bcrco Nog deze week gesprek nieuwe hinderwetvergunning Cruson PZC/p VMZ wil strengere normen in vergunningen voor Hoechst „Voorzichtig omgaan met chloroteenis absoluut vereist En toch even kijken bij GEHEIMZINNIGE9 RUPSEN VELDEN TREUR WILGEN BIJ HET CAFÉ OP DE GRIETE' VAN AGT: ONDERNEMINGSRAAD MAG GEEN ZETBAAS WORDEN VAN DE BOND WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1976 OVERLEG TUSSEN INSPECTIES EN GEMEENTE provincie TNO VERRICHT METINGEN OP TERREIN CRUSON BRESKENS- Nog deze week - donder dag - praten de gemeente Oost burg, de arbeidsinspectie en de inspec tie milieuhygiëne over de afgifte van 'n nieuwe hinderwetvergunning aan het metaalveredclingsbedrijf Cruson in Breskens. Woordvoerders van de ver schillende instanties verzekerden dinsdag dat er zoveel mogelijk vaart achter de zaak wordt gezet, om te voor komen dat het bedrijf in nog grotere moeilijkheden zal komen. Volgens directeur Cruson gaat het ech ter veel te traag. Hij constateert „Het is toch wel een moeizame gang van zaken hoor. We hebben al in maart van dit jaar een nieuwe vergunning aangevraagd en nu zijn we nog niet eens in het stadium van de hoorzitting." Inmiddels hebben de vertegenwoordigers van de bonden dinsdag contact gehad met de arbeid sinspectie. Volgende week komt er een gesprek, waarin de bonden meer te we ten willen komen over de houding van de arbeidsinspectie ten aanzien van bij voorbeeld het gebruik van chlorothene (volgens de milieu-inspectie kunnen bij het gebruik van chlorotene kankerver wekkende stoffen vrijkomen). Van de kant van de bonden zal volgende week een toelichting worden gegeven op de klacht die men eind vorige week, na een vergadering met een aantal werk nemers van Cruson, bij de arbeidsin spectie deponeerde. Volgens de bonden hebben de werke- nemers tijdens de vergadering ver dat het bedrijf zich niet heeft gehouden aan het verbod om vaten uit te branden (volgens het koninklijk besluit kunnen bij het uitbranden van vaten stoffen vrijkomen die gevaarlijk zijn voor de omgeving). Directeur Cruson dinsdag desgevraagd ..Uit de krant had ik begrepen dat er vijftien werknemers van ons op die ver gadering aanwezig waren. Nou. wij heb ben dat 's maandags natuurlijk direct uitgezocht en het bleek dat het maar negen of tien waren. We hebben een ge sprek gehad met enkele mensen, die op die vergadering aanwezig waren en die vertelden ons dat ze daar helemaal niet gezegd hebben dat er strafbare feiten gepleegd zouden zijn. En ja. dat drogen dat er nieuwe vaten van een blanke plaat gedroogd zijn. En ja. dat drogen doen we met een open vlam of in de oven. Maar er was helemaal geen sprake van bijvoorbeeld ouwe vaten met che micaliën..." 'Krankjorem' Directeur Cruson verder: „U moet goed begrijpen, ik ben een ondernemer en ik zou m'n bedrijf toch helemaal kapot maken, wanneer ik nu de goeie verhou ding die we hebben met onder andere de arbeidsinspectie in de waagschaal ga leggen. Ik zou wel kankjorem zijn zeg. Ik kan met de hand op m'n hart verklaren dat we sinds het koninklijk besluit hier geen ouwe vaten meer uit gebrand hebben." Districtsbestuurder G. H, Schneiders van de industriebond NW: „Of het nou nieuwe of ouwe vaten zijn geweest, dat doet er voor mij niet toe Dat moet de arbeidsinspectie maar eens grondig uit zoeken. Een feit is dat onze leden, die werknemer zijn bïj Cruson dat op die vergadering naar voren hebben ge bracht en ik ga er gewoon niet van uit dat die groep bewust gaat zitten liegen. Daarvooris-en dat beseffen die jongens ook heel goed - de situatie gewoon te ernstig." (ADVERTENTIE) Ziet uw jas er ook zo uit als die van Colombo Doe er dan wat aan AJ7SSP LANGE VORST 59 - 61 - GOES DR. FOKKENS, RADIO THERAPEUTISCH INSTITUUT IN ROTTERDAM: 99 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - „Wanneer in een be drijf wordt gewerkt met mogelijk verdachte stoffen, moet je ervoor zorgen dat de mensen die ermee werken met risicodragende stoffen stoffen in aanraking komen. Die re gel is wat algemeen, maar daarom niet minder belangrijk. En dat erop wordt toegezien dat men in bedrij ven voorzichtigheid betracht bij het werken met risico- dragende stoffen is alleen maar een goede zaak. Van sommige stoffen is niet bekend of ze bij een bepaald gebruik de veroor zakers kunnen zijn van ziekten. On nodig risico lopen is vaak niet nodig als er voorzichtig mee wordt omge gaan". Dit Is de reactie van dr. W. Fokkens van het Radio-Therapeutisch Insti tuut in Rotterdam op de affaire Cru son in Breskens. waar volgens de provinciale milieu-inspecteur is ge werkt met chlorothene <of: chloro- theen, of: methyl-chloroform) zonder dat daarbij voldoende veiligheids voorschriften in acht zijn genomen Op de manier waarop het is gebruikt zouden kankerverwekkende stoffen kunnen vrijkomen. Chlorotheen - de fabrieksnaam voor een ontvettings- middel. dat voor het grootste deel bestaat uit 1.1.1. trichloorethaan - zit volgens de milieu-inspectie, het mi nisterie van volksgezondheid en milieuhygiëne en de Kroon in de ver dachte hoek van de gechloreerde koolwaterstoffen die organismen kunnen doden. Daarom moet er bij zonder omzichtig mee worden omge sprongen. Dr Fokkens. die zich heeft gespecia liseerd in onderzoeken die verband houden met het gebruik van kanker verwekkende stoffen in bedrijven, noemt de verdachte hoek van de ge chloreerde koolwaterstoffen: ..Een enorm grote hoek. 'n mer-a-boire. Ik kan in die hoek met gemak twee zeei op elkaar lijkende stoffen opnoemen, waarvan de eerste zeer gevaarlijk, zeer giftig is en de tweede in het ge heel niet. Om een goed oordeel te kunnen geven over de mate van ge vaar die in Breskens door chloro theen is ontstaan moetje weten wat het precies is geweest, wat er is ge bruikt en hoe het is gebruikt. Als je erg voorzichtg bent. kan jeinderdaad stellen dat het werken met die stol aan strenge voorschriften moet zijn gebonden". Dr. Fokkens sluit niet uit. dat bij het gebruik van chlorotheen in Breskens kankerverwekkende stoffen zijn vrij gekomen. „De moeilijkheid is. dat bij werkers met kankerverwekkende stoffen zich pas na 20 of 30 jaar ziek teverschijnselen kunnen manifeste ren". Dr. Fokkens zou - om precies vast te stellen of het in Breskens gebruikte chlorotheen gevaarlijk is - de pre cieze structuurformules moeten we ten. alsook de manier waarop ermee is gewerkt. Hij zou zich bij het bepa len van het risico dan op dezelfde onderzoekingen moeten baseren die ook de milieu-inspectie in Middel burg heeft geraadpleegd. Dat zijn Amerikaanse en onderzoekingen uit andere landen, die soms met elkaar overeenstemmen, elkaar aanvullen maar vaak ook elkaar tegenspreken. In het algemeen zegt hij daarom: „Zorg in een bedrijf voor het zo min mogelijk in contact komen met stof fen. Zorg dat de boel er netjes uitziet en dat stoffen met de nodige zorg worden behandeld. Het risico dat er iets gebeurt wordt dan zo gering mo gelijk gehouden Het TNO in Rijswijk hecht veel waarde aan de woorden van dr. Fok kens en kan met zijn voorzichtige op stelling en die van de milieu- inspecteur instemmen Het ministe rie van volksgezondheid en milieu hygiëne verwijstvoorcommentaarop de ehlorotheen-discussie naar aan leiding van de Cruson-affaire naar de milieu-inspectie in Middelburg, waai men de uitlatingen van dr. A. Adriaanse, milieu-inspecteur, her haalt. ADVERTENTIE De heer Shneiders vindt dat de ar beidsinspectie bij het onderzoek naar aanleiding van de klacht, van de bonden niet alleen af moet gaan op de verkla ringen van de kan t van de dlrec tie. „Men zal ook met de werknemers zelf moeten gaan praten. Maar aan die ontkennin gen van de directie til lk niet zo zwaar Wij hebben al eerder ervaren dat men niet alleen onsympathiek overkomt, maar dat men bovendien weinig ver trouwensvol is", aldus districtsbes tuurder Schneiders. Ir C. Frankfoort. directeur van de ar beidsinspectie in Breda verzekerde dinsdagavond ..Uiteraard gaan wij bij Gedeputeerde Kaland stelt River Scheldt Clauning in gebruik VLISSINGEN - Gedeputeerde A. J. Ka- land zal op maandag 13 september om 17 uur de stikstofplan van Ri ver Scheldt Cleaning Company BV in de Sloehaven officieel in gebruik stellen. River Scheldt Cleaning heeft, zoals gemeld, sinds 2 augustus in de Sloehaven een 'stikstofplant' voor hetzuurstofvnj ma ken van gastankers operationeel. Op 13 september zal de Noorse tanker 'Ny- hammer' voor behandeling ter plaati se z\jn. Pastores bespraken preken vredesweek GOES - Ongeveer dertig pastores van de rooms-katholieke, Nederlands her vormde en gereformeerde kerk in Zee land hebben maandagmiddag in 'De Hoogte' in Goes-Zuid samen gepraat over het vervaardigen van preken naar aanleiding van de vredesweek. De bij eenkomst was op touw gezet door de provinciale raad van kerken en de pro vinciale werkgroep vredesweek en droeg het motto 'Werkplaats voor de vrede'. Drie pastores: de gereformeerde predi kant ds W. M de Bakker uit Middel burg. de hervormde predikant ds. L. de Wit uit Renesse en de Hulster kapelaan dr. J. J Hulshof, hadden een preek- schets gemaakt, die ze kort toelichtten. Deken dr. A Blommerde. voorzitter van de provinciale raad van kerken, opende de bijeenkomst. Hy legde uit waarom speciaal deze bijeenkomst voor pastores was gehouden. „Als je graag zou zien dat er in de parochies en de gemeenten aan dacht wordt besteed aan de vredes week, dan moetje de pastores benade ren. Het gaat erom dal. we elkaar wat. helpen voor het samenstellen van een preek naar aanleiding van de vredes week. We gaan samen sleutelen aan zo'n preek naar aanleiding van schema's, die collega's hebben opgesteld Dr. Blom merde vond dat er duidelijke verschillen zaten in de schema's van de drie pasto- Na de dne toelichtingen en de brood maaltijd, tijdens welke een stand met allerlei informatiemateriaal over de vredesweek bezichtigd kon worden, 'werd met de inleiders van gedachten gewisseld. Aan liet. eind van de bijeen komst sprak ds. L. H. de Liefde uit Vlis- singen, assessor van het moderamen van de generale synode van de her vormde kerk, naar aanleiding van zijn bijdrage aan de vredeskrant. Vriendschappelijke voetbalwedstrijd Graauw-Luctor GRAAUW - Zondag speelt het eerste elftal van Graauw een vriendschappe lijke wedstrijd tegen het eerste elftal van Luctor (Heinkenszand). Het tweede elftal van Graauw neemt het op tegen het tweede elftal van Luctor. ons onderzoek niet alleen al op wat de directie van Cruson ons vertelt We gaan zeker ook met de werknemers praten. Ir Frankfoort wilde overigens eerst het gesprek met de bonden afwachten In dat gesprek hoopt de directeur van de arbeidsinspectie meer informatie over de opmerkingen van de werknemers tij dens de vakbondsvergadenng van vo rige week los te krijgen. Over het gebruik van chlorothene bij Cruson tmilieu-inspecteur dr A. Ad riaanse verklaarde vorige week dat het bedrijf die stof 'niet verstandig heeft ge bruikt') merkte ïr. Frankfoort dinsdag op: „Het is natuurlijk erg moeilijk ach teraf nog eens een onderzoek in te stel len. maar voor zover wij het nu kunnen beoordelen is er geen enkele aanleiding voor enige ongerustheid bij de werkne mers. die met chlorothene zijn omge gaan. TNO Maandagochtend is een medewerker van TNO op bezoek geweest bij Cruson. Van de kant van TNO is toestemming gevraagd voor het verrichten van een aantal metingen op 't fabrieksterrein. Die metingen zullen dan met name toe gespitst zijn op het gebruik van chloro thene en teflon bij Cruson. Nog steeds is een aantal werknemers dagelijks bezig met het aanbrengen van verschillende voorzieningen, die het mogelijk moeten maken dat verschil lende verzegelde installaties op korte termijn (omdat zij dan voldoen aan de voorwaarden) weer in gebruik genomen kunnen worden. Gemeentefuncüonarissen hebben over igens toestemming gegeven voor het verbreken van twee zegels Het gaat daarbij om een spuitcabine, die is voor zien van een nieuw waterscherm en en kele tanks. Over het aanbrengen van de voorzie ningen vertelde directreur Cruson dins dagoverigens: „Ik heb geen inzicht in de voorwaarden dus ik kan met geen moge lijkheid precies aangeven welke maatr regelen we allemaal moeten treffen." Een deel van de produktie wordt intus sen gewoon voortgezet. Directeur Cru son: „Eigenlijk ligt er maar één afdeling helemaal stil en dat is de zinkeni. Maar we zitten volop in het werk. Wij krijgen ook van alle kanten hulp." Vorige week meldde de Cruson-directie dat overwo gen werd een kort geding aan te span nen tegen de milieu-inspectie. De ge rechtelijke stappen zijn met name ge richt op de uitlating van milieu- inspecteur dr. Adriaanse dat bij het ge bruik van chlorothene, zoals dat ge beurde bij Cruson. kankerverwekkende stoffen zouden vrijkomen. De advoca ten van het bedrijf hebben de zaak nog steeds in onderzoek. Directeur Cruson: „Wij zijn van opgejaagde nu plotseling jager geworden. Door de uitlatingen van dr. Adriaanse is onze naam in één klap vernield. Hij heeft zich later nog wel wat genuanceerder uitgedrukt, maar onze naam is mooi kapot." De rupsen. Hen centimeter lang en uitermate behendig. De Ridder met een deel van de mtgeknaagde stam van een van de treurwilgen. Café-baas De Ridder: „Niemand wist eigenlijk wat het nou voor beesten waren"... Plantenziekte- kundige dienst: wilgenhoutrupsen DE GRIETE - Een paar weken gele den, op een nacht, gebeurde het. „Ik dacht dat er iets aan de hand was met het dak van m'n werkplaats. Er was plotseling veel wind en ik hoorde gekraak....", vertelt café houder 'Jas' de Ridder. De volgende ochtend ging hij poolshoogte ne men. Het bleek dat de wind de twee treurwilgen in de tuin naast het café in het buurtschap 'De Griete' bij Terneuzen had omgeblazen. Hoe dat mogelijk was, bleek pas later. De Ridder: „Toen in een paar weken geleden in m'n tuin bezig was. schoot er ui t een van de bloembossen plotse ling een grote rups weg. Het leek wel een kruising tussen een rups en een kever. Ik schrok er nogal van, want het was een knaap van zo'n tien cen timeter. Ik heb hem zo'n beetje ge volgd en binnen de kortste keren was-ie een heel eind weg". De wonderbare verschijning in de tuin van de familie De Ridder vormde het gesprek van de dag in het café. waar vooral veel Temeuzenaren na de dagelijks arbeid nog even een slok nemen. De Ridder „Ja, iedereen had er wel iets over te vertellen, maar er was eigenlijk niemand, die nou precis kon zeggen wat het was. De een zei dat het een koningsrups was, de andere kwam weer met een heel andere benaming...". De Ridder liet het er niet bij zitten. Het was net oi ik naar die treurwil- werd toegetrokken. Iets in me ver telde me dat die rupsen daar van- kwamen. Ik ben er toen wat in gaan steken met een schroevedraaier en het bleek dat er allemaal van de ka nalen ln de stam zaten En toen we later nogeens gingen kijken, zagen we uiteen van de kanalen de kop van zo'n beest steken...", legt hij uit. Vier Jaar geleden werden de treurwil gen in de tuin naast het café (en de werkplaats waar de Ridder fietsen, bromfietsen en motors onder handen neemt) neergezet „Iedereen vond ze prachtig en ze stonden er dan ook heel mooi bij", vertelt mevrouw De Ridder. Haar man laat een zelfge maakte kleurenfoto zien en inder daad wilgen zien er fris- groen en he- lamaal niet treurig uit Windstoot Tot die nacht, enige tijd terug. Een felle windstoot tilde de treurwilgen op. Een van de wilgen kwam kwam acht meter verder neer. Toen ook was de tijd niet rijp voor een nader onderzoek en wat bleek? De stam van beide bomen was volledig uit gehold door de knagende rupsen. De Ridder schat dat hij in ieder stam zeker veertig tot vijftig rupsen en larven heeft aangetroffen. Een paar heeft hij er bewaard, in een potje. „Het is toevallig hoor. maar ik ga me steeds meer voor de natuur interesseren. Ik heb hier nog eens een plaag van lieveheersbeestjes ge had. Daar wilden we iets tegen doen. tot ik die blaadjes eens goed ging be kijken. En het bleek dat die liefe- heersbeestjes allemaal van die kleine groen vliegjes, die op de blaadjes za ten opvraten. Nou, toen hebik ze mooi laten zitten....dat was geen plaag meer.l maar een redding", zegt De Ridder, die nu 61 jaar is. En hij voegt er aan toe: „weetje wat het is... ik heb me duizenden uren bezig ge houden met fietsen en motoren en nu voel üc dat ik ouder word, ga ik me meer interesseren voor andere din gen Endatisgewoonjereddingalsje ouder wordt....want die verveling. De Ridder heeft z"n rupsen in een potje gedaan en er wat houtresten bijgedaan. Hij kan er ook een etiketje opdoen met de naam van de rupsen erop geschreven, want een woord voerder van de Plantenziektekun- dige Dienst in Goes vertelt: „Het zijn wildenhoutrupsen. of op z'n latijns gezegd 'Cossus Cossus L'. En die 'L' staat voor Lineus. Ze hebben een grote harde kop. als van een tor, zijn donkerrood aan de bovenkant, met een gelig, rosig onderlijf. Ja, Je ziet ziet ze niet zo heel veel meer, maar ze komen voor in bomen en struiken. Fruitkwekers hebben er nog weieens last van Die spuiten dan Fosfamion in de kanalen en stoppen die kanalen daarna dicht. Het is het beste dat de heer De Ridder de houtresten van de bomen verbrandt, dan is hij er ver moedelijk vanaf.." De Ridder: „Ja, ik zag allemaal water uit de stam van die wilgen tevoor schijn komen. Ik dacht nog. het zijn treurwilgen, zouden die nou echt treuren? Wantdatdenkje als leek hé. Maar dat was natuurlijk overtollig water, omdat die boom helemaal uit gehold was....". Inleiding voor Brabants-Zeeuwse Werkgevers BREDA - Minister Van Agt van justitie vindt dat ervoor gewaakt moet worden dat ondernemingsraden in de toekomst niet verworden tot 'FILIALEN VAN DE BONDEN'. De bewindsman uitte die waarschuwing dinsdagmiddag tijdens de-jaarvergadering van de Brabants- Zeeuwse Werkgeververeniging (BZW) in Brteda. De minister over het nieuwe ontwerp van wet op de ondernemings raden: „De ondernemingsraad behoudt haar eigen positie en verantwoorde lijkheid. Zij mag geen zetbaas worden van de bond". De heer Van Agt hield de werkgeversve reniging overigens voor dat wat betreft, de samenstelling van de ondernemings raad weinig verschil bestaat tussen de situatie van nu en die na aanvaarding van het wetsontwerp ontstaat. Hij zette uiteen dat op grond van de nieuwe wet op de ondernemingsraden de toestand ontstaat, waarbij er behalve de onder nemingsraad ook een overlegvergade ring komt. waarvan in de meeste geval len de directeur van de betrokken on derneming de voorzitter zal zijn. De minister stelde in zijn inleiding vast dat de bevoegdheden van de onderne mingsraad wel ruimer worden als de nieuwe wet van kracht wordt. Hij meende dat, waar hetr gaat om be voegdheden in de sociale sfeer, gerecht vaardigd is en dat er sprake is van een harmonieuze aansluiting op de ai be staande bevoegdheden. In een alge mene opmerking over het wetsontwerp zei de bewindsman dat bij afweging van de voor- en nadelen het saldo positief is. „Ik wil daar niet mee zeggen dat ik dit ontwerp presenteer als het best denkba re. Als ik het in dit land voor het zeggen had zou er een ander of geen nieuw ont werp zijn", aldus de bewindsman van justitie. CDA-programma Hij ging aan het begin van zijn inleiding uitvoerig in op de Structuurregeling die sinds 1973 functioneert voor grote naamloze en besloten vennotschappen. J. M. BANNINK VOOR RAAD VAN STATE „COLLEGE B. EN W. WAS VEEL TE GUL" (Van onze Haagse redacteur) DEN' HAAG - Voorzitter J. M. Bannink van de Vereniging Milieuhygiëne Zee land i VMZi heeft er dinsdag bij de Raad van State voor gepleit om HoechM- Vlissingen NV te verplichten voor zijn fosforfabrieken een revisie-vergunning aan te vragen. In die vergunning zou den aan het chemische bedrijf ver gaande beperkingen moeten worden opgelegd, met name ten aanzien van de uitworp van luchtverontreinigende stoffen, het optreden van geluidshinder en de mate van waterverontreiniging. De heei Bannink voerde in Den Haag het woord mede namens 118 personen, die in beroep zijn gegaan tegen twee be sluiten van het college van burgemees ter en wethouders van Vlissingen. Daarbij zijn aan Hoechst hinderwetver gunningen verleend voor de tweede en de dei de fosforfabriek De besluiten van b en w dateren al van 27 oktober 1970 en van 30 juli 1971 De VMZ-voorzitter voerde aan. dat de maximaal toegestane uitworpen van luchtverontreinigende stoffen in de ver gunningen van 1970 en 1971 veel te ruim zijn opgesteld Deze noimen hadden volgens de heei Bannink minstens 25 pioeent lagei kunnen liggen Hij ba seerde zich op de mededeling van de voorzitter van de iaad van bestuur van Hoechst tijdens het 25-jarig bestaan van Hoechst-Hoiland m april vorig jaar De heer Bannink Daaruit blijkt dat het college van B en W veel te gul is geweest in het bepalen van de maximaal toe laatbare uitworp. Vooral omdat er geen normen zijn vastgesteld ten aanzien van de toelaatbaarheid van fluoriden in de atmosfeer, had hiermee veel voorzichti ger moeten worden omgesprongen' Hij voerde aan dat het veel beter was ge weest om het advies van de inspecteur voor de volksgezondheid in Zeeland op te volgen en om de vergunning voor een bepaalde termijn te verlenen Bijvoor beeld drie jaai Strenger. De heer Bannink pleitte verder voor belangrijk strengere voorwaarden ter voorkoming van geluidshinder: „De voorwaarden dienen in overeenstem ming te zijn met de strekking van de wet op de geluidshinder, zodat overlast in de nabijgelegen kern wordt opgehe ven". Hij zei. dal die hinder voornamelijk af komstig is van de zogenaamde sintei- gebouwen op het fabrieksterrein, al moest hij bekennen dat er enige verbe tering in is gekomen .Toch blijft daar over zorg bestaan Recente mededelin gen van de dorpsraad van Nieuwdorp. gedaan tijdens de discussie over de om streden Montedison-vestiging in het Sloegebied. wijzen op de hier nog steeds beslaande geluidsoverlast afkomstig van het industriegebied Viissingen- Oost aldus de heer Bannink. Hij ver volgde .Het is absoluut onvoldoende om ln de beide vei leende hinderwetver gunningen alleen aan de toonhoogte van 250 Hz re denken, het is ook nodig om voorwaarden te stellen ten aanzien van het toelaatbare geluidsvolume aan de grens van het bedrijfsterrein en op 1000 meter afstand ervan". De heer Bannink wees ook nog op de mogelijkheid van smogvorming in het Sloegebied door de uitworpen van de Total-raffinaderij (onverzadigde kool waterstoffen. zwaveldioxyde en stiksto- foxydeni. Péchiney fluor en koolmo- noxydei. Hoechst 'fluor en stoft en de centrales van de PZEM zwaveldioxyde) bij elkaar: „De kans daarop zal aanzien lijk stijgen Dit blijkt ook duidelijk uit de door gedeputeerde staten van Zee land verwoorde mening bij het verlenen van de vergunning ingevolge de wet in zake de luchtverontreiniging aan de Total-raffinaderij. waarin onomwonden werd verklaard dat door het in bedrijf stellen van deze laffinaderij het met on denkbaar is dat smogvorming zal op treden tijdens ongunstige meteorologi sche omstandigheden Het is vreemd dat een beleiasadviserende overheid sinstantie in Den Haag ide directeur- generaal voor de milieuhygiëne) een zo afwijkende mening kenbaar maakt ten opzichte van de beleidsbepalende over heid in Zeeland De directeur-generaal had gesteld, dat smogvorming niet te verwachten is. Onduidelijk De VMZ-voorzitter uitte verder nog kritiek op de „onduidelijkheid en on overzichtelijkheid van de verschei denheid aan vergunningen" voor het complex van fosforfabrieken van Hoechst-Vlissingen. Daarin kan - vol gens de VMZ - verandering worden ge bracht door het indienen van een ver zoek voor een nieuwe, de gehele inrich ting omvattende, hinderwetvergun ning. Van de gemeente Vlissingen verscheen niemand op de zitting van de Raad van State om de kritiek van de appellanten tegen te spreken. Voor Hoechst ver schenen de heren W. L Blanken en dr J Nijman. De laatste namens de directie waarvan hijzelf ook deel uitmaakt. Het was hun bedoeling om alleen te luiste ren. al betrokken de staatsiaden Verin- ga. Scholten en Aarden ze wel bij de vra gen die nog werden gesteld Daarbij kwam nog naar voren, dat de VMZ en de anderen geen bezwaar heb ben gemaakt tegen het besluit dat in december 1975 is genomen en waarbij vergunning is verleend voor de - thans in aanbouw zijnde - installatie voor het reinigen van fosforzuur Daarover viel van de kant van Hoechst enige verwon dering te bespeuren. De heer Bannink .Wij zijn niet tegen fabneken en derge lijke. wij willen veiligheid oor de bevol king door zo streng mogelijke eisen De heer Nijman deelde - ter verduidelij king voor de staatsraden - dat Hoechst van de bouw van een vierde fosforoven heeft afgezien om redenen die te maken hebben met de economische situatie en de kosten voor energie. In plaats daar van is gekozen voor een reinigingsin stallatie voor ruw fosforzuur. dat wordt aangevoerd vanuit Marokko De Raad van State zal de Kroon adviseren over de uitspraak. Hij herinnerde eraan dat in 1971 in de tweede kamer door de socialist Neder- horst werd gepleit voor een regeling waarbij aandeelhouders en werknemers paritair twee-derde van de commissa rissen van de bv of nv zouden benoemen. De zo benoemde commissarissen zou den de anderen aanwijzen. De heer Van Agt: „Tot mijn verbazing is in het ontwerpprogramma van het CDA een passage opgenomen die vraagt om vervanging van de be staande structuurregeling door een systeem dat praktisch neerkomt op het destijds door Nederhorsl bepleite sys teem. Die passage dient geen onderdeel van het program te worden". Overigens meende de minister dat de Structuur regeling van 1971 nog niet vervangen hoeft te worden en dat men met het fuc- tioneren ervan eerst verder ervaring zou moeten opdoen. De voorzitter van de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging, ir. J, W. M. van Rooij zei in een kort woord aan het eind van de jaarvergadering, dat ondanks de mededelingen van de heer Van Agt over de verandering van de spelregels als de nieuwe wet op de ondernemingsraden wordt aanvaard, bij de werkgevers on rust blijft bestaan, omdat de wet ver schillend geïnterpreteerd wordt door mensen van verschillende politieke richtingen. De heer Van Rooij uitte overigens in zijn jaarrede scherpe kritiek op de regering, die zijns inziens onvoldoende heeft ge daan en doet om het ondernemingskli maat te verbeteren Over de vermogensaanwasdeling merkte de heer Van Rooij op. dat invoer ing daarvan 'meer dan rampzalig' zou zijn en hij maakte duidelijk dat bij het parlement moet worden aangedrongen op uitstel van behandeling van deze kwestie Minister Van Agt zei daarover later: „Ik prijs mij gelukkig dat ik geen pleit hoef te voeren voor de vermogen saanwasdeling." De voorzitter van de werkgeversvereni ging ging ook in op het onlangs gepubli ceerde ontwerp-programma van de Par tij van de Arbeid, waaruit zijns inziens blijkt dat de PvdA terugkeert naar de oude socialistische dogmatiek van na tionalisatie van belangrijke delen van het bedrijfsleven, wat de lust lot onder nemen nietzou bevorderen. De heer Van Rooij pleitte voor de totstandkoming van een sterk CDA, waardoor naar zijn oordeel 'de vereiste politieke stabiliteit kan worden verkregen, waardoor weer gewerkt kan worden aan een maat schappij. gegrondvest op overleg en samenwerking." Aan het eind van zijn jaarrede liet ir. Van Rooij weten dat binnenkort in Zee land en in Brabant op middelbare scho len lezmgen zullen worden gehouden doorondememers. waarbij zij ingaan op vragen wat een onderneming is en waarvoor winst noodzakelijk is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7