PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONTSLAG VOOR 500 MAN BIJ NEDERHORST IN GORINCHEM Capaciteit inlaatsluis Volkerak is maar ten dele te benutten de krant van zeeland Golf arrestaties na aanslag op Corsica Boersma licht kamercommissie in: Premiegrens 38.800 Produktschap wil hogere melkprijs Wordt Holland «en wijnland? /itiisimi .'i 219e jaargang ,no. 214 Donderdag 9 september 1976 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet-Den Uyl zal morgen waarschijnlijk besluiten dat bij Nederhorst Gorin- chem voorlopig slechts een kleine 200 man aan het werk kunnen blijven. Er zijn nu nog 950 arbeids plaatsen. Dat betekent dat ruim 700 mensen worden ontslagen, of in de zogenaamde ..arbeidsreser ve" moeten, of moeten worden overgeplaatst naar het op te richten ingenieursbureau. Minister Boersma (sociale zaken), die woensdag bijna vier uur lang de situatie bij Nederhorst besprak met de vaste kamercommissies voor economische en voor sociale zaken, schatte dat ongeveer 500 man moet worden ontslagen. De industriebond NVV is door deze taxatie duidelijk teleurgesteld. De twee kamercommissies hebben de minister unaniem op het hart gedrukt bij de besluitvorming rekening te hou den met de zorgelijke arbeidssituatie in de omgeving van Gorkum. De PvdA vroeg aan de minister of de centrale overheid niet de helft van het aande lenpakket kan opkopen, zodat er van overheidswege garanties zijn dat het aantal arbeidsplaatsen bij Nederhorst, dat zal worden overgenomen door De Groot en Hollandia. geleidelijk zal toe nemen. Volgens de huidige plannen zou de overheid voor 25 procent deelne men. Hollandia en De Groot willen het oude Nederhorst (dat na overname weer De Vries Robbe zal gaan heten) binnen an derhalfjaar laten groeien toteen bedrijf waar 400 man werkzaam zijn. Dat bete kent dat vanaf de overname 200 man aan het werk kunnen blijven en dat 200 man van het oude personeelsbestand •De voorzitter van de Beierse CSU, Franz-Josef Strauss, heeft de Westduitse regering dringend verzocht zo snel mogelijk contact op te nemen met de Amerikaanse regering om de beschikking te krijgen over alle documenten van het steekpenningen schandaal van Lockheed. maximaal anderhalf jaar in de „Stich ting Arbeidsreserve'' wordt onderge bracht. Zij zullen in die wachtpenode hun loon normaal uitbetaald krijgen Het ingenieursbureau zal bemand wor den door 70 man personeel De kamer commissies pleiten voor uitbreiding van het takenpakket van dit bureau, zodat er mogelijk nog meer mensen aan de slag kunnen. Een groter aandeel van de regering in het nieuwe bedrijf zou het ook mogelijk maken dat het overwerk van Hollandia en De Groot gegaran deerd beter wordt gespreid. De kamercommissies eisen van de rege ring een serieuze studie naar de moge lijkheden voor een verdere uitbouw van het bedrijf, zodat het aantal arbeid splaatsen hoger uitkomt dan de ge noemde 400. Daarbij wordt ook gedacht aan "n regeling waarbij De Vries Robbé ;en soort voorrang zou krijgen bij het aanbesteden van overheidsorders Als de regering de helft van de 'aandelen verwerft zou men vanuit Den Haag er op kunnen toezien dat de orders eerlijk worden verdeeld over De Vries Robbe en De Groot en Hollandia. Argwaan van ondernemerszijde tegen deze ovcrhcidsdeclnaine zou volgens dc PvdA-commissieleden kunnen wor den tegengegaan door de toezegging dat de overheid een deel van haar aan delenpakket aan De Groot en Hollan dia zal overdoen zodra De Vries Robbe voldoende is gegroeid. Alle 157 werknemers MMD in Maastricht ontslag aangezegd MAASTRICHT (ANP) - Alle 157 werk nemers van de Maastrichtse Machine fabriek Delnooz (MMD) is ontslag aan gezegd omdat dit bedrijf onherroepe lijk failliet gaat De gezamenlijke vak bonden van NKV, NVV en Unie BLHP hebben dit woensdagavond meege deeld. Het faillissement zal volgende week donderdag een feit zijn. De vakbonden proberen met een plan van directeur P Dekker na het faillissement een nieuwe fabriek op te richten, maar daarvoor is de steun van het ministerie van econo mische zaken nodig Als er tweeëneen half miljoen gulden op tafel komt blijft voor minstens honderd mensen werkge legenheid bestaan. De dienst openbare werken van de ge meente Terneuzen stelt een onderzoek !n naar de oorzaak van dc scheuren in de plafonds van de woningen in Sluiskil overleg Premier Vorster van Zuid-Afrika zet zijn besprekingen met Kissinger voort. gast beperken Meer reserves tegen een verdere groei de sociale voorzieningen. scheuren STAKING ROND VEERBOTEN VOORBIJ Weer goud Keette van Oosten was Oi bel snelst bij de achtcrvolgsters professioneel Damclub Middelburg wil een professio nele aanpak start Nieuwe b start PAGINA 19 duif Jan F.Uekens (Farce Majeure» heeft het Bevoel dat hy meer durft, radio- en tele visieprogramma's. strips PAGINA 21 reorganisatie VMT Stcrk bestudeert een mogelijke gamsatle na de zware winstdaling DEN HAAG - Ter nagedachtenis aan de vorig jaar overleden toneelspeelster Fie Carelsen is woensdag een gedenksteen onthuld op de Nieuwe Uitleg 16, het huis waar zij woonde. De onthulling geschiedde door Wim lbo ill en Paul Steenbergen. (Van onze correspondent) PARIJS - De duizenden toeris ten die dinsdag en woensdag het eiland Corsica wilden verla ten kunnen opgelucht adem ha len. De staking rond de veerbo ten is opgeheven en de rust schijnt teruggekeerd na de aan slag op de Boeing 707 „Chateau d'Amboise", die geheel uit brandde nadat Corsicaanse transportarbeiders in de cock pit van het toestel een bom tot ontploffing hadden gebracht. Het Nationale Bevrijdingsfront voor Corsica (line) heeft woensdag latren weten dat het verantwoordelijk is voor de aanslag die dinsdagavond is ge pleegd op een op hel vliegveld bij Ajac- cio staande Boeing van de luchtvaart maatschappij Air France. Een woord voerder van het FI.NC deelde een plaatselijk blad telefonisch mee dat RUSSISCHE KLACHT AAN JAPANS ADRES tokio iapi De Sowjel Unie he.it meer dan vijf protesten ingediend bij de Japanse regering omdat deze geen toestemming geeft vooreen onderhoud met de Russische piloot die maandag een MIG 25 gevechtsvliegtuig in Japan aan de grond heeft gezet en de Ver enigde Staten om politiek asiel heeft verzocht. Kijnsuke Yanagiya. voorlichtingsamb tenaar van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken, heeft gezegd dat de piloot binnen twee dagen met een nor maal verkeersvliegtuig naar de Ver enigde Staten zal afreizen. zijn organisatie in de loop van dinsda gavond besloten had de Boeing op te blazen. De golf van arrestaties die na de opzien barende aanslag op het toestel plaats vond, Is nu uitgemond in de overbren ging van negentien van de tachtig ver dachten naar een gevangenis in Marseil le. Het is echter de vraag uf de spectacu laire gebeurtenissen van de laatste da gen een zuivere weerspiegeling is van de beweging op Corsica die meer aandacht van de Franse regering voor het „verge ten eiland" eist. AJACCIO - Uit protest tegen de arres tatie van een van hun leiders hebben boze vrachtwagenchauffeurs op het vliegveld van Ajaceio een Boeing 707 van Air France in brand gestoken. De vijfkoppige bemanning van hel vliegtuig werd voor de aanslag ge dwongen het toestel te verlaten. DEN HAAG (ANP) - De premiegrens voor de volksverzekeringen gaat per 1 januari omhoog van ƒ35.600 naar 38.800, zo staat in een beschikking van de staatssecretaris van sociale zaken. Dit bedrag is het maximumbedrag waarover men van zijn inkomen premie dient te betalen voor volksverzekerin gen. TWEE CENT PER LITER (Van onze redactie economie» DEN HAAG - W aarschljnlijk zal de minimumprijs van een liter volle melk twee cent hoger worden als het aan het produktschap zuivel ligt In de vergadering van het pioclukLschapsbestuurzal vandaag worden voorgesteld de prijs van 93 op 95 cent te brengen Datum van ingang, misschien 16 september, maar het doorgaan is mede van ministeriële goedkeuring afhankelijk. Het is overigens niet duidelijk of met name minister Lubberseconomische zaken) die goedkeuring zonder meer zal geven. Met het oog op zijn prijsbeleid, zo heeft hij het produktschap laten merken, zou hij liever nog even met deze verhoging wach ten Met het oog op de gevolgen van de droogte voorde melkveehouders zal minister Van der Stee (landbouw), die de formele inwilliging moet geven, daartoe wellicht meer zijn geneigd. Bij de behandeling van het voorstel zal produktschapsvoorzitter Schelhaas een overzicht geven van de schade, die de boeren hebben geleden. Naar schatting kan per bedrijf van een droogteschade van enkele tienduizenden guldens worden ge sproken. Dit is een argument te meer. meent men bij het produktschap. om de melkprijsverhoging door te voeren. Ook wordt gemeend dat aan de vereiste „spelregels" om tot een verhoging over te gaan is void aan. Er is een verhoging gekomen in de prijzen van de grondstofTen. de bedrijfskosten voor de zelfbedieningszaken zijn geslegen en de verwerkingskos ten voor de zuivelindustrie zijn toegenomen. Bovendien hebben de melkveehou ders dit voorjaar al een cent van de prijs „laten zitten". Beroep dringend nodig OJL1/ De gang van zaken rond het arseen houdend afval van de NSM in Temeuzen en Sas van Gent is met in staat om de L~ - j eenvoudige burger groot ver trouwen In zijn overheden te geven Er zijn hier namelijk zoveel tegenstrijdigheden aan de orde en er kunnen zoveel vraagtekens worden ge zet. dat men zich onvermijdelijk af vraagt nemen we nu in Nederland de zaken van het milieu ernstig oi niet? De rijksinspecteur voorde milieuhygiëne m Zeeland doet dat kennelijk wel: hij con stateerde situaties die uit een oogpunt van volksgezondheid naar zyn mening met toelaatbaar zijn en nam dienover eenkomstig maatregelen. Vanaf dat moment echter begon een maanden- langdurende touwtrekkerij, die nu voor lopig is geëindigd meteen communiqué van gedeputeerde staten en een behan deling in een Temeuzense raadscom missie met als teneur: „Kom. kom. zo erg is het nou ook weer niet." XXet communiqué van gedeputeerde staten en de daarop desgevraagd gege ven toelichting PZC van dinsdagjongst- ledem vormen een verhaal vol tegen strijdigheden. Gedeputeerden meten namelijk met twee maten Ze vinden dat 't afval op de legale stortplaatsen kan blijven liggen, maar hebben welaan het gemeentebestuur van Sas van Gent verzocht om het afval van een illegale stortplaats weg te halen Een eigenaar dig onderscheid is afval op een legale stortplaats minder gevaarlijk dan op een plaats waar het zomaar is neerge gooid? Toelichting van de verantwoor delijke gedeputeerde ..We zijn wettelijk niet bevoegd om het bedrijf of de ge meenten te dwingen het afval op te rui men. maar bij de illegale stortingen is politiedwang mogelijk Men moet uit een dergelijke verklaring hoe dan ook afleiden dat gedeputeerden toch wel vinden dat de rom mel weggehaald moet worden, an ders zouden ze het gemeentebestuur van Sas van Gent daarom niet zo dringend hebben ver zocht Maar waarom dan tegelijkertijd zo'n beminnelijke houding aangenomen ten aanzien van de legale stortplaatsen? Afval is toch afval, ongeacht de plaats waar het ligt? Waarom hebben gedepu teerden niet aan Terneuzen en Sas van Gent meegedeeld datzij van mening zijn dat de rommel spoedig moet worden weggehaald, óók van de legale stort plaatsen. al kan het college dat niet af dwingen? Gedeputeerden hadden in ie der geval op basis van hun toezichthou dende functie de gemeentebesturen ernstig kunnen vermanen: „Wij vinden dat u in gebreke blijft als u deze zaak op haar beloop laat." In het communiqué van gedeputeerden is daarvan echter niets te vinden: het college is weggekro pen achter formele overwegingen. Men had een vierkanter houding mogen ver wachten. fiantlijn He, varrende - en daardoor irrite rende - van deze zaak is vooral de ruzie, die er kennelijk is ontstaan tussen het gemeentebestuur van Temeuzen (blijk baar met stille sympathie van gedepu teerde staten) enerzijds en anderzijds de njks-milieu-inspectie In de raadscom missie van Temeuzen zijn bijvoorbeeld de cijfers van de milieu-mspecteur in twijfel getrokken, er zouden nu gunsti ger cijfers op tafel liggen, alkomstig van de provincie. Een zonderlinge manier om een beleid te voeren de cijfers van de ene instantie haastig bestrijden met die van een andere instelling. In ieder geval is de rijksinspecteur een bevoegd man en derhalve moet de vraag worden ge steld wat zegt hij van die nieuwe cijfers? Kloppen die met zijn gegevens? Het gaat toch met aan om op de manier als in Temeuzen is gebeurd overheidsin stanties tegen elkaar uit te spelen? De toekijkende burger - denkend aan ge vallen als in Tiel - voelt zich door zo'n behandeling verontrust Ov, ALS GEVOLG VAN ZOUTE OOSTERSCHELDE VOORAL VOOR DOORSPOELING ZOOMMEER BERGEN OI' /.OOM - Als gevolg v an ne beslissing tie Oosterschelde \oor een groot deel zout te houden, /al de capaci teit van liet inlaat werk in de olkerak- dain in de toekomst inaar voor een deel \vorden benut. l»e opzet v as. dat ia dit inlaatwerk anuit het llollandsch Diep de Grevelingen. de Oosterschelde en liet eerse Meer niet zoet w ater zouden worden doorgespoeld. Daar bij werd uitgegaan van een algesloten Ooster schelde volgens het oude plan. In die opzet paste ook. dat hel inlaatwerk voor 1978 klaar was. I)at geldt nog. maar de luuclic van inlaatsluis wordt minder veelomvattend dan werd ge dacht. De sluis kan per seconde driehonderd kubieke meter zoet water uit nel Hol landsen Diep in nel Volkerak brengen terwijl bij een geiorceerde doorspoeling een capaciteit van zeshonderd kubieke meter water mogelijk is Het inlaatwerk - dal nu m uit\ oering ïsen m september volgend jaar klaar zal zijn - knjgt vier openingen van dertig meter breed en ruim vier meter noog Het zou- zoals ir.T G van der Meer van hel bureau waterbouwkundige werken oost van rijkswaterstaat net lonnuleert - aanvankelijk de kraan voor de zoet watervoorziening in net zuidelijk Del tabekken worden In die conceptie zou het genele bekken met zoet water wor den doorgespoeld, met lozingspunten in de Grevelingendam. de Brouwersdam de Oost'erscheldedam en de Zand- kreekdam Na de beslissing de Ooster schelde zout te laten :a de bouw van een pijlerdam in de monding wordt ook deiunctie van nel inlaatwerk in de vol- kerakdam lussen West-Brabant en Klakkee een andere Drie /undies liet g j 1985 ii n drie lunc- het inlaatwerk is nodig om het toe komstige Zoommeer, dal achter de Oeslerdam m de Oosterschelde ont slaat. zoet te helpen houden; het biedt de mogelijkheden om i ia doorspoeling 'zoutlekkages' hij de sluizencomplexen - Volkeraksluis zeil. sluis Oeslerdam bijvoorbeeld - onschadelijk te maken; liet draagt hij aan de doorspoeling van hel polderwater uit West- Brabant. Over de lozing van met name net pol derwater moei nog nader worden ge studeerd Daarbij is onder meer in net geding de vraag oi er - na gereedkomen van de Philips en Oesterdam - nog een lozingspunl op de Westerschelde moet komen, waar dat dan moet uitmonden In di t opzicht is bijvoorbeeld het kanaal bu Balhen een aiwatenngskanaal naast de Scnelde-Rijnverbinding in studie De capaciteit van dnenonderd kubieke meter water per seconde zal met nodig zijn. zo is rijkswaterstaat wel duidelijk Ei zal - zo is de berekening - ongeveer veertig kubieke meter water per se conde nodig zijn om net zoet water in net Zoommeer op peil ie houden en om zoutlekkages bij de sluizen zoveel moge lijk op te vangen. Hoeveel er nodig is voor de alvoer van net Brabantse pol- derwaier is nog niet geneel duidelijk Bij rijkswaterstaat gaat men nu na oi een totale capaciteit van nondord kubieke meter water per seconde voldoende is Volgens ir. Van der Meer - noold van het waterbouwkundig bureau oost - en ïr C. v d. Velde projectleidervanhetVolke- rakwerk - is dat waarschijnlijk wel het geval Tot 1986 -als Rhilipsdamen Oeslerdam klaar zijn - knjgt de inlaatsluis als func tie de bestrijding van net zoulbezwaar in de Volkerakslmzen zeil. Rijkswater staat werkt aan een oplossing, waardoor via net gebruik van schermen en geulen net zoute water door de scnutsluizen uit het Volkerak in het Hollandsen Diep komt. terug te voeren. Dat zoulbezwaar is op zich al terug te voeren door een 'slok' zoet water via het inlaatwerk door te spoelen in net Volkerak. Daardoor ontstaat vlak bij het sluizencomplex minder zout wateren derhalve isook het water dat bij een schutting meekomt minder zout Intussen wordt er - behalve aan de in- Slot zie pat één punt zal iedereen buiten de dagelijkse besturen van provincie en van gemeente Temeuzen het wel eens zijn de rijksinspecteur is nu zonder meer gehouden deze onverkwikkely ke affaire aan de kroon voor te leggen. Het lokale bestuur heeft nee gezegd tegen de compromisloze houding van een rijks ambtenaar, maar deze ambtenaar is nu eenmaal benoemd om ervoor te zorgen dat de milieuzorg serieus wordt geno men. In een dergelijke functie moeten strakke lijnen worden getrokken, lijnen die echter m Temeuzen niet op die ma nier zijn geaccepteerd In zo'n geval is een uitspraak in hoogste instantie on vermijdelijk en gewenst. Overigens wekt het wel verwondering dat in deze tijd een dergelijk beroep nodig is: men zou toch menen dat alle overheden - in clusief provincie en gemeente - er alles aan is gelegen om een pijnlijk nauwkeu rig milieubeleid te voeren. Er zijn im mers hier en elders tekenen aan de wand gesignaleerd, die een ernstige waar schuwing inhouden om op dit stuk van zaken geen risico's meer te nemen. In Temeuzen acht men echter bepaalde ri sico s wel aanvaardbaar De kroon zal nu dit lokale milieubeleid moeten we gen om uit te kunnen spreken of het al dan met te licht is bevonden. Het bestuur van het Landbouwschap heeft woensdag een verordening vast gesteld. waarbij het laten afslachten van met enzootische bovine leukose <ebl» besmette en 'verdachte' runderen kolom 2) verplicht wordt gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1