1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AANTAL WERKLOZEN IS MET RUIM 6000 GESTEGEN Terneuzense raadscommissies: NSM-afval kan blijven liggen Kissinger wil volgende week al naar Afrika gaan kleintjes Minder vacaturesmeer vrouwen zonder werk ALS VOORWAARDEN AANWEZIG ZIJN Corsicaanse vrachtrijders steken vliegtuig in brand Groenevelt dreigt: yGeen progressief stemadvies ALLEEN VVD-RAADSLID H. DE JONGE ACHTER STANDPUNT VAN INSPECTIE MILIEUHYGIËNE j Jjantlijn' 219e jaargang no. 213 Woensdag 8 september 1976 kunt u ook telefonisch opgeven. Zie pag. 3 voor telefoonnum BELGISCHE BONDEN DREIGEN MET STAKINGSACTIES (Van onze correspondent! BRl'SSEL - De Belgische vakbonden hebben stakingsacties in het vooruit zicht gesteld als lonen en sociale uitke ringen niet worden aangepast aan de gestegen kosten van levensonderhoud Met demonstraties en korte stakingen in Antwerpen. Luik en Charleroi heb ben vele duizenden arbeiders de vak- hondseïsen al kracht bijgezet. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Het aantal werklozen is de afgelopen maand weer met 6000 toegenomen. Het ministerie van sociale zaken schrijft dat toe aan de stagnatie in de opleving van de conjunctuur. Bij de geweste lijke arbeidsbureaus stonden eind augustus 213.310 werklozen ingeschreven. Het aantal werkloze mannen daalde in augustus weliswaar met 330. maar daar stond een stijging van het aantal werkloze vrouwen met 6400 tegenover. Het werkloosheidscijfer zou na die her berekening komen op 226.630. In die theoretische opstelling van cijfers zou het aantal werkloze mannen in augus tus zijn toegenomen met 3200 en niet zijn afgenomen, zoals in de iniet gecorri geerde) berekening. Het aantal weik- loze vrouwen zou dan echter wat mindei zijn gestegen: met 2600 in plaats van met 6400 In augustus daalde weer het aantal openstaande vacatures. Nu met 400 tot 44 000 Naast de werkzoekenden die be- schikbaai waren vooreen volledige dag- DAMASCUS (DPA) - Syrië heeft ge- taak. stonden eind augustus 15.310 dreigd zijn interventie in Libanon i In deze cijfers is geen rekening gehou den met specifieke invloeden van het Kizoen. In de zomer zijn er in diverse bedrijfstakken nu eenmaal doorgaans meer hanen beschikbaar dan in andere maanden. Schakelt men dit voordeel volgens daarvoor ontwikkelde reken methoden uit - zodat men cijfers over houdt die het hele jaar door met elkaar vergelijkbaar zijn (naar seizoen gecor rigeerde cijfers) - dan ziet het er net zo slecht uit. I" juli nog 163 bedrijven een vergun ning voor werktijdverkorting. Hierbij «a-en II 7<H' cVt- trol is ii.óOt m.iiuer dan een maand daarvoor. SYRIË DREIGT MET GROTE ACTIE LIBANON INCIDENT IN GOLF VAN SUEZ WASHINGTON (UPI) - Schepen van de Israëlische marine hebben onlangs ge scholen op boeien diebijolieprospectie in de Golf van Suez worden gebruikt door Amerikaanse schepen. Dit is dins dag meegedeeld door hel Amerikaanse departement van buitenlandse zaken. Erzijn al enige tijd besprekingen aan de gang tussen Israël en Amerika over het recht van de Amerikaanse maatschap pij Amoco Oil om In de Golf van Suez naar olie te zoeken. Al in 1964 kreeg Amaco een concessie van Egypte. Israël maakteehternu aanspraak op de weste lijke helft van de golf die, naar het stelt, in tweeën wordt gedeeld door de demar catielijn tussen de Israëlische en de Egyptische strijdkrachten in Sinai. mensen (van wie 83 procent vrouwen) bij te breiden als de linkse Moslems en Pa- de arbeidsbureaus ingeschreven, die lestijnen daar zouden proberen te ver beschikbaar waren voor een gedeelte- hinderen dat de door Syrië gesteunde lijke dagtaak Het aantal bedrijvi ning had voor het doorv werktijdverkorting, daalde het ministerie. Dit als gevolg christelijke president Elias Sarkis op dat een vergun- 23 september in alle rust en orde in ■n van functie treedt. olgens in Beiroet werd dinsdag gevochten om een toegangsweg naar het kapotgescho- de presidenten Kaoeda. Neto, vakantieperiode. In totaal hadden op ten presidentiële paleis. Syrië wil, volgens welingelichte kringen Taiwan zendt met behulp van onbe mande ballonnen voedsel, kleren en an dere hulpgoederen naar die gebieden op het Chinaese vasteland, die te lijden hebben gehad van de recente aardbe vingen. Naar een woordvoerde in Tai- peh zei. zijn de 30 meter hoge balonnen voorzien van een apparaat waarmee de richting van de vlucht en de afstand kunnen worden geregeld. De meeste ba lonnen zouden hun doel hebben bereikt. in Beiroet, dat Jasser Arafat, uitzijn be langrijke militaire posten binnen de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) wordt ontheven en dat een drieman schap hem gaat vervangen. Verder zou Syrië samen met Libanon. Jordanië en de PLO een federale unie stichten. In ruil voor deelname daaraan zou de PLO materiële steun voor haar 8000 man tellende leger ontvangen van deze drie landen. DAR ES SALAAM - De Afrikaanse topconferentie over Zuid-Afrika in Dar Es Salaam: v.l.n Nyerere. Seretse Khama en Samora tijdens hun bijeenkomst van maandag. daling compensatie Als Nederland de Orion van Lockheed aanschaft als vervanger van de Neptu nes voor de marine, dan zal de Ameri kaanse vliegtuigfabriek aan de Neder landse industrie compensatieorders ge ven ter grootte van ruim 125 miljoen gulden. PAGINA 4 wapens overleg De inspecties en de gemeente Oostburg zullen nog deze week de nieuwe hinder wetvergunning voor Cruson Breskens bespreken. :endtijd keetie De blokkade van de Corsicaanse boeren op het vliegveld van Ajaccio. /LIEGVELD MET WAGENS GEBLOKKEERD PARIJS (DPA) - Uit protest tegen de arrestatie van een collega hebben Corsicaanse vrachtrijders met hun vrachtwagens dinsdag het vliegveld van Ajaccio geblokkeerd door hun voertuigen op de rolbanen te parkeren. Het incident nam later ernstige vormen aan toen de betogers een Boeing van Air France in brand staken. Het toestel had met 181 passagiers naar Parijs moeten vertrekken maar kon door de blokkade de lucht niet in. De passagiers waren toen naar het stationsgebouw teruggekeerd. Gewapende betogers dwongen de bemanning om 21.45 uur het toestel te verlaten en brachten een springlading tot ontploffing. De woede van de vrachtrijders was gewekt door de veroordeling van hun bonds voorzitter toteen gevangenisstraf van een halfjaar, waarvan vijfeneenhalve maand voorwaardelijk. De vakbondsleider had de toegang tot een veerboot geblokkeerd omdat men zijn vrachtauto niet wilde meenemen. Volgens het personeel waren alle plaatsen gere serveerd. HAMBURG/JOHANNESBURG (UPI/AFP) - Henry Kissinger is bereid volgende week al naar Afrika te gaan voor onderhan delingen over een vreedzame machtsoverdracht van blank aan zwart in Rhodesië en Nami bië. Hij wacht echter nog op een officiële uitnodiging van Afri kaanse leiders. Op de vraag of hij in ieder geval wel een diplomatieke pendelniissie in Afrika gaat ondernemen, ongeacht het tijd stip. antwoordde Kissinger dinsdag in Hamburg: „Ik kan op dit punt niet defi nitief zijn." Een en ander hangt „in grote mate" af van wat de staats hoofden van Tanzania. Zambi, Bots wana. Angola en Mozambique tijdens hun jongste mini-top in Dar Es Salaam hebben besproken. Een vooraanstaand Amerikaans func tionaris in het gevolg van Kissinger had dinsdag eerder gezegd dat de be windsman afzonderlijke uitnodigingen had ontvangen van premier John Vor- ster van Zuid-Afrika en president Ju lius Nyerere van Tanzania om een Afri kaanse pendelmissie te beginnen. Vol gens de functionaris was het zeker dat Kissinger dinsdagavond naar Was hington zou terugkeren om met presi dent Ford van gedachten te wisselen en dat hij niet later dan komende maan dag naar Afrika zou vertrekken. Een woordvoerder van president Nyerere in Dar Es Salaam zei dinsdagavond dat Tanzania Kissinger geen uitnodiging heeft gestuurd maar dat het de idee toe juicht. Kissinger was dinsdag naar Hamburg gegaan om de Westduitse bondskanse lier Helmut Schmidt en diens minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher verslag uit te brengen van zijn besprekingen met John Vorster het afgelopen weekeinde in Zurich. Eerder stelde hij zijn bondgenoten in Frank rijk en Engeland op de hoogte. Vorster zou met een missie van Kissinger heb ben ingestemd. Tijdens een persconferentie in Ham burgzei Kissinger „Als de voorwaarden aanwezig zijn ben ik bereid op een be paald tijdstip volgende week te ver trekken Hij wil echter eerst een ver slag uit Dar Es Salaam van zijn onder minister voor Afrikaanse zaken William Schaufelde die dinsdag naar de Tanza- nlaanse hoofdstad vertrok. Enerzijds zal Schaufele de Afrikaanse leiders op de hoogte willen stellen van de resultaten van het jongste onderhoud tussen Kis singer en Vorster en anderzijds zal hij de mening van de leiders willen vernemen overeen pendelmissie van Kissinger. De mini-top van de Afrikaanse leiders, die overigens dinsdagmiddag reeds werd afgesloten, heeft zich volgens de presi dentieel woordvoerder in Dar Es Sa laam helemaal niet beziggehouden met een eventueel bezoek van Kissinger aan Afrika. De staatshoofden voerden ge sprekken met leiders van de Afrikaanse bevrijdingsbewegingen in Rhodesië, Namibië, en Zuid-Afrika. Hun voor naamste doel was een verzoening tot stand te brengen tussen de rivalise rende vleugels van de Rhodesische Af rikaanse Nationale Raad. hetgeen hun. blijkens het slotcommuniqué van de mini-'nn met, is gelukt. Premier Ian Smith van Rhodesië heeft dinsdag nogmaals het denkbeeld van overdracht van de macht aan de zwarte meerderheid met waarborgen voor de blanke minderheid van de hand gewe- Voorzitter Sam Nujoma van de Swapo. de onafhankelijkheidsbeweging van Namibië, heeft dinsdag voorwaarden genoemd voor besprekingen met de Zuidafrikaanse premier John Vorster. Hij is bereid tot een gesprek 'mits dat gaat over de te volgen weg bij de liqui datie van het illegaal bestuur over Na mibië Rellen Bij gewelddadigheden, die zich op nieuw uitstrekten tot in de blanke wij ken van Kaapstad, zijn dinsdag een zwarte demonstrant en een kleurling door kogels van de oproerpolitie ge dood. De gehele dag lang deden zich felle botsingen voor tussen duizenden oproerige kleurlingen en de politie, die hen tevergeefs wilde beletten de blanke zakenwijken binnen te trekken. PvdA BESTUUR GESCHROKKEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Industriebond NW heeft bij monde van haar voorzitter Arie Groenevelt gedreigd haar leden niet meer te adviseren in mei 1977 op progressieve partijen te stemmen. De verklaring daarvoor zou de teleurstel ling van de Industriebond NW in het kabinetsbeleid zijn. Groenevelt heeft zijn voornemen onlangs aan de partij top van de PvdA meegedeeld. Het be stuur van de PvdA is erg geschrokken van de dreiging van de industriebond. Het weglaten van een stemadvies zou een klap in het gezicht zijn voor het kabinet-Den Uyl. De premier zelf zei tij dens de besprekingen over de loon maatregel nog voor de televisie ..de Keeiie van Oosten lijkt op weg naar nieuw goud PAGINA 12 koopje Zilveren jubileum van de Nederlandse wievise kost zegge en schrijve vvjfdut- Bulden; radio- en televisiepro- Wnma's, stnps. PAGINA 13 I**0"151van Vredestein !n handen van Kvnomie°P dinf' 1)61115 financién WETHOUDER BARBE: 'WEGHALEN IS NIET JURIDISCH AFDWINGBAAR' TERNEUZEN - De Terneuzense raads commissie voor openbare werken en milieuzaken zijn dinsdagavond in meerderheid akkoord gegaan met de beslissing vangedeputeerdestaten.dat het lood- en arsenicumhoudend afval van de NSM op de gemeentelijk stort plaats in de Bontepolder kan blijven liggen en dat er kan worden volstaan met een regelmatige bemonstering van de directe omgeving. Alleen de WD verklaarde zich tegen. Fractievoorzit ter H. de Jonge deelde mee. zich aan te sluiten bij het oordeel, van de inspectie volksgezondheid en milieuhygiëne, die b en w van Terneuzen heeft gevraagd de belt sluiten omdat de gemeente de hinderwet voorwaarden overtreedt De laadslcden drs J. Hamehnk icdai en H F M Mageimans cppi d 66» lieten weten voorlopig' akkooid te gaan met de nu gekozen oplossing Die heeft ook de instemming van b en w van Terneu zen. zo bleek uit de wooiden van we- thoudet van openbare wet ken drs R C E. Barbé Hij herinnerde eraan dat het college in mei te a- ie dat de NSM 2200 van de 5600m2 afval op de stot(plaats moest teiugnemen Dit bleek echtei niet juridisch afdwingbaar terwijl et ook nog geruime tijd gemoeid zou zijn met het veikipgen van een hinderwet vergunning vooi de definitieve opslag op het fabrieksterrein Volgens de heet Barbé heeft de inspectie milieuhygiëne steeds op het standpunt gestaan dat et - onde'i i zeet strenge voorwaaiden - 4000 m3 moest worden weggehaald door de NSM Hij vertelde de indruk te hebben dat et best een oplossing te vinden was geweest als de inspectie de bereidheid had gehad om mee te werken aan een onzes inziens ïeaelijk compiomis Die beteidheid was er - zo meende hij - ech tei niet. Daai kwam bij. dat watermon- stei s die op 6 augustus dooi de provincie waren genomen, aantoonden dat ai- senieumbesmetting aanzienlijk getin gel was dan op grond van monsters van 25 maart itoen de zaak aan de tollen kwam) weid aangenomen. De heet Barbé wilde dinsdagavond nog niet zeggen hoe b en w op de brief van de Inspectie milieuhygiëne, waarin op slui ting vn de belt wordt aangedt ongen, zu 1- len reageren. Het schrijven is dinsdag morgen op t stadhuis ontvangen en zal eeist zorgvuldig worden bekeken. Enkele Terneuzense raadsleden waren het eens met de opmerking van we thouder J. H. Strijbos van milieuzaken dat de pioblemen rond het N S.M.-af- vel met onderschat maar ook niet overschat moeten worden. De heer Hamelink ipvdai veronderstelde dat de grond waarin het goedje zit er de afgelopen maanden niet bepaald beter op is geworden omdat er ondermeer rotting is opgetreden. Hij vreesde het ergste, wanneer het ma teriaal met vrachtwagens over de weg moet worden vervoerd om het te depo- I Slot zie pagina 6 kolom 4) Moderne folklore §De profielschetsen] vooi burgemeesters blijft op ge zette tijden de aandacht vra gen In een gemeente ls een vacature en de commissaris der koningin reist derwaarts om aandachtig de wensen en verlangens van de raad aan te horen. In de meeste gevallen echter zijn die verlangens nauwkeung te voorspellen Er is name lijk geen raad. die zegt dat het er alle maal niet zo op aankomt als het maar een aardige man is Geen raad die be toogt dat de nieuwe burgemeester een goeie llntendoorknipper moet wezen ol een goed glas bier met de muziek of met deboogschuttersmoetkunnen drinken. Nee. hel gaat om ernstiger zaken: om een man met bestuurskwaliteiten, een doortastende figuur, iemand die voorde gemeente in de bres kan springen enzo voort enzovoort. De commissaris luis tert met aandacht en knikt instem mend, zeker, zeker, de gemeente heeft recht op een bekwame man Dan be gint het geharrewar over de politieke kleur: de meeste partijen zullen pleiten voor een man van de eigen categorie, niet alleen op grond van de lokale om standigheden. o nee dergelijke betogen gaan veel verder. Op basis van lande lijke dan wel provinciale cijfers- de gun stigste (ofliever de ongunstigste» wor den gebruikt - kan een raadslid aanto nen dat de nieuwe man lid van zijn partij moet zijn. Zo gaat dat tegenwoordig: in spraak, een moderne folklore. Bij een commissaris is een dergelijke zaak kabinet zoals dat heet Dat houdt in dat de hele voorbereidingsprocedure zich in het verborgene afspeelt, althans officleeL Toch zou het aardig zijn om eens van een commissaris der koningin ergens in Nederland te horen hoe hij in momenten van absolute eerlijkheid over deze profielschetserij denkt. In zo'n eerlijke bui zal hij vermoedelijk toege ven dat het allemaal weinig voorstelt. De verlangens van de raad zijn vaak zo algemeen geformu leerd dat de meeste benoemingen wel mm of meer met het profiel overeenkomen. Tegenwoordig wordt immers zelden meer een burge meester benoemd die niet op de een of andere manier ervaring heeft, ook de kwalificatie 'doortastend' past, al was het alleen maar beleefdheidshalve, op iedere burgemeester, vooral als hij er gens pas begint. In de meeste gevallen staat hij ook wel onbevangen tegenover de problemen van zijn nieuwe gemeen te, kortom het klopt altijd wel ongeveer met het profiel, ook al had de raad aan een totaal andere man gedacht. Het vervolg van de inspraak is vaak dat bij de installatie van betrokkene nogal eens raadsleden teleurgesteld doen, ze ker als er een figuur van een andere par tij is benoemd. Toch zal iedereen stee vast uitroepen dat die bezwaren zich niet tegen de nieuwe burgemeester persoon lijk richten. Het gaat dan tegen de ho gere machten die de benoeming voor elk aar hebben gebracht. Tot de man zelf wordt In koor uitgeroepen dat hij van harte welkom is omdat men ervan over tuigd is. dat hij boven de partijen staat. Dat is ook altijd een aardig trekje: vóór de benoeming is het allemaal partijpoli tiek wat de klok slaat, na de benoeming is betrokkene plotseling boven- partijdig geworden. Men leze de instal latietoespraken er maar op na: nieuwe burgemeesters delen altijd weer mee dat ze voor iedereen open staan en in hun ambt onpartijdig zullen zijn Om vuKbewegiug is vlees van mijn vlees' De teleurstelling van de vakbond is vooral veroorzaakt dooi de verlenging van de loonmaatregel van het kabinet Dit gebeurde tegen de zin van de bond in. Groenevelt adviseerde zijn leden in 1972 om bij de kamerverkiezingen te stem men op een van de progressieve par tijen. Volgens insiders in de vakbond heeft hij daar behoorlijk spijt van Het Pvd A-bestuur heeft intussen een poging ondernomen om Groenevelt alsnog op andere gedachten te brengen. Dat ver klaart ook het onverwachte pleidooi van het Pvd A-pat tijbestuur van afgelo pen maandagavond om te komen tot vrij loonoverleg: een van de verlangens van de federatieve vakcentrale FNV nlangs werd een burgemeester geïn stalleerd in een Fnese gemeente, waar het hele folkloristische ritueel van de in spraak keurig was afgewerkt Er was echter één vervelende bijkomstigheid: nog voor de inspraakprocedure goed en wel op gang was gekomen fluisterde ie dereen al de naam van de man zou wor den benoemd. Nou. hfj werd het dan ook. De raad deed er bij zijn installatie nogal grimmig over; waarbij één raads lid de situatie kernachtig samenvatte: „De commissaris kan mij in de toe komst nog meer vertellen. Ik doe niet meer mee aan inspraak." Overigens klopte het ritueel verder precies: in alle toespraken werd betoogd dat de nieuw-benoemde zich de verwijten met hoefde aan te trekken, want hij kon er niks aan doen. Men zegt altijd dat Frie zen zonder veel omhaal de waarheid zeggen, maar blijkbaar kwam toch me mand op de gedachte om tot de nieuwe man te zeggen „Burgemeester, u wist bijzonder goed dat onze inspraak niks voorstelde: het zou u gesierd hebben als u zich alsnog zou hebben teruggetrok ken Maar zoiets zegt niemand in het nette Nederland. W„ aarmee we maar zeggen willen: het lijkt er op dat sinds 1966 - toen D'66 zo vurig pleitte voor een gekozen burge meester - er heel wat veranderd is in het benoemingsbeleid rond burgemeesters er is immers inspraak - maar in de meeste gevallen is dat schijn. De werke lijke lijnen van het benoemingsbeleid zijn voor de buitenstaander weliswaar met helemaal onzichtbaar, maar hij kan er weinig aan veranderen. Zodra het puntje bij het paaltje komt is de raad een buitenstaander, ondanks fraaie profielen. Een burgemeesterskandidaat heeft meer aan goede contacten met de voorzitter van zijn kamerfractie dan aan de inspraak van de raad InditopzichtLs er in dit land vergeleken bij vroeger maar weinig veranderd. De bij het NW aangesloten bond Mercunus (waarbij onder andere bank personeel is aangesloten! voelt er niets voorz'n leden te adviseren hun rekening bij de Amro-bank op te zeggen uit pro test tegen de Amro-activitelten in Zuid-Afrika.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1