hoort-ziet-ffc/Er//# 'Dansen hoort bij je opvoeding' Ingrijpende veranderingen in het stadscentrum Terneuzen Caissonziekte niet enige spook voor sportduikers „Praatprent voorde binnenstad Terneuzen is een goed stuk werk Lawaaihaan blijft kraaien u. Jonge duiker overlijdt aan caissonziekte Green Spot zonder prik Green Spot zonder prik DINSDAG 7 SEPTEMBER 1976 onder redactie van Jacques Cats Het was maar een klein zinnetje in een onopvallende adver tentie: 'wij delen u mede, dat wij na een zeer lange periode hebben besloten onze lessen te beëindigen'. Maar dat ene zin netje maakte wel duidelijk dat voor Walcheren, nee eigenlijk voor half Zeeland een bijzonder instituut verloren is gegaan. Want dat mag je wel zeggen van dansschool Meeuse in Middel burg. Hoeveel zullen het er zijn, die daar bij Meeuse op de glad geboende parketvloer hun eerste voorzichtige danspasje in studeerden Zijn ze nog te tellen de danslustigen die behalve de fijne kneepjes van de foxtrot en de Engelse wals ook nog een levenspartner aan die danscursus over hielden Nou dan Toch heb ik Meeuse praktisch met de hield ik het allemaal goed bij. En dan zei ik er ook wat van als een meisje bijvoorbeeld in twee uur tijd drie fles jes bier leegdronk. Want uiteindelijk komen ze bij mij om te dansen en met om te drinken. Maar ik was ook op een andere manier streng. Ik heb het wel eens meegemaakt dat een meisje tegen een jongen zei: hé dikke donder, zullen we eens gaan dansen. Nou die heb ik toen wel even onder handen ge nomen. Ik was trouwens af en toe net een politieagent Zo moest ik er op toe zien dat gereformeerde jongelui zater dagavonds om twaalf uur naar huis. gingen omdat de ouders niet wilden, dat de kinderen op zondag dansten. Dus ik deed dat, want dat had ik aan die ouders zo belbofd". Ouwe vent Meeuse heeft er nooit een punt van gemaakt dat de vrijetijdskleding tij dens de dansavonden het keurige overhemd en het colbertjasje ging vervangen. „Je moet met de tijd mee gaan", stelt de dansleider vast, „an ders wordt je een ouwe vent". Kijk maar eens in de tweede kamer, hoe ze cr daar bij lopen Nee, ik heb altijd dit gezegd: draag maar wat je wilt, maar het moet schoon wezen. En niet op klompen dansen op mijn parketvloer. Maar er waren wel eens momenten dat ik dacht: jongelui toch, je zou je zelf eens moeten zien lopen. Ik heb trouwens wel eens een meisje terug naar huis gestuurd. Die liep in een broek die ge weinige haren die hij bezit er bij moe ten slepen om nog eens even over die tijd van toen te praten. Het liefst had hij alles wat geruisloos laten aflopen. Tijdens het gesprek drukt hij het me dan ook menig maal op het hart: u houdt het toch wel bescheiden hè. Praten met Meeuse-71 jaar oud en 57 kg zwaar - betekent herinneringen ophalen aan de honderden bals. In het Vlissingse Britannia, vooral dan in het oude Britannia, in de Concertzaal in Vlissingen en in Middelburg in het Schuttershof in St. Jons op de Balans, in de Sociëteit op de Markten bij Mer- curius aan de Koepoortstraat. Ik doe zo maar een greep, want Meeuse was eigenlijk overal in het Walcherse waar een balavond werd georganiseerd. Tegenwoordig vraagt men een ver gunning aan bij de politie en het bal kan beginnen, maar vroeger was het verplicht dat er ook een dansleider ter plekke was. En dat was Meeuse. Die verscheen geheel in stijl in rok op de vloer. Daama kon de avond beginnen. „Als ik er niet was ging het feest niet door", stelt Meeuse vergenoegd vast. Orde Ieder die bij Meeuwse 'op cursus' is geweest kan erover meepraten: het was een man van orde en regelmaat. Zelf zegt de dansmeester: „Ik was streng. Vooral wat het drinken betreft. Ik vond het al erg dat ik op een be paald moment bier moest gaan verko pen. Maar ja, dat hoorde erbij. Toch scheurd was. En bovendien was die broek nog heientaai vuil ook. Dat eine toen niet door, hoor. Want dat was geen lopen zo". Wal er allemaal veranderd is sinds dansleraar Meeuse in 1932 in een boven-achterzaaltje van de oude 'Eendracht' in Middelburg zijn eerste les gaf. het stijldansen is altijd geble ven. En daar is Meeuse oprecht ver heugd over. „Weet u". zegt hij. „dat er nog veel zijn die graag dansen op mu ziek van Victor Sylvester'" De dansmeester heeft zich met zijn lespatroon en platencollectie over igens wel steeds aangepast aan de ver anderende smaak Zo was een tango aanleren er de laatste tijd met meer bij. „Als ik een plaat van Malando op zette ging iedereen zittenvertelt Meeuse. „De muziek sloeg gewoon met meer aan. En als die niet aanslaat komt de dans ook met over". Het bordje 'dansschool'gaat van de muur Symbolische handeling voor een verdwijnend bijzonder Zeeuws in stituut. >4<ort ge r e t In een vorige rubriek hebt u kunnen lezen over die petitie waarmee men in de Middelburgse Biesboschstraat langs de deur ging teneinde een la waaierige haan uit de buurt weg te krijgen. De familie P. Hangoor bezitter van deze haan, schrijft daarover: De Lawaaihaan blijft kraaien en mag bij zijn kippetjes blijven We hebben hem niet genomen om de buurt te sar ren doch wel om een stukje natuur te rug te halen Maar wij hebben er niet bij stil gestaan dat de tijd verandert De mensen willen tegenwoordig liever gewekt worden door een radio, een draaiende motor of een schelle bel en niet dooreen krielhaan. De haan mag toch blijven. In de vroege morgenuren blijft hij in een donker hokje bij zijn kippen, maar overdag kunt u hem ho ren en zien in de Biesboschstraat. Wij zijn nu druk bezig om de haan Goede Morgen'te laten zeggen, dat komt mis schien wat vriendelijker over in dezef Stroomenwijkbuurt. Animo De animo tot dansen is trouwens in vergelijking tot vroeger beduidend teruggelopen. Vroeger had je bals met vierhonderd tot vijfhonderd man", vertelt Meeuse, „maar ik zou niet we ten hoe je nou nog een zaal vol moet krijgen. Ik merkte het op de cursus trouwens ook wel (Jat ik de laatste tijd zo weinig jongens kreeg. Dat komt geloof ik omdat er tegenwoor dig zoveel op sportgebied te doen is. Je hebt het zwembad, je hebt voetbal, tafeltennis en handbal. Vroeger was er in de week niks te doen". Gebrek aan mannelijke partners maakte onlangs ook een voortijdig einde aan de danscursus voor bejaar den. Aan den lijve ondervindend dat dansen fit houdt begon de dansleraar uit Middelburg met een bejaarden club. „Maar ja, er kwamen twintig vrouwen op af en maar drie mannen. En wat moet je daarmee aan. Die mannen gingen liever biljarten. Er wa ren er trouwens ook bij die het abso luut niet zouden kunnen vanwege hun asem. Ik ben er toen maar mee ge stopt, want ik heb geen zin om met al die vrouwen te dansen. En van walsen kun je ook al geen hele plaat draaien, want dan liggen ze zo op de grond van vermoeidheid. Terugkijkend op een leven vol dansen zegt Meeuse „De pedagogische kant. die ik vond ik naast het les geven het meest boeiende van mijnwerk". Leren dansen hoort bij je opvoeding, zo ver neem ik nog van de dansmeester uit Middelburg Met de sluiting van de dansschool krijgt ook mevrouw Meeuse het wat gemakkelijker Zij as sisteerde haar man vaak op de dans vloer. Mevrouw vertelt „We hebben wel tijden gehad, dat we 's-middags om twee uur naar de zaal gingen en dan kwamen we er met een onderbre king voor het avondeten 's avonds om twaalf uur pas weer vandaan" „Ja en dan moesten we nog kas opmaken", valt haar man haar bij Van mensen die bij Meeuse op school zijn gegaan heb ik wel eens gehoord dat de dansmeester, wanneer iemand niet helemaal met zijngedachtenbijde les was. hem op wat bestraffende toon lot de orde riep met de mededeling: ga jij maar eens even met mijn vrouw dansen" Overigens mevrouw Meeuse was even goed gediplomeerd. ..Maar dat diploma heeft nooit opgehangen", zo stelt zij nu enigszins teleurgesteld vast. hebt de laatste weken enkele ke ren kunnen lezen: sportduikers ge troffen door caissonziekte. Een jonge Belgische sportduiker zou zelfs aan de gevolgen van die caissonziekte zijn overleden. Overigens praten ze in sportduikerskringen niet over cais sonziekte. Zij hebben het over 'bends'. Caissonziekte, hoe komt men eigen lijk aan die naam Dat zit zo: De ziekte werd aanvankelijk waarge nomen bij arbeiders die bij verhoogde atmosferische druk werken, zodra bij het verlaten van de caisson de luchtd ruk te snel wordt verlaagd. Dan ko men er gasbellen uit het bloed vrij. waardoor in de haarvaten verstop pingen ontstaan, zodat orgaandelen geen bloedtoevoer krijgen. Het proces is eigenlijk te vergelijken met een s.vphon spuitwater als de tapkraan wordt geopend. Bij een snelle decom pressie kan er een hevige benauwd heid optreden die mogelijk de dood ten gevolg kan hebben als gevolg van een hartverlamming of een longoe deem. Om caissonziekte tegen te gaan werd er in 1905 zelfs een speciale caissonwet in het léven gëroepèri Daarin werden bepalingen vast gelegd welke beveili gingen er moesten komen bij de uit voering van bouwwerken onder een grotere dan atmosferische druk. Met de problematiek rond de caissonziekte hebben ook sportduikers sterk te ma ken. Want wat gebeurt er: wanneer een duiker zich onder overdruk bevindt wordt er in zijn lichaam stikstof opge nomen. Bij te snel opkomen van de duiker heeft de stikstof met de gele genheid om het lichaam via de longen te verlaten. Het gevolg is dat er zich zogenaamde stikstofbellen vormen die tot de diecompressieziekte kunnen leiden. Een caissonziekte oplopen hoeft niet het gevolg te zijn van een onzorgvuldig handelen van de sport duiker. Uiteen gesprek met voorzitter Paul Martens van het. duikteam Zee land, dieeen heiestudie heeft gemaakt van alle problemen waarmee de sport duiker te maken krijgt, is mij geble ken. dat men decompressieziekte als de caissonziekte, oftewel bends, kan voorkomen door zich bij het duiken te houden aan de tijden die zijn aangege ven in de tabellen en vooral de stijgs- nelheid van achttien meter per minuut in acht te nemen Want dan nog valt zo'n caissonziekte met altijd uit de weg te blijven. Een publicatie van de arbeidsinspectie meldt: de ervaring heeft aangetoond, dat deze ziekte zelfs kan optreden wanneer men nauwkeu rig volgens de voorschriften en de ta bellen heeft gewerkt. Maar bij afwij king van die voorschriften en tabellen maakt men de kans op het optreden van deze ziekte in het algemeen wel onnodig groot. Caissonziekte is overigens niet het grote spook voor de sportduiker. Ge vaar voor luchtembolie loert meer om de hoek. Luchtembolie kan ontstaan WEMELDINGE - Een Belgische sjy duiker, de 22-jaMl P- PVer^.'*' •ver»1' N Twee sportduikers in Oosterschelde getroffen door caissonziekte WEMELDINGE - Twee sperti de 25-jarige Luxemburger Ita' n de 33-jarige Belg Michei door angst en onzekerheid tijdens het duiken. Men vergeet bij het opkomen uit te ademen. Daardoor raken de longblaasjes overvol, haarvaten scheuren waardoor kleine luchtbelle tjes met de bloedstroom meegaan en zich verzamelen in het har.L Ook kun nen ze verder het lichaam ingaan, dus ook naar de hersenen. Met alle gevol gen van dien. (Slot van pag. 1 ▼olgd, gaan de woningen en bedrijfs panden tussen Brouwerijstraat en Markt tegen de grond. Daarmee wor den .een hotel, een café, een Chinees res taurant en enkele woningen aan de uit breiding van de Markt opgeofferd. Op deze wijze krijgt de Markt een recht hoekige vorm. Zuidelijk van de lijn Bakkenjstraatr Zandstraat wordt de Markt in de toe komst voetgangersdomein. Uiteraard kan op dat deel van de Markt dan niet meer geparkeerd worden. De 'looproute' wordt doorgetrokken, via de Zand straat, naar de Blokken, waar ruimte is gereserveerd voor de eventuele vesti ging van een VendeL De aanwijzing van die plaats in het ontwerp-structuurplan stemt overeen met het advies van het CIMK (Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf). Het CIMK noemde de blokken de meest aangewezen plaats voor de vestiging van een VendeL Overigens wil de stuurgroep 'Binnen stad Terneuzen' de mogelijkheid open houden om de Vendet 'op de kop' van de Nieuwstraat te projecteren. Een duide lijke uitspraak daarover is overigens nog niet te verwachten, aangezien eerst duidelijk moet worden welke plannen bij het V en D-concem ten aanzien van vestiging in Terneuzen leven. Een vooral verkeerstechnisch belang- njke zaak is het ontwarren van 'de ver- keersknoop' in de Lange Kerkstraat Aanvankelijk gingen de plannenmakers ervan uit dat de knoop ontward zou kunnen worden door de aanleg van 'een lus'. Op advies van onder andere het in genieursbureau Van Hasselt en De Ko ning wordt nu gedacht aan een ontslui ting via de Vlooswijkstraat en de 8choolweg richting Schependijk. wegenstructuur In het ontwerp-structuurplan zijn, om de verkeerscirculatie te verbeteren, verschillende wijzigingen in het hui dige stratenstramien aangebracht: Doorbraak van Nieuwediepstraat- vlooswijkstraat-Schoolweg (waardoor veel verkeer wordt geweerd uit de V°oswijkstraat en de Nieuwediep- «raat een ruimere ontsluiting krijgti. Doorbraak Dwarsstraat- Vlooswijstraat-Schoolweg (waardoor een natuurlijke afsluiting van de pro menade wordt verkregen, terwijl er een redelijke ontsluiting van "het bevoorra- dingsgebied in de Dwarsstraat ont staat). De Herengracht is niet meer verbonden met de Schependijk en via de blokken met de Scheldeboulevard. Wanneer het huidige tracé wordt gehandhaafd kan de verbinding gebruikt worden als kort- sluiting (tussen de ring) en het centrum gebied in tweeën delen, wat ongewenst is. De Rosegracht zal eveneens geen door gaande verbinding meer vormen. In het structuurplan is ervan uitgegaan dat een deel van de Herengracht (voor het politiebureau) gedempt zal moeten worden. Daar zouden dan parkeerplaat sen moeten worden gecreëerd, terwijl er bovendien een weg aangelegd zou moe ten worden, die het mogelijk maakt via de Herengracht, de Rosengracht en het Java. de stadsring bij de Van Steenber genlaan te bereiken. De stuurgroep heeft deze suggestie, tijdens een maan dag gehouden bespreking, met klem ontraden. Voorts wordt in het structuurplan ge constateerd dat de verbinding Nieuwstraat-Arsenaalstraat-Burgemeef GeillstraatrMarktrJongestraat naar de Herengracht moet verdwijnen. In het plan wordt er rekening mee ge houden dat door het gewijzigde ver- keerspatroon verschillendestraten, met name m het woongebied, de functie van 'woonerf zullen krijgen. Parkeren Het aantal parkeerplaatsen in de bin nenstad yan Terneuzen wordt, wan neer het onTwerp-structuurplan wordt gevolgd, uitgebreid. Er komen extra parkeervoorzieningen op de Markt, op het Java, aan de Smidswal, bij de Axelse Dam en bij de Walstraat/Bur- gemeester GeillstraaL Aan de toegan gen tot het centrum, namelijk aan het stadhuis, het oostelijk Bolwerk, het Java, de Rosegracht, de Grenulaan en de Nieuwstraat zijn verschillende par keerplaatsen gelegen (deels ontwor pen. deels bestaand): postkantoor Nieuwstraat, 152 parkeer plaatsen. ADVERTENTIE Stadhuis/Schoolplein, 168 parkeer plaatsen, Dam, Hcrengracht-Rosegracht-Schuttershof' 200 parkeerplaatsen. Java/Van Steenbergenlaan, 100 par keerplaatsen. Verder is er in hel centrumgebied ruimte voor 200 auto's: 100 op de Markt en 100 aan de WalstraaL Het parkeerterrein aan de Walstraat moet gezien worden als een versterking van het noordelijk winkelgebied van de Noordstraat. Volgens de ontwerpers van het plan zal de bezoeker, door de aanleg van parkeergelegenheid, het eind van de promenade sneller in zijn wandeling opnemen. In totaal is er ten behoeve van het win kelend publiek op honderd meter af stand van het kemwinkelapparaat parkeerruimte voor 525 auto's en op honderd lol tweehonderd meter van het winkelapparaat nogeens 475 par keerplaatsen. In het gehele centrumge bied is parkeerruimte voor 1950 auto's. Voor de 1228 woningen (daarbij zijn ook winkels met bovenwoning) is een parkeerruimte beschikbaar van ruim 1000 plaatsen. Dat wil zeggen: een parkeerplaats per 1.2 woningen. Bewoners Bij de opstelling van het ontwerp- structuurplan is ook een globaal over zicht opgemaakt van de panden in het stadscentrum. Er zijn 867 bewoonde woningen. 194 winkels met woningen, 52 zomerwoningen, 149 bedrijfspanden, 100 panden die dienst doen als berging of garage en 65 leegstaande woningen. Van de voor bewoning bestemde ge bouwen (totaal 1178» zijn 117 woningen niet - of met-permanent bewoond. Be woond zijn 1061 woningen, elk met een gemiddelde woningbezetting van 2.92 Dit geeft een totaal van 3100 INWO NERS. Aan de hand van die cijfers ko men de samenstellers van hetr struc tuurplan tot de conclusie dat er in 1980 ongeveer 3000 mensen in het centrum van Terneuzen zullen wonen. Omstreeks de tweede wereldoorlog telde men m het centrum nog 1400 wo ningen met in totaal 5300 Inwoners. De plannenmakers: „Om verdere ont volking van het stadscentrum tegen te gaan is nu de mogelijkheid aanwezig - middels nieuwbouw- vernieuwbouw en rehabilitatie- het aantal permanent be woonde panden te handhaven, ja zelfs uit te breiden. Door de reeds eerder ge noemde verkeersmaatregelen zullen ongeveer 120 woningen moeten ver dwijnen. Om verder leegloop van de binnestad tegen te gaan zal gezorgd moeten worden voor vervangende woonruimte of plaatsen waar gebouwd kan worden. Gezien de leeftijdsopbouw van de bewoners van de binnenstad kan hiervoor ook de bouw van de derde Ves- teflat een uitkomst bieden". Volgens het structuurplan kan in het westelijk woongebied van de Terneu- zense binnenstad ruimte gemaakt wor den voor de bouw van 48 nieuwe wonin gen. Elders in het centrumgebied kun nen nog 129 woningen worden gebouwd Verder is de mogelijkheid aanwezig om bergingen, garages en zomerwoningen opnieuw geschikt te maken voor per manente bewoning Het aantal be woonbare woningen zou dan nogeens vermeerderd kunnen worden met zo'i De panden aan de westzijde van de Mark! i met de achterzijde grenzend aan de Brouwerijstraat) moeten gesloopt worden. F VOORZITTER J. VERLINDE TERNEUZEN - „Een goed stuk werk. We moeten echter wel beseffen, dat het nm een praatprent gaat en dat er hier en daar nog wel wat moet worden bijge schaafd." Dit zegt voorzitter J. Verlinde van het 'Handelscentrum Terneuzen' in een eerste (en persoonlijkei reactie op het maandag verschenen voorontwerp- structuurplan voor de Temeuzense binnenstad. Hij noemt het een logische zaak. dat de ontwerpers (de Temeuzense dienst openbare werken» de ruimte voor een warenhuis iwaarbij te denken valt aan een Vendeti hebben gesitueerd in het gebied Markt - Blokken „Ik zou niet weten waar zo'n gebouw anders moet komen. In het CIMK- rapport is de noordkant van het huidige kemwinkelapparaat genoemdmaar wil je dat realiseren dan moet er een flink stuk Scheldekade wijken. De westkant - ook een suggestie van het instituut - is met haalbaar, omdat er op dit gebied een woonbestemming ügt. Er blijft dus weinig anders over dan Markt - Blok ken. al vind ik wel dat er naast zo'n wa- renuis nog wat ruimte over moe t blij ven voor de vestiging van detailhandelsza- ken. Laten wij bij dat alles echter niet vergeten, dat de directie van zo'n be drijf. tenslotte een enorme trekker voor de binnenstad, zelf ook nog wat ruimte moet houden om zijn wensen kenbaar te maken De HCT-vooratter is één van de leden van de stuurgroep voor de binnenstad splannen, die het voorontwerp maan dagmorgen heeft besproken- Die bijeenkomst krijgt binnen vijf we ken een vervolg. Dan overleggen de stuurgroepleden met deskundigen, zoals stedebouwers en vertegenwoordi gers van het CIMK. dat in Terneuzen een bewinkelingsonderzoek uitvoerde, en het bureau van Van Hasselt en De Koning, verantwoordelijk voor een ver- keersonderzoek Op die vergadering zal ook duidelijk worden, in hoever de wensen van de stuurgroepleden tn het plan zijn ver werkt. Met het oog daarop betreurt de heer Verlinde het een beetje, dat de ■praatprent' nu al naar buiten komt Naar zijn idee, is de voorbereiding nog niet helemaal 'af. Het 'handelscentrum' laat, als het aan hem ligt, straks wel 'éen stem' klinken bij de inspraakrondes over het ont werp. „Ik kan me in grote trekken wel met het plan verenigen, al moetje daarnaast wel beseffen dat er nog het een en ander aan veranderd moet worden," zegt voorzitr ter Jde Ridder van de wy kraad voor de Temeuzense binnenstad Hij ziet de schets die maandag naar bui ten is gekomen als resultante van het oude structuurplan en de studies van Van Hasselt en De Koning en het CIMK. Een punt van discussie in de stuurgroep was de aansluiting van de binnenstad met de noordelijke en zuidelijke invals wegen. vertelt de heer De Ridder, die verder betoogt zich in grote trekken te rug te vinden in de gekozen oplossingen. De 'praatprent' die b. en w. van Terneu zen maandagmiddag presenteerden komt waarschijnlijk tussen nu en twee maanden naar buiten als officieel ontwerp-structuurplan. 'Dat is de verwachting van gemeentelijk voorlichtingsambtenaar J C. Robesrn. Rond het ontwerp zullen weer enkele in spraakrondes gehouden worden, zoals Terneuzen dat ook deed toen het vorige imet weinig gejuich begroete» vooront werp aan de orde kwam. De heer Robesin neemt aan. dat de ge meenteraad het structuurplan in de loop van '77 definitief kan vaststellen. Daarmee is dan de weg vrijgemaakt om tot deel-bestemmingsplannetjes voor de afzonderlijke stukjes binnenstad te komen Eén wijkje wordt die eer nu al gegund, het is Dc Elleboog, vorig jaar door de raad aangewezen als voorbeeld- gebied. Op korte termijn wil de gemeente met de bewoners om tafel zitten om het ontwerp-bestemmingsplan, dat van De Elleboog een intiem centrumpleintje met veel groen moet maken, te bespre ken. ADVERTENTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7