MINISTER DAAGT SOCIALE WETENSCHAPSMENSEN UIT BESLISSING OVER NEDERHORST WORDT VOOR VRIJDAG GENOMEN PZCX Gifongeluk Tiel gevolg van 2 produktiefouten Richtlijnen voor omprijzing artikelen bij btw-verhoging Sombere geluiden bij opening academisch jaar OESO-DESKUNDIGEN PRIJZEN CONTOUREN NOTA VAN KEMENADE Bonden willen fabriek rollend materieel in Gorkum DINSDAG 7 SEPTEMBER 1976 binnen-buiten land PEN HAAG (ANP) - Vanaf het spreeggestoelte van de universiteit van Amsterdam heeft weten schapsminister F. H. P. Trip maandag de sociale wetenschappen uitgedaagd mee te doen aan sociaal-wetenschappelijk onderzoek in en voor de samenleving. „Een idylle zal het tussen het sociaal-wetenschappelijk onderzoek en het overheidsbeleid wel nooit worden, maar kritische sa menwerking om te proberen de problemen van deze tijd op te lossen, moet mogelijk zijn." aldus minister Trip. bij de opening van het academisch jaar aan de meeste universiteiten en hogescholen in bet land. dende behartiging van het wetenschap pelijk onderwijs en onderzoek dwingt loeiden Htel belangrijk noemde de bewinds- het de gevolgen te onderzoeken T»n grote technologische ontwikkelin- {en die 'zo'n diep doordringende in vloed hebben op de structuur van de samenleving, op de mogelijkheden van de mensen daarin en op de mogelijkhe- tot verandering." „Sociaal- tetenschappelijk onderzoek moet band in hand gaan met natuurweten schappelijk, medisch of technisch on derzoek om de gevolgen ervan en de handelingsvrijheid die ervan resul teert voor groepen in de maatschappij, te bestuderen," aldus de bewindsman. Als voorbeelden van die technologi sche ontwikkelingen noemde hij de energieproblematiek en de manipula tiemet decode van het leven, de geneti sche informatie. De bewindsman benadrukte dat het rerrichten van wetenschappelijk on derzoek een van de twee hoofdtaken van de universiteiten zal blijven ide tweede hoofdtaak is onderwijs). Daarnaast toeft de universiteit een kritische func- tevens heeft zij tot taak de kwali teit van het wetenschappelijk werk zo hoog mogelijk te houden. De minister erkende dat veel beoefe naars van de sociale wetenschappen, zowel binnen als buiten de universitei ten, moeite hebben hun positie ten op zichte van het overheidsbeleid te bepa len. Dit mag er volgens hem echter niet toe leiden dat zij zich afzijdig houden, want dan worden zij 'de beste stuurlui dieechter wel aan wal staan' Overigens, erkende minister Trip. de overheid op ajn beurt heeft ook moeite zijn koers te bepalen tegenover het inroepen van hulp van sociaal-wetenschappelijke onderzoekers bij het oplossen van maatschappelijke problemen. Twente Evenals in voorgaande jaren hebben ook dit jaar veel rectors magnifici en uidere universiteitsbestuurders in zor gelijke termen gesproken over de pro blemen die de wub hen en de universi teiten geeft. Een uitzondering in dit koor in mineur was de Twentse rector pioldr. J. Kreiken. Deuniversiteiten en hoge scholen in ons landwerken nu vijfjaar met, de wub, de wet universitaire bestuurshervormlng. Als uitvloeisel van de universitaire on- niitaan het eind van de jaren zestig gaf te de Instellingen een gedemocrati seerde bestuursstructuur met unlversiteits- en faculteitsraden waarin Amin stuurt van Israël gekocht vliegtuig terug TEL AVIV (AFPl - Het particuliere vliegtuig van president Idi Amin van Oeganda, dat deze in 1971 in Is raël had gekocht maar nog niet ge heel had afbetaald, is maandag in Israël geland. Volgens het Israëli sche dagblad 'Ma'ariv' heeft Amin het toestel, een tweemotorig straal vliegtuig van het type 'Commodore', Mlf teruggestuurd. 'njdagavond had de Oegandese lei der in een telefoongesprek met de Is raëlische kolonel Ba ruch Barlev, met wie hij goed bevriend is. aangekon digd dat drie Amerikaanse piloten de machine naar Israël zouden brengen. De vriendschap tussen Amin en Bar lev dateert uit de tijd. dat Barlev als attaché aan de Israëlische ambas sade in Kampala was verbonden en de leiding had bij de training van Oe gandese piloten. In een van ^jn regelmatige telefoon gesprekken met Barlev deelde Amin mee. dat hij zich in Entebbe bevond en dat er in een nabijgelegen hotel drie Israëlische piloten logeerden die ajn gasten waren. „Zij bezitten Ame rikaanse paspoorten, maar ik weet dat het Israëliërs zijn. Zij zullen mor gen het toestel naar Israël brengen aldus de Oegandese president, die kolonel Barlev verzocht, de Israëli sche autoriteiten in te lichten over dc komst van de 'Commodore'. Volgens 'Ma'ariv' was het overleg ,?rhel tj?ruSzenden van het toestel ®1 begonnen voor de Israëlische actie totbevnjding van de gegijzelde pas sagiers van een Frans verkeersvlieg tuig dat door Palestijnen was ge jaapt. Ongeveer zes maanden gele- oen had Amin de Israëlische regering aten weten, dat hij de 'Commodore' wuae teruggeven en bepaalde ban- aen met Israël wilde herstellen, „ge- de, uitstekende commerciële, economische en militaire relaties die vroeger tussen Israël en Oeganda be standen- docenten. studenten en het overige per soneel kunnen worden gekozen en een college van bestuur, dat gedeeltelijk uit 'beroepsbestuurders' bestaat Prof. Kreiken noemde, in tegenstelling tot de meesten van zijn collega's, demo cratie en doelmatigheid niet alleen ver enigbaar. hij meende dat deze twee be grippen een fundamentele eenheid kunnen vormen. Volgens hem heeft zo wel de geschiedenis als de recente erva ring uitgewezen dat efficiency met op gespannen voet met democratisering staat Het verruimen van de experimentele periode van de wub tot 1982 vond hij een juiste beslissing van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. vu Een somber beeld schetste met name prot mr. L A. Diepenhorst, scheidend rector magnificus van de vrije universi teit in Amsterdam. Hij meende dat mi nister van Kemenade het wetenschap pelijk onderwijs geen goed hart toe draagt De bewindsman stelt het vol gens prot Diepenhorst voor als zou on doeltreffend en dus niet zuinig beleid bij de universiteiten en hoge scholen te vaak voorkomen. Prof. Diepenhorst be kritiseerde de minister verder omdat deze herziening van de wub heeft uitge steld. terwijl die wet in Diepenhorst, vi sie 'tot een papier, tijd en krachtverslin- De herprogrammering van de universi taire studie tot 4 en in uitzonderingsge vallen tot 5 jaar noemde mr K J Cath. voorzitter van het college van bestuur van de rijksuniversiteit in het komende jaar." Daarbij zal volgens hem moeten blijken of de universiteiten zelf orde op zaken kunnen stellen binnen door regenng en parlement gestelde randvoorwaarden In Leiden sprak ook de scheidende rec tor prof. dr. A. E. Cohen, die met zorg constateerde dal de universiteiten een slecht imago hebben: „de in de jaren zestig begonnen ontluistering van de universiteiten zet zich voort Het beeld van onbenullige docenten, luierende medewerkers en doordrammende stu denten heeft bij de buitenwacht de overhand." zo meende hij. Eindhoven De technische hogescholen in Eindho ven en Delft zullen in het kader van de herprogrammenng van de studie plan nen voor een vijfjarige cursusduur in dienen. zo kondigde prot Vossers (rec tor in Eindhoven! en prof. Van Bekkum (rector m Delfti aan. De Eindhovense rector, die van dit ambt afscheid nam na het vijfjaar te hebben 'Flexibel kader voor vernieuwingen' M iddenschool De deskundigen zijn het niet eens met wie een onwenselijke ideologische in houd zien in de uitgangspunten en plannen voor een middenschool. Het welslagen van een middenschool hangt zozzeer van leerplanontwikkelingen af, dat er scherp op moet worden gelet, dat deze niet teveel vertraging ondervinden Enige twijfel bestaat er bij de onderzoe kers over het beginsel van geintegreerd onderwijs op de middenschool. Wordt dit niet geschaad door de globale opzet voor de bovenschool, zo vragen zij zich af. Alleen in uiterste gevallen dienen kin deren op speciale scholen te worden ge plaatst. Alles moet worden gedaan om de sxpeciale school in nauw contact met de gewone school te brengen, aldus het OESO-rapport. Voorshands moet de leerplichtige leeftijd niet tot 18 jaar worden verlengd. Eerst moeten er leer plannen komen voor alle jonge mensen van zestien jaar en ouder. DEN HAAG (ANP) - In de meeste landen heeft armoede de vernieuwing van het onderwijs niet verhinderd. De contouren nota van minister Van Keme nade verraadt een aanpak, waarmee andere landen hun voordeel kunnen doen. De hui dige tijd met zijn deelneming en inspraak heeft zulke voorbeel den van open regering nodig. Deze opvattingen huldigen drie des kundigen die voor de organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling (oeso) het Nederlands on derwijsbeleid habben onderzocht. De grote verdienste van de contourennota voor een nieuw onderwijsstelsel rond de eeuwwisseling is, dat er de bereid heid uit blijkt zeer veel problemen en het onderlinge verband ertussen onder ogen te zien. De deskundigen waarde ren de bereidheid van minister Van Kemenade om op deze manier hardop te denken. De deskundigen zijn; prof. dr. Helmut Becker, directeur van 't Max Planck- insütuut voor onderzoek van het on derwijs in West-Berlfin, Lennart Sand- gren, plaatsvervangend secretaris generaal van 't Zweedse ministerie van onderwijs en prol. dr. Maurice Pes- ton. econoom aan het Queen College ln Londen. Zij vinden, dat de nota een flexibel kader geeft voor actie en discus sie. Zij menen dat zij er hun steun aan moeten geven. Vertegenwoordigers van godsdienstige richtingen in ons land vrezen inbreuk op de vrijhei. Ze hebben evenwel geen con crete voorbeelden kunnen noemen, ter wijl ln de contourennota staat dat het niet de bedoeling is in te gaan tegen dit fundamentele aspect van de Neder landse grondwet De OESO-beoordelers steunen de voor stellen om het lager en het kleuteron derwijs samen te voegen. Zij vinden een schema voor de invoering van deze ver anderingen gewenst Hoger onderwijs Het hoger onderwijs is volgens de on derzoekers dringend aan hervorming toe. Er wordt teveel tijd en geld aan het wetenschappelijk onderwijs besteed. Die plannen voor de korte en de lange termijn krijgen de volledige steun van de OESO-mensen. bekleed, voorzag in verband met die herprogrammenng overigens een on voorstelbare papierwinkel ln het vpprjaar van 1977 zullen de dit najaar at ie ronden nieuwe programma's de Aca demische Raad moeten passeren Er zijn ln Nederland ruim 300 studierich tingen en als die al kans zien zich te be perken tot met meer dan 30 pagina's omvattende aanvragen, zullen de leden van de Academische Raad niettemin met 9000 pagina's omvattende boe kwerken ter vergadering diénen te gaan. Over het resultaat van die hele operatie toonde hij zich pessimistisch. Hij vreesde in plaats van rijkere verschei denheid alleen maar grotere eenvor migheid Delft. In Delft kondigde de waarnemend voor zitter van het college van bestuur ir. N Schwarz aan dat betaalde nevenfunc ties me t meer in werktijd mogen worden verricht en dat er een aanwezigheids controle van medewerkers zal komen. Dit alles om geen verder voedsel te ge ven aan het beeld van de universiteiten en hogescholen als vrijplaatsen voorde "nieuwe vrijgestelden.' Tilburg. De Tllburgse rector prof. mr. H. J M. Jeukens sprak er zijn vrees over uit dat de vele regeringsnota's voor het onder wijs het karakter van pseudo-wetgeving krijgen. „Langs nauwelijks zichtbare wegen beschermt zo'n nota een rege ringsbeleid in uitvoering,'' aldus prof. Jeukens. HIJ waarschuwde ervoor niet met commentaar of kritiek op derge lijke nota's te wachten tot er definitieve voorstellen zijn, want dan staat men voor een voldongen feit. Prot Jeukens pleitte vooreen wet op de universiteiten waarin ondermeerde wet wetenschappelijk onderwijs en de wub worden verwerkt. Rector magnificus dr. M.J Janssen van de rijksuniversiteit in Groningen viel prof. Jeukens in deze opvatting bij. Hij stelde dat met name de wetenschap wordt bedreigd door twee gevaren pseudo-wetenschap. die echter niet meer is dan het oplossen van puzzeltjes, en traditionalisme, waardoor de weten schapsman wordt verhinderd nieuwe dingen te zien Overbelasting door een te grote toevloed van studenten en in krimping van programma's kunnen die pseudo-wetenschap 'bevorderen', meende prof. Janssen. In zijn zorgen over de kwaliteit van onderwijs en on derzoek sloot hij in grote lijnen aan bij wat prof. Vossers aan de Eindhovense technische hoge school opmerkte. Nijmegen In Nijmegen zei de voorzitter van het college van bestuur ir. VV. C. M. van Lieshout dat de universiteiten en hoge scholen te weinig samenwerken om zich te verzetten tegen bczuinigings- tendensen vanuit het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Die gebrekkige samenwerking, waarbij men liever eigen stellingen verdedigt dan aan de gemeenschappelijke belan gen te werken, zorgt er volgens hem ook voor dat het initiatief voor voorstellen aan de overheid wordt gelaten. „De uni versiteiten dreigen hun autonomie te verliezen en tot beheersinstituten te de graderen," meende Ir. Van Lieshout. Wageningen. Gelijk geaarde geluiden kwamen tens lotte uit Wageningen. waar dr J van Bragt, lid van het college van bestuur, hetacademischjaaropende. Hij maakte zich grote zorgen om de financiële be perkingen en om de problemen rond het functioneren van het bestuur. IADVERTENTIE Rapport van de Commissie van Drie (commissie-Donner) NU UIT VOORRAAD LEVERBAAR PRIJS 15,- BOEKHANDEL BIKKER Walstraat 54 - Vlissingen BOEKHANDEL DE RUITER Paul Krugerstraat 55 PASADENA - Een van de eerste foto's, genomen door de marslander Viking 2, van een paar vierkante meters van de landingsplaats op de Utopiavlakte een van de plaatsen waar een bodemmonster genomen zal worden door de graafarm van het vaartuig en door de instrumen ten aan boord onderzocht zal worden. De stenen, waarvan de grootste een doorsnede van ongeveer 25 cm hebben, zitten vol gaten. Op aarde komen dergelijke stenen voor of door een milkaanuitbarsting of door de inslag van een meteoriet. De nabijgelegen krater Mie kan de mogelijke oorsprong zijn van de stenen en het gruis. Half miljoen buit bij overval geldauto in West-Duitsland DUESSELDORF (DPAl - Bij een over val op een Westduits geldtransport hebben twee gewapende rovers in Ge- Isenkirchen (Ruhrgebied) maandag bijna een half miljoen mark buitge maakt. Volgens de politie hebben de rovers de geldauto met chauffeur en drie bewa kers 'gekaapt' De vieremployes werden ach terin onder schot gehouden door een van de overvallers, terwijl de andere zich achter het stuur zette en wegreed. In het naburige Essen werd de buit - 430.000 mark - overgeladen in een an dere auto waarmee het duo spoorloos verdween. KORT GEDING TEGEN STAA T, GEMEENTE EN BEDRIJF Kroonprins sjeik Djaber al-Achmed Al-Sabah heeft maandag een nieuwe re gering gevormd, nadat hij acht dagen geleden de nationale vergadering van Koeweit was ontboden. ARNHEM (ANP) - Het gifongeluk in Tiel is te wijten geweest aan twee produktiefouten in de afdeling van B.V. Verdugl, waarenkele maanden per jaar nalriumarseniet wordt vervaardigd. Er bevond zich te veel vloeistof in de reactieketel en men had verzuimd de ketel met een schuifklep af te sluiten. Door het te hoge vloeistofniveau zoog een afzuiginstallatie een hoeveelheid nog niet opgelost poeder naar bui- ten.Het bleek hierbij te gaan om onge veer tien kilo arseentrioxide (ratten kruit). Dit Is maandag gebleken tijdens een vier uur durend kort geding, dat drie omwonenden van Verdugten de vereni ging 'Voorkomen is beter' hadden aan- STAATSSECRETARIS GEEFT AANTAL MOGELIJKHEDEN uitsluitend artikelen voorkomen die onder het algemene tarief vallen. Na 15 oktober dient de prijsaanduiding we derom te geschieden Inclusief de ver schuldigde omzetbelasting; op de artikelen worden twee prijzen vermeld. Bij de kassa en in de winkel wordt duidelijk vermeld dat de hoogste prijs met ingang van 1 oktober 1976 in rekening wordt gebracht; de omprijzing wordt gespreid over een zo kort mogelijke periode rond 1 ok tober, met dien verstande dat met de omprijzing niet voor 20 september mag worden begonnen. Uiteraard dient een zodanig deel van de artikelen eerst na 1 oktober te worden omgeprijsd dat 'win sten' en 'verliezen' elkaar compenseren. Voorwaarde voor de toepassing van deze methode is dan ook dat de admini stratie zodanig is ingericht dat de eco nomische controledienst deze 'winsten' en 'verliezen' op eenvoudige wijze kan vaststellen; IIeen variant op de voorgaande me- oktober aanstaande wordt de verhoging thode is dat, afhankelijk van de omzet- DEN HAAG (ANP) - „Teneinde t stand te voorkomen" heeft staatssecre taris Hazekamp van economische za ken aan het hoofdbedrijfschap detail handel desgevraagd een opsomming gegeven van de mogelijkheden die in het kader van het prijsbeleid aan vaardbaar zijn als omprijzing van goe deren en diensten onmogelijk is. Dit in verband met de op 1 oktober aan staande ingaande verhoging van het algemeen tarief van de belasting over de toegevoegde waarde (btw). In zijn brief aan het hoofdbedrijfschap deelt de staatssecretaris onder meer mee: „Voorop staat, dat de prijzen van die goederen en diensten waarvoor op het ogenblik een prijsvoorschrift van kracht is, niet eerder mogen worden verhoogd op grond van de verhoging van de btw dan op 1 oktober a.s. De staatssecretaris geeft in zijn brief de volgende opsomming van de mogelijk heden: in de periode 1 oktober tot en met 15 van de btw afzonderlijk aan de rekening gebracht In de etalage en in de winkel/zaak dient in dat geval duidelijk te worden vermeld dat de vermelde prij zen van goederen en diensten onder worpen aan het algemene tarief geba seerd zijn op 16 procent btw en derhalve 'i de afrekening zullen worden ver snelheid. de in het magazijn binnenko mende artikelen op een zodanig tijdstip worden omgeprijsd dat deze artikelen op 1 oktober aanstaande in de verkoop komen. Onjuiste schatting van de om- zetsnelheid zal ook bij deze methode leiden tot voor- en nadelen. Evenals bij de methode genoemd onder 3 geldt dat hoogd met eenzeventiende procent Op verhoogde btw niet voor 20 september de nota of kassabon mogen in dit geval in rekening mag worden gebracht gespannen tegen de staat het ministe rie van volksgezondheid en milieuhy giëne). de gemeente Tiel en Verdugt Het geding diende tegenover de vice- president van de rechtbank in Arnhem, mr. E. Wytema. Mr H. Roelvlnk, advocaat van Verdugt noemde het ongeluk een gevolg van een zeer toevallige samenloop van omstan digheden. veroorzaakt door menselijke fouten Direct na de uitstoot is de pro- duktie van natriumarseniet geheel stop gezet en niet meer hervat De uitworp van de grondstof arseentrioxide is een malig geweest en moet rond 20 juli heb ben plaats gevonden, zo Is uit onderzoe kingen gebleken. Natriumarseniet een middel om aar dappelloof dood te spuiten, ontstaat door arseentrioxide op te lossen in wa ter en dit mengsel te laten reageren met natronloog. Na de reactie komen enkele dampen vrij (lucht, waterdamp en een wweinig ammoniak), die via een ventila tor worden afgevoerd. Aanvankelijk meende de leiding van Verdugt dan ook dat bij het ongeluk sprake moest zijn geweest van het vrij komen van ammo- niakdampen. Later sprak men van na triumarseniet en vorige week meldde de vereniging 'Voorkomen is beteri dat het ging om arsetrioxide, maandag in het kort geding bevestigd door de raadsman van Verdugt De vier eisers verlangden dat de drie gedaagden zouden worden veroordeeld tot het laten instellen van een alge meen lichamelijk onderzoek, bij de omwonenden in een straal tot waar geen aanwwijzigingen van vergifti gingsverschijnselen meer wworden gevonden. Verder eisten zij instelling van een commissie van deskundigen die een behandelwijze moet aangeven en. voor wat 'Voorkomen is beter" be treft, betaling van de inmiddels ge maakte kosten (ca. 50.000 gulden) bij het medische onderzoek. Eén van de omwonenden die het kort geding mede had aangespannen, kon niet op de zitting verschijnen wegens opname in het ziekenhuis. Volgens de raadsvrouwe van de eisers, mevrouw mr. W M. E Westbroek-Thomassen, ligt hij daar met 'modale vergiftigingsver schijnselen' Niet zeker was of zijn op name direct verband houdt met het gif ongeluk Grote haast Volgens mevrouw Westbroek is grote haast geboden met een nauwkeurig en grootscheeps onderzoek omdat de ver giftigingen 'tot op de dag van vandaag* doorgaan. Zaterdag nog is een dode hond met vergiftigingsverschijnselen gevonden. De stoffelijke resten zjjn op gestuurd naar het Centraal Diergenees kundig instituut in Rotterdam. Het kort geding ondervond veel belang stelling van publiek en autoriteiten. Buiten de rechtszaal had de VIB een spandoek ontrold President Wytema doet donderdag 9 september om elf uun uitspraak. hoefte aan een dergelijke fabnek Vol gens Van der Weg is bij Nederhorst het vakbekwame personeel voor een derge lijk bedrijf aanwezig. DEN HAAG (ANP) - Deze week zal mi nister Boersma (sociale zaken) of het kabinet een beslissing nemen over Nederhorst-staal. Dit heeft de heer J. A. M. Molkenboer van het directoraat- generaal van 't ministerie van econo mische zaken meegedeeld aan de heer Bollend materiaal W. Christiaanse. directeur van het Rot terdamse bedrijf Van Kooten en Ver beek, dat zeer geïnteresseerd is in het Rotterdamse deel van Nederhorst- staal. Christiaanse verklaarde dit maandag nadat hij was gehoord door de vaste- kamercommissies voor economische en sociale zaken. Ook de vakbonden waren voor deze zittingen, die onder voorzit terschap van het PvdA-kamerlid Wie- renga stonden, uitgenodigd. De heer B van der Weg van de industriebond NVV zei. dat de bonden bij de commissie hebben aangedrongen op de inrichting van een rollend materieel bedrijf in Ne derland op de terreinen van de Nederhorst-fabrieken in Gorkum. Volgens de districtsbestuurder is er op dit moment in ons land een grote be- Op een persconferentie in Den Haag. georganiseerd door de gemeente Gor kum. verklaarde Van der Weg dat de in dustriebond in Gorkum werk ziet voor ongeveer 800 mensen Hij verklaarde dat de bonden bij de vestiging van een zelfstandig bedrijf voor achthondderd werknemers overheidssteun zullen moeten krijgen. Dat is ook nodig, zo verklaarde hij. omdat er het eerste jaar waarschijnlijk maar werk is voor twee honderd werknemers De ovenge zes honderd zullen dan in een soort over brugging terecht komen. Op dit mo ment geeft de orderportefeuille van Ne derhorst slechts werk voor tweehonderd man. De rest van de ongeveer 1.050 werknemers bij Nederhorst-staal in Gorkum zijn of getroffen door werktijd verkorting of door Nederhorst uitge leend aan andere bedrijven in de staai- branche. Van der Weg meende dat op deze wijze de andere bedrijven nu al de goede krachten selecteren De heer R. F van Heusden. presldenUdirecteur van Nederhorst. bevestigde dat er mensen van zijn bedrijf worden uitgeleend. On der meer aan het bedrijf De Groot Con structies in ZwijndrechL De Groot is samen met Hollandia Lubbers de meest voor de hand liggende kandidaat voor de overneming van Nederhorst Staal in Gorkum. De heer De Groot verklaarde voor de hoorzitting dat zijn bedrijl en dat van Lubbers zich vooral met Gorkum bezig houden omdat daar de sociale proble matiek zo grooiis. Hij bevestigde dal De Groot constructies inderdaad niet ge porteerd is voor overneming van het Rotterdamse deel van Nederhorst-staal door de firma Van Kooten en Verbeek Alternatieven De heer De Groot zei ook dat de datum 10 september als uiterste door hem is genoemd. Dan moet de beslissing zijn gevallen, aldus De Groot. Hij verklaarde voorts dat de Nederhorst-directie vrij is geweest om betere alternatieven te zoe ken. Als die gevonden waren, hadden die moeten worden uitgevoerd, aldus de heer De Groot. „Wij zullen ze met tegen houden. ook al zal dat nadelig kunnen zijn voor onze positie op de markt" De Industriebond CNV heeft de kamer leden gewaarschuwd dat een te forse in krimping van het bedrijf in Gorkum dit gebied zal beroven van een stuwende onderneming Ten aanzien van het Rotterdamse deel van Nederhorst. net voormalige bedrijf Braat. neemt de industriebond CNV hetzelfde standpunt in als de industrie bond NVV en NKV Dit betekent dat de bonden de overneming van Nederhorst Rotterdam door Van kooten. steunen. Zij maken daarbij wel de restrictie dat ook wat deze plannen betreft zij niet vol ledig van de inhoud op de hoogte zijn. De heer Christiaanse van Van Kooten en Verbeek zei maandagmiddag dat zijn aanbod nog steeds geldt. „Als de beslis sing door de overheid ten gunste van ons ui tvalt, dan kunnen binnen met al te lange tijd tweehonderdvyftig van de vierhonderd mensen die op dit moment bij Nederhorst-Rouerdam werken, bij ons in dienst treden." Wegwerken De heer W. Wamsteeker. bestuurder van de industriebond NVV. zei na afloop van de hoorzitting, dat naar zjjn idee 'de collega-bedrijven van Nederhorst alleen maar bezig zijn een concurrent weg ie werken om op 'deze wijze weer wat ruimte te krijgen op een toch al drukke markt," Volgens hem is er tn de staal constructiebranche grote behoefte aan samenwerking De heer Wierenga. voor- zitter van de vaste-kamercommissie voor economische zaken, zei na afloop van de hoorzitting dat er ook naar zijn smaak in de staalbranche meer moet worden samengewerkt. Volgens de heer Van der Weg (industriebond NVV) is de situatie ln de branche niet rooskleurig „maar we hoeven er ook niet al te gede primeerd over te doen Akkoord over nieuwe bestandsregeling in Noord-Korea SEOEL <UPI> - Het VN-bevel en Noord-Korea hebben maandag over eenstemming bereikt over een nieuwe veiligheidsregeling voor het bestands dorp Panmocndjon, waar in augustus twee Amerikaanse officieren door Noordkoreanen om het leven werden gebracht. De secretarissen van beide partijen hebben maandag hun handtekening ge zet onder de nieuwe regeling, die nu nog goedgekeurd moet worden door de commandant van de VN-post, de Ame rikaanse schout- bij nacht Mark Frud- den en de Noord koreaan se genera alma-' joor Han Ju-Hyong. aldus een woord voerder ln Seoel. Slachtoffer heroine in Utrecht UTRECHT (ANP) - Hel gebruik van heroine is het afgelopen weekend fa taal geworden voor de 26-jarige P. A. H. uit Utrecht. De man werd zondagmid dag dood aangetroffen in zijn kamer in de Lange NieuwstraaL Volgens de poliue heeft het slachtoffer waarschijnlijk een te grote dosis heroïne tot zich genomen of heeft hij zich ver keerd geïnjecteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9