Marie-Thérèse Borms uit Brugge vertelt sprookjes omdat ze realiteit zijn mirt Kin»» IJVC IJzendijke zoekt naarstig nieuwe leden Slechte start AA Gent en voor St Niklaas Museum DEELNAME COMPETITIE IN GEVAAR BELGISCH VOETBAL WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1976 DR. J. COHAN SPREEKT VOOR NEDERLAND-ISRAEL IN AXEL AXEL - Dr J Cohen. docent m de klas sieke talen te Leiden, noudt dinsdag 14 september in De Halle' te Axel een in leiding over Het leven in de kibboets". Dat gebeurt op de eerste avond van het genootschap Nederland-Israél van het ■VLAANDEREN IN ELKE STAD SPROOKJESHUIS BRUGGE - In een allesbehalve sprookjesachtig mooi huis even bui ten Brugge woont een vrouw die een benijdenswaardige baan heeft ge vonden: sprookjesvertelster. Ze heet Marie-Thcrese Borms, is vrij gezel en bijna vijftig. Haar attribu ten, een tuinhuisje met tweedelige staldeur, ingericht met doe-het-zelf platen die eshout moeten voorstel len. gemeubileerd met houten bank jes in hart en ruitvormen en om haar lichaam lange klederen en een amu let met een sprookjesfee getooid met punthoed. Ze vindt het vervelend wanneer naar haar inkomstenbronnen wordt ge peild, ze raakt opgewonden wanneer ze in de decadentie van deze eeuw moraliseert, of wanneer ze het leed als levensvorm probeert te propage ren. Amarilis, what is in a name? Dat wil ze niet kwijt. Of het met 'amor' - liefde - te maken heelt wil ze evenmin vertellen. Later vernemen we dat ze een tijdlang met een oudere vriend beeft gewoond, die nu spijtig genoeg verloren is Ookdatzenooitkinderen heelt gehad en daar nu wel een beetje om rouwt. Maar goed, ze kan het rus tig compenseren in de vele tientallen kinderen die dagelijks over de vloer komen om naar haar te luisteren. Waar ze dan die benijdenswaardige gave vandaan heeft Nou ja, uit de wieg meegekregen.nietzomaaruit de hemel of de hel weet je. Zoiets verwerf je namelijk niet, je hebthetof je hebt het niet. Als je het hebt kun je het wel cultiveren en dat heeft zij be wust gedaan. Ze is veel boeken gaan kopen, ze is op reis gegaan naar on bekende culturen en heeft daar steeds gepeild naar het sprookje, ook uit uitgebreide correspondentie die ze heeft van Siberië tot Rome haalde ze heel wat wetenschap. Want het sprookje is wetenschap voor Amari lis, geen lachertje of zoethoudertje en zeker geen spulletje zoals wij ons lie ten ontvallen in de zin van 'Hoe breng je dan je spulletjes naar voor Ogenblikkelijk moesten die woorden, weliswaar zonder knieval, Ingetrokken worden, vooraleer ze nog één woord meer wou lossen. Prompt gebeurde wat gevraagd was en het aangevraagde interview kon worden voortgezet. Levensvisie Eigenlijk was Marie-Therèse het liefst arts geworden, maar„Ik voelde dat het niet mocht. Ik had duidelijk wel de hersenen, maar te veel financiële en familiale tegen slagen". Frustraties hield ze er niet aan over, zo zegt ze, wel een gebro ken carrière en een levensvisie: „Leed is een hulp in je ontwikke lingspatroon. Innerlijk leed heb je zo nodig voor je mens-zijn. Dogma Marie-Thérèse Borms trekt me «iet aan, politiek interes seert mij niet. Ik hou van het creëren van een elitemens: schoon van bin nen en die zijn eigen schoonheid uit straalt naar buiten". Nog meer van haar filosofie verne men we als ze debiteert hoe ze een groep jonge mensen desgevraagd aanspreekt op een studieavond over sprookjes: ..Kijk uitje ogen, voel wie je op bepaalde ogenblikken ontmoet in je levea Het kan zijn dat allen hier voor mij ongelovig zijn. Het ergste is als je in niets gelooft"" Of ze die vrij holle woorden even wil verduidelij ken? Zij gelooft in het leven na de dood. Mooi, heeft ze meer last van helderziendheid „We moeten allemaal helderziend worden door onze liefde tot de natuur en onze liefde tot de mens". Haar hoogstelgen persoonlijke hel derziendheid strekt zich zelfs uit tot het rijk van de duivelen. „We hebben allemaal de duivel in ons". Maar we hebben wel keuze, want ze heeft twee soorten klaarliggen: „Het ragmani- sche klit ons vast aan het materiële en laat ons daarin niet meer los" of de andere keuzemogelijkheid: "het luci- ferische laat de mens wegdromen van de realiteit'. Later in het gesprek blijkt dat ze dit eventjes ontleende aan de theorie van de Duitse pedagoog-filosoof Rudolf Stelner. Om weer even bij haar sprookjes te komen, suggereren we dat we jonge ouders kennen, die hun kinderen lie ver over de realiteit vertellen dan over kabouters en heksen die ze toch nooit te zien krijgen. Weer hebben we geketterd, want: 'Het sprookje is de realiteit' en als een dilemma 'als u dat niet aanneemt moeten we nog veel praten met elkaar'. „Een kind dat geen sprookjes geleerd heeft is immers een sukkelaar in deze mo derne tijd. Als de kinderen meer sprookjes zouden leren zouden er nu minder jonge mensen in de gevange nissen zitten". Besluit: de jeugd is decadent, of niet „Ja, we staan voor de gruwelijkste tijden. Er moeten nieuwe kiemen komen. Kinderen hebben gebrek aan leiding. Zie ze er soms eens bijlopen met vieze handen en zwarte nagels. Het kind vraagt es thetica". Een andere behoefte van het kind 'van deze moderne tijd', blijkt de ge borgenheid. Die wil ze afleveren in haar tuinhuisje, door er gezelligheid te creëren. Of het daarmee opgelost is, weet ze niet erg zeker. Toch weet ze dat ze reeds verschillende paren gouden schoentjes heeft moeten ver vangen omdat ze steeds worden stukgetrapt door kinderen die op dringen naar haar troon waarin ze zit als ze vertelt. Naast haar uitgesproken behoefte om de wereld te veranderen via de sprookjes, heeft Amarilis ook we tenschappelijke aspiraties. Dat wordt duidelijk als ze verschillende malen langs haar neus weg een paar namen van universiteiten laat val len waar ze mensen kent, waar ze lessen volgt of geeft. Ze heeft ook veel contacten met psychiaters, psychologen en pedagogen voor wie ze lezingen geeft of wie ze adviseert. Contacten van Siberië tot Rome, want daartussen is geen verschil: „Vandaag of morgen zal blijken hoe goede vrienden die zijn, en hetzelfde geldt voor Tokio, of communistisch China". Maar we willen nog iets meer verne men over haar vertelwerk voor kin deren. Hoe gaat dat in zijn werk? „WeL de kinderen komen met auto bussen hier naar toe van overal, ik ontvang ze in mijn huisje en ik vertel voor ze. En dat voor de sprookjesachtige pnjs van„Geld speelt voor mij geen rol maar de maatschappij heeft er voor gezorgd dat ik geld moet vra gen. want ik moet btw betalen en het brood slaat op. De kinderen betalen twintig frank als ze komen Hoeveel .kinderen kan u per dag aan „Ik vind uw vragen nogal frap pant, u gaat toch mjjn rekening niet maken. Ik heb hier communistische journalisten op bezoek gehad die veel schoner vragen stelden". Of ze ons misschien een schone vraag kan suggereren Nee, ze gaat liever door. „Ik ga nu ook in ziekenhuizen vertellen. Ik moet gaan werken voor mijn brood. Een arbeider in de diep ste mijnen kan het beter hebben dan ik". Maar misschien iets lastiger? Het nieuwste project van Amarilis Is het bouwen van filialen. Haar motto: in elke stad een sprookjeshuisje. Kort- rijk en Mechelen hebben er al een, en binnenkort komt Gent aan de beurt. Ze zal ze desnoods zelf financieren, want, uiteindelijk moet het maar een klein huisje zijn, met een eenvoudig houten meubilair Als afscheid willen we van haar graag weten wat haar geliefkoosde sprookje is. Dat wil ze niet kwijt. Wij wel, als ze de weder vraag stelt: 'Blauwbaard'. „Dat had ik al gedacht", zegt ze, „maak het niet te pikant, hè. Freek Neirynck De heer Cohen heeft zelf in een kibboets geleefd en gewerkt Hij zal onder meer vertellen van zijn gesprekken met de Kibboetsmks. Na de pauze, bij de dis cussie. is er gelegenheid om verder in te gaan op de ideologie van de collectieve nederzetting. De bijeenkomst begint om 20 uur Voor november heeft het genootschap professor H Kohlbrugge van het insti tuut vor Iraanse taal en letterkunde van de universiteit van Utrecht uitgeno digd Hij zal spreken over de Koran NCVB houdt excursie SCHOONDIJKE - De afdeling Wesl Zeeuwsch-V'laanderen van de Neder landse Christen Vrouwenbond organi seert op 21 september een reisje naai Herentals in Belgie. Men vertrekt middagsom 12 uur vanaf de Oostburgse markt Er staat tevens een excursie op het programma naar de Koek- en bi scuitfabriek van de Beukelaare even eens in Herentals Ontspanningsmiddag voor bejaarden ZAAMSLAG - De afdeling Zaamslag van de Algemene Bond van Bejaarden hield de eerste ontspanningsmiddag voor bejaard en in De Poort te Zaamslag. Voor de pauze vertoonde de heer F. Ha melink dia's, terwijl daarna enkele spel letjes bingo werden gedaan. Ongeveer 55 personen woonden deze middag bij. VEEL BEZOEK BIJ 'OPEN DAG' ZIEKENOMROEP HULST - De ziekenomroep 'Radio Nightingale' van het Sint Liduinazie- kenhnis in Hulst heeft zaterdag een ge slaagde 'open dag* gehouden. Er kwamen meer mensen dan verleden jaar een kijkje nemen in het ziekenhuis om het reilen en zeilen van 'Radio Nigh tingale' eens te zien. Tot de bezoekers aan Sint Liduina behoorden onder an deren burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst en economisch directeur E. L. L. Lockefeer van het ziekenhuis namens hdt bestuur. Foto: het actiecomité van YVC. Plattelandsvrouwen maken uitstapje AXEL - De afdeling Axel van de Neder landse bond van plattelandsvrouwen begint het nieuwe seizoen met een uit stapje voor de leden naar de fabriek van de Suikerunie te Sas van Gent. De da mes vertrekken om 13.00 uur per bus vanaf het Szydlowsklplein. Na bezichti ging van de fabriek wordt een bezoek gebracht aan de Bowlingbaan in "De Vlaanderen". Tot slot van de middag houden de leden met elkaar een fondue in 'De Vlaanderen'. ACTIECOMITÉ BEZIG MET REDDINGSACTIE IJZENDIJKE - De volleybalclub YVC uit IJzendijke zit in de zorgen. YVC heeft dringend behoefte aan spelers en het is nog maar de vraag of men een volwaardig team op de been kan bren gen als de nieuwe competitie deze maand van start gaat De moeilijkbe den begonnen vorig jaar toen de een na de ander bedankte als lid. Zes YVC- spelers bleven hun club trouw, net vol doende om een team te vormen. „Deze zes spelers stonden onder grote druk. Was er namelijk iemand ziek dan moest de wedstrijd worden uitgesteld en op een latere datum worden overge speeld". aldus YVC-bestuurslid Frans van der Vlies. Ondanks deze nfet geringe handicap draaide YVC vong seizoen aardig mee in de eerste klas van het district Zeeland en behaalde in de eindrangschikking een 7e plaats. Op het komende seizoen verzekerd te zijn van voldoende spelers werd eind juni een actiecomité opgericht be staande uit de speelsters Marianne de Meyer, Jacqueline de Meyer. Jacky van der Meulen. Manan Lievens, Marie-José de Meyer, Jenny Dieleman, Marion de Meyer, Jac. Doens en de bestuursleden Els en Johnny de Broek en Theo Taze- laar. VEER SPELBREKER BIJ 'OPEN DAG' MODELVLIEGERS AXEL - De modelvliegtu igbouwers- club Zeeuwsch-Vlaanderen heeft za terdagmiddag op het terrein Smit- schorre in Axel een matig bezochte 'open dag' gehouden. Het slechte weer- rtgen en wind - was er de oorzaak van dat de publieke belangstelling niet erg poot was. Pas na vjjf uur zaterdagmiddag kon be sproken worden van een redelijke toe stroom van mensen. Na de regen die toen gevallen was, ging ook de wind lig gen. Tot de belangstellenden die met een modelvliegtuig omgingen, behoor den ook leden van de zweefvllegclub EZAC. Het viel de zweefvliegers tegen om met de modelvliegers tegen om met de modelvliegtuigen om te gaan. zo zei secretaris E. Wijnen van de modelbou- «rsclub, die momenteel zo'n 40 leden teltHet is moeilijker dan ze dachten," a> zei hi). NCVB hield ledenvergadering OOSTBURG - De afdeling West Zeeuwsch Vlaanderen van de Neder landse Christen Vrouwenbond hield de algemene ledenveradenng in het her vormd kerkencentrum te Oostburg. No- tans J. E. K. v. d. Berg. uit Oo-'burg hield op deze 1ste bijeenkomst van het nieuwe winterseizoen een inleiding over tót thema 'Huwelijksgoederen en er- mcht'. Daarna was er gelegenheid voor «t stellen van vragen, waarvan veel ge- bwik werd gemaakt. NKV-vrouwen op excursie HULST - Vierenvijftig leden van de NKV Vrouwenbeweging-afdeling Hulst brachten een bezoek aan Oosterhout. Daar bezochten zij de fabriek voor keu kens en elektrische apparaten 'Bau- knecht'. Na de rondgang door de fabriek werden de dames onthaald op een diner. Op de terugreis bezocht het gezelschap de dancing "De Blauwe Donau' te Bras- schaet Dinsdag 28 september houden de leden een bijeenkomst in het klem patronaat te Hulst. Daar zal om ach t uur de heer J Hillebrand uit Hoek een lezing met dia"s houden over mineralen en edelgesteen ten. Ook de leden van de zustervereni gingen uit andere plaatsen zijn welkom. Zwemdiploma's ZAAMSLAG - In het zwembad te Zaamslag werden voor de tweede maal dit jaar c!e proeven afgelegd voor di ploma A en B. De 54 A-candidaten en de 25-B cancüdaten slaagden allen. De examencoinmissie eerd gevormd door mevrouw Fassieux namens de KNZB en de plaatselijke functionarissen C. van Ham en de heer A. Schotanus. TERNEUZEN - Zondag zijn in België de eerste competitiewedstrijden ge speeld in de tweede klas. De eerste klassers kregen nog een week langer rust omdat België zondag tegen IJsland moest aantreden. In die tweede klas zijn er zondag a! vrij forse klappen uitgedeeld. AA Gent en St. Niklaas, twee ploegen die een uit stekende oefencampagne achter de rug hebben, waren daarbij de voornaamste slachtoffers. AA Gent ging trouwens van start als grootste kandidaat voor de titel. Patro Eisden, zelf niet eens zo heel goed op dreef in die oefenduels, heeft onmiddel lijk aangetoond dat het in een competi tiewedstrijd even anders ligt. AA Gent kon een vroeg doelpunt van Patro net voor rust door René van Breevoort nog wel teniet doen maar in de tweede helft nam de thuisploeg een definitieve 2-1 voorsprong. Brasse was de maker van de uiterst belangrijke treffer. Erger nog was de competitiestart voor St. Niklaas. Ook hier waren de verwach tingen bijzonder hoog gespannen, vooral na de recente overwinning op streekgenoot Lokeren St. Niklaas werd echter genadeloos in de pan gehakt bij Racing Mechelen Bij de rust leek de uitgangspositie al uitzichtloos nadat Ehmke en Caes hadden gescoord voor Racing Mechelen Na een strafschop van Schonberger (3-0), een tegentreffer van de Lamer (3-1) schoot Schoning Me chelen in de laatste minuten nog naar 4-1. Voor een verrassing op die eerste speel dag zorgde Boom. Men was naar Diest- vong jaar een van de titelkandidaten - vertrokken om een nederlaag te voor- Filatelisten kwamen bijeen OOSTBURG - In café 'Chez René' te Oostburg werd de maandelijkse bij enkomst gehouden van de postzegel- 'Mzamelaars uit West-Zeeuwsch- laanderen en enige aangrenzende wigische buurtgemcenten. «waseen ruilbeurs, een vestiging van hoofdzakelijk Belgische emissies. Besloten werd nog deze eerste vrijdag an de maand in Oostburg byeen u Zwemclub Koewacht hield zwemwedstrijd Bl^de zat*rdag m het zwembad net Plaatje' te Axel gehouden recrea- zwemwedstrijden, is de organise rende zwemclub Koewacht als winnaar oe bus gekomen. De leden van deze tpn u aalden een totaal van 33 pun- Nummer twee en drie werden res pectievelijk de leden van 'De Braak- •nMjmet 225 P^ten en de leden van aanf v™' rnet311 punten. Het totaal 1131 deelnemers was 109. Weggestopt in twee sfeerloze leslokalen van de oude rijks- hogere burgerschool wat een naam!) bevindt zich het museum van de Scheldestad. Na aan het centrum maar wel onopvallend gelegen. Een beetje stad, dorp of vlek hêefl een museum of iets wat aan vroeger herinnert. Zie IJzendijke met zijn streekmuseum, ga naar het glorieuze Hulst met zijn Oudheidkamer, breng een bezoek aan de Boerenkamer te Axel en verzuim niet aan te lopen in het museum van de Scheldestad. 'Temeuzen destijdsbeloofde het affiche op de deur. Nou dat viel nogal mee. Terstond waanden we ons in agrarisch gebied, want het oog werd getroffen door een familie in Axelse dracht die er erg noodlijdend uitzag en van wie er een blijkbaar niet op de been had kunnen blijven. Een meisje althans lag met pak en zak in bed dat was gespreid in een ruimteverslindende bedstede. We mogen hopelijk toch niet veronderstellen dat hier een kwaal werd ge veinsd met het oogmerk argeloze toeristen tot de zondeval te brengen. De ouders - laten we aannemen dat ze het waren - stonden afzijdig en bleekneuzig toe te zien. Verder hingen er aan de wand groepsfoto's van vrolijke jonge boertjes en boerinnetjes met passende achtergrond van hooi, geboomte en koeien, aardig hoor, daar niet van, maar we vroegen ons wel af: was dit nu de Scheldestad destijds In het andere vertrek troffen we een schitterende collectie oude ansichten aan waarop herkenbare fragmenten van het leven zoals zich dat jaren her in de stad afspeelde en merkwaardige gebeurtenissen waren vastgelegd. En uniek was het stamboek van de 'Vereniging Hulp In Nood', een onderlinge werkliedenverzekering tegen de geldelijke gevolgen van ziekte en rampspoed in het gezin Doch zo gaarne hadden we de piekhaak van de vroegere bootwerker gezien, een patrijspoort, een scheepsanker, desnoods een bewegende stuurhut van één van de vele vaartuigen die het karakter van de Scheldestad hebben bepaald. De Mullertjes. de De Mqijertjes en de Van der Peijltjes, ze kunnen er van meepraten. Het kan allemaal niet. alles heeft zijn bestemde tijd en het museum is nog jong. het vurige museumbestuur onder aanvoering van ene Willem de Zeeuw idezelfde van het Neuzenlied) kan geen ijzer met handen breken Nou. alert zijn ze wel, want welke idee heeft genaamde De Zeeuw nu weer gelanceerd Hij wil een andere locatie voor het mu seum en heeft daartoe het willig oog laten rusten op het oude stadhuis, midden m de stad. Geen enkel ander gebouw lijkt ons zo geschikt voor dit doel. Menigmaal dwaalden en verdwaalden we bijna in de catacomben van dat lieve ouderwetse gebouwtje met zijn klokketoren op het dak. Op zichzelf was het al een monu ment met zijn verwarring zaaiende gewelven en verras sende aanbouwsels. En laat men dan m 's hemelsnaam het boerengezin een onderkomen verlenen in het fraaie voormalige gemeentehuisje vanZaamslag. Hetzalerzich veel beter thuisvoelen dan hier en dan hebben ze daar ook wat. Wedden dat de bedlegerige dochter des huizes jui chend uit de bedstede spnngt en roept: „Ik ben genezen"? komen. Boom nam de leiding door Van de Auwera. Vanhaeren maakte gelijk maar door Windelen kwam Boom voor rust toch nog aan een 2-1 voorsprong. Diest kwam weer terug via een treffer van Melis maar De Vleeschouwer be sliste de strijd in het voordeel van Boom. Het pas naar de tweede klas gedegra deerde Berchem heeft heel wat moeite gehad om Waterschei van de overwin ning af te houden. Waterschei speelde zelfs een betere wedstrijd en nam voor rust verdiend de leiding. In de tweede helft kon Jaap Meerman Berchem met een merkwaardige treffer al vnj gauw naast Waterschei brengen. Yvan Hoste bewees z'n schutterscapa- citeiten weer eens in de wedstrijd La Louvière - Tongeren. Met twee gave doelpunten had hij een belangrijk aan deel in de 2-1 overwinning van Tonge ren. FC Turnhout had weinig proble men met AS Eupen. Van den Brand (2 x» en Van Gompel bepaalden de eindstand op 3-1St, Truiden won door doelpunten van Damiaans en Van Houdt met 2-0 van VG Oostende, terwijl Monügniesen Union de eerste punten deelden (04)). Vriendschappel ijk In de eerste klas werd er ondanks de interlandwedstrijd toch nog wat vriendschappelijk gevoetbald. Spor ting Lokeren deed dat tegen het Franse Nancv. Lokeren miste Dalving. Ver- heyen en Lubansky en dat mag als een geldig excuus worden aangevoerd voor de matige 0-0. Standard scoorde er tegen Beringen lustig op los. Nadat Gorez. Riedl. Graf en Thaeter voor 4-0 hadden gezorgd mocht Geypen pas tegenscoren (4-1). Waregem en Antwerp speelden een aan trekkelijke partij. Koudijzer schoot Wa- regem eerst op 1-0 waarna Olarovic de stand op 1-1 bracht Door een doelpunt van Jan van der Veen kwam Antwerp met 2-1 voor maar Priem tilde Waregem weer naast Antwerp. Ondanks twee of fensief ingestelde ploegen bleef die stand gedurende de gehele tweede helft op het scorebord staan. Kortnjk speelde een goede wedstrijd tegen het Zwitserse Zurich Na een 1-0 achterstand kwam Kortnjk terug via treffers van Vergote en Timmermans (2-1). AS Oostende verloor verrassend op ei gen veld met3-l van Sporting Charleroi, Cercle Brugge bevestigde de uitste kende vorm door een 3-0 overwinning tegen Vitesse en Be veren verloor met 2-0 bij FC Luik. Men stelde een strijdplan op en enkele weken later wist iedereen d at het slecht ging met YVC. Dit was te danken aan een groot aantal door het actiecomité gemaakte affiches die sterk de aandacht trokken. De letterlijke tekst luidde als volgt: Noodkreet!!!!! YVC zal de 20 jaar niet halen: oorzaak groot ledentekort. Meldt u aan. YVC werd in 1958 opgericht door ds. C. van Evert uit IJzendijke en behoort sa men met Terhole tot de oudste voley- balclubs van Zeeuwsch-Vlaanderen Enkele jaren later fuseerde de club met de katholieke volleybalvereniging 'Jeugdbelang' De oude naam YVC bleef daarbij gehandhaafd. YVC speeelt vanaf de oprichting in de hoogste Zeeuwse afdeling. Ongeveer 13 jaar geleden werd Frans van der Vlies uit Biervliet lid van de IJzendijkse vol leybalclub en heeft er sindsdien z'n hart aan verpand. „Dat komt omdat door de aparte sfeer bij YVC Tussen de spelers is er onderling een sterke band en zijn er moeilijkheden dan worden die altijd weer bijgepraat", volgens Frans van der Vlies. Ook tekend voor de goede sfeer vindt Van der Vües het feit, dat een aantal YVC-spelers uit omliggende plaatsen als Schoondijke. Biervliet en Oostburg komen. „In hun eigen woonplaats is er soms ook een club en toch komen ze naar IJzen dijke. Enkele jaren terug was het zelfs zo, dat we een YVC-team zouden kun nen vormen van alleen Biervlietena- ren", stelt Frans van der Vlies denkend aan het huidige ledenbestand enigszins weemoedig vast. Volgens hem is de opvoeding de grote boosdoener en verantwoordelijk voor de matige belangstelling voor de volley- balsport Virus „Voetbal is voor velen de topsport Vol- Bowlingtoernooi A MC Sas van Gent SAS VAN GENT - De bowlingbond "De Vlaanderen' uit Sas van Gent organi seert op zaterdag 11 en zondag 12 sep tember een nationaal toernooi. Dit AMC-toeraooi gaat zaterdagmiddag om 12 uur van start in het bowlingcen trum De Vlaanderen in Sas van Gent Er wordt evenals vorig jaar gespeeld in de A- en B-klasse (heren met een ge middelde boven de 170 en dames met een gemiddelde van boven 155) en C-D-klasse (heren tot 170 en dames tot 155 gemiddeld!. De dames knjgen wel bij iedere game 10 pins bonus. In totaal worden er 8 games gespeeld. De organisatie ontving voor lopig al 85 inschrijvingen uit Nederland en Bclgic. Bij die inschrijvingen zyn al heel wat prominente spelers en speel sters die garant staan voor een span nende strijd. De prijzenpot mag er dan ook wezen: evenals vong jaar heeft 'De Vlaanderen' een pnjzenbedrag van 2500.- bij elkaar gekregen. De voorbe reidingen voor dit evenement dateren al van enkele maanden terug toen de eer ste aanvraag werd gestuurd voor een beschermde datum. Door de toezegging van de Nederlandse Bowling- en Kegel federatie heeft 'De Vlaanderen' de ze kerheid dat er tijdens dit weekeinde in geen enkel bowlingcentrum in Neder land een toernooi gespeeld word. Daar door is men verzekerd van een groot aantal inschrijvingen. Aan alle bowlingcentra in Nederland en een deel van België zijn afgelopen we ken affiches en inschrijfformulieren ver zonden. terwijl ook via publiciteit in het bondsblad van de NBKF werd gestreefd naar een optimale bezetting. De eerste serie begint zaterdag om 12 uur. Bij meer dan 96 spelers zal men za terdagavond om 9 uur nog een extra se rie inlassen. Zondag wordt er al vroeg gestart. Om 9 uur zullen ook spelers uit Amsterdam, Nijmegen en Utrecht aan het werk moeten. Het is voor de organi satie uiteraard onmogelijk om alle spe lers op zondagmiddag te plaatsen. Om 18 uur zullen de 6 finalisten uit de C- en D-klasse elkaar ontmoeten gevolgd door de finale in de A- en B-klasse. Deze finale gaat over 5 games. AMC Nederland heeft als hoofdprijs in beide klassen twee pannensets be schikbaar gesteld. Burgemeester drs. W. Dusarduyn en AMC-directeur G. L. Ribbink zullen de prijzen uitreiken. leybal telt niet mee en is alleen voor meisjes. De kinderen worden als het ware geïnfecteerd met het anti- volleybalvirus. Ook de scholen spelen een grote rol. Kijk bijvoorbeeld maar eensnaar Hulst waar een aantal gymle raren volleybalminded zijn. Daar bloeit die sport als nooit tevoren". De publieke belangstelling voor thuis wedstrijden van YVC is meestal aan de magere kant. „Als er 10 man komt kij ken is dat al erg veel. Toch doet het je iets als men belangstelling toont en het is dan ook een stimulans voor ons". De YVC-dames hebben in tegenstelling tot de heren weinig reden tot klagen. Men beschikt momenteel over één senioren- en twee junioren teams. „Het grote voordeel van een junioren team is het feit, datje er spelers voor het eerste team uit kunt recruteren. Als er zich voor het heren team een nieuwe spe ler aanmeldt, moet hij met het eerste team meespelen om de doodeenvoudige reden, dat we met genoeg mensen heb ben om een tweede team te vormen. Het spelen in de eerste klas van het district Zeeland stelt hoge eisen aan de conditie en het spelinzicht en dat verwerf je niet een-twee-drie. Er zijn om die reden al verschillende nieuwe leden afgehaakt- In een tweede team waar het tempo minder hoog ligt zouden de aspiranten niet zo snel de moed opgeven", volgens Van der Vlies. Na de noodkreet hebben zich tot nu toe 4 nieuwe spelers aange meld. Trainer Theo Tazelaar is dan ook gematigd optimistisch voor het ko mende seizoen. Over een kleine twee jaar viert YVC het 20-jarig bestaan. Als de club dan nog bestaat wil het bestuur er een groot feest van maken. Het 10-jarig bestaan werd ook al zeer uitbundig gevierd. Er werd toen op het voetbalveld van LJ-, zendijke een simultaan wedstrijd ge speeld op 15 velden tegelijk. De ge dachten van het bestuur gaan nu uit naar een demonstratiewedstrijd van een bekend landelijk team en een grote 'De Vlaanderen' houdt bowlingtoernooi SAS VAN GENT - Zaterdag en zondag houdt de bowlingbond 'De Vlaanderen' uit Sas van Gent. Aan dit toernooi, er is een totaal prij zenpakket van 1.2500. doen spelers mee uit België en Nederland. De start voor dit bowling-evenement is op zater dagmiddag om 12.Cd uur. Op zondaga vond. 18.00 uur. beginnen de finale's. Na afloop zullen de prijzen uitgereikt wor den door de burgemeester van Sas van Gent. drs. W. R. V. Dusarduyn en de heet G. L. Ribbink. SDO verloor van Luctor LAMSWAARDE - Op het sportterrein van Lamswaarde speelde het eerste elf tal van SDOtLaswaardei tegen het eer ste elftal van Luctor (Helnkenszand). De eindstand was 0-2 na een ruststand van 0-0. Het tweede elftal van SDO speelde tegen het tweede elftal van Luctor. De eindstand was 2-0 na een ruststand van 1-0 Lude Eijsackers maakte voor SDO de beide goals. Beide wedstrfjden wer den gespeeld in het kader van het neder- laagtoemooL Na de wedstrijd werden strafschoppen g genomen. Luctor I maakte4 goals uit 5 strafschoppen. Luc tor II maakte 2 goals uit 5 strafschop pen. Zeehengelwedstrijd 'Sport en Genoegen' HOEK - Op de Westerschelde nabij Hoek werd de zesde en laatste zeehen gelwedstrijd gehouden voor het Wes- terscheldekampioenschap 1976, uit gaande van de zeehengelvereniging 'Sport en Genoegen' uit Hoek. Aan deze internationale zeehengelwed strijd namen 300 personen deel De uit slag luidde: 1 w van de Heede. Gent 490 pnt; 2 R de Maecke, Wanduinen 494 pnt; 3 B. Taelman. Zaamslag 348 pnt. 4 K Fedemian. Sluiskil. 314 pnt. 5 R. Speijsaert, Oostende 270 pnt: 6 J. Da- vidse. Vlissingen 263 pnt. 7 A. Leen- iiouts. Hoek 242 pnt 8 G de Sutter, Sluiskil, 216 pnt. 9 F. Cordier. Oostende 215 pnt en 10 B. Lair, Oostende 212 pnt De vangst was zeer matig en bestond vooral uit ondermaatse bot. De totaal uitslag luidde: 1 en kampioen H. de Smit, Sluiskil; 2 H. Bijsterveld. Sluiskil; 3 R. Bogaert, Kloosterzande. Bij de da iries werd kampioene: mevrouw Harms uit Temeuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 21