Borsele schaft heffing twee gulden per vierkante meter bij vestiging bedrijven af Raadslid De Koster uit kritiek op het onderwijsbeleid kaar aanleiding van uitspraak kroon Goese milieu-nota na drie jaar wachten eindelijk op komst huis verkopen? Holland Huis WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1976 WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN Twee licht gewonden bij Kerkwerve DISCUSSIE TOEGESPITST OP RECHTS ONGELIJKHEID HEINKENSZAND - De gemeenteraad van Borsele heeft dinsdagavond beslo ten om de heffing van twee gulden per vlerkante meter af te schaffen, die be drijven die zich op dc gemeentelijke industrieterreinen in Heinkenszand en VGravenpolder en in het buitengebied vestigen of er uitbreiden moeten beta len. Dit naar aanleiding van het feit dat de kroon de aanspraken van de ge meente Borsele op deze heffing voor in het Sloegebied gelegen gronden heeft afgewezen. B. en w. hadden aanvanke lijk de heffing voor vestigingen in de sector van het midden- en klein bedrijf willen handhaven, maar op aandringen van de raad ging het college ermee ak koord de heffing te laten vallen. Het was dinsdagavond een niet altijd even duidelijke discussie. Voor- en tegenstanders van al dan niet handha ven van de heffing, die bestemd is voor zogenaamde bovenwtjkse voorzienin gen, gebruikten soms dezelfde argu menten, die dan anders werden afgewo gen. Het draalde om de rechtsgelijk heid. De vraag was: moeten de kleinere bedrijven nu twee gulden per vierkante meter blijven betalen, terwijl de grote industrieën dat blijkens de uitspraak van de kroon niet hoeven? De meerder heid van b. en w. stelde zich op het standpunt dat nu de kroon heeft be paald dat de heffing niet kan worden toegepast op gronden, die formeel bul ten het beheersgebied van de gemeente vallen, de heffing nog wél kan worden toegepast daar waar de gemeente het wél voor het zeggen heeft. In zijn opti misme over een gunstige uitspraak van de kroon had het gemeentebestuur de vestigingen van bedrijven in het bui tengebied ook al met twee gulden per vierkante meter belast. Voor de ge meentelijke bedrijfsterreinen in Hein kenszand en 's-Gravenpolder was de heffing er ai. B. en w. waren zich ervan besust dat er een rechtsongelijkheid dreigde te ontstaan tussen de grote In dustrieën. die zich zonder twee gulden per vierkante meter te betalen in het Sloegebied kunnen vestigen en de kleinere bedrijven in het buitengebied. Maar men wilde de twee gulden voor hel tüitengebied toch ook niet laten vallen, omdat er dan weer een ongelijkheid zou ontstaan tussen de bedrijven die zich vestigen in het buitengebied en de be drijven, die op de gemeentelijke bedrijf- slerreinen komen. „Het was kiezen uit twee rechtsongelijkheden", aldus bur gemeester G. HL E. M. van Waes dinsda- gsvond in zijn toelichting. „We hebben gekozen voor de rechtsgelijkheid tussen gelijksoortige bedrijven, die zich vesti gen op het gebied, waar zij de gemeente het nog voor het zeggen heeft." Over igens was dat het meerderheidsstand punt Wethouder A, M. Jansen vond namelijk dat het niet te verkopen was tegenover kleinere bedrijven, die zich in het buitengebied willen vestigen, dat hun grotere broers in het Sloegebied de heffing van twee gulden niet hoeven te betalen en zij wel Discussie De discussie spitste zich toe op die rechtsongelijkheid. Namens CHU. KVP GOES - Ziekenhuis De Bevelanden N Z, 16-17 en 20-21 uur: Uitzending Nomen Nescio. HULST - St. Liduinaziekenhuis. 15.05- 16.30 uur Uitzending Radio Nightinga le. MIDDELBURG - Molenwater. 9.30- 17.30 uur: Miniatuur Walcheren. VLISSINGEN - Bethesda-St. Joseph- ziekenhuis, 19.45-21.15 uur Uitzending Rawa BIOSCOPEN OP ZOOM - Roxy, 14 en 20 uur André van Duyn's pretmachine, a.l. luxor, 20 uur De woeste hoogte, a.1. TENTOONSTELLINGEN GOES - Museum voor Zuid en Noord- Beveland. 10-12 en 13.30-17 uur: Natuur en landschap in Zeeland. Lunchcafé Het Stadhuis: Schilderijen en beeldhouwwerk Anton Beysens. HEILLE - Landbouwmuseum. 10-12 en 13-17 uur Oude landbouwwerktuigen. KRU1NINGEN - De Molen, 14-17.30 en 19-21 uur: Pentekeningen Piet Pons. MIDDELBURG - Zeeuws Kunstenaars centrum: Fotografie Ronald Vonk. Kunstzaal Van Ben them Jutting, 9-18 uur Schilderijen W. Oreel. Vleeshal. 10-17 uur: De Deur. Provinciehuis, ingang Abdijplein: Het kind van de derde wereld. Galerie Pictura, 10-18 uur: Schilderijen Comelis Kuypers. Galerie 't Kot, 10-18 uur: Werken Frits van Til. NISSE - De mooie staak, 9-20 uur: Wer ken dhr. Messemaker. TERNEUZEN - Artikof: Werken Jo Luycks. VEERE - Grote Kerk, 9.30-17 uur: Kunst uit Zeeland III. VLISSINGEN - Hal en binnenplaats gemeentehuis: Beeldententoonstelling Caroluskring. Stadhuis, 8-12.30 en 13.30-17 uur: NKS KJjkmap met grafische werken. ERIKZEE - Gemeentemuseum: Te rugblik op beleg. 1575-1576. Maritiem Museum: Vissen voor de we tenschap. hulpcentra noord- en MIDDEN-ZEELAND - °ues, tel. 01100-14444. ZEEUWSCH-VLA ANDEREN - Temeu- zen, tel. 01150-4444, Ï"°„L„EN en S1NT-PHILIPSLAND - Tel ooii. en ARP kwam drs. H. Eversdijk met het compromis om de twee gulden dan maar helemaal af te schaffen. Overigens vond hij het standpunt van wethouder Jansen nog aantrekkelijker dan het zonder meer handhaven van de heffing. Van rechtsongelijkheid op het vlak van bedrijfsvestigingen zou geen sprake meer zijn, aldus beargumenteerde de heer Eversdijk zijn compromis-voorstel, en bovendien wordt het vestigen op de gemeentelijke bedrijfsterreinen iets aantrekkelijker. De heer P. Dekker vvd) vond dat een uitzondering voor al leen de vestigingen in het buitengebied confurrentievervalsend werkt ten op zichte van de gemeentelijke bedrijfster reinen. De heer J. de Koster (pvda/ppri vroeg zich af of in hoeverre iemand met succes in beroep zou kunnen gaan tegen de heffing van, twee gulden met op de achtergrond de uitspraak van de kroon HIJ toonde zich een voorstander van hel aanwijzen van 4 a 6 kleine bedrijfster reinen bij de kernen, waar dan gewoon twee gulden per vierkante meter heffing van toepassing verklaad zou kunnen worden De heer J. C. J. Boone <sgp bleek het eens met de visie van de heei Evesdijk. Toen bleek dat hun voorstel weinig kans van slagen had. trokken b. en w zich even terug voor beraad. Uiteinde lijk schaarde het college zich met uit zondering van wethouder J. Bras ach ter het compromis-voorstel van de heei Eversdijk. Dat werd door de raad aanvaard met behalve wethoudei Bras, ook de drie leden van de pvda/ppi tegen, die de voorkeur zeiden te gever aan een planologische oplossing in dt vorm van een aantal bedrijfsterreiner bij de kernen. KERKWERVE - Dinsdagmorgen om half tien zijn bij een botsing op de Heu- velsweg Kerkwerve de heer A. V. en zijn echtgenote, mevrouw M. C. V. -de V.. beiden uit Zierikzee. gewond ge raakt. Zij zijn met lichte verwoningen in het Zweedse Rode-Kruis Ziekenhuis in Zierikzee opgenomen. Het ongeval ontstond toen de heer C. R, uit Ker kwerve met zijn tractor linksaf wilde slaan, een stuk bouwland op. Om voorrang te verlenen aan de heer A. V die uit. de tegenovergestelde richting kwam. hield hij in. De heer A. C. B.. eveneens uit Kerkwerve. die met zijn ;toi achterop kwam. had dit. nier Hervormde gemeente Yerseke gaat actie voeren voor 'blindenboerderij' YERSEKE - De hervormde gemeente van Yerseke gaat meewerken aan een actie ter ondersleuning van een 'blin- deboerderij' in Iran. Dit kondigen de samenstellers van hel onlangs uitge brachte gemeenteboekje over 1976-1977 Op de blindenboerderij 'Cyrus the Great' in Iran krijgen blinde mannen een opleiding van ongeveer zes maan den om daarna zelfstandig agrarische werkzaamheden te kunnen verrichten. De Hervormde gemeente van Yerseke i samenwerking met de Centrale WETHOUDER HOLT A CHTER FEITEN AAN" BURGEMEESTER: „UIT DE LUCHT GEGREPEN" HEINKENSZAND - Het Borselse ge meenteraadslid J. de Koster (PvdA/PPR) heeft dinsdagavond tij dens de raadsvergadering kritiek geuit op het beleid van wethouder J. Bras van onderwijs. Hij stelde dat er nauwe lijks sprake is van een planmatig be leid op het gebied van uitbreiding of verbouwing van schoolgebouwen. „De wethouder holt achter de feiten aan", aldus de heer De Koster, die meende dat de verbouwing of uitbreiding van bij voorbeeld de openbare, de rooms- katholieke en de christelijke lagere school van Heinkenszand en de open bare lagere school in Nieuwdorp eeer- der op gang had kunnen worden ge bracht als er meer op dit punt zou zijn aangevoerd. De heer De Koster uitte zijn kritiek naar aanleiding van het voorstel om mede werking te verlenen aan de aanvraag van het rooms-kathollek schoolbestuur van Heinkenszand voor de uitbreiding van de rooms-katholieke lagere school met, twee lokalen. Burgemeester G, H. E. M. van Waes wees de kritiek van de heer De Koster volledig van de hand. „Het is volkomen uit de lucht ge grepen, dat de procedure rond de aan vraag van de uitbreiding van de school in Heinkenszand te lang geduurd heeft. Wethouder Bras treft hierin geen enkel verwijt. Hét hele college kan zich achter zijn beleid scharen". De heer Van Waes en CHU-raadslid drs. H. Eversdijk stelden overigens nadruk- BEWONERS BLIJ MET SPEELVELD KRUININGEN - De inwoners van de kern Kruiningen zijn blij met de plan nen voor de aanleg van een speelgele- genheid voor de jongste en oudere jeugd in het dorp. Dit bleek dinsdaga vond op een hoorzitting van het ge meentebestuur van Reimerswaal in het dorpshuis te Kruiningen, waarbij de plannen ontvouwd weiden. Er waren ongeveer veertig belangstellenden naar het dorpshuis gekomen. Reimerswaals wethouder voor cultuur, sport en recreatie, de heer J. A. Nieu- wenhyze. gaf een toelichting op de plan nen, Hij vertelde dat de speelgelegen- heid komtnaastde mavo-school aan het Eindje de Rondte. Volgens de wethou der ligt het in de bedoeling om de aanleg van het veld in Kruiningen als een proef voor de hele gemeente Reimerswaal op te zetten. Blijkt de inrichting van de ge legenheid in de praktijk goed te beval len, dan zal de gemeente er naar streven om in iedere kem imet name in de ou dere gedeelten) dergelijke speelplaat sen in te richten. De wethouder toonde zich verheugd over de grote belangstelling van de dorpsbewoners. „Heel wat groter dan ik gedacht had, dus kennelijk leven deze zaken bij de mensen wel meende de heer Nieuwenhyze. Hij was ook blij met de instemmende reacties van de bezoe kers op de plannen. Vanuit de inwoners werd ook aangeboden om met de inrich ting van de speelgelegenheld als ouders een handje te helpen. De ontwerpster van de speelgelegen- heid. mejuffrouw Joke Vaas uit Yerseke. gaf een uitleg over de inrichting: er ko men als het ware drie gedeelten, voor de peuters, voor de jeugd en voor de jonge re. Elk gedeelte krijgt eigen voorzienin gen. zoals et.age-gewijze geplaatste zandbakken, een rolsehaatsbaantje. di verse hutten en een basketbalveldje Al les wordt zoveel mogelijk van ruw mate riaal gemaakt. „De moeilijkheid bij speelveldjes is meestal dat. de groteren de kleintjes verdrijven. Dat hebben we proberen op te lossen", alsud wethoudei Niuwenhuyze ..Alle leeftijden komen nu aan hun trekken" Hij wees er nog op dat voor wat betreft de plaatskeuze mede gelet is op de veiligheid ten op zichte van het verkeer en de bereik baarheid voor de kinderen Contactbijeenkomst GOES - Dinsdag 21 september is er weer een contactbijeenkomst tussen het Goese gemeentebestuur cn verte genwoordigers van het plaatselijke bedrijfsleven. De bijeenkomst (aanvang 17.00 uur) wordt gehouden in 'Slot Ostende'. De D. F. Brunet de Rochebrun, adjunctr secretaris van het Nederlands instituut voor efficiency (NIVE) zal een inleiding houden over: 'Wat is het NIVE en wat kan het voor u doen?'. kelljk dat het initiatie! voor uitbreiding en verbouwing van bijzondere scholen conform de wet bij de besturen van de scholen ligt „Als we ons ermee zouden gaan bemoeien zou dat misschien wel sneller gaan, maar he t is doodeenvoudig onze taak niet. Wij moeten als gemeen tebestuur de aanvragen alleen toetsen aan de wet en niets meer dan dat". De heer Eversdijk wees erop dat in de grond wet de vrijheid van inrichting van on derwijs is vastgelegd en dat daaruit voortvloeit dat de gemeente alleen bij het openbaar onderwijs Initiatief moei ontplooien op het vlak van verbouwing en uitbreiding van scholen. De heer De Koster bond wal tn toen hij voorde tweede keer het woord nam. „We zouden de schoolbesturen aan het begin van hetschooijaar kunnen vragen welke wensen en plannen er bij hun leven, zo dat de aanvragen sneller verwerkt kun nen worden. Ik heb niet willen stellen dat de gemeente invloed zou moeten uitoefenen op de inrichting van het on derwijs". De heer Bras vertelde nog dat hij het r.-k schoolbestuur van Hein kenszand op een gegeven moment geadviseerd heeft in verband met de groei van Heinkenszand een aanvraag om medewerking voor uitbreiding van de school in te dienen. Overigens be sloot de raad gevraagde medewerking te verlenen. Eveneens werd medewerking verleend voor de vernieuwing van het dak van de r.-k. kleuterschool 'De Stolpe' in Lewe- dorp. Dit nog maar negen jaar oude dak moest worden vervangen in verband met onvoldoende isolatie tegen con- densvorming. Ook besloot de raad toe te treden tot de gemeenteschappelijke re geling voor subsidiëring van Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. In Borsele zal in de toekomst het grof vuil samen met het normale huisvuil worden opgehaald. Deze service- verbetering van de huisvuilophaal dienst is mogelijk door de aanschaf van een nieuwe vuilnisauto, die beter dan de huidige grof vuil kan verwerken. Ook zal in de gemeente Borsele het containers systeem worden Ingevoerd. Er zullen, na onderzoek hoeveel er nodig zijn, maxi maal vijftig containers worden aange schaft. Met de aanschaf van de auto en de containers is een bedrag van ruim twee ton gemoeid. tractor die van de heer R. en reed ver volgens tegen de auto van de heerV. op. Niet lang daarna reed een andere auto tegen de achterkant van de auto van heer V. Deze auto weid onherstelbaai be schadigd Tweetal ingesloten na botsing met gestolen auto GOES - De Goese recherche heeft zon dagavond op het NS-station in Goes twee mannen aangehouden, die uiteen auto een cassetterecorder hadden ge stolen en met een gestolen auto een aanrijding hadden veroorzaakt. Het tweetal, de 24-jarige L C V. en de 34-jange H. J. M. A, uit Tilburg braken even na half zeven op het terrein van Van Gend en Loos in Goes een auto open en haalden er een cassetterecorder uit Bij garage Van Strien stalen ze tien minutewn later een auto, waarmee ze vlak daama op de Picardstraat een aan rijding veroorzaakten. Na die aanrijding reden ze door. Op het station konden ze worden aangehouden. Beide mannen zijn Ingesloten in het politiebureau in Goes. Het onderzoek wordt nog ver der voortgezet Kattendijke pleit voor recreatieve voorzieningen KATTENDIJKE - De werkgroep Kat tendijke heeft er bij het college van b. en w. van Goes voor gepleit om rond het dorp een aantal kleinere recreatieve voorzieningen aan te brengen. „De re creatieve druk op Kattendijke wordt steeds groter. Vooral langs de Ooster- schelde ontstaan langzamerhand on houdbare toestanden door het ontbre ken van de meest elementaire voorzie ningen. Toch wordt van iedere hier overnach tende toerist toeristenbelasting gehe ven. Is het mogelijk om uit dit potje op korte termijn enkele voorzieningen te treffen, zoals vuilnisbakken, banken, een eenvoudige boothelling in de bui tenhaven en een visserstoilet?" Op lan gere termijn denkt de werkgroep aan een zandstrandje een visbotenhaven of een verbetering van de bestaande bui tenhaven en aan de aanleg van fietspa den. Deze vragen kwamen dinsdagavond in het doipshuis aan de orde tijdens de jaarlijkse contactavond van het Goese college van b en w met de bevolking van Kattendijke Wethouder J. P. Lin- denbergh van recreatie maakte dinsda gavond duidelijk, dat. het nog wel even zal duren voordat, dp wensen eventueel ingewilligd zouden kunnen woiden. Hij betoogde, dat de stuurgroep, die zich gaat bezighouden met het maken van een 'basisplan voor het Oosterschelde- gebied binnenkort aan de slag gaat. Hij zei. dat een aantal suggesties van de werkgroep niet helemaal nieuw zijn. We zullen ze niet vergeten. Ze zullen meegenomen moeten worden in de stu die rond het hele Oosterscheldegebied. aldus wethouder Lindenbeigh. Tijdens de contactbijeenkomst kwamen verder zaken aan de orde als de woningbouw- problemen ('vaste prik' tijdens de hoor zittingen van de gemeente in Katten dijke). verkeeisproblemen en de aanleg van een speelveldje. Schietingen OVERLEG EN TIJDGEBREK OORZAAK VERTRAGING „TOCH WEL EEN BELEID GEVOERD" C.OES - „Waar blijft dat ding nou", hebben verschillende raadsleden van de gemeente Goes in de afgelopen jaren herhaalde malen ongeduldig uitgeroe pen. „Die nota wordt ons steeds toege zegd, maar we zien niks verschijnen". De raadsleden doelden op de 'milieu nota' van de gemeente Goes, die al sinds 1975 in de aanbiedingsbrief bij de begroting wordt toegezegd. In 1977 stond het er voor de derde achtereen volgende keer in. Voor eengemeente die wel de 'nota-kampioen' van Zeeland genoemd wordt, een opvallende zaak. „Echt de laatste keer', verzekert we thouder L. H. de Leeuw (ruimtelijke ontwikkeling, milieu). „Binnen één maand ligt de nota bij b. en w Hoe het dan ver gaat moeten we in het college nog bekijken, in ieder geval zullen de raadscommissies erover kunnen pra ten". De wethouder benadrukt dat het uitgebreide overleg en het ontbreken van voldoende tijd binnen het ambtelijk apparaat de voornaamste struikelblok ken waren voor een snel samenstellen van de milieu-nota De heer De Leeuw wijst erop dat de des betreffende ambtenaar het milieu slechts als een deeltaak heeft. „Het is geen full-time baan op dit moment, mis schien groeien we daar nog wel eens naar toe Maar de man doet nu ook voor een belangrijk deel kabinetszaken. Vol gens de wethouder ligt de verhouding qua tijd ongeveer 50-50. De andere ver tragende oorzaak was het vele overleg. Om bouwstenen voor de nota aan te dragen, heeft de gemeente in 1974 - kort na de eerste toee toezegging van de nota een werkgroep ingesteld met verschil lende vertegenwoordigers van gemeen- stelijke diensten, het waterschap de Brede Watering van Zuid-Beveland en de Zeeuwse milieu-inspectie. „Het doel van de werkgroep was in de eerste plaats een inventarisatie van alles wat onder het begrip milieu gebracht zou kunnen worden en in detweede aanleg het aangeven van een beleid en de daar aan verbonden financiële gevolgen", vertelt de heer De Leeuw. Problemen De werkgroep had de werkzaamheden in de eerste helft van 1975 afgesloten, binnen een half jaar dus. Maar toen be gonnen de problemen pas goed. „Er is een eerste concept gemaakt en dat heeft nogal wat tijd in beslag genomen,. Het moest ook tussen de gewonen bedrij ven door gebeuren. In de tweede helft van 1975 is het doorgesproken met ver schillende instanties en is er een tweede ontwerp gekomen. Dat was toch wel een moeilijke opgave. Het tweede concept is opnieuw bespro ken We zijn nu zover dat de laatste over legronde afgesloten is. Het streven is erop gerichtomde nota in september '76 aan het college aan te bieden", aldus wethouder De Leeuw, die zelf in de con cepten ook het nodige heeft geschrapt en herschreven. De wthouder zegt dat er in de nota een aantal aanbevelingen komt, waann wordt aangegeven hoe de gemeente het toekomstig milieubeleid wil gaan voe ren. De heer De Leeuw. „Het. gebeurt in vle gemeenten dat men een milieu-nota maakt, die later in de kast verdwijnt. Wij hebben er juist naar gestreefd om een werkbaar stuk te maken. We hebben een poging gewaagd om een stuk te produ ceren waarin we een inzicht geven in de gehele milieu-problematiek, wat Goes heeft aan mankracht op dit gebied en wat we vinden dat eraan moet gebeuren. kracht. En ook het duidelijk maken van het milieu-bewustzijn bij de bevolking kost geld". De heer De Leeuw meent dat er. on danks het ontbreken van milieu-nota, in de afgelopen jaren wel degelijk een beleid gevoerd is. Hij noemt onder meer het instellen van een milieuklachten-bureau (dat momen teel stil ligt), het aantrekken van een chef-bepalntingen die een duidelijke belangstelling heeft voor milieu- opvoeking en het uitgeven van ver schillende boekjes (wandeling over de wallen en boom en bos). „Natuurlijk wordt het milieubeleid door verschillende diensten gevoerd", be toogt wethouder De Leeuw „Bij de rein igingsdienst wordt gewerkt aan voor koming van vervuiling van de bodem (een simpel voorbeeldje is het plaatsen van meer papierbakken in de binnen stad) en in de stedebouw wordt veel meer aandacht gegeven aan de geluid soverlast door verkeer. Bij de dienst bouw- en woningtoezicht is de geluidso verlast in woningwetwoningen aan de orde geweest". De Goese wethouder voor het milieu vindt dat de grootste knelpunten op milieu-gebied m Goes zijn opgelost, verplaatsing van de gronvoederdrogenj aan de 's-Heer Hendrikskinderendij k en het opheffen van de rlolerings-stank in Goes-zuid. Een van de belangrijkste hinderbronnen is nu de geluidsoverlast door het verkeer. In de stdebouwkun- dige opzet proberen we daar wat aan te doen, Verder zijn er in Goes niet zulke grote miliwu-knelpunten. Wat er verbe tering behoeft, is door de werkgroep aangegeven", vertelt de heer De Leeuw, nog eens onderstrepend dat de nota niet is blijven liggen omdat get gemeente bestuur vond 'het zal ons een zorg zijn'. tijdig inde gaten. Hij schampte metzijn Diaconale Raad een bedrag van 15.000 gulden bij elkaar brengen als steun voor de verbetering van de 'on deugdelijke' watervoorziening van de boerderij YERSEKE - De handboogvereniging 'Diana' uit Yerseke, gaf een concours op de staande wippen te 's-Heerenhoek Uitslag van de eerste wip: hoofdvogel J A Rijk van ADLM uit Kwadendamme, eerste zijvogel Jae Westveer van Edele-Handboog uit Oudelande. 2e zij- vogel M Verdonk van Concordia uit 's- Heerenhoek. 1ste bovenkal A. A Mar tens van 'Vios' uit 's-Heerenhoek; 2e bo venkal L. Verdonk van 'Concordia' uit 's-Heerenhoek: lsteonderkal G M. van Geense van 'Eensgezindheid' uit 's- Heerenhoek; 2e onderkal Sj. de Jonge van ADLM uit Kwadendamme: 1ste klep M. Verdonk van 'Concordia' uit s-Heerenhoek: tweede klep A. A. Geense van 'Zorgvliet' uit Ellewouts- dijk, derde klep W de Jonge van ADLM uit Kwadendamme; vierde klep Sj. de Jonge van ADLM uit Kwadendamme: vierde klep Sj. de Jonge van 'ADLM uit Kwadendamme. Meeste kleine vogels M. J Allemekinders van Victoria uit Kwadendamme, zeven stuks. Uitslag van de tweede wip eerste hoofdvogel W. de Jonge van ADLM uit Kwadendam me, tweede hoofdvogel P P. Stoutha- mer van Zorgvliet uit Ellewoutsdijk, eerste zijvogel P. Repkens, tweede zij vogel M Repkens. derde zijvogel Jac. Doene. vierde zijvogel M. J. Allemekin ders. allen van Victoria uit- Kwaden damme. derde kal R. Gnmminck van Soranus uit Heinkenszand. vierde kal P Crucq van Willem-Teil uit Ovezande Meeste kleine vogels J. Goetheer van Juliana uit Oudelande. zes vogels. Bestuur Recreatiecentrum Aquadelta benoemd BRUINISSE - Nu de eerste onderdelen van het binnendijkse gedeelte van het recreatieplan 'Bruinisse' in gebruik zijn genomen diende de Stichting Re creatiecentrum Aquadelta tot leven te komen. Deze Stichting is belast met het onderhouden van wegen, wateren, groenvoorzieningen binnen de woon gebieden, de kampeer- en caravanter reinen. Voorts is o.a. aan haar de zorg toevertrouwd van alle andere wegen, de regeling van de vuilafvoer, de ex ploitatie van het centrale antennesys temen en de exploitatie van het te stichten zwembad. De daarmee ver band houdende kosten worden via een omslagregel op de eigenaren van het gebied verhaald. Het bestuur wordt gevormd door verte genwoordigers van de gemeente Bruin isse, de eigenaren van de woon-, kampeer- en caravangebieden en de ei genaren van de centrale voorzieningen. Het bestuur is voorlopig als volgt sa mengesteld. Namens de gemeente bur gemeester T. C. Hekman, voorzitter en de heren M. J. van de Velde en B. de Groot, bestuursleden. Drs. I. van der Sluys neemt tijdelijk de functie van se cretaris waar. Drs. E. Prick werd be noemd tot penningmeester. Drs. P. P. Kohnstam werd benoemd tot directeur- De heer Jens werd aangesteld als mana ger ter plaatse. Deze zal nog voor het nieuwe seizoen een kantoor betrekken in het te stichten centrumgebied tegen over de jachthaven 'Aquadelta'. Later zal het bestuur nog worden uitgebreid met de vertegenwoordigers van de di verse clusters. Reimerswaalfestival in Yerseke YERSEKE - Het uitgestelde Reimerswaal-festival zal te Yerseke wonden gehouden op 25 september. Daar door de grote aanvoer «an buiten landse mosselen het havenplateau waarschijnlijk niet te gebruiken zal zijn heeft, het bestuur van de organiserende vereniging de muziekvereniging Mozart besloten dit festival te houden op het Lelieplein te Yerseke Het festival zal 's-middags worden gehouden Behalve de muziekverenigingen uit Reimers waal. zal ook het. major'ettenkorps uit 's-Heerenhoek medewerking verlenen. Bromfietser bij botsing licht gewond GOES - De bromfietser P. D. uit Wolp- haartsdijk is dinsdagmorgen licht ge wond geraakt aan zijn been bij een aan rijding op de hoek van de Ramusstraat en de 's-Heer Hendriksklnderenstraat in Goes. D kwam uit de Ramusstraat en verleende geen voorrang aan B L M. van L uit Wolphaartsdljk, die over de 's-Heer Hendriksklnderenstraat reed Beide voertuigen werden beschadigd Onderscheidingen voor bedrijfszelfbeschermers van PTT in Goes GOES - Burgemeester mr, F. G. A. Hu- ber van Goes heeft dinsdagmiddag aan vijftien Goese PTT'ers. die tien. vijf tien of twintig jaar lid zijn van de geor ganiseerde bedrijfszelfbescherming van de PTT getuigschi iften en hei inne- ringsspelden uitgereikt. Zes personen kregen die onderscheiding vooi twin tig jaar dienst bij de bedrijfszelfbe scherming. acht voor vijftien jaar en een voor tien jaar. In zijn toespraakje wees mr Huber erop dat het een belangrijke zaak isdatover- heidsdienstn een bedrijfszelfbescher ming opzetten ..Bij de PTTis die zelfbe scherming altijd goed georganiseerd geweest, zo complimenteerde de heer Huber. Na de uitreiking van de getuig schriften en de herinneringsspelden - namens de gemeente Goes kregen alle onderscheidenen ook het. boekje Goes Tussentijds' aangeboden - voerde de di recteur van het telefoondistrict Breda, ing. J Rommelse. het. woord Hij dankte burgemeester Huber mede namens de directeur van het postdis- trict Middelburg, de heer C. S. Vis. voor de uitreiking van de onderscheidingen De heer C S Vis voor de uitreiking van de onderscheidingen. De heer Rom melse vond het verheugend dat er bij de PTT nog altijd mensen te vinden zijn. die op vrijwillige basis, voor een belang rijk deel in hun vrije tijd. deelnemen in een vrij straffe organisatie, zoals de be drijfszelfbescherming nu eenmaal is Ondanks die straffe organisatie heerst er op oefeningen en wedstrijden steeds een goede sfeer, vertelde hij De heer J. J Meeuwsen kreeg de onder- scheiingen voor 10 jaare lidmaatschap van de bedrijfszelfbescherming. De he ren P. van Balen. C. Bosselaar J Cop- poolse. P M de Dreu. H Heupperman. G van Hevelingen. M C Saaman en C M M. van Zweden zijn er vijftien jaar aan verbonden. De twintigjarige' be drijfszelfbeschermers zijn de heren J. Boone. A Dommisse. L. M. van Koevei- inge. A. de Leeuw. H. J. Meyer en C. Pleyte. Examens MIDDELBURG - Aan de opleidings school voor kleuterleidsters te Middel burg slaagde na een uitgesteld examen voor de akte kleuterleidster mejuffrouw IJsselstein te Domburg, en na een her examen mejuffrouw A van de Wege te Axel. Voor de hoofdakte slaagde na een uitgesteld examen mejuffrouw T. W. Nolsen te Goes. Er werden geen kandi daten afgewezen. Aan de christelijke opleidingsschool voor onderwijzers slaagden na een her examen voor de akte volledig bevoegd onderwijzer: de heer D. Bakker te Zaamslag. Na een uitgesteld examen slaagden, mejuffrouw C. L. de Wolf te Meliskerke en de heer A. de Pagter te Krabbendijke. Er werden geen kandi daten afgewezen. Schutkolken Kreekraksluizen tijdelijk gestremd MIDDELBURG - Zondag van 0.00 i tot 10.30 uurzijnbeideschutkolken van het Kreekraksluizencomplex voor de scheepvaart gestremd. Dat gebeurt, zo blijkt uit een publicatie van Rijkswaterstaat in verband meteen te houden onderzoek in de omlooprio len. Overigens wordt tussentijds - van 05.30 tot 07 00 uur met. één schutkolk aan de scheepvaart beperkte gelegen heid gegeven om te worden geschut. De doorgaande scheepvaart wordt gewe zen op het eventueel gebruik van de al ternatieve vaarweg via het Kanaal door Zuid-Beveland, zo staat in de publica tie. Veiling Sint-Annaland. 7 september Doré 96 lot 98; dore diUingen 30: bintjes 61 tot 71: bin tjes bonken 96; bintjes drielingen 25 tot 26p bintjes kriel 45 tot 54. aanvoer 80 ton Uien maat 40 opwaarts70, drielingen 58, aan voer 45 VEILING KAPELLE-TERNEUZEN 7 SEP TEMBER 1976: bramen industrie 1 96%2 27. in doosjes 188-97. tomaten LA 63, IB 73. IC 43 As. vnjdag geen bramen meer voor industrie BEURS GOES 7 SEPTEMBER 1976: granen zaden en peulvruchten. Alle prijzen boeren- schoon en franco leveringsplaats per 100 kg zijn de prijzen resp. tarwe basis 16% ƒ45, brouwgerst bass 16% ƒ48.75. zware havei 42, groene erwten 66,50. schokkers 84,50. capucljners 105. Pnjzen exclusief btw. aar dappelen bintje, veldsgewas. directe levering af bedrijf 45 tot 55 per 100. Voederaardap pelen ais orteerinrichtlng 13 per 100 exclu sief btw uien zaai- en plantuien. onafgestaart op auto geleverd 40-55 cent per kg 28 mm en opw. exclusief btw. vlas ongerepeld, op autc geleverd 38-47 cent per kg voor goede kwali teit. afwijkende partijen 25-37 cent per kg ex clusief btw. hooi en stro per 1000 kg: weide- hooi de snede f415^f425, 2e snede ƒ35 O-S 360, gerstestro ƒ250. tarwestro 190. ha- vexstro 230, schokkerstro 275, erwtenstro (kleine groene) ƒ310, exclusef btw. VEILINGVERENIGING GOES- KRABBENDIJKE Prijsbericht Bramen Ind 227-248, doomioze per doos 186- 97. IIX 73. n 48-68. Dlv rassen appels Kroel 21.80 James Grieve KL.I 80/90. 63-66. 70/80: 71-81. 65/70" 60-63 KL. II80/90: 30, 70/80: 59- 69.65/70: 42-58. 60/6f 24-33. 55/60: 22. Benoni KL II 70/80: 116. 60/"0: 55-86, 55/60: 22-28. Ty- deman E W KL I 8 )/90: 102-121. 70/80: 1129- 132. 60/70: 46-93. Ccx's Orange Pippin KL.I 80/85: 88, 75/80: 102 70/75: 103, 65/70: 84-85. KL.II 80/85: 82-89, 75/80; 79-111. 70/80: 93, 65/70:64-94. Geel KT,.II75/80:1130.70/75:131. James Grieve Lired KLII 70/80 47-64. 65/70: 42-49. 60/65- 24-37 ngrid Marie KLI 70/80: 69-74.60/70:56.55/6C 24. KL.I80/85:101.75/80: 125. 7:/75: 126. 65/70: 93. 60/65: 48. Beurre Hardy KLI 70/80" 57-64, 65/70: 50-52. 60/65: 33-37 KL.II 70/80: 45-57, 65/70: 39-46. 60/65: 29-33, 55/60: 24-29.50/55: 23,50. B.Louise KLI 65/70: 65-68, 60/65' 65-68. 55/60: 52-56. 50/55: 26-28. Tr. de Wennen KL.I 80/90- 67-72,70/80: 73-79. 60/70: 47-72. 60/65: 54-61. KLJI 70/80: 51% 60. 65/70: 60/70: 34-47. 60/65 61-62, 55/80: 24-39. 50/55: 24-25. Saint Remy KL 160/70: 58, 55/60: 47. Seign. d'Esperen KLI 60/65: 39. 55/60: 9.80-31 Conference KLI 65/70: 47-50, 60/65:44-45. 55/60 29-30. Druiven 1350. Perzi ken perstuk 23. Pruimen: Victoria 1130-230. II 20-150, grof 110-170. fabriek 20-85 en D Reine Cl. d'Althann I 310. II160 Rademaker I 220, gescheurd 45. Warwick Droperl 120, II50. grol 55-70 en D Met ingang van deze week geen levering van bramen voor de industrie meer op vrijdag. Totale aanvoer hard fruit 35600 colli. Vismijn Colljnsplaat september exportgarnalen 4135 kg 2,32-2,56, handels garnalen 174 kg2,73-2,76. tong 77 kg, schol 914 kg, bot 92 kg. schar 2 kg, tarbot 6 kg, kalbe- jauw 18 kg, griet 17 kg, herder 40 kg, paling 10 kg. krab 2 kg, makreel 9 kg, ongesorteerde vis 16 kg. VEEMARKT LEIDEN - Aanvoer 3459. waar van 300 slachtrunderen. 292 gebrutksvee, 30 graskalveren, 10 vette kalveren. 1349 nuch tere kalveren. 12 ponnies. 58 varkens. 232 big gen 1060 schapen en I ammeren en 116 bokken of geiten Prijzen in guldens per kg: stieren ie kw. 6.75 7,20.2e kw 6.45-6.65. vaarzen le kw. 6.35-6,80. 2e kw 5,70-6,15, koeien lekw. 6.05-6.80.2e kw. 5 15-5,65, 3e kw. 4.70-5,10. worstkoelen 4,05 4.70. vette kalveren 5,15-5.30 en nuchtere slachtkalveren 1,252,00. Prijzen in guldens per stuk: melk- en kalf- koeien 14552250. vare koelen 7251675. gras- i iih i mi i lui urn— of mestenj roodbont 350-DOv. swanésaKÉfeÉli 485. lopers 140-160. biggen 110-120, schapen 160-185, lammeren 175210, ponnies 225475. drachtige zeugen 605750 en geiten 2580. Overzicht: (resp. aanvoer, handel en prijzen): slachtrunderen: ruim - vlot - als maandag; ka if- en melkkoeien ruimer - rustig - iets ho ger vare koeien: redelijk - redelijk - iets hoger, graskalveren:redelljk - rustig - iets hoger, vette kalverenmatig - vlot - stablelg nuchtere kaalveren: redelijk - rusüg- Iets lagen pon nies: redelijk - rustig - iets minder; lopers en biggen redelijk - relijk - stabiel; schapen en lammeren ruim - vlot - iets lager en gieten ruim - goed - stableL Gs behandelden beroep tegen vergoeding kleuteronderwijs MIDDELBURG - Gedeputeerde staten behandelden maandagmiddag een be roepschrift van de stichting katholiek schoolbestuurTerneuzen tegen de door de gemeenteraad van Terneuzen voor lopig vastgestelde vergoedingen voor het kleuteronderwijs voor 1973. De bezwaren van het katholieke schoolbestuur richtten zich met name op het onderdeel administratiekosten. Het hiervoor door de gemeenteraad vastgestelde bedrag ad 6,25 per kleu ter. acht het schoolbestuur te laag, De standpunten werden maandagmid dag bij de behandeling van het beroep namens de gemeente verdedigd door wethouder J. H. Strijbos, en namens het schoolbestuur door de heer A. A. J. Keu- lemans van het diocesaan onderwij scentrum Breda Gs. zullen over enkele weken uitspraak doen. i ADVERTENTIE) We geven ook een globale aanduiding Wethouder De Leeuw: „Ja, als we niks van de financiële gevolgen. Het beleid zal namelijk geld kosten en extra r anders te doen hadden, dan was de nota een jaar eerder verschenen Gratis drukken en verspreiden wij uw eigen folder van uw huis aan de vele belangstellen den op de koophuisbeurs. Deze wordt gehouden van 11 t/m 15 september a.s. in de Utrechtse Marijkehal. Bel direct uw adviseur: J. van Kemena, 01180-11858. MAKEMARSADVISEURS OG Damplein 3, Middelburg, tel.: ül 180-11858. Ook vestigingen in Utrecht, hmdhoven. Den Haag en Lelystad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 17