Jan Peters moet op reservebank zitten KEETIE0PWEG NAAR GOUD MET PZC-CR0SS OP ZATERDAG 9 OKTOBER START CROSS-SEIZOEN Marien van Prooijen is net op tijd in vorm voor de Omloop Smalstad PZC/s BAL MAAKT RENTREE IN BUGGENH0UT Organisatoren verzonnen iets nieuws: in fraai natuurgebied ook een oriënterings-trimevenement cross/ ZATERDAG EERSTE STRATENLOOP SINT-MAARTENSDIJK RAAS WEG BIJ RALEIGH INSCHRIJFFORMULIER VOOR DE PZC-CROSS 1976 WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1976 sport 11 Jan Peters (links) in deze wedstrijd voor oranje in actie tegen de Westdmtser Kliemann. REYKJAVIK - Jantje Peters zal zich zo langzamerhand gaan afvragen wat hij toch heeft misdaan waardoor - bij wijze van spreken - iedereen tegen hem is. De 22-jarige NEC'er lijkt inderdaad een geboren verliezer. Eerst struikelde bij bij de geplande overgang naar- toen nog topclub - Ajax over een naar later bleek ondeugdelijke afkeuring, ver volgens liep zijn ontwikkeling een ern stige vertraging op door de degradatie van zijn club en nu beukt hij al twee jaar vergeefs op de Oranje-deur om zich een vaste plaats te veroveren. Interim-bondscoach Jan Zwartkruis leek eindelijk de weg voor hem vrij te gaan maken, maar op het laatste mo ment werd Peters toch weer naar de bank verwezen. Maandag al. direct na aankomst van Zwartkruis' selectie in Reykjavik, kwam de uitverkiezing van Peters op losse schroeven te staan. Zoals bekend a'Jviseerde Arie de Vroet. de rechter hand van Zwartkruis, de Nijmegenaar buiten de basis te laten en wel omdat hij de IJslandse knollentuin, waar woens dagavond wordt gestart met Oranje's sfrie WK-kwalificatiewedstrijden, niet geschikt vond voor Peters. De bonds coach nam dit advies niet direct over. maar na de training van dinsdagmorgen in het stadion besloot hij toch de raad van zijn assistent op te volgen. Al met al een pijnlijke kwestie voor Zwartkruis, die eerder al in de clinch kwam Ie liggen met de door hem gepas seerde Ajax-doelman Piet Schrijvers. De positie van de Amersfoortse oefen- meester komt er echter (nog) niet door in het geding. Mede door zijn optieden hangt er voor het eerst sinds vele jaren een rustige sfeer rondom het Neder lands elftal. Het kan ook eigenlijk moeilijk anders. Bijna alle controversiële figuren uit het verleden - dokter Fadrhonc. Van der Hart. Knobel. Cruijff. Van Hanegem. mr. Hogewoning en Dé Stoop, om er maar enkele te noemen - zijn nu niet van de partij. En de twee JPSV-iebellen. Van Beveren en Van der Kuylen. zijn nog te kort terug in dit selecte gezelschap om al weer dwars te gaan liggen Verder zijn ook de financile zaken dit keer tijdig ge regeld, waarbij de KNVB ook nog vrij royaal is geweest. De premies voor de duels met IJsland en Noord-Ierland zijn: 2000 gulden voor een overwinning. 1200 voor gelijkspel en 900 gulden voor een nederlaag. Ondanks het feit dat er enige druk op hem werd uitgeoefend, wilde Zwct- kruis ook dinsdagmiddag niet het risico lopen de rust te versloren door zijn op stelling al bekend te maken, ,.Ik moet eerst nog met enkele spelers praten. Ik kan niet zo plompverloren zeggen wie er wel en wie er niet in staan: dat moetje begeleiden. Ik weet dat het aardig is voor de pers om nu het elftal vrij te ge ven. maar ik laat mij hierdoor toch niet overhaasten. Er zouden bij die gesprek ken met die spelers moeilijkheden kun nen 'ontstaan en dan heb ik tijd nodig om die te kunnen oplossen". Door het wegvallen van Jantje Peters is vrij duidelijk geworden hoe Zwartekruis zijn basis zal samenstellen Het enige vraagpunt is eigenlijk of hij Wim Jans sen. dan wel diens clubgenoot Theo de Jong zal kiezen. De vermoedelijke op stelling van Oranje - waarin de recht- sachter vrijwel als middenvelder zal fungeren - is: Doel: Jan van Beveren iPSV). achter: Wim Jansen of Theo de Jong iFeyenoord). Adri van Kraay iPSV) Wim Rijsbcrgen iFeyenoord) en Ruud Krol (Ajax): midden: Willy van de Kerkhof iPSV). Willy van dei Kuylen (PSV) en Arie Haan i Anderlecht): Voor: Rene van de KerkhofiPSVt Ruud Geels (Ajax) en Rob Rensenbrink (Ander lecht). VLISSINGEN - De datum 9 oktober al in de agenda geno teerd? Het is de dag, waarop de zesde PZC-CROSS gehouden wordt, dus een belangrijke dag. Het is de eerste zaterdag in iktober, waarop het cross-winterseizoen geopend wordt, een moment, waarnaar vele liefhebbers al vele weken reikhal zend uitzien, ondanks het feit, dat er in de afgelopen maan den nog al eens een prestatieloop is geweest. Bij de opening van het cross- en perstatielopenseizoen wil echter iedereen present zijn, vandaar, dat de organisatoren van de zesde PCZ-CROSS verwachten een paar duizend deelnemers te kunnen begroeten. Temeer verwachten de alletiekoffi- clals uit Zeeland, die dit geweldig filmfeest voorbereiden, zoveel deel nemers. omdat ze voor dit. jaar iets geheel nieuws voor deze provincie verzonnen hebben. Speciaal bedoeld voor hen. die het harde lopen (in een prestatieloop bijvoorbeeld) niet zo zien zitten maar die wel graag wan delen en dan vooral in de natuur, is er een oriënterings-trimevenement. in elkaar gezet, dat bijzonder geschikt is voor deelneming door gehele ge zinnen. Moeder hoeft dus met de kin deren niet meer thuis te blijven al; vader met. de oudste zoon aan de prestatieloop wil deelnemen: ieder een kan aan dit, oriënterings- trimevenement meedoen. Er komen beslist geen moeilijke opdrachten aan te pas; in pakweg een uui kan bij wijze van spreken een kind van drie jaar 'de was doen Uniek natuurgebied Evenals vorig jaar speelt dit familie evenement op kosten van de Provin ciale Zeeuwse Courant zich af in het schitterende duinen- en strandge- bied bij Oranjezon tussen Vrouwen polder en Domburg. En gezien het feit. dat de PZC-CROSS wordt ge houden in een werkelijk uniek na tuurgebied. dat normaal slechts be perkt toegankelijk is. zou eigenlijk elke rechtgeaarde trimmer van de ge legenheid gebruik moeten maken om •zaterdag 9 oktober vrij te houden voor deelneming aan dit festijn. Sinds het bestaan wordt de PZC- CROSSgeorganiseerd door een co mité officials van de KNAU-afdeling Zeeland. Er zijn dit jaar twee veran deringen in deze bijzonder actieve en enthousiaste groep: ex-Zeeuws KNAU-voorziltei Louwrens Simpe laar uit Terneuzen heeft zich terug getrokken al: voorzitter en zijn plaats is ingenomen door de huidige Zeeuwse voorzitter Jan Gljsbertse terwijl nu ook Dynamo 70 uit Mid delburg vei tegenwoordigd is in het comité in de persoon van Dick Char- don. Als voorheen hebben zitting de afdelingsbestuurleden Koos Oggel uit Kapelle. Wim en Bouke Hofman Wind 17166 uit. Vlissingen en Wim Schot uit Zie- rikzee. alsmede KNAU-officia! Ko Roose uit Goes. ren en jongens A 6800 meter: 14.30 uur: grote perstatieloop 6500 meter: 14.00-14.30 uur' start oriënterings- trimevenement 3200 meter. Accommodatie Even uniek als het natuurgebied is de medewerking van campinghou der Pouwer. eigenaar van de cam ping Oranjezon, die evenals vorig jaar de gebouwen op het terrein ter beschikking stolt aan het comité en alle deelnemers aan de PZC-CROSS. Het kantoor is ingericht als secreta riaat en men heeft de beschikking over een dokterskamer. Er is een bijzonder goede kantine, waarin de prijzen uitgereikt worden en er iis een uitstekende kleedaccomodatie voor dames en heren. Voorts is er op de camping toiletruimte en wasge legenheid. Vooral dat laatste is een Ook is erbij het gebied veel parkeer ruimte. waardoor de deelnemers, die met de auto komen, niet lang naar een plaatsje hoeven te zoeken. Kor tom: evenals vorig jaar is de PZC- CROSS dit jaar perfect geregeld en staat het evenement borg voor orga nisatorisch succes. Het comité heeft het programma voor deze middag als volgt in elkaar gezet: 13.00 uur: melsjespupillen 850 meter: 13.05 uur: meisjes D 850 meter: 13.10 uur. jongenspupillen 850meter: 13.15 uur: jongens D 1700 meter: 13.30 uur meisjesC 1700 meter: 13.45 uur: jon gens C 1700 meter: 14 00 uur- senio- Het parkoers voor de grote pi estatie- loop is gelijk aan vorig jaar. Wel zal de organrsatie ditmaal op de dag zeil bepalen in welke richting er gelopen wordt: dat betekent dan. dat de deelnemers in ekl geval met de wind meelopen op het zware gedeelte ovei het strand Vorig jaar kregen ze daai plotseling een felle oostenwind op kop. hoewel weken vantevoren de wind uit het noordwesten had gebla zen Het oriënterings-trimevenement start in de kantine van de camping Oranjezon. Vandaar gaan de deel nemers - hard - of langzaam lopend - aan de hand van een routebeschrij ving het parkoers van ruim 3 kilo meter af. Onderweg moeten ze dan een aantal interessante opdrachten uitvoem. waaraan overigens li chaamskracht noch duw- en tre- kwerk te pas komt. Iedereen kan de opdrachten uitvoeren en dient zij- nof haar uitkomsten op een daar voor ontvangen kaart aan te geven. Bij terugkomst in de kantine wordt de kaart gecontroleerd en bij een juiste invulling gehonoreerd met een fraaie herinnering. Ook mensen, die alleen maar willen wandelen, kunnen aan dif even- ement,deelnemen, wantde tijd speelt geen rol. De startmogelijkheid is tus sen twee uur en half drie Geen concurrentie Voor de verschillende wedstrijdlo pen. ook die voor de senioren, ver- wachtcomitësecretaris Wim Hofman een groot aantal deelnemers. ..De concunentie van het Nederlands kampioenschap voor de 4 maal 15 ki lometer. dat andere malen teizelfder tijd in Utrecht werd gehouden, is er niet. terwijl ook in Noord-Brabant deze dag niets te doen is Slechts in Enschede is er een minimarathon. die volgens Hofman niet veel deel nemers zal trekken, en in Waalwijk is er de Lidocross op 10 oktober. Voor de seniorenloop is de afstand bewust teruggebracht van 8700 me ter (de afstand vorig jaar) naar 6800 meter nu. ..Het. past in de eerste plaats beter in de opbouw van de at leten. die immers aan het nieuwe cross-seizoen beginnen maaktWim Holman duidelijk. Hij voegt er aan toe. dat in België een serie lopen met opklimmende afstand zelfs verplicht is ..Daarmee worden immers de atle ten tegen zichzelf beschermd, want die willen nog wel eens te veel lopen in de beginfasemeent Hofman Veiliger parkoers De verkorting van (le afstand is ook het gevolg van het feit. dat de route voor de wedstrijdlopers ditmaal niet meer over het strand gaat. ..Vo rig jaar was dat voor de atleten veel te gevaarlijk, omdat ze met forse snelheid via een gevaarlijk pad de duinen moesten afsnellen". legt Wim Hofman uit. De atleten maken dus nu een kleinere, maar ook veili ger. lus. hetgeen ongetwijfeld voor diegenen, die in het gevaarlijke par koers van vorig jaar aanleiding za gen om voor de volgende maal niet meer in te schrijven, een reden zal zijn op dit eerdere besluit terug te komen. De deelnemingskosten zijn dit jaar erg laag gehouden 1.50 per persoon indien men vóór-inschrijft, waarna men ter plaatse 2.50 betaald. Men kan inschrijven via het formulier in deze krant, of op de PZC-kan toren in Middelburg. Vlissingen en Goes, dan wel bij Wim Hofman. Westerzicht 195 in Vlissingen Groepen zoals scholen, verenigingen en dergelijke ontvangen - indien zij vooraf inschrijven - per groep van 25 personen een reiskostenvergoeding van 20 gulden. Zij dienen in te schrij ven aan het. secretariaat van de PZC-CROSS. Postburs 366 te Middelburg. SINT-MAARTENSDIJK - Net op tijd is Marien van Prooijen weer in een rede lijke vorm om aan de eerste stratenloop in zijn eigen dorp deel te nemen. Spe ciaal voor hem staken de leden van het wielercomite en de sportvereniging NAKS de koppen bij elkaar om een wedstrijd te organiseren. Van Prooijen echter kreeg, toen de organisatie van de Omloop Smalstad al een eind gevor derd was, last van een ernstige blessu re. Het zag er zelfs naar uit, dat zijn been in het gips zou moeten, maar dat bleek niet. noodzakelijk. Van Prooijen: „Twee dagen voor ik naar de chirurg moest heb ik die man opge beld. Ik vroeg me af of het geen psychi sche kwestie aan het worden was. want de blessure ging over maar ik kreeg op andere plaatsen pijn m dat been. Ik heb de dokter gevraagd of ik niet eens moch t proberen een wedstrijd te lopen. Dat ge beurde zes weken geleden in Goes tij dens de halve marathon. Een paar da- marien van prooyen gen daarvoor kon ik nauwelijks lopen. Demensenriepen al tegen medatik oud begon te worden. In Goes liep ik op mijn gemakje, maar toch bij de eerste vijftien. Sindsdien is het steeds iets beter ge gaan." Afgelopen weekeinde tijdens de Bouvigne-loop in Breda bereikte Ma rien van Prooijen een meer dan uitste kende negende plaats in een sterk in ternationaal veld. Een bewijs dat hij aanstaande zaterdag in Sint- Maartensdijk mee moet kunnen lopen bij de eersten Het oorspronkelijke doel voor het houden van de stratenloop - de Thoolse atleet in de gelegenheid stellen zich voor eigen publiek te manifesteren - kan daardoor bereikt worden. Harry Bakx, voorzitter van de sportver eniging NAKS en lid van het plaatselijk actiecomité van Sportreal, twee instan ties die samen met het wielercomité zorgen voor het organisatorische ge deelte van de Omloop Smalstad (ge noemd naar de middenstandsvereni ging. die hoofdsponsor is van hetgebeu- ren), vertelt: „We zijn bij elkaar geko men omdat we vonden dat Marien zo- vpel ovpr heeft voor zijn sport en een voorbeeld is voor iedereen. Hij zou zich voor eigen publiek moeten kunnen ma nifesteren. Nu hopen we. dat het een te rugkerende wedstrijd wordt Wies van Houte Het comilheeft de zaken groots aange pakt. De Goese atletiekvereniging AV'56 heeft de wedstrijdtechnische or ganisatie in handen. Ook op dat punt zit het dus met de Omloop Smalstad wel goed. Inmiddels hebben bijna alle Zeeuwse topatleten laten weten aan het vertrek zullen komen. Onder hen is Wies van Houte van RKHAV uit Hulst. VLISSINGEN - Na amper anderhalve week intensieve training stort Kees Bal zich donderdag weer in het wedstrijdgeweld. De Kwadendamse wielerprof, die zes weken geleden bekend maakte een punt achter zijn carrière te zetten maar daar later toch weer op terugkwam, maakt zijn rentree in de koers te Buggenhout (B). Bal, die aanvankelijk meende drie weken nodig te hebben om terug in vorm te komen, zei over zijn besluit, zo snel al te gaan koersen: „Ik heb tot, nu toe zes uur per dag getraind. Vier uur 's morgens en twee uur 's middags. Of dat voldoende is geweest moeten we afwachten. In ieder geval is koersen altijd beter dan alleen maar trainen. Ik kan mezelf nu uittesten." Na de wedstrijd in Buggenhout rijdt Bal koersen in Oost-Duinkerke (za.Essen (zo. en Nteuwkerken-Waes (ma.). Zaterdag 18 september neemt hij met de A-ploeg van de Mhelervereniging Theo Middelkamp deel aan de clubkampioenschappen in Dronten. Hij rijdt daar samen met Jan Raas, Cees Priem en amateur Wim de Wilde. De dag daarna, zondag 19 september, rijdt Kees Bal zijn eerste wedstrijd in Neder land na zijn terugkeer in de wielersport. Hij staat dan aan de start in het Brabantse Oosterhout, die afgelopen weekeinde het Zeeuwse record op de 25 en 30 kilometer heeft verbeterd. Voorts zullen Guust Bours en Jan van Laarhoven proberen van de partij te zijn. Uiteraard zijn ook de overige be kende Zeeuwse lopers van de partij. Wel licht krijgt de eerste stratenloop in SmtrMaartensdijk een internationaal tintje.Enkele Belgische lopers hebben te kennen gegeven zaterdag van start te gaanVerder is er nog een kleine kans op een Engelse deelnemer, die door Neder land zwerft en zich zou hebben laten ontvallen dal liy op Tholen wil lopen. Omdat dit echter nog maar een gerucht is willen Marien van Prooijen en Perry Bakx dat nog niet serieus nemen. Wel is zeker dat Piet Vonck niet in Sint-Maartensdijk zal deelnemen. Hij heeft verplichtingen in Zwitserland. De atleten die wel van start gaan wacht een indrukwekkende prijzen tafel. „Er is on geveer duizend gulden aan prijzen be steed. Er zijn veertig prijzen. Dat trekt natuurlijk ook atleten aan", zegt Van Prooijen- Prestatielopen Zaterdagmiddag om half drie start het atletiekgebeuren in Sint-Maartensdijk meteen prestatieloop voorkinderen tot en met 13 jaar. Om 16.00 uur start de prestatieloop voor ouderen over vier ki lometer. Tussen de prestatielopen door VLISSINGEN - Jan Raas. Nederlands kampioen wielrennen bij de professio nals. zal volgend seizoen niet meer uit komen voor de formatie TI Raleigh. De onderhandelingen over vernieuwing van zijn contract zijn vastgelopen. Zoals bekend kwam het vlak voor de proftour door Nederland tot een con flict tussen Raas en zijn ploegleider Pe ter Post. De Zeeuw wilde toen geen nieuwe over eenkomst met de ploeg aangaan, omdat er niet aan zijn wensen kon woiden vol daan. Bovendien was hij met. enkele an dere formaties in onderhandeling. De besprekingen met andere wielerfor- maties zijn nog niet helemaal afgerond. Raas vertelde dat er nog twee gegadig den zijn- de Belgische ploeg Macs Pils. waarvan onder anderen de gebroeders Planckaert deel uitmaken, en Frisol. ..Over de rol die ik in een van die ploegen zal krijgen, is nog niet gesproken. Deze week heb ik weer wat meer tijd om er ovei te gaan pralen Een definitieve be slissing zal ik echter pas in oktober ne men". zei Raas wordt de wedstrijdloop gehouden, die om 15.00 uur start op de Markt. Het parkoers is als volgt: Markt, Kaai- straat. Haven. Westpoort. Groenedijk. Albert- Schweitzerstraat, Roosevelt- straat. William Boothstraat. Hogeweg. Bloemenlaan, Onder de Linden. Oost singel. Dr. Tazelaarstraat. Oostvest, Markt, Deze ronde leggen de atleten vijfmaal af. Bij de finish zorgt Pierre Ey- sackers voor commentaar. Manen van Prooijen; „Wathetzaterdag wordt kan ik niet zeggen. Ik heb sterke tegenstanders, dus mijn kans om te winnen is niet groot. Daar reken ik niet op. Als ik maar goed loop. Ik word liever vierde in een sterk veld, dan dat ik na duizend meter al achterom moet kijken om te zien waar de tegenstanders blij ven Als ik zaterdag een kansje heb, zal ik natuurlijk wel proberen om te win nen Het is niet zo dat ik me zomaar laat verslaan Onderstaande personen wensen deel te nemen aan de PZC-cross op 9 oktober 1976. Waam: Adres: Woonplaats: Leeftijd: Soort loop: Bij soort loop invullen prestatieloop (circa 6 kilometer) of oriënteringsloop (circa 3 kilome ter). Deelneming kost 1,50 per persoon, te voldoen door bijsluiting van getekende girokaart of geldige postzegels. De inschrijvingsformulieren inzenden, tot uiterlijk 30 september 1976, aan: Secretariaat PZC-cross Postbus 366 Middelburg. verbeten trek op tiaar gezicht snelt Keetie van Oosten i\ e Amerikaanse Reoch naar de zege. de kwalificatierit MONTERONI Dl LECCHE - Keetie van Oosten-Hage is be zig met haar eind goed al goed. De wereldkampioenen op de weg, die zaterdag haar terug treden aankondigde, heeft dinsdag opnieuw een programma-onderdeel be heerst. De kwalificatieritten van de achtervolging en de kwartfinales was de 'geblokte' Zeeuwse veel sneller dan de concurrenten. Een medaille kan haar niet meer ontgaan. Anne Riemersma reed veel minder overtuigend bij de strijd om de regen boogtruien. De Friezin, die met, Connie Carpenter de strijd moest opnen. kwam uit op de negende tijd in de kwalificatie- ritten i4.18.23) en kan de kampioen schappen verder vergeten. Die wind nam af naannate de avond vorderde. Desondanks waren alleen Keetie van Oosten en Luigina Bissolï. de twee krachtrijdsters, in staat het in de tweede rit van de dag sneller te doen. De 19-voudige Nederlandse kampioene maakte tijden van 4.06.7 en 4.04.0, Bis- soli voltooide de drie kilometer in res pectievelijk 4.10.0 en 4.08.1. „De drie Nederlandse sprinters zijn op de erste avond van de wereldkam pioenschappen op de baan al uit de boot gevallen. Zowel de tandem Lang- kniis/Veldt als profkainpioen Leijn Loevesijn strandden in de herkansing. De herkansing bracht hem tegenover wegsprinter Gualazzini. die zeker niet meer mogelijkheden heelt dan de Ne derlandse titelhouder. Het weerwerk van Loevesijn was duidelijk beter en mede dankzij twee kleine zwlepertjes in de laatste 200 meter hield hij Gualazzini van zicht af. Italië protesteerde echter en protest werd toegewezen. Een beslis sing, die aanvaardbaar was. maar bij nadere toetsing aan de jury d'appel ook een redelijke kans had herroepen te worden. De mogelijkheid is Loevesijn niet gelaten. Minneboo, de wereldkampioen bij de amateurstayers 1975. heeft dinsdaga vond Pronk in de eindstrijd van het kampioenschap van 1976 gebracht. In de erste serie reed het duo Walrave- Minneboo taktisch, w aardoor Pronk al snel de koppositie kon bezetten en ver volgens hield het Nederlandse koppel de rijen zo goed gesloten dat ze na 40 kilometer één en twee waren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11