Machtsstrijd in YS over wapenlevering Westduitse politici gaan kiezers met duurbetaalde nietszeggendheid te lijf DE KOSTEN VAN DE DROOGTE IPZC/o Britten willen samen met YS vliegtuig bouwen xxls het kon, zou je het water uit de hemel gaan halen, zei twee weken geleden een boer toen we stofwolken opwaaiend met een clubje mensen - dienaren van de Zeeuwse landbouw-over de dorre vlakten van de woestijnachtige steppen liepen in het eens zo groene Zeeuwse bouw-en weiland. DeOosterscheldeiswat dichterbij, mompelde toen een landbouwvoorman die zijn vrije tijd besteedt met stoeipartijtjes: in de provinciale politieke arena. Het was maar een zijde lingse opmerking, maar toch zeer terzake als je bedenkt wat de kosten van de huidige droogte zijn en van welk een betekenis zoet water - geschikt om te beregenen - in de toekomst voor de Zeeu wse 1 and bou w zou kunnen zijn. Bi j al le politieke discussies over de open of dichte Oosterschclde is dit aspect onzes inziens te weinig uit de verf gekomen. De droogte deze zomer heeft ons nog eens ongenadig hard gewezen op het belang voor de landbouw in Zeeland van zoetwaterbekkens. In gedichten wordt vaak gesproken over de zilveren zilte Zeeuwse stromen; vanuit puur landbouwoogpunt, met de huidige droogte (dit is gebrek aan niet-zout water) voor ogen, zou een zoet Oosterschelde-bekken wel eens goud kunnen betekenen. Maar de Oosterschelde-pap is gestort en het heeft weinig zin om hier langer over te mijmeren, al blijft recht overeind staan dat de gekozen oplossing een peper dure is-en dat in meer dan één opzicht, B!oe duur is de huidige droogte Wat zijn voor een Individuele boer in Zeeland de kosten en dus de schade in zijninkomenditjaar ?Die vragen worden ons vaak gesteld vanuit de landbouw maar vooral ook door derden, buitenstaanders, die geïnteresseerd zijn in de landbouw en dat zijn er gelukkig erg veel. Nu is een kostenberekening erg moeilijk en van vele factoren afhankelijk. Voorde akker bouw ls de schade zo verschillend van bedrijf tot bedrijf en soms van perceel tot perseel dat we ons niet wagen aan het noemen van cijfers. Voor de veehouderij ligt het wat eenvoudiger. Onze voorlichting, onder aanvoering van de heer De Wolf, het genius van de CBTB-cijferaars heeft een berekening gemaakt van de droogteschade voor de veehouderij in Zeeland. In die berekening wordt uitge gaan van een viertal schadefactoren: 1. Door de droogte is er te weinig eten in de weiden. Daardoor is de melkproduk- tie bij de getroffen bedrijven teruggelopen. Een inventansatie leidde tot de conclusie dat er gemiddeld sprake is van 10% minder melkproduküe. Bij een prijs van 0,50 per kilo betekent dat een verlies van zo'n 100,- tot 200,-. 2. De getroffen bedrijven moeten hard bijvoeren. Dat geeft extra kosten voor ruw- en krachtvoer. Als je uitgaat van 120 dagen bijvoeren (van begin juli tot begin november) kostje dat zo'n 360 400 gulden totaal; per dag ongeveer 3,- aan krachtvoer en stro of hooi. 3. Of hetnu droog is of niet, de veehouder zal altijd wat vee moeten opruimen om zijn veestapel In optimale conditie te houden. Uitstoot heet dat in vaktermen. Door de droogte zijn velen in Europa gedwongen een extra deel van hun vee - veel meer dan normaal - op te ruimen. Gevolg: de vleesprijzen zijn extra laag. Schade hierdoor voor de Zeeuwse veehouder - 100,- (dit is 1/5 deel van de veestapel a 500 - per koe minder). 4. Je zult je koeien in het leven moeten houden gedurende de winter-periode. Normaal gesproken staan de koeien op stal van 1 november tot 1 mei - dat is gedurende 180 dagen. In die tijd worden de beesten normaal gevoerd met voer dat gewonnen is in de zomertijd - ingekuild gras. Ingekuilde mais en bieten- loot Door de droogte is een deel van die produktie mislukt en zal er dus bljgekocht moeten worden. De extra kosten daarvoor komen neer op min stens 2 kilo, soms 3 kilo extra krachtvoer 0,50 per kg) en weer op 1,- aan hooi of stro per dag. Totale kosten 360 450 gulden. Een optelsom van het geheel geeft een schadepost van ongeveer duizend gulden per koe te zien. Een behoorlijk bedrijf heeft al gauw zo'n veertig vijftig koeien. We laten de rest van de rekensom gaarne over aan de lezer. Volledigheidshalve moeten we er bij zeggen datwe hierrekening gehouden hebben metde extra kosten voor het jongvee dat op de bedrijven rond loopt en ook niets berekend hebben voor de schade die het grasland heeft geleden (kosten nieuwe inzaai en dergelijke). B ij dit alles moeten we weer voor ogen houden dat het een berekening is voor bedrijven die zwaar getroffen zijn door de droogte. Er zijn veehouders in Zeeland die een stuk gunstigerzitten - dankzij weersomstandigheden en optimale grond. D'r zijn er ook die nog een stuk slechter zitten. Tenslotte na akkerbouw en veehouderij nog even iets over de fruitteelt, een sector die al te vaak in deze droogteschade te weinig aandacht krijgt. Ook daar is de schade zeer aanzienlijk. De voorlichting van de Dienst Bedrijfsontwikkeling met HID Van Beekom aan het hoofd, heeft daarover berekeningen gepleegd. 50% van onze bedrijven oog sten dit jaar 10 tot20% aan kilo's minder. Een goeie 35% derft 20 tot 40 procent van de opbrengst en 12% van de telers moet genoegen nemen met de helft van de kilo-opbrengst of met minder dan de helft. Ook deze cijfers zijn duidelijk zat, dachten wij. Afgelopen zaterdag is minister v. d. Stee van landbonw op bezoek geweest in Zeeland. U hebt in de krant van maandag het verslag van dat bezoek gelezen. De totale schade aan de Zeeuwse landbouw door de droogte is inmiddels geschat op zo'n honderd miljoen gulden. De heer Van der Stee heeft plechtig beloofd dat als een boer door de grote droogte-schade op bedrijf het loodje dreigt te leggen, het rijk zal bijspringen via de inmiddels gepubliceerde zeer ruime RZ-regeling. We geven graag toe dat we erg blij zijn met deze maatregelen. We hebben maar één zorg - dat de boeren er niet, of te laat van zullen profiteren. Daarom nogmaals: deze regeling is niet een gunst, ze geeft iedereen die in nood zit een volledig recht op hulp. Ut. Gerard. W. Smallegange terzake WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1976 opinie en achtergrond (Van onze correspondent Henk Kolb) Washington - President Ford heeft aan het Amerikaanse congres plannen voorgelegd om voor ten naast bij 16 miljard gulden aan zeer gevarieerd wapentuig te verkopen naar landen in het Midden-Oosten, Europa en Azië. Daarbij zijn zowel oude M- 1-infanteriegeweren als de meest moderne gevechtsvliegtuigen en geleide bommen. Het ziet er echter naar uit dat de president en het Pentagon recht streeks afstevenen op een breedgeschaald conflict met het con gres, onder meer vanwege het feit dat de verkooptactiek van de president zou kunnen leiden tot een niet meer te controleren bewapeningswedloop in het gebied van de Perzische Golf en uit bezorgdheid over de verkoop van wapens aan landen als Saoedi-Arabië, die Israëls veiligheid zouden kunnen bedreigen. Met andere woorden: vele stemmen in het door de democraten beheerste congres betogen dat de Verenigde Staten als grootste wapenhandelaar ter wereld bezig zijn een toch al moeilijk te controleren evenwicht te verstoren. Weliswaar heeft Ford er'op het allerlaat ste moment mee ingestemd Saoedi- Arabië slechts 1000 Sidewinder- raketten te bieden in plaats van de voorgenomen 2000 en ook maar 650 Maverick-projectielen (televisie-geleid voor het bestoken van gronddoelen uit de lucht) in stede van 1500 te verkopen, doch deze 'tegemoetkomingen' zullen de volksvertegenwoordiging niet tevre den stellen. De democratische senator William Proxmire heeft al gezegd resoluties te zullen indienen die de verkoop van wa pens naar tenminste tien landen beogen te blokkeren. Dit alles komt president Ford, die de laatste dagen allerlei krachtige geluiden laat horen over mili taire en veiligheidsonderwerpen, bui tengewoon slecht van pas. Want het is waarschijnlijk dat de strijd met het con gres in volle gang zal zijn tegen de tijd dat dit onderwerp zal opduiken in de openbare debatten met Jimmy Carter, zijn democratische tegenstander voor het presidentschap. Proxmire: „Iran en Saoedi-Arabië pro beren ieder voor zich de militaire over macht te verwerven in het gebied van de Perzische Golf. De raketten voor Saoedi-Arabië zouden tegen Israël kunnen worden gebruikt. De bewape ning van Pakistan ivoor bijna 220 mil joen gulden) kan een nieuwe bewape ningswedloop met India ontketenen De bezwaren in het congres gaan niet tegen de verkopen aan Zuid-ICorea (310 miljoen gulden). Singapore (297 mil joen). Noorwegen (270 miljoen). Westr Duitsland (105 miljoen) of Australië (78 miljoen). Zij bestrijken vooral de chaoti sche handel met Iran, dat onder het motto 'wapens voor olie' op enorme schaal inkopen doet. De aangekochte wapens en vliegtuigen zijn tegelijkertijd technisch zo vooruitstrevend, dat nog zeer lange tijd Amerikaanse 'technische assistenten' nodig zullen zijn om de Per zen te helpen bij het gebruik ervan. Vol gens deskundigen ziin er dit teeen 1980 niet minder dan 60.000. Olie-ruil Zelfs minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft onlangs tijdens een besloten congressionclc hoorzit ting toegegeven dat er nauwelijks sprake is van een gecoördineerde wa penhandel niet de sjah, die destijds van Nixon vrijwel de handen vrij heeft ge kregen om in ruil voor zijn olie elk niet-nucleair wapen aan te schaffen dat hij meende nodig te hebben. Niet zon derreden vrezen Amerikaanse kringen tot ver buiten het bezorgde congres dat Amerikanen zodoende betrokken zou den kunnen worden bij conflicten in dat gebied en het is ook in dit licht dat de moord op drie Amerikanen van de firma Rockwell International in Te heran onlangs moet worden gezien: Amerikanen slachtoffer van politieke tegenstanders van de sjah. Iran heeft sedert 1972 voor 27 miljard gulden aan Amerikaans wapentuig ge kocht. Het zou er nu nog eens voor 12 miljard gulden bij krijgen. Volgens Kis singer. die een maand geleden in Te heran was, wil Iran tot 1981 dan daarbij nog voor 27 miljard gulden aan militaire middelen inslaan. Saoedi-Arabië heeft voor zestien mil jard gekocht, wil nu voor twee miljard hebben. Israël (dat zeker in de verkie zingstijd geen oppositie uit het cogres heeft te duchten) krijgt voor 648 miljoen aan wapens en dan vooral' te besteden aan .allerlei sporten slimme_ammunitie, vooral ten behoeve vaft een luchtmacht: tot trossen verbonden bommen, Sidewinder-raketten en bommen met tv-ogen. Ditland echter verkooptzelfop grote schaal wapens naar elders. Dit jaar voor 864 miljoen gulden naar veer tig landen. Er zijn allerlei redenen voor de Ver enigde Staten om zich als 's werelds grootste wapenhandelaar te manifes teren. In het kort: de verkoop van wa pens betekent 350.000 arbeidsplaatsen in de industrie; deze handel vertegen woordigt zeven procent van de export; de toekomst van machtige concerns als McDonnell-Douglas, Lockheed, Grumman, Northrop, General Electric, Textron, is ten nauwste verbonden met voortgezette internationale wapen handel. Er zijn redenen van meer politieke aard, zoals: wanneer landen binnen hetzelfde gebied streven naar militaire superiori teit en de kans op een onderling conflict bestaat, is het wenselijk de machtsmid delen van beide kampen te kunnen con troleren. Als de Amerikanen geen wa pens willen leveren, dan staan de Rus sen onmiddellijk gereed bij te springen met wapens van een redelijke kwaliteit tegen een prijs waarover te praten valt. Amerikaanse wapens zijn vanwege de verschillen in de economische systemen aan nauwere prijsmarges gebonden. Verkoop van wapens aan het buiten land vermindert de kosten van de ame- rikaanse verdedigingsbehoeften. Lobbyisten De belangen hebben hele invloedrijke lobbyisten aan het werk. Gegeven de recente ontwikkelingen in Nederland, kunnen voorbeelden achterwege blij ven. Maar de Amerikaanse industrie is er bijvoorbeeld in geslaagd af te dwin gen dat de plannen om een soort com petitie te organiseren tussen modellen van een nieuwe Amerikaanse tank en de nieuwe Duitse Leopard niet door gaan. Het is geen Amerikaans belang om geen eigen tank te bouwen en tal loze miljoen aan ontwikkelingskosten en arbeidsplaatsen weg te gooien. De gevolgen zijn duidelijk: de vraag is gerechtvaardigd of de VS de wapen handel nog wel kunnen controleren. De beginselen van de 'telraampolitiek' die in Washington bij tijd en wijle opgeld doen, zijn begrijpelijk, maar verliezen aan waarde tegenover de feiten. Een zo'n feit is dat de VS bijvoorbeeld al meer dan 18.000 raketten, schepen en vliegtuigen van de hand hebben gedaan die kernwapens kunnen vervoeren. Een ander feit is dat steeds meer betrekke lijk kleine naties in een conflictgebied of aan de rand daarvan zullen pogen via overblijfselen van kembrandstof voor energieopwekking, de grondstof voor een atoomwapen te vervaardigen. De verdenkingen omtrent Taiwan vormen er een recent voorbeeld van. Hoewel een stopzetten van de wapen verkopen volgens Newsweek de ar beidsmarkt maar met 0.3 procent zou beïnvloeden, staat het vast dat dit grote plaatselijke werkloosheid zou veroor zaken, gepaard aan allerlei onrust Maar de meest dringende vraag heeft ook president Ford nog niet kunnen beantwoorden. Zij is gesteld door zijn tegenstander Carter, die belooft op het defensiebudget te beknibbelen en de werkloosheid in vier jaar tot drie tot vier procent terug te brengen: „Kunnen de VS optreden als kampioen van de wereldvrede en tegelijkertijd als de grootste wapenleverancier?" Door onze correspondent mr. Henk Lelfelaar) JÜONDEN - De Britsè minister van industriële zaken, Gerald Kaufman, zal later deze maand in de Verenigde Staten besprekingen voeren over een mogelijke samenwerking tussen beide landen over de bouw van de nieuwe generatie van straalvlieg tuigen voor de burgerluchtvaart Kaufman heeft daartoe het afgelo pen weekeinde al contacten gelegd op de grote luchtvaartshow in Famborough. Het Britse streven is tot nog toe ge richt geweest op een samenwerking met Europese vliegtuigindustrieën om tot een gezamenlijk produkt te komen dat de huidige passagiers vliegtuigen zou moeten vervangen. Frankrijk besloot echter onlangs unilateraal om zijn eigen plannen voor de bouw van de Mercure 200 door te zetten, en streek daarmee tegen de haren in van de Westeuro- pese vliegtuigmakers, die afgespro ken hadden om tot een gezamenlijk te bouwen toestel te komen. Kaufmans bezoek aan de Verenigde Staten wordt in politieke kringen in Londen dan ook gezien als een ver kapte waarschuwing aan Frankrijk, dat Engeland bereid is om met Ame rikaanse vliegtuigbouwers in zee te gaan om een aandeel in de markt te veroveren. De totale produktie van nieuwe passagierstoestellen tot cn met 1985 wordt geschat op 100 mil- jard gulden, waarbij dan 1500 vlieg tuigen zouden worden geprodu ceerd. Er zfjn nog geen beslissingen geno men ten aanzien van het definitieve ontwerp, noch heeft de Britse rege ring zich tot nog toe aan afspraken willen vastleggen. In Amerika wordt echter al gewerkt aan een Boeing- 7X7 voor middellange afstanden en een Boeing-7N7 voor kortere afetan den. Tijdens Kaufmans verblijf in de VS zal ook worden gesproken over de landingsrechten voor Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen in Enge land. Deze kwestie heeft volgens de Laatste berichten in Washington een kookpunt bereikt, nadat de Britse regering het aantal vluchten op Londen voor Trans World Airlines en National Airlines drastisch in kortte voor de komende herfst. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen al gevraagd voorbereidingen te tref fen voor het geval alle afspraken met Engeland, zoals vastgelegd in de 30 jaar geleden bereikte overeen komst van Bermuda, volgend jaar juni aflopen en niet worden ver lengd. De Amerikaanse minister van handel, Elliott Richardson, heeft al aangekondigd dat rekening moet worden gehouden met het stopzet ten van al het vliegverkeer tussen Engeland en de VS. In Londen wordt echter vooralsnog aangenomen dat deze uitlating meer het karakter heeft van bluf dan van een realistisch dreigement. JDONN - De universiteit van Saar- brücken heeft in opdracht van de Westduitse sociaal-democratische partij (SPD) een wat buitenissig ver- kiezingsonderzoek uitgevoerd. Een van de aardige conclusies: de kiezers reageren het meest op prikkelende woorden als kapitalisme, socialisme, vrijheid, zekerheid. Als deze op zich nauwelijks veelbetekenende woorden op een schermpje verschenen sloegen de cijfertjes op de instrumenten waarmee de proefpersonen via hun vingertoppen waren verbonden, tril lend uit. Daarom is het niet zo verwonderlijk dat de verkiezingsstrijd in West- Duitsland, waar op 3 oktober wordt gekozen, voornamelijk via deze 'grote' woorden wordt gevoerd. De sociaal democratische regeringspartij belooft vrijheid, zekerheid en sociale demo cratie verenigd in het 'Modell Deutschland'. De vrije democratische coalitiepartner FDP houdt het even nietszeggend op vrijheid, vooruitgang en prestatie. En de christen democratische oppositie claimt dat zy in wezen de enige is die de vrijheid in de Bondsrepubliek kan garanderen. Dat wordt via de nogal schaamteloze botte-bijl-slogan: vrijheid in plaats van socialisme aan de bondsburgers voorgehouden. In het algemeen kan men stellen dat de grote thema's ontbreken. Er wordt uitsluitend in de marge gerommeld. Geen opzienbarende ontspanningspo- litlek met OostEuropa en voorname lijk de DDR zoals in 1972, geen specta culaire economische en sociale her vormingen zijn inzet van de komende verkiezingen Concrete doeleinden ontbreken in de verkiezingsprogram ma's, alternatieven worden niet aan gegeven De sociaal-liberale regeringscoalitie beweert niet meer dan: „Kijk eens wat wij allemaal hebben bereikt. Willen jul lie dat behouden en zelfs langzamer hand meer laten worden, stem dan op ons". De oppositiepartijen CDU en CS U brengen de theorie in praktijk die CSU-voorzitter Frans Josef Strauss begin verleden jaar in zijn beruchte redevoering in het stadje Sonthofen ontwikkelde: „Wij moeten komen tot een emotlonalisering van de politiek in de Bondsrepubliek, het speculeren op de angst en het afschilderen van een duister toekomstbeeld". Dat die duistere toekomstbeelden vol strekt onwaar zijn, kan de christen democraten en de christen-socialen kennelijk geen zier schelen. Zij houden niet op de 'Untergang des Abendlan- des' te schilderen als de SPD-FDP aan de macht blijft. Dan is het gedaan met alle vrijheid. Dan raken de bondsbur gers in de wurgende greep van socia listische bureaucraten, dan wordt. WestrDuitsland net zo'n treurige staat als de DDR. Mis-economie In dit ziekelijke beeld past ook de omdraaiing van woorden waar CDU en CSU niet voor terugschrikken: markteconomie wordt 'mis- economie', socialisme betekent geen vrijheid, socialisme wordt gelijkge schakeld met communisme. En dat al les 'uit liefde voor Duitsland'. Het opzienbarende van deze onzin is, dat het nog effect heeft ook. Sociaal democraten als kanselier Helmut Schmidt en SPD-voorzitter Willy Brandt kunnen nog zo vaak uitleggen dat de Bondsrepubliek nog nooit zo'n grote individuele vrijheid heeft ge kend als in deze tijd, dat West- Duitsland na Zweden en Zwitserland de hoogste reële lonen heeft, dat de sociale zekerheid in de Bondsrepu bliek na de Scandinavische landen en Nederland het beste ter wereld is, de slogan 'Freiheit statt Sozialismus' spreekt veel Westduitsers maar al te zeer aan Het is waar dat de SPD-FDP de kie zers niet veel meer heeft te bieden dan een voortzetting van het tot nu toe ge voerde beleid. Aan de grote toekomst problemen. aan de vraag 'hoe overle ven we' komt de regeringscoalitie niet toe. Ook zij stuurt de gemeente met vage algemeenheden in het riet. Want het is natuurlijk niet voldoende de verkiezingswinst op te eisen alleen en uitsluitend op basis van wat tot nu toe is gedaan. Beide partijen hebben een gigantisch verkiczingsapparaat opgebouwd. To tale geschatte kosten: ongeveer 100 miljoen mark, wat waarschijnlijk veel te laag is geraamd. In de beide Bonner verkiezingscentrales zindert het van telexen, kopieerapparaten, aanplakbiljetten, folders en vrijwil lige hulpkrachten. Alleen de SPD ge bruikt zo'n 3000 ton papier. Bijna 200 miljoen wervingsmiddelen worden verspreid. Je kunt zelfs SPD-bikini's kopen: sociaal-democratisch senti ment tot op het strand. Het resultaat van ale deze inspannin gen is natuurlijk niet te overzien. Ze ker is slechts dat zonder een massieve campagne stemmen verloren gaan. En de campagnes zijn massief. Als bij voorbeeld 200.000 SPD-pamfletten 's nachts in Düsseldorf moeten worden verspreid, zodat men 's ochtends aan de ontbijttafel kan lezen hoe stomp zinnig kandidaat-kanselier Helmut Kohl volgens de SPD de vorige avond in een televisieprogramma met de vier voorzitters van de grote partijen (Brandt-SPD, Genscher-FDP, Strauss-CSU en Kohl-CDU) over kwam. kost dat volgens de verkie zingsmanager duizend helpers. De grote politieke strijd zal uiteinde lijk wel worden gevoerd door de hui dige bondskanselier Schmidt cn mi nister van buitenlandse zaken (tevens vice-kanselier) Genscher aan de ene kant en kandidaat-kanselier, CDU- voorzitter Kohl en CSU-voorzitter Strauss aan de andere kant. De laatste heeft kort geleden bekendgemaakt dat hij in een door Kohl geleid kabi net minister van financiën en vice- kanselier zal zijn. Daarbij krijgt hij ook een forse vinger tussen de deur van economische zaken, terwijl hij, in zijn eigen woorden, 'zich natuurlijk ook met de buitenlandse politiek zal bemoeien'. Eventueel toekomstig 'superminister' Franz Josef Strauss is, daar is bijna iedereen het over eens, de echt sterke man van de hui dige oppositie. Regeringswoordvoerder Roelling zei na zijn optreden in het genoemde tele visieprogramma: „Nu kan men zien wie de kok is binnen de CDU-CSU en wie de kelner". Met de eerste bedoelde hij niet Helmut Kohl. Op dit moment ligt Schmidt in de polls duidelijk voor op zijn uitdager Kohl. Bijna 55 procent van de burgers wil de Hamburger als bondskanselier houden. Kohl komt niet veel verder dan 30 procent. De politiek zeer ervaren Schmidt (hij was fractievoorzitter van de SPD, minister van defensie, 'superminis- ler' van economische zaken en finan ciën en daarna weer minister van fi nanciën), die internationaal hoog in aanzien staat, wordt door de West- duïtsers vooral geprezen om zijn grote kennis van zaken en zijn ener gie. Helmut Kohl, die slechts in de 'provincie' politieke ervaring heeft opgedaan als minister-president van Rheinland-Pfalz, ziet men aan voor een buitengewoon eerlijke en op rechte man, een 'goeierd'. Anders staat hèt met de populariteit van de partijen van beide heren. Vol gens onderzoekingen kan de SPD op niet meer dan 43 procent van alle stemmen rekenen, de CDU-CSU zou daarentegen de grootste partij worden met 48 procent. Het verkiezingsresultaat van de libe rale FDP is uitermate belangrijk. Voorzitter Genscher heeft al in mei laten weten dat zijn partij opnieuw met de SPD wil regering. Als de vier huidige FDP-ministers Genscher, Maihofer (binnenlandse zaken), Fri- derichs (economische zaken), Ertl (landbouw) er dus in slagen om zo'n negen procent van de kiezers ervan le overtuigen dat hun prestaties in de afgelopen jaren wezenlijk belangrijk waren, zitten Schmidt en zijn SPD goed. Lukt dat niet, dan wenkt geen vrolijk perspectief. Dan zal de Bondsrepu bliek na 3 oktober worden geregeerd door een zeer conservatief kabinet Want met superminister Strauss In een sleutelrol, de aartsconservatieve CDU-voorzitter uit Hessen, Alphons Dregger, op binnenlandse zaken (die plannen heeft om de vrijheid van (link se) demonstraties in te binden) en deal even rigoureuze CDU-frac tie voorzitter Karl Carstens op buitenlandse zaken, de Westduitsers een wel bijzondere vrijheid te wachten staat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4