op staande voet ontslagen Meer reserves tegen een verdere groei van sociale voorzieningen Bezetters van Veldkoning Kritiek VNO, NCW en CNV op nieuwe wet ondernemingsraden verdachte in moordzaak aangehouden Inkomensgrens volks verzekeringen verhoogd Havenvakbond: toch in i7c-eeuwse stijl geen stakingen Van Doorn negeert kamer bij restauratie Het Loo RAPPORT SOCIAAL CULTUREEL PLANBUREAU: Werkloze biedt zich aan als huisdier VAKBONDEN: DOORGAAIS Mti w iiL IPZCX ROERMOND (ANPi - Tweeëndertig personeelsleden van dc Holland-United vestiging Veldkoning in Roermond, die dit bedrijf reeds zes dagen lang bezetten, zijn woensdag op staande voet ontslagen. De directie van Holland-United in Heerlen had aan het woonadres van 33 bezetters een brief gestuurd met het ultimatum om de actie te beeindigen. Zo niet., dan zou ontslag op staande voet volgen. Slechts een van de 33 aangeschreven personeelsleden heeft hierop gereageerd en laten weten ziek te zijn. Hiermee staal deze werknemer buiten Hij acht het nielonmoegelijk dat de be- e bezetting daar het een ontslag op slaande voet betreft, is geen vergun ning van het gewestelijk arbeidsbu reau vereist. Wel is het ontslag van de 32 Veldkoningpersoneelsleden gemeld bij het arbeidsbureau. Ken woordvoer der van het arbeidsbureau deelde mde dat de ontslagen personeelsleden een procedure kunnen aanspannen bij de kantonrechter. Hangende deze proce dure dient de werkgever, aldus deze woordvocrde van het arbeidsbureau, de lonen aan de ontslagen werknemers door te betalen. zetters voor twee ton aan landbouwma chines en oncerdelen hebben verkocht. Er was voor de bezetting een orderpor teefeuille om 50 tractoren te leveren De boeren zitten hier om te springen Wij hebben tegen dez^ transacties uitdruk kelijk gewaarschuwd want de goederen van Veldkoning behoren toe aan de le- verancies of aan de banken, aangezien aan Holland-United surseance van be taling is verleend De bezetters verko pen daarom produkten die niet hun ei gendom zijn. Voor eventuele schade zijn zij aansprakelijk' De vakbonden die over de radio het ont- slagbencht vernamen zijn zeer verbol gen. ..Dit soort intimidatiepogingen ac- A. G Knnzmga van de NVV-bond Mor- curius. ..We nemen deze flauwekul van de directie van Veldkoning niet serieus. De directie moet eens bedenken dat ze zelf ook maar uicet gewone werknemers bestaat die in dienst van Holland Uni ted zijn. Die bezetting was een wan hoopsdaad van de werknemers en ddan moet men daar niet op reageren met de zweep door de mensen te ontslaan" Als hetaan Kruizinga ligtgaat.de bezet ting door tot er een oplossing voor Veld koninguidebusisgejkomen ..Wij staan achter de bezetters en dat zullen we de directie laten merken holders De bezetters zelf zeggen niet onder de indruk te zijn van de bnel met de mede deling dal zij op staande voet ontslagen zijn. Volgens districlsbesluurder P Smit van de Dienstenbond NKVzyn het namelijk niet op naam gestelde brieven Deze zogenaamde ontslagaanzeggingen zijn in zijn in dé brievenbussen van de werknemers van Veldkoning gedepo neerd „Wij besachouwen dit als een fol deractie De bewoners van de huizen waar de Holland-Umted-folderszijn öez' de poneren deze geschriften in de prutle- Lubhers Directdur W. Mouwen van Holland- United in Heerlen verklaarde evenwel nlinudctlie dat daar geen sprake van zal zijn. ..Wij hebben de bezetters al eerder laten we ten dat zij geen loon krijgen over de be- aetüngspenode Daarvoor moeten zij de t vakbonden maar aanspreken Pas wan- cepteren wy niet", aldus vice-voorzitter Kennelijk heeft de directie van Hol- neer de kantonrechter het door ons ge geven ontslag op staande voet onge daan zou maken vloeien daar voor Holland-United betalingsverplichtin gen uil voort" Volgens Mouwen nemen 19 van de 58 werknemers van Veldko ning. in hoofdzaak staffunctionarissen, met aan de bezetting del. Verder zijn er nogenkele mensen ziek of met vakantie. De commissie voor economische zaken uil de tweede kamer heeft minister Lubbers gevraagd te bemiddelen in de affaire Holland United, Naar de mening van de commissie moet de minister op zo kort mogelijke termijn met alle be trokkenen om de tafel gaan zitten om in gezamenlijk overleg te proberen een olossing te vinden die leidt tot behoud van de werkgelegenheid, zowel in Roermond als in Oosterzee ifr> en Heer len in welke twee laatste plaatsen de produktiebedrijven van Holland United zijn gevestigd Ook wil de kamercommissie dal de mi nister een onder/.oek instelt naar de fi nanciële situatie van het bedrijf, in het bijzonder naar de vraag waar de ver leende financiële overheidssteun is te recht gekomen. D commissie wil - eveneens op korte termijn - ook hier over overleg met de minister. NIJMEGEN - De politie heeft een 33- jarige man zonder vaste woon- of ver blijfplaats aangehouden, die wordt verdacht van de moord op de Tilburgse iwerver C. van Riel. Tijdens een routine verhoor op het hoofdbureau van de politie in Nijmegen werd duidelijk dat de man op de avond van de moord in gezelschap moet zijn geweest van het slachtoffer. De ver dachte. die evenals de vermoorde Van Welgeregeld in het tehuis voor daklo zen te Hulsen zijn onderkomen zocht, was sinds zaterdagavond (het tijdstip van de moord) niet meer gesignaleerd. Deverdachte heeft nog geen bekentenis afgelegd (Van onze redactie economie) OEN' HAAG - Met ingang van 1 januari 19" zal de inkomensgrens, waarover de maximale premie voor dc volksver zekeringen moet worden betaald, wor den verhoogd tot f38.800. Die grens is Ihans f35.600. Het betreft hier de premlegrens voor de AOW. AWW. de Algemene Arbeidson geschiktheidswet de Algemene Kin derbijslagwet en de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten. Bezwaarschrift top Bloemenhovekliniek ongegrond verklaard AMSTERDAM (ANP) - De raadkamer van hrt gerechtshof in Amsterdam beeft de bezwaarschriften van de me dische coordinator cn de directeur van de Bloemenhovekliniek in Heemstede legen de kennisgeving van hun verdere vervolging ongegrond verklaard. Hun 'aken werden verwezen naar de te rechtzitting. In juni had de raadkamer de Haarlemse rechtbank een beroep gedaan en daartegen waren beide in beroep gegaan bij het hof. Het gaat om een bijna twee jaar geleden legen medisch coordinator dokter A. S. van den Bergh en kliniekdirecteur F Kanse begonnen strafvervolging en het betreft tien m augustus en september 1974 in de kliniek verichtte abortussen De Haarlemse hoofd-officier van justitie Dr J L Andreae vorderde in oktober 1974 een gerechtelijk vooronderzoek tegen de medisch coördinator omdat hij als arts tezamen met andere doktoren deze abortussen heeft verricht en voorts van het. aborteren een beroep heeft ge maakt. Solzenitsyns hebben Zwitserland verlaten ZURICH (RTRI - De verbannen Russi sche auteur Alexander Solzenitsyn is samen met zijn gezin - echtgenote N'ata- 'Jaen vier kinderen - uit Zwitserland vertrokken om zich elders te vestigen, waarschijnlijk in de Verenigde Staten. Ambtenaren van de stad Zurich, waar dc Nobelprijswinnaar sinds ziin ver banning, februari 1974, woonde, vertel den woensdag dat hij zich begin augus- us bij de gemeente heeft laten uit schiyven Dc Solzenitsyns vertrokken met stille ''om, zonder te zeggen waarheen In wiuerland neemt men echter aan dat -.e71n acb zal vestigen in de Ver- da^t6 Staten, of dat reeds heeft ge- Jolgens een krant in Zurich had de au- recentelijk in het Russisch gestelde «e-.i ne'"en ontvangen, waann hij gesommeerd zijn propaganda De Spaanse kunstenaar Salvador Dalï. van wie men zegt dat hij 'niets voor niets' doet. geeft nu toch gratis tekenles in zijn woonplaats Cadaqués. ..Tekenen is de meest oprechte vorm van kunst'zegt Salvador Dali terwijl hij een van zijn jonge leerlingen aanwijzingen geeft. CAO ZIEKENHUIZEN WERKT KOSTEN VERHOGEND iVan onze departementale redactiei DEN HAAG - Invoering van de collec tieve arbeidsovereenkomst voor de ziekenhuizen zal zeker kostenverho gend werken. Maar staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid! zal zich er niet tegen verzetten, zo heeft hij par tijen in het overleg meegedeeld. De ar beidsvoorwaarden mogen ook niet de sluitpost van een beleid zijn, zei hij bij deze gelegenheid. Bepaalde delen van de bereikte over eenkomst zijn kostenverhogend In dit verband noemde de bewindsman de ziektekostenregeling en de regeling voor bereikbaarheids- en nachtaanwe- zigheidsdiensten Partijen moesten de financiële gevolgen nog maar eens goed overdenken suggereerde Hendriks. Inmiddels blijkt de ingangsdatum van deze cao een moeilijke zaak te zijn. ge zien de loonmaatregel, die invoering op 1 oktober in de weg staat Aan minister Boersma is inmiddels dispensatie ge vraagd. anders zou tot 1 januari 1977 moeten worden gewacht Die datum zou dan formeel alleen nog kunnen worden benut als er dan weer geen loonmaatre gel wordt getroffen Op verzoek van 'bescherming bevolking' in Oostenrijk, hebben 15 mensen drie dagen doorgebracht in een schuilkelder, om langer verblijf aldaar bijvoorbeeld bij radioactive neers lag. te testen. De proefpersonen die water, conserven en vruchten ter beschikking hadden hebben de proeg in de ruimte van 14 m2 goed doorstaan. ROTTERDAM (ANPi - In circulaii die morgen (dnnderdagi in de havens van Amsterdam en Rotl?rdam zullen worden verspreid zal het bestuur van de stakingsacties niet de juiste manier zijn om nu vrije onderhandelingen tus sen werkgevers en werknemers over loon aanpassingen (prijscompensaties) te herstellen. Het federauebestuur vindt ook dal er een landelijke demonstratieve bijeen komst moet worden georganiseerd, waarin onder andere het recht van vrije onderhandelingen en de eis dat de prijs stijgingen nog dit jaar moeten worden gecompenseerd centraal moeten staan. Een dergelijke demonstratie zou echter naar het oordeel van het federatiebes tuur m een breder kader moeten worden geplaatst De vervoersfederatie heeft bet overleg daarover, zo wordt in de cir culaires meegedeeld, onmiddellijk aan- (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Minister Van Doorn (CRM) heeft de veront- waardiging van de Tweede Ka mer op zijn hals gehaald door zijn besluit het paleis Het Loo in Apeldoorn niet in de 19e- eeuwse. maar in 17e-eeuwse stijl te restaureren. De bewindsman heeft woensdag in een Kamer meegedeeld dat hij brief aj een motie, zich op 17 j de Tweede Kamer dit jaar uitspraak an het paleis in de „OVERLEG WORDT GEDEGRADEERD" (Van onze redactie economie) DEN IIAAG - De grote werkge versorganisaties VNO en NCW hebben ernstige kri tiek op het wetsont werp op de onderne mingsraden. Zij achten dit wetsontwerp een belemmering voor de verdere ontwikkeling van de ondernemingsraad. Als een van de voornaamste bezwa ren van de werkgevers geldt dat het overleg tussen werkne mersvertegenwoordigers en ondernemingsleiding tot het tweede plan is gedegradeerd en daardoor in strijd is met de on derneming als samenwerkings verband. In een adres aan de Tweede Kamer zeg gen de werkgevers, dal dit des te ern stiger is nu de grote problemen, waar voor de ondernemingen zich in toene mende mate zien gesteld, juist vragen om overleg, de communicatie en de sa menwerking binnen de onderneming de hoogste prioriteit toe te kennen. „De voorgestelde overlegvergadering is een gekunstelde en gecompliceerde constructie om het van zijn natuurlijke plaats verdrongen overleg weer enige gestalte te geven", schrijven de werk gevers. Voorts zeggen de werkgevers dat door de ondernemingsraad een formeel ad viesrecht toe te kennen m b l. de be noeming en het ontslag van de bestuur der van de onderneming, de regering de praktische mogelijkheden tot inspraak bij benoemingen miskent „Het wet sontwerp mist een duidelijke lijn en een vast stramien voor de ontwikkeling van de medezeggenschap ui de onderne mingaldus de werkgevers Ook het Christelijk nationaal vakver bond heeft de nodige kritiek op het wet sontwerp ondememingsraden-meuwe- stijl. De ondernemingsraad, zoals die momenteel nog functioneert, is een - hoewel niet volmaakt - waardevol insti tuut gebleken De regering had er dan ook beter aan gedaan, met wettelijke regelingen te komen om de ondernemingsraad oude stijl' verder te verbeteren dan te kiezen voor een constructie van enerzijds een personeelsraad en anderzijds een over leg tussen werknemers en werkgevers, aldus het CNV. in een brief aan de vaste commissie voor sociale zaken van de tweede kamer Het CNV mist in het regeringsvoorstel een duidelijke filosofie met betrekking tot het ondememingsgebeuren. Ener zijds heeft het kabinet niet gekozen voor louter en alleen een personeels raad. gebaseerd op de filosofie van de belangentegenstelling tussen werk nemers en bedrijfsleiding, maar ander zijds heeft het kabinet het ook niet aan gedurfd. de onderneming te zien als een samenwerkingsverband van mondige mensen, waarvan de ondernemings raad een weerspiegeling zou moeten zijn. stijl van dc 19c eeuw. zal negeren. „Uw argumenten hebben mij niet vermogen te overtuigen van de onjuistheid van mijn voornemen", schrijft hij. bijna drie maanden na het debat. Zijn keus voor de stijl van de 17e eeuw zal volgens hem „in alle opzichten lei den tot een harmonieuzer, historisch aanvaardbaarder en bruikbaarder re sultaat Het paleis Het Loo zal te zijner tijd een museum worden. De door de Kamer bepleite wijziging van de plan nen van CRM zou. zo betoogt de minis ter verder, veel duurder uitkomen, om dat er dan weer opnieuw tekeningen moeten worden gemaakt Bovendien zou het lelden tot uitstel van de herstel lingswerkzaamheden Van Doorn is nu van plan de restauratie binnenkort aan te besteden. Hij heeft daarbij de steun gekregen van minister Gruijters van volkshuisvestingen ruim telijke ordening Wat betreft de 6.5 hec tare grote geometische tuin wil Van Doom wel enigszins tegemoetkomen aan de verlangens van de tweede kamer Dat wil zeggen dat hij over de toekomst van deze grond advies zal inwinnen bij enkele specifiek deskundigen op het gebied van de tuin- en landschapsar chitectuur. De Kamer zal dan nog wel van hem horen wat hij aan de hand van deze studie met de tuin denkt te gaan Noch bij de stad Zurich, noch bij de re ikend" Bem 's over dre'gbneven iets DEN HAAG - Als gevolg van de stagnerende economie en de gegroeide werkloosheid is de laatste vijfjaar onder de Neder landse bevolking de vrees voor verslechtering van de eigen maatschappelijke positie toe genomen. Daarmee samenhan gend is er een toenemende re serve te constateren tegenover verdere uitbreiding van sociale voorzieningen. Vooral de terug houdendheid ten opzichte van het bouwen van goede en goed kope woningen, ingrijpende mi lieumaatregelen, kunstsubsi dies. studiebeurzen en open bare voorzieningen in het alge meen is de laatste tijd sterk ge groeid. Bovendien wordt de on tevredenheid over de leefsitua tie in ons land. doordat de ambi ties van de mensen toenemen, groter. Tol «leze conclusie komt het tweede rapport ('761 van liet Sociaal Cultureel Planbureau dat ten behoeve van het ministerie van CRM wetenschappelijk onderzoek verricht naar het welzijn in Nederland. Het rapport is woensdag in Den Haag door de directeur van het Planbureau, dr. A. J. M. van Tienen, ge presenteerd. De verslechterde economische situatie heeft diep doorgewerkt op vele sociale en culturele terreinen, zo zegt het rap port. De niet-actieve bevolking, met name het aantal mensen in de ww en de wao. is door de afnemende werkgele genheid spectaculair toegenomen De lichte daling van het ziekteveizuim overigens een opmerkelijke verandei- Ing in een jarenlange ontwikkeling heeft daarop nauwelijks invloed. Het rapport onderbouwt de verondeistel- ling dat inderdaad vooral ouderen lager geschoolden vrouwen schoolverlaters en mensen met een minder goede ge zondheid de dupe zijn van de werkloos heid Wat de gevolgen zijn van de in om vang voortdutend stijgende langdurige w erkloosheid is volgens het rapport van het Planbureau nog een open vraag Dat een mild sociaal klimaat zou bij dragen tot een betere verhouding tus sen werkers en werklozen blijkt op een fabel te berusten De bevolking be schouwt de werkloze nog steeds ais fut loos „behept met een slap karakter en .het tegenovergestelde van eei: doorzetter Over de arbeidsonge schikte wordt iets minder negatief geoordeeld Het aantal mensen in werk loosheidsregelingen steeg van 70.000 a 90 000 il 968'tot 135 000 a 170.000119741. hel aantal mensen dat onder de wao valt van 162 000 '1968' tot 313.000 1974' Het Planbureau beveelt aan meer dan tot nu toe misbruik en oneigenlijk ge bruik vun sociale voorzieningen tegen te gaan De geloofwaardigheid van ons stelsel moet gehandhaafd blijven Veel mensen zijn van mening dat men veel te gemakkelijk bepaalde uitkeringen kan krijgen en dat er op ruime schaal mis bruik wordt gemaakt Veel aandacht moet volgens het rapport worden ge schonken aan verbetering van de ar beidsomstandigheden (,ezondlwta Over de gezondheidszorg merkt het Plan bu rea u op dat er duidelijk sprake is van venuSmtng van het begrip ziekte Deze komt tot uitdiukking in toene mend ziekte- en probleemgedrag dat zich niet tot de werkende bevolking be perkt De totale sterfte is in vergelijking met het vorig jaar teruggelopen Dit is onder meer het gevolg van het geringer aantal verkeersdoden dal ook na de energiecri sis is blijven dalen De levensverwach ting by de geboot te daalt niet veider. maar schommelt met positieve ten denties' In de ziekenhuizen worden steeds meer - patiënten opgenomen, deels door toenemende ziekte, deels door grotere medisch-teehnische moge lijkheden. Ook bij huisai isen en in de geestelijke gezondheidszorg stijgt het aantal patiënten. Woningbouw Wat de woningbouw betreft verklaart het rapport dat het kleine huishouden met 1 en 2 personen in de toekomst het meest zal voorkomen. Er worden nog steeds voldoende huizen geproduceerd, ook na de terugval in 1971 Vooral leef tijd cn karakter zijn an invloed op dc mate van tevredenheid over het wonen, technische toestand en bouw vorm ma- keu levens uil hoe een mens zich in zijn woning voelt. Langzamerhand doei zirh de geboor- tendaling in het onderwijs voelen Het leerlingenaantal loopt terug Als de leer- lingenschaal met wordt verlaagd zal in het jaar 2000 de behoefte aan onderwij zend personeel voor kleuter-gewoon en buitengewoon lager onderwijs met 10 procent dalen Onderwijs voor volwassenen lykt bu het wegwerken van sociale onrechtvaar digheid minstens even effectief als leet- plichtverlengine tot 18jaar Maardebe- van bedrijfsopleidingen, volkshoge scholen. avondscholen, schriftelijk on derwijs, vormingswerk en Teleac. Het onderwijsbeleid in Nederland wordt door het Planbureau verfrissend ge noemd en getuigend van realiteitszin De veranderde houding van de Neder landse bevolking tegenover het sociaal klimaat, in ons land komt enigszins overeen met de gewijzigde opvattingen over politiek Nadat in de tweede helft van de jaren zestig gesproken kon wor den van een stijgende liberalisering, krijgen in de jaren '70-'75 de conserva tive opvattingen veel meer de over hand i rust-en-orde"- verschijnselen). Minderheden Ten slotte wordt in het rapport opge merkt dat het beleid van de overheid ten opzichte van Surinamers en buiten landse werknemers dubbelzinnig' is. Het respect voor de culturele identiteit van de groepen komt vaak in conflict met de noodzaak deze groepen In de Ne derlandse samenleving te integreren Er moet rekening mee worden gehouden dat het probleem van de minderheden dooreen migratiestop niët uit de wereld is door gezinshereniging en uitbreiding zullen de groepen groeien en bovendien behoeft de stagnatie in de arbeidsmigratie geen blijvend ver schijnsel te zijn Wenskaartenactie moet teruggang UNICEF-budget beperken DEN HAAG - Door de economische te ruggang en de daarmee samenhan gende verminderde bereidheid van de regeringen in de wereld om vrijwillige bijdragen te geven, dreigt Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, dit jaar minder inkomsten te krijgen dan de 141 miljoen dollar die in 1975 werden verkregen Mede daarom wü het Unicef-eomit in Nederland, onder voorzitterschap van de commissaris van de koningin in Zee land. dr. C Boertien. trachten dit jaar extra veel geld bijeen te krijgen met de verkoop van de bekende Unicef- wenskaarten De verkoopactie voor deze kaarten - met name gericht op kerst en jaarwisseling - start binnen kort De kaarten zijn. evenals de andere Unicef-produkten zoals een pakket bouwplaten van Afrikaanse huizen en hutten kosten f 12.501 verkrijgbaar bij de regionale Unlcef-comltes en bij het landelijk secretariaat van Unicef, post bus 7515 in Den Haag. Invalide vrouw kon dood van haar man niet melden ROTTERDAM (ANP) - Een invalide vrouw uit Rotterdam heeft een week lang geleefd naast haar man die was overleden. Zij wasniet in staat geweest iemand te waarschuwen. Toen omwonenden al enkele dagen geen teken van leven hadden gezien, waarschuwden zij de politie Deze trot de 70-jarige H. de Vos dood aan op zijn bed. Naast hem lag zijn echtgenote, die naar het dijkztehtziekenhuis is overge bracht. SYDNEY. AUSTRALIË (RTR) - De werkloze Australiër Josef Holman biedt zich aan als 'huisdier', omdat hij vindt dat huisdieren beter be handeld worden dan mensen „Ik ben ook bereid kunstjes voor mijn haas en bazin te doen zoals huisdieren", verklaarde de 16-jarige Holman uit Sydney in een televisie interview. Holman heeft in de afgelopen twee jaar ongeveer tweeduizend keer ge solliciteerd. maar heeft geen werk kunnen vinden. üUiMLJtrtOAG 3 bcPTciVibcR 1976 bin nen-buiten land

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13