Onderzoek openbare werken naar scheuren in huizen Sluiskil jpzc; BUSSTATION PLEIN 1940 IN MIDDELBURG DEZE MAAND WEG CHLOROTEEN NIET KANKER VER WEKKEND almanak We beginnen maandag met een geheel nieuwefabriek Jongen (9) licht gewond bij botsing ZIERIKZEE - De 9-.iarige L. G. uil Zïe- rikzee is woensdagmorgen in zijn woonplaats licht gewond geraakt, toen hij op de kruising van het Grocne- weegje met de Straatweg met zijn fiets in aanrijding kwam met een tractor. De jongen reed. komende uit het Groe- neweegje. plotseling de weg op en werd daarbij gegrepen door de tractor, be stuurd door J v. d H. uit Kerkwerve. Gelukkig viel de jongen buiten hel be reik van de wielen van de tractor, die wel zijn fiets vernielde Door de val liep de jongen verwoningen in zinn gezicht op. die in het Rode Kruisziekenhuis te Zie- rikzee werden behandeld. Ze zijn er weer De originele Oostenrijkse LODEN JASSEN Eigen import Nieuwe modellen Voor de dames: trenchcoats, zeer sportief, en de bekende jagersjassen Voor de heren trenchcoats, jagers- jassen en korte modellen IMOW GORTSTRAAT 32-34 MIDDOSURG - TElXfOON IJSM Sinds 1900 DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1976 CONTACTORGAAN SCHAKELT GEMEENTE TERNEUZEN EN RIJKS WA TERSTAA T IN provincie Gemeente ontdekt na ruim een jaar hinderwetplicht voor concertzaal MIDDELBURG - Ruim een jaarci de ingebruikname hebben b en s van Middelburg een hinder»'# sprocedure op gang gebracht voer de verbouwde en vernieudeconcert en gehoorzaal. Het college van b en w heeft op20ir.t: dit jaar alsnog een hinderwetver gunning aangevraagd by het college van gedeputeerde staten, nadat was ontdekt dal het gebouw een aantal elektromotoren herbergt, die tesa men meer dan 2 pk-vermogen leve ren In een dergelijk geval is B# hinderwetplichtig. Het, gaat in dit geval onder meer om diverse ventila toren en cv-ketels. die theoretisch bijvoorbeeld storingen op radio en» en trillingen in de directeomgevin? zouden kunnen veroorzaken. zijn er min of meer toevallig eind ve rig jaar achtergekomen, dat het ge zamenlijke vermogen meet dan 2 P» was. Dat bleek toen uit een opt# sommetje", vertelt woordvoerdc' Gillissen van de afdeling hinder wetszaken van de gemeente Middel burg. „Bij de nieuwbouw hebbend' architecten daar blijkbaar niet W) stilgestaan. De gemeente rnoein- mteraarc formeel een hinderwetver gunning aanvragen, zoals de P- meente dat zelf ook van anderent»1 j rlangt". Vandaag - donderdag - kunnen even- I tuele bezwaarden om kwart voorv'U hun bezwaren op het stadhuis Kil I nen toelichten. Tot op heden zijne, geen schriftelijke bezwaren in8e diend.. Mededeling TNO: (van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Er bestaan geen aanwijzingen voor dat de stof chlorothene (of: chlorotheen, of: mcthylchloroform) kankerverwekkende bestanddelen bevat. Dat blijkt althans uit een mededeling van TNO in Rijswijk, die zich baseert op de resultaten van onderzoekingen van het National Cancer Institute in Bethesda in de Amerikaanse staat Maryland. Het instituut in de Verenigde Staten geldt als het meest toonaangevende centrum ter wereld dat zich met onderzoekingen met betrekking tot kanker bezighoudt. Desgevraagd is men bij het TNO nagegaan of het wetenschappelijk aantoonbaar is dat bij het gebruik van het ontvettingsmiddel chlorothene kankerverwekkende stofTen vrijkomen, zoals de Zeeuwse milieu-inspecteur dr. A. Adriaanse heeft be weerd in zijn beroep bij de Kroon tegen de manier van werken met het middel bij het Breskense bedrijf Cruson. Een woordvoerder van TNO: „Van het Amerikaanse instituut hebben wij bericht gekregen dal men daar zeer uitvoerige en vergaande proeven heeft gedaan met muizen en ratten Er is gexpenmenteerd met allerlei doses. Zelfs na het toedienen van de hoogst verdraagbare dosis heeft men geen feiten geconstateerd die kunnen wijzen op kankerverwekkende eigenschappen. Theoretisch is alles mogelijk, maar als de stof bij dieren geen kankerverschijnselen teweeg brengt, wordt doorgaans algemeen aangenomen dat dat bij mensen niet anders zal zijn" ZEEUWSE W onderlijk En ja hoor liet weer noodde weer ns lot vertreding en dus begaven wij ons in de middagpauze naar het kleine woud bij Valkeuisse. dat danig in de war was, als u liet ons vraagt De bomen naren ver voor op het schema en kleurden sterk en menig door de droogte bevangen blad had het voortijdig laten afweten Een angstig haas maakte zich bij onze nadering jachtig uit de voeten, hoe- wet daartoe in liet geheel geen aan leiding was, daar wij altijd gebrekkig hebben gestroopt. Onder onze voeten knisperde de aanstaande verrrot- ting aangenaam, hoog in het stru weel koerden twee houtduiven, vlak bij barstte een groepje vogels uit in sa memang en liet geheel stemde zeer mild. Onderweg passeerden wij slechts één wandelaar, die wij vrien delijk groetten, daat hl) geen pre- themd doch een botaniseertrommel droeg. Toen wij de honderdvier treden van een duinovergang hadden beklom men en een ogenblik hijgerig terzijde stonden, ontdekten wij dat zich aan de zeekant de laatste échter zomerse dag afspeelde, waarvoor slechts ge ringe belangstelling bestond Er zat opeen terras alleen twee mensen met ontblote tors wier figuur deed ver moeden dat het om verlate Oosterbu ren gingen. Zij zaten tevreden in de zon. Een wonderlijk jaar 1976, goede lezer - waann zomer en najaar zé-er soepeltjes in elkaar overvloeien. Gemeente wil voorlopig een parkeerterrein MIDDELBl RG - Hel busstation au het Streekvervoer Walcheren er- dwljnt nog deze maand van Plein 1!)40 in Middelburg. Vanaf zondag 26 sep tember - wanneer de nieuwe dienstre geling ingaat - rijden de bussen voort aan van af de Loskade over de kaaien- route en de Geerebrug langs de binnen stad. Het vertrek van de bussen van Plein '40 heeft te maken met de gedeeltelijke af sluiting van de Middelburgse binnen stad. die vorige week is ingegaan Voor het openbaar vervoer zijn de routes door de binnenstad daarmee onaantrekke lijk geworden. De plannen van het streekvervoer om Plein '40 te verlaten bestaan al enige tijd. maar kunnen pas met de invoering van de nieuwe dienstregeling uitge voerd worden Bovendien zijn ook de benodigde voorzieningen nog niet he lemaal klaar De nieuwe bushaltes op de Turfkaai bij de Geerebrug en bij het Hof van Tange zijn inmiddels gereed, maar de accom modatie voor de chaffeurs bij het begin- en eindpunt aan de Loskade is nog niet aanwezig Het is de bedoeling dat vij het nieuwe busstation aan de Loskade - waar een aantal van de bussen nu ook al stopt een overblijlruimte voor de chauffeurs komt. De plannen hiervoor zijn echter nog met definitief, zodat de chauffeurs het de eerste tijd met een tijdelijke voor ziening zullen moeten doen De haltes in de nieuwe rouet zijn gesi tueerd aan de Turfkaai iter hoogte van de Sint Jansstraati en bij de Geerebrug. Voor de bussen naar Domburg. Veere en Kamperland is er nog een halte bij het Hof van Tange, Parkeerterrein Inmiddels heeft het gemeentebestuur plannen om Plein 1940 voorlopig als parkeerterrein te bestemmen. Burge meester drs. P. A Wolters bracht woensdagmiddag een voorstel in de verkeerscommissie om tussen de nog bestaande halteplaatsen 38 parkeer plaatsen met parkcermeters aan te brengen. In de verkeerscommissie ontving men dit plan gereserveerd. Drie van de vier raadsleden - mevrouw J. J. VAN DER Wel-Beije (pvdai, J. Griep(vvd) en mr. A. J. Peeck - gaven hun stem nog niet aan het voorstel. Zij w ilden eerst nader overleg met hun fractie.Het voorstel Het busstation aan liet Plein 1940 dat nog deze maand verdwijnt. komt nog deze maand in de gemeente raad. Burgemeester Wolters benadrukte overigens dat de inrichting met par keerplaatsen een tijdelijke is en be doeld oin 'chaotische toestanden' na het verdwijnen van de bussen te voor komen. Voor een definitieve bestem ming van Plein '40 bestaan nog geen vaste planne. Bij de gemeente wordt onder meer overwogen of er mogelijkheden zijn voor de zaterdagmarkt. De wijkvereni- ging 'Zuid-west-centrum' werkt daar naast aan plannen, die uitgaan naar een gedeeltelijk overdekt plein met kios ken en beplanting. aanbrengen van een damwand ln het kanaal van Terneuzen naar Gent. maar die gedachte werd doorde aannemer die Vlissingse loodsboot kort betrokken bij zoekactie naar schip in nood VLISSINGEN - De loodsboot 'Capella' van het Nederlandse Loodswezen te Vlissingen is woensdagavond korte tijd op zoek geweest naar een in nood verkerend schip. Aan boord van de 'Capella', die zich buitengaats op de Noordzee bevond, had men liclitkogels waargenomen. Korte lijd later bleek evenwel, dat deze kogels werden uit geworpen door een helicopter. Daarop keerde de 'Capella' naar zijn plaats te rug. In het begin van de avond waren er reeds noodseinen opgevangen van een schip, dal zich in de omgeving van het lichtschip Noordhinder zou moeten be vinden en dat meldde zinkende te zijn. Het schip zou denaam 'Marina' dragen, maar de nationaliteit was woensdaga vond nog niet bekend De laatste positie die het schip opgaf, was elf mijl ten noorden van de Noordhinder Woensdagavond laat was het in nood verkerende schip nog steeds niet geloca- liseerd. Van Nederlandse zijde werd toen overigens al geen actie meer on dernomen Van Engelse zijde werd het zoeken toen nog wel voortgeze EGYPTISCHE MINISTER FAHMINAAR ZIERIKZEE (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Bij het bezoek dat de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Ismael Fahmi. van 13 tot en met 16 september aan ons land brengt, zal hij onder meer Zierikzee en de delta werken aandoen. Verwacht wordt, dat hy donderdag morgen 16 september per auto uit de Randstad vertrektrichting Stellendam, waar een bezoek aan de delta-expositie op het programma staat Vervolgens rijdt de Egyptische bewindsman naar Zierikzee. waar hij mogelijk enige tijd zal verblijven alvorens zijn bezoek aan ons land te beindigen en naar Brussel te reizen De Egyptische bewindsman brengt aan ons land een tegenbezoek. Minister Van der Stoel bracht vorig jaar mei een be zoek aan Egypte. Hoofddoel van het be zoek is het tekenen van een bi-lateraal akkoord tot wederkerige aanmoediging en bescherming van investeringen. Fahmi ontmoet tijdens zijn verblijf in Nederland onder meer de koningin, de minister- president, minister Van der Stoel, minister Pronk en de voorzitters van de beide Kamers der Staten Gene raal. Verder bezoekt hij onder meer het Instituut voor de Tropen in Amsterdam en de universiteitsbibliotheek in Lei den. Streekvervoer verdwijnt 26 september uit binnenstad TWEE AUTO'S GERAMD PHILIPPINE - Twee geparkeerd staande auto's zijn woensdaRmorjK om half vijf zwaar beschadigd in deR» zemarijnstraat te Philippie. De wagens, van respectievelijk J vanV uit Pjhilippine en F C. A. P uit Br# kens, werden geraakt door de auto vt J. C. S. uil Kruimngen. die met flint; snelheid tegen de eerste auto opree: Deze schoot door en ramde de twefd auto De dader reed door. maar werd» ter door de politie in Sas van Gentas' gehouden. De auto van J. C. S. eveneens zwaar beschadigd. jaar aan in de openbaarheid, toen en kele tientallen bewoners hun handte kening zetten onder een sdhnjven. waarin geconstateerd werd dat men enorm veel last had van het verkeer Een van de bewoners „Het is op deze weg. sinds de nieuwe weg naar Sas van Gent in gebruik is genomen wel niet meer zo druk. maar wanneer er verkeer passeert lig je gewoon te trillen in je bed Dat kan natuurlijk nooit goed zijn voor de hui zen Aanvankelijk dachten de bewoners dat de scheuren in plafonds, muren en vloe ren voorzaakt waren door het heiwerk, dat gepleegd moest worden voor het Een scheur in de muur van één van de tooningen aan de Kanaalweg in Sluis kil. de damwand aanbracht verworpen. Ten einde raad hebben de verontruste be woners - die ook weieens wilden weten waar ze oen eventuele schadevergoe ding konden incasseren - toen het con tactorgaan Sluiskil uigcschakeld Een i an de bewoners de eheer E Caes- sens. ..Enkele maanden geleden hebben we de zaak voorgelegd aan het contac torgaan en ik heb begrepen dat men de zaak aan walde kaarten bij de gemeente en rijkswaterstaat Maar wat die instan ties verder gedaan zouden hebben, is ons niet bekend. Intussen zitten wij nog steeds met de brokken..." Mevrouw Caessens: „Meneer, je wilt je woning zo goed mogelijk onderhouden, maar op deze wijze kun je wel ophouden. Wij kennen de oorzaak van dat scheuren niet, dat is trouwens een zaak van die instanties om uit te zoeken, maar wij hebben zo onze vermoedens. Het zou best kunnen dat het met die straat te maken heeft... Twee jaar geleden is er herbestraat Maar het kan ook best te maken hebben met het scheepvaart verkeer in het kanaal, want we merken het maar al te goed wanneer er hier schepen voorbij komen." Een woordvoerder van rijkswater staat. ing, J. A. de Roos verklaarde des tijds tegenover de PZC al: „De kwali teit van de bestrating kan overigens elke toets van kritiek doorstaan. Voor scheuren kunnen zoveel oorzaken zijn. Dat kan ook met de grondwaterstand te maken hebben. Maar wij snappen er niets van." Ing. De Roos heeft zijn werkzaamheden intussen overgedra gen aan zijn collega C. J. de Mol. Deze vertelt: „Ik heb het er inderdaad met mijn collega overgehad. Het isgewoon erg moeilijk de oorzaak te vinden. Ik heb begrepen dat de bestrating op ver schillende plaatsen is hersteld, dus ik weet niet in hoeverre de zaak nu nog speelt. In elk geval hebben we de zaak nog steeds in onderzoek." Het bestuur van het contactorgaan Sluiskil heeft de zaak aangekaart bij de gemeente Temeuzen. Voorzitter M. Lmdenberg: „We zijn er vier keer voor bij de gemeente geweest." Wethouder drs. R C. E. Barbe desgevraagd. „Erisal eens op een eerder tijdstip een onder zoekje ingesteld, maar het bleek nood zakelijk de zaak nog eens verder uit te diepen. Dat wordt nu gedaan, de kwes tie wordt nog eens bekeken en dan wordt opnieuw gerapporteerd aan b. en Voorzitter Lmdenberg van het contac torgaan gaa t he t bestuur volgende week dinsdag uitvoerig informeren over de gang van zaken. „Ik wil daar nu niet op vooruit lopen, omdat de leden het dan uit de tweede hand zouden hebben en dat zou ik onjuist vinden. De mensen krijgen dinsdag duidelijk te horen hoe het ermee' staat. Maar ik begrijp wel dat rijkswaterstaat en de gemeente zich wat op de vlakte houden... Niemand Is na tuurlijk happig op die schadevergoe ding.." Auto uit de bocht PHILIPPINE - Dinsdagavond is een personenauto, bestuurd door J. B. uit Vlissingen op de Provinciale weg te Phi lippine met grote snelheid uit de bocht gevlogen. De auto werd zwaar bescha digd, maar er dede nzich geen persoon lijke ongelukken voor. Personeelsleden van de Nieuwnamense fabriek ruimen de ravage op. die door de brand was ontstaan. DIRECTEUR DOOR BRAND VERWOESTE BREIGOEDERENFABRIEK IN NIEUW-NAMEN: „MEDEWERKERS HIELPEN ONS BEDRIJF ER WEER BOVEN OP'1 NIEUW-NAMEN - In de nacht van vrijdag 13 op zaterdag 14 augustus brandde een deel van de breigoeder- enfabriek 'excelsior' in Nieuw- Namen geheel uit. De rest van de fa briek liep flinke schade op, vooral door roet. Maar de afgelopen tijd is er met man en macht gewerkt om de fabriek zo snel mogelijk weer te kunnen beginnen. En dat gebeurt maandag - zij het voorlopig nog op beperkte schaal - 24 uur per dag. Directeur H. van Rooij ïserg bffj met het feit. dat de productie maandag weer kan worden begonnen. „Het. was voor ons belangryk om zo snel mogelijk weer te kunnen draaien. Het is aan de medewerkers te dan ken. Ik spreek niet graag van perso neel. dat de produktie zo snel weer begint. Ze hebben geweldig gewerkt, die25die hierbmnenshuiswerken. We hebben hier onderling altijd gepro beerd een goede sfeer te kweken. Dat doen ze niet in elke fabriek. Het re sultaat is duidelijk. De meisjes heb ben gewerkt als mannen, want we zijn hier maar met vier mannen, de rest is meisjes." Zaterdagmorgen 14 augustus, in de vroege uren, brandde het magazijn van 'Excelsior' geheel uit. Directeur Van Rooij was daar snel by. Hij woont op nog geen honderd meter afstand. „Ik ben er erg van overstuur geweest, van de ravage na de brand Het was een verschrikkelijke puinhoop." De directeur legt uit waarom het zo belangrijk was. om de produktie zo snel mogelijk weer op gang te bren gen: „We hebben als een van de wei nigen in deze branche een goed ge vulde orderportefeuille, barstensvol eigenlijk. Het is natuurlijk zaak om de klanten niet te lang op hun spul len te laten wachten. Alles is ver brand in het magazijn. Aan opgesla gen goederen en andere schade is er voor negen ton vernield. Ik ben ge lukkig verzekerd legen brand. Dat is ook het eerste wat aan je gevraagd wordt: ben je verzekerd? Ik zeg dan: en wat dan Je hebt altijd nog schade, doordat de produktie stil ligt. Je legt ,er altijd op toe." Eeuwig dankbaar De directeur herhaalt nog eens dat zijn personeel geweldig heeft ge werkt om het bedrijf weer in ge reedheid te brengen. „Daar blijf ik ze ten eeuwigen dage dankbaar voor." Vanuit het kantoortje in de breihal wijst de heer Van Rooy naar enkele meisjes: „Zie ze sjouwen met die breimachines. Het is geweldig, wer kelijk. In vier weken tyd is alles op geknapt. En het was een ravage. Al les was gesmolten door de hitte van de brand in het magazijn. Zelfs hier in de hal is de menie van de balken aan het plafond gedruppeld." Voor de brandweer was het volgens de directeur een gevaarlijke zaak om het vuur te bestrijden. „Er zijn giftige gassen van acrylgarens vrijgekomen. Als we een verkeerd middel gebrui ken om schoon te maken is het moge lijk dat we over een half jaar erosie in het metaal hebben als gevolg van de chemische gassen." De komende dagen is het personeel nog druk bezig met het ontroeten van de breimachines - er worden er maandag acht van de 34 ingezet - en het schoonmaken en verven van de bedrijfsruimte. Het magazyn zal worden afgebroken De brand heeft er zo zwaar huisgehouden dat daar niets meer te beginnen is. Achter de fabriek wordt zolang een houten noodgebouw neergezet als plaats vervangende bedrijfsruimte. De heer Van Rooij woont nog maar goed anderhalfjaar in Nieuw-Namen. „Ik heb in Bussum een soortgelijk bednjf gehad. Daar waren echter moeilijkheden met het verkrygen van personeel. De meisjes worden daar liever werkster van Mies Bouwman of zo. We hadden perso neel te kort. Via tussenpersonen kwam ons ter ore dat in Nieuw- Namen een failliete fabriek stond I Die hebben we toen overgenomen' Vlak na de brand was er sprake vai dat 'Excelsior" zou uitzien naar an dere werkruimte. De heer Van Rooi): „Het zag er hier ook zo vreselijk uit De verzekering kwam en vroeg of we wilden doorgaan of stoppen. Door gaan natuurlijk, en toen begonnen ze over andere ruimte. Maar het bleek dat we hier konden blijven. We be ginnen maandag eigenlijk met een nieuwe fabnek. We hebben niets meer in voorraad, geen draadje meer." BEWONERS VAN DE KANAALWEG: „WE ZITTEN MET DE BROKKEN"... SLUISKIL - De dienst openbare wer ken van Terneuzen stelt momenteel een onderzoek in naar de oorzaak van liet scheuren van plafonds, muren cn vloe ren in een aantal huizen aan de Ka naalweg in Sluiskil. Vorig jaar consta teerden de bewoners plotseling scheur tjes en scheuren in hun woning. Op sommige plaatsen ging het ontscheuren die soms meters lang waren en hier en daar zelfs een centimeter breed. Over dc oorzaak tasten de bewoners volledig in het duister. De zaak kwam in het voorjaar van dit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2