wollen stoffe, de ene keer in een deken-look. een andere maal in een grote ruit. Grote buidelzakken. die we overigens ook wel in andere kleding tegenkwamen, gaven bovendien veel opbergruimte voor koude handen. Naast de cape-modellen waren er de monty-coats. jagersjasjes met blinde sluiting, stoere cabans voor de jongens evenals vlotte ruiten blousonmodelle- tjes en niet te vergeten de lammv in over-de-knie uitvoering en afgewerkt en versierd met leer. Ski In de ski mode ontbraken natuurlijk de vele ski-jacks voor zowel jongens als meisjes geenszins. Kleur speelt hier een hoofdrol en niet alleen voor de jacks. We noteerden uitstekende ski-pakken soms met een hoogst aktueel mouwloos vestje erover heen) die door ritsen in de taille deelbaar waren en waardoor een pantalon met jack ontstond, pakken uit één stuk (overall-stijl), tuinbroek modellen met bijpassend jackje en grappige knicker-bockers. Markiezen- strepen en schuin verwerkte strepen als versiering op mouwen, zijpanden en pij pen waren geen zeldzaamheid Voor de moeders van de kinderen toonde 't Witte Paerdje enkele modellen uit de collectie van Ted Lapidus die zij sinds kort als enige in Zeeland brengen Get silhouet bij de japonnen is duidelijk rechter De mouwinzetten zijn over het algemeen laag of we zien een raglan- mouw met daardoor, ruimte in de rug Erg mooi was een ensemble in een mauve tint de rok mei een loopplooi voor en achtei de pullover lang en wijd met een lage schouderlijn Zonder meer sjiek waren de avondja ponnen van Lapidus die geshowd wer den We signaleren een vrij diep gedécol- letteerde japon in zwart en een model in zwart met een opdruk van tere veren in een roze tint. De mouwen en de rok van de laatste heel wijd Op vallend zijn bo vendien de brede ceintuurs van dezelfde stof als de japon Als gaste trad voor de pauze Martine Bijl op die enkele liedjes uit haar reper toire bracht. Paula Koster uit Middel burg verzorgde zoals gewoonlijk de achtergrondmuziek op haar hammon dorgel en ook nu was Karin Kraay- kamp w eer de lady-speaker. Rest nog te vermelden dal de kapsels van Kapsa lon Willy uit 's-Heer Hendrikskinderen w aren en de bloemarrangementen van bloemenboetiek Belfleur uit Goes. Foto Jurkje send bloesje 'i folklor-stijl met bijpas- Heden overleed, vry onverwachts, mijn gelierde man en onze zorgzame vader, behuwdvader en opa IIERMANUS ZEGERS echtgenoot van Margaretha Pieternella den Engelsman, op de leeftfjd van bijna 71 jaar. Temeuzen: M. P. Zegers-den Engelsman G. C. Zegers A T Zegers-de Feijter Margreet Arjan Goes: C. E. Dobbelaer-Zegers R Dobbelaer Marjon Chan tal Temeuzen, 8 september 1976 Wagnerhof 56. De begrafenis zal plaatshebben op zaterdag 11 september a.s., om 13.30 uur. op de Zuiderbe graafplaats. na voorafgaande rouwdienst vanuit de Opstandingskerk, Bellamystraat, aanvan gende om 13 00 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis m de Opstandingskerk Liever geen bezoek aan huis DANKBETUIGING t Voor de vele blijken van medeleven, die wij ont vingen bij het overlijden van mijn dierbare echt genote. onze moeder en oma. betuigen wij hier mede onze welgemeende dank. Fam. E. C. Verhelst Westdorpe. sept. 1976 Graaf Jansdijk B4 A,s. vrijdag 10 en zaterdag 11 september ENORME SHOW van gebruikte auto's bij Autosupermarkt Zeeuwsch-Vlaanderen Doe er uw voordeel mee, want we zijn ge noodzaakt onze voorraad sterk in te krim pen wegens ruimtegebrek. Er wordt verkocht tegen absolute mini mumprijzen Boven 3000,- met schriftelijk Bovag- garantiebewijs. WIJ BIEDEN AAN. MERK EN JAARTAL Mercedes 200 D wit 1975 Mercedes 220 D zwart 1973 Opel Rekord 2100 D wit (2 mnd oud, de monstratiewagen 6100 km) Opel Rekord 2100 D wit 1974 Opel Rekord 2100 D wit 1973 Opel Rekord 1700 L brons 1973 Opel Kadett Caravan geel 1974 Ford Consul 2000 stationcar wit met gasinstall. 1974 Ford Transit personenbus (9 pers.) grijs 1973 Ford Escort 1300 Sport rood 1972 Simca 1000 semi-automatiek groen- metallic 1975 Subaru 4-deurs luxe zilver metallic 1974 Simca 1301 Special rood 1973 Toyota Crown 2000 blauw 1973 Vauxhall Cresta zilver metallic 1973 Lada 1200 wit1972 Fiat 128 4-deurs groen 1972 Datsun 1200 wit 1971 Datsun 1200 rood 1971 Vauxhall Viva brons 1971 Austin Glider wit 1971 Austin Glider wit 1970 Chrysler 180 automatiek brons 1971 Datsun Cherry wit 1969 Peugeot 404 Diesel wit 1969 Peugeot 404 Diesel beige 1970 Simca Special brons 1973 Opel Kadett brons 1974 VW K 70 zilver metallic 1971 Opel Kadett crème 1970 Opel Kadett crème 1970 Toyota Crown wit 1970 Renault R6 beige 1970 Peugeot 204 beige 1970 BMW 1600 oranje 1968 BMW 2002 rood 1969 Fiat 600 wit 1971 Fiat 850 Special groen 1969 Simca 1301 wit 1970 Sunbeam Imp. de luxe paars 1969 Opel Rekord 1700 L wit 1971 Buggy iets aparts goed 1971 Austin Mini Cooper bruin geel 1968 Mercedes Sport 230 SL blauw 1967 VW 1200 wit 1969 BMW 1800 rood 1969 Volvo Amazone rood 1968 VW 1600 Variant beige 1970 Simca 1000 Special wit 1975 Bedford bestel geel 1970 AUTOSUPERMARKT ZEEUWSCH-VLAANDEREN MORET SLUISKIL tel. 01157 - 1627 - 1637 - 1222 Pierssenspolderstraat 25 - Sluiskil I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 30